Najlepšie nosiče bicyklov na strechu a ťažné zariadenie – recenzie, test, porovnanie

Patríte medzi tých, ktorí si za cykloturistikou vyrazia do vzdialenejších oblastí na aute? V takom prípade si vaše vozidlo vyžaduje menšiu úpravu v podobe nosiča bicyklov.

Nosič bicyklov na strechu

Poradíme vám, ako si ho vybrať, aké modely sú dostupné na trhu a na aké parametre sa pri kúpe zamerať.

Najlepšie nosiče bicyklov na ťažné zariadenie

Názov Hodnotenie Detail
Thule EasyFold XT3   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bosal Comfort PRO III   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Thule VeloCompact 3   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Hakr Trip Middle 3   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
SIxtol Bike 4   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie strešné nosiče bicyklov

Názov Hodnotenie Detail
Thule ProRide 598   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Thule FreeRide 532   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Amos A7604   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Thule UpRide 599   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Yakima Frontloader   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie nosiče bicyklov na piate dvere

Názov Hodnotenie Detail
Yakima SpareRide   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Menabo Stand-Up   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Thule Sport G2 Standard   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sixtol SX1020   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Thule WanderWay 2   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Aké nosiče bicyklov existujú?

V rámci súčasného trhového rozpoloženia máte na výber z troch možností. Konkrétne sú to nosiče namontované na strechu, na ťažné zariadenie a na piate dvere. Pripravili sme si pre vás súhrnné charakteristiky, výhody a nevýhody, ktoré vám poslúžia ako sprievodca výberom.

Nosič bicyklov na strechu

Strešné nosiče bicyklov sú momentálne najrozšírenejšie najmä pre dobrý pomer medzi cenovou reláciou a funkčnými vlastnosťami, ktoré ponúkajú. Keďže bicykle sú umiestnené na streche, nosič neovplyvňuje otváranie kufra. Je však nutné počítať s tým, že sa zhoršujú jazdné vlastnosti auta a zvyšuje sa aj jeho spotreba.

Nosiče na strechu sú konštruované tak, že vďaka nim dokážete odviezť až 5 bicyklov. Je však potrebné sa pripraviť na náročnejšiu montáž pomocou priečnikov.

Nosič bicyklov na strechu

 • Dobrá cena
 • Bicykle sa nezašpinia ako pri umiestnení v zadnej časti vozidla
 • Univerzálny pre všetky autá
 • Kompaktný a ľahko sa skladuje
 • Nemožný/sťažený prístup do garáží
 • Náročná montáž
 • Vyššia spotreba auta

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

V porovnaní s nosičmi na strechu je v tomto prípade montáž oveľa jednoduchšia, aj keď sú tieto nosiče ťažšie. Ďalším plusom je to, že prístup k bicyklom je oveľa ľahší, pretože si ich nemusíte skladať zo strechy. V prípade záujmu si môžete bezpečnosť zvýšiť tak, že si nosič uzamknete o ťažné zariadenie a kolesá bicyklov pripevníte k nosiču.

Umiestnenie vzadu so sebou prináša aj isté nevýhody, ako napríklad zhoršený výhľad cez zadné okno a taktiež tu je vyššia pravdepodobnosť toho, že sa bicykle zašpinia.

Nosič bicyklov na ťažné zariadenie

TIP: Na nosič je nutné dať poznávaciu značku (EČV). Buď zozadu vášho vozidla, alebo si môžete nechať vystaviť tretiu.

 • Jednoduchá montáž
 • Kompaktné
 • Univerzálne
 • Bezproblémové parkovanie aj v garážach
 • Zhoršený výhľad zadným oknom
 • Vyššia cena
 • Bicykle sa môžu zašpiniť

Nosič bicyklov na piate dvere

Nemá vaše auto ťažné zariadenie alebo z nejakého dôvodu nemôžete bicykle prenášať na streche? V tom prípade by vaším riešením mal byť nosič bicyklov pripevnený na piate dvere auta, čiže kufor.

Tu je dôležité dbať na to, aby nosič nezakrýval svetlá ani ŠPZ-ku. To znamená, že autá, ktoré majú svetlá na úrovni zadného skla alebo tesne pod ním, nie sú na takýto typ nosiča príliš vhodné. V takých situáciách ste nútení zakúpiť doplnkové svetlá alebo držiak na ŠPZ-ku.

Ich montáž je jednoduchá, cena je taktiež priaznivá, avšak pri porovnaní s predošlými modelmi tieto nosiče nie sú také univerzálne, nepasujú na vozidlá sedan a pred kúpou je dôležité skontrolovať si kompatibilitu s vašim autom.

Nosič bicyklov na piate dvere

 • Jednoduchá montáž/skladovanie
 • Nízka cena
 • Parkovanie možné aj v garážach
 • Znemožňuje/sťažuje prístup do kufra
 • Nie je univerzálny
 • Sčasti zhoršuje výhľad zadným oknom

Aké parametre sledovať?

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ nosiča bicyklov na auto, tak v každom z troch prípadov je dôležité mať na zreteli niekoľko parametrov ako sú rozmery, hmotnosť, typ bicykla a tak podobne.

Rozmery, hmotnosť a počet bicyklov

Pred kúpou si rozhodne odpovedzte na otázky, koľko a aké bicykle budete prevážať. Ak viete, že chodievate sám alebo len vo dvojici, tak sa vám finančne oplatia radšej strešné nosiče, ktoré si môžete zakúpiť individuálne pre 1 bicykel. Zohľadniť treba aj rozmery bicykla – je rozdiel prevážať malé športové "BMX-ky" alebo robustné elektrobicykle.

Ťažné nosiče bicyklov

S tým úzko súvisí aj nosnosť nosičov. Tá sa obvykle pohybuje v hodnotách 30 až 60 kilogramov s tým, že ak prevážate na streche, tak si v papieroch od vozidla pre istotu skontrolujte aj nosnosť strechy.

Funkcia sklopenia a bezpečnosť

Ak sa rozhodnete namontovať nosič bicykla na ťažné zariadenie, tak to môže obmedziť prístup do kufra a tým pádom je vhodné, ak je k dispozícii funkcia sklopenia. Vďaka tomu si môžete nosič spolu s bicyklami bezpečne sklopiť a pohodlne sa dostať do kufra.

Ďalšou veľmi užitočnou funkciou je možnosť uzamknutia bicykla o nosič a samotný nosič o ťažné zariadenie vozidla. Vďaka tomu zvýšite bezpečnosť vašich bicyklov pred možným odcudzením.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak ste milovníkom cykloturistiky, nosič bicyklov už pravdepodobne máte doma. V prípade, že s týmto športom len začínate a nosič bicyklov si ešte len plánujete kúpiť, mali by ste poznať odpovede na často kladené otázky.

Môžem na nosiči prevážať aj elektrobicykel?

Áno, môžete, avšak nie každý nosič je uspôsobený na nosenie elektrobicyklov. Odporúčame vám si nosič pred kúpou vyskúšať a overiť si jeho nosnosť, pretože elektrobicykle bývajú ťažšie.

Akú značku nosiča vybrať?

Pri výbere sa zamerajte na známe značky, ktoré ponúkajú modely z kvalitných materiálov a za rozumné ceny. Krok vedľa neurobíte výberom nosiča značky Thule, Peruzzo, Hakr alebo Menabo.

Existuje univerzálny nosič alebo musím vyberať podľa typu auta?

Najuniverzálnejšie sú nosiče na ťažné zariadenie, pomerne univerzálne sú strešné nosiče a najmenej univerzálne sú nosiče na piate dvere. Pred kúpou nosiča si pre istotu overte, či je daný model kompatibilný s vaším typom auta.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 21.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/10/2021 16:39
Tono

Jednoduchý nosič je Menabo Mistral. Prvotná montáž bola rýchla a nosím na ňom dva bicykle. Na tento účel plne vyhovuje. No tri bicykle sa tam určite nevojdu, ako je deklarované. Nabudúce si kúpim radšej väčší nosič a možno aj oveľa viac investujem.

12/08/2021 12:23
Kali P.

Používam nosič bicyklov PERUZZO PURE INSTINCT, do ktorého sa zmestia až štyri bicykle. Nosič je sklopný a skladací s odnímateľným ramenom. Nosnosť je až 60 kilogramov, čo je úplne postačujúce. Celkové spracovanie je kvalitné, čiže pomer ceny a kvality je veľmi slušný. Plus dávam za skladnosť, rýchlosť a jednoduchosť montáž, tá sa týka ako bicyklov, tak aj samotného nosiča. S jednoduchosťou uchytenia je plne porovnateľný s omnoho drahšími nosičmi od Thule. Nosič je možné zložiť tak, aby sa vošiel do kufra auta, čím sa ľahšie prenáša aj skladuje. Mám skúsenosť aj s nosičom Alphrad od Menaba, no tento je na vyššej úrovni a nemám mu čo vytknúť. Spodné lišty pojmu gumu horského bicykla a nevychádzajú von ani počas jazdy. Uchytenie rámu je raz dva hotové. Počas jazdy nič neklope ani nevŕzga. Oceňujem aj možnosť dokúpenia voliteľného príslušenstva, napríklad uzamykateľných ružíc alebo adaptérov na predĺženie plastu pod pneumatiky pre ešte lepšiu stabilitu. Upínanie na guľu cez páku je pre mňa luxusné a nemám mu čo vytýkať. Je to ideálny uzamykateľný nosič bicyklov pre celú rodinku za skvelú cenu.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok