Najlepšie interaktívne a robotické hračky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Kategória robotických alebo takzvaných interaktívnych hračiek v sebe zahŕňa skutočne širokú škálu produktov. Môže ísť o humanoidných robotov, rozprávajúce zvieratká a bábiky, interaktívne knižky, programovateľné autíčka či detskú elektroniku.

Ako vybrať interaktívnu/robotickú hračku?

Ak sa chystáte na prvý veľký nákup takýchto pokrokových hračiek, určite oceníte naše rady a tipy, ako vybrať čo najvhodnejší model práve pre vášho drobca.

Najlepšie interaktívne hračky

Názov Hodnotenie Detail
Fisher Price Hovoriaci psík   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Topjoy Dance Robert Grey   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Spin Master Bitzee   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Clementoni Interaktívny jednorožec   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Pugs at play opička   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Robotické hračky – recenzie

Existujú stovky rôznych robotov, interaktívnych zvieratiek či edukačných elektronických hračiek. Vybrať tú najlepšiu a navyše vhodnú práve pre vášho drobca nemusí byť jednoduché. V snahe zlepšiť vašu orientáciu vo svete robotov sme si pre vás pripravili recenzie populárnych detských robotických hračiek.

Čo sú to robotické a interaktívne hračky

Medzi robotické hračky môžeme zaradiť v podstate čokoľvek, čo sa pohybuje, čo sa dá poskladať, vydáva zvuky alebo rozpráva, jednoducho, všetky hračky, ktoré sú v interakcii s dieťaťom, resp. reagujú na jeho podnety (dotyk, slovný povel, gestikulácia, stlačenie tlačidla na diaľkovom ovládači).

Každá hračka, či už je robotická, plyšová, alebo drevená, ale taktiež i hra ako taká, slúži na rozvoj dieťaťa. Pri hre sa zlepšujú jeho senzomotorické, kognitívne a zmyslové schopnosti, podporuje sa jeho kreativitalogické a abstraktné myslenieRobotické hračky v tomto smere poskytujú akýsi vyšší level zážitku a skúsenosti, preto ide o veľmi dobrý spôsob, ako zamestnať dieťa.

Typy robotických hračiek a podľa čoho ich vyberať

Vek dieťaťa je najdôležitejším parametrom pri výbere akýchkoľvek hračiek, čo platí aj pri tých interaktívnych a robotických. Spodná veková hranica v podstate neexistuje. Základom je, aby boli bezpečné a disponovali funkciami, ktoré sú primerané ako veku dieťaťa, tak i jeho psychickému a fyzickému vývoju.

Robotický psík vhodný pre malé dieťa

Tak napríklad, robot – hračka na diaľkové ovládanie alebo bábika, ktorá odpovedá v angličtine, je pre ročného drobca zbytočnosťou. Naopak, panel, ktorý pri dotyku vydáva zvuky alebo svetielkuje, ocení aj takto malé dieťa. V nasledujúcich riadkoch si preto povieme, aké typy interaktívnych robotických hračiek poznáme, aký je ich vplyv na vývoj dieťaťa a tiež na parametre, podľa ktorých ich vyberať.

Robotické hračky: roboti a interaktívne zvieratká

Humanoidní roboti alebo zvieratá, napríklad robotický pes, patria k veľmi populárnym hračkám, ktoré môžete vašim ratolestiam zaobstarať od veku niekoľkých mesiacov až po ich nástup na strednú školuRoboti na diaľkové ovládanie zlepšujú najmä jemnú motoriku, ale i priestorové vnímanie, logiku, predstavivosť a komunikačné schopnosti.

Dieťa musí pomocou veľmi jemných a presných pohybov prstov hračku naviesť na konkrétne miesto alebo pomocou jej rúk uchopiť predmet. Programovateľní roboti pre deti zas predstavujú spôsob, ktorým môžu pochopiť jednoduché základy programovania, a to prostredníctvom zadávania príslušných pokynov.

Ovládanie robotických hračiek

Prvý dôležitý parameter je spôsob ovládania hračiek. Pri základných modeloch sa stretnete najmä s tlačidlami, ktoré sa nachádzajú priamo na nich alebo s diaľkovým ovládačom. Tlačidlá sú vhodné pre tie najmenšie deti, manipuláciu s ovládačom by mali zvládnuť drobci od cca 3 – 4 rokovPokrokovejší roboti môžu byť ovládaní slovnými pokynmi, teda hlasom, gestami alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Tieto hračky sú vhodné od veku cca 4 – 5 rokov, no aj pre staršie deti.

Interaktívna plyšová hračka

Funkcie robotických hračiek

Roboti môžu disponovať celou radou funkcií. Najčastejšie ide o pohyb do všetkých smerovotáčanie hlavy, vydávanie zvukov či melódií, svetielkovanie, pohyb rukami i nohami a ohýbanie v páse. Zvieracie roboty zvyknú taktiež štekať či mňaukať, vedia vrtieť chvostom a ovládajú rôzne „psie kusy“. Pokrokovejší roboti dokážu uchopiť rôzne veci alebo sa pohybovať podľa jednoduchých predprogramovaných príkazov. Veľmi nápomocnou a zároveň bezpečnostnou funkciou sú senzory, ktoré zabraňujú narážaniu do okolitých predmetov, ale i samotného dieťaťa.

Programovateľné hračky

Slovíčko „programovanie“ vzbudzuje u mnohých rodičov dojem, že ide o hračky vhodné pre staršie a nadpriemerne inteligentné deti, čo však nie je pravda. Vašim ratolestiam ich môžete zaobstarať v skutočne útlom veku a dokonca i vtedy, keď ich budúcnosť nevidíte v IT sektore. Programovateľné hračky u detí rozvíjajú abstraktné a logické myslenie, schopnosť zapamätávania a niektoré modely sú zamerané aj na zdokonaľovanie jemnej motoriky. Najčastejšie sa stretnete s robotmi, zvieratami alebo dopravnými prostriedkami.

Ako vyberať programovateľné hračky

Pri výbere by ste sa mali zamerať hlavne na vek dieťaťa, s ktorým súvisí typ programovania. Programovanie si môžete v tomto prípade predstaviť ako jednoduché príkazy, ktoré dieťa hračke zadá vopred, a to na diaľkovom ovládači alebo prostredníctvom aplikácie, a ona ich následne vykoná. Medzi najčastejšie používané typy programovania patrí:

  • Blokové programovanie: Ide o veľmi jednoduchý typ programovania, ktorý je vhodný pre deti od 4 až 5 rokov, s vašou pomocou ho však zvládnu aj menší drobci. Namiesto písania slov alebo číslic sú príkazy zadávané pomocou prehľadných blokov – tlačidiel s obrázkami.
  • Pokročilé programovanie: Je vhodné pre staršie deti (od cca 7 rokov). Príkazy sú hračke zadávané cez ovládač alebo aplikáciu. Väčšinou ide o kombináciu slov a číselných kódov.

Robotický pes vs. živý pes

Dôležitým parametrom je tiež počet príkazov, ktoré hračka dokáže spracovať, zapamätať si ich a následne vykonať. Pri základných modeloch pre úplne maličké deti je to väčšinou iba zopár úkonov, napr. robot sa pohne dopredu, doprava, otočí sa okolo svojej osi a vráti späť do východiskového bodu. Programovateľné hračky pre staršie deti si však dokážu zapamätať aj viac ako 50 príkazov naraz.

Hovoriace a spievajúce interaktívne zvieratká

Hovoriace či spievajúce interaktívne zvieratká patria k veľmi populárnym typom robotických hračiek. Môžu odpovedať alebo reagovať na iné podnety (tlačidlo, ovládač, pohladkanie). Vo všeobecnosti sú vhodné pre deti od narodenia až do vyššieho veku, a to v závislosti od ich konkrétnych funkcií.

Tieto hračky  najčastejšie plyšové, výnimočne však narazíte aj na ich plastové verzie. Na rozdiel od predošlých typov robotických hračiek je ich prednosťou práve rozprávanie, pohyb či programovanie idú naopak do úzadia. Ich cieľom je zlepšovanie komunikačných schopností, no predovšetkým rozširovanie slovnej zásoby, poprípade aj výučba cudzích jazykov.

Robotické a interaktívne hračky pre deti do 2 rokov

Robotické a interaktívne hračky pre deti do 2 rokov väčšinou prehrávajú iba rôzne zvuky a melódie, ich bežnou súčasťou sú tiež svetelné efekty. Naopak, slová a vety nie sú v tomto veku až také dôležité, preto je zbytočné investovať do plyšového medvedíka, ktorý bude s vaším dieťaťom viesť hodinové dialógy. Túto úlohy by ste mali navyše zastať najmä vy. Zopár slovíčok však nie je nikdy na škodu, hračka však musí určite disponovať aj zvukovými a svetelnými efektmi, inak o ňu dieťa v tomto veku veľmi rýchlo stratí záujem.

Interaktívna hračka pre najmenšie deti

Interaktívne hračky na rozvoj slovnej zásoby a komunikačných schopností

Tieto modely môžete zaobstarať deťom od 2 do XY rokov. Ak budete hľadať hračku, ktorá má u vášho dieťaťa zlepšovať práve tieto schopnosti, zamerajte sa na počet slov a viet, ktoré ovláda. Zvieratko, ktoré dokáže povedať: „ahoj“, „si môj najlepší kamarát“ a „dobrú noc“, môže byť postačujúce pre skutočne malé detičky, tie staršie potrebujú kamaráta s omnoho širšou slovnou zásobou.

Interaktívne hračky na výučbu cudzích jazykov

Nedá sa povedať presne, od akého veku by sa dieťa malo učiť cudzí jazyk. Niektorí rodičia sú zástancami dvojjazyčnej výučby už od narodenia, iní sú zas presvedčení, že takýto prístup môže dieťaťu spôsobiť rôzne poruchy učenia alebo spomaliť zapamätávanie rodného jazyka. Zaobstaranie interaktívnej hračky, ktorá odpovedá napr. v angličtine, preto nechávame na vašom uvážení. Pri výbere sa zamerajte taktiež na počet slov a taktiež zrozumiteľnú výslovnosť.

Edukačné robotické hračky

Ide o rôzne interaktívne knihy s nahranými zvukmi a slovami alebo tzv. zvukové pexesá, pri ktorých si dieťa nezapamätáva obrázky, ale zvuky. Keďže ide o edukačné hračky, ich hlavným cieľom je vzdelávanie. Sú veľmi vhodnou voľbou pre detičky v každom veku, hra by však mala prebiehať vždy v spoločnosti dospelého, ktorý ju môže korigovať. Podobne ako pri iných interaktívnych hračkách, aj v tomto prípade vyberajte najmä podľa veku dieťaťa. Ak v tomto smere nie ste dostatočne znalí, orientujte sa podľa informácií od výrobcu.

Detská elektronika

Detská elektronika je pomerne širokou skupinou hračiek. V obchodoch narazíte na detské notebooky, fotoaparáty, telefóny alebo drony. Ako vieme, bez zručností, ako je ovládanie telefónu alebo počítača, sa dnes nezaobíde nikto, preto nie je na škodu, ak na to vaše dieťa pripravíte už v útlom veku. Detská elektronika navyše rozvíja mnohé schopnosti – jemná motorika, sústredenie, učenie, zapamätávanie si, abstraktné a logické myslenie, komunikácia atď.

Detská elektronika na rozvoj motoriky

Drony pre deti

Drony sú vhodné pre staršie deti od veku okolo 7 rokov, predsa len, ide o drahšie hračky, ktoré vedia pri nesprávnej manipulácii aj ublížiť. Presný vek je však individuálny, navyše, ak budete dieťaťu asistovať, môžete dronovať i skôr. Detské drony majú nízku váhu, lietajú maximálnou rýchlosťou cca 10 km/hod., a majú krátky dolet (niekoľko desiatok, výnimočne i stoviek metrov). Funkcia videozáznamu alebo zhotovovania fotografií je skôr výnimkou. Pri výbere sa zamerajte hlavne na výdrž batérie. Lacnejšie modely vydržia lietať len niekoľko minút, tie drahšie pokojne i hodinu.

Najlepšie drony s kamerou 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie drony s kamerou 2024 – recenzie, test, porovnanie

Drony sa v posledných rokoch dostali v pomyselnom rebríčku technologických trendov na popredné priečky a tým pádom sa masívne rozšírila aj ponuka predajcov takýchto zariadení. Tešia sa obľube aj zato, že majú mnohé možnosti využitia - drony môžu fotiť, natáčať videá, môžete s nimi pretekať, vylepšovať ich alebo sa len tak "blázniť". Podľa čoho však dron vyberať? To vám objasníme v... Prečítať článok

Detské fotoaparáty a kamery

Na rozdiel od dronov by mali detské fotoaparáty a kamery skutočne zhotovovať video aj zvukový záznam. Kategória naozaj lacných hračiek väčšinou disponuje obmedzenou pamäťou. Hovoríme napríklad o jednorazovom fotoaparáte, na ktorom je možné zhotoviť len 20 obrázkov.

Dnes už však vašim deťom môžete aj za pomerne nízku cenu kúpiť digitálne zariadenia, ktoré fungujú na klasickú SD kartu, takže, v podstate, plnohodnotne nahrádzajú klasickú audiovizuálnu techniku. Pýtate sa, kde je teda rozdiel? Tieto modely majú robustnejšie telo, ktoré je odolné voči nárazom, samozrejmosťou je veľmi jednoduché ovládanie, omnoho menej kvalitná optika a nepochybne i cena. Napríklad, „normálny“ detský digitálny fotoaparát s funkciou natáčania videa kúpite už od 17 eur.

Detské notebooky

S detským notebookom alebo takzvaným „mojím prvým laptopom“ sa môžu hrať deti od niekoľkých mesiacov. Počítače pre úplne malé detičky by mal mať prednastavené funkcie – napr. po stlačení tlačidla sa spustí melódia, zasvieti svetielko, pohne sa obrázok. Modely pre staršie deti by mali disponovať jednoduchými počítačovými hrami, slúžiť na písanie a čítanie, mali by sa dať ovládať tlačidlami aj myšou a mať ďalšie funkcie, ako je možnosť zmeny pozadia na obrazovke či prehrávanie hudby. Pomerne bežnou je taktiež výučba cudzích jazykov. Detské laptopy zvyčajne fungujú na klasické batérie, pri výbere preto nemusíte riešiť žiadne komplikované technické záležitosti.

Elektronické hudobné nástroje

Všetky hudobné nástroje, ktoré majú v sebe zabudované melódie a rôzne zvuky (tradičné bubienky či triangel medzi ne neradíme), môžeme taktiež označiť za interaktívne a robotické hračky. Z hľadiska vývoja ide určite o veľmi dobrý spôsob hrania sa. Akékoľvek hudobné nástroje tohto typu sú vhodné pre úplne malé, ale i staršie deti.

Elektronické klávesy ako interaktívna hračka

Pri výbere sa pozerajte na počet funkcií, zvukov a melódií. Rozhodujúca je taktiež veľkosť. Napríklad príliš malé klávesy nemusia byť ideálne pre najmenšie detičky. Tie potrebujú najmä veľké plochy, do ktorých môžu jednoducho buchnúť či ťuknúť. Veľmi príjemnou drobnosťou, a to bez rozdielu veku dieťaťa, je možnosť stíšenia hlasitosti.

Skladacie robotické zvieratká a stavebnice

Robotické zvieratká alebo rôzne stavebnice áut, budov či dinosaurov, ktoré musí dieťa najprv poskladať a následne začnú behať, skákať, svietiť či rozprávať, predstavujú veľmi pokrokovú hru, ktorá rozvíja skutočne všetky možné schopnosti. Pozor, nepleťte si ich so psom na diaľkové ovládanie alebo humanoidnými robotmi, ktorých sme si spomenuli hneď na začiatku. Tieto hračky v sebe spájajú tréning jemnej motoriky a logického myslenia, u dieťaťa navyše vzbudzujú záujem o techniku ako takú.

Ako vyberať skladacie robotické zvieratká

V závislosti od veku je nutné siahnuť po hračkách, ktoré disponujú vhodným počtom súčiastok. Tie musia byť navyše aj primerane veľké. Vo všeobecnosti platí, že deti do cca 3 rokov takúto hru nezvládnu najlepšie, keďže si vyžaduje pomerne veľkú dávku sústredenia a zapojenie jemnej motoriky, ktorá nie je v tomto veku dostatočne vyvinutá.

Ak už sa rozhodnete pre tento typ hračky a máte skutočne malé dieťa, vyberajte vždy kúsky s menším počtom veľkých súčiastok. Približne od veku 5 rokov môžete siahnuť aj po náročnejších modeloch.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri kúpe interaktívnych a robotických hračiek vás môžu zaskočiť rôzne výrazy a tiež niektoré parametre. I keď sme si väčšinu z nich už vysvetlili, ostáva nám ešte niekoľko drobností, o ktorých by ste pred finálnym výberom mali vedieť. Preto sme si pre vás pripravili odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s robotickými hračkami.

Čo je hexbug a aquabot?

S týmito 2 výrazmi sa pri výber robotických hračiek stretnete veľmi často. Hexbug je označenie pre robotického chrobáka, ktorý disponuje rôznymi funkciami a reaguje interaktívne na svoje okolie. Aquaboti sú zas roboti, ktorí „fungujú“ vo vode.

Ako sa starať o robotické hračky?

Toto je veľmi častá otázka rodičov, odpovedať konkrétne, je však nemožné. Riaďte sa najmä pokynmi výrobcu. Hračky, ktoré nie sú určené na hru vo vode, určite nenamáčajte a neumývajte ani mokrou handrou a odkladajte ich na miesto, kde sú chránené pred prachomMínusové alebo naopak extrémne vysoké teploty (napríklad povala alebo pivnica) pre tieto kúsky taktiež nie sú ideálne.

Sú robotické hračky bezpečné?

Kvalitné robotické hračky, ktoré sú vhodné pre danú vekovú kategóriu, nemôžu vášmu dieťaťu nijako ublížiť. Samozrejme, opatrnosť je vždy na mieste. Hlavne deti do 5 rokov by sa mali s takýmito hračkami hrať vždy iba pod dozorom.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 23.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/10/2021 10:29
Vierka I.

Malej žiarili očká radosťou, keď sme jej kúpili interaktívneho jednorožca TM Toys. Je to krásny plyšák pre menšie dievčatká a vyzerá presne tak, ako na obrázku. Dcérka je spokojná, sme spokojní aj my. :-)

04/10/2021 08:04
Janka B.

Doma máme radosť z hovoriaceho psíka Fisher-Price. Hračka je pekne spracovaná a farebne zladená. Páči sa nám interaktivita aj nahrané melódie. Je to milá hračka, ktoré vie zaujať dievčatá aj chlapcov.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok