Najlepšie lyžiarky sú Head, Atomic, Salomon a Rossignol – recenzie, test, porovnanie

Napriek tomu, že je výber lyžiarskej obuvi dôležitý a mal by ho zvládnuť každý lyžiar, spôsobuje komplikácie nejednému začínajúcemu, ale aj pokročilému športovcovi.

Vhodné lyžiarky

So správnym výberom lyžiarok podľa vaších potrieb a predstáv vám pomôže nasledujúci článok. Dozviete sa, ako si vybrať správnu veľkosť či to, aké „tvrdé“ lyžiarky potrebujete.

Najlepšie lyžiarky

Názov Hodnotenie Detail
Fischer RC PRO 100   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Rossignol Alltrack 90 RBE3160   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Dalbello Avanti MX 65   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Salomon X Access 80 Wide   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Atomic Hawx Prime 120 S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Čo sú to lyžiarky a čo od nich očakávate?

Lyžiarka je spojom medzi lyžiarom, lyžou a snehom, preto má kľúčovú funkciu a pri jej výbere by ste si mali dať poriadne záležať a poradiť sa s odborníkom, prípadne skúsenými lyžiarmi. Neexistuje však žiadne univerzálne pravidlo, podľa ktorého si vyberiete ideálnu obuv.

Najdôležitejší ste stále vy sami. Vy si musíte dôkladne určiť, ako často sa plánujete lyžovať a kde sa chcete lyžovať. Ďalším faktorom je, aby ste objektívne usúdili, či ste lyžiar začiatočník, pokročilý alebo profesionál. To ovplyvňuje vaše ambície a ciele a tým pádom aj potreby v rámci vybavenia.

Na začiatok si treba ujasniť niekoľko vecí. V prvom rade sú to vaše fyzické parametre, teda výška a váha a prípadne tvar chodidla (napr. zvýšený nart). Ako ďalšiu vec si musíte stanoviť charakter topánok – či ich potrebujete na rekreačné lyžovanie, pokročilejšie, športové alebo nejaké iné. Ak máte tieto veci vyjasnené, tak sa môžete pustiť do vlastností lyžiarok.

Flexindex – tvrdosť

Predajcovia uvádzajú pri lyžiarkach číselný údaj týkajúci sa ich „tvrdosti“, tzv. flexindex. Pomocou tohto údaju sa môžete dozvedieť približné charakteristiky danej obuvi, no rozhodne nejde o údaj, ktorý by so 100 % presnosťou vypovedal o tovare.

Červené lyžiarky

Je to len približný model na uľahčenie výberu. Flexindex 100 u jedných lyžiarok môže znamenať úplne niečo iné ako tá istá hodnota u lyžiarok iného výrobcu. Čo nám jednotlivé hodnoty prezrádzajú?

  • 40-60: Najmäkší typ, sú veľmi ľahké a nenáročné, a preto ich neodporúčame.
  • 60-80: Vhodné pre rekreačných lyžiarov s menšou hmotnosťou.
  • 80-100: V tejto kategórii si prídu na svoje pokročilí, ale tiež jazdci s vyššími ambíciami.
  • 100-120: Vhodné pre športových jazdcov.
  • 130: Tu nájdete vhodnú obuv pre pretekárov a možno aj profesionálov.
  • 150: Športová obuv nevhodná na „bežné“ lyžovanie. Väčšie číselné hodnoty určite nezvažujte.

V tomto bode sa často stáva, že si ľudia vyberajú príliš mäkké lyžiarky s vidinou lepšieho pohodlia, no treba si uvedomiť, že aj keď sú mäkšie modely lacnejšie, tak sú zároveň nekvalitnejšie a majú nižšiu životnosť.

Ako si vybrať vhodnú veľkosť?

Ak ste si vybrali vhodný typ obuvi, tak vás čaká ďalší kľúčový okamih a tým je skúšanie a vyberanie správnej veľkosti. Večným problémom je, že ľudia si pravidelne kupujú väčšie topánky ako je potrebné – veľkosť lyžiarok by mala byť menšia ako vaša bežná obuv. Nehľadáte pohodlie, hľadáte funkčnosť a pevnosť. Ak sa po vložení nohy do topánky palec jemne dotýka špičky, tak ste na dobrej ceste.

Kupovanie lyžiarok

Po veľkosti musíte zisťovať šírku. Aj pri šírke platí, že v topánke nemáte mať zbytočne veľa priestoru. Stabilita a funkčnosť idú do popredia na úkor komfortu. Optimálna medzera z každej strany je 1,5 až 3 milimetre.

Čo sa týka celkovej šírky, tak univerzálna by mala byť približne 103 mm – vhodná pre ženy, rekreačných lyžiarov a mierne pokročilých. Čím širšia, tým viacej vyhovuje rekreačným až neskúseným lyžiarom. Užšie lyžiarky sú vhodnejšie pre športovcov. Po nazutí sa snažte párkrát povytiahnuť vnútornú topánku a pomocou päty ju natlačiť čo najviac dozadu.

Všeobecná rada pri veľkosti je, že päta by mala byť prakticky nehybná a trochu priestoru by ste mali nechať prednej časti chodidla pri prstoch. Predná časť topánky sa dá roztiahnuť, so zadnou časťou nič nespravíte.

Skeletová metóda – „shellfiting“

Predajcovia to síce nemajú radi, no ak sa dá, tak by ste vnútornú topánku mali vybrať zo skeletu a v tenkej ponožke vložiť nohu do skeletu tak, aby sa palec dotýkal prednej časti. Medzerou medzi pätou a zadnou časťou zistíte, ako vám topánka približne bude sedieť. Iným spôsobom sa vzťah medzi skeletom a nohou zistiť nedá.

Lyžiarky na nohách

  • 0,5 cm a menej: Takáto vzdialenosť sa odporúča len pre náročných športovcov za použitia ozaj tenkej vnútornej topánky.
  • 0,5 až 1,5 cm: Medzera v tomto rozpätí je asi najideálnejšia a noha by vám mala pevne držať.
  • 1,5 cm až 2,5 cm: Posledná vzdialenosť sa odporúča výhradne pre rekreačných lyžiarov, ktorí skôr uprednostnia pohodlie pred výkonom.

Vložky a ponožky

Vložky aj ponožky úzko súvisia s veľkosťou lyžiarok a s tým, ako vám budú na nohe pasovať a držať. Lyžiarky skúšajte vždy s tenkými ponožkami. Až po čase si do nich môžete dávať o niečo hrubšie a teplejšie ponožky, keď sa lyžiarka „vychodí“ a nadobudne tak iný tvar.

Klasické tenké vložky sú v lyžiarkach samozrejmosťou, no aj tu máte viacero druhov. Najlepšou voľbou sú termoplastické vložky, ktoré sú tvarované individuálne, a teda sa prispôsobujú vašej nohe. Na vytvorenie vložky „na mieru“ sú potrebné zručnosti odborníka. Môžete si ich kúpiť priamo s lyžiarkou alebo až dodatočne – voľba je na vás.
Komín a úpravy lyžiarok

Ak lyžovanie myslíte vážne a chcete svoj výber naozaj dôkladne zvážiť, tak by ste do úvahy mali brať aj komín, teda vrchnú časť skeletu. Vyskúšať si pohyblivosť komínu pri náklonoch a tiež pri pohyboch kolien.

Obúvanie lyží

Ďalšou dodatočnou informáciou je fakt, že lyžiarky sú relatívne dobre upravovateľný tovar. Čo to znamená? Znamená to možnosť tvarovania skeletu – roztiahnutie, „zúženie“, odfrézovanie časti materiálu, ale dá sa tiež zmäkčiť. Ďalej sa na lyžiarke dá upravovať vnútorná topánka a jazyk. Všetky vymenované veci predstavujú dodatočnú investíciu, ktorá však stojí za to. Pokúste sa nájsť kompromis medzi topánkou, ktorá vám sedí, a úpravami, ktoré z nej urobia úplne ideálnu lyžiarku.

V obchodoch ponúkajú rôzne možnosti tepelného tvarovania lyžiarok. Môžete si vybrať, či si chcete upraviť len skelet alebo skelet s vnútornou topánkou, prípadne s komínom a pokojne sa môžete stretnúť aj s možnosťou úpravy celej lyžiarky.

Zhrnutie

Najdôležitejšie sú vaše požiadavky a od nich sa vyvíja škála tovarov vhodná pre vás. Treba mať na pamäti, že kúpa lyžiarok sa nerovná kúpe obyčajných topánok, a preto je často nutné zaradiť komfort na druhé miesto za funkčnosťou. Noha musí v topánke pevne držať a nečakajte, že ideálnu obuv nájdete hneď pri prvom vyskúšaní.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 03.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 01.05.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár