Najlepšie ručné naparovače odevov 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Počuli ste už o naparovačoch odevov? Ide o zariadenia podobné naparovacím žehličkám, ktoré síce nežehlia, no majú množstvo výhod.

Ako vybrať naparovač odevov?

O nich a tiež o ich záporných stránkach vám prezradíme viac v článku, v ktorom vám tiež poradíme, ako si naparovač odevov vybrať. Zároveň vám predstavíme aj niekoľko najobľúbenejších modelov.

Najlepšie naparovače odevov

Názov Hodnotenie Detail
Tefal DT9100E0   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Tefal DT6131E0   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
ETA Stephany 2270 90000   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Philips GC800/80   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Naparovače odevov – recenzie

Naparovač odevov síce žehličku na 100 % nenahradí, je však skvelým pomocníkom pri vyrovnávaní a osviežení látok. Uvažujete nad naparovačom odevov a neviete, či dať prednosť Philipsu, Ete alebo Tefalu? Prečítajte si naše recenzie.

Naparuje, no nežehlí

Ručné naparovače odevov sú v podstate kompaktné zariadenia, ktorých hlavnou úlohou je vytvoriť dostatok horúcej pary, ktorá vyrovná záhyby na pokrčených odevoch či iných textíliách aj bez žehlenia.

Ich výhodou je, že si poradia aj s textíliami, ktoré sa obtiažne žehlia, ako napr. čipka, volánik či plisovanie. Môžete ich tiež bez obáv použiť na kabáty, ktoré znesú iba suché čistenie. Vďaka prúdu pary dokážu taktiež z oblečenia odstrániť zápach (napr. z cigaretového či iného dymu alebo potu) bez toho, aby ste odev museli prať.

Ručný naparovač nežehlí, pomôže však vyrovnať záhyby na odevoch

Na rozdiel od naparovacích žehličiek majú nízku hmotnosť, keďže nie sú osadené rozmernou vyhrievanou platňou. Nemusíte s nimi totiž na textílie vyvíjať tlak, aby záhyby vyrovnali. Vďaka nízkej hmotnosti sa s nimi jednoducho manipuluje a práca s nimi vás neunaví. Sú taktiež, na rozdiel od žehličiek, vhodné na cestovanie.

Ceny najlacnejších naparovačov začínajú niekde na 50 eurách, čo je cca dvojnásobok oproti najlacnejším naparovacím žehličkám.

Ako vybrať naparovač odevov

Pri výbere naparovača odevov je dôležitých niekoľko parametrov. Keď sa rozhodnete, že chcete ručný naparovač, treba sa zamerať na výkon, veľkosť nádržky na vodu a napr. na hmotnosť či príslušenstvo.

Kompaktné do ruky, výkonné so stojanom

Naparovače odevov môžeme rozdeliť podľa konštrukčného vyhotovenia na 2 druhy:

  • Ručné – všetky potrebné súčasti (bojler, zásobník na vodu, elektronika) majú zabudované v jedinom kompaktnom tele, ktoré sa priamo pripája do el. zásuvky. Ich nevýhodou je slabší výkon (najsilnejšie dosahujú 1 600 W) a tým aj menšie množstvo pary (do cca 30 g/min.), takže si dobre neporadia s hrubými textíliami. Vďaka malému zásobníku vody vydržia pracovať iba niekoľko minút na jedno naplnenie. Na druhej strane, ich kompaktné rozmery ich priam predurčujú na cestovanie.

Naparovanie košele s ručným naparovačom odevov

  • Stojanové – skladajú sa zo stojana, na ktorý môžete zavesiť naparovaný odev, základne a ručnej jednotky. V základni sú zabudované všetky potrebné súčasti vrátane zásobníka na vodu, ohrievača a elektroniky. Základňa je s ručnou jednotkou prepojená pomocou hadice, cez ktorú prúdi para. Stojanové naparovače majú vysoký výkon (často vyše 2 000 W), parný ráz často až na úrovni vyše 50 g/min. a nádrže na vodu s objemom vyše 1 l, vďaka ktorému môžete naparovať desiatky minút nepretržite.

Výkon a parný ráz

Najdôležitejším parametrom, ktorý špecifikuje, s akými textíliami si naparovač poradí a koľko mu to bude trvať, je parný ráz (nazývaný aj parný výkon) a elektrický príkon.

Pri ručných naparovačoch je štandardom príkon 1 200 W a parný ráz na úrovni 25 g pary za minútu. Takto výkonný naparovač si poradí s väčšinou bežných odevov, na hrubšie textílie ako závesy či kabáty radšej siahnite po výkonnejšom modeli.

Platí tiež, že čím vyšší je príkon, tým rýchlejšie sa naparovač nahreje a bude pripravený na prácu. Väčšina modelov sa nahreje do 1 minúty, tým najvýkonnejším s príkonom 1 600 W to trvá polovicu.

Nádržka na vodu

Na ručných naparovačoch ju nájdete najčastejšie v spodnej časti zariadenia, ktoré vďaka nej pripomína el. ručné náradie. Jej objem je cca 200 – 250 ml, čo vám vystačí v závislosti od výkonu na cca 10 – 18 min. naparovania.

Stojan na ručný naparovač odevov

Niektoré kompaktné naparovače majú nádržku skrytú v tele, aby nenarúšala celkový dizajn – daňou za to je jej menší objem, v dôsledku čoho musíte vodu často dopĺňať.

Nádržka by mala byť odnímateľná, aby ste nemuseli celý naparovač aj s napájacím káblom ťahať k umývadlu.

Ďalšie parametre a funkcie ručných naparovačov odevov

  • Žehliaca plocha – nezáleží na nej až tak, ako pri naparovacej žehličke, keďže na textílie naparovačom príliš netlačíte. Niektorí výrobcovia aj tak vybavujú naparovače plochou z materiálu šetrného k odevom (napr. keramický povrch). Plocha môže byť navyše vyhrievaná, aby pomáhala udržať teplotu pary.
  • Odvápňovanie – pomocou tejto funkcie sa naparovač dokáže zbaviť vodného kameňa usadeného v jeho útrobách. S takým modelom teda nemusíte používať destilovanú vodu.
  • Dĺžka kábla – má veľký vplyv na mobilitu a pohybuje sa od 2 do 3 m. Pred kúpou si pre istotu zmerajte vzdialenosť najbližšej el. zásuvky od miesta, kde budete odevy naparovať.
  • Automatické vypnutie – prístroj sa sám vypne po určitej dobe nečinnosti, aby ušetril energiu.
  • Aretácia tlačidla pre dávkovanie pary – pri naparovačoch s touto funkciou môžete tlačidlo dávkovania pary zaistiť v polohe „zapnuté“. Nebudete ho tak musieť počas naparovania držať stlačené.
  • Hmotnosť – má veľký vplyv na mobilitu a komfort práce. S ťažkým naparovačom sa vaše ruky totiž rýchlo unavia. Ideálna hmotnosť je pod 1 kg, no niektoré naparovače vážia aj dvojnásobok.
  • Príslušenstvo – v balení naparovačov najčastejšie nájdete pomocný nadstavec s kefou, ktorá vám uľahčí čistenie hrubších textílií.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ručné naparovače odevov majú kompaktné rozmery, sú ľahké a prispôsobené tak, aby padli do ruky. Sú to pomocníci, s ktorými vyrovnáte záhyby na odevoch a oblečenie zbavíte pachov. Pred kúpou naparovača by ste si mali odpovedať na niekoľko základných otázok:

Stojanový alebo ručný naparovač odevov? Aké sú ich výhody?

Stojanový naparovač odevov sa môže pochváliť veľkou kapacitou nádobky na vodu a vyšším výkonom. Disponuje konštrukciou, na ktorú si môžete zavesiť odev, ktorý chcete naparovať. Má však veľkú hmotnosť a aj rozmery, vyššia je i cena. Ručné naparovače majú kompaktné rozmery, môžete ich preto so sebou zobrať kamkoľvek. Rýchlo a jednoducho sa používajú, ich cena je pomerne nízka. Mínusom je menší výkon a, samozrejme, menšia nádobka na vodu.

Do ktorých značiek naparovačov odevov sa oplatí investovať?

Najlepšie je zaobstarať si kvalitnú, tradičnú a preverenú značku, a to kvôli lepšej dostupnosti i lepšiemu zákazníckemu servisu. Odporúčame vám značky Philips, Tefal, ETA a SteamOne.

Ako treba s naparovačom odevov pracovať?

Naparovač sa musí oblečenia dotýkať alebo mu byť čo najbližšie, čím ďalej naparovač od odevu bude, tým menej účinné bude naparovanie. Dbajte o to, aby bola hadica rovno, udržíte tak prietok pary na maximálnej úrovni. Oblečenie by ste mali naparovať zavesené, prirodzenejšie sa vytvaruje. Zabúdať by ste nemali na bezpečnosť, teda používať rukavicu, aby nedošlo ku kontaktu s parou, používať stojany a vešiaky určené na naparovanie a nenechávať nahriaty naparovač bez dozoru.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Zanesená parná žehlička od vodného kameňa či pripálenín: Vyčistiť octom, sódou alebo vymeniť?

Zanesená parná žehlička od vodného kameňa či pripálenín: Vyčistiť octom, sódou alebo vymeniť?

Žehlenie patrí v mnohých domácnostiach k málo obľúbeným aktivitám. O to menej obľúbenejšie je čistenie samotnej žehličky, na ktoré sa veľakrát zmôžeme až vtedy, keď je povrch teflónovej žehličky pripálený alebo je parná žehlička zanesená vodným kameňom. Tieto znečistenia sú nepríjemné,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 14.06.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/08/2022 20:24
Daniela

Kúpila som Elektrolux, Naparovala som vyprané
a suché závesy. S výsledkom som spokojná. Vyparili sa nežiadúce puky.

24/05/2022 21:41
Henrietka

Orava Steameasy je super, som s ňou spokojná. Dokážem si rýchlo vyžehliť pokrčené šaty a dokonca ich parou aj vydezinfikovať. Cena je úmerná kvalite, ale zatiaľ ju mám krátko, takže viac ju zhodnotím neskôr. Mínusom je, že má krátku šnúru, no je vhodná na rýchle použitie a bez rozkladania žehliacej dosky. Čiže super je aj na dovolenky a služobné cesty.

07/01/2022 20:00
Zita

SENCOR SSI 0850RS bol lacný a tak to aj vyzerá, má slabú paru a ventil na nádobke, do ktorej sa leje voda, sa veľmi ťažko otvára. Keďže má slabú paru, látku je pokrčená, a tak výrobok vôbec nespĺňa svoju úlohu. Šikovná je len veľkosť, akurát do ruky a dobrá manipulácia, no to nestačí... Výrobok preto nemôžem odporučiť.

12/11/2021 12:13
Lea

Prístroj DOMO som si zvolila na základe dobrých recenzií. Má vysoký parný výstup, dobre mi padne do ruky a oblečenie je po naparení celkom rovné. Páči sa mi tiež rýchly nábeh naparovača a dostatočne objemná nádrž na vodu. Mínus si vyslúži umelá silikónová zátka na vodu, mám obavu o jej životnosť a občas sa stane, že prístroj prská vodu. Plusom je dlhý kábel, zámok pary a kartáč na chlpy.

17/07/2021 16:01
Halina

Ja odporúčam ručný naparovač Tefal DT3030E0, pretože mám s ním dobré skúsenosti. Dizajn je veľmi kompaktný so sklonenou hlavou, čo uľahčuje prácu. Navyše ja malý a skladný, preto ho môžem odložiť kamkoľvek a mám ho vždy po ruke. Pre mňa je to rýchly pomocník nielen doma, ale na cestách, či už ide o pracovné cesty alebo dovolenky. Zátka nádrže na vodu je síce vyrobená z plastu, ale tento plast pôsobí odolne, preto verím v jeho životnosť. Oceňujem jednoduchú manipuláciu a skvelé žehlenie aj košieľ či blúzok, s ktorými som mala s bežnou žehličkou problém. Tento naparovač rýchlo vyžehlí pokrčenú bielizeň a tým ušetrí čas. Hodí sa každému do domácnosti aj na cesty. Som spokojná.

16/07/2021 21:01
Marika

Naparovač je skvelý pre rýchlu úpravu odevov. Kúpila som si Tristar ST 8916, pretože sa mi zdal esteticky príťažlivý a kúpu neľutujem. Naparovač je praktický, účinný a ľahký, vďaka čomu sa s ním perfektne manipuluje. Oceňujem rýchle zohriatie či dlhú prívodovú šnúru. Hodí sa aj na žehlenie kabátov alebo záclon. Tvorba pary je dostatočná a výsledný efekt je skvelý. Klasické žehlenie neobľubujem, no s týmto naparovačom pracujem rada, pretože odevy vyrovná rýchlo a spoľahlivo.

15/07/2021 20:40
Peja

Mám naparovač odevov Ultra Rovus a som s ním spokojná, pretože zvláda toho oveľa viac než len oblečenie. Pred kúpou si treba ujasniť, čo od výrobku očakávate. Pre mňa je naparovač šikovný pomocník, pretože dokáže osviežiť matrace či vankúše a dokáže vyrovnať aj záclony po opraní. Dokonca som skúšala napariť menší koberec a výsledok bol uspokojivý. S naparovačom sa mi pohodlne manipuluje, ovládanie je jednoduché, avšak treba dodať, že keď je voda v nádržke naliata doplna, naparovač je ťažší. No tento menší problém sa dá nenáročným spôsobom vyriešiť. Ja to riešim tak, že dávam do nádržky menej vody a potom si podľa potreby dolievam. Myslím si, že cena je adekvátna a tento naparovač odporúčam aj ostatným.

20/11/2020 07:35
Beáta

Veľmi dobre spracované informácie o výrobkoch, porovnanie rôznych značiek, ich výhody aj nevýhody som nemusela hľadať a porovnávať sama. Odporúčam pred kúpou si prečítať túto stránku.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok