Notebook má dnes už väčšina z nás – a predsa je výber nového spravidla ťažkou skúškou. Dostupných modelov je totiž také množstvo, že sa v tom strácajú aj skúsenejší používatelia. Ako sa teda zorientovať a vybrať si ten pravý notebook? V prvom rade záleží na použití – potrebujete notebook na bežnú kancelársku prácu alebo výkonný stroj, ktorý zvládne napríklad spracovanie videa? Hľadáte výkonný herný stroj, alebo niečo lacné? Poradíme vám v našom článku o výbere notebooku. 

Zoznam podkategórií:

Najlepšie notebooky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie notebooky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Stovky modelov notebookov na nás číhajú z každého elektra. Podobajú sa ako vajce vajcu. Ako si vybrať? Pripravili sme pre vás rebríček toho najlepšieho. Tento rebríček odzrkadluje výsledky svetových aj domácich testov, recenzií a hodnotení. Keďže sa trh rýchlo mení, tento rebríček pravidelne aktualizujeme. Pred každým výberom notebooku by ste si mali ujasniť dve najzákladnejšie... Prečítať článok

Ako vybrať notebook

Veľkosť uhlopriečky a hmotnosť - Notebooky majú rôznu hmotnosť a veľkosť uhlopriečky. Malé 10 a 11“ notebooky sú určené pre nenáročnú prácu a ich výhodou je nízka hmotnosť a rozmer. Vhodne na cestovanie, pre študentov pre rýchlu kontrolu emailov a pod. Najrozšírenejší rozmer uhlopriečky displeja je 15, 6“. Tieto notebooky sú vhodné už aj na prezeranie a prácu s multimédiami a ich najväčšou výhodou je výhodný pomer výkon a cena. Medzi týmito dvomi skupinami sa ešte nachádza skupina notebookov s uhlopriečkou okolo 13“, ktoré sú výbornou alternatívou pre študentov, ktorý notebook často prenášajú, ako aj pre biznismenov, ktorý potrebujú ľahší notebook. Notebooky s uhlopriečkou 17“ a vyššie patria do kategórie multimediálnych a hráčskych notebookov, pri ktorých nejde až tak o prenášanie, ale o kvalitnú hardvérovú výbavu a dostatočne veľký displej.

Hardvérové parametre - Najviac zaváži displej, procesor, grafická karta, RAM pamäť aHDD,prípadne SSD. Procesor nájdeme na trhu od 2 až po 4 jadrový, samozrejme môžeme nájsť aj 8 jadrový pri kvalitných hráčskych notebookoch. Nielen počet jadier, ale aj taktovacia frekvencia je dôležitým parametrom, tu sa pohybujeme od 2- 4 GHz. Grafická karta má svoje parametre, ale pri notebookoch sa môžeme stretnúť s integrovanou grafickou kartou, ktorá je dostačujúca, ale aj samostatnú, ktorá už je dôležitá pre prácu s grafickými programami a hranie hier. RAM pamäť je podstatný parameter pre svižný chod programov. V dnešnej dobe je štandardom minimálne 4 GB, čím viac tým lepšie. Pre pohodlnú prácu zvoľte aspoň 8 GB RAM pamäť. Veľkosť hardisku záleží od dát, ktoré chcete mať v notebooku uložené. Minimálne 1 TB HDDje taký dnešný štandard. Pre svižnejší štart vám však odporučujeme SSD, ktorý je podstatne tichší a zároveň rýchlejší v načítavaní dát a spúšťaní samotného operačného systému.

Doplnková výbava - Pri výbere notebooku sa informujte o nainštalovanom operačnom systéme. Okrem verzií s nainštalovaným systémom Windows môžete na trhu nájsť aj notebooky bez operačného systému a so systémom niektorej z distribúcii Linux, ako aj MacBooky, ktoré majú vlastný operačný systém Mac OS. Dôležité pri notebookoch je aj ich konektivita a možnosti pripojenia pomocou konektorov. Všimnite si možnostidvd mechaniky, USB konektorov, audio jack konektoru, Wifi Bluetooth modulu, pripojenie LAN kabelu alebo modulu pre 3G/ LTE. Možnosť pripojenie ďalšieho monitoru pomocou VGA, DVI, HDMI, konektory pre pripojenie videokamery, integrovanú web kamerua čítačku kariet. Ako sa vraví všetko navyše je plusom. Zvážte hmotnosť, ak budete notebook často prenášať a kapacitu batérie.