Najlepšie čerpadlá 2020 – recenzie, test, porovnanie

Pripravili sme pre vás porovnávací test čerpadiel. Vychádza z údajov, ktoré sme zozbierali z rôznych zdrojov dostupných na internete. Veríme, že vám tak dokážeme ušetriť veľa času a odborne vám poradíme.

V tabuľke sa nachádzajú TOP modely, ktoré patria medzi najobľúbenejšie a zároveň najkvalitnejšie produkty na našom trhu.

Najlepšie záhradné čerpadlá

Názov Hodnotenie Detail
Riwall REJP 1000 INOX SET   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Kärcher BP 7 Home & Garden   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Gardena Classic 3500/4   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Hecht 3080   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Calter   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie kalové čerpadlá

Názov Hodnotenie Detail
Güde GS 4002   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Wolpertech WT 1100 I   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Extol Premium   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Kärcher SP 1 Dirt   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Fieldmann FVC 2003-EC   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Ako vybrať čerpadlo

Výber čerpadla určite nie je jednoduchý, musíte pri ňom zohľadniť nielen typ vody, ale napríklad aj frekvenciu čerpania či hĺbku miesta. Ponuka čerpadiel je natoľko pestrá, že bez určenia presných parametrov je náročné sa v nej zorientovať. Prihliadať však treba aj na výkon, ľahkosť inštalácie či cenu. Ako teda postupovať pri výbere správneho čerpadla?

Typ vody

Jednou z prvých otázok, na ktoré si treba odpovedať, je to, akú vodu chcete čerpať.Bez vhodného čerpadla sa často na záhrade či v dome nezaobídete. Musíte si určiť, akú vodu ním budete čerpať – pitnú, dažďovú, úžitkovú, alebo splaškovú?

V prípade čerpania vody z iných ako podzemných zdrojov, berte ohľad na stupeň znečistenia vody. Ak ju chcete čerpať z podzemných zdrojov, potrebovať budete ponorné čerpadlo alebo povrchové odstredivé čerpadlo.

Čerpadlo vody

Pokiaľ chcete čerpať úžitkovú či dažďovú vodu, doplňte zariadenie o sací kôš, ktorý zabráni vstupu rôznych malých častíc (napríklad listy či tráva).

Na čerpanie splaškovej vody sú vhodné liatinové a nerezové čerpadlá, ak je veľmi znečistená, budete potrebovať čerpadlo s rezacím zariadením, ktoré dokáže hrubé znečistenie rozdrviť a následne vyčerpať.

Nerezové čerpadlá sú vhodné na stále použitie, pri občasnom sa zaobídete aj s plastovým čerpadlom.

Delenie čerpadiel

Čerpadlá sa z technického hľadiska delia na dva základné druhy – odstredivé (hydrodynamické) a objemové (hydrostatické). Na čerpanie čistej aj znečistenej vody je vhodné odstredivé čerpadlo, ktoré dosahuje vysoké prietoky. Použiť ho môžete na zavlažovanie, zásobovanie vodou z vrtu, odvodňovanie i prečerpávanie.

Objemové čerpadlá sa používajú najmä pri menších prietokoch a vyšších tlakoch. Do tejto skupiny sa radia piestové, membránové či lamelové čerpadlá.

Záhradné povrchové čerpadlá

Najvhodnejšie na zalievanie sú záhradné povrchové čerpadlá, a to vďaka dostatočnému prietoku a výtlaku. Na výber máte medzi elektrickým a benzínovým motorom. Použitie takýchto čerpadiel je jednoduché – stačí ich umiestniť nad čerpanú vodu. Povrchové nasávacie čerpadlá sú ľahko prenosné a sú vhodné na čerpanie čistej úžitkovej vody z bazénov, nádrží, studní.

Vodné čerpadlo

Vodu nasávajú sacou hadicou a vytláčajú ju výtlačnou hadicou, dokážu ju čerpať až z hĺbky 7 metrov. V prípade dlhšej nečinnosti treba do komory čerpadla naliať vodu, aby ste zaistili jeho bezchybné fungovanie.

Hlbinné čerpadlá

Na odčerpanie vody z väčšej hĺbky slúžia tlakové ponorné čerpadlá. Hlbinné čerpadlá dokážu vodu vyčerpať až z hĺbky 90 metrov. Určené sú na čistú vodu s prímesou pevných častí (40 mg/m3). V prípade, že budete čerpať veľké objemy vody a v dosahu nemáte elektrický prúd, zaobstarajte si čerpadlo s benzínovým motorom.

Kalové čerpadlá

Používajú sa predovšetkým na čerpanie splaškov a kalov, preto majú špeciálnu konštrukciu vyrobenú z odolných materiálov. Hustý kal s prímesou odpadov im vôbec neprekáža. Môžu obsahovať rezacie zariadenie, ktoré všetky pevné časti rozdrví.

Vodné čerpadlo prípojka na hadicu

Časť kalových čerpadiel, ktorá je určená na čerpanie abrazívnych kvapalín, je odolná voči obrusovaniu obežného kolesa aj ostatných častí čerpadla.

Umiestnenie čerpadiel

Umiestnenie čerpadiel závisí od typu a spôsobu využitia. Povrchové čerpadlá by mali byť na dobre vetranom mieste. Čerpadlá vybavené elektronikou nesmú byť umiestnené vo vlhkom prostredí. Kalové čerpadlá sa spúšťajú priamo do nádoby, septiku či studne vždy pod hladinu vody, inštalované môžu byť natrvalo. Hlbinné čerpadlá sa inštalujú priamo na dno vrtu, prúdové čerpadlá či domáce vodárne sa zas inštalujú natrvalo priamo do domu.

Čerpadlá sú konštruované tak, aby nepotrebovali údržbu. Výnimkou sú iba povrchové čerpadlá, ktoré treba počas zimy chrániť pred mrazom. Pokiaľ viete, že nebudete čerpadlo používať dlhšiu dobu, radšej ho dobre vyčistite a odložte.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ponuka čerpadiel je pomerne pestrá, preto nemusí byť výber, ak neviete, čo presne hľadáte, jednoduchý. Výberu by mal predchádzať prieskum a otázky ohľadom praktického využitia. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste. Ak ste sa nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Kedy potrebujem chladiaci plášť na čerpadlo?

Chladiaci plášť budete potrebovať, ak plánujete nainštalovať čerpadlo do kopanej studne, mienite ho inštalovať naležato, prípadne budete dávať čerpadlo do otvorenej vodnej nádrže.

Čerpadlo na 230 V alebo 400 V? Čo je pre mňa lepšie?

Na bežné použitie odporúčame zvoliť radšej čerpadlo na 230 V. Prevádzka 400 V motora je totiž o niečo náročnejšia – je potrebná vhodná motorová ochrana.

Čo robiť, aby čerpadlo vydržalo čo najdlhšie?

Určite sa vyhnite prevádzke nasucho, pretože motor nebude mať čo chladiť. Čerpadlu neprospieva mráz, počas zimy preto dbajte o to, aby nedošlo k jeho zamrznutiu. Mali by ste dodržiavať maximálnu hĺbku ponoru, inak môže tlak vody na tesniace prvky spôsobiť zaplavenie motora. Klasické vodné čerpadlo treba čistiť od piesku a ílu.

Krátke recenzie

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 18.06.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 24.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár