Najlepšie nosiče bicyklov na strechu a ťažné zariadenie. Thule, Menabo, Hakr

Patríte medzi tých, ktorí si za cykloturistikou vyrazia do vzdialenejších oblastí na aute? V takom prípade si vaše vozidlo vyžaduje menšiu úpravu v podobe nosiča bicyklov.

Nosič bicyklov na strechu

Poradíme vám, ako si ho vybrať, aké modely sú dostupné na trhu a na aké parametre sa pri kúpe zamerať.

Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

Názov Hodnotenie Detail
Eufab Amber I pre 1 bicykel   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Hakr Trip 2 Middle Elektro   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Menabo Naos Eco   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Hakr Trip 3 Top   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Thule VeloCompact 3 13-pin   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie strešné nosiče bicyklov

Názov Hodnotenie Detail
Thule FreeRide 532   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Thule ProRide 591   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Menabo Top Bike   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Thule ProRide 598   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie nosiče bicyklov na piate dvere

Názov Hodnotenie Detail
Thule ClipOn High 9106   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Menabo Mistral   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Thule BackPac 973   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Aké nosiče bicyklov existujú?

V rámci súčasného trhového rozpoloženia máte na výber z troch možností. Konkrétne sú to nosiče namontované na strechu, na ťažné zariadenie a na piate dvere. Pripravili sme si pre vás súhrnné charakteristiky, výhody a nevýhody, ktoré vám poslúžia ako sprievodca výberom.

Nosič bicyklov na strechu

Strešné nosiče bicyklov sú momentálne najrozšírenejšie najmä pre dobrý pomer medzi cenovou reláciou a funkčnými vlastnosťami, ktoré ponúkajú. Keďže bicykle sú umiestnené na streche, nosič neovplyvňuje otváranie kufra. Je však nutné počítať s tým, že sa zhoršujú jazdné vlastnosti auta a zvyšuje sa aj jeho spotreba.

Nosiče na strechu sú konštruované tak, že vďaka nim dokážete odviezť až 5 bicyklov. Je však potrebné sa pripraviť na náročnejšiu montáž pomocou priečnikov.

Nosič bicyklov na strechu

 • Dobrá cena
 • Bicykle sa nezašpinia ako pri umiestnení v zadnej časti vozidla
 • Univerzálny pre všetky autá
 • Kompaktný a ľahko sa skladuje
 • Nemožný/sťažený prístup do garáží
 • Náročná montáž
 • Vyššia spotreba auta

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

V porovnaní s nosičmi na strechu je v tomto prípade montáž oveľa jednoduchšia, aj keď sú tieto nosiče ťažšie. Ďalším plusom je to, že prístup k bicyklom je oveľa ľahší, pretože si ich nemusíte skladať zo strechy. V prípade záujmu si môžete bezpečnosť zvýšiť tak, že si nosič uzamknete o ťažné zariadenie a kolesá bicyklov pripevníte k nosiču.

Umiestnenie vzadu so sebou prináša aj isté nevýhody, ako napríklad zhoršený výhľad cez zadné okno a taktiež tu je vyššia pravdepodobnosť toho, že sa bicykle zašpinia.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

TIP: Na nosič je nutné dať poznávaciu značku (EČV). Buď zozadu vášho vozidla, alebo si môžete nechať vystaviť tretiu.

 • Jednoduchá montáž
 • Kompaktné
 • Univerzálne
 • Bezproblémové parkovanie aj v garážach
 • Zhoršený výhľad zadným oknom
 • Vyššia cena
 • Bicykle sa môžu zašpiniť

Nosič bicyklov na piate dvere

Nemá vaše auto ťažné zariadenie alebo z nejakého dôvodu nemôžete bicykle prenášať na streche? V tom prípade by vaším riešením mal byť nosič bicyklov pripevnený na piate dvere auta, čiže kufor.

Tu je dôležité dbať na to, aby nosič nezakrýval svetlá ani ŠPZ-ku. To znamená, že autá, ktoré majú svetlá na úrovni zadného skla alebo tesne pod ním, nie sú na takýto typ nosiča príliš vhodné. V takých situáciách ste nútení zakúpiť doplnkové svetlá alebo držiak na ŠPZ-ku.

Ich montáž je jednoduchá, cena je taktiež priaznivá, avšak pri porovnaní s predošlými modelmi tieto nosiče nie sú také univerzálne, nepasujú na vozidlá sedan a pred kúpou je dôležité skontrolovať si kompatibilitu s vašim autom.

Nosič bicyklov na piate dvere

 • Jednoduchá montáž/skladovanie
 • Nízka cena
 • Parkovanie možné aj v garážach
 • Znemožňuje/sťažuje prístup do kufra
 • Nie je univerzálny
 • Sčasti zhoršuje výhľad zadným oknom

Aké parametre sledovať?

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ nosiča bicyklov na auto, tak v každom z troch prípadov je dôležité mať na zreteli niekoľko parametrov ako sú rozmery, hmotnosť, typ bicykla a tak podobne.

Rozmery, hmotnosť a počet bicyklov

Pred kúpou si rozhodne odpovedzte na otázky, koľko a aké bicykle budete prevážať. Ak viete, že chodievate sám alebo len vo dvojici, tak sa vám finančne oplatia radšej strešné nosiče, ktoré si môžete zakúpiť individuálne pre 1 bicykel. Zohľadniť treba aj rozmery bicykla – je rozdiel prevážať malé športové "BMX-ky" alebo robustné elektrobicykle.

Ťažné nosiče bicyklov

S tým úzko súvisí aj nosnosť nosičov. Tá sa obvykle pohybuje v hodnotách 30 až 60 kilogramov s tým, že ak prevážate na streche, tak si v papieroch od vozidla pre istotu skontrolujte aj nosnosť strechy.

Funkcia sklopenia a bezpečnosť

Ak sa rozhodnete namontovať nosič bicykla na ťažné zariadenie, tak to môže obmedziť prístup do kufra a tým pádom je vhodné, ak je k dispozícii funkcia sklopenia. Vďaka tomu si môžete nosič spolu s bicyklami bezpečne sklopiť a pohodlne sa dostať do kufra.

Ďalšou veľmi užitočnou funkciou je možnosť uzamknutia bicykla o nosič a samotný nosič o ťažné zariadenie vozidla. Vďaka tomu zvýšite bezpečnosť vašich bicyklov pred možným odcudzením.

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 21.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 16.01.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár