Najlepšie prekvapkávacie kávovary 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Popri širokej ponuke espresso kávovarov, ktoré dokážu pripraviť tú najchutnejšiu kávu, si možno pomyslíte, že prekvapkávacie kávovary patria do minulého desaťročia. Nie je to úplne tak, oproti espressovačom majú niekoľko výhod.

Ako vybrať prekvapkávací kávovar

V článku vám poradíme, ako funguje prekvapkávač, predstavíme najobľúbenejšie z nich a poradíme, ako vybrať prekvapkávač.

Najlepšie prekvapkávacie kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SCE 2100BK   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Philips HD7900/50   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor SCE 7000BK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Philco PHCM 3000   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Catler CM 4012   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Prekvapkávacie kávovary – recenzie

Prekvapkávací kávovar je klasika, ktorá nájde uplatnenie v domácnostiach, kde sa káva pije na litre. Či už hľadáte moderný, alebo retro kávovar, z nami recenzovaných modelov si vyberiete vhodný kávovar pre vaše potreby.

Viac kávy, slabšia chuť

Prekvapkávacie kávovary fungujú na princípe filtrácie. Namletá káva sa uloží do filtra zo špeciálneho papiera alebo iného materiálu a horúca voda sa cez ňu nechá pomaly pretekať a prekvapkávať do nádoby (najčastejšie je to sklenená kanvica). Práve materiál filtra je to, čo v tomto prípade môže výrazne ovplyvniť chuť hotovej kávy.

Takto pripravená káva má, na rozdiel od espressa, o niečo menej výraznú chuť, podobnú klasickej zalievanej či tureckej káve, no bez kávovej usadeniny.

Prekvapkávacie kávovary vám dokážu pripraviť väčšie množstvo kávy naraz. Podľa typu kávovaru to môže byť až vyše litra, pokým espressovač obslúži max. 2 šálky súčasne a mokka kávovar na tom nie je omnoho lepšie. Navyše, pripraviť espresso trvá omnoho dlhšie ako pripraviť kávu v prekvapkávači.

Príprava kávy v prekvapkávači

Prekvapkávanú kávu môžete vďaka funkcii udržiavania teploty piť hoci aj pol hodinu po dovarení, takže sa nemusíte báť, že by ste jej pripravili priveľa. Samozrejme, najlepšia je vždy čerstvá.

Intenzitu chuti môžete regulovať množstvom nasypanej kávy, na niektorých modeloch si môžete chuť nastaviť.

Kávovar na filtrovanú kávu si teda nájde miesto vo vašej kuchyni, ak sa nepovažujete za náročného milovníka kávy a uprednostňujete skôr „klasiku“ pred espressom. Vďaka veľkému objemu kávy pripravenej na jeden raz sú ideálnym doplnkom do kancelárií či firemných kuchyniek.

Ako vybrať prekvapkávací kávovar

Ak pijete kávy veľa a doprajete si ju po celý deň, vhodnou voľbou pre vás bude práve prekvapkávací kávovar. Okrem dizajnu je dôležitým parametrom výberu napr. príkon, používané filtre či objem nádoby na hotovú kávu.

Nádoba na hotovú kávu

Hotová prefiltrovaná káva sa v prekvapkávacom kávovare najčastejšie zhromažďuje v kanvici z tvrdeného skla. V nej ihneď vidíte, koľko kávy máte k dispozícii – na jej stene je totiž spravidla vyznačená odmerka.

Objem sa pohybuje v rozsahu 0,6 – 2 l, ide spravidla o hrubý objem nádoby naplnenej až po vrch. Ten využiteľný výrobcovia zvyčajne uvádzajú v počte malých či veľkých šálok kávy. Objem zásobníka na vodu môže byť väčší, keďže časť vody sa zachytí v káve.

Čierny prekvapkávací kávovar s nádobou z tvrdeného skla

Kávovary so sklenenou kanvicou často disponujú funkciou udržiavania teploty. Táto funkcia je často automatická a nemôžete ju zapnúť manuálne. Funguje to tak, že po dokončení prípravy kávy sa spustí ohrievacie teleso, ktoré je zabudované do kovovej platne pod kanvicou.

Toto udržiavanie teploty trvá iba 30 – 40 min. (v závislosti od modelu), potom sa prístroj automaticky vypne. Je to kvôli tomu, že po tejto dobe sa chuť kávy začína rapídne zhoršovať vďaka chemickým procesom, ktoré naštartuje dlhotrvajúce teplo.

Niektoré kávovary sú namiesto kanvice vybavené špeciálnou termoskou, ktorá udrží kávu dlhšie teplú. Navyše, termosku si môžete ihneď vziať so sebou.

Vychutnajte si kávu už počas prípravy

Dobrý prekvapkávací kávovar je vybavený funkciou anti-drip alebo drip-stop. Tá funguje tak, že po vybratí kanvice spod zásobníka s filtrom a kávou pružina uzavrie ventil, ktorý zabráni káve ďalej vytekať. Zvyšná káva tak po vybratí kanvice nebude kvapkať dolu na kávovar.

Prekvapkávací kávovar s kovovou kanvicou

Ďalšou výhodou tejto funkcie je, že kávu si do šálky môžete naliať aj počas prípravy, obvykle na to máte iba 15 – 30 s, potom nahromadená voda pretečie cez zásobník s kávou.

Papierové i opakovane použiteľné filtre

Lacnejšie kávovary používajú spravidla papierové filtre, ktoré sú jednorazové, takže s nimi produkujete zbytočný odpad. Pri výbere kávovaru si dajte pozor, aby boli jednoducho dostupné vo vašom obľúbenom e-shope či predajni. 

Drahšie prekvapkávacie kávovary sú často vybavené umývateľnými filtrami. Tie môžete používať aj opakovane a nemusíte tak strácať čas s nákupom jednorazových. Niektorí náročnejší milovníci kávy síce tvrdia, že typ filtra môže ovplyvniť chuť, často však zhoršenie chuti nie je pozorovateľné.

Nie každý výrobca filtre ku kávovaru pribaľuje, pred kúpou si pre istotu preverte, či si ich nemusíte objednať zvlášť.

Keď vás prebudí aróma kávy

Vynikajúcou funkciou, ktorú nájdete aj na mnohých lacnejších prekvapkávacích kávovaroch, je časovač.

Odkvapkávací kávovar – aké funkcie si všímať pri výbere?

Kávovar s časovačom spoznáte najčastejšie podľa displeja, ktorý vo východiskovom stave zobrazuje aktuálny čas. Môžete si pomocou neho navoliť čas, kedy sa má kávovar spustiť. Večer teda jednoducho naplníte filter kávou a zásobník vodou, pričom ráno sa kávovar automaticky spustí a vás prebudí vôňa čerstvej prekvapkávanej kávy.

Ďalšie parametre a funkcie prekvapkávacích kávovarov

  • Príkon – pohybuje sa obvykle v rozmedzí 500 – 1 500 W. Platí tu, že čím je vyšší, tým dokáže kávovar rýchlejšie zohriať príslušné množstvo vody (modely s väčším objemom teda potrebujú vyšší príkon). V tomto prípade nejde o podstatný parameter, keďže extrakcia kávy si vyžaduje určitý čas, vďaka ktorému získa bohatú arómu. Tento proces by ste teda nemali urýchľovať za každú cenu.
  • Nastavenie arómy – na niektorých kávovaroch si môžete nastaviť intenzitu chuti. Kávovar ju reguluje najčastejšie rýchlosťou prietoku vody cez mletú kávu.
  • Ochrana proti prehriatiu – je tvorená tepelnou poistkou, ktorá kávovar vypne, keď sa v zásobníku minie voda. Zabráni tým prepáleniu ohrievacieho telesa. Po vychladnutí môžete kávovar znovu zapnúť a používať.
  • Automatické vypnutie – kávovar sa sám vypne po určitej dobe nečinnosti, aby ušetril el. energiu.
  • Automatické odvápnenie  – prístroj sa sám zbaví vodného kameňa – stačí, aby ste doň pridali vhodný odvápňovací prostriedok (či už vo forme tekutiny, prášku alebo tablety).
  • Prekvapkávací kávovar s mlynčekom – na trhu nájdete aj modely s integrovaným mlynčekom. Taký typ môžete teda použiť aj ako kávovar na zrnkovú kávu – počítajte však s omnoho vyššou cenou než za jednoduché prekvapkávače.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Čo vás zaujíma najviac pri výbere prekvapkávacieho kávovaru? Vyberať treba nielen podľa technických vlastností a parametrov, ale aj praktického využitia. Odpovedali sme na tie najčastejšie otázky:

Je káva z prekvapkávacieho kávovaru lepšia ako obyčajná zalievaná káva?

Chuť kávy je podobná, avšak získate kávu bez kávovej usadeniny. Môžete si pripraviť väčšie množstvo kávy naraz, pričom kávovar urobí väčšinu práce za vás.

Potrebujem k prekvapkávaciemu kávovaru aj mlynček na kávu?

Nie je to nevyhnutnosť. Keďže kvalita kávy závisí aj od jej pomletia, kúpu mlynčeka vám odporúčame.

Má každý prekvapkávací kávovar časovač?

Nie, nie je to samozrejmosť. Časovač majú viaceré lacnejšie i drahšie modely, preto nie je problém nájsť taký, ktorý by vám vyhovoval.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.8%)
Dátum publikovania: 09.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 23:03
Fedor

Kávovar SEVERIN KA 4814 je fajn, všetko je pekne po kope. Mlynček aj kávovar. Výhodou je termoska a časovač. Mínusom, že popis nie je po slovensky. Ak ste priaznivcom prekvapkávanej kávy, určite odporúčam.

08/01/2022 10:58
Cilka

Philco PHCM 3000 má super dizajn, časovač a robí silnú kávu. Má unikátnu dvojstennú termokanvicu. Káva je naozaj vynikajúca a dá sa používať aj na prípravu čaju. Mínusom je spôsob nalievania kávy z kanvice, ktoré nie je dobre premyslené, pretože sa to nalieva horšie a bez rozliatia je to takmer nemožné. Pre domáce potreby je to ideálne riešenie za rozumnú cenu.

13/11/2021 09:39
Dominik

Klarstein Aromatica odvedie svoju prácu na jednotku. Veľké mínus však dávam za odfláknutý návod, pretože som tam nenašiel potrebné informácie a všetko som sa naučil sám počas praxe - varenia kávy. Káva je chutná a uvarená rýchlo, no či bude kávovar spoľahlivý, to ukáže až čas. Páči sa mi praktickosť a jednoduchá obsluha, no čistenie je troška špinavšia práca, ale mal by to zvládnuť každý sám. Kanvicu odporúčam zakladať s citom, pretože na svoje miesto nezapadne na prvýkrát.

17/07/2021 10:40
Jasmína

Mám prekvapkávací kávovar Bravo B 4463. Tento typ kávovaru som zvolila, pretože si myslím, že prekvapkávaná káva je zdravšia než granulová. Kávovar má veľmi jednoduchú obsluhu a oceňujem, že má časovač a tiež permanentný filter. Je veľmi lacný, preto trocha vidieť nižšiu kvalitu použitých plastov, ale vzhľadom k cene je to fajn. Len dúfam, že sa rýchlo nepokazí a bude mi slúžiť aspoň dva - tri roky. :-) Malé mínus dávam za horšiu údržbu, pretože kávovar sa vždy zafarbí od kávy. Čistenie však nie je nič strašné a mal by ho zvládnuť každý.

16/07/2021 19:46
Magda

Doma máme kávovar DeLonghi ICM 14011 a je to kvalitný produkt, ktorému nemám čo vytknúť. Za praktický považujem prekvapkávač na dve veľké kávy, vďaka čomu si kávu vychutnám spolu s manželom. Oceňujem jednoduchú obsluhu či permanentný filter, ktorý je však možné nahradiť aj papierovým. Plus dávam tiež za to, že ohrieva už hotovú kávu. Prekvapkávať je možné len do kanvičky dodanej s kávovarom, čiže vlastnú, žiaľ, nemôžem používať, ale nie je to nič, prečo by som mala produktu znížiť hodnotenie. Tento kávovar je vhodný pre malé domácnosti, robí skvelú kávu a myslím si, že cena zodpovedá kvalite.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok