Najlepšie mobilné telefóny pre seniorov 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Výrobcovia mobilných telefónov myslia aj na seniorov, a preto je ponuka týchto zariadení pomerne široká. Seniorský mobil má zjednodušené ovládanie, prehľadné menu a prednej strane okrem farebného displeja dominuje veľká klávesnica. Pre pohodlné písanie majú jednotlivé tlačidlá spravidla rozostupy. K žiadanej funkcii medzi telefónmi pre seniorov patrí SOS tlačidlo pre prípad núdze či praktické LED svetlo. Výber kvalitného mobilu pre seniora nemusí byť vôbec ľahký, pretože je nutné všímať si viacero parametrov.

Ako vybrať mobilný telefón pre seniora?

Ak hľadáte správny mobilný telefón pre vašich rodičov, starých rodičov alebo pre seba, myslite na to, že ľudia vo vyššom veku ocenia jednoduché ovládanie, hlasitý reproduktor i slúchadlo, dobre čitateľný displej, dlhú výdrž batérie či ďalšie praktické funkcie. Používateľsky prívetivé mobily neodradia seniorov od používania, ale naopak, stanú sa skvelým nástrojom na to, ako byť v kontakte so svojimi blízkymi. Ako vybrať vhodný seniorský mobil? To sa dozviete v našom podrobnom sprievodcovi.

Najlepšie mobily pre seniorov

Názov Hodnotenie Detail
Evolveo EasyPhone XD   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
CPA Halo 25   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
myPhone Halo Easy   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Maxcom MM735   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Aligator A675 Senior   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Mobily pre seniorov – recenzie

Ak hľadáte nový mobilný telefón pre seniora, ste na správnom mieste. Pozreli sme sa na najlepšie seniorské mobily, ktoré sú aktuálne dostupné na trhu. Do nášho výberu sa dostalo šesť modelov, ktoré oslovia jednoduchosťou ovládania, dlhou výdržou batérie, prídavnými funkciami aj prijateľnou obstarávacou cenou. Pri hodnotení sme vychádzali z vlastných skúseností, no prihliadali sme aj na hodnotenia používateľov. Ktorý mobilný telefón pre seniorov je ten najlepší, vám prezradia naše recenzie.

Ako vybrať mobilný telefón pre seniora

Mobilný telefón pre seniora je jednoduché zariadenie, ktorého primárnou funkciou je uskutočňovanie telefonických hovorov a odosielanie SMS správ. Napriek tomu by ste jeho výber nemali podceniť a rozhodne nesiahnite po prvom zariadení, na ktoré natrafíte. Pred kúpou sa zamerajte na dôležité parametre i doplnkové funkcie.

Mobil dokáže urobiť seniorovi radosť, pretože vďaka nemu môže byť v kontakte so svojou rodinou či priateľmi. Platí to však iba vtedy, ak má telefón ľahké a prehľadné ovládanie. Čo ďalšie si okrem ovládania všímať? Zamerajte sa na klávesnicu, veľkosť a rozostupy jednotlivých tlačidiel, dostatočne veľký a dobre čitateľný displej, výdrž batérie, hlasitosť reproduktora či extra funkcie v podobe SOS tlačidla alebo zabudovaného FM rádia. Postupne vás prevedieme výberom vhodného mobilu pre seniora.

Displej

Väčšina seniorov vo vyššom veku uprednostňuje klasické tlačidlové telefóny s jednoduchým displejom. Smartfóny sa zdajú starším ľuďom komplikované a dotykové ovládanie je pre nich strašiakom aj kvôli zhoršenej motorike, slabšiemu zraku či celkovým pomalším reakciám. Seniorské mobilné telefóny spravidla nedisponujú displejom s veľkou uhlopriečkou, ako je to pri smartfónoch. Hoci je displej menší a nepresahuje veľkosť troch palcov, musí byť pre seniora dobre čitateľný. Tomu prispieva veľké písmoprehľadné ikonydostatočne kontrastné farbyminimum animácií či ľahká navigácia v menu. Displej by mal byť dobre čitateľný aj na priamom slnku, aby senior nemal problém s jeho obsluhou počas slnečných dní, keď sa nachádza vonku.

V seniorských mobiloch sa používajú TFT alebo LCD panely s nízkym rozlíšením, pri uhlopriečke 2,4 palcov je to najčastejšie 320 x 240 px a pri menšej uhlopriečke 1,8 palcov je rozlíšenie dokonca len 160 x 128 px. Samozrejmosťou by mala byť zväčšená mierka na displeji a dobré podsvietenie displeja, aby bol čitateľný aj za zhoršených svetelných podmienok.

Ak sa senior predsa len rozhodne siahnuť po mobile s dotykovým ovládaním, platí, že čím je obrazovka väčšia, tým je to lepšie pre oči. OLED panely zobrazujú farby oveľa lepšie než LCD či TFT obrazovky, no mobily s OLED displejom sú drahšie. Mobil s veľkým dotykovým displejom je ťažší a horšie sa prenáša, pretože sa nezmestí do malého vrecka. Aj pri dotykových displejoch platí, že farby musia byť výrazné, dostatočne kontrastné a jednotlivé ikony veľké a prehľadné. Čitateľnosť displeja musí byť zaručená za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Klávesnica

Telefóny klasickej konštrukcie s klávesnicou by mali mať dostatočne veľké tlačidlá a zreteľné popisy. Je vhodné, ak sú tlačidla vystúpené, aby sa ľahšie nahmatali a najmä dostatočne od seba vzdialené, aby nedochádzalo k nechceným preklepom či stláčaniu susediacich tlačidiel. Keďže mnoho ľudí vo vyššom veku trápi zhoršená pohyblivosť kĺbov na prstoch, pri výbere mobilu tlačidlá nepodceňujte. Výraznou pomocou pre seniorov je zvuková alebo vibračná odozva pri stlačení tlačidla. Tlačidlá by mali byť podsvietené, aby senior dokázal s mobilom pracovať aj počas zhoršenej viditeľnosti.

Najlepší tlačidlový telefón pre seniorov

Na smartfónoch s dotykovou obrazovkou sa stretnete s virtuálnou klávesnicou. Tá by sa mala dať prispôsobiť podľa potrieb seniora. Jednoduché a rýchle zväčšenie písmen a číslic pre pohodlné písanie či vytáčanie telefónneho čísla by malo byť štandardom. Aj pri virtuálnej klávesnici sa naskytá možnosť nastaviť si zvukovú alebo vibračnú odozvu počas stláčania jednotlivých znakov na displeji.

Reproduktory

Pokročilý vek má mnohokrát dopad na zhoršujúci sa sluch, preto musia byť reproduktory dostatočne hlasité, no zároveň vydávať zreteľný zvuk. Seniori sa pri zle zvolenom mobile sťažujú, že nepočuli zvonenie prichádzajúceho hovoru alebo nezaregistrovali notifikáciu prichádzajúcej SMS správy a to aj napriek tomu, že zvuk mali nastavený na maximum. Tento problém riešia práve mobilné telefóny vyvinuté špeciálne pre seniorov, pretože poskytujú nadštandardnú hlasitosť vyzváňania. Maximálna hlasitosť zvonenia je výrazne vyššia, než v prípadne bežných mobilov. Je vhodné, ak je zvonenie doplnené aj o vibrovanie. Vďaka zabudovanému reproduktoru si seniori môžu spustiť hlasitý odposluch, prípadne cez tento reproduktor počúvať FM rádio, ak ním mobil disponuje.

Okrem reproduktora, ktorý sa spravidla nachádza na spodnej strane, nájdete na mobile aj ďalší. Ten je vo vrchnej časti prístroja a slúži ako slúchadlo počas telefonovania. Rovnako platí, že i reproduktor v slúchadle má byť dostatočne hlasitý a s možnosťou regulácie hlasitosti podľa aktuálnych potrieb. Aby ste mali istotu, že vás bude senior jasne počuť, dbajte na mobil s dobrým slúchadlom, ktoré dokáže do istej miery eliminovať okolitý hluk a potlačiť ho do úzadia.

Mikrofón

Podobne ako pri reproduktoroch, aj pri mikrofóne platí, že by mal produkovať čistý, jasný a zreteľný zvuk, aby protistrana dobre počula, čo senior hovorí. Lacné čínske mobily od neznámych výrobcov majú s mikrofónom značný problém, pretože hovorené slovo sprevádza rôzny šum alebo praskanie. Siahajte preto po mobiloch od osvedčených výrobcov, ktoré sú zárukou kvalitného zvuku.

Používanie s ušným strojčekom

Nie je nič výnimočné, ak starší človek so zhoršeným sluchom používa ušný zosilňovač zvuku (tzv. ušný strojček). Pri súbežnom používaní mobilného telefónu dochádza k nepríjemným situáciám. Strojček pri bližšom kontakte s mobilom vydáva piskľavý zvuk, čím je znemožnené uskutočniť telefonický hovor. Tento problém riešia výrobcovia dvoma spôsobmi. Niektoré modely mobilných telefónov pre seniorov sú vybavené špeciálnou technológiou, ktorá obmedzuje nepohodlnú spätnú väzbu. Vďaka tomu sa neobjavuje pískanie a hovor je možné uskutočniť s nasadeným strojčekom. Mobily, ktoré takouto technológiou nedisponujú, využívajú handsfree. Hlasitý odposluch a silný reproduktor sú zárukou toho, že zosilňovač zvuku nie je potrebný, pretože senior dobre počuje aj bez neho.

Konštrukcia

Mobilný telefón pre seniora by mal mať odolnú konštrukciu, ktorá zvládne niekoľko pádov. Predsa len, starší ľudia zvyknú mať zhoršenú motoriku rúk, ktorá je spôsobená napríklad reumou či artrózou. Výrobcovia preto rátajú s tým, že mobil sa môže vyšmyknúť z rúk, a tak vsádzajú na tvrdený plast či odolné sklo, ktoré kryje displej. Odolná konštrukcia sa postará o to, že mobil prežije nejeden pád, nerozbije sa a naďalej bude fungovať bez problémov. Je vhodné, ak má telefón kompaktné rozmery a ergonomické tvarovanie, vďaka ktorému sa lepšie drží. Na škodu nie je ani zadný kryt s matným povrchom, ktorý menej kĺže. Pomerne dobrú ochranu displeja ponúkajú skladacie telefóny pre seniorov (takzvané „véčka“), ktorých je však na trhu pomenej. Niektoré mobily sa pýšia aj odolnosťou proti vode či prachu a spevnenou konštrukciou, ktorá je mimoriadne odolná proti nárazom. To sa však týka drahších zariadení a predovšetkým smartfónov. Dostatočne odolné prevedenie konštrukcie predlžuje životnosť mobilu. Ak chcete svoj mobil ochrániť ešte viac, vybrať si môžete z množstva ponúkaných krytov či puzdier.

Dotykový mobilný telefón pre seniorov

Výdrž batérie

Dlhá výdrž batérie je pre seniorov podstatný parameter, pretože na časté a pravidelné nabíjanie zabúdajú. Pri výbere mobilu si preto všímajte kapacitu batérie a dobu aktívneho používania i pohotovostný režim. Nie je nič príjemné, ak sa senior ocitne s vybitým mobilom v momente, keď ho najviac potrebuje. Mobilné telefóny pre seniorov by mali vydržať minimálne päť až osem dní bez nabíjania a tie s väčšou batériou dosahujú aj týždeň či dokonca dva týždne. Tu neplatí ako pri smartfónoch, že sa nabíjajú denne alebo každý druhý deň. Seniorské mobily dokážu byť v prevádzke po dlhšiu dobu vďaka malým displejom, jednoduchému operačnému systému a minimálnemu počtu aplikácií. Ak ste pri smartfónoch zvyknutí na kapacitu batérie, ktorá sa ráta v tisíckach mAh, nezľaknite sa, pokiaľ v popise seniorského mobilu zbadáte omnoho nižšie číslo.

Je dôležité, aby sa zariadenie nabíjalo jednoducho a senior nemal problém s pripojením nabíjačky. Niektorí výrobcovia preto dodávajú k mobilom okrem nabíjacieho kábla aj nabíjaciu stanicu (tzv. dok), do ktorej sa mobil len zasunie a nabíja sa. Je to pohodlnejšie aj praktickejšie, pretože senior sa nemusí nabíjacím káblom trafiť do úzkeho konektora.

Kapacita pamäte

Seniorské mobilné telefóny majú spravidla veľmi nízku kapacitu pamäte, ktorá sa pohybuje v desiatkach MB. Výrobcovia nepočítajú s tým, že seniori by si do mobilu ukladali veľké množstvo multimediálneho obsahu v podobe audio nahrávok, video súborov či fotografií. Aj v prípade modelov, ktoré majú zabudovaný fotoaparát, je malá pamäť zväčša postačujúca. Fotoaparáty majú totiž nízke rozlíšenie, produkujú fotografie s veľkosťou nepresahujúcou 1 MB. Na občasné ukladanie foto momentiek je tak vnútorná pamäť do 1 GB dostatočná.

Ak predpokladáte, že budete fotografovať viacej, prípadne si chcete dať do mobilu svoje obľúbené hudobné skladby, poobzerajte sa po mobile, do ktorého je možné vložiť pamäťovú kartu. Najrozšírenejším kartami sú microSD, vďaka ktorým si pamäť rozšírite o 32 GB a pri niektorých modeloch dokonca až o 256 GB. To už je kapacita, ktorú len tak ľahko neminiete a v mobile si môžete dopriať multimediálny obsah podľa vašej chuti.

Jednoduché používanie

Pri výbere seniorského mobilu myslite na to, že väčšinu starších ľudí odrádza od používania zložité ovládanie a neprehľadná orientácia v menu. Senior nepotrebuje prepracovaný mobil s množstvom funkcií a aplikácií, stačia mu len tie základné. Starší ľudia nevedia intuitívne vyhľadávať, a preto by malo byť ovládanie mobilu čo najjednoduchšie. Prehľadné menu, ktoré tvoria veľké ikony, by malo byť samozrejmosťou a taktiež rýchly prístup ku kontaktom a SMS správam už z domovskej obrazovky. Práve tieto dve aplikácie využívajú seniori najčastejšie. Ak musia starší ľudia kvôli vytočeniu čísla či odoslaniu SMS správy prejsť niekoľkými položkami v menu, často ich to odradí od používania mobilu a stratia oň záujem. Je dobré, ak má senior pocit úplnej kontroly nad mobilom a presne vie, kde nájde potrebné funkcie či aplikácie. Pri seniorských mobiloch je preto jednoduchosť základ. Niektoré mobily je možné ovládať aj bočnými tlačidlami, cez ktoré sa používateľ rýchlo dostane k doplnkovým funkciám, akými sú napríklad budík či baterka.

Dotykový mobil pre seniorov – ovládanie

Praktické funkcie

Seniorské mobilné telefóny ponúkajú používateľom aj niekoľko praktických funkcií. S akými funkciami sa môžete stretnúť pri tomto type mobilu?

SOS tlačidlo

Niektoré mobily určené pre seniorov disponujú špeciálnym tlačidlom pre prípad núdze. Jediným stlačením tohto SOS tlačidla dokáže senior privolať pomoc, ak sa ocitol v nebezpečnej či život ohrozujúcej situácii. Do telefónu je možné uložiť viacero čísel (zvyčajne 5 až 6) a po stlačení tlačidla sa začne vytáčať prvé číslo v poradí. Vopred nastavený kontakt môže byť rodinný príslušník, záchranná služba alebo polícia. V prípade, že hovor sa nepodarilo uskutočniť, pretože volaný účastník je nedostupný, mobil začne automaticky vytáčať druhé číslo v poradí.

SOS tlačidlo sa dá využiť aj na odoslanie vopred zadefinovanej SMS správy. Tie mobily, ktoré majú zabudované GPS, odošlú nastavenému kontaktu informácie o aktuálnej polohe. Rodinný príslušník alebo záchranné zložky tak vedia, kde sa senior nachádza a môžu za ním rýchlo vyraziť. Niektoré modely ponúkajú tiež možnosť nastavenia zvukového upozornenia. Mobil začne po stlačení SOS tlačidla vydávať prenikavý výstražný zvuk, ktorý upozorní okolie, že sa niečo deje. Ide o veľmi šikovnú funkciu, ktorá dokáže neraz zachrániť ľudský život. Vyberajte preto z modelov, ktorým nechýba užitočné SOS tlačidlo.

Fotoaparát

V mobiloch pre seniorov je fotoaparát len doplnkovou funkciou, ktorá slúži na občasné zachytávanie foto momentiek. Tomu sa prispôsobujú i výrobcovia a do mobilov dávajú fotoaparáty s nízkym rozlíšením. Bežne sa stretnete s rozlíšením len 0,3 Mpx a maximom je 2 Mpx, preto sa o kvalite zhotovených fotografií vôbec nedá hovoriť. Jednoduchý fotoaparát nezaťažuje systém telefónu a takisto nezvyšuje cenu zariadenia, čo je plusom, pretože seniorský mobil môžete zaobstarať za veľmi prijateľnú cenu. Fotografické zábery s nízkym rozlíšením sú však pre seniorov v mnohých prípadoch úplne postačujúce. Nízke rozlíšenie sa pozitívne premietne aj na veľkosti fotografií, ktoré majú len zopár kilobajtov, a tak neukroja veľa z integrovanej pamäte mobilu.

Bluetooth

Niektoré lepšie vybavené tlačidlové mobily podporujú funkciu Bluetooth, vďaka ktorej môžu seniori zdieľať súbory, fotografie či hudbu. Tieto mobily majú spravidla o niečo zložitejšie ovládanie, no sú aj drahšie. Pre väčšinu seniorov je posielanie súborov prežitok, a tak im táto funkcia nechýba. Každý telefón obsahuje už od výroby niekoľko obrázkov pre zmenu pozadia a tiež melódií pre nastavenie zvonenia. Bluetooth sa dá využiť aj počas šoférovania v aute pre handsfree telefonovanie.

Funkcie mobilných telefónov pre seniorov

FM rádio

Mnohé tlačidlové mobily pre seniorov ponúkajú FM rádio, vďaka ktorému si senior môže naladiť svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu. Ladenie staníc je spravidla automatické a ponúka aj ukladanie staníc do zoznamu pre ľahšiu prístupnosť pri budúcom spustení. Ako anténa slúžia slúchadlá, ktoré sa pripájajú do konektora audio jack (3,5 mm), no senior má možnosť prepnúť počúvanie cez reproduktor. Do uší si tak nemusí vkladať slúchadlá, ale hudba mu znie nahlas cez zabudované reproduktory. Takéto počúvanie je pre väčšinu seniorov pohodlnejšie. Niektorí výrobcovia na to reagujú tak, že anténu integrujú priamo do mobilu, a preto odpadá i nutnosť pripájania slúchadiel. Slúchadlá sa hodia len vtedy, ak chce senior počúvať FM rádio na verejnom priestranstve. Pred kúpou mobilu sa zaujímajte aj o to, či sú slúchadlá súčasťou balenie alebo je nutné dokúpiť si ich.

Ďalšie funkcie

K ďalším užitočným funkciám patrí možnosť prispôsobiť si farebnosť displeja. Tá sa hodí pre osoby s poruchou zraku. Na škodu nie je ani funkcia, ktorá dokáže rozpoznať pád. Tá sa týka drahších a modernejších zariadení, ktoré sú vybavené gyroskopom a GPS. Po identifikovaní pádu je mobil schopný skontaktovať rodinného príslušníka alebo mu odoslať vopred nastavenú SMS správu. Nápomocná je aj funkcia proti náhlemu vypnutiu, ktorá je akousi poistkou brániacou nechcenému vypnutiu zariadenia. K nechcenému vypnutiu môže dôjsť napríklad neplánovaným podržaním tlačidla alebo stlačením tlačidla vo vrecku či kabelke. Pre skutočné vypnutie je preto potrebné ešte opätovné potvrdenie. K doplnkovým funkciám patrí aj jednoduchý kalendárkalkulačkabudík či LED baterka, ktorou si môže senior posvietiť pri zhoršených svetelných podmienkach. Za extra funkciu sa považuje nastavenie mobilu na diaľku pomocou smartfónu. Takéto nastavenie prebieha cez Bluetooth alebo Wi-Fi a ako sme už podotkli, týka sa to drahších a lepšie vybavených mobilov, ktoré podporujú Bluetooth, prípadne aj bezdrôtové Wi-Fi pripojenie.

Podrobný návod na obsluhu

Súčasťou seniorského mobilného telefónu by mal byť aj podrobný a predovšetkým zrozumiteľne napísaný používateľský manuál. Mal by obsahovať vysvetlenie jednotlivých funkcií, no zároveň by nemal byť zahltený technologickými pojmami, ktoré môžu na seniora pôsobiť zmätočne. Samozrejmosťou by malo byť, že manuál je napísaný v slovenčine alebo češtine, aby mu senior rozumel. Zrozumiteľnosť návodu a jednoduché vysvetlenie jednotlivých funkcií mobilu je kľúčové, aby senior nebol odradený od používania. Je vhodné, ak je manuál napísaný väčším písmom a doplnený o ilustračné obrázky, ktoré popisujú jednotlivé kroky nastavenia mobilu. Vďaka prehľadnému manuálu je prvotné nastavenie zariadenia rýchle a jednoduché a mal by ho zvládnuť i senior. Ak niečomu nerozumie, k manuálu sa môže kedykoľvek vrátiť.

Cena mobilu pre seniora

Cena mobilného telefónu pre seniora je podstatne nižšia než v prípade špičkových smartfónov. Výrobcovia sa snažia, aby boli cenovo dostupné pre každého, čomu prispôsobujú i funkcie. Tie sú základné a seniorovi umožňujú vykonávať najdôležitejšie úkony, akými sú telefonovanie alebo posielanie SMS správ. Najlacnejší telefón pre seniorov kúpite za sumu okolo 10 eur. Takýto telefón má malý TFT displej s uhlopriečkou do 1,8 palcov a s horším rozlíšením. Nedokáže zobraziť viac než 65-tisíc farieb, no pre seniora je to postačujúce. Niektoré modely v tejto cenovej kategórii však prekvapujúco podporujú dve SIM karty súčasne a majú i ďalšie prídavné funkcie.

Lacné mobilné telefóny pre seniorov, ktoré majú dobrý pomer ceny a kvality, štartujú na cene 20 až 30 eur. Týmto mobilom nechýbajú praktické funkcie v podobe SOS tlačidla či zabudovaného FM rádia. Spravidla majú plastovú konštrukciu, kompaktné rozmery, no naďalej u nich prevláda displej s menšími rozmermi. Naopak, cena za najdrahšie seniorské mobily sa môže vyšplhať aj na 60 eur. No v porovnaní so smartfónmi ide o zanedbateľnú sumu. Drahšie modely majú zabudované GPS, odolnejšiu konštrukciu, batériu s väčšou kapacitou, kvalitnejší fotoaparát, Bluetooth technológiu či ďalšie prídavné funkcie. Popritom si naďalej zachovávajú jednoduchosť ovládania a používania. Najlepší mobil pre seniorov je práve ten, ktorého doménou je jednoduché, praktické a pohodlné ovládanie.

Ak hľadáte dotykový mobil pre seniorov, tu začína cena od cca 40 eur. Takýto mobil poháňa staršia verzia operačného systému Android, má horší displej s nižším rozlíšením a dokáže zobraziť menší počet farieb než drahšie smartfóny. Uhlopriečka spravidla nepresahuje 4 palce, čo je však pre seniora postačujúce. Lacný smartfón pre seniorov trpí slabším výkonom, občas spomalenými reakciami, no samozrejmosťou je podpora Bluetooth a Wi-Fi. Mobilu nechýba integrovaný fotoaparát a ďalšie prídavné funkcie, avšak spravidla je ochudobnený o praktické SOS tlačidlo a jeho integrovaná pamäť sa pohybuje do 8 GB, avšak s možnosťou rozšírenia o externú pamäťovú kartu.

Obľúbené značky seniorských mobilov

Najlepší mobilný telefón pre seniorov získate, ak siahnete po modeli od jednej z obľúbených značiek. Tieto telefóny sú preverené tisíckami používateľov, a preto sú zárukou kvality i dlhej životnosti. Výrobe seniorských telefónov sa venujú najmä značky AligatorEvolveoCPA a myPhone, ktoré ponúkajú širokú paletu rôznych modelov. Pri niektorých značkách sa môžete stretnúť aj s vyklápacou verziou, ktorá taktiež spĺňa všetky vyššie popísané aspekty. Mobilné telefóny, ktoré sa hodia pre seniorov, ponúka aj fínska Nokia, ktorá sa v minulosti preslávila dnes už legendárnym mobilom 3310. Seniorské mobily môžete vyberať aj spomedzi značiek SencorMaxcomBlaupunktCube či iGET.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Neviete sa rozhodnúť, či pre seniora vybrať klasický tlačidlový mobil alebo modernejší model s dotykovou obrazovkou? Pri výbere vždy prihliadajte na technické zručnosti a tiež na to, čo všetko od mobilu očakávate. V odpovediach na často kladené otázky spotrebiteľov možno nájdete odpovede na to, čo ste sa nedozvedeli v článku.

Je pre seniora vhodnejší tlačidlový alebo dotykový telefón?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, hoci väčšina seniorov dáva prednosť klasickým telefónom s tlačidlami, nájdu sa aj výnimky. Niektorí technologicky zdatnejší seniori siahnu po dotykovom smartfóne, ktorý oproti seniorskému mobilu ponúka širšie možnosti využitia. Ak vyberáte seniorský mobil pre seba, zamyslite sa nad tým, či je pre vás dotykové ovládanie pohodlné a či vám zložitejšia manipulácia s mobilom nebude prekážať. Pokiaľ vyberáte seniorský mobil pre svojho blízkeho, berte do úvahy, či má záujem o prídavné funkcie alebo chce len jednoduchý mobil na telefonovanie, privolanie pomoci v prípade núdze, prípadne na posielanie SMS správ.

Aké funkcie nemôžu chýbať dobrému mobilu pre seniora?

Mobilný telefón pre seniora musí byť v prvom rade ľahko ovládateľný. Samozrejmosťou by mal byť dostatočne veľký, prehľadný a dobre čitateľný displej. Klávesnica má mať výrazné popisy, aby na číslice a písmená senior dobre videl. Veľmi dôležitou funkciou pri seniorských mobiloch je SOS tlačidlo, ktoré slúži na privolanie pomoci, ak sa senior ocitne v ohrození. Jednoduchým stlačením SOS tlačidla mobil automaticky vytočí alebo pošle SMS správu prednastaveným kontaktom. Spravidla môže byť týchto kontaktov viacero. Žiaduca je taktiež dlhá výdrž batériezvýšená hlasitosť reproduktora a odolná konštrukcia.

Môžem zmeniť na seniorskom telefóne vyzváňací tón?

Väčšina mobilných telefónov pre seniorov má integrovaných niekoľko vyzváňacích melódií, z nich si môžete vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Občasne sa stretnete s tým, že niektorý model mobilu ponúka len jeden predvolený vyzváňací tón. Ak vám tento nevyhovuje, dá sa to vyriešiť uložením obľúbeného tónu na pamäťovú kartu a potom si nový tón nastaviť z karty. Takýto postup je však pre mnohých seniorov obtiažny a bez pomoci svojich blízkych si tón nevedia zmeniť. Poobzerajte sa preto radšej po mobiloch, ktoré majú integrovaných viacero vyzváňacích tónov.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 02.03.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/07/2022 14:21
Tamara

CPA Halo 11 je pomerne lacný mobil, no návod je pre neznalých nedostatočný. Plusom je veľká obrazovka, fotoaparát aj rádio. Foťák nie je nič moc, ale môjmu otcovi to stačí - jemu som kupovala tento mobil. Pre seniorov je to vhodná voľba. Má veľké písmená a pohodlné tlačidlá. Otec to beztak využíva len na telefonovanie a na tento účel je mobil plne postačujúci.

12/10/2021 20:03
Gizka

Maminke som kúpila mobil Aligator A890 GPS Senior a je s ním spokojná. Mobil má veľký displej aj tlačidlá, vlastné zvonenia a dlhú výdrž batérie. Pri zvonení je zvuk troška horší, ale nie je to nič dramatické. V danej kategórii je to veľmi vydarený mobil pre seniorov.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok