Najlepšie food procesory 2023 – recenzie, test, porovnanie

Premýšľali ste niekedy, ako sa zorientovať v záplave kuchynských pomocníkov, ktorých nájdete v ponukách e-shopov?

Malý food processor používaný v kuchyni

Dnes vám predstavíme časť z nich, ktoré sa nazývajú food processory a poradíme vám, podľa akých kritérií si ten správny vybrať.

Najlepšie food processory

Názov Hodnotenie Detail
KitchenAid 5KFP1644   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Philips HR 7510/00   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Bosch MCM3201B   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Kenwood FDP65.820SI   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Klarstein GrandPrix Food Processor   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Kenwood FDP22.130GY   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Food proccessory – recenzie

Food processor síce toho v kuchyni nezvládne toľko ako klasický kuchynský robot, avšak ušetrí vám množstvo miesta a pomôže aspoň so základnými úkonmi. Napr. so sekaním, strúhaním, krájaním, mixovaním či šľahaním. Ak si neviete spomedzi bohatej ponuky vybrať, pozrite si naše recenzie. Možno medzi nimi natrafíte na model, ktorý vás zaujme.

Kuchynský robot alebo food processor?

Bežný kuchynský robot je vybavený odnímateľnou nádobou, nad ktorou sa nachádza výklopné rameno s príslušným nástrojom. Tým môže byť napr. metlička, šľahače alebo hnetač cesta. Práve na tieto činnosti je kuchynský robot primárne skonštruovaný i keď mnohé modely sú osadené ďalšími výstupnými hriadeľmi. K nim môžete pripojiť ďalšie príslušenstvo a obohatiť tak jeho funkcie.

Food processor je určený predovšetkým na sekanie, strúhanie, krájanie, mixovanie či šľahanie. Samozrejme, silnejšie modely zvládnu napr. aj zamiesiť cesto, no ich kapacita je menšia.

Food processor - sekanie mandlí

Food processor je vybavený základňou s výstupným hriadeľom motora vo vrchnej časti. Práve na vrchnú časť sa pripájajú rôzne druhy nádob (na sekanie, na mixovane a pod.) s vlastným hriadeľom. Na ten sa potom nasadzujú jednotlivé časti príslušenstva podľa toho, akú činnosť práve chcete s food processorom vykonávať.

Food processory často disponujú nižším výkonom než kuchynské roboty s ramenom. Roboty ho potrebujú, aby si poradili napr. s hustejším cestom či vyšším množstvom surovín v objemnej nádobe.

Nevýhodou robotov s ramenom však je, že zaberajú veľa miesta a sú ťažšie ako food processory. Food processory zasa ponúkajú sťažený prístup do nádoby kvôli prekážajúcemu hriadeľu s nástrojmi, vďaka ktorému sú aj náročnejšie na čistenie.

Príkon

Udáva sa vo wattoch a platí, že čím je vyšší, tým je food processor silnejší – zvládne teda náročnejšie úlohy a poradí si s vyšším množstvom surovín. Pri týchto zariadeniach začína príkon niekde na úrovni 600 W – s ním zvládnete nasekať zeleninu a podobné jednoduché úlohy.

Zapnutý food processor

Súčasťou silnejších food processorov s príkonom okolo 800 W už býva aj mixér, pričom tieto zariadenia si poradia napr. aj s rozmixovaním ovocia či zeleniny na smoothie.

Výkon najsilnejších food processorov presahuje 1 000 W, v tom prípade ide už o zariadenia s bohatým príslušenstvom, ktoré sú univerzálnymi pomocníkmi v kuchyni a zvládnu toho skutočne dosť, vrátane miesenia cesta.

Objem nádoby

Na rozdiel od kuchynského robota s ramenom, food processory disponujú jednou alebo viacerými nádobami s menším objemom.

Pri najväčších a najvýkonnejších modeloch sa strednete s objemom až 4 l pri hlavnej nádobe. S týmto objemom pripravíte suroviny aj pre viacčlennú rodinu. Najmenšie modely disponujú objemom cca 1 l, tie využijete, ak varíte či pečiete pre 1 – 2 osoby.

Menšie nádoby sa hodia v prípade, ak často spracúvate malé množstvá surovín. Tie by sa vo veľkej nádobe tak dobre nepremiešali.

Funkcie a príslušenstvo

Základnou funkciou food processorov je sekanie. Nájdete v nich nadstavce na hrubšie sekanie zeleniny – napr. mrkva, zeler či petržlen na polievku, ďalej tiež nadstavce na strúhanie napr. jabĺk do koláča alebo zemiakov do placiek.

Sekanie orechov vo food processore

Sekať môžete aj najemno – napr. orechy či horkú čokoládu do koláčov a mnohé modely disponujú aj špeciálnym sekacími nadstavcami, napr. na hranolky, bylinky a pod.

Vo výbave pokročilejších modelov potom nájdete aj nadstavce na miesenie cesta, nádobu s nožmi na mixovanie zeleniny alebo ovocia do smoothie nápojov, prípadne lis na citrusy.

Niektorí výrobcovia to riešia spôsobom, že k zariadeniu pribalia iba malé množstvo príslušenstva, čím zredukujú jeho cenu. Ďalšie príslušenstvo k food processoru si potom môžete dokupovať individuálne podľa potreby.

Ďalšie parametre a funkcie food processorov

  • Regulácia rýchlosti – Čím viac stupňov má, tým presnejšie viete suroviny spracovať. Napr. ak chcete posekať orechy na väčšie kúsky, zvoľte menšiu rýchlosť. Niektoré food processory ponúkajú iba dve rýchlosti, lepšie modely až 10. Rýchlosť sa môže nastavovať otočným ovládačom alebo tlačidlami.
  • Pulzný režim – Pri stlačení príslušného tlačidla máte okamžite k dispozícii maximálne otáčky bez nastavovania rýchlosti.
  • Displej – Nájdete ho iba výnimočne na tých drahších modeloch. Môže zobrazovať zvolený rýchlostný stupeň alebo čas zostávajúci do ukončenia činnosti.
  • Tepelná poistka – Vypne motor food processora pri preťažení (napr. pri dlhotrvajúcom miesení príliš hustého cesta). Je vratná, takže akonáhle motor vychladne, poistka sa nahodí a vy môžete zariadenie opäť používať.
  • Bezpečnostná poistka – Nedovolí spustiť food processor, pokým nie je správne nasadená príslušná nádoba alebo jej kryt. Zabráni tak tomu, aby ste sa pri obsluhe nechtiac zranili.

Značka a cena food processorov

Najlacnejšie food processory kúpite už za vyše 70 eur, disponujú však iba niekoľkými funkciami. Za kvalitný multifunkčný model dáte aspoň 100 eur, pričom cena tých najdrahších môže presiahnuť aj tri stovky.

Sivý food processor

Čo sa týka značiek, najpopulárnejšie sú KitchenAid, Sage, Russel Hobbs, Bosch či Kenwood. Zaujímavou voľbou je aj food processor Lidl, ktorý občas nájdete v ponuke reťazca Lidl za mimoriadne zaujímavú cenu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Food processor nenájdete v každej kuchyni. Väčšina ľudí totiž uprednostňuje kuchynské roboty, ktoré zvládnu to, čo food processor, avšak vo väčšom množstve a často aj s niečím navyše. Food processor však má svoje opodstatnenie. Ak si nie ste istí, či sa vám hodí, odpovedzte si na niekoľko základných otázok.

Oplatí sa investovať do food processora? Nenahradí ho tyčový mixér spolu s kuchynským robotom?

Food processor je v podstate robot bez ramena, preto ho klasický kuchynský robot s tyčovým mixérom plne nahradia. Food processor vám však zaberie menej miesta v kuchyni a ak nepečiete veľmi často, je vhodnejší ako klasický kuchynský robot.

Čo všetko zvládne nasekať food processor?

Prístroj si poradí so sekaním tvrdých i mäkkých potravín. Môžete doň dať orechy, ovocie, zeleninu, ryby, mäso, ale aj prísady do marinád, šalátových dressingov a majonéz.

Môžu sa vo food processore spracovávať aj horúce prísady?

Neodporúčame to. Tekutiny nechajte pred spracovaním vychladnúť na izbovú teplotu. Teplo z prísad by totiž mohlo poškodiť tesnenie.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monady sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 23.11.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 03.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 14:19
Radka

Spoľahlivý food procesor je Braun FP3131WH. Nenašla som nič, čo by mi na ňom vadilo. Nože sú z nerezovej ocele a sú veľmi ostré, navyše sa dajú odňať a teda ľahko čistiť. Niektoré prvky sa dajú umývať v umývačke riadu. Prístroj neobsahuje BPA a má dostatočný výkon v kompaktnom tele.

05/01/2022 19:11
Angelika

Prístroj Tefal Double Force je dosť hlučný, ale všetko mixuje bez akýchkoľvek problémov. Veľmi ľahko sa čistí a má kvalitné spracovanie. Pre mňa je to 100 percentná náhrada za môj predchádzajúci food procesor. Som rada, že zaberá málo miesto, má veľa nadstavcov, šľahá, mixuje atď. Robí všetko, čo potrebujem v kuchyni.

11/11/2021 17:29
Dara

Vysoko kvalitný food procesor je pre mňa KitchenAid, pretože je rýchly, má veľa praktických funkcií a je tichý. Som spokojná, aj keď škoda, že tu chýba krájač na julien rezence, ktorý by nemal chýbať v žiadnej modernej kuchyni. Za tú cenu mi ale ponúka všetko, čo nevyhnutne a najčastejšie potrebujem.

11/07/2021 19:31
Nikoleta

Už dlhšie som uvažovala nad kúpou takéhoto prístroja, nakoniec som sa rozhodla pre Sage BFP 800 a som s ním spokojná, moje rozhodnutie neľutujem. Prístroj je veľmi výkonný a na svoj výkon pomerne tichý. V balení bolo skvelé príslušenstvo a behom niekoľkých sekúnd mám všetko nasekané. Robí vynikajúci humus, smoothie a ďalšie pokrmy. Oceňujem kvalitné spracovanie, robustnosť či celkový dizajn. Páči sa mi nastaviteľný krájací nôž na plátky od hrúbky 0,5 do 8 mm, prehľadný návod na používanie aj disk pre šľahanie emulzií. Nechýba ani disk na hranolčeky aj z tvrdej zeleniny ako je napríklad cvikla alebo zeler. Vyzdvihujem kovové prevedenie a BPA free plasty. Príslušenstvo je možné umývať v umývačke riadu, čo výrazne skracuje čas údržby. Plus si vyslúži aj praktický kufor, takže za mňa veľká spokojnosť. Tento food procesor sa podľa môjho názoru hodí aj profesionálom, pretože spĺňa všetko, čo by ste od takéto prístroja čakali. Dokážete s ním spracovať rôzne druhy surovín (rozmixovať, našľahať, pokrájať atď.) a výsledok je vždy skvelý.

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok