Najlepšie futbalové lopty 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber futbalovej lopty sa môže zdať jednoduchý, no každá má svoje špecifiká. Pred kúpou je dôležité sledovať niekoľko parametrov. Ak siahnete po správnej lopte, odmenou vám bude lepší pocit zo samotnej hry.

Ako vybrať futbalovú loptu

Laikom alebo ľuďom, ktorí s futbalom len začínajú, sa môžu zdať všetky lopty rovnaké. Toto je však omyl. Lopty sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, sú vhodné na využitie na rozdielnom povrchu či zhotovené z odlišne odolných materiálov. Poradíme vám, ako vybrať správnu futbalovú loptu a čo pri výbere sledovať.

Najlepšie futbalové lopty

Názov Hodnotenie Detail
Adidas Al Rihla League   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Gala BN 5012 S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Select FB Diamond   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Nike Pitch   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
adidas Euro24 League Box   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie futsalové lopty

Názov Hodnotenie Detail
Nike Futsal Pro   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Select Master Grain   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Select Futsal Super   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gala Indoor   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Kelme Olimpo Spirit   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Futbalové lopty – recenzie

Aby ste sa pri výbere vhodnej futbalovej lopty ľahšie zorientovali, vybrali sme pre vás zopár modelov. Vo výbere nechýba ani futsalová lopta a ku každému produktu uvádzame jeho plusy i mínusy. Ktorá z uvedených lôpt vás najviac zaujala?

Ako vybrať futbalovú loptu

Na trhu existuje viacero druhov lôpt, ktoré sú určené na futbal. Stretnúť sa môžete s detskými loptami, taktiež s tými, ktoré sú ideálne pre príležitostných alebo rekreačných hráčov. Samozrejmosťou sú profesionálne tréningové a zápasové lopty, ktoré sa vyznačujú prémiovou kvalitou i odolnosťou. Na výber máte z niekoľkých veľkostí, značiek i farebných prevedení. Na čo sa teda pred kúpou lopty zamerať?

Veľkosť futbalovej lopty

Pri výbere futbalovej lopty by ste sa v prvom rade mali zamerať na jej veľkosť. Existujú tri základné veľkosti a každá z nich je vhodná pre inú vekovú kategóriu.

  • Veľkosť 5 – ide o najpoužívanejší typ lopty. Futbal s ňou hrajú starší žiaci a dospelí. Hoci je veľkosť lopty pre starších žiakov i dospelých rovnaká, žiaci majú lopty spravidla odľahčené. Lopta číslo 5 má obvod 68 až 70 centimetrov a hmotnosť od 410 do 450 gramov. Odľahčená verzia je vhodná pre deti od 12 rokov a dorast.
  • Veľkosť 4 – je menšia lopta, ktorá sa používa od starších prípraviek po mladších žiakov, ideálna je pre vek od 9 do 12 rokov. Táto futbalová lopta má veľkosť 63,5 až 66 centimetrov a jej hmotnosť je od 350 do 390 gramov.
  • Veľkosť 3 – ide o najmenšiu futbalovú loptu, ktorú využívajú v mladších prípravkách na trénovanie i samotné zápasy. Táto lopta sa odporúča pre deti od 4 do 8 rokov. Rozmer lopty je 59 až 61 centimetrov a jej váha sa pohybuje od 290 do 340 gramov.

Na trhu sa môžete stretnúť aj s veľkosťou mini. Táto lopta však nie je primárne určená na hru, poslúži skôr pre zábavu, prípadne na reklamné účely.

Veľkosť futbalovej lopty

Správna veľkosť a váha lopty by sa nemali podceňovať, pretože odľahčené lopty mladší žiaci ľahšie kontrolujú a najmä si pri kopoch natoľko nezaťažujú nohy a kĺby. Deti si vďaka správne zvolenej lopte ľahšie osvoja technické i koordinačné zručnosti. Vhodnou loptou tiež predídete častým zraneniam, ktoré vznikajú z presilenia, pretože detský pohybový aparát nie je zvyknutý na takú záťaž, akú znesie telo dospelého športovca.

Veľkosť lopty by mala byť viditeľne označená na vrchnej vrstve plášťa lopty, preto by ste s jej výberom nemali mať problém.

Veľkosť lopty na futsal

Na veľkosť si dajte pozor v prípade, ak hľadáte loptu na futsal. Tu je iné číslovanie, tak nech vás to nezmýli. Futsalová lopta pre dospelých má veľkosť 4. Juniorské futsalové lopty môžu mať veľkosti 0, 1 a 2. Futsalové lopty sa okrem veľkosti líšia aj vlastnosťami, sú vyhotovené tak, aby mali menší odskok.

Povrch hracej plochy

Pri výbere lopty je nutné sa zamyslieť aj nad povrchom, na ktorom budete najčastejšie vami zvolenú loptu využívať. Každá lopta má totižto iný stupeň odolnosti voči hracej ploche, na ktorej je používaná.

Na trhu existujú aj špecializované lopty pre rôzne druhy futbalu. Napríklad pre plážový futbal, pri ktorom má lopta mäkší povrch, aby sa do nej ľahko kopalo aj naboso. Stretnete sa taktiež s halovou futbalovou loptou, ktorá je prispôsobená povrchu v hale a označuje sa ako futsalová lopta, ktorej prednosťou je menší odskok. Ako teda vyberať podľa povrchu?

Pri rekreačnom hraní na tráve alebo piesku vám postačí bežne odolná lopta. Na takomto povrchu budete potrebovať pohodlnú a ľahšiu loptu, ktorá vám nebude spôsobovať bolesť ani pri kopaní bosou nohou.

Pri trénovaní na tráve môžete siahnuť po takzvanej úvodnej lopte, ktorá má vyššiu odolnosť, udrží si svoj tvar aj po dlhšom hraní a bude mať kvalitný odraz počas hry.

Na škvaru, betón, asfalt či akýkoľvek iný tvrdý povrch je najideálnejšia špeciálna lopta z kvalitných materiálov, ktorá má vysoko odolný vonkajší plášť.

Biela futsalová lopta

Futbalová lopta, ktorá vydrží veľkú a častú záťaž počas tréningov je najčastejšie vyrábaná TPUF technológiou. Vďaka nej je lopta odolná proti oderom aj na tvrdších hracích povrchoch. Hoci je lopta odolná, zároveň pôsobí na dotyk mäkko a k jej výhodám patrí aj pružnosť.

Pri výbere rovnako zvážte, či budete hrávať len za suchého alebo aj daždivého počasia. Ak plánujete hrať len pri peknom suchom počasí, postačí vám kožená lopta, no pre hru vo vlhkom počasí a na mokrom povrchu je ideálnejšia lopta s povrchom zo syntetického materiálu.

Materiál futbalovej lopty

Nemenej dôležitým parametrom pri výbere futbalovej lopty je materiál, z ktorého je lopta vyrobená. Jednotlivé časti lopty určujú jej celkové vlastnosti, ktoré využijete pri hre. Každá lopta sa skladá z troch základných častí, ku ktorým patrí duša, výstelka a vrchná vrstva.

Duša je vo vnútri lopty a udáva jej správny tvar i pohyb. Vyrobená môže byť zo syntetického materiálu, najčastejšie sa stretnete s butylom, alebo z prírodného materiálu, kde výrobcovia siahajú po latexe.

Butyl sa spravidla používa v lacnejších loptách a k jeho výhodám patrí, že udrží dlhšie vzduch než latexová duša. Ako už správne tušíte, latexovú dušu je potrebné častejšie dohusťovať. Má však oveľa väčšiu elasticitu a taktiež lepšie odrazové vlastnosti oproti butylu. Latexové duše sa preto používajú v profesionálnych futbalových loptách, vďaka ktorým má lopta najlepšie vlastnosti pre hru.

Výstelka je umiestnená medzi dušou a vrchnou vrstvou. K často používaným materiálom patrí polyester. Platí, že čím viac vrstiev výstelky lopta má, tým lepšie. Nakoľko lopta musí mať pravidlami definovanú veľkosť, hrúbka aj počet vrstiev je limitovaný. Niektorí výrobcovia to riešia hrubšou vrstvou polyuretánu v povrchovej časti lopty. Lopta s viacerými vrstvami výstelky sa považuje za kvalitnejšiu.

Pri výrobe futbalových lôpt sa môže použiť aj pena. Výrobcovia ju zvyknú pridávať ako extra vrstvu výstelky, čím sa lopta javí ako mäkšia. Pružnosť peny má však aj svoje nevýhody, ku ktorým patrí, že pri kopnutí sa pena dočasne presunie z miesta kopu do iných častí lopty, čím sa menia jej letové vlastnosti. K mínusom penovej vrstvy tiež patrí, že absorbuje vodu a tým robí loptu ťažšou.

Vrchná vrstva sa už pri súčasných loptách len zriedka vyrába z pravej kože, pretože tá nasakuje vodu. Najčastejšie sa stretnete so syntetickými materiálmi, ktoré lepšie odolávajú vodeKvalitnejšie lopty určené pre profesionálne použitie majú povrch vyrobený z polyuretánu, lacnejšie zas z polyvinylchloridu (PVC).

Čierno-biela detská futbalová lopta

Polyuretánové lopty sa vyznačujú väčšou mäkkosťou a majú lepšie hracie vlastnosti. Taktiež ich menej ovplyvňuje chlad než PVC lopty. Aj medzi loptami vyrobenými z polyuretánu sú rozdiely, no čím je polyuretánová vrstva hrubšia, tým sa lopta považuje za kvalitnejšiu.

To, ako sa lopta pohybuje vo vzduchu a ako ju má hráč pod kontrolou, určuje počet panelov. Klasicky sa lopta skladá z 32 panelov, kde je 20 šesťuholných a 12 päťuholných panelov. Lopta s menším počtom panelov je rýchlejšia a viac aerodynamická. Takáto lopta sa používa v profesionálnych ligách. Na druhej strane lopta s viacerými panelmi dáva hráčom väčšiu kontrolu nad ňou.

Čo sa týka spracovania lopty, môžete sa stretnúť s ručným šitím, strojovým šitím alebo termo (tepelnou) väzbou. Lopta so strojovým šitím je vhodná pre začiatočníkov a príležitostných hráčov. Pre pravidelných hráčov a na tréningy je vhodnejšia lopta s ručným šitím. Lopta, ktorej odolnosť je podčiarknutá termo väzbou, je ideálna pre profesionálne využitie.

Výber lopty podľa účelu

Futbalovú loptu môžete vyberať aj podľa účelu. Tu sa lopta rozdeľuje na bežné použitie, napríklad hranie futbalu na sídliskách, v školách alebo hocikde inde v rámci vášho voľného času. Ďalej poznáme tréningové futbalové lopty a lopty zápasové.

  • Lopta na bežné použitie – ocenia ju takzvaní sídliskoví či víkendoví futbalisti alebo tí, ktorí si futbal radi zahrajú len občas. Ak hráte najmä pre zábavu, kvalita lopty pre vás nie je najpodstatnejším parametrom. Ak však chcete, aby vám lopta vydržala čo najdlhšie, je vhodné siahnuť po kvalitnejšej lopte. Takúto loptu získate za menej než 10 eur.
  • Tréningová futbalová lopta – ako vyplýva z jej pomenovania, je určená pre tréning a jej vlastnosti sa približujú k profesionálnym zápasovým loptám. Tréningová lopta však nemusí spĺňať prísne parametre ako zápasová lopta. Kvalitné tréningové lopty majú certifikát FIFA a zoženiete ich za prijateľné ceny okolo 30 eur.
  • Futbalové lopty zápasové – sú určené pre profesionálne použitie na zápasoch. Musia spĺňať prísne kritériá, ktoré vydávajú futbalové zväzy či asociácie a sú podriadené medzinárodným futbalovým štandardom. Kvalitné zápasové lopty majú certifikát FIFA a ich cena sa pohybuje nad hranicou 100 eur.

Certifikát lopty

Kvalitnú futbalovú loptu môžete vyberať aj na základe jej certifikátu FIFA. Lopty, s ktorými sa hrajú európske poháre, prípadne majstrovstvá sveta, musia prejsť náročným testom, ktorý preverí ich odolnosť aj ďalšie parametre. Certifikát medzinárodnej futbalovej asociácie FIFA získajú len tie lopty, ktoré úspešne prejdu testom, ktorý pozostáva z niekoľkých kôl.

Futbalová lopta s certifikátom

Test pozostáva z rôznych skúšok a lopty môžu získať dva druhy známok kvality. Ak lopta prejde šiestimi kolami testu, získa certifikát FIFA Quality. S takouto loptou odohráte kvalitný futbalový zápas. Existuje však aj prísnejší test, ktorý má až sedem kôl, po úspešnom absolvovaní takéhoto testu získava lopta certifikát FIFA Quality Pro. Tento certifikát dostanú len tie najkvalitnejšie lopty, ktoré sú vhodné pre zápasy na najvyššej úrovni.

Kvalitná futbalová lopta by si mala aj po niekoľkých zápasoch alebo tréningoch udržať svoj tvar a zachovať svoju farbu. Takisto by nemala byť príliš poškodená na povrchu, to však, samozrejme, závisí od drsnosti povrchu, na ktorom s loptou hráte.

Výber lopty podľa ceny

Futbalovú loptu môžete vyberať aj podľa ceny. Spravidla platí, že čím vyššia cena, tým kvalitnejšia lopta, na ktorú boli pri výrobe použité kvalitnejšie a odolnejšie materiály či technológie spracovanie. Cena však nemusí byť najdôležitejším merítkom, pretože aj za prijateľné ceny zoženie na trhu kvalitné futbalové lopty, ktoré sú postačujú na príjemnú rekreačnú futbalovú hru alebo tréning.

Rozdiel medzi futbalovou a futsalovou loptou

Bežná futbalová lopta je primárne určená na trávnik, prípadne na ďalšie vonkajšie povrchy, akými je napríklad škvara. Ak hráte futbal v hale, telocvični alebo na umelom povrchu vonku, je pre vás vhodnejší špecifický druh futbalovej lopty. Takáto lopta sa nazýva futsalová a je určená pre sálový futbal. Aký je teda rozdiel medzi futbalovou a futsalovou loptou?

Klasická futbalová lopta nie je príliš vhodná pre futbal hraný v halách alebo na tvrdých umelých vonkajších povrchoch. Dôvodom je, že takáto lopta je príliš veľká a najmä má vyšší odskok. Hoci si s ňou v prípade núdze zahráte aj v hale, nebudete mať z hry pôžitok a pocítite jej limity.

Pre sálový futbal, čiže futsal, sa vyrábajú špeciálne lopty. Futsalové lopty majú menšiu veľkosť a pri ich výrobe sa používajú špeciálne mäkké materiály, ktoré sú určené na tvrdé halové povrchy alebo na umelú trávu. Umelému vonkajšiemu povrchu sa niekedy hovorí aj koberec, pretože ide o povrch s krátkymi vláknami, ktoré ho pripomínajú. Takýto povrch sa bežne využíva na školských ihriskách, no pri niektorých ihriskách sa môžete stretnúť aj s kvalitnejšou umelou trávou, ktorá má dlhé vlákna a kopíruje prírodnú trávu. Pozor, na umelú trávu verne kopírujúcu prírodnú trávu použite klasickú futbalovú loptu.

Profesionálna futbalová lopta stojí viac ako 100 eur

Futsalové lopty sa vyznačujú výrazným farebným prevedením, aby ich hráči v halách dostatočne rozoznali a lepšie na ne videli. Podstatným rozdielom medzi futbalovou a futsalovou loptou je váha. Futsalová lopta je totižto kvôli technologickému prevedeniu o niečo ťažšia a vďaka tomu má aj nižší odskok. Práve nižší odskok je pri hre v hale rozhodujúcim. Klasické futbalové lopty sa v halách zle spracovávajú, pretože viac skáču a potom sa s takýmito loptami aj horšie nahráva spoluhráčom. Ako sme už naznačili vyššie v článku, ďalším rozdielom je označenie veľkostiBežná futbalová lopta pre dospelých a starších žiakov má veľkostné označenie číslo 5, naproti tomu futsalová lopta pre rovnakú vekovú kategóriu má veľkosť číslo 4.

Futsalové lopty si môžete zaobstarať za prijateľné ceny a pokiaľ hráte len pre zábavu, pokojne siahnite po lacnejších variantoch. Tieto varianty sú vyrobené z menej kvalitných materiálov, a preto majú aj kratšiu životnosť, no pri občasnom hraní niečo vydržia. Ak chcete kvalitu, vyberajte si značkové lopty, ktoré stoja od 20 do 90 eur. K obľúbeným a overeným značkám futsalových lôpt patria modely SelectAdidasNikePuma alebo Gala.

Obľúbení výrobcovia a ceny

Ceny futbalových lôpt sa rôznia, záleží od výrobcu, funkčnosti lopty aj od jej využitia. Najlacnejšie lopty sú určené deťom a rekreačným hráčom, o čosi drahšie sú tréningové lopty a tie najdrahšie sú pre profesionálov.

Najlacnejšiu futbalovú loptu kúpite za necelé 2 eurá, v tomto prípade ide o loptu od neznámeho výrobcu, ktorá je gumená a neponúka žiadnu pridanú hodnotu. Využijú ju deti, ktoré sa nechcú futbalu venovať, no hľadajú loptu len na občasné zahranie si s kamarátmi. Životnosť tejto lopty bude vzhľadom na jej cenu i použitým materiálom minimálna.

Ceny lôpt, ktoré sú medzi bežnými používateľmi obľúbené, začínajú na sume okolo 7 eur a končia na 35 eur. Tu nájdete lopty aj známy svetových značiek. V obchodoch môžete natrafiť aj na futbalové sety, v ktorých za zvýhodnenú cenu získate viacej lôpt. Najčastejšie je v dodávke päť alebo desať kusov.

K obľúbeným a najviac využívaným futbalovým loptám patria značky AdidasNikeSelectSpartan či PumaMedzi lacnejšími alternatívami futbalových lôpt vedie značka Kipsta, ktorú predáva známy športový obchod Decathlon.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri výbere futbalovej lopty niektorí váhajú a napriek podrobným návodom, ako vybrať správnu loptu, nevedia, po ktorej lopte siahnuť. Aby ste sa pri výbere lepšie zorientovali, prinášame vám odpovede na často kladené otázky.

Mám siahnuť po lopte s certifikátom alebo bez neho?

Futbalová lopta s certifikátom je zárukou kvality a ak siahnete po nej, nemala by vás sklamať. Futbalová federácia FIFA udeľuje certifikáty na základe odborných testov, pri ktorých sa testuje odolnosť lopty, stabilita jej tvaru, letové vlastnosti, držanie tlaku počas zápasu a ďalšie. Rozlišujú sa dve úrovne certifikácie – FIFA Approved a FIFA Inspected. Futbalová lopta s certifikátom FIFA Inspected je vhodná na futbalový tréning, no pri amatérskych futbalových ligách obstojí aj ako zápasová lopta. Ako už tušíte, futbalová lopta FIFA Approved je ideálna pre profesionálnejšie zápasy, kde sa kladie dôraz na zvýšenú kvalitu.

Ako určím správny odskok futbalovej lopty?

Každá lopta má stanovenú určitú pružnosť, aby nebol ohrozený jej odraz. Ideálny odskok lopty je dôležitý pri preberaní lopty od ďalších hráčov, resp. pri spracovávaní lopty. Ako tento odskok teda zistiť? Odskok lopty sa testuje jednoducho, stačí ju pustiť voľným pádom z dvojmetrovej výšky na pevnú zem a po odraze zo zeme by mal byť odskok v rozmedzí od 100 do 155 centimetrov. Odskok priamo súvisí aj s veľkosťou lopty a čím je lopta väčšia, tým je väčší aj jej odskok.

Musím si vyberať zo značkových futbalových lôpt?

Značkové futbalové lopty sú pre hráčov, hoci aj rekreačných, akousi prestížou. Nutne však po značkovej lopte nemusíte siahnuť. Aj medzi menej známymi značkami nájdete kvalitné lopty, ktoré sú postačujú pre rekreačných či príležitostných amatérskych hráčov.

Vyžaduje si futbalová lopta špeciálnu starostlivosť?

Futbalová lopta je jednoduchý herný nástroj, ktorý si nevyžaduje zložitú starostlivosť. Aby vám však slúžila tak ako má, ideálne bude, ak ju po každom znečistení (napr. blatom) vyčistíte. Dôležité je taktiež pravidelné hustenie lopty, aby si zachovala svoj tvar i herné vlastnosti.

Ako nafúkam loptu na ideálny tlak?

Aby lopta plnila svoj účel, musí byť správne nafúkaná. Na určenie tlaku sa používajú špeciálne tlakomery. Aký správny tlak má mať vaša lopta, zistíte na ventile. Tam sa táto hodnota udáva v baroch (napr. 0,8 – 1 bar).

Je vhodnejšia klasická farebná kombinácia alebo pestré farby?

Kedysi sa lopty vyrábali v konzervatívnych farbách, kde prevládala najmä biela v kombinácii s čiernou. Toto je však už minulosťou a na trhu nájdete množstvo lôpt so sviežim farebným dizajnom. Farebnejšie lopty majú tú výhodu, že sú lepšie viditeľné. Výber farby je však čisto subjektívny a farebné prevedenie nijako neovplyvní funkcie a hracie schopnosti lopty.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 11.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 18:56
Barbara

Penová futbalová lopta Imviso je super. Syn sa s ňou rád hrá, vďaka použitému materiálu nehrozí, že by s ňou rozbil okno alebo zrkadlo, keď si len tak kope doma. :-) Životnosť je otázna, tipujem tak niekoľko mesiacov, pri spôsobe jeho používania.

18/10/2021 17:33
Dominik W.

Dobré prevedenie má lopta adidas Uniforia League, splnila moje očakávania, má skvelé a kvalitné prevedenie a ani som nemusel behať po obchodoch, objednal som si ju z pohodlia domova. Teraz behám už len za loptou. :-D

14/08/2021 15:21
Alexander

Mám futsalovú loptu Select Master a jej kvalita prevyšuje cenu. Lopta má dlhú životnosť, prvotriedny materiál aj spracovanie, pretože šitie sa netrhá. Veľmi dobre sa s ňou hrá a ovládateľnosť je na vysokej úrovni. Fantasticky sa s ňou hrá nielen v hale, ale aj na umelej tráve. Na nohe sedí dobre a odraz lopty je stlmený. Pre mňa je to jedna z najlepších futsalových lôpt, s ktorou som mal tú česť hrať. Rovnakú loptu používame aj vo futsalovej lige a sme s ňou veľmi spokojní. Odporúčam, kúpu nebudete ľutovať.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok