Najlepšie čerpadlá 2019 - Veľký test a porovnanie

Pripravili sme pre vás porovnávací test čerpadiel. Vychádza z údajov, ktoré sme zozbierali z rôznych zdrojov dostupných na internete. Veríme, že vám tak dokážeme ušetriť veľa času a odborne vám poradíme.

V tabuľke sa nachádzajú TOP modely, ktoré patria medzi najobľúbenejšie a zároveň najkvalitnejšie produkty na našom trhu.

Najlepšie záhradné čerpadlá

Najlepšie kalové čerpadlá

Ako vybrať čerpadlo

Výber čerpadla určite nie je jednoduchý, musíte pri ňom zohľadniť nielen typ vody, ale napríklad aj frekvenciu čerpania či hĺbku miesta. Ponuka čerpadiel je natoľko pestrá, že bez určenia presných parametrov je náročné sa v nej zorientovať. Prihliadať však treba aj na výkon, ľahkosť inštalácie či cenu. Ako teda postupovať pri výbere správneho čerpadla?

Typ vody

Jednou z prvých otázok, na tkoré si treba odpovedať, je to, akú vodu chcete čerpať.Bez vhodného čerpadla sa často na záhrade či v dome nezaobídete. Musíte si určiť, akú vodu ním budete čerpať – pitnú, dažďovú, úžitkovú, alebo splaškovú?

V prípade čerpania vody z iných ako podzemných zdrojov, berte ohľad na stupeň znečistenia vody. Ak ju chcete čerpať z podzemných zdrojov, potrebovať budete ponorné čerpadlo alebo povrchové odstredivé čerpadlo.

Čerpadlo vody

Pokiaľ chcete čerpať úžitkovú či dažďovú vodu, doplňte zariadenie o sací kôš, ktorý zabráni vstupu rôznych malých častíc (napríklad listy či tráva).

Na čerpanie splaškovej vody sú vhodné liatinové a nerezové čerpadlá, ak je veľmi znečistená, budete potrebovať čerpadlo s rezacím zariadením, ktoré dokáže hrubé znečistenie rozdrviť a následne vyčerpať.

Nerezové čerpadlá sú vhodné na stále použitie, pri občasnom sa zaobídete aj s plastovým čerpadlom.

Delenie čerpadiel

Čerpadlá sa z technického hľadiska delia na dva základné druhy – odstredivé (hydrodynamické) a objemové (hydrostatické). Na čerpanie čistej aj znečistenej vody je vhodné odstredivé čerpadlo, ktoré dosahuje vysoké prietoky. Použiť ho môžete na zavlažovanie, zásobovanie vodou z vrtu, odvodňovanie i prečerpávanie.

Objemové čerpadlá sa používajú najmä pri menších prietokoch a vyšších tlakoch. Do tejto skupiny sa radia piestové, membránové či lamelové čerpadlá.

Záhradné povrchové čerpadlá

Najvhodnejšie na zalievanie sú záhradné povrchové čerpadlá, a to vďaka dostatočnému prietoku a výtlaku. Na výber máte medzi elektrickým a benzínovým motorom. Použitie takýchto čerpadiel je jednoduché – stačí ich umiestniť nad čerpanú vodu. Povrchové nasávacie čerpadlá sú ľahko prenosné a sú vhodné na čerpanie čistej úžitkovej vody z bazénov, nádrží, studní.

Vodné čerpadlo

Vodu nasávajú sacou hadicou a vytláčajú ju výtlačnou hadicou, dokážu ju čerpať až z hĺbky 7 metrov. V prípade dlhšej nečinnosti treba do komory čerpadla naliať vodu, aby ste zaistili jeho bezchybné fungovanie.

Hlbinné čerpadlá

Na odčerpanie vody z väčšej hĺbky slúžia tlakové ponorné čerpadlá. Hlbinné čerpadlá dokážu vodu vyčerpať až z hĺbky 90 metrov. Určené sú na čistú vodu s prímesou pevných častí (40 mg/m3). V prípade, že budete čerpať veľké objemy vody a v dosahu nemáte elektrický prúd, zaobstarajte si čerpadlo s benzínovým motorom.

Kalové čerpadlá

Používajú sa predovšetkým na čerpanie splaškov a kalov, preto majú špeciálnu konštrukciu vyrobenú z odolných materiálov. Hustý kal s prímesou odpadov im vôbec neprekáža. Môžu obsahovať rezacie zariadenie, ktoré všetky pevné časti rozdrví.

Vodné čerpadlo prípojka na hadicu

Časť kalových čerpadiel, ktorá je určená na čerpanie abrazívnych kvapalín, je odolná voči obrusovaniu obežného kolesa aj ostatných častí čerpadla.

Umiestnenie čerpadiel

Umiestnenie čerpadiel závisí od typu a spôsobu využitia. Povrchové čerpadlá by mali byť na dobre vetranom mieste. Čerpadlá vybavené elektronikou nesmú byť umiestnené vo vlhkom prostredí. Kalové čerpadlá sa spúšťajú priamo do nádoby, septiku či studne vždy pod hladinu vody, inštalované môžu byť natrvalo. Hlbinné čerpadlá sa inštalujú priamo na dno vrtu, prúdové čerpadlá či domáce vodárne sa zas inštalujú natrvalo priamo do domu.

Čerpadlá sú konštruované tak, aby nepotrebovali údržbu. Výnimkou sú iba povrchové čerpadlá, ktoré treba počas zimy chrániť pred mrazom. Pokiaľ viete, že nebudete čerpadlo používať dlhšiu dobu, radšej ho dobre vyčistite a odložte.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Pridať komentár