Nájlepšie záhradné traktory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber záhradného traktora podlieha istým kritériám. V texte sa dozviete, na čo sa treba zamerať. Vybrali sme pre vás aj rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne k dispozícii na našom trhu.

Ako vybrať záhradný traktor

Zozbierali sme testy, porovnania a recenzie a preto vám môžeme ponúknuť tento nestranný výber top modelov.

Najlepšie záhradné traktory

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO T 15-95.6 HD A   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Vari RL 98 H   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Cub Cadet XT2 PR95   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Stiga Estate 598   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Seco Challenge MJ   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Riwall RLT 92 HRD   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Záhradné traktory – recenzie

Medzi zákazníkmi je asi najobľúbenejším modelom záhradný traktor MTD SMART RE 125. Širka záberu je dostatočná a cena je vzhľadom na paremetre a vysokú kvalitu nízka. Traktory z rady MTD môžeme odporučiť všetky, nemusíte sa báť siahnuť ani po minuloročných modeloch. Ak by ste však chceli nekompromisný výkon a "krásneho" spoločníka, pozrite sa na modely Cub Cadet. Patria medzi to najlepšie, čo je momentálne na trhu k dispozícii. Cena je trošku vyššia, ale traktory sú investíciou na dlhé roky. Tieto modely vám poslúžia viac, ako by ste mohli čakať.

Ako vybrať záhradný traktor

V prípade, že to myslíte s udržiavaním svojho pozemku vážne, budete záhradný traktor potrebovať. Všestranný pomocník v záhrade, ale aj okolo domu či na plochách, kde je kosenie náročné a zdĺhavé, bude pre vás výbornou voľbou. Ako si však vybrať v tom množstve modelov ten, ktorý sa vám bude hodiť najviac?

Ako vybrať záhradný traktor

V prvom rade by ste mali vedieť, že záhradný traktor sa oplatí na veľké plochy, na menšie plochy vám postačí aj kosačka. Vybrať si môžete z dvoch typov záhradných traktorov – riderov a traktorov so žacím ústrojenstvom medzi osami. Líšia sa funkciami i možnosťami použitia. Ridery sú vhodné na kosenie členitého terénu, pretože majú menší rozchod kolies.

Členitosť terénu

Pri kúpe traktora treba zvážiť povahu a členitosť terénu, na ktorom ho budete používať. V prípade veľkej členitosti, teda terénu s veľa prekážkami (záhony, stromčeky, múriky), sa vám bude viac hodiť traktor s dobrými manévrovacími schopnosťami a malým polomerom otáčania. Budete sa tak môcť vyhnúť všetkým prekážkam včas, pritom však nebudete mať problém zarovnať okolo nich trávnik. Pri výbere takéhoto traktora by ste mali venovať pozornosť aj vhodnej prevodovke.

Pokiaľ máte v záhrade zvažujúci sa terén, traktor s náhonom na všetky 4 kolesá je výbornou voľbou. Traktor sa vďaka náhonu nebude šmýkať. Vhodnejšie sú modely so širšími kolesami a väčším výkonom.

Výkon motora a záber kosiacej hlavy

Výkon motora sa pri záhradných traktoroch uvádza v kilowatoch, vybrať si môžete z modelov s výkonom od 7,5 do približne 16,5 kW. Výkon traktora by ste mali vyberať podľa veľkosti a členitosti kosenej plochy. Ak máte zvažujúci sa terén, výkon motora by mal byť čo najsilnejší. V prípade, že ho kupujete do rovnej záhrady, postačí vám aj traktor s menším výkonom.

Malý záhradný traktor

S tým súvisí ďalší zo základných kritérií pri výbere traktora – záber kosiacej hlavy. Daný údaj vám napovie, akú veľku plochu dokáže stroj pokosiť, keď stojí na mieste. Z toho si môžete vypočítať, ako dlho vám bude trvať pokosenie. Pre plochu 500 m2 je postačujúci záber 60 cm (výkon 7 – 9 kW), pre plochu 1 000 m2 je vhodnejší záber 70 – 92 cm (9 – 11 kW), záber 92 – 105 cm (11 – 13 kW) potrebujete pre plochu 2 000 m2 a na väčšie plochy si vyberajte z modelov so záberom 105 – 120 cm (14 kW a viac).

Prevodovka

Pri záhradných traktoroch máte na výber z niekoľkých druhov prevodoviek – Trasmatik, AutoDrive a Hydrostat. Trasmatik funguje na rovnakom princípe ako manuálna prevodovka v aute – ovládanie rýchlostných stupňov. Chýba však spojkový pedál, je súčasťou brzdového pedálu (prvý poloha). Stroj spomalíte buď preradením na nižší rýchlostný stupeň, alebo pribrzďovaním. Tento typ prevodovky nie je náročný na údržbu.

Traktory s prevodovkou AutoDrive (pripomína automatickú prevodovku v autách) môžu dosiahnuť rýchlosť až 10 km/h. AutoDrive funguje na princípe nastaviteľného prevodového ústrojenstva, jej výhodou je bezúdržbová prevádzka. Pákou si zvolíte smer jazdy a rýchlosť regulujete plynovým pedálom, prevodové stupne sa menia automaticky.

Hydrostat má najpohodlnejšie ovládanie z daných prevodoviek. Jej základom je uzavreté samomazacie olejové čerpadlo, ktoré je trvanlivé a nevyžaduje náročnú údržbu. Traktor je ovládaný dvomi pedálmi (dopredu a dozadu), tempomat a regulácia rýchlosti pohybu zaručujú maximálne pohodlie pri kosení.

Spracovanie pokosenej trávy

Na výber máte z troch možností – mulčovania, zberu do zberného koša a bočného vyhadzovania. Každé spracovanie je ekologické a má svoje výhody.

Mulčovanie

Pokosené nadrobno nasekané kúsky trávy sú vrátené do trávnika, čiže sa prirodzenou cestou rozkladajú a dodávajú tak pôde dôležité živiny.

Záhradný traktor s mulčovaním

Pritom trávnik chránia pred nadmerným slnečným svetlom, zvlhčujú ho a udržiavajú zelený.

Zber do koša

V tomto prípade sa pokosená tráva skladuje v koši pripojenom ku kosiaciemu zariadeniu v traktore. Po dokončení práce alebo po naplnení koša ho stačí vyprázdniť – buď manuálne, alebo pomocou ovládača priamo z miesta vodiča. Všetku pokosenú trávu môžete vďaka tomuto systému kompostovať na jednom mieste

Bočné vyhadzovanie

Pokiať potrebujete traktor na úpravu veľkých plôch, je bočné vyhadzovanie ideálnym riešením. Pokosená tráva sa ukladá v rade za traktorom, čiže jej úprava, prípadne zber po usušení je nenáročnou záležitosťou.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre záhradný traktor? Nezabudnite sledovať parametre a technické vlastnosti prístroja, prihliadajte však aj na praktické využitie traktora. Aby sme vám výber ešte viac uľahčili, rozhodli sme sa odpovedať na najčastejšie otázky ohľadom záhradných traktorov.

Na čo všetko okrem kosenia využijem záhradný traktor?

Záhradný traktor sa vám zíde pri práci na záhrade, v okolí domu či na poli. Na traktorový vozík môžete naložiť náradie, konáre a pod. Vďaka príslušenstvu (sweeper na čistenie chodníkov, trávny valec, rozmetadlo, radlica...) ho využijete celoročne.

Ako často treba vymieňať olejový filter?

Olejový filter by ste mali meniť pri každej výmene oleja. Prvýkrát je výmena oleja potrebná po 5 až 8 hodinách používania, ďalšia po 25 alebo 50 či 100 hodinách. V návode k použitiu by mali byť všetky potrebné informácie uvedené.

S akým nerovným terénom si záhradný traktor poradí?

Traktor si poradí so svahom so sklonom do cca 10 stupňov. Keďže hrozí riziko prevrátenia, neodporúčame vám tieto stroje používať na svahoch s väčším sklonom.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(87%)
Dátum publikovania: 20.05.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

29/11/2021 10:41
Tomáš

Veľká spokojnosť s traktorom Riwall PRO RLT 92 T. Cena zodpovedá kvalite spracovania. Bez problémov poseká veľké plochy a ovládanie je jednoduché. Jazdí dobre, ale je dosť hlučný a na nerovnom povrchu rachotia plechy kapoty. Sekanie je možné len pri pojazde vpred, pri jazde dozadu to nie je možné. Aj napriek menším nedostatkom je to skvelý prístroj.

28/10/2021 10:06
Viktor

Kvalitne seká traktor AL-KO Solo T 13-93.7 HD, ktorý sa navyše dobre ovláda. Plynulá ovládateľnosť je zabezpečená hydrostatickou prevodovkou s jednoduchou zmenou pojazdu dopredu alebo dozadu. Brzda a spojka sú tiež veľmi dobre vyriešené, pretože umožňujú dojazd až tesne k prekážke. Ako jedinú malinkú nevýhodu vnímam obtiažne vsúvanie mulčovacej záslepky. S traktorom som spokojný.

01/08/2021 10:52
Patrik

Používam záhradný traktor STIGA Estate 2084 2T2000481/ST2, ktorý je výkonný a zároveň nenáročný na údržbu. Na kúpu ma presvedčila dobrá cena vzhľadom k výkonu, jednoduchá obsluha i ovládanie či kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa s traktorom dostanem aj na horšie dostupné miesta. Oceňujem možnosť prispôsobenia výšky kosenia a tiež kosenie pri cúvaní či v nerovnom teréne. Plus dávam za signalizáciu naplnenia zberného koša. Tento záhradný traktor odporúčam každému, kto hľadá obratný, spoľahlivý a ľahko ovládateľný traktor. Ja som s ním nadmieru spokojný.

31/07/2021 09:15
Cyril

Vsadil som na Solo by Al-ko T 15-95.6 HD A 127367, pretože tento traktor mal veľmi dobré recenzie od používateľov a neklamali. Traktor kosí úplne bez problémov a navyše bol za super cenu. Oceňujem veľký zberný kôš, široké pneumatiky aj pohyb po svahu. Čiže pokojne s ním môžete kosiť ako na rovine, tak aj v kopci. Myslím si, že oproti iným podobným traktorom je tento cenovo i výkonnostne veľmi výhodný. Kosačka si hravo poradí aj s vyššou a hustejšou trávou a motor šliape ako hodinky. Páči sa mi relatívny tichý chod pri kosení či jednoduchá obsluha. Traktor sa hodí na stredne veľké trávniky, rozlohovo ako je napríklad futbalové ihrisko a podobne. Zvláda pravidelné a časté kosenie, preto mu nemám čo vytknúť a určite ho odporúčam.

08/07/2021 08:22
Dušan

Mám traktor MTD LE 180/92 H, ktorý má silný dvojvalcový motor a je to na ňom poznať. Sila motora je dostatočná aj pre svahovitý či nerovný terén a trávu kosí bezproblémovo. Plus dávam za tlakové mazanie motora, možnosť kosenia aj pri jazde vzad či jednoduchú obsluhu. Vyzdvihujem perfektnú ovládateľnosť stroja, pretože sa dokáže otočiť aj na malom priestore. Chod je vzhľadom na výkon traktora tichý a najmä je bez vibrácií. Široké kolesá zabezpečujú skvelú stabilitu v akomkoľvek teréne. Niekto ocení i možnosť sekania trávy bez použitia koša. Kúpu neľutujem a tento traktor odporúčam.

08/09/2020 17:06
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
dobrou voľbou sú s ohľadom na požadované vlastnosti napr. modely STIGA Estate 2084 a AL-KO T 15-95.6 HD-A.

28/08/2020 10:11
Daniela

Dobrý deň, mám sad 8000 m2 s 360 stromami na rovnej ploche. Potrebujem kosačku,traktor, s ktorým sa dobre manipuluje okolo stromov, ktorý by som vedela využiť aj inak.../postrek stromov,orezávanie, kyprenie pôdy, mulčovanie....a pod./ Hlavne aby bola kvalita a pohodlná obsluha pre ženu aj pre muža. Viete mi poradiť? ďakujem

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok