Najlepšie nosiče bicyklov na strechu a ťažné zariadenie – recenzie, test, porovnanie

Patríte medzi tých, ktorí si za cykloturistikou vyrazia do vzdialenejších oblastí na aute? V takom prípade si vaše vozidlo vyžaduje menšiu úpravu v podobe nosiča bicyklov.

Nosič bicyklov na strechu

Poradíme vám, ako si ho vybrať, aké modely sú dostupné na trhu a na aké parametre sa pri kúpe zamerať.

Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

Názov Hodnotenie Detail
Hakr Trip Middle 2   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Thule VeloCompact 926   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Peruzzo Pure Instinct 4   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Vapol CZ Multipa   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Spinder Xplorer+   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Najlepšie strešné nosiče bicyklov

Názov Hodnotenie Detail
Thule ProRide 598   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Hakr Speed Alu   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Mont Blanc Axis XXL   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Thule FreeRide 532   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Menabo Asso   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Najlepšie nosiče bicyklov na piate dvere

Názov Hodnotenie Detail
Menabo Mistral   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
BTWIN 320   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Perruzo Padova Fe   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Thule ClipOn High 9106   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Thule BackPac 973   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Saris EX 2   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Aké nosiče bicyklov existujú?

V rámci súčasného trhového rozpoloženia máte na výber z troch možností. Konkrétne sú to nosiče namontované na strechu, na ťažné zariadenie a na piate dvere. Pripravili sme si pre vás súhrnné charakteristiky, výhody a nevýhody, ktoré vám poslúžia ako sprievodca výberom.

Nosič bicyklov na strechu

Strešné nosiče bicyklov sú momentálne najrozšírenejšie najmä pre dobrý pomer medzi cenovou reláciou a funkčnými vlastnosťami, ktoré ponúkajú. Keďže bicykle sú umiestnené na streche, nosič neovplyvňuje otváranie kufra. Je však nutné počítať s tým, že sa zhoršujú jazdné vlastnosti auta a zvyšuje sa aj jeho spotreba.

Nosiče na strechu sú konštruované tak, že vďaka nim dokážete odviezť až 5 bicyklov. Je však potrebné sa pripraviť na náročnejšiu montáž pomocou priečnikov.

Nosič bicyklov na strechu

 • Dobrá cena
 • Bicykle sa nezašpinia ako pri umiestnení v zadnej časti vozidla
 • Univerzálny pre všetky autá
 • Kompaktný a ľahko sa skladuje
 • Nemožný/sťažený prístup do garáží
 • Náročná montáž
 • Vyššia spotreba auta

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

V porovnaní s nosičmi na strechu je v tomto prípade montáž oveľa jednoduchšia, aj keď sú tieto nosiče ťažšie. Ďalším plusom je to, že prístup k bicyklom je oveľa ľahší, pretože si ich nemusíte skladať zo strechy. V prípade záujmu si môžete bezpečnosť zvýšiť tak, že si nosič uzamknete o ťažné zariadenie a kolesá bicyklov pripevníte k nosiču.

Umiestnenie vzadu so sebou prináša aj isté nevýhody, ako napríklad zhoršený výhľad cez zadné okno a taktiež tu je vyššia pravdepodobnosť toho, že sa bicykle zašpinia.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

TIP: Na nosič je nutné dať poznávaciu značku (EČV). Buď zozadu vášho vozidla, alebo si môžete nechať vystaviť tretiu.

 • Jednoduchá montáž
 • Kompaktné
 • Univerzálne
 • Bezproblémové parkovanie aj v garážach
 • Zhoršený výhľad zadným oknom
 • Vyššia cena
 • Bicykle sa môžu zašpiniť

Nosič bicyklov na piate dvere

Nemá vaše auto ťažné zariadenie alebo z nejakého dôvodu nemôžete bicykle prenášať na streche? V tom prípade by vaším riešením mal byť nosič bicyklov pripevnený na piate dvere auta, čiže kufor.

Tu je dôležité dbať na to, aby nosič nezakrýval svetlá ani ŠPZ-ku. To znamená, že autá, ktoré majú svetlá na úrovni zadného skla alebo tesne pod ním, nie sú na takýto typ nosiča príliš vhodné. V takých situáciách ste nútení zakúpiť doplnkové svetlá alebo držiak na ŠPZ-ku.

Ich montáž je jednoduchá, cena je taktiež priaznivá, avšak pri porovnaní s predošlými modelmi tieto nosiče nie sú také univerzálne, nepasujú na vozidlá sedan a pred kúpou je dôležité skontrolovať si kompatibilitu s vašim autom.

Nosič bicyklov na piate dvere

 • Jednoduchá montáž/skladovanie
 • Nízka cena
 • Parkovanie možné aj v garážach
 • Znemožňuje/sťažuje prístup do kufra
 • Nie je univerzálny
 • Sčasti zhoršuje výhľad zadným oknom

Aké parametre sledovať?

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ nosiča bicyklov na auto, tak v každom z troch prípadov je dôležité mať na zreteli niekoľko parametrov ako sú rozmery, hmotnosť, typ bicykla a tak podobne.

Rozmery, hmotnosť a počet bicyklov

Pred kúpou si rozhodne odpovedzte na otázky, koľko a aké bicykle budete prevážať. Ak viete, že chodievate sám alebo len vo dvojici, tak sa vám finančne oplatia radšej strešné nosiče, ktoré si môžete zakúpiť individuálne pre 1 bicykel. Zohľadniť treba aj rozmery bicykla – je rozdiel prevážať malé športové "BMX-ky" alebo robustné elektrobicykle.

Ťažné nosiče bicyklov

S tým úzko súvisí aj nosnosť nosičov. Tá sa obvykle pohybuje v hodnotách 30 až 60 kilogramov s tým, že ak prevážate na streche, tak si v papieroch od vozidla pre istotu skontrolujte aj nosnosť strechy.

Funkcia sklopenia a bezpečnosť

Ak sa rozhodnete namontovať nosič bicykla na ťažné zariadenie, tak to môže obmedziť prístup do kufra a tým pádom je vhodné, ak je k dispozícii funkcia sklopenia. Vďaka tomu si môžete nosič spolu s bicyklami bezpečne sklopiť a pohodlne sa dostať do kufra.

Ďalšou veľmi užitočnou funkciou je možnosť uzamknutia bicykla o nosič a samotný nosič o ťažné zariadenie vozidla. Vďaka tomu zvýšite bezpečnosť vašich bicyklov pred možným odcudzením.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak ste milovníkom cykloturistiky, nosič bicyklov už pravdepodobne máte doma. V prípade, že s týmto športom len začínate a nosič bicyklov si ešte len plánujete kúpiť, mali by ste poznať odpovede na často kladené otázky.

Môžem na nosiči prevážať aj elektrobicykel?

Áno, môžete, avšak nie každý nosič je uspôsobený na nosenie elektrobicyklov. Odporúčame vám si nosič pred kúpou vyskúšať a overiť si jeho nosnosť, pretože elektrobicykle bývajú ťažšie.

Akú značku nosiča vybrať?

Pri výbere sa zamerajte na známe značky, ktoré ponúkajú modely z kvalitných materiálov a za rozumné ceny. Krok vedľa neurobíte výberom nosiča značky Thule, Peruzzo, Hakr alebo Menabo.

Existuje univerzálny nosič alebo musím vyberať podľa typu auta?

Najuniverzálnejšie sú nosiče na ťažné zariadenie, pomerne univerzálne sú strešné nosiče a najmenej univerzálne sú nosiče na piate dvere. Pred kúpou nosiča si pre istotu overte, či je daný model kompatibilný s vaším typom auta.

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 21.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 08.02.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár