Najlepšie sponkovačky a klincovačky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Remeselníci, kutilovia či príležitostní domáci majstri. Sponkovačka, klincovačka alebo ľudovo povedané aj nastreľovacia pištoľ sú náradím, ktoré sa v dielni s istotou uplatní. Sponkovačka nastreľuje sponky, klincovačka pre zmenu klince. Nájdu sa aj univerzálne modely, ktoré si poradia s oboma materiálmi. Taká pneumatická klincovačka alebo elektrická sponkovačka môžu byť pomocníkom pri rôznych druhoch prác. Ako si takéto náradie vybrať? Poradíme vám.

Ako vybrať klincovačku?

V tomto článku sa dočítate všetko podstatné preto, aby ste vedeli, aký rozdiel je medzi klincovačkou a sponkovačkou. Takisto budete vedieť, podľa čoho si vyberať. Dôležité je vedieť aj to, aký pohon, resp. zdroj energie sponkovačka či klincovačka využíva.

Najlepšie sponkovačky a klincovačky

Názov Hodnotenie Detail
Makita AF506   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Bosch GNH 18V-64 M   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Fieldmann FDN 3025-A   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Rapid R36   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Sponkovačky – recenzie

Elektrická, pneumatická, kladivová alebo akumulátorová? Neviete, ktorá z nich je pre vás najvhodnejšia? Pripravili sme pre vás nielen návod, ako si sponkovačku vybrať, ale zopár modelov sme aj vyskúšali. Dúfame, že vám budú naše recenzie pri výbere nápomocné.

Sponkovačka a jej využitie

Ak sa povie všeobecne pojem nastreľovacia pištoľ, nemusí ísť automaticky o klincovačku, ale práve naopak, pokojne sa môže jednať o náradie, ktorým je sponkovačka. Toto náradie umožňuje majstrovi vytvárať spoje za pomoci kovových spôn (plieškov), ktoré majú rôznu dĺžku a hrúbku.

Na rozdiel od klincovačky, dokážu sponkovačky prichytiť daný materiál k druhému na väčšej ploche. Dokážu prichytiť i tenké materiály. Najtradičnejšie sa sponkovačky využívajú pri prichytávaní textílie k dreveným konštrukciám. Teda v nábytkárskom priemysle (čalúnická sponkovačka). Nemennej často nájdu svoje využitie pri spájaní kartónov, prichytávaní fólií na rôzne typy konštrukcií, upevňovanie izolácie alebo pri spájaní kabeláže. Poradia si aj s jemnejšími materiálmi, ale dokážu spájať aj sadrokartónové dosky alebo podlahové krytiny. Najtypickejšia je práve elektrická sponkovačka, no výnimkou nie sú ani mechanické alebo pneumatické sponkovačky.

Klincovačka v praxi

Pravdepodobne vo väčšine prípadov je klincovačka práve tým náradím, ktoré si predstaví väčšina ľudí, ak je reč o nastreľovacej pištoli. Klincovačka má v mnoha ohľadoch širšie využitie oproti sponkovačke. Vďaka klincovačke totiž ušetríte množstvo času, nervov a niektorí menej šikovní domáci majstri ušetria aj svoje prsty. Vďaka klincovačke môžete zatĺkať klince aj tam, kde netreba.

Elektrická klincovačka – použitie

Podobne ako pri sponkovačke, treba byť pri práci s takýmto náradím veľmi opatrný. Najčastejšie sa klincovačky využívajú pri drevostavbe, kde sa rádovo zatĺkajú stovky až tisícky klincov. Koniec koncov, kovové klince sú primárne určené do dreva. Najčastejšie ich tak využijú tesáristoláripokrývačipodlahári alebo krovári. Nemenej praktická však klincovačka je aj pri bežných prácach okolo rodinného domu. Upevňovanie izolačných materiálov alebo uchytenie rámov či obkladov do dreva, plastu, sadrokartónu alebo dokonca betónu. Klincovačky sú spravidla pneumatické alebo plynové. Takisto môže ísť aj o univerzálne zariadenia, ktoré môžete využiť ako sponkovačky.

Typ pohonu

Samotná nastreľovacia pištoľ funguje na jednoduchom princípe. Najdôležitejšou časťou je pružina a úderník. Práve naťahovanie pružiny vytvára určitú silu (tlak) a jej následným uvoľnením túto silu prenáša cez úderník sponke alebo klincu. Rozdiel je však v type pohonu, ktorým sa pružina náradia stláča.

Mechanické sponkovačky

Ručné sponkovačky sú známe už desiatky rokov a ide o zariadenia, ktoré sa využívajú aj v kanceláriách. Samozrejme, sponkovačka ako náradie, ktoré sa využíva v nábytkárskom priemysle, musí spĺňať odlišné nároky. Sponky sú v zásade podobné, no môžu byť kratšie, širšie, hrubšie.

Klasický princíp zošívačky, na ktorom môže fungovať aj menšia sponkovačka, je založený na mechnickom zarazení sponky do materiálu. Odborne ide o účinok sponkovacieho kladiva. Druhý princíp, ktorý môže mechanická sponkovačka využívať, je na báze pružiny. Tá sa tlakom ruky stlačí a zasunie spinku do materiálu.

Univerzálne zariadenie – sponkovačka a klincovačka v jednom

Mechanické alebo ručné sponkovačky sa zídu pri prichytávaní textílií k mäkšiemu drevu, upevňovaní fóliígumykartónu, kobercov alebo aj dreva. Nevýhodou takejto sponkovačky však je nutnosť manuálnej práce, čo je únavné a zároveň i menej praktické.  Mechanické klincovačky v tejto kategórii nenájdete, pretože ide v zásade o klasické kladivo.

Elektrické klincovačky – sponkovačky

Pre práce menšieho či stredného rozsahu ide o ideálnu voľbu. Elektrická klincovačka i sponkovačka šetria čas i energiu. Elektromotor, ktorý vyvíja určitú energiu prenáša do pružiny a následne jej uvoľnením prenáša silu do úderníka. Sponkovačka i klincovačka teda dokážu vyvinúť dostatočný tlak pre vytvorenie spoja či uchytenie. Aku klincovačky sú ešte obľúbenejšie, pretože sú výkonnejšie ako klasické elektrické. Poradia si aj s väčšími klincami.

Výkon elektromotora sa môže model od modelu líšiť a od jeho výkonu závisí následne i počet úderov. Kadencia vytvárania spojov je teda istým spôsobom limitovaná. Pre skutočné remeselné práce, kde je potrebná profi práca a zároveň je dôležitá i rýchlosť, sa oplatí investovať skôr do nastreľovacieho náradia s pohonom plynovým alebo pneumatickým.

Pneumatické klincovačky – sponkovačky

Ak máte možnosť, určite sa poobzerajte po tomto type pohonu bez ohľadu na to, či hľadáte sponkovačku alebo klincovačku. Predovšetkým klincovačky poháňané kompresorom sú veľmi výkonné a dostupné. Výhodou kompresora je samozrejme sila úderu i kadencia. V prípade práce na drevodomoch sa rozhodne oplatí zainvestovať do náradia s dostatočným výkonom. Zároveň, v tejto kategórii často nájdete sponkovačky i klincovačky v jednom. Náradie teda dokáže to aj to. Sponkovačky mávajú zásobník na spinky – sponky a klincovačky pre zmenu disponujú bubnovým zásobníkom.

Pneumatická klincovačka/sponkovačka

Plynové klincovačky – sponkovačky

Oproti pneumatickému náradiu tu odpadá starosť s kompresorom. O nastrelenie sa stará plynová kartuša (bombička), ktorá je upevnená ku konštrukcii náradia. Niekedy je zabudovaná, inokedy ľahko dostupná. Na trhu sú spolu s pneumatickými klincovačkami a sponkovačkami zastúpené najviac.

Spony a klince

Dôležité je v tomto prípade vedieť, aké rozmery spôn a klincov sú pre danú sponkovačku či klincovačku štandardizované. Niektoré zvládnu dlhšie, hrubšie a iné zasa kratšie a tenšie. Spony sa v zásade delia predovšetkým podľa dĺžky, a to v rozmedzí od 4 do 60 mm. Záleží od toho, aké maximálne rozmery vaša sponkovačka zvládne. Ak ide o mäkšie materiály, ideálne sú spony dlhšie, čím je materiál tvrdší, tým lepšie používať spony kratšie a prichytiť na viacerých miestach. Špeciálne sponky – pliešky s vlnkami sa využívajú na drevo. Vlnky alebo zúbky spôsobujú, že k sebe dokážu prilisovať dva kusy dreva či kompozitných materiálov.

Klince sa ako pri bežných prácach delia podľa spôsobu použitia. Tiež si treba všímať, či konkrétna klincovačka zvládne dané rozmery klincov. Takisto platí, že čím je materiál tvrdší, tým kratšie klince by ste mali využívať a vytvárať viacero spojov. Klince sa môžu deliť na kotevné, stavebné, podlahárske alebo pokrývačské.

Sila a počet úderov

Tú je možné vo väčšine prípadov regulovať. Samozrejme, nie pri mechanických sponkovačkách, tam rozhoduje sila, ktorú vyvinú ľudské ruky. V prípade elektrických sponkovačiek či klincovačiek, ktoré využívajú pružinový systém, sa pružinka doťahuje alebo povoľuje. Povolením sa sila úderu zníži. Pri pneumatických sa znižuje tlak vzduchu, ktorý dávkuje samotný kompresor.

Sila a počet úderov sponkovačky

Počet úderov za minútu je pre niektorých majstrov veľmi dôležitý. Rozdiel je medzi sekvenčnými a kontaktnými nastreľovacími pištoľami. Sekvenčná pištoľ nastreľuje vždy po stlačení spúšte. Bližšie si ich funkcie popíšeme neskôr. Na opačnej strane je tu kontaktná pištoľ. Tu držíte spúšť neustále a klinec alebo spona vystrelí vždy vtedy, keď narazí na pevnú plochu. Prirodzene, frekvencia úderov je v tomto prípade vyššia.

Ergonómia a hmotnosť

Pre niekoho možno tá menej podstatná vec, no vedzte, že ak budete používať toto náradie denne, jeho hmotnosť a ergonómia by pre vás mala byť podstatná. Určite teda oceníte, ak samotné zariadenie, bez plného zásobníka spôn či klincov, bude najľahšie. Neobávajte sa toho, že nastreľovačka s nižšou hmotnosťou je automaticky poskladaná z lacných materiálov, nemusí to tak byť. Určite však kupovať lacnú a ľahkú nastreľovaciu pištoľ nie je úplne šťastné riešenie.

Rozhoduje takisto úchop. To je pomerne individuálny parameter. Niekto má ruky menšie a niekto zasa väčšie. Podstatné je, aby ste nemali problém s úchopom a netrápili sa kŕčmi alebo tŕpnutím ruky po hodinách práce s náradím.

Ďalšie funkcie

Uľahčiť prácu vám môžu aj niektoré špeciálne funkcie, ktoré ocení ako hobbymajster, tak aj profi remeselník. Potešiť môžu LED diódy, ktoré vás môžu informovať o stave zásobníka spôn alebo klincov. Ak vlastníte aku náradie, zaujímať vás bude i stav batérie, ktorý môžu takisto signalizovať diódy. V rámci bezpečnosti je vítanou funkciou uzamknutie spúšte. V neposlednom rade poteší i prenosný kufrík alebo spona na uchytenie náradia do opasku.

Klincovačka – bezpečnosť

Bezpečnosť

Pri práci s takýmto druhom náradia je bezpečnosť veľmi dôležitá. Ide o silné nástroje a čím je vyššia sila úderu, tým je nebezpečenstvo vyššie. Stačí okamih a klinec alebo spona sa môžu zaryť hlboko do ľudskej kože. Samozrejmosťou by mala byť možnosť uzamknutia spúšte.

Vyššie spomenuté sekvenčné nastreľovacie pištole majú svoje výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že pre prichytenie sponou alebo klincom je vždy potrebné odtiahnutie náradia od plochy a opätovné stlačenie spúšte. Bez toho, aby ste tieto kroky nespravili, spojovací materiál nebude aktívny a pištoľ ho úderníkom „nevystrelí“.

Druhý variant určený pre profesionálov je založený na mechanizme, ktorý vystrelí sponu pri každom kontakte s pevnou plochou. Čo už samo osebe znie nebezpečne a úrazov tohto druhu sa stáva nespočetne veľa.

Údržba

Starostlivosť o náradie tohto druhu je veľmi dôležitá. Nielen z hľadiska správnej funkčnosti, ale takisto z pohľadu predĺženia jeho životnosti. Niežeby toto náradie bolo špeciálne náchylné, no určité úkony nie je na škodu aplikovať. Najčastejšími chybami je zlomená pružina, opotrebovaný úderník, alebo zlé tesnenie piestu, ktorý potom prepúšťa vzduch či plyn a znižuje sa sila úderu.

Všímajte si teda, v akom stave je úderník. Predovšetkým pri klincovačke sa často jeho povrch deformuje. Jednoducho ho vyhladíte jemným brúsnym papierom. Poškodený úderník môže vytvárať krivé spoje alebo sa zasekávať.

Úderník sponkovačky treba vyčistiť od spiniek

Klasickým úkonom je čistenie zásobníka, od spôn či klincov sa v ňom usádzajú ostružliny alebo kovové piliny. To môže ovplyvňovať dávkovanie klincov či spôn. Pri pneumatickom náradí je veľmi dôležité aj občasné mazanie za pomoci pneumatického oleja.

Cena klincovačky – sponkovačky

Odhliadnuc od ručných modelov, za ktoré zaplatíte pár eur, elektrické nastreľovacie pištole kúpite už od 25 až 30 eur. Cenu v prípade týchto zariadení výrazne ovplyvňuje aj výrobca, a teda značka náradia. Plynové alebo pneumatické klincovačky či sponkovačky v obstojnej kvalite kúpite už od 50 eur.

Je rozdiel, či vám náradie vydrží dva roky alebo osem rokov. Samozrejme, záleží od frekvencie využívania. Pri hobby občasnej činnosti si vystačíte s lacnejšími modelmi a do drahších sa vám ani neoplatí investovať. Profesionálne nastreľovačky vás môžu vyjsť aj na viac ako 100 eur.

Overené značky

Určite vám neodporúčame ulakomiť sa na lacné hobby náradia, ktoré občasne nájdete vo supermarketoch či hypermarketoch. Ak už, investujte do lacnejšieho náradia, ale od renomovaného výrobcu, ktorý sa v danom odvetví vyskytuje dlhšie. Zo skúseností zákazníkov patria medzi najviac odporúčané nastreľovacie pištole značky GüdeMakitaExtolDeWalt alebo Bosch. Kvalitu ponúkajú i menej známe značky Milwaukee alebo Hitachi. Drahšie, no stále kvalitné sponkovačky a klincovačky ponúkajú i značky Josef KihlbergMetaboRapid alebo Stanley. Za kvalitnejšie hobby náradie možno považovať produkty značky Parkside (Lidl).

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O výbere sponkovačky a klincovačky už viete všetko potrebné. Stále však máte otázky, ktoré sa týkajú používania nastreľovačky. Na tie najčastejšie vám ponúkame odpovede.

Koľko oleja treba do pneumatickej klincovačky a sponkovačky?

Ideálne je použiť každý deň 2-3 kvapky oleja. Pokiaľ stroj používate dlho a na vysokú rýchlosť, môžete ho namazať 2-krát denne. Nadmerné mazanie nastreľovačke neuškodí, avšak môže dôjsť k presakovaniu oleja.

Piest ostáva zaseknutý v spodnej časti náradia. V čom je problém?

Dôvodom môže byť buď úplné vytiahnutie piesta z hlavy, alebo opotrebovanie o-krúžkov piesta a vodiča. V prvom prípade skontrolujte, či je piest rovný a nie je vo vnútri nosného kanála ohnutý. V druhom prípade, teda keď sa vracia piest len čiastočne, je najlepšou voľbou výmena o-krúžkov a premazanie prístroja.

Aký tlak vzduchu potrebuje moja klincovačka a sponkovačka?

Množstvo požadovaného tlaku sa líši v závislosti od hrúbky a dĺžky pripevňovaného materiálu a dĺžky upevňovača. Tento údaj sa dozviete v návode, ktorý by mal byť priložený k nastreľovačke. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov a predĺženú životnosť nástroja vám odporúčame používať minimálne množstvo potrebného tlaku na správne naplnenie spojovacieho prvku.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 22.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 18:49
Zolo

Doma máme ručnú sponkovačku na káble Rapid R36. Je vhodná na pripevňovanie rôznych káblov alebo na pripevňovanie elektrických vodičov, drôtov a podobne. Cena je vyššia, ale sponkovačka funguje spoľahlivo, kúpu neľutujem.

22/06/2022 16:01
Kamil

Extol NF 2 8865042 je naozaj výkonný stroj, vadí mi v podstate len troška vyššia hmotnosť, ale na to sa dá zvyknúť. Obsluha je jednoduchá. Uvítal by som ešte väčší rozsah dĺžok klincov. Na tú cenu to bola vydarená kúpa.

13/12/2021 11:03
Stano

Sponkovačka Kreator pracuje presne podľa mojich predstáv, dobre sa drží a regulácia tlaku je funkčná. Je to kvalitný prístroj za prijateľnú cenu. Nakoľko túto sponkovačku používam zatiaľ len krátko, na žiadne negatíva som neprišiel. S výberom som spokojný.

27/11/2021 20:21
Braňo A.

Extol NF 2 má potrebný silnejší kompresor a tlak aspoň 7 bar na 90 mm klince. Zatiaľ po cca. 200 klincoch pracuje úplne v pohode. Hodí sa pri väčších a hrubších prácach, ako sú napríklad ploty či drevené konštrukcie. Do dielne by som si zvolil menší model, napr. NF1. Mínusom je, že na nastavenie hĺbky narezania klinca treba použiť kľúč, čo dosť zdržiava pri častej zmene druhov klincov.

27/07/2021 18:58
Erik B.

Mám pneumatickú klincovačku Makita AF506 a som s ňou spokojný, pretože mi urýchli prácu. Je spoľahlivá, dobre sa ovláda, jednoducho sa s ňou manipuluje a oceňujem možnosť plynulej regulácie. Klincovačka má akurátnu hmotnosť, pretože sa dobre drží v ruke. Používam ju pomerne často a zatiaľ sa mi ani raz nezasekol klinec. Nastreľuje presne a myslím si, že za túto cenu som si nemohol vybrať lepšie. Odporúčam aj ostatným.

14/04/2021 16:06
Rácz Teodor

Výborne podané inštrukcie. Ďakujem

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok