Najlepšie podsedáky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Detský podsedák do auta je praktickou pomôckou, ktorá vymení autosedačku, ak už dieťa v nej nechce sedieť a je odrastenejšie. Oproti autosedačke je podsedák ľahší, skladnejší a tým pádom ho môžete aj jednoduchšie prenášať. Podsedák je ideálnou voľbou pre deti, ktoré ešte nedosahujú zákonom stanovenú výšku 150 cm a zároveň nevážia viac než 36 kg.

Ako vybrať podsedák?

Pri podsedáku oceníte rýchlu manipuláciu a skladnosť, preto ho môžete bez problémov prenášať aj v kufri vozidla a použiť ho vtedy, keď potrebujete. Medzi jeho nevýhody patrí znížený komfort, pretože nemá opierku chrbta. Na dlhšie cestovanie rozhodne vyberajte podsedáky, ktoré sú vyrobené z kvalitných a na dotyk príjemných materiálov a najmä majú anatomické (ergonomické) tvarovanie či lakťové opierky s polstrovaním.

Je dôležité podotknúť, že podsedák nie je plnohodnotnou náhradou za autosedačku, pretože nie je natoľko bezpečný ako klasická autosedačka. Je vhodnou voľbou pri jazdách na kratšie vzdialenosti po meste, keď auto nedosahuje vysokú rýchlosť. Ideálnym riešením je aj v prípade, ak sa budú vo vozidle viesť viacerí, pretože podsedák je spravidla užší než sedačka.

Pri výbere podsedáka myslite hlavne na bezpečnosť dieťaťa. Tá by mala byť vašou najvyššou prioritou. Aby bolo dieťa počas jazdy v bezpečí, podľa zákona musí sedieť na záchytnom bezpečnostnom systéme. Tým je autosedačka alebo podsedák, ktorý zvýši posed, vďaka čomu bude bezpečnostný pás obopínať celé telo dieťaťa. Bezpečnostný pás by totižto nikdy nemal visieť okolo krku.

To, či môžete autosedačku vymeniť za podsedák, závisí od hmotnosti dieťaťa, ktoré by malo vážiť aspoň 15 kg a viac. Na trhu nájdete množstvo rôznych modelov podsedákov vo viacerých cenových kategóriách. Aby ste sa pri výbere vhodného podsedáka pre dieťa ľahšie zorientovali, pripravili sme pre vás návod, podľa čoho vyberať a aké parametre sledovať.

Najlepšie podsedáky

Názov Hodnotenie Detail
Bomimi Sigi   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Peg Pérego 2 – 3   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Compass Junior   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Osann LUX   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Chipolino Trono   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Podsedáky do auta – recenzie

Výber podsedáka do auta nie je náročný, no keďže sa na trhu nachádza viacero modelov, pripravili sme pre vás zopár tipov. Vybrali sme štyri podsedáky, ktoré vás môžu osloviť svojou cenou i spracovaním. Do porovnávacieho výberu, kde sme pri každom modeli spomenuli jeho výhody i nevýhody, sme vybrali lacný podsedák bez opierok na lakte i drahšie podsedáky, ktoré poskytujú vysoký komfort dieťaťu a do vozidla sa upevňujú pomocou isofix systému.

Ako vybrať podsedák do auta

Výber vhodného podsedáka do auta nie je zložitý, avšak pred kúpou by ste sa predsa len mali zamerať na niekoľko podstatných parametrov. Patrí k nim hmotnosť a rozmer podsedáka, materiál, z ktorého bol vyhotovený, či bezpečnostné prvky. V neposlednom rade vyberajte podľa odporúčaného veku dieťaťa, resp. podľa hmotnosti dieťaťa. Podsedáky totižto patria do II. a III. kategórie detských autosedačiek. Kategória II je vhodná pre deti od 15 do 25 kilogramov a kategória III pre deti s váhou od 22 do 36 kilogramov. Na trhu nájdete tiež podsedáky, ktoré v sebe spájajú obe kategórie, a preto ich môžete použiť pri deťoch s hmotnosťou od 15 do 36 kilogramov.

Keďže podsedák bude používať dieťa, pri výbere môžete zohľadniť aj jeho dizajn, čiže prevedenie, farbu a motív. Mnoho výrobcov predáva univerzálne podsedáky, no na trhu sú i také, ktoré sú špeciálne určené pre chlapcov alebo pre dievčatá. Sledujte tiež poťah, či je ľahko snímateľný a prateľný a celkovú kvalitu spracovania podsedáka.

Niekto sa pri kúpe rozhoduje podľa ceny, avšak na prvom mieste by mala byť bezpečnosť dieťaťa, preto siahajte po kvalitných podsedákoch od osvedčených výrobcov, ktoré vám zaručia spoľahlivosť a dlhú životnosť. Nezabudnite, že pri výbere musíte zvoliť taký produkt, ktorý bude spĺňať zákonom stanovené podmienky. Čo všetko teda pred samotnou kúpou sledovať? Na jednotlivé parametre sa pozrieme bližšie.

Váhová skupina

Poznáme viaceré váhové skupiny, pričom detské podsedáky do áut patria do II. a III. skupiny. Aké skupiny existujú:

  • skupina 0 – vhodná pre dieťa do 10 kilogramov, v tejto skupine je nutné používať vypolstrované vaničky a týka sa detí, ktoré majú približne jeden rok.
  • skupina 0+ – ide o deti s hmotnosťou do 13 kilogramov.
  • I. skupina  – sem patria deti s váhou od 9 do 18 kilogramov, týmto deťom už môžete zakúpiť autosedačku, pričom v sedačke je dieťa pripútané päťbodovým bezpečnostným pásom.
  • II. skupina – do tejto skupiny spadajú deti s váhou od 15 do 25 kilogramov. Zväčšia ide o deti staršie než 5 rokov a pri nich už možno použiť namiesto autosedačky podsedák do auta.
  • III. skupina  – sem patria deti s hmotnosťou od 22 do 36 kilogramov. Rovnako pri nich môžete použiť podsedák.

Sivý podsedák do auta do 36 kg

Ako sme naznačili, pri výbere podsedáka musí vaše dieťa splniť váhovú skupinu, pričom podsedáky sú vyrábané v kategóriách II. a III., prípadne v ich kombinácii. Dieťa by teda malo vážiť v rozmedzí od 15 do 36 kg. Každý výrobca by mal pri podsedáku uvádzať váhovú skupinu, pre ktorú je daný podsedák homologovaný. Odporúčanú váhu by ste mali dodržiavať a podsedák nikdy nepoužívať pri deťoch s váhou pod stanoveným limitom. Mohli by ste tak ohroziť bezpečnosť a najmä zdravie vášho dieťaťa.

Vhodný vek

Niektorí si myslia, že pri výbere podsedáka do auta je podstatný vek dieťaťa, ten však nehrá takmer žiadnu rolu. Dôležitejšia je totižto výška a hmotnosť dieťaťa. Detský podsedák môžete použiť kedykoľvek, ak dieťa nedosiahlo zákonom stanovenú výšku 150 centimetrov a neprekročilo hmotnosť 36 kilogramov.

Pre použitie podsedáka musí dieťa zároveň spadať do II. a III. váhovej skupiny , ktoré sme si uviedli vyššie. Každopádne, dieťa by malo byť odrastenejšie, pretože do piatich rokov ešte nemá dostatočne vyvinuté svalstvo. Podsedák môžete použiť vtedy, ak dieťa z autosedačky vyrástlo, prípadne autosedačku odmieta, no má stanovenú hmotnosť minimálne 15 kilogramov a viac.

Podsedáky sú vhodné skôr na kratšie cesty, pretože z pohľadu bezpečnosti nikdy nenahradia kvalitnú autosedačku. Niektorí výrobcovia uvádzajú pri podsedákoch vhodný vek dieťaťa, ako sme však podotkli, toto je len orientačná hodnota, pretože zákon špecifikuje iba výšku a hmotnosť cestujúceho a nie jeho vek. Po prekročení výšky 150 cm už podsedák do auta podľa vyhlášky nie je nutnosťou.

Bezpečnostné prvky

Pri výbere detského podsedáka je na prvom mieste bezpečnosť. Ideálne je, ak má podsedák kvalitne vyriešené zakotvenie, ktoré zabezpečí, že podsedák bude vo vozidle pevne držať aj bez dieťaťa. Takýmto riešením je takzvaný isofix úchyt.

Podsedáky opatrené systémom isofix sú o niečo drahšie, no fixácia pomocou čapov, ktoré sú pevne spojené s karosériou auta, vám poskytne výhody a najmä vyššiu bezpečnosť. Vďaka bezpečnostnému systému isofix sa podsedák pod dieťaťom nehýbe, netočí či nevysúva.

Nevýhodou podsedáka s isofixom je jeho vyššia obstarávacia cena a taktiež menší výber modelov. Pri lacnejších modeloch, ktoré systémom isofix nedisponujú, by mal podsedák poskytovať možnosť zakotvenia aspoň pomocou klasického pásu. Ak podsedák nedisponuje bezpečnostnou uchýtkou pásu, radšej sa mu vyhnite, pretože dieťa by malo pás blízko krku, čo je veľmi nebezpečné.

Hmotnosť a rozmery

Podsedáky nie sú ťažké a hmotnosť sa spravidla pohybuje okolo 1,5 kilogramu. Bez problémov ho tak môžete prenášať z vozidla do vozidla, prípadne prevážať v kufri a použiť vtedy, keď ho budete potrebovať. Hmotnosť sa líši pri každom modeli a niektoré robustnejšie môžu presiahnuť aj 2 až 3 kilogramy, je to však skôr výnimkou. Ak podsedák nemá žiadne kvalitné prvky uchytenia, dbajte na to, aby nepresiahol váhu 2 kg. Pri prudkom brzdení, pokiaľ na ňom práve nesedí dieťa, a podsedák je voľne položený na zadnom sedadle, by totižto mohol napáchať škody.

Podsedák do auta pre väčšie deti

Podsedák má kompaktné rozmery, preto nezaberie veľa miesta ani v batožinovom priestore. Rozmery bežných modelov sa pohybujú okolo 25 cm (výška) x 45 cm (šírka) x 40 cm (hĺbka). Niektorí výrobcovia sa snažia hmotnosť stlačiť čo najnižšie, a tak natrafíte aj na podsedáky, ktoré majú menej než jeden kilogram. Ak prevážate viacero detí, ktoré potrebujú podsedák, poobzerajte sa po najužšom podsedáku. Vďaka úzkemu modelu sa zmestí na zadné sedadlá viacero detí, avšak takýto úzky model môže byť nepohodlný pre samotné dieťa, ktorému sa nesedí komfortne.

Materiál

Lacné podsedáky sú najčastejšie vyrábané z polystyrénu alebo nekvalitného plastu, to sa potom odzrkadlí na ich životnosti. Radšej sa im vyhnite a siahnite po modeloch, ktoré boli vyrobené z jedného kusu materiálu. Ideálne je, ak ide o materiál, ktorý sa nedeformuje, čo zvýši bezpečnosť dieťaťa a najmä predĺži životnosť podsedáka. Nezabudnite sledovať, aký materiál bol použitý pri výrobe polstrovania. Podsedák by mal byť pre dieťa čo najviac pohodlný, preto je vhodné, ak má anatomické tvarovanie. Ak plánujete s dieťaťom dlhšie trasy, o to viac sa zamerajte na prevedenie podsedáka a vyberajte z drahších variantov, ktorú sú zárukou kvality.

Komfort

Komfort podsedáka, teda to, ako pohodlne sa dieťaťu bude sedieť, závisí od spomínaného materiálu i tvarovania. Vyšší komfort prinášajú podsedáky, ktoré majú lakťové opierky, prípadne aj opierku na chrbát. Ak sú lakťové opierky polstrované, zvýši to ešte viac pohodlie pri cestovaní. Vďaka opierkam dieťa drží telo v správnej pozícii, no slúžia aj pre bezpečnosť, keďže pri bočnom náraze vašu ratolesť aspoň sčasti ochránia.

Ešte väčšie pohodlie poskytne podsedák s opierkou chrbta a hlavy. Takéto podsedáky sú pri kompletnom zložení plnohodnotnou autosedačkou. Na rozdiel od klasickej autosedačky však umožňujú chrbtovú opierku demontovať, čím sa zo sedačky stane podsedák, s ktorým sa oveľa lepšie a ľahšie manipuluje. Podsedákov s opierkou hlavy a chrbta však na trhu nie je veľa, preto bude váš výber obmedzenejší.

Vzhľad a poťah

Vzhľad je dôležitý najmä pre dieťa, ak ho podsedák vizuálne zaujme, bude na ňom s radosťou sedieť. Na trhu sa stretnete s rôznym farebným vyhotovením, ktoré je vhodné pre dievčatá i chlapcov. Potlač poťahu môže obsahovať rozličné rozprávkové postavičky, prípadne motívy, ktoré zaujmú dieťa. Poťah podsedáka by mal byť ľahko snímateľný a najmä prateľný, čo oceníte, ak ho dieťa zamaže.

Cena a obľúbené značky

Podsedák pre dieťa do auta nie je finančne náročná záležitosť, lacné podsedáky kúpite za približne 10 eur a dokonca aj pod hranicou tejto sumy. Pri lacných podsedákoch si však dávajte pozor na ich kvalitu a celkové prevedenie. Podsedáky, ktoré dieťaťu poskytnú počas jazdy dostatočný komfort, začínajú na sume 25 eur. Samozrejme, cena môže stúpať ešte vyššie, no za výborný model nemusíte platiť viac než 60 eur.

K obľúbeným značkám podsedákov pre deti do auta patria Caretero, Bomimi, 4Baby, Compass, More alebo Nania. Podsedák do auta kúpite aj v obchodných reťazcoch, akými sú napríklad Tesco či Lidl, stačí sledovať ich aktuálne akcie.

Najčastejšie otázky a odpovede(FAQ)

Podsedák do auta pre deti je vhodnou a najmä bezpečnou pomôcku, ak dieťa už nechce sedieť v autosedačke, no zároveň ešte nespĺňa zákonom stanovenú výšku. Rodičom sa pred kúpou môžu vynárať viaceré otázky. Zamerali sme sa na tie najčastejšie a nižšie vám prinášame odpovede na ne. Ešte stále váhate, po ktorom podsedáku siahnuť? Po prečítaní si odpovedí vám to môže byť jasnejšie.

Od akého veku môžem použiť podsedák do auta?

Vek, odkedy je možné používať podsedák do auta, nie je určený. Jeho použitie sa odvíja od výšky a hmotnosti dieťaťa. Ak dieťa nedosiahlo výšku 150 cm a neprekročilo hmotnosť 36 kg, môžete siahnuť po podsedáku. Zároveň by dieťa malo byť odrastené a vážiť 15 kg viac. Podľa týchto parametrov tak môžete autosedačku vymeniť za podsedák približne od 5 až 6 rokov dieťaťa. Majte však na pamäti, že autosedačka je za každých okolností bezpečnejšia než podsedák.

Aký je rozdiel medzi podsedákom s isofixom a bez neho?

Podsedák isofix má oproti obyčajnému detskému podsedáku kovové strmene, vďaka ktorým je možné podsedák pevne prepojiť s konštrukciou vozidla. Ide o rovnaký systém, ktorý sa používa pri autosedačkách. Podsedák s isofixom sa považuje za bezpečnejší variant, umožní tiež jednoduchšie a pevnejšie umiestenie podsedáka v aute.

Ako upevniť podsedák v aute?

Obyčajný podsedák, ktorý nedisponuje systémom isofix, sa len položí na zadné sedadlo v automobile. Pokladá sa v smere jazdy, následne sa naň posadí dieťa a pripúta sa zväčša trojbodovým bezpečnostným pásom. Podsedáky s isofixom sa pripevňujú ku konštrukcii vozidla, tie, ktoré majú konektor isoclick fix, je možné vo vozidle pripevniť iba jediným kliknutím.

Koľko stojí podsedák pre deti?

Ceny podsedákov sa rôznia, záleží od vybraného modelu aj od obchodu, v ktorom sa rozhodnete nákup realizovať. Lacný podsedák zoženiete za sumu menej než 10 eur, avšak rátajte s tým, že takýto model vášmu dieťaťu neposkytne dostatok komfortu. Preto je vhodný najmä na krátke cesty. Ak chcete pohodlný podsedák, vyberajte z tých, ktoré majú anatomické tvarovanie i polstrované lakťové opierky. Takéto podsedáky sa pohybujú v cenovej kategórii od približných 25 do 55 eur.

Kde kúpiť detský podsedák do auta?

Podsedáky do auta pre deti ponúka množstvo internetových obchodov, ktoré majú široký sortiment. Nájdete tu univerzálne podsedáky i také, ktoré sú svojím prevedením vhodné konkrétne pre chlapcov alebo pre dievčatá. Vyberať môžete z rozličných farieb či motívov, preto nájdete taký, ktorý bude čo najviac vyhovovať vám i vášmu dieťaťu. Odporúča sa siahnuť po overených výrobcoch, ktorí sú zárukou kvality, spoľahlivosti a najmä bezpečnosti. Podsedáky však nájdete aj v ponukách obchodných reťazcov, akými sú napríklad Tesco alebo Lidl, stačí sledovať ich aktuálne akcie.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 05.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/08/2022 08:51
Hana

Caretero Leo je kvalitný podsedák za rozumnú cenu. Je určený pre váhovú kategóriu od 15 do 36 kg, čiže rastie s dieťaťom. Je ideálna pre väčšie dieťa, ktorému netreba klasický autosedačku. Môžem potvrdiť, že sedačka je vyrobená z kvalitných materiálov. Dieťa sa na nej cíti dobre. Materiál je príjemný a cestovanie tak pohodlné. Konštrukcia je ľahká a nechýbajú pohodlné lakťové opierky. Odporúčam aj ďalším.

19/07/2022 20:41
Emília

Podsedák do auta Play Safe Three Plus 2017 Grey bol lacný, no zároveň kvalitne spracovaný. V aute zaberie málo miesta, váži len jeden kilogram a bol vyrobený v súlade s normou EÚ. Hodí sa pre väčšie deti, konkrétne pre váhovú skupinu od 15 do 36 kilogramov. Syn si ho pochvaľuje, sedí sa mu na ňom pohodlne.

05/12/2021 18:37
Petra

Jednoduchý podsedák je Nania Topo Comfort Paw Patrol. Sedačka je pekná a má pekný rozprávkový motív. Tvarovanie podsedáka je dobré a sedačka je ľahká na prenos. Svoj účel spĺňa na jednotku. Na rozdiel od lacnejších podsedákov je tento robustnejší, tak dúfam, že aj dlhšie vydrží. Dcérka je s ním spokojná.

04/10/2021 09:45
Táňa

Po niekoľkých mesiacoch používania som nepostrehol žiadne nedostatky pri podsedáku MORE LITO FIX. Spracovanie je kvalitné, na mieste drží pevne, aj keď je prázdny, nehrká a oceňujem možnosť prichytenia k isofixu. Plus dávam za opierku a pohodlnosť.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok