Nájlepšie záhradné traktory - veľký test a porovanie

Výber záhradného traktora podlieha istým kritériám. V texte sa dozviete, na čo sa treba zamerať. Vybrali sme pre vás aj rebríček toho najlepšieho, čo je momentálne k dispozícii na našom trhu. Zozbierali sme testy, porovnania a recenzie a preto vám môžeme ponúknuť tento nestranný výber top modelov.

Najlepšie záhradné traktory 2018

Ako vybrať záhradný traktor

V prípade, že to myslíte s udržiavaním svojho pozemku vážne, budete záhradný traktor potrebovať. Všestranný pomocník v záhrade, ale aj okolo domu či na plochách, kde je kosenie náročné a zdĺhavé, bude pre vás výbornou voľbou. Ako si však vybrať v tom množstve modelov ten, ktorý sa vám bude hodiť najviac?

Záhradný traktor

V prvom rade by ste mali vedieť, že záhradný traktor sa oplatí na veľké plochy, na menšie plochy vám postačí aj kosačka. Vybrať si môžete z dvoch typov záhradných traktorov – riderov a traktorov so žacím ústrojenstvom medzi osami. Líšia sa funkciami i možnosťami použitia. Ridery sú vhodné na kosenie členitého terénu, pretože majú menší rozchod kolies.

Členitosť terénu

Pri kúpe traktora treba zvážiť povahu a členitosť terénu, na ktorom ho budete používať. V prípade veľkej členitosti, teda terénu s veľa prekážkami (záhony, stromčeky, múriky), sa vám bude viac hodiť traktor s dobrými manévrovacími schopnosťami a malým polomerom otáčania. Budete sa tak môcť vyhnúť všetkým prekážkam včas, pritom však nebudete mať problém zarovnať okolo nich trávnik. Pri výbere takéhoto traktora by ste mali venovať pozornosť aj vhodnej prevodovke.

Pokiaľ máte v záhrade zvažujúci sa terén, traktor s náhonom na všetky 4 kolesá je výbornou voľbou. Traktor sa vďaka náhonu nebude šmýkať. Vhodnejšie sú modely so širšími kolesami a väčším výkonom.

Výkon motora a záber kosiacej hlavy

Výkon motora sa pri záhradných traktoroch uvádza v kilowatoch, vybrať si môžete z modelov s výkonom od 7,5 do približne 16,5 kW. Výkon traktora by ste mali vyberať podľa veľkosti a členitosti kosenej plochy. Ak máte zvažujúci sa terén, výkon motora by mal byť čo najsilnejší. V prípade, že ho kupujete do rovnej záhrady, postačí vám aj traktor s menším výkonom.

Malý záhradný traktor

S tým súvisí ďalší zo základných kritérií pri výbere traktora – záber kosiacej hlavy. Daný údaj vám napovie, akú veľku plochu dokáže stroj pokosiť, keď stojí na mieste. Z toho si môžete vypočítať, ako dlho vám bude trvať pokosenie. Pre plochu 500 m2 je postačujúci záber 60 cm (výkon 7 – 9 kW), pre plochu 1 000 m2 je vhodnejší záber 70 – 92 cm (9 – 11 kW), záber 92 – 105 cm (11 – 13 kW) potrebujete pre plochu 2 000 m2 a na väčšie plochy si vyberajte z modelov so záberom 105 – 120 cm (14 kW a viac).

Prevodovka

Pri záhradných traktoroch máte na výber z niekoľkých druhov prevodoviek – Trasmatik, AutoDrive a Hydrostat. Trasmatik funguje na rovnakom princípe ako manuálna prevodovka v aute – ovládanie rýchlostných stupňov. Chýba však spojkový pedál, je súčasťou brzdového pedálu (prvý poloha). Stroj spomalíte buď preradením na nižší rýchlostný stupeň, alebo pribrzďovaním. Tento typ prevodovky nie je náročný an údržbu.

Traktory s prevodovkou AutoDrive (pripomína automatickú prevodovku v autách) môžu dosiahnuť rýchlosť až 10 km/h. AutoDrive funguje na princípe nastaviteľného prevodového ústrojenstva, jej výhodou je bezúdržbová prevádzka. Pákou si zvolíte smer jazdy a rýchlosť regulujete plynovým pedálom, prevodové stupne sa menia automaticky.

Hydrostat má najpohodlnejšie ovládanie z daných prevodoviek. Jej základom je uzavreté samomazacie olejové čerpadlo, ktoré je trvanlivé a nevyžaduje náročnú údržbu. Traktor je ovládaný dvomi pedálmi (dopredu a dozadu), tempomat a regulácia rýchlosti pohybu zaručujú maximálne pohodlie pri kosení.

Spracovanie pokosenej trávy

Na výber máte z troch možností – mulčovania, zberu do zberného koša a bočného vyhadzovania. Každé spracovanie je ekologické a má svoje výhody.

Mulčovanie

Pokosené nadrobno nasekané kúsky trávy sú vrátené do trávnika, čiže sa prirodzenou cestou rozkladajú a dodávajú tak pôde dôležité živiny.

Záhradný traktor s mulčovaním

Pritom trávnik chránia pred nadmerným slnečným svetlom, zvlhčujú ho a udržiavajú zelený.

Zber do koša

V tomto prípade sa pokosená tráva skladuje v koši pripojenom ku kosiaciemu zariadeniu v traktore. Po dokončení práce alebo po naplnení koša ho stačí vyprázdniť – buď manuálne, alebo pomocou ovládača priamo z miesta vodiča. Všetku pokosenú trávu môžete vďaka tomuto systému kompostovať na jednom mieste

Bočné vyhadzovanie

Pokiať potrebujete traktor na úpravu veľkých plôch, je bočné vyhadzovanie ideálnym riešením. Pokosená tráva sa ukladá v rade za traktorom, čiže jej úprava, prípadne zber po usušení je nenáročnou záležitosťou.

Krátke recenzie

Medzi zákazníkmi je asi najobľúbenejším modelom záhradný traktor MTD SMART RE 125. Širka záberu je dostatočná a cena je vzhľadom na paremetre a vysokú kvalitu nízka. Traktory z rady MTD môžeme odporučiť všetky, nemusíte sa báť siahnuť ani po minuloročných modeloch.

Ak by ste však chceli nekompromisný výkon a "krásneho" spoločníka, pozrite sa na modely Cub Cadet. Patria medzi to najlepšie, čo je momentálne na trhu k dispozícii. Cena je trošku vyššia, ale traktory sú investíciou na dlhé roky. Tieto modely vám poslúžia viac, ako by ste mohli čakať.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)

Pridať komentár