Najlepšie nástenné klimatizácie 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Letá sú čoraz teplejšie, klasický ventilátor preto mnohým nestačí. Ak sa počas teplého obdobia v roku neviete schladiť, popremýšľajte nad kúpou klimatizácie.

Ako vybrať nástennú klimatizáciu?

V našom návode na výber vám prezradíme, podľa čoho vybrať najlepšiu nástennú klimatizáciu do domu i do bytu, ako pre ňu vybrať to najlepšie miesto a ako sa o ňu správne starať.

Najlepšie nástenné klimatizácie

Názov Hodnotenie Detail
Midea Xtreme Save   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Samsung Wind-Free Pure   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Samsung Wind Free Comfort   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Inventor Ultra Comfort 3,5 kW   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Nástenné klimatizácie – recenzie

Výber nástennej klimatizácie je do veľkej miery individuálny. Musíte pri ňom zohľadniť veľkosť priestoru, počet osôb, ktoré obývajú vašu domácnosť, no i orientáciu vášho bytu. Pokiaľ sa pri výbere nových spotrebičov do domácnosti orientujte radšej podľa recenzií či užívateľských skúseností, niekoľko sme si ich pre vás pripravili aj my.

Ako vybrať klímu

Nástenná klimatizácia je trvalým riešením, pretože sa inštaluje priamo do steny. Cez ňu prechádza až do exteriéru, jej inštalácia si preto vyžaduje aj stavebné úpravy. Navyše, ak sa jedného dňa rozhodnete klímu vymeniť či premiestniť, nebude to najjednoduchšie.

Pri výbere klimatizácie na stenu preto nie je potrebné pozerať len na konkrétny typ zariadenia, ale i na ďalšie faktory, ako je výber miesta na stene či výber vhodnej miestnosti. Veľmi dôležitým parametrom je veľkosť vášho príbytku, resp. danej miestnosti, a počet osôb, ktoré ju obývajú. V nasledujúcich riadkoch vás postupne prevedieme všetkými dôležitými krokmi a parametrami, ktoré musíte pri výbere klimatizácie zohľadniť.

Rozdelenie klimatizácií

Rozdelenie klimatizácií je veľmi jednoduché. Poznáme klimatizácie mobilné a tie nástenné. Náš článok bude venovaný práve druhému spomínanému typu týchto zariadení, s ktorými sa stretnete aj pod názvami splitové alebo multisplitové. Nejde však iba o rozdielny názov, ale i trochu rozdielne využitie týchto klimatizácií. 

Splitové nástenné klimatizácie

Splitové alebo monosplitové klimatizácie sú tvorené 2 hlavnými časťami – vonkajšou kondenzačnou a vnútornou chladiacou jednotkou. Vonkajšia jednotka je s tou vnútornou prepojená prostredníctvom zatepleného potrubia. V potrubí sa nachádza špeciálna chladiaca kvapalina. Tá ochladzuje nasatý teplý vzduch. Klimatizácie teda nefungujú tak, že nasávajú chladnejší vzduch z exteriéru. Vonkajšia kondenzačná jednotka v sebe ukrýva kompresor.

INFO: Pri výbere nástennej klimatizácie sa riaďte zlatým pravidlom, že kratšie potrubie ochladí vzduch rýchlejšie a efektívnejšie. Modely s kratším potrubím preto patria automaticky k výkonnejším a hlavne úspornejším z hľadiska spotreby elektrickej energie.

Multisplitové nástenné klimatizácie

Multisplitové nástenné klimatizácie fungujú na úplne rovnakom princípe. Sú však určené na používanie vo viacerých miestnostiach. V preklade, ak chcete vzduch ochladzovať čo najefektívnejšie v každej z miestností vo vašom príbytku, vystačíte si s viacerými vnútornými, no iba jednou vonkajšou jednotkou.

Nástenná jednotka vonkajšej klimatizácie

Kam umiestniť klimatizáciu v byte/dome

Výber vhodného miesta v byte/dome patrí k prvým dôležitým krokom výberu. Nástenná klimatizácia by mala byť umiestnená čo najbližšie k stredu steny a minimálne v 2 m výške od podlahy. Nemusí byť stopercentne v strede, roh miestnosti je však vyslovene nevhodný. Takéto umiestnenie klimatizácii umožní najefektívnejšie a najrovnomernejšie chladenie vzduchu v celej miestnosti.

Dôležitý je taktiež priestor v okolí nástennej klimatizácie. Nábytok, závesy, väčšie dekorácie či rastliny, to všetko môže brániť v dostatočnom cirkulovaní vzduchu. Klimatizácia sa tak stane neefektívnou, čo sa odzrkadlí na vašom pohodlí, no i financiách. V preklade, čím menej prekážok bude stáť v ceste vzduchu, ktorý je nasávaný klimatizáciou, tým bude jeho ochladzovanie efektívnejšie.

Kam umiestniť klimatizáciu na vonkajšiu stenu

Pri výbere vhodného miesta nezabudnite ani na vonkajšiu stenu vášho príbytku, a to ako v byte v paneláku, tak i v rodinnom dome. Vonkajšia stena je nevyhnutná pre inštaláciu klimatizačnej jednotky. Komín vedúci tesne pri stene, strom rastúci v jej bezprostrednej blízkosti alebo iné prekážky vám podstatne skomplikujú montáž. Preto je dobré vyberať takú stenu, ktorá je „voľná“ zvnútra aj zvonku.

V zásade je lepšie klimatizáciu nainštalovať na severnú, nie na južnú stranu domu/bytu. Problémom je najmä vonkajšia klimatizačná jednotka. Ak bude vystavená priamemu slnečnému žiareniu, chladenie bude menej efektívne.

Hrúbka steny

Hrúbka steny má priamy vplyv na výber konkrétnej nástennej klimatizačnej jednotky. Modely, ktoré sú určené na inštaláciu do stien s hrúbkou do cca 21 cm, obsahujú objímku, ktorá má chladiace otvory pozdĺž bočnej a zadnej strany.

Na inštaláciu do hrubšej steny sa zväčša využívajú klimatizačné jednotky s objímkou bez chladiacich otvorov (ochladený vzduch do nich prichádza iba spredu). Tento parameter sa môže zdať ako nepodstatný. Pravda je však opakom. Mali by ste sa naň sústrediť ako na jeden z prvých. Klimatizačné jednotky totiž využívajú rôzne typy objímok, výmena jedného modelu za druhý preto nemusí byť možná.

Chladiaci výkon klimatizácie verzus veľkosť miestnosti

Toto je jeden z veľmi dôležitých, ak nie rovno ten najdôležitejší parameter pri vašom výbere. Chladiaci výkon klimatizácie je udávaný vo W alebo kW (pomerne často aj v BTU). Vaším cieľom je vybrať takú klimatizáciu, ktorej chladiaci výkon bude čo najviac korešpondovať s podlahovou plochou danej miestnosti.

POZOR: Neprehliadnite ani údaj a spotrebe za hodinu. Ten je často tým najpresnejším „merítkom“, ktoré hovorí o reálnych prevádzkových nákladoch na chod nástennej klimatizácie.

Ovládanie nástennnej klimatizácie

Ak siahnete po poddimenzovanom zariadení, prerobíte na jeho prevádzkových nákladoch. Klimatizácia nebude stíhať chladiť nasatý vzduch. Keďže ju však nastavíte na určitú teplotu, rozdiely sa bude snažiť neustále vyrovnávať, čo sa odzrkadlí na vyššej spotrebe elektriny. Naopak, dobrým riešením nie je ani nadmerne výkonná klimatizácia. V takomto prípade sa bude zbytočne zapínať a vypínať, čím taktiež neušetríte.

Problémom používania príliš silnej klimatizácie je taktiež efektivita chladenia vzduchu. Ten bude nasávaný a ochladzovaný príliš rýchlo, v dôsledku čoho z neho nebude odstránená prebytočná vlhkosť.

POZOR: Nepopleťte si údaje o chladiacom výkone a elektrickom príkone klimatizácie. Oba tieto parametre sú udávané vo W alebo kW.

Výpočet chladiaceho výkonu nástennej klimatizácie

Vo všeobecnosti platí, že na plochu 10  pripadá 1 kW chladiaceho výkonu klimatizácie. Správny chladiaci výkon môžete vypočítať aj v metroch kubických a wattoch –  = 40 až 60 W. Informácie o tom, do akých veľkých miestností je určený daný model klimatizácie, by ste mali nájsť priamo v jej popise či návode na používanie. Výrobcovia a predajcovia však nie vždy prezrádzajú úplne celú pravdu. Preto vám odporúčame, aby ste si tieto výpočty urobili vždy i sami.

Ako vypočítať podlahovú plochu miestnosti

Ak chcete získať čo najlepší chladiaci výkon klimatizácie, mali by ste daný priestor odmerať pekne, ručne-stručne. Pod pojmom priestor máme na mysli tzv. podlahovú plochu danej miestnosti , do ktorej nainštalujete vašu klimatizáciu.

Ak plánujete prostredníctvom 1 vnútornej klimatizačnej jednotky ochladzovať vzduch vo viacerých miestnostiach, musíte, logicky, počítať aj s ich rozlohou. Takéto riešenie nie je úplne najhoršie. Dokonca sa dá povedať, že klimatizácie sú týmto spôsobom využívané v mnohých domácnostiach.

Štvorcové a obdĺžnikové miestnosti

Tento výpočet je veľmi jednoduchý. Potrebujete zistiť dĺžku každej zo stien a namerané hodnoty vynásobiť. Napr. ak má izba 5 x 5 m, jej podlahová plocha predstavuje 25 .

Trojuholníkovej miestnosti

Najprv odmerajte dĺžku 2 stien, ktoré tvoria 90-stupňový uhol. Namerané hodnoty navzájom vynásobte a následne vydeľte dvoma. Napr. ak majú steny 5 a 6 m, výpočet bude vyzerať takto: 5 x 6 = 30, 30/2 = 15. Podlahová plocha danej miestnosti je teda 15 m².

Miestnosti s netradičným tvarom

Vypočítať podlahovú plochu miestnosti s netradičným tvarom je trošku náročnejšie, avšak nie nemožné. V prvom rade musíte danú miestnosť rozdeliť na menšie trojuholníkové a obdĺžnikové plochy. Následne vypočítate podlahovú plochu z každej z nich a výsledky spočítate. Konečný výsledok bude predstavovať podlahovú plochu celej miestnosti. Pre lepšie pochopenie uvádzame príklad:

  • Miestnosť ste rozdelili na 2 trojuholníky a 2 obdĺžniky
  • Každý z trojuholníkov má 4 m²
  • Každý z obdĺžnikov má 3 m²
  • Výpočet: 2 x 4 + 2 x 3 = 14
  • Daná miestnosť má rozlohu 14 m²

Chladiaci výkon nástennej klimatizácie

TIP: Rozdeliť miestnosť na trojuholníky a obdĺžniky nie je úplne jednoduché. Môžete si však pomôcť jednoduchým trikom. Použite vinylovú či inú lepiacu pásku. Nalepte ju na podlahu a miestnosť takto opticky rozdeľte na požadované tvary.

Chladiaci výkon verzus typ miestnosti

Nástenné klimatizácie sú vo všeobecnosti vhodné na používanie v malých až stredne veľkých miestnostiach, ako sú obývačky, spálne, kuchyne, jedálne, kancelárie či detské izby. Ak hľadáte zariadenie na ochladenie vzduchu v hale či inom veľkom a otvorenom priestore, poobzerajte sa radšej po iných riešeniach.

V prvom rade musíte pochopiť, že otepľovanie vzduchu v jednotlivých miestnostiach vo vašej domácnosti nie je rovnaké. Tento parameter je pritom pri výbere klimatizácie na základe vhodného chladiaceho výkonu dôležitý rovnako ako rozmery miestnosti.

  • Pri inštalácii klimatizácie do kuchyne by ste mali jej chladiaci výkon „zvýšiť“ aspoň o 1,7 kW. Toto je však iba všeobecné odporúčanie. Je dôležité, aby ste reálne zhodnotili, ako často vo vašej kuchyni varíte, koľko spotrebičov, ktoré generujú teplo, sa v nej nachádza atď. Vzduch v kuchyni s 1 sporákom a rúrou sa bude totiž ohrievať omnoho pomalšie ako v kuchyni s 10 spotrebičmi generujúcimi teplo.
  • Ak ste si nechali zatepliť dom/byt, máte kvalitné okná alebo je daná miestnosť prirodzene chladnejšia (severná strana, stromy, ktoré tienia okná...), môžete siahnuť po klimatizácii s chladiacim výkonom, ktorý je nižší o 10 až 15 %.
  • V miestnostiach, ktoré sú orientované na južnú stranu alebo do nich iba jednoducho stále svieti slnko, zvoľte klimatizáciu s 15 až 20 % silnejším chladiacim výkonom.

Chladiaci výkon verzus počet osôb v domácnosti

Určiť správny chladiaci výkon klimatizácie v obývačke či kancelárii už nie je tak jednoznačné. Všetko totiž závisí od počtu osôb, ktoré sa zvyknú v danej miestnosti zdržiavať. Rozhodujúca je aj časť dňa a celková doba ich pobytuChladiaci výkon štandardných nástenných klimatizácií je udávaný pre prevádzku v miestnosti, v ktorej sa nachádzajú 2 osobyNa každú ďalšiu osobu je potrebné počítať s o cca 180 W silnejším chladiacim výkonom.

TIP: Ak sa počet osôb v danej miestnosti neustále mení (početné rodiny, kancelárie...), odporúčame vám vypočítať akúsi priemernú návštevnosť v priebehu týždňa či mesiaca a chladiaci výkon klimatizácie určiť na základe tohto pozorovania.

Energetická účinnosť nástennej klimatizácie

Najlacnejšia klimatizácia nemusí byť vždy tá skutočne najlacnejšia. Je pekné, že ušetríte niekoľko desiatok eur pri kúpe. Prevádzkové náklady však môžu v konečnom dôsledku tieto ušetrené peniažky prekročiť i stonásobne. Aby ste si vybrali klimatizáciu, ktorá vás nezruinuje, stačí, aby ste si prepočítali návratnosť z hľadiska ročných nákladov za elektrickú energiu.

Energetická účinnosť sa vyjadruje prostredníctvom EER (chladiaci faktor) alebo COP (vykurovací faktor pri modeloch s funkciou vykurovania). Zjednodušene, ide o pomer medzi príkonom a výkonom (spotrebou el. energie a chladiacim výkonom klimatizácie). Čím lepší je pomer medzi týmito dvoma veličinami, tým úspornejšia je daná klimatizácia. Lepší = vyšší. Vo všeobecnosti platí, že klimatizácie s hodnotou EER nad 3,4 patria medzi energeticky najúčinnejšie.

Energetická trieda nástennej klimatizačnej jednotky

Na energetickú účinnosť klimatizácie majú vplyv aj energetické triedy. V minulosti išlo o zaradenie do tried od A po G. A-čková trieda bola energeticky najúspornejšia, G-éčková zas tá energeticky najnáročnejšia. Za strednú triedu bola považovaná trieda D, ktorá je dnes, takmer pri všetkých spotrebičoch, tá najnižšia.

Inštalácia nástennej klimatizácie

Do triedy A sa dostali iba spotrebiče so spotrebou, ktorá bola nižšia o viac ako 45 % v porovnaní so strednou triedou, do triedy B zas tie so spotrebou nižšou o 25 až 44 %. Dnešné technológie sa však podstatne posunuli smerom vpred. Práve preto medzi energetické triedy pribudli i ďalšie, s ktorými sa v súčasnosti stretne najčastejšie. Ide o triedy A+, A++ a A+++.

  • Trieda A+ je v porovnaní s triedou A úspornejšia asi o 25 %
  • Trieda A++ má v porovnaní s triedou A+ asi o 25 % nižšiu spotrebu
  • Pri najvyššej triede A+++ je to rovnaké, pri porovnaní s triedou A++ je o 25 % energeticky účinnejšia

Klimatizácie z najnižšej energetickej triedy

Klimatizácie z najnižšej energetickej triedy budú označené písmenami A, B, C alebo D (na spotrebiče z tried E, F a G dnes, v podstate, už ani netrafíte). Ide o najlacnejšie klimatizácie, ktoré však z hľadiska prevádzkových nákladov zväčša nie sú najúspornejšie. V nižšej energetickej triede sa nachádzajú predovšetkým staršie modely. Určite vám však odporúčame hľadať vo vyšších energetických triedach, a ak už v tej najnižšej, tak určite v triede A. Ročná spotreba klimatizácie z triedy A v priemere predstavuje 800 kW.

Klimatizácie zo strednej energetickej triedy

Stredná energetická trieda je pri elektrických spotrebičoch označovaná skratkou A+, poprípade A++ (v závislosti od energetickej účinnosti predošlých modelov). Tu nájdete už celkom slušné klimatizačné jednotky, ktoré za svoju schopnosť šetriť elektrinou nemusia vôbec hanbiť. Dali by sa označiť tiež ako najlepšie z hľadiska pomeru medzi cenou a výkonom/úsporouKlimatizácia z triedy A+ za rok spotrebuje cca 600 kW, tá z triedy A++ cca 400 kW.

Klimatizácie z najvyššej energetickej triedy

Ak si na štítku všimnete značenie A+++, natrafili ste na tú najefektívnejšiu klimatizáciu z hľadiska jej spotreby, ktorá za rok predstavuje iba niečo okolo 300 kW. Ruka v ruke s triedou A+++ idú aj pokrokové funkcie a kvalitnejšie prevedenie, opäť však platí, že nejde o nemenné pravidlo.

Ďalšie dôležité parametre pri výbere nástennej klimatizácie

Hlučnosť, prietok vzduchu, základné a doplnkové funkcie. To sú ďalšie dôležité parametre, ktoré by ste pri výbere tej najlepšej nástennej klimatizácie nemali prehliadať. Ak si vyberiete príliš hlučný model, nebudete pri ňom môcť spať. Viete, že jedného dňa budete premýšľať nad kúpou odvlhčovača či čističky vzduchu? Tak nad tým popremýšľajte už teraz a ušetrite kúpou klimatizácie s týmito funkciami.

Hlučnosť nástennej klimatizácie

Akýkoľvek spotrebič, ktorý pri svojom chode vydáva zvuk, môže byť obťažujúci, no a keďže klimatizácia bude pustená nepretržite (minimálne v lete), určite neprehliadnite údaj o jej hlučnosti. V prvom rade si nepomýľte údaje na energetickom štítkuJeden z nich hovorí o hlučnosti vnútornej, druhý o hlučnosti vonkajšej jednotky.

INFO: Najhlučnejšou časťou klimatizácie je jej vonkajšia časť, v ktorej sa nachádza kompresor. Nezabúdajte na to najmä vtedy, ak bývate v paneláku alebo stena susedného domu je od toho vášho vzdialená len na niekoľko metrov.

Hlučnosť nástennej klimatizácie

Hlučnosť väčšiny modelov sa pohybuje v rozmedzí od 55 do 70 dB. Pre lepšiu predstavu, pri bežnom rozhovore na vzdialenosť okolo 1 m rozprávame s hlučnosťou okolo 60 dB. Rovnako hlučný je napr. i holiaci strojček. 70 dB je už celkom dosť. Ide o ekvivalent k rušnej doprave pod oknami či ľudskému krikuKlimatizácie s hlučnosťou 70 dB sú preto maximom, ktoré budete schopní zniesť. Na trhu sú však dostupné aj extra tiché modely, ktoré nemajú viac ako 40 – 50 dB.

INFO: Klimatizácie s vyšším chladiacim výkonom sú automaticky hlučnejšie.

Prietok vzduchu

Tento údaj nie je uvedený pri každej klimatizácii, v praxi ho však nemusíte nutne poznať. Prietok vzduchu súvisí s chladiacim výkonom. Je uvádzaný v m³ za hodinu (zväčša ide o niekoľko stoviek m³). Tento parameter nie je žiadnou vedou. Čím viac vzduchu je daná klimatizácia schopná nasať v priebehu hodiny, tým výkonnejšia bude.

Prietok vzduchu má vplyv aj na to, ako rýchlo po zapnutí klimatizácie pocítite jej prvé chladivé účinky. Kúsky s vyšším prietokom sú, logicky, rýchlejšie. Poslednou oblasťou, ktorá súvisí s týmto parametrom, je údržba klimatizácie. Ak si vyberiete zariadenie s príliš nízkym prietokom vzduchu, bude sa rýchlejšie zanášať nečistotami.

Funkcie a doplnky klimatizácií

Potom, ako si na základe vyššie vymenovaných parametrov vyberiete vhodný typ klimatizácie, neprehliadnite ani údaje o jej funkciách. Drahšie modely sú spravidla vybavené viacerými funkciami, ktoré spotrebiteľovi, doslova, uľahčujú život, šetria jeho peňaženku, zjednodušujú ovládanie a zvyšujú celkovú efektivitu ochladzovania vzduchu.

  • Displej: Nachádza sa na novších modeloch. Podstatne uľahčuje ovládanie, môžete však bojovať s jeho poruchami.
  • Diaľkové ovládanie: Všimnite si spôsob jeho napájania a dosah.
  • Časovač: Slúži na to, aby sa klimatizácia zapla vo vami nastavenom čase. Bežne sa stretnete s 24-hodinovým alebo týždenným časovačom. V druhom prípade si prevádzku klimatizácie môžete nastaviť rozdielne na jednotlivé dni v týždni.
  • Prachový filter: Ide o vyberateľný a umývateľný filter na zachytávanie hrubých nečistôt.
  • Funkcia samočistenia: Klimatizáciu je potrebné pravidelne čistiť od nečistôt, ktoré sa v nej zachytávajú z nasatého vzduchu. Funkcia samočistenia vám teda podstatne zjednoduší údržbu.
  • Regulácia chladiaceho výkonu: Niektoré klimatizácie fungujú iba na princípe ON/OFF. Dajú sa teda iba vypnúť a zapnúť, pričom chladia stále rovnako. Toto riešenie je nepohodlné, ale i neekonomické. Omnoho lepšou voľbou sú klimatizácie s režimami, ako economy, night, komfortný spánok, turbo atď. Výkon klimatizácie môžete takto prispôsobiť aktuálnej teplote vo vašom príbytku.
  • Spôsob regulácie: Regulácia chladiaceho výkonu môže byť plynulá alebo nastaviteľná iba prostredníctvom spomínaných režimov. Plynulé regulovanie je považované za lepšiu alternatívu.
  • Tichý režim: Klimatizáciu môžete, doslova, stíšiť na hodnoty pod 30 – 20 dB. Táto funkcia je užitočná najmä v noci.
  • Wi-Fi: Klimatizácie s Wi-Fi môžete ovládať prostredníctvom aplikácie aj na diaľku. Zvyknú sa označovať ako Smart klimatizácie.
  • Autodiagnostika: Pri poruche spustíte test klimatizácie. V niektorých prípadoch vám funkcia autodiagnostiky ušetrí náklady na zbytočné opravy.
  • Ventilátor: Niektoré klimatizácie sú vybavené aj ventilátorom, pomocou ktorého je ochladený vzduch efektívnejšie „rozháňaný“ po miestnosti. Ak sa na danom modeli ventilátor nachádza, všimnite si údaje o spôsobe jeho regulácie. Tá môže byť automatická alebo manuálna. Dôležité je tiež to, aby sa dali lopatky na ventilátore nastaviť do požadovanej polohy. Inak vám môže chladný vzduch fúkať rovno do tváre.

Nástenné klimatizácie s vykurovaním, čističkou a odvlhčovačom

Klimatizácie už dávno neslúžia iba na ochladzovanie vzduchu. Môžu spĺňať funkciu odvlhčovačov, čističiek či dokonca vykurovacích telies. Ak sa rozhodnete pre kúpu zariadenia, ktoré má niektoré z týchto využití, pri výbere budete musieť zohľadniť ešte niekoľko parametrov navyše.

Klimatizácie s funkciou odvlhčovania

Funkciou odvlhčovania sú vybavené mnohé novšie modely klimatizácií. Určite ide o dobrú voľbu. Nadmerná vlhkosť totiž vplýva priamo aj na teplotu vzduchu v miestnosti. Nadmerne vlhké priestory navyše nie sú príliš zdravé. Sú živnou pôdou pre plesne, baktérie a iné patogény, ktoré stoja za vznikom alergií, ekzémov či iných zdravotných problémov.

Nástenná klimatizácia s funkciou odvlhčovania

Odvlhčovací výkon klimatizácií sa spravidla pohybuje okolo 1 až 2 l za hodinu. To nie je, najmä v porovnaní s originálnym odvlhčovačom vzduchu, úplne najviac. Klimatizácie s funkciou odvlhčovania sú preto vhodné len do menších alebo menej vlhkých miestností.

Klimatizácie s funkciou vykurovania

Klimatizácie, ktoré sú schopné miestnosť aj vykúriť, nezastúpia klasický radiátor či krb. Sú slabšie/menej výkonné a ich chod pri vykurovaní stojí viac, ako chod klasického radiátora. Vo chvíľach, keď potrebujete miestnosť vykúriť, resp. „predkúriť“ naozaj rýchlo, však toto riešenie nie je na škodu.

Pri kúpe klimatizácie s funkciou vykurovania sa zamerajte na údaj o jej vykurovacom výkone. Ten býva zväčša o niečo vyšší ako výkon chladenia (napr. zariadenie s chladiacim výkonom 3,5 kW bude mať vykurovací výkon nad 4 kW). Myslite na to, že ak je daný model určený na chladenie menšej miestnosti, určite nebude disponovať extrémne vysokým vykurovacím výkonom. To platí aj naopak. V neposlednom rade sa zamerajte na funkcie vykurovania. Dôležité sú možnosti jeho regulácie a tzv. Turbo režim, ktorý slúži na extrémne rýchle vyhriatie priestoru.

INFO: Väčšinu nástenných klimatizácií s funkciou vykurovania môžete používať iba v miestnostiach, kde teplota neklesá pod –5 až 10 °C.

Klimatizácia s funkciou čistenia vzduchu

Klimatizácia s funkciou čistenia vzduchu je veľmi šikovným riešením, ktoré ocenia najmä alergici či ľudia s dýchacími problémami. Čistejší vzduch je však pozitívny pre všetkých. V tomto prípade musí byť klimatizácia vybavená špeciálnymi filtrami, napr. HEPA, plazmovým či uhlíkovým. Často natrafíte aj na klimatizácie s ionizátorom, ktorý ma za úlohu vylepšiť kvalitu vzduchu. Rozhodujúci je taktiež počet filtrov „skrytých“ v tele daného zariadenia.

Chladivo do nástennej klimatizácie

Všetky, takpovediac, „pravé“ klimatizácie fungujú iba s použitím chladiacej tekutiny alebo plynu. Toto je zároveň parameter, ktorý vám pomôže odlíšiť ochladzovač vzduchu od originálnej klimatizačnej jednotky. Údaj o tom, aká tekutina/plyn je určená na použitie s daným produktom, musí byť uvedený v návode na obsluhu alebo jeho popise. Zároveň vám prezradí i to, o aké kvalitné zariadenie ide.

Najbežnejšie používaným typom chladiva v moderných klimatizačných jednotkách sú prípravky z kategórie HFC (fluorované uhľovodíky a ich zmesi), napr. R23, R32, R125, R134a, R152a, R143a, R407c, R404a, R410a, R417a, R507. Sú nehorľavé, netoxické, majú vysokú efektivitu chladenia a predstavujú pomerne nízku environmentálnu záťaž.

Nastavenie teploty na nástennej klimatizácii pomocou diaľkového ovládača

Staršie klimatizácie využívali chladivá z kategórie CFC (plne halogenované uhľovodíky) a HCFC (čiastočne halogenované uhľovodíky). Tieto chladivá sa dnes už nevyrábajú. Zakázaná je však len ich výroba, nie predaj. Preto nie je vylúčené, že aj v súčasnosti narazíte na klimatizácie s týmto typom chladenia. Problémom je ich možná toxicita a neekologickosť (najmä dopad na ozónovú vrstvu). K chladivám z týchto kategórií patria napr. R11, R12, R113, R114, R115, R13 (ide o úplne zakázané freónové zmesi CFC) alebo R23, R32, R125, R134a, R152a, R143a, R407c, R404a, R410a, R417a a R507 (HCFC).

Údržba nástennej klimatizácie

Všetky typy klimatizácií si vyžadujú pravidelnú údržbu v podobe čistenia a dezinfekcie. Tieto úkony môžete zrealizovať sami alebo sa obrátiť na profesionálny servis. Klimatizácia do seba nasáva vzduch, ktorý obsahuje aj drobné nečistoty (napr. prach, peľ) a mikróby, pričom podstatná časť tejto „špiny“ sa zachytáva v jej vnútri. Čistenie klimatizácie by ste mali vykonávať minimálne 1, ideálne až 2-krát za rok, alebo vtedy, keď spozorujete niektoré z nasledujúcich „úkazov“.

  • Nepríjemný zápach podobný tomu z kanalizácie (extrémne zanesená klimatizácia môže zapáchať naozaj neznesiteľne)
  • Tvorba námrazy
  • Kvapkanie z klimatizácie
  • Vyššia spotreba elektriny
  • Zhoršený chladiaci výkon
  • Slabšie prúdenie vzduchu
  • Nečistoty poletujúce vo vzduchu
  • Pocit zhoršeného dýchania pri zapnutej klimatizácii (najmä v noci)

Ako vyčistiť a vydezinfikovať nástennú klimatizáciu

Nejde o náročný proces, ak si však neveríte, môžete osloviť špecializovaný servisProfesionálne čistenie splitovej klimatizácie (1 vonkajšia + 1 vnútorná jednotka) vás vyjde na cca 50 – 70 eur. Ak používate multisplitový model, čistenie vás bude stáť cca 30 eur za vonkajšiu a ďalších 30 eur za každú vnútornú jednotku.

Čistenie môžete zrealizovať aj sami. Pamätajte, že takto z klimatizácie odstránite predovšetkým väčšie nečistoty, ako je prach, peľ či iné čiastočky, ktoré bežne poletujú vo vzduchu. Na jej vyčistenie od vírusov, baktérií, spór plesní a ďalších mikróbov musíte pristúpiť k dezinfekcii.

POZOR: Pri čistení klimatizácie si nasaďte ochranné rukavice, nie gumené. Vhodnou voľbou sú rukavice z kože alebo hrubého textilu.

  1. Klimatizáciu odpojte od zdroja elektriny.
  2. Odstráňte jej vonkajší kryt. Na tento úkon budete potrebovať skrutkovač a možno i ďalšie náradie (v závislosti od typu zariadenia).
  3. Po odstránení krytu by ste mali vidieť chladiace cievky alebo tzv. rebrá, ktoré musíte vyčistiť od prachu a iných zachytených nečistôt. Použite pevnejší štetec alebo špeciálny hrebeň na klimatizácie.
  4. V menších klimatizáciách nie je možné manipulovať s hrebeňom či štetcom. V takomto prípade vnútro klimatizácie iba dôkladne povysávajte vysávačom. Vysávač však určite použite aj pri väčších zariadeniach.
  5. Na cievky/rebrá naneste špeciálny čistiaci prípravok na klimatizácie. Postupujte podľa informácií na obale daného prípravku. Zväčša ho však necháte chvíľku pôsobiť a následne cievky vydrhnete pomocou kefy.
  6. Predtým, ako do klimatizácie nanesiete čistiaci prostriedok, by ste mali skontrolovať jej odvod kondenzátu. Do klimatizácie nalejte min. 1,5 l vodyAk stíha odtekať, teda ak nespozorujete kvapkanie z klimatizácie, je všetko v poriadku.
  7. Ak použijete prípravok, ktorý musí na cievkach chvíľu pôsobiť, medzičasom vyčistite lopatky ventilátora (ak sa na klimatizácii nachádza). Nezabudnite na vzduchové filtre. Povysávajte ich a umyte pod vodou. Pri extrémnom znečistení filtrov popremýšľajte nad ich výmenou.
  8. Nezabudnite poutierať kryt a ďalšie časti viditeľne znečistené prachom.
  9. Klimatizáciu „zložte“ dokopy, pustite ju a nechajte chvíľku bežať, aby sa postupne očistila od čistiaceho prípravku.

Už sme to niekoľkokrát spomenuli. Klimatizáciu je potrebné aj vydezinfikovať. Tento krok urobíte spolu s nanesením špeciálneho čistiaceho prípravku na nástenné klimatizácie. Avšak iba vtedy, ak siahnete po takom prostriedku, ktorý má i dezinfekčné vlastnosti. Dezinfekciu však môžete vykonať aj bez čistenia. Otvorte vnútornú klimatizačnú jednotku a nastriekajte ju vami vybraným dezinfekčným prostriedkom. Ten nechajte pôsobiť cca 15 min. Následne klimatizáciu spustite a nechajte „odtiecť“ prebytočnú vlhkosť.

Čistenie filtra nástennej klimatizácie

Na čistenie vonkajšej klimatizačnej jednotky budete potrebovať kompresor so stlačeným vzduchom a pištoľ. Najprv z nej odstráňte hrubé nečistoty, ako je napr. lístie. Následne pomocou pištole vystriekajte tenké priestory medzi jednotlivými rebrami. Okrem čistenia a dezinfekcie by ste mali klimatizáciu raz za čas skontrolovať aj po technickej stránke (motor, rozvody klimatizácie atď.). Na tieto úkony si však radšej nájdite odborníka.

Cena a obľúbení výrobcovia

Najlacnejšie nástenné klimatizácie môžete vlastniť od cca 300 – 400 eur. V prípade kúpy samostatnej vnútornej jednotky k multisplitovému modelu počítajte s investíciou okolo 200 eur. Za priemerné cenové rozpätie pri kvalitných, ale ešte stále dostupných zariadeniach, sa dá považovať 500 až 600 eurDrahšie nástenné klimatizácia stoja od 1 000 eur vyššie. Tie sú však zväčša určené na používanie vo väčších miestnostiach/priestoroch s rozlohou nad 50 m².

Zo značiek nástenných klimatizácií vám odporúčame siahnuť napríklad po:

  • Japonská klimatizácie Daikin je naším prvým odporúčaním. Ide o kvalitné a výkonné zariadenia za cenu okolo 500 – 600 eur, ktoré majú dlhú životnosť a zväčša i veľmi príjemný dizajn. Zároveň ide o jedno z najúspornejších riešení, keďže tieto klímy spadajú do energetických tried A+ alebo A+++.
  • Klimatizácie Sinclair sú cenovo dostupnou alternatívou. Ceny nástenných klimatizácií od tohto výrobcu sa pohybujú okolo 500 eur, čo je akýsi zlatý stred. Špecifikom tejto značky je, že ovládanie klimatizácií Sinclair je zväčša možné aj prostredníctvom diaľkového ovládača.
  • Klimatizácie Toshiba si bežný smrteľník zaobstará spravidla iba v akcii. Sú totiž o niečo drahšie, ich cena sa začína na cca 1 000 eurách. Ide o veľmi výkonné a technologicky prepracované klimatizácie, ktoré majú vcelku nízku spotrebu, jednoduché ovládanie a sú vhodné do bytových aj komerčných priestorov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na čo sa zamerať pri prezeraní energetického štítka, potrebujete sa dopátrať aj k informáciám o príkone a napájaní klimatizácie alebo vám postačí údaj o ich chladiacom výkone? Na tie, no i ďalšie často kladené otázky spotrebiteľov vám odpovieme v nasledujúcich odstavcoch.

Čo sa musí nachádzať na energetickom štítku nástennej klimatizácie?

Podľa nariadenia Európskej Únie musí byť každá klimatizácia označená tzv. energetickým štítkom. Na energetickom štítku od nástenných klimatizácií sa musia nachádzať nasledujúce parametre: Sezónny chladiaci faktor – SEER; Sezónny vykurovací faktor – SCOP (ak je daný model vybavený aj funkciou vykurovania); Ročná spotreba el. energieHlučnosť pre vnútornú aj vonkajšiu klimatizačnú jednotku; Hodnoty výkonu, účinnosti, spotreby a príslušnosti k energetickej triede pre 3 klimatické zóny (modrá je studená, oranžová je teplá a zelená je stredná klíma) – minimom je označenie zelenej zóny; Mapa Európy.

Čo je to BTU pri nástenných klimatizáciách?

Chladiaci výkon klimatizácie je uvádzaný aj v BTU či BTU/h (British Thermal Unit – britská teplotná jednotka). Pri prepočte BTU na W môžete využiť niektorý z online konvertorov alebo obyčajnú kalkulačku. 1 BTU/H = 0,29 W.

Je potrebné, aby ste si pri kúpe klimatizácie všimli údaje o jej príkone a napájaní?

Spotreba za hodinu, teda príkon nástenných klimatizácií, súvisí s ich chladiacim výkonom a energetickou triedou. Tieto údaje sú zväčša veľmi podobné – výkonnejšia klimatizácia = väčšia spotreba energie. Navyše, tieto údaje nie sú pri klimatizáciách udávané bežne. Drvivá väčšina klimatizácií má klasické napájanie 220 – 24 V/50  60 Hz. S týmto si teda hlavu lámať nemusíte.

Čo zahŕňa prípravu na klimatizáciu a ako dlho trvá montáž klimatizácie?

Ak sa do vašej domácnosti chystáte inštalovať nástennú klimatizáciu po prvýkrát, budete si musieť vybrať vhodné miesto na stene a vyrezať doň 2 prierezy s priemerom 5 – 6 cm. Zvyšné miesto sa uzavrie vhodnou izolačnou penou a následne sa na vonkajšiu aj vnútornú stranu steny namontujú obe klimatizačné jednotky. Na tento proces by ste si mali vyhradiť aspoň deň. Výmena starej za novú vnútornú klimatizačnú jednotku vám nezaberie viac ako pár hodínPozor, ak idete klimatizáciu inštalovať do panelákového bytu, nezabudnite na všetky potrebné ohlásenia či povolenia.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Kúrenie klimatizáciou – oplatí sa?

Kúrenie klimatizáciou – oplatí sa?

Vedeli ste, že klimatizácia nemusí slúžiť len na ochladenie, ale taktiež ohriatie vzduchu? Modely s možnosťou zmeny chodu prúdenia vzduchu sú vhodné na celoročné používanie, môžete nimi nahradiť alebo doplniť iný vykurovací systém a v niektorých prípadoch dokonca i ušetriť na nákladoch za... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 22.02.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/08/2022 22:25
Igor

To najpodstatnejšie u výrobcu klimatizácie je jej Max príkon. Bohužiaľ tento údaj býva málokde uvedený a v dnešnej dobe je jeden z tých najpodstatnejšich. Keďže sú už všetky invertorove , dajú sa efektívne prevádzkovať. Práve ten parameter A+ ,A++,A+++ nepriamo udáva spotrebu elektrickej energie. Moja skúsenosť s Mitsubishi - spotreba na minimálny výkon cca 100W +- 20, čo je perfektný údaj. Maximálna spotreba pri plnom výkone 880-900W. Viem, že toto by chcelo väčší priestor, zatiaľ to stačí pre niekoho,kto chce aj čosi ušetriť...

05/08/2022 22:45
Ján Šebák

Všetko sú to celkom dobré klimatizácie, ale ani jedna z nich sa nechytá na klimatizácie Mitshbishi, tolko...

14/06/2022 18:18
Julo

Vivax ACP12CH35AEMI chladí super, navyše má tichý chod a kvalitné spracovanie. Veľkou výhodou je možnosť ovládania klimatizácie cez WiFi či výborná servisná podpora priamo v Bratislave. Záruka je až 5 rokov. Za tú cenu som veľmi spokojný.

15/02/2022 15:39
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, mohli by ste nám bližšie napísať, čomu presne nerozumiete? V komentári spájate veci, ktorým sa v texte ani nevenujeme, resp. ani o nich nepíšeme (napr. diaľkové ovládanie nezamieňame s ovládanim cez wifi, spomíname klasický radiátor nie elektrický).

09/02/2022 20:10
Peter

Test plný dezinformácii, napr:
a) Väčšinu nástenných klimatizácií s funkciou vykurovania môžete používať iba v miestnostiach s teplotou do –5 až 10 °C. To hádam nie? Vrchný limit býva tak niečo okolo 30 skôr 40°C .
b) Sú slabšie/menej výkonné a ich chod pri vykurovaní stojí viac, ako chod klasického radiátora. Myslíte v obytnom dome s centrálnym kúrením a teplárňou osadenou kogeneračnou jednotkou? Lebo inak práve COP faktor udáva, o koľko je vykurovanie účinnejšie oproti klasickému elektrickému radiátoru.
c) HFC (fluorované uhľovodíky a ich zmesi), napr. R23, R32, R125, R134a, R152a, R143a, R407c, R404a, R410a, R417a, R507
(HCFC) R23, R32, R125, R134a, R152a, R143a, R407c, R404a, R410a, R417a a R507 ??
d) zamieňate pojem diaľkové ovládanie s ovládaním po sieti (WiFi)
No snáď na budúce.

18/11/2021 10:29
Emil

Za prijateľnú cenu je klimatizácia Vivax Q-Design, ktorá je úsporná, no zároveň výkonná a navyše má príjemný vzhľad. Je vhodná aj na kúrenie do -15 stupňov, čiže ju môžem využívať počas celého roka. Ide o klimatizáciu so základnými funkciami, ak chcete niečo modernejšie, napríklad s funkciami ako WiFi, horizontálny swing alebo ionizátor, tak sa poobzerajte po inom drahšom modely.

26/07/2021 18:47
Ondrej

Už dlhšiu dobu premýšľam nad kúpou nástennej klimatizácie, no neviem sa rozhodnúť, po ktorom modeli siahnuť. Jeden známy mi odporučil Daikin Sensira FTXF35A+RXF35A, avšak na internete som nenašiel príliš veľa recenzií na tento model. Máte niekto s touto, prípadne s inou nástennou klimatizáciou skúsenosť?

05/07/2021 12:41
Július

V princípe byť vonku nemusí, avšak asi nebude plne účinná. Vonkajšia jednotka potrebuje vzduch, ak má k nemu prístup, môže byť aj vnútri. Treba však myslieť na to, že bude produkovať vlhkosť.

25/06/2021 15:15
Kamil

Môže byť umiestnená vonkajšia jednotka na povale asi 0,5 m nad vnútornou jednotkou,pôjd je neobývaný-volný,len vonkajšia jednotka by bola umiestnená viššie o 0,5 metra od vnútornej.

25/06/2021 05:54
Alžbeta

Mohla by byť vonkajšia časť klimatizácie na lodžii? Lodžia susedí s obývačkou. Chceli by sme sa vyhnúť zásahu do skeltu paneláku, ktorý je čerstvo zateplený.
V tom prípade by však bola vonkajšia časť klímy umiestnená vzhľadom na obývačku v rohu miestnosti.
Prosím o odpoveď.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok