Najlepšie tavné lepiace pištole 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Tavné pištole sa oprávnene tešia veľkej popularite. Využijú ich domáci majstri aj milovníci ručných prác. Odhodlávate sa pre kúpu vašej prvej pištole? Na trhu nájdete kúsky za 5, ale i za 200 eur. Aký je medzi nimi rozdiel, oplatí sa zainvestovať do drahšieho produktu a na čo všetko môžete pištoľ využiť?

Ako vybrať tavnú pištoľ?

Pripravili sme si pre vás praktického sprievodcu výberom tavných pištolí, vďaka ktorému vám vaše rozhodovanie uľahčíme.

Najlepšie tavné pištole

Názov Hodnotenie Detail
Bosch PKP 18 E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Bosch GluePen   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Fieldmann FDTP 2100-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Ryobi R18GLU-0   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Dremel 930   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Tavné pištole – recenzie

Kvalitná tavná pištoľ vám poslúži roky, a ak budete jej výberu venovať dostatok pozornosti, nemusíte za ňu zbytočne vyhadzovať „veľké peniaze“. Parametre, ktorým sa venujeme, sú síce veľmi nápomocné. Reálne skúsenosti tých, ktorí konkrétnu pištoľ vyskúšali, sú však v niečom o čosi cennejšie. Preto vám odporúčame, aby ste si pred kúpou urobili vždy aj malý prieskum medzi recenziami. Niekoľko vám ich ponúkame i my.

Tavná pištoľ – nápady na jej použitie pre majstrov aj kreatívcov

Ak ste s tavnou pištoľou ešte nikdy nepracovali, možno vám nie je úplne jasné, na čo presne táto pomôcka slúži. Dalo by sa povedať, že skoro na všetko. Tavnú pištoľ využijete pri hand made výrobkoch (šperky, vence, ikebany, hračky atď.) aj rôznych menších domácich prácach. Kvalitne nahriate lepidlo nahradí aj slabší tmel na kachličky, niektorí majstri ho dokonca využívajú aj ako náhradu za špárovaciu hmotu na opravu malých prasklín v stene či dlažbe.

Tavná pištoľ funguje na jednoduchom princípe. Ohrevné teleso nahreje lepidlo v tyčinke, pomocou mechanizmu ho vytlačíte a zlepíte, čo potrebujete. Horúce lepidlo lepí omnoho rýchlejšie a pevnejšie. Preto prácu zásadne urýchľuje a zjednodušuje.

Čo môžete lepiť pomocou tavnej pištole:

 • Drevo a iné prírodné materiály
 • Korok
 • Kartón, papier
 • Textil, koža
 • Kov
 • Kameň
 • Sklo, keramika
 • Plast

Druhy tavných pištolí a ich použitie

Pre laika sa môže zdať, že tavná pištoľ je len jedna. Asi už tušíte, že to tak nie je. Poznáme viacero druhov tavných pištolí, pričom rozdiely medzi nimi nespočívajú len v cene a kvalite, ale i spôsobe ich využitia, bezpečnosti a tiež v tom, ako sa vám s nimi bude pracovať. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktorý z typov pištolí padne do ruky práve vámna aké činnosti sa hodia najlepšie.

Malá tavná pištoľ

Elektrická tavná pištoľ

Elektrické tavné pištole sú najbežnejším typom tohto náradia. Pri práci ich musíte mať prostredníctvom kábla pripojené v elektrickej zásuvke, čo môže byť trochu otravné, pri chvíľke nepozornosti aj nebezpečné. Každý, kto s tavnou pištoľou pracoval vie, že v zápale tvorivosti človek ľahko stratí pojem o rozložení vecí na stole, preto nie je nemožné horúcim hrotom kábel poškodiť. Elektrické pištole patria k cenovo dostupnejším, výhodou je i to, že s nimi môžete pracovať bez časového obmedzenia. Na hand made projekty sú úplne postačujúce, stačí si iba dávať pozor na to, aby ste náhodou nepoškodili kábel.

Tavná pištoľ bezdrôtová – s akumulátorom

Bezdrôtové tavné pištole majú vlastný akumulátor, ktorý nabijete, takže pri práci nemusia byť zapojené v elektrickej zásuvke. Sú prirodzene o čosi väčšie a ťažšie, preto niekomu nemusia vyhovovať hlavne pri prplavejších činnostiach. Pri práci s nimi nie ste obmedzení rozmiestnením elektrických zásuviek, nehrozí riziko prepálenia kábla, ten sa vám navyše nikde nemotá. Menšou nevýhodou je, že s nimi nemôžete pracovať donekonečna. Mínusom je tiež vyššia cena, ktorá sa začína niekde okolo 50 eur.

Nízkoteplotná taviaca pištoľ

Nízkoteplotné pištole patria k lacnejším a dostupnejším produktom. Ich pracovná teplota sa pohybuje v rozmedzí od 100 do cca 120 °C, pričom lepiace tyčinky sa zahrievajú vždy o niečo menej. Väčšinou ide o približne 40 – 50 °C. Menej nahriate lepidlo sa do materiálu, ktorý chcete spojiť, „zažerie“ o niečo menej, preto i po stuhnutí drží trochu slabšie. To sa môže zdať ako nevýhoda, čo však nie je pravda.

Nízkoteplotná taviaca pištoľ

Ak budete chcieť prilepiť napríklad dekoratívnu servítku na plastový kvetináč, príliš vysoká teplota hrotu aj lepidla by plast prepálila. Nízkoteplotné pištole sú preto vhodné na prácu so všetkými materiálmi, ktoré sú náchylné na teplo. Bohato vám postačia aj na tvorbu rôznych dekorácií. Neodporúčame ich však na výrobu šperkov, ktoré by sa počas nosenia nemali rozpadnúť.

Vysokoteplotná taviaca pištoľ

Vysokoteplotné tavné pištole sa zahrievajú na teplotu okolo 180 °C a viac. Silnejšie nahriatým lepidlom preto môžete vytvárať pevnejšie spoje. Tieto pištole sú sčasti i zástupcom univerzálneho tmelu na rôzne menšie práce v domácnosti, napríklad na upevnenie menšej poličky či obrázka na stenu. Hodia sa tiež na väčšie hand made projekty, ako sú mozaiky z kachličiek na stenách. Bezpečne s nimi môžete lepiť všetky materiály, ktoré nie sú náchylné na vysokú teplotu (napr. drevo, kov, odolný plast). Sú veľmi dobrou voľbou aj na tvorbu šperkov.

Tavná pištoľ s reguláciou teploty

Na týchto pištoliach si viete nastaviť príslušnú teplotu podľa potreby. Na bežných a lacnejších pištoliach máte väčšinou na výber 2, maximálne 3 rôzne možnosti. Druhou alternatívou je koliesko alebo digitálny displej. Na profesionálnych kúskoch, ktoré však stoja i okolo 200 eur, si viete teplotu regulovať pokojne i po stupňoch, napríklad od 40 do 230. Zo všetkého, čo sme si doteraz povedali, nám logicky vyplýva, že pištole s reguláciou teploty môžete využiť na lepenie všetkých materiálov a pri akýchkoľvek hand made aj domácich prácach.

Čo si všímať pri výbere tavnej pištole

Prehľad rôznych typov pištolí máme za sebou, teraz nám ostáva rozobrať jednotlivé parametre. Pamätajte, že tavná pištoľ patrí k elektrickým zariadeniam, ktoré sa nahrievajú na vysokú teplotu. Preto i naoko drobnosť, môže byť v skutočnosti veľmi dôležitým parametrom.

Veľkosť, váha a tvar  

Tavná pištoľ by vám mala padnúť do ruky. Výber podľa veľkosti a tvaru je preto len vecou vkusu. Elektrické pištole bývajú veľmi ľahučké a rozdiel v ich váhe je minimálny. Iné je to v prípade modelov s akumulátorom, ktoré môžu vážiť aj viac ako 1 kg. Váha pištole by mala byť taká, aby vás po chvíľke nezačala bolieť ruka, jej trasenie totiž nie je dobré.

Výroba dekoračných vencov s tavnou pištoľou

Výkon elektrickej pištole

Výkon pištole rozhoduje hlavne o tom, ako dlho sa bude nahrievať. Pri základných modeloch to trvá klasicky okolo 5 až 8 minút. Kvalitnejšie elektrické pištole sa zahrejú v priemere za 3, lacnejšie zas za cca 10 minút. Pre lepšiu predstavu, elektrická pištoľ s výkonom 500 W sa nahreje do 5 minút, pištoľ s výkonom 60 W do desiatich. To je zároveň jeden z dôvodov, prečo sa oplatí popremýšľať nad drahším, no výkonnejším produktom.

Napätie akumulátora pri bezdrôtových pištoliach

Pri bezdrôtových pištoliach s akumulátorom si všímajte jeho napätie. To rozhoduje o dobe, počas ktorej vydrží pištoľ pracovať bez nabíjania a tiež o rýchlosti jej nahriatia. Napr. drahšia pištoľ (za cca 60 eur) s akumulátorom s napätím 3,6 V vydrží asi pol hodinku, čo zodpovedá približne 6 lepiacim tyčinkám s priemerom 7 mm. Nahriatie je taktiež extrémne rýchle, pracovať môžete v priebehu 20 sekúnd.

Dĺžka kábla

Dĺžka kábla je veľmi dôležitým parametrom. Akýmsi priemerom sú káble s dĺžkou 1,5 metra. Tie môžeme zároveň označiť za postačujúce. Samozrejme, ak viete, že je vaše pracovné miesto od najbližšej zástrčky vzdialené viac, poobzerajte sa po dlhšom kábli. Na druhej strane by nemal byť až extrémne dlhý, pretože vám môže pri práci zavadzať. Pomôcť si môžete, samozrejme, aj použitím predlžovacieho kábla.

Trysky

Trysky, dýzy alebo hrot, teda časť pištole, z ktorej vyteká nahriate lepidlo, môžu mať rôzny tvar a priemer. Tenšie sú ideálne na drobnú prácu, pri ktorej je dôležitá presnosť, napr. na lepenie šperkov alebo drobných dekorácií. Väčšie trysky zas oceníte vtedy, keď potrebujete naraz vytlačiť viac lepidla, no detaily nie sú až také rozhodujúce.

Lepiaca/tavná pištoľ pre deti

Na niektorých, hlavne na drahších modeloch môžete trysky aj vymieňať. Táto funkcia je veľmi praktická, z pištole robí multifunkčnejšiu pomôcku a taktiež predlžuje jej životnosť. Ak by sa vám nejakým zázrakom podarilo trysku poškodiť, môžete ju jednoducho vymeniť.

Bezpečnostné prvky

 • Alfou a omegou bezpečnej práce s tavnou pištoľou je funkčný a kvalitný termostat, ktorý zabráni jej prehrievaniu. S tavnými pištoľami pracujem pomerne často aj ja. Mala som tú česť s kúskom, ktorý stál snáď menej ako 5 eur. Pištoľ fungovala parádne, avšak asi po 4 minútach sa nahriala tak, že sa z nej dymilo. O tom, aký horúci bol jej povrch, vám ani nebudem hovoriť. Ak teda kupujete pištoľ, určite si overte, či má funkčný termostat.
 • Automatické vypnutie pištole je ďalšou dôležitou funkciou, ktorá zvyšuje bezpečnosť, no taktiež predlžuje životnosť samotného výrobku. Rozpálená pištoľ zabudnutá na kúsku papiera nie je naozaj bezpečná záležitosť.
 • Kovový hrot (tryska) je prvá časť pištole, ktorá sa nahreje. Ak sa chcete vyhnúť malým popáleninám na prstoch a spodnej časti zápästí, zaobstarajte si taký model, ktorý ma na hrote gumenú chráničku. Je to detail, uvidíte však, že veľmi dôležitý.

Stojan na tavnú pištoľ

Súčasťou väčšiny produktov je len pevný drôtik v tvare trojuholníka, ktorý pripnete na prednú časť pištole a opriete ju oň. Pevný a dostatočne stabilný držiak, bohužiaľ, nie je samozrejmosťou, zároveň ide o veľmi dôležitý doplnok. Nahriata pištoľ, ktorá je vždy na niektorých miestach okvapkaná zvyškami lepidla, sa prilepí na všetko a všetko sa prilepí na ňu. Veľmi praktické sú tiež tzv. dokovacie stojany. Akumulátorové pištole sú prostredníctvom nich dobíjané priebežne, elektrické zas môžete využiť aj bez prípojného kábla na rôzne krátke úkony.

Druhy tavných tyčiniek a tavného lepidla

Najbežnejšie používanými sú tyčinky s priemerom 7 alebo 11 mm. Sem-tam však narazíte aj na netradičné rozmery, napríklad na priemer 8 mm. Hrúbka tyčiniek musí vždy korešpondovať s vašou pištoľou. Menšie mechanizmus neposunie, väčšie doň nenapcháte. Dĺžka tyčiniek môže byť rôzna, akási klasika je 10 alebo 20 cm. Ich celková veľkosť rozhoduje hlavne o tom, ako často ich budete musieť meniť.

Lepiaca pištoľ s tavnými tyčinkami

Lepidlo môže byť číre alebo dekoratívne (farebné, s trblietkami atď.). Sem-tam narazíte na informáciu, že existujú i priemyselné tavné tyčinky, ktoré by mali lepiť „viac“. Úprimne, tyčinky nakupujem v klasických kreatívnych potrebách, lacných čínskych predajniach aj stavebninách, no nemôžem potvrdiť, že niektoré z nich lepia viac alebo menej. Z môjho pohľadu to závisí skôr od toho, ako veľmi pištoľ lepidlo nahreje.

Ako vybrať lepiacu pištoľ pre deti

Pri výbere lepiacej pištole pre deti by ste sa mali pozerať hlavne na bezpečnosť. Ideálnym modelom pre drobcov je nízkoteplotná, poprípade nastaviteľná, bezdrôtová taviaca pištoľ menších rozmerov. Nepochybne by mala byť vybavená termostatom, ktorý zabráni jej prehrievaniu, a funkciou automatického vypnutia. Z rovnakého dôvodu pre deti vyberajte také pištole, ktoré sa nenahrievajú po celej ploche. Tryska by mala byť zakrytá plastovou chráničkoupevný stojan na odloženie pištole je taktiež len plusom. Určite nezabudnite ani na správnu veľkosť. Tak ako v prípade dospelých, by mala pištoľ padnúť do ruky aj deťom. 

Ako vyčistiť tavnú pištoľ

Tavné pištole nepotrebujú extrémne veľkú údržbu. Základom je, aby ste ich pri práci nikdy neukladali tak, aby sa samovoľne vytekajúce lepidlo (trošku lepidla vytečie vždy aj z kvalitnejších výrobkov) dostávalo na ich povrch. Tento problém vyrieši samozrejme držiak. Na druhej strane, ani pri maximálnej opatrnosti nezabránite tomu, že sa pištoľ mierne zalepí a zašpiní.

 • Pred akýmkoľvek čistením pištole ju nezabudnite vytiahnuť z elektrickej zásuvky.
 • Trysku na ešte horúcej pištoli môžete utrieť hrubšou tkaninou, dajte si však obrovský pozor, aby ste sa jej nedotkli.
 • Čistenie vychladnutej pištole je určite bezpečnejšie, pomocou menšej špachtličky odstráňte väčšie zaschnuté kvapky lepidla, zbavte sa aj prilepených nečistôt.
 • Na vyčistenie lepidla, ktoré nie je možné zoškrabať, použite prípravky na báze izopropyl alkoholu.

POZOR: V internetových diskusiách narazíte na rôzne tipy, že pištoľ po skončení práce treba umyť vodou. To by som vám z osobných skúseností určite neodporúčala. V prvom rade ide o elektrické zariadenia, ktoré by nemalo prichádzať do kontaktu s čímkoľvek vlhkým, nie to s vodou samotnou. Lepidlo navyše takto neodstránite, naopak, nalepí sa naňho ešte viac prachu, vlasov a iných drobných nečistôt.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ako môžete vidieť, aj taká drobnosť, ako výber tavnej pištole, môže byť vedou. Na záver vám odpovieme ešte na pár častých otázok, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní a i samotnej kúpe.

Aké pevné spoje vytvorím pomocou tavnej pištole?

Celkom pevné, i keď v porovnaní profesionálnym montážnym tmelom ich zrovnávať nemôžeme. Z osobných skúseností môžem povedať, že kvalita spojov závisí od materiálu, ktorý lepíte. Napríklad plast, látku, papier, drevo a iné prírodné materiály zlepíte pištoľou veľmi dobre. Kov je na tom už trošku horšie. Pevnosť spojov závisí aj od toho, s ako horúcim lepidlom pracujete.

Je práca s tavnou pištoľou bezpečná?

Ak budete opatrní, tak áno, nedá sa však poprieť, že rozpálené lepidlo a kov vedia pekne popáliť. Pri práci si dávajte určite pozor aj na spomínané prepálenie kábla alebo zabudnutú pištoľ, ktorá môže v tom najhoršom prípade spôsobiť i požiar.

Aké poruchy sa na pištoliach objavujú najčastejšie?

Pištole sú veľmi jednoduchými prístrojmi, preto nepatria k poruchovým zariadeniam. Ak už k nejakému problému dôjde, tak je to väčšinou tzv. odpálenie, ktoré spôsobuje časté preťažovanie – prehrievanie pištole. Časom môže dôjsť tiež k prirodzenej únave materiálu.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 28.05.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 10:05
Romi

Fieldmann FDTP 2100-E je lacná a nekvalitná taviaca pištoľ. Aj Extol, ktorá je za podobnú cenu, je lepšia. Táto príliš dlho nahrieva a pri stlačení spúšte sa často stane, že namiesto posunutia tyčinky prekĺzne. Pre veľmi nenáročných používateľov môže byť fajn, ale moje očakávania nesplnila. Pištoľ nemá ani žiadnu indikáciu zapnutia.

20/06/2022 16:33
Silvester

GUDE 7140-3.7 je vydarená akumulátorová taviaca pištoľ. Páči sa mi jej dostatočný výkon, LED ukazovateľ prevádzky aj ukazovateľ teploty. V balení bolo 10 tyčiniek, stojan, nabíjačka... Ergonómia je dobrá, môžem ju odporučiť.

17/11/2021 16:19
Kika

Perfektná taviaca pištoľ je Pattex, pracuje sa mi s ňou veľmi dobre, je ľahká, dobre sa mi drží v ruke a zahriatie je rýchle. Dokáže zlepiť aj ťažšie spoje, pretože lepivosť je naozaj super. Na domáce lepenie je ideálna. Pri nahrievaní nekvapká lepidlo a výhodou je, že hneď v balení bolo 6 lepiacich tyčiniek. O žiadnych negatívách zatiaľ neviem.

24/07/2021 11:55
Denis T.

Mám taviacu pištoľ Bosch a je veľmi spoľahlivá. Jednoducho sa obsluhuje a veľmi dobre sa s ňou pracuje. Škoda, že tu chýba svetelná signalizácia ohrevu či vypínač, aby sa pištoľ zakaždým nemusela vyťahovať z elektrickej zásuvky. Sú to však drobnosti, ktoré nemajú výrazný vplyv na výkon pištole. Cena je rozumne nastavená a páči sa mi tenký hrot, vďaka ktorému sa dostanem aj na užšie miesta. Využívam to hlavne, keď už mám niečo zalepené, no niekde chýba lepidlo. Pištoľ drží teplotu aj po vypnutí a je horúca cca. ďalších 10 minút, takže môžem pokračovať v práci. Oceňujem presné dávkovanie lepidla, rýchlosť náhrevu či praktický držiak. Môžem len odporúčať všetkým, ktorí chcú lepiť pohodlne a bez námahy rôzne druhy povrchov či materiálov.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok