Najlepšie ručné vysávače 2021 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie ručné vysávače
- Ručné vysávače – recenzie
- Bosch BHN 20110
- Electrolux ZB 6106 WDT
- ETA 3423 90000
- Hoover MBC 500 UV
- Sencor SVC 190
- Orava VY 222
- Prečo si zaobstarať ručný vysávač?
- Ako vybrať najlepší ručný vysávač?
- Typ ručného vysávača
- Typ batérie
- Aktívna doba vysávania a nabíjanie
- Sací výkon
- Objem nádoby na odpad
- Príslušenstvo
- Filtrácia
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Praktickým pomocníkom do domácnosti sú aj ručné vysávače. Rýchlo sa postarajú o drobný neporiadok a bez akejkoľvek námahy za pomoci nich odstránite prach, omrvinky alebo akútne znečistenie. Ručné vysávače nie sú náhradou klasických podlahových vysávačov. Sú pomocníkom do domácnosti, auta alebo dielne. Vyznačujú sa svojou mobilitou a jednoduchou použiteľnosťou.
Nájsť ručný vysávač, ktorý vám bude vyhovovať, je pre mnohých veda. Iní zasa siahnu po tom najlacnejšom na trhu a následne sa sťažujú, že ide len o ďalší „krám“ do zbierky. Ak však nadobudnete aký-taký prehľad o ponuke ručných vysávačov na trhu, zistíte, že ich funkcie umožňujú všestranné a praktické využitie. Len treba vedieť, ako a podľa čoho vyberať.
Najlepšie ručné vysávače
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Black & Decker NVB 12 AVAXJ ✔ DOBRÉ RECENZIE | ![]() |
Zobraziť produkt |
Ručné vysávače MALL.sk ✔ NÁŠ TIP | ![]() |
Zobraziť produkt |
Hoover MBC 500 UV ✔ PRE NÁROČNÝCH | ![]() |
Zobraziť produkt |
Electrolux ZB 6106 WDT ✔ NÁŠ TIP | ![]() |
Zobraziť produkt |
Sencor SVC 190 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | ![]() |
Zobraziť produkt |
ETA Carsha ✔ VÍŤAZ TESTU | ![]() |
Zobraziť produkt |
Ručné vysávače – recenzie
Ručný vysávač je skvelým pomocníkom v kuchyni či aute. Pokiaľ ste sa rozhodli pre kúpu ručného vysávača, mali by ste pri výbere sledovať nielen parametre, ale aj recenzie jednotlivých modelov. Z nich sa často dozviete viac, ako z popisu jednotlivých funkcií. Aby sme vám výber uľahčili, vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov a o svoje skúsenosti sa podelíme v recenziách.
Prečo si zaobstarať ručný vysávač?
Ručný vysávač je určený na vysávanie drobných nečistôt doma, v aute či dielni. Je praktický, mobilný a dokáže byť vždy po ruke. Výhodou je, že vás nemusí obmedzovať žiadny kábel, jednoducho sa ovláda a je malý a kompaktný. Inými slovami, ponúka možnosť okamžite reagovať v prípade, že v obývačke vysypete na zem oriešky, v kuchyni rozsypete múku alebo pri stole rozlejte víno. Niektoré z ručných vysávačov umožňujú aj funkciu mokrého vysávania.
Ich údržba je minimálna. Hoci disponujú iba malou nádobkou na prach a ďalší odpad, postačí ju vysypať po každom vysávaní, nádobku opláchnuť a vysávač je pripravený opätovne do akcie. Pre alergikov je dôležité kontrolovať i prachový filter, ktorým sú takéto malé vysávače vybavené. Tie drahšie sú vybavené HEPA filtrom alebo UV-C lampou.
Poznáme dva druhy ručných vysávačov. Na ústupe sú ručné vysávače napájané zo siete. Tými, ktoré sú skutočne praktické a ponúkajú všetky spomenuté výhody, sú ručné vysávače s akumulátorom.
Hlavné výhody
- Kompaktnosť a malé rozmery
- Jednoduchá manipulácia
- Mobilita
- Ideálne pre okamžité upratovanie
- Variabilné použitie (domácnosť, auto, dielňa)
Hlavné nevýhody
- Častejšie dobíjanie akumulátora
- Malý objem prachovej nádoby
- Nižší výkon
Ako vybrať najlepší ručný vysávač?
- Typ ručného vysávača
- Aktívna doba vysávania
- Doba nabíjania
- Typ batérie
- Sací výkon
- Objem zbernej nádoby na odpad
- Príslušenstvo
- Filtrácia
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
Typ ručného vysávača
- Sieťový ručný vysávač – reč je o ručnom vysávači, ktorý pre svoj chod potrebuje zdroj energie, elektrické napájanie. Výhodou je, že vás neobmedzuje výdrž batérie a takisto majú vysávače vyšší sací výkon ako akumulátorové. Dnes už však batériové ručné vysávače úspešne sieťové vysávače dobiehajú. Vysávač s napájacím káblom je však horší z hľadiska mobility. Obmedzuje vás dĺžka kábla a takisto aj manipulácia s takýmto typom vysávača je náročnejšia.
- Akumulátorový ručný vysávač – už z názvu je jasné, že na svoj chod využíva nabíjateľné batérie. Najväčšou výhodou je práve mobilita. Neobmedzuje vás žiadny kábel, zvyčajne majú nižšiu hmotnosť, jednoducho ho môžete využiť kdekoľvek a kedykoľvek. Jediné, čo vás obmedzuje, je výdrž batérie.
Typ batérie
- Ni-Mh – ide o nabíjateľné batérie, ktoré patria medzi staršie technológie. Dôležité je pri nich ich dobíjať až po absolútnom vybití. Inak sa znižuje ich životnosť. Zvyčajne ich vysávač potrebuje viac.
- Li-Ion – modernejšia technológia nabíjateľných akumulátorov. Vyznačujú sa lepšou výdržou a životnosťou. Možno ich dobíjať aj pri iba čiastočnom vybití, čo udržuje ich dlhšiu životnosť.
Aktívna doba vysávania a nabíjanie
Závisí od sacieho výkonu, typu batérie a takisto funkcií, ktoré vysávač ponúka. Štandardne sa aktívna doba vysávania pohybuje na úrovni 12 až 15 minút. Tie lepšie vysávače vydržia aj viac ako 20 minút. Výdrž sa môže líšiť pri suchom či mokrom vysávaní.
Doba nabíjania sa odvíja od typu batéria. Ni-Mh batérie sa dobíjajú aj viac ako 12 hodín. Pri Li-Ion batériách je doba nabíjanie okolo 5 hodín.
Sací výkon
Najvyšší sací výkon majú sieťové ručné vysávače, ktoré sú napájané napätím 230 V. Dnes sa im však vyrovnávajú aj niektoré nabíjateľné vysávače. Sací výkon sa udáva vo wattoch, no v praxi je najlepším ukazovateľom práve efektivita vysávania.
Objem nádoby na odpad
Pri ručných vysávačoch netreba očakávať príliš objemný priestor pre zber nečistôt. Priemerne je objem prachových nádob okolo 0,5 litra. Stretnete sa aj s modelmi, ktoré majú objem nádoby okolo 0,9 – 1 litra, no následne sú aj väčších rozmerov, čo je na úkor mobility. Najmenšie majú objem 0,3 litra.
Príslušenstvo
V prípade ručného vysávača určite využijete štrbinový nástavec, ktorý býva štandardnou výbavou, ktorú výrobcovia dodávajú. Nástavec na čalúnenie alebo nástavec s kefami poteší v prípade textilných povrchov. Ak má vysávač funkciu mokrého vysávania, určite bude obsahovať aj nadstavec na mokré vysávanie.
Filtrácia
Mikrofilter – je vyrobený z tkaniny či molitanu. Zabraňuje priechodnosti prachových častíc a väčším nečistotám. Dôležitá je ich pravidelná údržba. Mnohé z nich sú umývateľné.
HEPA filter – je najpoužívanejším druhom filtrácie, ktorý sa vyznačuje vysokou účinnosťou. Filtre sú číslované podľa účinnosti (HEPA 8-16). Aj tento filter treba pravidelne udržiavať a po každom vysávaní čistiť. V prípade silného zanesenia je možné kúpiť nový filter.
Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Mokré vysávanie – funkcia Wet/Dry umožňuje vysávanie kvapalných nečistôt. Vysávač býva vybavený aj špeciálnym nadstavcom na mokré vysávanie.
- Regulácia výkonu – niektoré moderné ručné vysávače umožňujú reguláciu výkonu v 2-3 stupňoch.
- UV-C lampa – je sterilizačná lampa, ktorá je ideálna pre alergikov, pretože UV žiarením likviduje ručný vysávač vysoké percento mikróbov a roztočov.
- Nabíjacia stanica – je určené pre batériové ručné vysávače. Dodávaná býva s adaptérom. Umiestniť ju môžete tam, kde vám nebude prekážať. Niektoré možno umiestniť aj na stenu.
- Cyklónové vysávanie – je technológia vysávania, ktorá zabezpečuje vysávanie za pomoci odstredivej sily. Prúdením vzduchu tak separuje drobné prachové častice a zvyšok nečistôt.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Výber spotrebiča nie je len o technických parametroch. Treba poznať aj silné a slabé stránky a tiež praktické využitie vybraného typu. Pred kúpou ručného vysávača si treba položiť niektoré základné otázky:
Čo všetko môžem s ručným vysávačom čistiť?
Je pre mňa vhodnejší vreckový alebo bezvreckový ručný vysávač?
Zvládne ručný vysávač aj mokré vysávanie?
Dátum poslednej aktualizácie: 05.01.2021
Pridať komentár