Najlepšie robotické vysávače 2024 – recenzie, test, porovnanie

S robotickými vysávačmi akoby sa roztrhlo vrece a výrobcovia neustále prichádzajú s novými a novými modelmi. Keďže na trhu sú vysávače za desiatky i za stovky eur, pozreli sme sa na rozdiely medzi jednotlivými modelmi a dáme vám zopár rád ohľadne výberu toho správneho pre vaše potreby.

Robotický vysávač

Dáme vám zopár rád ohľadne výberu toho správneho pre vaše potreby.

Najlepšie robotické vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi S10   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Roborock S8 Pro Ultra   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Sencor SRV 9150WH   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Rowenta RR7877WH   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Robotické vysávače – recenzie

Hľadáte robotický vysávač s mopom či taký, ktorý je schopný povysávať aj koberec a rôzne typy podláh? Na výber je množstvo značiek (Xiaomi, iRobot, Sencor, Roomba, Samsung atď.) a modelov, preto je výber pomerne náročný. Aby sme vám ho uľahčili, vyskúšali sme viacero modelov robotických vysávačov za vás a pripravili recenzie. Pozrite si výsledky nášho mini testu.

Iba na menšie množstvo nečistôt

Robotické vysávače sú malé zariadenia, najčastejšie v tvare disku s priemerom vyše 30 cm. V ich útrobách nájdete všetko potrebné na vysávanie – saciu turbínu, filter, zbernú nádobu na nečistoty, akumulátor, riadiacu elektroniku a senzory pre orientáciu vysávača v priestore.

Sú to síce skvelí pomocníci, počítajte však s tým, že ich výkon i kapacita sú len zlomkové oproti bežným vysávačom, ktoré obsluhujete vy. Z toho dôvodu sú robotické vysávače vhodné skôr na upratovanie menšieho množstva nečistôt v pravidelných intervaloch 1 – 2 dni. Niektoré modely môžu mať problém s veľkými chumáčmi prachu či napr. s rozsypanými kuchynskými ingredienciami.

Robotické vysávače sa hodia na upratovanie menších nečistôt

Robotické vysávače sú vybavené celou sadou senzorov, ktorých údaje vyhodnocuje elektronika zabezpečujúca navigáciu robota. Pohybujú sa po vypočítaných dráhach, aby vysávali efektívne.

Presnosť navigácie je priamo úmerná cene – drahšie modely majú senzorov viac a elektroniku prepracovanejšiu. Pri lacných modeloch sa teda môže stať, že sem-tam narazia do niektorého kusu nábytku, nevedia vyjsť na vyšší koberec alebo z neho zísť, pretože ho považujú za prekážku a pod.

Problémy mávajú aj s lesklými predmetmi, akými sú napr. zrkadlá či chrómovaný nábytok a niektoré si neporadia ani s členitým priestorom – napr. pod stolom so zasunutými stoličkami. Lacnejšie modely nie sú vybavené ani senzorom, ktorý zabráni pádu zo schodov, preto si musíte pomôcť umiestnením ťažšieho a pevného predmetu na schody. Pre mnohé robotické vysávače sú problémom aj voľne položené káble.

Čo sa týka samotného vysávania, väčšina modelov sa drží niekoľko mm od steny či iných prekážok. Aby dokázali vyčistiť aj priestor pri stene a v rohoch, pomáhajú si jednou alebo viacerými rotačnými kefami.

Senzory robotického vysávača

Robotické vysávače pracujú takmer samostatne. Najlacnejšie modely musíte nabíjať pomocou klasického adaptéra, takže po vybití si vyžadujú váš zásah. Drahšie sa dokážu v prípade vybitia samy odobrať k nabíjacej stanici a po nabití pokračovať v práci. Najluxusnejšie robotické vysávače s cenovkou okolo 1 000 eur dokážu dokonca samy vyprázdniť nádobu s nečistotami po jej zaplnení. Sú teda plne autonómne.

Väčšina drahších modelov robotických vysávačov disponuje bezdrôtovým WiFI pripojením a ponúkne vám tak ovládanie pomocou mobilnej aplikácie. V nej si spravidla môžete nastaviť i čas upratovania (napr. keď nebudete práve doma) či nastaviť miesta, ktoré nechcete povysávať. Tie lacnejšie sa ovládajú iba tlačidlami, prípadne diaľkovými ovládačmi.

Na tvrdé podlahy i na koberce

Hladké a rovné plochy nepredstavujú pre žiadny robotický vysávač problém. Niektoré modely si poradia aj s 1 či 2 cm vysokými prekážkami (výrobcovia to spravidla udávajú v špecifikácii robota).

Väčšina výrobcov delí robotických pomocníkov na tieto typy:

  • Vysávače na hladké plochy – zvládnu vysávanie hladkých povrchov, ako napr. dlaždice, laminátové podlahy, parkety a pod. Majú problém aj s nižšími kobercami.
  • Vysávače vhodné aj na koberce – poradia si s nižšími či vyššími kobercami (v závislosti od modelu).
  • Robotické mopy – nevysávajú, ponúkajú iba funkciu suchého či mokrého vytierania.
  • Robotické vysávače s mopovaním – dokážu vysávať aj vytierať na sucho i na mokro. Sú vybavené nádržkou na čistiaci prostriedok a umývacími kefami.

Drahšie robotické vysávače si poradia s tvrdými podlahami i kobercami

Sací výkon – zázraky nečakajte

Sací výkon robotických vysávačov je zvyčajne zlomkom sacieho výkonu vysávačov klasických. Kým pri nich sa stretnete s hodnotami okolo 250 W, pri robotických vysávačoch hodnoty začínajú na 20 W a končia niekde pri 60 W.

Okrem sacieho výkonu sa stretnete aj s parametrom nazvaným prietok vzduchu, udáva sa v l/s a pri kvalitných bežných vysávačoch začína na hodnote 20 l/s. Ďalším parametrom je sací podtlak, pri robotických vysávačoch sa pohybuje do 2 kPa (2 000 Pa), pri bežných sa pohybuje okolo 30 kPa.

Roboty s vyšším sacím výkonom si poradia aj s väčšími a ťažšími nečistotami. Na druhej strane, výdrž ich akumulátora je kratšia a vysávač teda vydrží vysávať kratší čas, pričom povysáva menšiu plochu.

Aby akumulátor vydržal

V robotických vysávačoch nájdete najčastejšie akumulátor typu Li-Ion. Akumulátorom NiMH sa radšej vyhnite, majú totiž znateľne nižšiu životnosť i nižšiu kapacitu vzhľadom na hmotnosť.

Väčšina výrobcov udáva aj kapacitu akumulátora v jednotkách mAh (miliampérhodina), tá však o ničom nevypovedá, pretože každý model má inú spotrebu energie.

Pri výbere je dôležitá aj výdrž robotického vysávača

Častejšie sa preto stretnete s údajom, ako dlho vydrží vysávač vysávať či akú veľkú plochu dokáže povysávať na jedno nabitie. Kvalitné modely zvládnu vysávať 80 min., pri ktorých spracujú 120 m2 plochy, samozrejme, v závislosti od znečistenia.

Ďalšie parametre a funkcie robotických vysávačov

  • Rozmery – dajte si najmä pozor, aby sa robot zmestil pod váš nábytok. Väčšina má výšku okolo 10 cm, no nájdete aj nižšie modely.
  • Hlučnosť – pohybuje sa od 55 do 85 dB. Za tiché môžete považovať tie s hlučnosťou do 65 dB.
  • Objem nádrže na nečistoty – robotické vysávače sú bezvreckové. Zberná nádoba na nečistoty v nich má objem spravidla do 1 l.
  • Objem nádrže na čistiaci prostriedok – týka sa robotických mopov a pohybuje sa väčšinou okolo 0,1 l.
  • Zametanie rotujúcimi kefami – kefy pomáhajú zhŕňať nečistoty k nasávaciemu otvoru, v dôsledku čoho je vysávanie účinnejšie. Kief môže byť 1, 2 či viacero.
  • Typy kief – niektoré roboty sú vybavené aj turbokefou na lepšie zachytenie nečistôt (napr. zvieracích chlpov) či jemnou kefou šetrnou k čalúneniu.
  • Filtrácia – ak máte doma alergika, vyberte si model s HEPA filtrom. Ide o najúčinnejší spôsob filtrácie, ktorý odstráni až 99,97 % nečistôt. Modely s touto funkciou bývajú označené aj ako vhodné pre alergikov.
  • Virtuálna stena – ide o malú kocku, ktorú vysávač vníma ako bariéru v dráhe a do priestoru za ňou nevstupuje. Môže to byť napr. už spomínané schodisko, detský či zvierací kútik.
  • Indikácia zaplnenia odpadovej nádoby – vysávač s touto funkciou vás upozorní, že nádobu treba vysypať. Signál môže byť svetelný, zvukový či v podobe notifikácie z aplikácie na smartfóne.

Obľúbené značky a ceny

Najlacnejší robotický vysávač kúpite už za cenu od 50 eur, nečakajte od neho zázraky. Sací výkon i navigácia takých modelov býva na nízkej úrovni. Za najdrahšie robotické vysávače dáte takmer 1 000 eur, ide ale o veľmi výkonné a veľmi inteligentné modely, ktoré si poradia aj s členitými priestormi a väčšími nečistotami.

Robotické vysávače nájdete v ponuke výrobcov lacnejšej spotrebnej elektroniky, ako napr. Sencor, Rowenta či Tesla. Ak chcete skutočnú kvalitu, siahnite radšej po značkách iRobot, Xiaomi, Samsung či LG.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Robotický vysávač je pre mnohých synonymom jednoduchého upratovania. Stroj urobí všetko za nich, preto sa už nemusia ničím zaťažovať. Nie pri všetkých modeloch je to pravda. Pred kúpou robotického vysávača by ste mali poznať odpovede na niektoré základné otázky.

Dokáže robotický vysávač plne nahradiť klasický model?

Určite nie. Robotický vysávač je vhodný skôr na doplnkové upratovanie, ak máte doma psa či máte prašné prostredie. Ako o alternatíve môžete o robotickom vysávači uvažovať v prípade, že máte doma minimum nábytku, tvrdé podlahy a veľké priestory.

Aká je efektivita robotických vysávačov?

Jednoznačná odpoveď neexistuje, keďže to závisí od výbavy modelu. Zatiaľ čo model bez navigácie dokáže upratať cca 70 % plochy, robotický vysávač s navigáciou je schopný upratať až 90 %. Efektivitu vysávania určuje i to, aké vysoké prekážky vie vysávač prejsť a či má aj bočné kefy.

Môžem robotický vysávač použiť v celej domácnosti?

Teoreticky áno. Záleží však od povrchu, ktorý má povysávať alebo vyčistiť. Všetky robotické vysávače si poradia s tvrdým typom podlahy (plávajúcou podlahou, parketami a dlažbou). Koberce, aj to len do dĺžky vlasu 1,5 cm, zvládnu povysávať len výkonnejšie robotické vysávače.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Xiaomi vysávače – porovnanie, recenzie, testy, skúsenosti. Robotické s mopom sú hit

Xiaomi vysávače – porovnanie, recenzie, testy, skúsenosti. Robotické s mopom sú hit

Xiaomi už nejaký ten rok úspešne búra stereotypy o nekvalitnej čínskej elektronike. Možno túto značku poznáte najmä pre jej smartfóny, v ich portfóliu nájdete aj inú elektroniku a rôzne smart výrobky – napr. aj robotické vysávače. Práve na tie sme sa pozreli a v článku vám popíšeme ich... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 10.11.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 23:31
Tibor

Ak chcete premakaný robotický vysávač, odporúčam Samsung Jetbot AI+. Je vhodný na všetky typy podláh a je antibakteriálny a vhodný na suché čistenie. Plusom je automatické dobíjanie či vysypanie zásobníka do stanice. Páči sa mi detekcia znečistených miest, funkcia odloženého štartu či odolnosť kief proti namotávaniu vlasov. Za mňa veľká spokojnosť.

08/01/2022 10:12
Andrejka

Som sklamaná z robotického vysávača Miele Scout RX2. Na to, že bol taký drahý, som očakávala lepšie funkcie aj výkon. Vysávač ako taký vie celkom dobre povysávať, no konektivita s telefónom je otrasná. Mobilná aplikácia je pekná, no často sa mi odpája od mobilu. Kamera vysávača nemá night vision (nočné videnie), čo je škoda. Druhýkrát by som ho už asi nekúpila.

28/12/2021 11:13
Nataša

Roborock S5 Max je pre mňa super pomocník a každému ho odporúčam. Je kvalitne spracovaný, má dlhú výdrž batérie a intuitívne ovládanie. Škoda, že aplikácia je v angličtine, ale zvykla som si na to. Stačí vedieť pár základných slovíčok na správne nastavenie. Veľký byt mi vyčistil za cca. hodinku a ešte mu zostalo aj dosť z batérie. Chcem len upozorniť, aby ste si dali pozor napríklad na káble alebo na veci, ktoré nie sú upevnené, pretože robot ich môže na seba zhodiť.

12/11/2021 16:57
Tatiana

Mám dobrú skúsenosť s robotickým vysávačom iRobot Roomba i7, poradí si s podlahou aj kobercom. Na koberci pekne zvýši svoj výkon, aby vysal prach, omrvinky, vlasy i chlpy. Je to pre mňa pomocník, na ktorého nedám dopustiť. Pred upratovaním odporúčam odstrániť drobnosti, ktoré by mu mohli prekážať.

10/07/2021 07:55
Zita

Nedávno som si kúpila Sencor SRV 1000SL a dokonca sa mi podarilo zohnať ho vo veľmi dobrej akcii. Za tú cenu je to pre mňa bezkonkurenčný pomocník. Neviem ho porovnať s inými robotickými vysávačmi, keďže toto je môj prvý vysávač takéhoto typu. Ak nečakáte od robota zázraky, budete s jeho kúpou spokojní. Ja vysávač používam v menšom byte a som rada, že prácu urobí namiesto mňa. Vysávanie je veľmi dobré a klasický vysávač stačí vytiahnuť len raz za čas. Oceňujem mop a dobrú orientáciu v priestore, pretože robot sa len málokedy zasekne. Samozrejme, treba rátať s tým, že takýto typ vysávača má menší sací výkon a ak máte na kobercoch plno smetí, nevysaje ich do hĺbky. V rohoch či pozdĺž stien nie je vysávač stopercentný, no inak pracuje veľmi dobre. Oceňujem tichý chod, jednoduché ovládanie, kompaktné rozmery a skladnosť. Pre nenáročných používateľov je ideálny, pretože pomáha udržiavať čistú domácnosť.

09/07/2021 09:09
Lenka

Mám robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro a páči sa mi, že bez problémov prejde aj cez vyššie prahy. Je pomerne tichý a dobre povysáva aj poumýva, aj keď mám pocit, že vysávanie je na tom o chlp lepšie než umývanie. Robot sa ľahko orientuje v priestore, ale samozrejme, je lepšie, ak mu menšie prekážky (napr. papuče, misky pre domácich miláčikov a pod.) odpracete z cesty. :-) Myslím si, že cena bola nastavená prijateľne vzhľadom na výkon robota. Oceňujem možnosť používania aj bez mobilnej aplikácie či to, že robot dobre povysáva aj v rohoch miestností. Mám trojizbový byt a kompletne celý ho povysával za cca. hodinku. Robota stačí zapnúť a ja si môžem robiť, čo potrebujem. Kúpu neľutujem, pretože mi robot šetrí čas a námahu.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok