Najlepšia turistická obuv 2024 – recenzie, test, porovnanie

Pokiaľ ste milovníkmi prechádzok po prírode alebo aj náročnejších vysokohorských túr, základom vašej výbavy by mala byť správna obuv. Tá vám zaručí, že z výletu sa nebudete vracať s otlakmi na nohách. Vďaka správnym topánkam si môžete vychutnávať krásy okolitej prírody a nemusíte rozmýšľať nad tým, ako čo najrýchlejšie dokráčať domov, aby ste sa zbavili bolestí chodidiel. Kvalitná turistická obuv je taktiež oporou pred zraneniami, napríklad pred vyvrtnutím členka a môže zabrániť i nečakaným pádom.

Ako vybrať turistickú obuv?

Hoci sú kvalitné turistické topánky drahšou záležitosťou, oplatí sa do nich investovať, pretože vaše nohy sa vám odvďačia a navyše si počas túry užijete pohodlie. Pamätajte si, že turistické topánky sú investíciou na viac rokov a ich kvalita a to, ako sa o ne staráte, sa rovná ich životnosti. Výber správnej obuvi by nemal byť unáhlený a pred kúpou je dôležité rozmýšľať, ako často ich budete používať, na aké terény s nimi budete chodiť, koľko zvyčajne trvá vaša turistika, aký ťažký batoh so sebou nosíte a podobne. Turistické topánky sa delia do viacerých kategórií a je rozdiel medzi tými, ktoré sú vhodné na vychádzky do lesa, vysokohorskú turistiku alebo exponované terény.

Najlepšia pánska turistická obuv

Názov Hodnotenie Detail
Garmont Pinnacle GTX   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Mammut Ducan Low   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Adidas Terrex Swift R2 GTX   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Mammut Kento Tour   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
La Sportiva Boulder X   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšia dámska turistická obuv

Názov Hodnotenie Detail
Asolo Greenwood GV   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Salomon X Ultra 4 Mid GTX W   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Salewa WS MTN   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
La Sportiva TX4   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Hanwag Tatra II   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšia detská turistická obuv

Názov Hodnotenie Detail
adidas Terrex MID GTX   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Salomon XA Pro V8   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Keen Targhee Sport Vent   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Salomon Alphacross Blast   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Salomon X Raise   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Turistická obuv – recenzie

Dobrá turistická obuv je v prípade, že sa chcete turistike venovať, základom. Ako si však vybrať z takej bohatej ponuky? Okrem nášho sprievodcu výberom by vám mohli byť pri rozhodovaní nápomocné aj naše recenzie obľúbených modelov pánskej, dámskej i detskej turistickej obuvi.

Kategórie turistických topánok

Turistické topánky sa delia do viacerých kategórií, môžeme ich deliť podľa tvrdosti podrážky, hoci takéto delenie je menej prehľadné a pre toho, kto s turistikou začína, môže byť mätúce. V tomto prípade sa topánky označujú písmenami od A po D.

Písmenom A sa označujú topánky s mäkšou podrážkou, ktoré sú vhodné do ľahkého terénu. Pod označením B nájdete topánky s tvrdšou podrážkou, ktoré využijete na túry po lesoch, horách, tvrdších a kamenistých chodníkoch. Rátajte s tým, že tieto topánky sú ťažšie, no zabezpečia vám väčšiu stabilitu. Pod označením C nájdete topánky, ktorých podrážka je ešte o čosi pevnejšia, sú určené na vysokohorskú turistiku a do terénu, kde budete využívať aj ruky (ľahké lezenie, ferraty). Topánky s najtvrdšou podrážkou sa označujú písmenom D a sú určené horolezcom, prípadne alpinistom. Prehľadnejšie delenie je však to, ktoré vám uvádzame nižšie.

  • Hiking – topánky sa využívajú na ľahkú turistiku. Zvoľte ich, ak sa pohybujete prevažne po lesnatom teréne s upravenými chodníkmi. Výhodou tejto obuvi je, že ju môžete používať aj na bežné nosenie. Hodí sa tak do mesta, školy, práce a využitie má v lete aj v zime.
  • Trekking – tieto topánky majú tvrdšiu podrážku, preto s nimi zvládnete i náročnejší terén. Vhodné sú na vysokohorskú turistiku a kamenistý terén. Keďže by mali byť vyrobené z odolných a trvácnych materiálov, treba rátať s ich vyššou hmotnosťou oproti hikingovým topánkam. Pokiaľ si chcete zaobstarať univerzálnu topánku na túry, je vhodné siahnuť po topánkach z tejto kategórie.
  • Approach – topánky sú určené na ferraty a pre tých, ktorí sa venujú menej náročnému lezeniu. K ich vlastnostiam môžeme pridať veľmi pevnú podrážku a pevnú špičku, ktorá sa označuje pojmom Climbing zone. Šnúrovanie takýchto topánok je potiahnuté viac k špičke z dôvodu lepšieho sťahovania obuvi a tiež kvôli tomu, aby mal lezec lepší cit v topánke.

Dámska členková turistická obuv

  • Backpacking – topánky z tejto kategórie patria k najtvrdším. Využijú ich ľudia, ktorí chodia na niekoľkodňové túry a navyše so sebou nosia ťažký batoh. Topánky zvládnu náročnejší skalnatý terén. Oproti ostatným druhom topánok bývajú vyššie, čo zaručuje stabilitu členka. Takéto topánky sa neodporúča nosiť každodenne, nie sú teda vhodnou obuvou do mesta.
  • Mountaineering – sú expedičným druhom topánok, ktoré sú určené na vysokohorskú turistiku. Funkčne sú podobné ako topánky z kategórie approach, avšak sú vyššie, aby zabezpečili fixáciu členka. Keďže v tomto prípade ide o technickú topánku, najväčšiu časť materiálu tvorí textil, ktorý je však extrémne odolný voči oderu a zároveň je ľahší než koža.

Je dôležité podotknúť, že čím ťažší batoh so sebou nesiete, tým pevnejšiu obuv by ste mali mať. To znamená tuhšia podošva, robustný vrch aj hrubší vzor podrážky.

Typy turistickej obuvi

Aj v jednotlivých kategóriách sa turistické topánky ďalej delia. V špecializovaných športových obchodoch nájdete rôzne modely, pričom existuje päť základných druhov, k nim patria turistické sandále, outdoorové topánky, trekingové poltopánky, vyššia trekingová obuv a vysoká zimná trekingová obuv. Stretnúť sa môžete aj so špeciálnou obuvou rôzneho druhu, ktorá je určená na konkrétne športové účely. Na jednotlivé typy turistickej obuvi sa pozrieme bližšie, aby sme vám výber uľahčili.

  • Turistické sandále – táto obuv nepatrí k hlavnej turistickej výbave, no oceníte ju najmä počas horúcich letných mesiacov, keď je sucho. Ideálna je v rôznych situáciách a využiť sa môže napríklad ako náhradná obuv. Ocenia ju aj vodiči, ktorí sa po túre prezujú a automobil odšoférujú práve v ľahkých sandáloch. Turistické sandále využijete na nenáročných a spevnených chodníkoch a sú vhodné taktiež ako vychádzková obuv do mesta.
  • Outdoorové topánky – ide o ľahké športové topánky. Uplatnenie nájdu pri výletoch do hôr, na ľahšie túry, beh, lezenie, prípadne na bicykel. Sú určené na bežné nosenie a ocenia ich milovníci športového štýlu. Vďaka nim je noha chránená viac než v sandáloch, no spravidla nemajú žiadnu vrchnú ochrannú membránu. Nemôžu sa popýšiť ani vibramovou podrážkou, preto nie sú vhodné na náročné či dlhé túry.

Outdoorové turistické topánky

  • Trekingové poltopánky – využijete ich pri jednodňových aj niekoľkodňových výletoch, avšak pohodlne sa v nich budete cítiť len v prípade, ak máte v batohu menšiu záťaž. Tieto modely majú často vodeodolnú membránu a vibramovú podrážku. Sú preto plnohodnotnou turistickou obuvou. Poltopánky sú nižšie, a preto neposkytujú členku žiadnu oporu, radšej si ich teda berte na upravené lesné chodníky. Nízke turistické topánky je možné používať i na bežné nosenie a keďže ide o nepremokavú turistickú obuv, nerobí im problém ani dážď. Ich výhodou je veľká pohodlnosť. Trekingové poltopánky ocenia príležitostní turisti, ktorí hľadajú vhodnú obuv za prijateľnú cenu. Treba dodať, že nepriepustná membrána (napríklad Gore-Tex) síce chráni chodidlo pred vlhkosťou, no zároveň robí topánky menej priedušnými. Pri veľmi vysokých teplotách sa tak môžu vaše nohy potiť. Alternatívou môžu byť celokožené turistické topánky, hoci sú o dosť ťažšie, poskytujú dobrú ochranu a sú priedušné.
  • Vyššia trekingová obuv – vhodná je do náročnejších kamenistých terénov. Využitie nájde od jari do jesene pri vysokohorskej turistike. Tieto topánky majú pevný skelet, ktorý býva najčastejšie z kože a je špeciálne ošetrený. Topánky majú často membrány (Gore-Tex, Event, Dermizax a iné) a nohe aj členku poskytujú veľkú oporu. Členková turistická obuv je preto vhodná aj pre najnáročnejšie túry. Špička topánky by mala byť spevnená, prípadne prekrytá gumou, z dôvodu ochrany prstov pred nárazmi. Nutnosťou je podrážka so zložitejším vzorom, čo zabezpečí stabilitu a to, že sa topánka nebude šmýkať. Často je turistická obuv z tejto kategórie opatrená podrážkou Vibram. Na niektoré modely je možné pripevniť aj mačky, čo zaručí ešte väčší pocit istoty a stability predovšetkým v šmykľavom prostredí.
  • Zimné skelety – ide o vysokú zimnú trekingovú obuv, ktorá je určená na turistiku počas zimných mesiacov. Všetky zimné skelety by mali byť tvarované tak, aby dovolili ich používateľom pripevnenie mačiek. Vysoká turistická obuv je maximálne odolná a vhodná na vysokohorskú turistiku s vysokým zaťažením v batohu. V takejto obuvi by ste nemali mať problém s pohybom po kameňoch, snehu alebo po ľadovci.

Výhody a nevýhody jednotlivých typov

Pevná a robustná obuv vám ponúkne stabilitu v technickom teréne, flexibilná topánka zas sleduje pohyb vašej nohy a dáva vám pri kráčaní väčšiu slobodu. To však platí len vtedy, ak vaša noha narazí na zem správnym spôsobom.

Polovysoká turistická obuv, prípadne topánky s vysokým strihom, vám dajú oporu v členkoch. Na druhej strane nízke topánky vám umožnia voľný pohyb členkov.

Nízke turistické topánky

Topánky s gumenou špičkou, chráničom päty, bočnou a priehlavkovou ochranou vám zaručia zvýšenú ochranu a vďaka nim dlhšie vydržíte na strmých a skalnatých chodníkoch alebo mimo cesty. Silnejšie podrážky zároveň chránia spodok vašich chodidiel, no takéto topánky sú ťažké. V ľahkej obuvi sa neunavíte tak rýchlo, preto môžete naraz zdolať väčšiu vzdialenosť, avšak za cenu toho, že vaša obuv nie je taká odolná a tým pádom ani vaše nohy nie sú natoľko chránené.

Ako vybrať správnu turistickú obuv

Ako sme naznačili v úvode, správnemu výberu predchádza ujasnenie si, na aký druh turistiky a na aké terény budete obuv používať. Podstatné je rozhodnúť sa, čo vám pri turistike viac vyhovuje a aké funkcie sú pre vás dôležitejšie.

Turistické terény

Ľahký turistický terén nájdete v údoliach, na lúkach, poliach či iných voľne otvorených priestranstvách. V tomto prípade ide o najzákladnejšiu formu turistiky, pri ktorej je krok stabilný, rovnomerný a predvídateľný. Terén je väčšinou rovný, prípadne mierne zvlnený a nenachádzajú sa na ňom komplikované prekážky.

Náročný turistický terén môžeme označiť aj ako technický terén. Nachádza sa v horách a v kopcovitej krajine, kde si musíte dávať pozor na skaly, korene či ďalšie prekážky. Navyše sa tu často objavuje blato, schody, rebríky či šikmé chodníky. Myslite na to, že trvalý strmý terén zaťaží vaše kolená aj členky. Preto je správny výber obuvi do tohto typu terénu nesmierne dôležitý.

Turistická obuv do náročného terénu

Takzvaný off trial je rôzny terén, kde sa môžu vyskytnúť nestabilné a voľné skaly. Chodníky nemusia byť vyznačené, preto musíte byť ostražitejší a kráčanie po tomto teréne vyžaduje vyššiu koncentráciu pre efektívnejší pohyb. Neobvyklé nie sú ani prekážky, cez ktoré budete musieť preliezť, prípadne plytké rieky alebo potoky, cez ktoré sa budete musieť prebrodiť. Aj v tomto prípade je potrebná vhodná a kvalitná obuv.

Vlastnosti turistickej obuvi

Ak ste si už premysleli, ako a kde budete turistické topánky využívať, je na čase prejsť k vlastnostiam obuvi. Kvalitná outdoorová obuv by mala vašu nohu chrániť, poskytovať oporu členkom a prstom, tlmiť nárazy pri pohybe, chrániť nohu pred zranením a podporovať zdravý došľap. V topánkach by ste sa mali cítiť pohodlne a ani dlhšia túra v nich by vám nemala spôsobiť otlaky či odreniny. Ak viete, že budete chodiť do terénu, kde je vlhko, základom je vodoodolná membrána, ktorá chráni nohy pred prenikaním vlhkosti a vody. V ponuke sú modely, ktoré sú len sčasti vodeodolné, ale aj také, ktoré zabezpečia vodoodolnosť celej topánky. Pozornosť zamerajte i na hmotnosť topánky, pretože príliš ťažká obuv zbytočne unavuje.

Rovnako platí, že topánky vám nemôžu byť tesné, palce aj prsty musia mať dostatok priestoru, čo platí ako pre turistickú tak i pre vychádzkovú obuv. Nohy totižto počas dňa a obzvlášť pri chodení opúchajú, a tak radšej rátajte s rezervou. Pre turistickú obuv je vhodná rezerva 1,5 centimetra a pre letnú a vychádzkovú obuv postačí 1 centimeter.

Materiál a spracovanie

Pred kúpou sa spýtajte na materiál, ktorý bol na výrobu obuvi použitý. Od materiálu sa odvíja odolnosť topánky i jej hmotnosť. Skontrolujte si tiež upínací systém.

  • Podrážka – za štandard sa medzi turistami považuje vibramová podrážka. Vibram je celosvetovo známym výrobcom podrážok, ktorý sa zameriava na športové a voľnočasové aktivity. Ak siahnete po topánkach s podrážkou Vibram, môžete mať istotu, že podrážka bude kvalitná a zabezpečí vám stabilitu v náročnom teréne. Navyše je odolná voči oderu a tlmí nárazy pri došľape. V niektorých prípadoch, najmä pri menej náročných terénoch, je lepšia gumová a mäkšia podrážka.
  • Materiál – často sa používa kombinácia syntetiky a nepremokavej membrány (napr. Gore-Tex). Takéto topánky sú ľahšie a vďaka membráne zároveň nohu chránia pred vlhkom aj poveternostnými vplyvmi. Celokožené topánky s membránou sú zas odolnejšie, no aj ťažšie a aby plnili svoju funkciu potrebujú pravidelné ošetrovanie povrchu. Štandardom kvalitnej turistickej obuvi by mal byť aj ochranný lem, ktorý je najčastejšie gumový.

Hnedá dámska turistická obuv

  • Upínací systém – najčastejšie sa stretnete s topánkami, ktoré na upínanie využívajú klasické šnúrky. V tomto prípade sa zamerajte na oká, cez ktoré šnúrky prechádzajú. Textilné a plastové oká sú náchylné na trhanie, resp. rýchle poškodenie. Kvalitnejšia a drahšia obuv disponuje okami, ktoré sú vystužené kovovými krúžkami. Pre ešte lepšie utiahnutie topánky majú niektoré modely doplnkové kovové úchytky v hornej časti topánky.
  • Prešívanie – pri obuvi sa môžete stretnúť s retiazkovým i dvojitým prešívanímRetiazkové sa používa na uchytenie zvršku a stielky a zabezpečuje najmä ohybnosť obuvi. Najčastejšie sa používa pri výrobe tenisiek či iných športových topánok. Neposkytuje však dostatočnú stabilitu a pevnosť, a teda nie je vhodné pre trekingovú a alpinistickú obuv. Zamerajte sa preto na topánky s dvojitým prešívaním. Táto technika sa používa desaťročia a jej výsledkom je zvršok pevne prichytený k spodnej časti topánky dvoma radmi stehov. Tieto stehy sú viditeľné i zvonka, preto ľahko rozoznáte retiazkové prešívanie od dvojitého. Pozor si dajte na obuv, ktorá dvojité prešívanie iba imituje, prípadne bolo druhé prešitie doplnené len z estetického dôvodu.
  • Cementovanie – je novšou technikou, pri výrobe sa natiahne komín topánky na kopyto a spojí sa s podstielkou tak, aby sa vytvoril jeden celok. Pripevňovanie k medzipodrážke a podrážke sa deje pomocou lepidla (cementu) pod vysokým tlakom. K hlavným výhodám patrí, že cementovaná obuv dobre drží svoj tvar, no na druhej strane je takáto obuv o dosť drahšia.

Výber vhodnej veľkosti topánok

Pri výbere topánok hrá nemej dôležitú úlohu správna veľkosť obuvi. Každá značka či model sa môže mierne líšiť v rozmeroch, preto by vás nemalo prekvapiť, ak vám číslo, ktoré bežne nosíte, nesedí. Pred kúpou turistickej obuvi je preto vhodné topánky si vyskúšať. Nechajte si menšiu rezervu vo veľkosti, pretože pri náročnej chôdzi môžu nohy opúchať a rátať treba aj s hrúbkou ponožky.

Postup pri výbere správnej veľkosti je jednoduchý, stačí sa držať niekoľkých zásad a rád, ktoré vám sem uvádzame.

  • Topánky si skúšajte na ponožky, ktoré budete najčastejšie nosiť počas turistiky,
  • zakaždým skúšajte obe topánky (jedna noha môže byť o niečo väčšia),
  • pri skúšaní si topánky poriadne zašnurujte,
  • poprechádzajte sa po predajni, pokojne aj niekoľko minút,
  • pri chôdzi vás topánky nesmú tlačiť a nemôžu sa vám ani vyzúvať,
  • kvalitný outdoorový obchod by mal mať šikmú plochu, poprechádzajte sa aj po nej,
  • pri chôdzi po šikmej ploche sa vám smerom hore nemá topánka vyzúvať,
  • pri chôdzi po šikmej ploche smerom dole sa vám prsty nesmú dotýkať prednej časti topánky,
  • ideálny čas na skúšanie trekingových topánok je poobedie,
  • ak používate ortopedické alebo špeciálne vložky, vezmite si ich so sebou,
  • v topánkach si vyskúšajte aj chôdzu hore a dole schodmi,
  • skontrolujte, či päta pevne sedí aj v topánke, ktorú ste nezašnurovali.

Cena obuvi na turistiku

Cena kvalitných turistických topánok sa mnohým zdá vyššia než cena obuvi na bežné nosenie. Investovanie do správnej obuvi sa vám však vyplatí a zaručí vám pohodlnú turistiku bez zbytočných otlakov, odrenín či v tom horšom prípade zranení.

Turisti v lese

Pri kúpe dajte prednosť špecializovaným outdoor predajniam a v tomto prípade sa radšej vyhnite ponukám rôznych supermarketov. Tie síce ponúkajú topánky za zlomok peňazí, no topánky vám po krátkom čase prestanú slúžiť. Trekingová obuv z hypermarketov sa taktiež môže podpísať na vzniku zdravotných komplikácií, nevhodné materiály sa pri chôdzi prejavia nielen na vašich nohách, ale i chrbtici. Rovnako nekvalitná podrážka zvyšuje riziko úrazu. Špecializovaná predajňa má v ponuke viacero modelov, strihov aj osvedčených značiek, ktorým dôverujú turisti po celom svete. Poteší teda bohatý výber i erudovanosť personálu, ktorý vám s výberom isto pomôže.

Cena turistickej obuvi začína na sume okolo 45 eur, v tomto prípade ide o detské modely, prípadne modely od menej známych výrobcov. Výsledná suma sa bude odvíjať od typu obuvi. Spravidla k tým lacnejším patria turistické sandále a k tým najdrahším vyššia trekingová obuv či zimné skelety. Do strednej cenovej kategórie potom patrí nízka turistická obuv a polovysoká trekingová obuv.

Ceny medzi dámskou a pánskou turistickou obuvou sa nelíšia. Pri týchto modeloch je skôr rozdiel v strihu a farbe. Medzi pánskymi modelmi prevládajú tmavé farby, ako sivá, čierna, tmavá hnedá, prípadne tmavá modrá. Dámske modely sú sviežejšie a objavíte medzi nimi oranžovú, ružovú, červenú, žltú a ďalšie farby. Detská turistická obuv taktiež oplýva rôznymi farebnými prevedeniami, aby si mohli vybrať dievčatá aj chlapci. Na trhu nájdete aj unisex topánky, ktoré sú vhodné pre obe pohlavia. Topánky od osvedčených výrobcov sa zväčša pohybujú v rozmedzí od 100 do 250 eur.

Cena za najdrahšie modely sa môže vyšplhať až na sumu okolo 500 eur, v tomto prípade však ide o modely, ktoré sú určené na profesionálne využitie a bežní turisti by si zbytočne priplatili.

Ak chcete pri kúpe kvalitnej obuvi na turistiku ušetriť nejaké euro, je vhodné sledovať akcie. Turistickú obuv vo výpredaji viete mnohokrát kúpiť za veľmi výhodné ceny, niekedy aj s 50 % zľavou, pokiaľ ide o staršie modely, ktorých sa chcú obchody zbaviť, aby ich mohli nahradiť novšou ponukou.

Obľúbené značky

K obľúbeným a overeným značkám turistickej obuvi patria Garmont, Karrimor, Mammut, La Sportiva či Salomon. Ak siahnete po akýchkoľvek topánkach od vymenovaných značiek, môžete mať istotu, že sú kvalitné a splnia účel, na ktorý boli vyrobené. Od výrobcov môžete vyberať ako z pánskych, tak i z dámskych modelov. Samozrejmosťou v ponuke sú detské turistické topánky, avšak rátajte s tým, že detských modelov je na výber omnoho menej.

Obľúbené značky turistickej obuvi

K predávaným značkám turistickej obuvi patrí tiež Adidas, hoci tento výrobca sa skôr špecializuje na výrobu rôzne zameraných športových topánok. Obľubu si získal aj medzi turistami vďaka dizajnu, ktorý je typický práve pre Adidas. K dobre predávaným značkám môžeme ešte priradiť Asolo, Hanwag, Montura, BOSP, Salewa alebo Scarpa. Ako vidno, značiek je na výber mnoho a záleží už len na vašich preferenciách.

Správna starostlivosť o turistické topánky

Aby vám turistické topánky spoľahlivo slúžili čo najdlhšie, po každej túre im treba venovať pozornosť a správne ich ošetriť. Vďaka tomu si ich výhody môžete užívať aj niekoľko rokov.

  • Umývanie – je základom, a preto by malo byť pravidelné a šetrné (s ohľadom na to, z akého materiálu sú vaše topánky vyrobené). Neodporúča sa nechávať topánky dlhodobo zašpinené od blata alebo znečistené posypovou soľou. Ideálne teda je, ak ich po každej turistike umyjete pod tečúcou vodou pomocou handričky alebo hubky.
  • Impregnácia – predlžuje životnosť membrány, pretože znižuje tlak vody, ktorá na membránu pôsobí. Pokiaľ máte topánky s Gore-Tex membránou, je dôležité používať iba prostriedky, ktoré sú určené na tento druh topánky. Inak by sa vám membrána mohla upchať, čo by následne viedlo k zníženiu priedušnosti obuvi. Obzvlášť dôležitá a hlavne pravidelná impregnácia je potrebná pri kožených topánkach. Impregnovanie zabráni vysušenie kože a jej popraskaniu.

Druhy impregnácie

Poznáme viacero druhov impregnácie, každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Impregnácia vo forme spreja sa ľahšie nanáša, no na topánke má nižšiu životnosť. Použiť ju môžete na všetky typy obuvi. Impregnácia na vodnej báze zaručí dlhšiu životnosť na obuvi a balenie, po ktorom siahnete, sa rozlišuje podľa materiálu, z akého je obuv vyrobená. Impregnácia voskom sa používa na celokožené nubukové topánky. Výhoda spočíva v tom, že okrem samotnej impregnácie kožu topánky aj vyživí, čím sa predĺži jej životnosť.

Zopár tipov na záver

  • Ak kupujete topánky cez internet, vyberajte si obchody, ktoré dovoľujú bezplatné vrátenie tovaru, prípadne ich výmenu. Je to vhodné, ak vám topánky náhodou nesadnú veľkosťou. Takto ich môžete bez problémov vrátiť.
  • Správnu veľkosť topánky zistíte aj podľa toho, keď ju máte rozviazanú, resp. uvoľnenú, mali by ste byť schopní zasunúť jeden prst za pätu. Vaše prsty na nohách by vtedy mali byť v jemnom kontakte s prednou časťou topánky.
  • K turistickým topánkam je vhodné dokúpiť kvalitné ponožky, ktoré sú priedušné a nezadržiavajú vlhkosť. Vhod prídu aj turistické návleky, vďaka ktorým sa vám do topánok nedostane sneh, voda alebo kamienky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak stále váhate nad kúpou správnych turistických topánok, prinášame vám odpovede na najčastejšie kladené otázky. Dozviete sa napríklad aj to, ktorý výrobca sa venuje výrobe topánok pre ľudí s deformáciou palcového kĺbu.

Existujú univerzálne turistické topánky?

Univerzálne topánky na rôzne druhy turistiky a terény neexistujú. Väčšina ľudí však siaha po trekingových poltopánkach alebo vyššej trekingovej obuvi. Tieto topánky sa dajú využiť na viacerých terénoch. Aktívni turisti vlastnia dva až tri druhy turistickej obuvi, aby si vždy obuli tie topánky, ktoré sa najviac hodia.

Ako vybrať topánky v prípade, že mám jednu nohu väčšiu?

To, že nohy nie sú úplne totožné, je bežným prípadom. Zväčša však ide len o malé odchýlky. Číslo topánok preto vyberajte podľa tej nohy, ktorú máte väčšiu. Nezabudnite, že topánka by vás nemala tlačiť, no zároveň sa vám nesmie vyzúvať.

Nájdem vhodné topánky, aj keď mám deformáciu palcového kĺbu?

Mnohí výrobcovia myslia aj na ľudí, ktorí trpia deformáciu palcového kĺbu (tzv. hallux valgus). Strih turistických topánok je uspôsobený tak, aby vás obuv napriek vašej deformácii netlačila. Takéto topánky vyrába napríklad spoločnosť Hanwag. Majú bohatú ponuku rôznych modelov, preto si isto vyberiete.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 12.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 09:09
Anna Z.

Jack Wolfskin Cross Trail MID W sú pohodlné topánky, vo vnútri mäkké a na nohách ľahké. Hodia sa skôr na zložitejší terén. Odporúčam vybrať väčšiu veľkosť, cca. o 1 až o 1,5 čísla. Ideálne odskúšať v obchode a poriadne si v nich pochodiť. Za tú cenu sa oplatia. Vrch je vyrobený z brúsenej kože a v prednej časti je ochrana proti okopu.

18/10/2021 17:46
Vierka

Ja som nakupovala tiež v Decathlone, malému som kúpila turistické topánky Quechua MH100 a sú fajn. Chodíme len na nenáročnú a občasnú turistiku a na tento účel topánky úplne stačia.

18/10/2021 10:42
Lena

Niektorí známi sa mi smejú, že nakupujem v Decathlone, no ja mám s ich výrobkami dobrú skúsenosť. Preto mám aj turistické topánky od nich, konkrétne model Quechua MH500 a som spokojná. Topánky sú ľahké a pohodlné, na turistiku ideálna voľba. A tá super cena je ešte príjemným bonusom navyše. ;-)

18/10/2021 08:50
Paťo

Jednoznačná voľba - Garmont Nebraska GTX - topánky perfektne sedia na nohe, no z môjho pohľadu majú zbytočne vysoké šnurovanie, no niekomu to môže vyhovovať. Topánky sú pohodlné a nikde netlačia ani pri niekoľko hodinovej chôdzi. Pomer ceny a životnosti je v tomto prípade bezkonkurenčný.

14/08/2021 20:42
Zanka D.

Na turistiku používam dámske členkové topánky La Sportiva TX4 Mid GTX a môžem potvrdiť, že táto značka je skvelá. Topánky sú maximálne pohodlné a kvalitne spracované. Páči sa mi zaujímavá farebná kombinácia, ktorá pôsobí sviežo. Na nohách mi sedia ako uliate, držia stabilne, nikde ma netlačia a nohy ma nebolia ani pri dlhšom nosení. Počas turistiky sa cítim bezpečne. Komfort je zaručený, pretože to nie je žiadna ťažkopádna obuv. Veľkosť mi sedela podľa tabuľky výrobcu, tak som rada, že som ich nemusela vymieňať. Podrážka veľmi dobre drží na akomkoľvek povrchu, či už ide o skaly, blato alebo klasický lesný / horský terén. Oceňujem nepremokavosť aj vystuženú špičku či gumovú ochranu, ktorá je po celom obvode topánky. Vďaka tomu, že ide o členkové topánky, eliminuje sa vyvrtnutie členka. Bola to veľmi dobrá kúpa, tieto topánky je radosť nosiť.

13/08/2021 09:54
Simon D.

Na turistiku používam topánky La Sportiva Boulder X a veľmi dobre držia na akomkoľvek teréne, dokonca aj na skalách. Samozrejmosťou je skvelé držanie na terénoch, akými sú napríklad blato, tráva, sneh či rôzne kamene. Vďaka podrážke je zostupovanie stabilné. Nakoľko majú mäkkú pätu, dá sa s nimi aj pohodlne behať. Okopávka okolo topánky je výhodná v kamenných terénoch, ako sú napríklad Vysoké Tatry. Plánujem ju vyskúšať aj na via ferratu - keďže majú dosť pevnú podrážku aj špičku. La Sportiva je kvalitná a rokmi overená značka, ktorá nesklame, pretože som s ňou mal už v minulosti pozitívnu skúsenosť, znova som po nich siahol. Obuv je vhodná nielen na turistiku, ale aj na bežné nosenie. Na nohách sedia veľmi dobre, nikde netlačia a nie sú ani ťažké. Neprekáža mi, keď ich mám obuté dlho. Priľnavosť k terénu je výborná a oceňujem, že veľkosť mi presne sadla a zhodovala sa s tabuľkou, ktorú uviedol výrobca. Topánka robí opticky dojem menšej nohy a naozaj sa v nej chodí ako v rozprávke. :-) Hoci sú tieto topánky pánskym modelom, páčili sa aj mojej priateľke a objednala si rovnaké. Aj ona je s nimi spokojná, pretože dobre sedia aj na menšej / užšej nohe. Za výborný považujem tiež systém šnurovania. Nemám absolútne žiadne výhrady a už sa teším na ďalší výlet, počas ktorého ich poriadne prevetrám.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok