Najlepšie lyžiarky sú Head, Atomic, Salomon a Rossignol – recenzie, test, porovnanie

Napriek tomu, že je výber lyžiarskej obuvi dôležitý a mal by ho zvládnuť každý lyžiar, spôsobuje komplikácie nejednému začínajúcemu, ale aj pokročilému športovcovi.

Vhodné lyžiarky

So správnym výberom lyžiarok podľa vaších potrieb a predstáv vám pomôže nasledujúci článok. Dozviete sa, ako si vybrať správnu veľkosť či to, aké „tvrdé“ lyžiarky potrebujete.

Najlepšie pánske lyžiarky

Názov Hodnotenie Detail
Nordica Sportmachine 3 100 GW   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Dynafit Radical Pro   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Atomic Hawx Prime 120 S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Rossignol Alltrack 90 HV   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Fischer RC4 The Curv 110   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Najlepšie dámske lyžiarky

Názov Hodnotenie Detail
Atomic Hawx Magna 75 W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Dynafit Seven Summits W   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Tecnica Zero G Tour Scout   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Rossignol Pure Pro Heat GW   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Atomic Hawx Magna 75 W   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Čo sú to lyžiarky a čo od nich očakávate?

Lyžiarka je spojom medzi lyžiarom, lyžou a snehom, preto má kľúčovú funkciu a pri jej výbere by ste si mali dať poriadne záležať a poradiť sa s odborníkom, prípadne skúsenými lyžiarmi. Neexistuje však žiadne univerzálne pravidlo, podľa ktorého si vyberiete ideálnu obuv.

Najdôležitejší ste stále vy sami. Vy si musíte dôkladne určiť, ako často sa plánujete lyžovať a kde sa chcete lyžovať. Ďalším faktorom je, aby ste objektívne usúdili, či ste lyžiar začiatočník, pokročilý alebo profesionál. To ovplyvňuje vaše ambície a ciele a tým pádom aj potreby v rámci vybavenia.

Na začiatok si treba ujasniť niekoľko vecí. V prvom rade sú to vaše fyzické parametre, teda výška a váha a prípadne tvar chodidla (napr. zvýšený nart). Ako ďalšiu vec si musíte stanoviť charakter topánok – či ich potrebujete na rekreačné lyžovanie, pokročilejšie, športové alebo nejaké iné. Ak máte tieto veci vyjasnené, tak sa môžete pustiť do vlastností lyžiarok.

Flexindex – tvrdosť

Predajcovia uvádzajú pri lyžiarkach číselný údaj týkajúci sa ich „tvrdosti“, tzv. flexindex. Pomocou tohto údaju sa môžete dozvedieť približné charakteristiky danej obuvi, no rozhodne nejde o údaj, ktorý by so 100 % presnosťou vypovedal o tovare.

Červené lyžiarky

Je to len približný model na uľahčenie výberu. Flexindex 100 u jedných lyžiarok môže znamenať úplne niečo iné ako tá istá hodnota u lyžiarok iného výrobcu. Čo nám jednotlivé hodnoty prezrádzajú?

  • 40-60: Najmäkší typ, sú veľmi ľahké a nenáročné, a preto ich neodporúčame.
  • 60-80: Vhodné pre rekreačných lyžiarov s menšou hmotnosťou.
  • 80-100: V tejto kategórii si prídu na svoje pokročilí, ale tiež jazdci s vyššími ambíciami.
  • 100-120: Vhodné pre športových jazdcov.
  • 130: Tu nájdete vhodnú obuv pre pretekárov a možno aj profesionálov.
  • 150: Športová obuv nevhodná na „bežné“ lyžovanie. Väčšie číselné hodnoty určite nezvažujte.

V tomto bode sa často stáva, že si ľudia vyberajú príliš mäkké lyžiarky s vidinou lepšieho pohodlia, no treba si uvedomiť, že aj keď sú mäkšie modely lacnejšie, tak sú zároveň nekvalitnejšie a majú nižšiu životnosť.

Ako si vybrať vhodnú veľkosť?

Ak ste si vybrali vhodný typ obuvi, tak vás čaká ďalší kľúčový okamih a tým je skúšanie a vyberanie správnej veľkosti. Večným problémom je, že ľudia si pravidelne kupujú väčšie topánky ako je potrebné – veľkosť lyžiarok by mala byť menšia ako vaša bežná obuv. Nehľadáte pohodlie, hľadáte funkčnosť a pevnosť. Ak sa po vložení nohy do topánky palec jemne dotýka špičky, tak ste na dobrej ceste.

Kupovanie lyžiarok

Po veľkosti musíte zisťovať šírku. Aj pri šírke platí, že v topánke nemáte mať zbytočne veľa priestoru. Stabilita a funkčnosť idú do popredia na úkor komfortu. Optimálna medzera z každej strany je 1,5 až 3 milimetre.

Čo sa týka celkovej šírky, tak univerzálna by mala byť približne 103 mm – vhodná pre ženy, rekreačných lyžiarov a mierne pokročilých. Čím širšia, tým viacej vyhovuje rekreačným až neskúseným lyžiarom. Užšie lyžiarky sú vhodnejšie pre športovcov. Po nazutí sa snažte párkrát povytiahnuť vnútornú topánku a pomocou päty ju natlačiť čo najviac dozadu.

Všeobecná rada pri veľkosti je, že päta by mala byť prakticky nehybná a trochu priestoru by ste mali nechať prednej časti chodidla pri prstoch. Predná časť topánky sa dá roztiahnuť, so zadnou časťou nič nespravíte.

Skeletová metóda – „shellfiting“

Predajcovia to síce nemajú radi, no ak sa dá, tak by ste vnútornú topánku mali vybrať zo skeletu a v tenkej ponožke vložiť nohu do skeletu tak, aby sa palec dotýkal prednej časti. Medzerou medzi pätou a zadnou časťou zistíte, ako vám topánka približne bude sedieť. Iným spôsobom sa vzťah medzi skeletom a nohou zistiť nedá.

Lyžiarky na nohách

  • 0,5 cm a menej: Takáto vzdialenosť sa odporúča len pre náročných športovcov za použitia ozaj tenkej vnútornej topánky.
  • 0,5 až 1,5 cm: Medzera v tomto rozpätí je asi najideálnejšia a noha by vám mala pevne držať.
  • 1,5 cm až 2,5 cm: Posledná vzdialenosť sa odporúča výhradne pre rekreačných lyžiarov, ktorí skôr uprednostnia pohodlie pred výkonom.

Vložky a ponožky

Vložky aj ponožky úzko súvisia s veľkosťou lyžiarok a s tým, ako vám budú na nohe pasovať a držať. Lyžiarky skúšajte vždy s tenkými ponožkami. Až po čase si do nich môžete dávať o niečo hrubšie a teplejšie ponožky, keď sa lyžiarka „vychodí“ a nadobudne tak iný tvar.

Klasické tenké vložky sú v lyžiarkach samozrejmosťou, no aj tu máte viacero druhov. Najlepšou voľbou sú termoplastické vložky, ktoré sú tvarované individuálne, a teda sa prispôsobujú vašej nohe. Na vytvorenie vložky „na mieru“ sú potrebné zručnosti odborníka. Môžete si ich kúpiť priamo s lyžiarkou alebo až dodatočne – voľba je na vás.
Komín a úpravy lyžiarok

Ak lyžovanie myslíte vážne a chcete svoj výber naozaj dôkladne zvážiť, tak by ste do úvahy mali brať aj komín, teda vrchnú časť skeletu. Vyskúšať si pohyblivosť komínu pri náklonoch a tiež pri pohyboch kolien.

Obúvanie lyží

Ďalšou dodatočnou informáciou je fakt, že lyžiarky sú relatívne dobre upravovateľný tovar. Čo to znamená? Znamená to možnosť tvarovania skeletu – roztiahnutie, „zúženie“, odfrézovanie časti materiálu, ale dá sa tiež zmäkčiť. Ďalej sa na lyžiarke dá upravovať vnútorná topánka a jazyk. Všetky vymenované veci predstavujú dodatočnú investíciu, ktorá však stojí za to. Pokúste sa nájsť kompromis medzi topánkou, ktorá vám sedí, a úpravami, ktoré z nej urobia úplne ideálnu lyžiarku.

V obchodoch ponúkajú rôzne možnosti tepelného tvarovania lyžiarok. Môžete si vybrať, či si chcete upraviť len skelet alebo skelet s vnútornou topánkou, prípadne s komínom a pokojne sa môžete stretnúť aj s možnosťou úpravy celej lyžiarky.

Zhrnutie

Najdôležitejšie sú vaše požiadavky a od nich sa vyvíja škála tovarov vhodná pre vás. Treba mať na pamäti, že kúpa lyžiarok sa nerovná kúpe obyčajných topánok, a preto je často nutné zaradiť komfort na druhé miesto za funkčnosťou. Noha musí v topánke pevne držať a nečakajte, že ideálnu obuv nájdete hneď pri prvom vyskúšaní.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ako si vybrať správnu veľkosť či to, aké „tvrdé“ lyžiarky potrebujete, už viete. Na záver vám ponúkame ešte zopár doplňujúcich informácií, ktoré súvisia s často kladenými otázkami ohľadom lyžiarok.

Ako zistím, že mi lyžiarky sedia?

Pri skúšaní je dôležité zatiahnuť lyžiarky tak, aby bola päta pevne na mieste. Skúšať by ste si ich mali aspoň 20 min., aby ste si mohli skutočne povedať, že ste vybrali dobre. Mierne tlačenie je povolené, keďže lyžiarka sa časom poddá. Topánka by vás však nemala tlačiť na kritických miestach (achilovka, členok, klenba).

Akú majú lyžiarky životnosť?

To závisí od toho, ako často ich budete používať. Lyžiarky rekreačného lyžiara, ktorý trávi lyžovaním cca 10 až 14 dní ročne, vydržia 5-6 rokov. Lyžiarky športového lyžiara majú životnosť približne 1 až 2 roky.

Ako sa o lyžiarky starať?

Po každom lyžovaní je potrebné vložky, ktoré chodidlo chránia pred oderom a slúžia ako termoizolačná vrstva, usušiť. Papuču a vložku treba vybrať a nechať preschnúť na teplom mieste.

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 03.02.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/10/2021 16:50
Žela

Moje prvé lyžiarky boli Salomon X Access 70 a bola som s nimi spokojná. Teraz uvažujem nad kúpou nových. Ale neviem, pre ktoré sa rozhodnúť. Ktoré by ste mi odporučili, keď som len občasná a rekreačná lyžiarka?

12/08/2021 09:35
Maroš

Do zimy je síce ešte ďaleko, no chcem sa podeliť o skúsenosti s lyžiarkami Fischer TRAVERS TS 20/21. Majú nízku hmotnosť a na nohách sú ľahučké. Ovládajú sa úplne jednoducho, pretože je tu jedna klipsňa, ďalší klip vzadu a jedno boa koliesko. Špička lyžiarky má prispôsobenie na rôzne typy viazaní. Pri šliapaní sú poddajnú a pri chôdzi nekladú odpor, no zároveň sú dostatočne tuhé v zjazdovom režime. Vnútorná papuča je vyberacia, čo je super, pretože sa jednoducho a rýchlejšie usuší, ak je premočená potom a podobne. Hoci sú tieto lyžiarky model určený mužom, bez problémov ich môže používať aj žena. Topánka je úzka, čiže ani ženská noha v nich nebude kolísať zo strany na stranu. Lyžiarky sú to veľmi fajn a už sa teším na zimnú sezónu, ako ich opäť prevetrám na nejakom svahu.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok