Nájlepšie záhradné traktory – recenzie, test, porovnanie

Výber záhradného traktora podlieha istým kritériám. V texte sa dozviete, na čo sa treba zamerať. Vybrali sme pre vás aj rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne k dispozícii na našom trhu.

Ako vybrať záhradný traktor

Zozbierali sme testy, porovnania a recenzie a preto vám môžeme ponúknuť tento nestranný výber top modelov.

Najlepšie záhradné traktory

Názov Hodnotenie Detail
Wolf Garten Expert E 13/96 T 13AB765F650   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
AL-KO T 16   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
MTD Smart RE 130 H   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Solo by Al-ko T 15-95.6 HD A 127367   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Stiga Estate 2084 2T2000481/ST2   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Záhradné traktory – recenzie

Medzi zákazníkmi je asi najobľúbenejším modelom záhradný traktor MTD SMART RE 125. Širka záberu je dostatočná a cena je vzhľadom na paremetre a vysokú kvalitu nízka. Traktory z rady MTD môžeme odporučiť všetky, nemusíte sa báť siahnuť ani po minuloročných modeloch. Ak by ste však chceli nekompromisný výkon a "krásneho" spoločníka, pozrite sa na modely Cub Cadet. Patria medzi to najlepšie, čo je momentálne na trhu k dispozícii. Cena je trošku vyššia, ale traktory sú investíciou na dlhé roky. Tieto modely vám poslúžia viac, ako by ste mohli čakať.

Ako vybrať záhradný traktor

V prípade, že to myslíte s udržiavaním svojho pozemku vážne, budete záhradný traktor potrebovať. Všestranný pomocník v záhrade, ale aj okolo domu či na plochách, kde je kosenie náročné a zdĺhavé, bude pre vás výbornou voľbou. Ako si však vybrať v tom množstve modelov ten, ktorý sa vám bude hodiť najviac?

Ako vybrať záhradný traktor

V prvom rade by ste mali vedieť, že záhradný traktor sa oplatí na veľké plochy, na menšie plochy vám postačí aj kosačka. Vybrať si môžete z dvoch typov záhradných traktorov – riderov a traktorov so žacím ústrojenstvom medzi osami. Líšia sa funkciami i možnosťami použitia. Ridery sú vhodné na kosenie členitého terénu, pretože majú menší rozchod kolies.

Členitosť terénu

Pri kúpe traktora treba zvážiť povahu a členitosť terénu, na ktorom ho budete používať. V prípade veľkej členitosti, teda terénu s veľa prekážkami (záhony, stromčeky, múriky), sa vám bude viac hodiť traktor s dobrými manévrovacími schopnosťami a malým polomerom otáčania. Budete sa tak môcť vyhnúť všetkým prekážkam včas, pritom však nebudete mať problém zarovnať okolo nich trávnik. Pri výbere takéhoto traktora by ste mali venovať pozornosť aj vhodnej prevodovke.

Pokiaľ máte v záhrade zvažujúci sa terén, traktor s náhonom na všetky 4 kolesá je výbornou voľbou. Traktor sa vďaka náhonu nebude šmýkať. Vhodnejšie sú modely so širšími kolesami a väčším výkonom.

Výkon motora a záber kosiacej hlavy

Výkon motora sa pri záhradných traktoroch uvádza v kilowatoch, vybrať si môžete z modelov s výkonom od 7,5 do približne 16,5 kW. Výkon traktora by ste mali vyberať podľa veľkosti a členitosti kosenej plochy. Ak máte zvažujúci sa terén, výkon motora by mal byť čo najsilnejší. V prípade, že ho kupujete do rovnej záhrady, postačí vám aj traktor s menším výkonom.

Malý záhradný traktor

S tým súvisí ďalší zo základných kritérií pri výbere traktora – záber kosiacej hlavy. Daný údaj vám napovie, akú veľku plochu dokáže stroj pokosiť, keď stojí na mieste. Z toho si môžete vypočítať, ako dlho vám bude trvať pokosenie. Pre plochu 500 m2 je postačujúci záber 60 cm (výkon 7 – 9 kW), pre plochu 1 000 m2 je vhodnejší záber 70 – 92 cm (9 – 11 kW), záber 92 – 105 cm (11 – 13 kW) potrebujete pre plochu 2 000 m2 a na väčšie plochy si vyberajte z modelov so záberom 105 – 120 cm (14 kW a viac).

Prevodovka

Pri záhradných traktoroch máte na výber z niekoľkých druhov prevodoviek – Trasmatik, AutoDrive a Hydrostat. Trasmatik funguje na rovnakom princípe ako manuálna prevodovka v aute – ovládanie rýchlostných stupňov. Chýba však spojkový pedál, je súčasťou brzdového pedálu (prvý poloha). Stroj spomalíte buď preradením na nižší rýchlostný stupeň, alebo pribrzďovaním. Tento typ prevodovky nie je náročný na údržbu.

Traktory s prevodovkou AutoDrive (pripomína automatickú prevodovku v autách) môžu dosiahnuť rýchlosť až 10 km/h. AutoDrive funguje na princípe nastaviteľného prevodového ústrojenstva, jej výhodou je bezúdržbová prevádzka. Pákou si zvolíte smer jazdy a rýchlosť regulujete plynovým pedálom, prevodové stupne sa menia automaticky.

Hydrostat má najpohodlnejšie ovládanie z daných prevodoviek. Jej základom je uzavreté samomazacie olejové čerpadlo, ktoré je trvanlivé a nevyžaduje náročnú údržbu. Traktor je ovládaný dvomi pedálmi (dopredu a dozadu), tempomat a regulácia rýchlosti pohybu zaručujú maximálne pohodlie pri kosení.

Spracovanie pokosenej trávy

Na výber máte z troch možností – mulčovania, zberu do zberného koša a bočného vyhadzovania. Každé spracovanie je ekologické a má svoje výhody.

Mulčovanie

Pokosené nadrobno nasekané kúsky trávy sú vrátené do trávnika, čiže sa prirodzenou cestou rozkladajú a dodávajú tak pôde dôležité živiny.

Záhradný traktor s mulčovaním

Pritom trávnik chránia pred nadmerným slnečným svetlom, zvlhčujú ho a udržiavajú zelený.

Zber do koša

V tomto prípade sa pokosená tráva skladuje v koši pripojenom ku kosiaciemu zariadeniu v traktore. Po dokončení práce alebo po naplnení koša ho stačí vyprázdniť – buď manuálne, alebo pomocou ovládača priamo z miesta vodiča. Všetku pokosenú trávu môžete vďaka tomuto systému kompostovať na jednom mieste

Bočné vyhadzovanie

Pokiať potrebujete traktor na úpravu veľkých plôch, je bočné vyhadzovanie ideálnym riešením. Pokosená tráva sa ukladá v rade za traktorom, čiže jej úprava, prípadne zber po usušení je nenáročnou záležitosťou.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre záhradný traktor? Nezabudnite sledovať parametre a technické vlastnosti prístroja, prihliadajte však aj na praktické využitie traktora. Aby sme vám výber ešte viac uľahčili, rozhodli sme sa odpovedať na najčastejšie otázky ohľadom záhradných traktorov.

Na čo všetko okrem kosenia využijem záhradný traktor?

Záhradný traktor sa vám zíde pri práci na záhrade, v okolí domu či na poli. Na traktorový vozík môžete naložiť náradie, konáre a pod. Vďaka príslušenstvu (sweeper na čistenie chodníkov, trávny valec, rozmetadlo, radlica...) ho využijete celoročne.

Ako často treba vymieňať olejový filter?

Olejový filter by ste mali meniť pri každej výmene oleja. Prvýkrát je výmena oleja potrebná po 5 až 8 hodinách používania, ďalšia po 25 alebo 50 či 100 hodinách. V návode k použitiu by mali byť všetky potrebné informácie uvedené.

S akým nerovným terénom si záhradný traktor poradí?

Traktor si poradí so svahom so sklonom do cca 10 stupňov. Keďže hrozí riziko prevrátenia, neodporúčame vám tieto stroje používať na svahoch s väčším sklonom.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(87.2%)
Dátum publikovania: 20.05.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 24.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

08/09/2020 17:06
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
dobrou voľbou sú s ohľadom na požadované vlastnosti napr. modely STIGA Estate 2084 a AL-KO T 15-95.6 HD-A.

28/08/2020 10:11
Daniela

Dobrý deň, mám sad 8000 m2 s 360 stromami na rovnej ploche. Potrebujem kosačku,traktor, s ktorým sa dobre manipuluje okolo stromov, ktorý by som vedela využiť aj inak.../postrek stromov,orezávanie, kyprenie pôdy, mulčovanie....a pod./ Hlavne aby bola kvalita a pohodlná obsluha pre ženu aj pre muža. Viete mi poradiť? ďakujem

Pridať komentár