Najlepšie ručné vysávače 2023 – recenzie, test, porovnanie

Praktickým pomocníkom do domácnosti sú aj ručné vysávače. Rýchlo sa postarajú o drobný neporiadok a bez akejkoľvek námahy za pomoci nich odstránite prach, omrvinky alebo akútne znečistenie. Ručné vysávače nie sú náhradou klasických podlahových vysávačov. Sú pomocníkom do domácnosti, auta alebo dielne. Vyznačujú sa svojou mobilitou a jednoduchou použiteľnosťou.

Ako vybrať ručný vysávač?

Nájsť ručný vysávač, ktorý vám bude vyhovovať, je pre mnohých veda. Iní zasa siahnu po tom najlacnejšom na trhu a následne sa sťažujú, že ide len o ďalší „krám“ do zbierky. Ak však nadobudnete aký-taký prehľad o ponuke ručných vysávačov na trhu, zistíte, že ich funkcie umožňujú všestranné a praktické využitie. Len treba vedieť, ako a podľa čoho vyberať.

Najlepšie ručné vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Makita DCL 180 Z   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Sencor SVC 190   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Hoover MBC 500 UV   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
ETA Rotary   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Kärcher VC 5   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Ručné vysávače – recenzie

Ručný vysávač je skvelým pomocníkom v kuchyni či aute. Pokiaľ ste sa rozhodli pre kúpu ručného vysávača, mali by ste pri výbere sledovať nielen parametre, ale aj recenzie jednotlivých modelov. Z nich sa často dozviete viac, ako z popisu jednotlivých funkcií. Aby sme vám výber uľahčili, vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov a o svoje skúsenosti sa podelíme v recenziách.

Prečo si zaobstarať ručný vysávač?

Ručný vysávač je určený na vysávanie drobných nečistôt doma, v aute či dielni. Je praktický, mobilný a dokáže byť vždy po ruke. Výhodou je, že vás nemusí obmedzovať žiadny kábel, jednoducho sa ovláda a je malý a kompaktný. Inými slovami, ponúka možnosť okamžite reagovať v prípade, že v obývačke vysypete na zem oriešky, v kuchyni rozsypete múku alebo pri stole rozlejte víno. Niektoré z ručných vysávačov umožňujú aj funkciu mokrého vysávania.

Vysávanie omrviniek s ručným vysávačom

Ich údržba je minimálna. Hoci disponujú iba malou nádobkou na prach a ďalší odpad, postačí ju vysypať po každom vysávaní, nádobku opláchnuť a vysávač je pripravený opätovne do akcie. Pre alergikov je dôležité kontrolovať i prachový filter, ktorým sú takéto malé vysávače vybavené. Tie drahšie sú vybavené HEPA filtrom alebo UV-C lampou.

Poznáme dva druhy ručných vysávačov. Na ústupe sú ručné vysávače napájané zo siete. Tými, ktoré sú skutočne praktické a ponúkajú všetky spomenuté výhody, sú ručné vysávače s akumulátorom.

Hlavné výhody

 • Kompaktnosť a malé rozmery
 • Jednoduchá manipulácia
 • Mobilita
 • Ideálne pre okamžité upratovanie
 • Variabilné použitie (domácnosť, auto, dielňa)

Hlavné nevýhody

 • Častejšie dobíjanie akumulátora
 • Malý objem prachovej nádoby
 • Nižší výkon

Ako vybrať najlepší ručný vysávač?

 • Typ ručného vysávača
 • Aktívna doba vysávania
 • Doba nabíjania
 • Typ batérie
 • Sací výkon
 • Objem zbernej nádoby na odpad
 • Príslušenstvo
 • Filtrácia
 • Ďalšie vlastnosti a funkcie

Typ ručného vysávača

 • Sieťový ručný vysávač – reč je o ručnom vysávači, ktorý pre svoj chod potrebuje zdroj energie, elektrické napájanie. Výhodou je, že vás neobmedzuje výdrž batérie a takisto majú vysávače vyšší sací výkon ako akumulátorové. Dnes už však batériové ručné vysávače úspešne sieťové vysávače dobiehajú. Vysávač s napájacím káblom je však horší z hľadiska mobility. Obmedzuje vás dĺžka kábla a takisto aj manipulácia s takýmto typom vysávača je náročnejšia.

Sieťový ručný vysávač

 • Akumulátorový ručný vysávač – už z názvu je jasné, že na svoj chod využíva nabíjateľné batérie. Najväčšou výhodou je práve mobilita. Neobmedzuje vás žiadny kábel, zvyčajne majú nižšiu hmotnosť, jednoducho ho môžete využiť kdekoľvek a kedykoľvek. Jediné, čo vás obmedzuje, je výdrž batérie.

Typ batérie

 • Ni-Mh – ide o nabíjateľné batérie, ktoré patria medzi staršie technológie. Dôležité je pri nich ich dobíjať až po absolútnom vybití. Inak sa znižuje ich životnosť. Zvyčajne ich vysávač potrebuje viac.
 • Li-Ion – modernejšia technológia nabíjateľných akumulátorov. Vyznačujú sa lepšou výdržou a životnosťou. Možno ich dobíjať aj pri iba čiastočnom vybití, čo udržuje ich dlhšiu životnosť.

Aktívna doba vysávania a nabíjanie

Závisí od sacieho výkonu, typu batérie a takisto funkcií, ktoré vysávač ponúka. Štandardne sa aktívna doba vysávania pohybuje na úrovni 12 až 15 minút. Tie lepšie vysávače vydržia aj viac ako 20 minút. Výdrž sa môže líšiť pri suchom či mokrom vysávaní.

Sací výkon ručného vysávača

Doba nabíjania sa odvíja od typu batéria. Ni-Mh batérie sa dobíjajú aj viac ako 12 hodín. Pri Li-Ion batériách je doba nabíjanie okolo 5 hodín.

Sací výkon

Najvyšší sací výkon majú sieťové ručné vysávače, ktoré sú napájané napätím 230 V. Dnes sa im však vyrovnávajú aj niektoré nabíjateľné vysávače. Sací výkon sa udáva vo wattoch, no v praxi je najlepším ukazovateľom práve efektivita vysávania.

Objem nádoby na odpad

Pri ručných vysávačoch netreba očakávať príliš objemný priestor pre zber nečistôt. Priemerne je objem prachových nádob okolo 0,5 litra. Stretnete sa aj s modelmi, ktoré majú objem nádoby okolo 0,9 – 1 litra, no následne sú aj väčších rozmerov, čo je na úkor mobility. Najmenšie majú objem 0,3 litra.

Pri výbere vysávača treba myslieť na objem nádoby na odpad

Príslušenstvo

V prípade ručného vysávača určite využijete štrbinový nástavec, ktorý býva štandardnou výbavou, ktorú výrobcovia dodávajú. Nástavec na čalúnenie alebo nástavec s kefami poteší v prípade textilných povrchov. Ak má vysávač funkciu mokrého vysávania, určite bude obsahovať aj nadstavec na mokré vysávanie.

Filtrácia

Mikrofilter – je vyrobený z tkaniny či molitanu. Zabraňuje priechodnosti prachových častíc a väčším nečistotám. Dôležitá je ich pravidelná údržba. Mnohé z nich sú umývateľné.

HEPA filter – je najpoužívanejším druhom filtrácie, ktorý sa vyznačuje vysokou účinnosťou. Filtre sú číslované podľa účinnosti (HEPA 8-16). Aj tento filter treba pravidelne udržiavať a po každom vysávaní čistiť. V prípade silného zanesenia je možné kúpiť nový filter.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

 • Mokré vysávanie – funkcia Wet/Dry umožňuje vysávanie kvapalných nečistôt. Vysávač býva vybavený aj špeciálnym nadstavcom na mokré vysávanie.
 • Regulácia výkonu – niektoré moderné ručné vysávače umožňujú reguláciu výkonu v 2-3 stupňoch.
 • UV-C lampa – je sterilizačná lampa, ktorá je ideálna pre alergikov, pretože UV žiarením likviduje ručný vysávač vysoké percento mikróbov a roztočov.
 • Nabíjacia stanica – je určené pre batériové ručné vysávače. Dodávaná býva s adaptérom. Umiestniť ju môžete tam, kde vám nebude prekážať. Niektoré možno umiestniť aj na stenu.
 • Cyklónové vysávanie – je technológia vysávania, ktorá zabezpečuje vysávanie za pomoci odstredivej sily. Prúdením vzduchu tak separuje drobné prachové častice a zvyšok nečistôt.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber spotrebiča nie je len o technických parametroch. Treba poznať aj silné a slabé stránky a tiež praktické využitie vybraného typu. Pred kúpou ručného vysávača si treba položiť niektoré základné otázky:

Čo všetko môžem s ručným vysávačom čistiť?

Ručný vysávač je vhodný na drobné upratovanie v domácnosti (napr. vysávanie omrviniek v kuchyni či na gauči). Niektoré modely s vyšším výkonom sa dajú použiť aj v aute. Poskytuje mobilitu, takže s ním poľahky povysávate kuchynskú linku, upracete stôl, ale aj kúpeľňu.

Je pre mňa vhodnejší vreckový alebo bezvreckový ručný vysávač?

Ručné vysávače sú zvyčajne bezvreckové, sací výkon je maximalizovaný a často umožňujú aj mokré vysávanie. Iba zopár modelov, konkrétne tyčové a ručné vysávače 2 v 1, je vreckových.

Zvládne ručný vysávač aj mokré vysávanie?

Funkcia mokrého vysávania je síce praktická, avšak nie všetky modely ručných vysávačov ňou disponujú. Odporúčame vám uprednostniť model s touto funkciou, pretože sa vám zíde pri rýchlom upratovaní v kuchyni i kúpeľni.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 22.03.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 03.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 23:42
Ilona

Vysávač Hoover MBC 500 UV Ultra Vortex splnil moje očakávania, chcel len upozorniť, aby ste si dávali pozor, aké matrace alebo celkovo aké materiály s ním vysávate. Je dosť výkonný, silno ťahá a teda jemné vlákna sa ľahko namotajú na kefu a môže ich poškodiť. Výhodou je dlhý kábel, len škoda, že nie je navíjací. Hluk je prijateľný a váha prístroja tiež, aj keď by mohol byť o niečo ľahší.

08/01/2022 11:08
Nora

Kärcher VC 5 je šikovný, malý a veľmi dobre uskladniteľný ručný vysávač. Na tak malé rozmery ma príjemne prekvapil svojim výkonom. Ideálne riešenie do malých bytov alebo garsóniek. Vysávanie je kvalitné a plusom je HEPA filter a tiež to, že nemusím za sebou ťahať bežný vysávač. Vzhľadom na rozmery je nádobka na prach menšia, ale kúpu aj tak neľutujem a vysávač odporúčam všetkým známym. Je praktický a má tichý chod, takže ani susedov neruším. :-)

12/12/2021 10:30
Táňa

Xiaomi Mi Vacuum mini je malý a kompaktný vysávač s primeraným sacím výkonom vzhľadom na svoju veľkosť. Páčia sa mi rozmery, nízka váha, dobre nastavená cena, nadstavce aj slušná výdrž batérie. S týmto mini vysávačom sa dostanem všade, je vhodný do kuchyne, ale aj do auta. Tvar je neobvyklý a moderný, zatiaľ som spokojná.

12/11/2021 17:13
Igor

Na tak malý ručný vysávač som prekvapený výkonom produktu ETA Verto II. Používam ho na drobné vysávanie v aute, alebo aj v byte v prípade rýchleho povysávania omrviniek. Výdrž batérie je slušná, no prekáža mi zlé prevedenie tlačidla pre zapnutie a vypnutie a tiež krkolomné čistenie filtra. Náhradný filter navyše nezoženiete.

10/07/2021 17:31
Hanka

Svoj účel plní Sencor SVC 190, ktorý som kupovala začiatkom tohto roka. Vysávač je na svoje rozmery výkonný, dobre sa dá uskladniť a má pekný dizajn. Čítala som, že niektorí kritizujú slabý výkon vysávača, no na moje účely fajn. Treba vedieť, na čo je vysávač vhodný a nečkať od neho nič viac. Vysávač mám vždy po ruke a je to pre mňa šikovný pomocník, ktorého využívam hlavne na omrvinky a drobné smeti. Výdrž batérie je tiež fajn.

10/07/2021 09:45
Klára

Som spokojná s ručným vysávačom Hoover MBC 500 UV. Splnil moje očakávania, pretože je dosť výkonný, silno ťahá a aj jemné vlákna sa ľahko namotajú na kefu. Z môjho postrehu si treba dať pozor, aké matrace s ním vysávate. Ja ho používam na matrace na manželskej posteli aj na sedačku v obývačke a vyhovuje mi. Je až neuveriteľné, koľko prachu dokáže vytiahnuť z matracov. Výhodou je, že v zásobníku na prach vidieť, koľko nečistôt vytiahol. Vysávač je extrémne skladný, ľahko sa s ním manipuluje a kábel je dostatočne dlhý, takže nie som pri práci príliš obmedzovaná. Spočiatku som sa obávala, či nepôjde o vyhodené peniaze, no napokon som rada, že som si ho kúpila. Vysávač je ideálny na vodorovné plochy, avšak manžel si ho zopárkrát požičal na povysávanie auta a povedal, že na tento účel sa nehodí. Vysávač odporúčam, ak ho potrebujete na ten účel, na ktorý je určený. Určite vás nesklame.

09/07/2021 14:48
Valika

Mám ručný vysávač Concept VP4360, ktorý som si kúpila najmä na rýchle povysávanie omrviniek. Páči sa mi na ňom dizajn, nízka váha, dlhá výdrž batérie na jedno nabitie či jednoduchá manipulácia. Vysávač má o niečo slabší výkon, než som očakávala, preto si myslím, že napríklad na vysávanie auta nie je vhodný. Respektíve zvládne povysávať naozaj len drobné smeti. Na prístroji mi chýba kontrolka stavu batérie, ale to je len drobnosť. Tento vysávač je super z toho dôvodu, že kvôli zopár malým smetiam nemusím vyťahovať veľký a ťažký prístroj. Trocha problematické je aj otváranie a vysypávanie nádoby na nečistoty. Pred kúpou si treba poriadne premyslieť, na čo vlastne vysávač chcete, aby ste neboli sklamaní sacím výkonom. Je vhodný aj na mokré vysávanie, ktoré som však zatiaľ neskúšala, a tak neviem zhodnotiť, ako by si s tým poradil. Vysávač má tichý chod, viacero nadstavcov a pre moje potreby je úplne postačujúci. Za mňa to bola dobrá kúpa.

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok