Najlepšie steppery 2024 – recenzie, test, porovnanie

Pri predstavovaní rôznych moderných pomôcok na cvičenie ste možno zabudli na klasický stepper. Ide o kompaktnú pomôcku, ktorá vám doma zaberie minimum miesta a precvičí veľké svalové partie, ktoré spotrebúvajú najviac energie, čo je dôležité pre chudnutie.

Cvičenie na stepperi

Poradíme vám, podľa akých kritérií si stepper vybrať a predstavíme najobľúbenejšie z nich.

Najlepšie steppery

Názov Hodnotenie Detail
Capital Sports Galaxy Step   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
inSPORTline Active   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
HMS S 3092   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Power Steppr Master   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Domyos 100   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Steppery – recenzie

Stepper je príjemným spôsobom, ako sa hýbať v pohodlí domova, napr. pri pozeraní TV. Napriek tomu, že táto pomôcka na cvičenie nie je drahou záležitosťou, nemali by ste siahnuť po prvom kúsku, na ktorý natrafíte. V recenziách sme sa podelili o skúsenosti s viacerými obľúbenými modelmi a spísali ich hlavné plusy a mínusy.

Prečo si kúpiť stepper

Zo všetkých strojov na cvičenie patrí stepper medzi tie najkompaktnejšie. Ide o zariadenie, ktoré do určitej miery simuluje chôdzu do schodov, na rozdiel od skutočných schodov však zaťaží vaše kĺby a väzivá omnoho menej. Jeho výhodou je, že zapája najmä svaly nôh a sedacie svaly. Tie patria medzi najväčšie, významným spôsobom sa teda podieľajú na celkovom energetickom výdaji, ktorý je nevyhnutný pre chudnutie.

Ako vybrať stepper?

Okrem chudnutia vám však stepper pomôže aj vyformovať postavu. Zapája nielen stehná a zadok, ale v menšej miere aj brušné svaly a svaly spodného chrbta. Niektoré steppery umožňujú aj pohyb do strán, takže do pohybu zapájajú ešte viac svalových skupín.

Typy stepperov

Stepper môžeme rozdeliť podľa konštrukcie na:

  • Ministeppery – majú kompaktné rozmery, jednoduchú konštrukciu a nižšiu odolnosť. To ich predurčuje skôr na občasné používanie než na hodiny každodenného cvičenia. Vďaka jednoduchosti a slabšej výbave vám ich však výrobcovia môžu ponúknuť za nízke ceny. Pri používaní ministepperov si musíte dávať väčší pozor na udržanie rovnováhy, čo má však výhodu v lepšom zapojení malých svalov, ktoré sa podieľajú na stabilite tela.
  • Stojanové steppery – sú vybavené držadlami, ktoré môžu byť pevné alebo pohyblivé. Vďaka nim máte pri používaní steppera väčšiu istotu stability. S pohyblivými držadlami zlepšíte koordináciu pohybu a zapojíte aj svaly v hornej časti tela. Stojanové steppery majú robustnú konštrukciu, takže vydržia aj veľkú záťaž a môžete na nich cvičiť niekoľkokrát denne až do vyčerpania. Väčšina z nich má lepšiu výbavu, než s akou sa stretnete pri ministepperoch (disponujú napr. reguláciou záťaže), no ich nevýhodou je, že zaberú viac miesta a sú drahšie.

Okrem konštrukcie môžeme steppery rozdeliť aj podľa vykonávaného pohybu:

  • Up & Down steppery – ich pedále sa pohybujú dolu a hore, pričom odpor kladú hydraulické piesty. Tie môžu mať nastaviteľnú výšku zdvihu alebo intenzitu odporu (a tým aj záťaže). Špeciálnym prípadom sú tzv. eliptické steppery (nazývané aj mini rotopedy), ktorých pedále umožňujú vykonávať eliptický pohyb, podobne ako na bicykli či bežnom rotopede. Tie vám umožnia cvičiť aj posediačky, napr. aj za kancelárskym stolom.

Up & Down stepper

  • Twist steppery – umožňujú vám robiť pohyby do strany, takže zapojíte viac svalov ako pri klasických stepperoch. Okrem iných svalov posilňujú aj vnútornú stranu stehien, boky či bočné brušné svaly. Môžu byť vo vyhotovení ministeppera i stojanového steppera.
  • Steppery s expandérmi – sú vybavené gumovými lanami (expandérmi), ktoré kladú pasívny odpor vašim rukám. Pri pohybe nôh tak vďaka nim môžete precvičiť aj ruky a ramená.

Regulácia odporu

Kvalitný stepper by mal mať možnosť nastavenia odporu, ktorý vám kladie pri cvičení. Vďaka tomu na ňom budú môcť cvičiť fyzicky menej zdatní i zdatnejší členovia vašej rodiny. Odpor si taktiež budete môcť zvyšovať spolu s vašou rastúcou fyzickou kondíciou.

Domáci stepper s expandérmi

Odpor sa obyčajne nastavuje pomocou magnetickej brzdy (drahšie steppery) či posunutím alebo otočením tlmičov. Nie každý model má však plynule nastaviteľný odpor. Niektoré najlacnejšie up & down steppery ho dokonca neumožňujú nastaviť vôbec.

Steppery s počítačom

Na drahších modeloch stepperov nájdete (podobne ako na drahších rotopedoch) aj miniatúrny počítač s displejom. Ten vám poskytne základné informácie o vašej aktivite, ako napr. dĺžku cvičenia, počet krokov, ktoré ste prekonali, počet prejdených krokov za minútu či v niektorých prípadoch aj orientačné množstvo kalórií, ktoré ste spálili (vypočítané na základe vašej hmotnosti a iných fyziologických údajov).

Ďalšie parametre a funkcie stepperov

  • Nosnosť – väčšina stepperov má nosnosť 100 – 120 kg, vzhľadom na dynamickú záťaž pri pohybe je však nosnosť lepšie predimenzovať. Pri výbere stepperu podľa nosnosti myslite aj na ostatných členov rodiny.
  • Protišmykové nášľapy – povrch pedálov steppera by mal byť z gumy alebo mať protišmykovú úpravu, aby ste z nich pri cvičení neskĺzli.
  • Hlučnosť – niektoré steppery sú hlučnejšie a môžu rušiť vašich spolubývajúcich či po nejakom čase aj vás. Hlučnosť je teda dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali podceniť. Výrobcovia ju napriek tomu spravidla neudávajú ako jednoznačnú hodnotu v decibeloch, ale iba označujú niektoré svoje modely ako tiché. Niektoré steppery musíte pre zníženie hlučnosti pravidelne premazávať.
  • Napájanie – mechanické steppery bez elektroniky zvyčajne nepotrebujú žiadne napájanie. Modely so vstavanými počítačmi vyžadujú často napájanie batériami. Nájdete však aj tzv. samonabijacie steppery, ktoré el. energiu, potrebnú na napájanie, vyrábajú pomocou vášho pohybu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O výbere steppera už viete takmer všetko. Kúpa však nie je len o technických parametroch, ale aj o praktickom využití stroja. Odpovede na často kladené otázky ohľadom stepperov vám výber uľahčia.

Je lepší manuálny stepper alebo stepper s motorom?

Obidva typy sú dobrou voľbou. Steppery s motorom potrebujú elektrinu, sú o niečo hlučnejšie, avšak cvičenie na nich je plynulejšie a šetrnejšie ku kĺbom. Manuálny stepper je tichší, cvičiť na ňom môžete aj pri pozeraní TV.

Musí mať stepper počítač?

Nemusí, ak však chcete sledovať svoje pokroky, oplatí sa vám investovať do modelu s počítačom. Disponuje ním väčšina stepperov, líšia sa len množstvom funkcií.

Je cvičenie na stepperi šetrné k telu?

Stepper v porovnaní s chôdzou po schodoch šetrí kĺby. Pohyb na stepperi je plynulejší, jemnejší ako došľapovanie na schody.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.8%)
Dátum publikovania: 02.08.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

11/12/2021 20:08
Alica

HMS S3092 s lankami som si vybrala, aby som mohla cvičiť v pohodlí domova. Páči sa mi možnosť nastavenia výšky kroku. Hoci to deklarujú aj iné produkty, mám skúsenosť, že nie vždy je to pravda. S výrobkom som spokojná, má relatívne tichý chod, ľahko sa dá preniesť na potrebné miesto.

11/12/2021 10:19
Ivka

So stepperom inSPORTline Active som spokojná, má tichý chod a kvalitnú konštrukciu. Myslím si, že aj čo sa týka životnosti, vydrží dlhšie než môj predchádzajúci stepper od konkurenčnej značky. Je skladný a veľmi dobre sa používa, zatiaľ som so všetkým spokojná a môžem ho odporučiť.

18/10/2021 18:43
Tomi

Kvalitne spracovaný stepper je Domyos 100, no pre mňa je veľkým sklamaním, že si neviem nastaviť silu odporu. Napriek tomu je stepper vydarený a pomer ceny a kvality na úrovni. Nie je hlučný, cvičenie je pohodlné a nikde nič nevŕzga.

18/10/2021 08:09
Renáta

Super skladný stepper pre domáce použitie je inSPORTline Big. Mám ho už dlhší čas, hoci na začiatku mi trocha vadilo, že pri cvičení píska, neskôr sa to upravilo a už je tichý. Viem si na ňom precvičiť celé telo a najväčšou výhodou je, že je malý a zmestí sa všade. Potešilo ma, že súčasťou balenia bol aj olej na premazanie.

12/08/2021 19:54
Hedviga

Mám mini stepper inSPORTline Jungy a cvičím na ňom takmer denne, čo sa odrazilo na mojej kondícii, ktorá sa zlepšila a aj samotná chôdza je o čosi ľahšia. Vzhľadom na to, že som dosť zaneprázdnená osoba a nemám veľa voľného času, aby som mohla navštevovať fitness centrum, vďaka stepperu si zacvičím v domácom prostredí, kedy mám na to chuť a čas. Stepper je vyrobený z kvalitného a robustného materiálu. Má veľmi dobrú stabilitu a niekoľko možností nastavenia. Dizajn je tiež pekný a chod pomerne nehlučný. Stepper je úžasne skladný a nie je ho potrebné montovať, pretože mi prišiel už zložený v celku. So stepperom som spokojná a snažím sa ho zakaždým využívať minimálne 60 minút denne.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok