Najlepšie steppery 2020 – recenzie, test, porovnanie

Pri predstavovaní rôznych moderných pomôcok na cvičenie ste možno zabudli na klasický stepper. Ide o kompaktnú pomôcku, ktorá vám doma zaberie minimum miesta a precvičí veľké svalové partie, ktoré spotrebúvajú najviac energie, čo je dôležité pre chudnutie.

Cvičenie na stepperi

Poradíme vám, podľa akých kritérií si stepper vybrať a predstavíme najobľúbenejšie z nich.

Najlepšie steppery

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Jungy   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Domyos 100   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Capital Sports Mini Bike   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Twist stepper inSPORTline Big   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Power Steppr Master   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Prečo si kúpiť stepper

Zo všetkých strojov na cvičenie patrí stepper medzi tie najkompaktnejšie. Ide o zariadenie, ktoré do určitej miery simuluje chôdzu do schodov, na rozdiel od skutočných schodov však zaťaží vaše kĺby a väzivá omnoho menej. Jeho výhodou je, že zapája najmä svaly nôh a sedacie svaly. Tie patria medzi najväčšie, významným spôsobom sa teda podieľajú na celkovom energetickom výdaji, ktorý je nevyhnutný pre chudnutie.

Ako vybrať stepper?

Okrem chudnutia vám však stepper pomôže aj vyformovať postavu. Zapája nielen stehná a zadok, ale v menšej miere aj brušné svaly a svaly spodného chrbta. Niektoré steppery umožňujú aj pohyb do strán, takže do pohybu zapájajú ešte viac svalových skupín.

Typy stepperov

Stepper môžeme rozdeliť podľa konštrukcie na:

  • Ministeppery – majú kompaktné rozmery, jednoduchú konštrukciu a nižšiu odolnosť. To ich predurčuje skôr na občasné používanie než na hodiny každodenného cvičenia. Vďaka jednoduchosti a slabšej výbave vám ich však výrobcovia môžu ponúknuť za nízke ceny. Pri používaní ministepperov si musíte dávať väčší pozor na udržanie rovnováhy, čo má však výhodu v lepšom zapojení malých svalov, ktoré sa podieľajú na stabilite tela.
  • Stojanové steppery – sú vybavené držadlami, ktoré môžu byť pevné alebo pohyblivé. Vďaka nim máte pri používaní steppera väčšiu istotu stability. S pohyblivými držadlami zlepšíte koordináciu pohybu a zapojíte aj svaly v hornej časti tela. Stojanové steppery majú robustnú konštrukciu, takže vydržia aj veľkú záťaž a môžete na nich cvičiť niekoľkokrát denne až do vyčerpania. Väčšina z nich má lepšiu výbavu, než s akou sa stretnete pri ministepperoch (disponujú napr. reguláciou záťaže), no ich nevýhodou je, že zaberú viac miesta a sú drahšie.

Okrem konštrukcie môžeme steppery rozdeliť aj podľa vykonávaného pohybu:

  • Up & Down steppery – ich pedále sa pohybujú dolu a hore, pričom odpor kladú hydraulické piesty. Tie môžu mať nastaviteľnú výšku zdvihu alebo intenzitu odporu (a tým aj záťaže). Špeciálnym prípadom sú tzv. eliptické steppery (nazývané aj mini rotopedy), ktorých pedále umožňujú vykonávať eliptický pohyb, podobne ako na bicykli či bežnom rotopede. Tie vám umožnia cvičiť aj posediačky, napr. aj za kancelárskym stolom.

Up & Down stepper

  • Twist steppery – umožňujú vám robiť pohyby do strany, takže zapojíte viac svalov ako pri klasických stepperoch. Okrem iných svalov posilňujú aj vnútornú stranu stehien, boky či bočné brušné svaly. Môžu byť vo vyhotovení ministeppera i stojanového steppera.
  • Steppery s expandérmi – sú vybavené gumovými lanami (expandérmi), ktoré kladú pasívny odpor vašim rukám. Pri pohybe nôh tak vďaka nim môžete precvičiť aj ruky a ramená.

Regulácia odporu

Kvalitný stepper by mal mať možnosť nastavenia odporu, ktorý vám kladie pri cvičení. Vďaka tomu na ňom budú môcť cvičiť fyzicky menej zdatní i zdatnejší členovia vašej rodiny. Odpor si taktiež budete môcť zvyšovať spolu s vašou rastúcou fyzickou kondíciou.

Domáci stepper s expandérmi

Odpor sa obyčajne nastavuje pomocou magnetickej brzdy (drahšie steppery) či posunutím alebo otočením tlmičov. Nie každý model má však plynule nastaviteľný odpor. Niektoré najlacnejšie up & down steppery ho dokonca neumožňujú nastaviť vôbec.

Steppery s počítačom

Na drahších modeloch stepperov nájdete (podobne ako na drahších rotopedoch) aj miniatúrny počítač s displejom. Ten vám poskytne základné informácie o vašej aktivite, ako napr. dĺžku cvičenia, počet krokov, ktoré ste prekonali, počet prejdených krokov za minútu či v niektorých prípadoch aj orientačné množstvo kalórií, ktoré ste spálili (vypočítané na základe vašej hmotnosti a iných fyziologických údajov).

Ďalšie parametre a funkcie stepperov

  • Nosnosť – väčšina stepperov má nosnosť 100 – 120 kg, vzhľadom na dynamickú záťaž pri pohybe je však nosnosť lepšie predimenzovať. Pri výbere stepperu podľa nosnosti myslite aj na ostatných členov rodiny.
  • Protišmykové nášľapy – povrch pedálov steppera by mal byť z gumy alebo mať protišmykovú úpravu, aby ste z nich pri cvičení neskĺzli.
  • Hlučnosť – niektoré steppery sú hlučnejšie a môžu rušiť vašich spolubývajúcich či po nejakom čase aj vás. Hlučnosť je teda dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali podceniť. Výrobcovia ju napriek tomu spravidla neudávajú ako jednoznačnú hodnotu v decibeloch, ale iba označujú niektoré svoje modely ako tiché. Niektoré steppery musíte pre zníženie hlučnosti pravidelne premazávať.
  • Napájanie – mechanické steppery bez elektroniky zvyčajne nepotrebujú žiadne napájanie. Modely so vstavanými počítačmi vyžadujú často napájanie batériami. Nájdete však aj tzv. samonabijacie steppery, ktoré el. energiu, potrebnú na napájanie, vyrábajú pomocou vášho pohybu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O výbere steppera už viete takmer všetko. Kúpa však nie je len o technických parametroch, ale aj o praktickom využití stroja. Odpovede na často kladené otázky ohľadom stepperov vám výber uľahčia.

Je lepší manuálny stepper alebo stepper s motorom?

Obidva typy sú dobrou voľbou. Steppery s motorom potrebujú elektrinu, sú o niečo hlučnejšie, avšak cvičenie na nich je plynulejšie a šetrnejšie ku kĺbom. Manuálny stepper je tichší, cvičiť na ňom môžete aj pri pozeraní TV.

Musí mať stepper počítač?

Nemusí, ak však chcete sledovať svoje pokroky, oplatí sa vám investovať do modelu s počítačom. Disponuje ním väčšina stepperov, líšia sa len množstvom funkcií.

Je cvičenie na stepperi šetrné k telu?

Stepper v porovnaní s chôdzou po schodoch šetrí kĺby. Pohyb na stepperi je plynulejší, jemnejší ako došľapovanie na schody.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 02.08.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 24.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár