Najlepšie skartovačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Byť zahltení rôznymi papiermi, poštou, dokumentmi a ďalšími tlačivami, ktoré by ste najradšej vyhodili, no úplne nemôžete, pretože sa tam nachádzajú rôzne citlivé informácie, sa jednoducho nedá. Či už sú to informácie o vás, vašej rodine alebo vašej spoločnosti, dali by sa využiť na rôzne účely. Čo s tým? Ak máte pec, tak sú skvelé na prikurovanie, no čo s nimi, ak ju nemáte? Práve na to bola vymyslená skartovačka! Tá je bežná nielen vo firmách, ale ľudia si ju čoraz častejšie zaobstarávajú do domácností.

Ako vybrať skartovačku

Ak aj vy hľadáte skartovačku a táto téma je vám cudzia, tak ste na správnom mieste. Skúsime vám poradiť, ako si vybrať skartovačku, či už do domácnosti alebo do kancelárie, ktoré parametre si na tomto prístroji všímať, ako sa pohybujú ceny a ktoré sú tie naj z rôznych cenových kategórií a rôznych typov. Tak poďme na to!

Najlepšie skartovačky

Názov Hodnotenie Detail
AT AT-22C   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Leitz IQ Slim   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Hama Basic S6   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
HP Pro Shredder 24CC   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Leitz IQ Home   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Skartovačky – recenzie

Skartovačka papiera je pomerne lacným pomocníkom pri likvidácii papiera. Pomôže vám zničiť dokumenty, poštu a tlačivá s osobnými údajmi či fotografie, ktoré nechcete, aby niekto videl. Cena skartovačiek je prijateľná, za pár desiatok eur môžete mať overené značky Fellowes či Sigma. Pripravili sme pre vás recenzie niekoľkých modelov, ktoré by vám mohli pomôcť pri výbere najlepšej skartovačky. Budeme radi, ak sa o svoje osobné skúsenosti podelíte do komentárov pod článkom a pomôžete tak ostatným záujemcom pri rozhodovaní.

Na čo je skartovačka dobrá?

Ako sme už vyššie spomínali, dokumenty, poštu alebo rôzne iné tlačivá s vašimi údajmi sa nemôžu dostať do rúk hocikomu, pretože by ich mohli veľmi jednoducho využiť na účely, ktoré by sa vám nemuseli páčiť. Na toto nezabúdajte ani vtedy, keď vypĺňate dotazníky pre rôznych ľudí, ktorých stretnete na ulici, vypĺňate dokumenty v rôznych obchodoch alebo podpisujete zmluvy bez toho, aby ste si detailne prešli a prečítali ich obsah. Aj také maličkosti, ako zaškrtávanie okienok o tom, či ste oboznámení s podmienkami používania nejakej aplikácie alebo webu bez toho, aby ste si prečítali, čo tam vlastne je, môže narobiť poriadne škody.

Domáca skartovačka na papiere

Jednou z výhod skartovačiek je, že prúžky, ktoré vám z dokumentov zostanú, viete potom použiť na ďalšie účely, napríklad pri balení balíčkov, aby sa vám veci cestou nepoškodili. No prečo je dobré vlastniť skartovačku a pravidelne ju aj využívať?

 • Chráni vaše osobné a dôverné obchodné údaje, know-how, prípadne obchodné tajomstvá.
 • Ochráni aj údaje vašich klientov, zákazníkov či zamestnancov.
 • Pomôže vám vyhnúť sa pokutám a právnym krokom v dôsledku nedodržiavania pomerne nových právnych predpisov o GDPR.
 • Vďaka nej je veľká pravdepodobnosť, že sa vyhnete zneužitiu údajov, čo by mohlo vážne poškodiť imidž vašej spoločnosti.

Ako môžu byť vaše osobné údaje zneužité? Či už ste fyzická alebo právnická osoba, je to možnosť, ako vás môže ktokoľvek kontaktovať a otravovať dovtedy, pokým neprikývnete na ich ponuku, prípadne na nejakú spoluprácu. Osobné údaje sa tiež môžu stať nástrojom na vydieranie alebo ak uniknú citlivé informácie, dokážu poškodiť imidž, či už vás ako človeka alebo firmy. Objavujú sa tiež krádeže, či už peňažné z bankových účtov alebo priamo hmotného majetku.

Parametre skartovačky

Bez ohľadu na to, aký má daná skartovačka dizajn, veľkosť alebo hlučnosť, primárne by vás malo zaujímať hlavne to, ako skartuje, čo môže skartovať a ako dlho jej to trvá. To sú tri najdôležitejšie parametre, po ktorých analýze môžete prechádzať výberom. Samozrejme, je ďalších 20 vlastností, ktoré skartovačka má, no v tomto ohľade si už vytvára priority každý z nás sám. Prečítajte si teda, čo je najlepšie, ako vyberať a ktoré všetky vlastnosti skartovačky vás môžu zaujímať.

Výber skartovačky papiera

Úroveň zabezpečenia

To je odpoveď na prvú otázku – ako skartuje a mal by to byť hneď prvý parameter, na ktorý by ste sa mali predajcu spýtať alebo si ho na internetovej stránke pozrieť. Inak povedané, je to aj stupeň utajenia informácií. Podľa toho, na aké typy dokumentov budete skartovačku využívať, vyberajte tento stupeň. Či sú to len dokumenty s bežnými údajmi, ktoré sú napríklad bežne dohľadateľné na internete, alebo sú to informácie na úrovni amerických tajných služieb, ktoré sa nemôžu dostať von.

Skartovačky sa podľa úrovne utajenia delia na 7 typov, pričom 1. úroveň je tá najnižšia, a to všeobecné utajenie, a 7. úroveň je tá najvyššia, čiže najvyššie utajenie.

 • 1. Všeobecné utajenie – P-1 – tento typ utajenia sa používa pri bežných informáciách, rez je pozdĺžny a prúžky majú šírku 12 mm.
 • 2. Interné údaje – P-2 – skartovanie súvisí s internou dokumentáciou, rez je pozdĺžny a prúžok dosahuje šírku 6 mm.
 • 3. Citlivé dáta – P-3 – sú to personálne údaje, pri ktorých je už potrebné vyššie zabezpečenie, rez je krížový a častice majú veľkosť do 320 mm2.
 • 4. Vysoko citlivé dáta – P-4 – ide predovšetkým o tajné písomnosti, rez je pri tomto type krížový a veľkosť častíc je do 160 mm2.
 • 5. Tajné dáta – P-5 – vyhláška NBÚ T-tajné, rez je krížový a veľkosť častíc je do 30 mm2.
 • 6. Prísne tajné údaje – P-6 – častice sú do 10 mm2, rez je krížový a ide o prísne tajné materiály.
 • 7. Najvyššie utajenie – P-7 – využívajú sa hlavne vo vládnych kanceláriách v USA, rez je krížový a častice sú do 5 mm2.

Od druhého stupňa sa veľkosť skartovaných častí uvádza v mm2, a je to kvôli tomu, pretože sa tak udáva veľkosť krížového rezu a to je vďaka dvojitým ostriam, ktoré už nerežú dokumenty na prúžky, ako sme zvyknutí pri klasických skartovačkách, ale vytvárajú z papiera čiastočky.

Čo skartovať

Odpoveď na druhú z troch najhlavnejších otázok, ktoré sme si na začiatok položili, si musíte dať najprv sami. Chcete skartovať len dokumenty alebo aj iné materiály ako papier? Existujú skartovačky, ktoré sú na CD-čká, dokumenty so spinkami alebo listovou sponou či kreditné karty.

Skartovanie papiera s veľkosťou A4

Taktiež záleží aj na tom, akú veľkosť dokumentov chcete skartovať. Či sú to klasické rozmery A4 a A5, alebo sú to dokumenty väčších rozmerov, od A3 vyššie. Podľa toho sa samozrejme líši pracovná šírka skartovačky alebo inak povedané šírka vstupného otvoru, do ktorého na skartovanie dokumenty vkladáte.

Celková doba prevádzky

Ako dlho to bude vašej skartovačke trvať? Odpoveď na poslednú z otázok, ktoré by vás pred kúpou určite mala zaujímať. Väčšina skartovačiek pracuje tak, že po určitej dobe prevádzky potrebuje nutnú prestávku na ochladenie, je to tzv. pracovný cyklus skartovačky. To, aké časové údaje má takýto pracovný cyklus, čiže ako dlho môže skartovačka pracovať a koľko času potom potrebuje na vychladnutie, záleží na jej type a bezpečnostnej úrovni.

Ak si kupujete skartovačku do domácnosti, väčšinou môžete počítať s tým, že bude vaša skartovačka pracovať 3 – 10 minút a potom bude potrebovať pauzu. Naopak, profesionálne skartovačky, ktoré sa už využívajú v kanceláriách spoločností vydržia väčšinou bez problémov pracovať aj 30 minút.

Doba ochladzovania taktiež záleží od daného typu skartovačky, no v priemere to býva od 5 až do 30 minút na to, aby sa dala ďalej bez problémov používať. Samozrejme, záleží aj od úrovne zabezpečenia, keďže tie s vyšším zabezpečením režú dokumenty na veľmi malé čiastočky, a tak sa potrebujú aj oveľa dlhšie chladiť.

Kapacity a typy koša

Aby vám pásiky alebo čiastočky dokumentov nepadali po celej kancelárii, má väčšina skartovačiek v sebe zabudovaný aj vlastný kôš. Nájdu sa však aj také, ktoré zahŕňajú iba mechanizmus skartovania a na to, aby vám nepadal odpad po zemi, ich musíte nainštalovať na kôš, ktorý máte doma alebo v kancelárii.

Kôš na skartovaný papier

Prečo má kapacita koša význam? Určite preto, aby ste nemuseli chodiť vysýpať odpad po každom použití skartovačky. Hlavne ak toto zariadenie používate denne, prípadne na jeden raz skartujete väčšie množstvo dokumentov. Opäť záleží na veľkosti narezaných častí, a teda aj na úrovni zabezpečenia, keďže čím vyššia je úroveň, tým sú čiastočky menšie a aj kôš sa naplní pomalšie. Preto čím nižšia úroveň zabezpečenia je, tým väčší kôš by mala skartovačka mať.

Skartovačka môže mať dva typy košov, a to spodný kôš s odnímateľnou hlavou alebo výsuvný kôš. Spodný kôš je tým základným a najčastejším typom, kde je skartovací mechanizmus na vrchu a dolu padá odpad. Nevýhodou je, že ak chcete kôš vysypať, musíte odstrániť celý vrchný mechanizmus skartovačky. Najčastejšie sa to vyskystuje u modelov do domácností, čiže modelov s nižším zabezpečením, a tiež u lacnejších modelov.

Naopak, pokročilejšie, drahšie skartovačky s vyšším zabezpečením bývajú vybavené výsuvným alebo vyberateľným košom. Keď už je kôš plný, tak ho len vytiahnete a môžete ho vyprázdniť. Je to o čosi menej časovo náročný, čistejší a pohodlnejší spôsob vyprázdňovania koša skartovačky, no je potrebné si zaň priplatiť.

Funkcie a hlučnosť

Pri skartovačke je dôležité aj to, či je bezpečná. Minimálne týchto niekoľko základných funkcií by vaša skartovačka mala mať:

 • Auto-štart/stop – keď sa papier v skartovačke zasekne alebo nastane určitý problém pri skartovaní, tak zariadenie sa samo zastaví.
 • Spätný chod – veľmi užitočný je pri zaseknutí väčšieho kusa papiera alebo iného materiálu, ktorý tam možno nepatrí.
 • Bezpečnostná klapka zásobníka – ak je zásobník odpadu zo skartovania príliš plný, tak prestane skartovačka automaticky pracovať.
 • Ochrana proti prehriatiu – aby nedošlo k technickej chybe alebo úplnému pokazeniu prístroja, tak pri prehriatí zariadenia poistka okamžite pozastaví jeho prácu.

Ručná skartovačka papiera

Hlučnosť skartovačky sa v priemere pohybuje okolo 65 decibelov. Ide o približne rovnakú hlučnosť, ako robí práčka. Najmä v pracovnom prostredí a kanceláriách by mohol byť tento hluk rušivý. Niektoré modely sú preto špeciálne „odhlučené“, a teda oveľa vhodnejšie do kancelárií, kde sa potrebujete na prácu sústrediť. Podľa hlučnosti sú skartovačky rozdelené nasledovne:

 • Hlasná – 70 a viac decibelov
 • Normálna – 60 až 70 decibelov
 • Tichá – menej ako 60 decibelov

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Skartovačka je neoceniteľným pomocníkom, pokiaľ pravidelne pracujete s tlačenými dokumentmi. Parametre sú však jedna vec a výber druhý. Ohľadom skartovačiek máte mnoho otázok, na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať. Ak by ste chceli vedieť ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Aký je rozdiel medzi pozdĺžnym a krížovým rezom?

Pozdĺžny rez nareže papier na dlhé prúžky, krížový rez reže papier dvomi smermi krížom proti sebe. Krížový rez je bezpečnejšou voľbou, ak potrebujete skartovať citlivé dokumenty.

Čo všetko okrem papiera a ako rýchlo sa dá skartovať?

Okrem papiera sa v skartovačke bežne skartujú svorky na papieroch, niektoré zvládnu aj skartovanie CD či DVD diskov. Každý skartovač má inú rýchlosť (uvádza sa podľa skartovanej dĺžky papierov za sebou idúcich v metroch za minútu).

Čo je to stupeň utajenia v DIN klasifikácii?

Stupeň utajenia podľa DIN 66399 klasifikácie napovedá, akým spôsobom by mali byť určité dokumenty skartované. Napr. na skartáciu bežných písomností je postačujúca základná skartovačka s pozdĺžnym rezom P-1 (šírka každého prúžku papiera je max. 12 mm).

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 30.01.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 15:38
Julo

Rexel Auto+ 100X je tichá a výkonná skartovačka, ktorá sa hodí nielen na domáce použitie, ale aj do kancelárie či iného podobného prostredia. Stupeň utajenia je P-4, rez je krížový a dokáže skartovať až 8 listov papiera naraz klasickej gramáže. Okrem toho vie skartovať aj svorky a plastové karty. Objem koša je dostatočný až 34 litrov. Fajn funkcia je vypnutie pri prehriatí alebo preplnení. Najväčšou výhodou je certifikácia NBÚ. Cena je vyššia, ale ak chcete mať istotu, oplatí sa do tejto skartovačky investovať.

07/10/2021 19:57
Alan Z.

Tichý chod a dostatočne veľkú zbernú nádobu má skartovačka Hama Premium X6. Páči sa mi, že naraz pojme až 10 listov a popritom je skladná. Dokáže skartovať aj CD a karty. Odporúčam ju do domácnosti alebo menšej kancelárie.

16/09/2021 11:08
Denis C.

Hľadal som vhodnú skartovačku pre domáce použitie, ktorá bude lacná, no zároveň dostatočne výkonná. Po prezretí niekoľkých recenzií produktov od rôznych značiek som napokon vsadil na skartovačku Sencor SSK 361 a zatiaľ som s ňou spokojný. Oceňujem, že pri rešpektovaní odporúčaného množstva vložených papierov sa skartovačka vôbec neupcháva ani nezasekáva. Pre domácnosť je úplne postačujúca a funguje bez problémov. Skartovačka je príjemne ťažká, čiže nehrozí, že by mala zlú stabilitu, alebo že by sa prevrátila. Zároveň nie je taká ťažká, aby sa nedala prenášať na potrebné miesto. Váha je teda tak akurát. Prvotný dojem bol dobrý a ostal mi aj po niekoľkých použitiach. Skartovačka má minimalistický dizajn v čiernej farbe a papier dokáže postrihať na 30 x 4,8 mm kúsky, čo je v poriadku. Doma nedržím žiadne prísne utajované dokumenty. :-) Čiže skartovačka s väčším krytím by mi bola zbytočná. Ak hľadáte lacný a spoľahlivý prístroj na občasné skartovanie, tento produkt odporúčam. Ovládanie je jednoduché, je tu automatický štart a nechýbajú ani tlačidlá ako stop alebo spätný chod. Hluk je počas chodu prijateľný a pohybuje sa okolo 70 dB. Objem koša 11 litrov úplne stačí. Napájanie je klasicky z elektrickej siete. Znehodnotenie dôverných dokumentov je vďaka nej rýchle a nenáročné. Ešte dodám, že naraz môžete skartovať 6 listov formátu A4 a rýchlosť skartácie je cca. 2,2 m/s. Spätný chod využijete pre uvoľnenie zaseknutých dokumentov, no mne sa, našťastie, ešte nestalo, že by sa mi nejaké papiere zasekli.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok