Najlepšie prekvapkávacie kávovary – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Popri širokej ponuke espresso kávovarov, ktoré dokážu pripraviť tú najchutnejšiu kávu, si možno pomyslíte, že prekvapkávacie kávovary patria do minulého desaťročia. Nie je to úplne tak, oproti espressovačom majú niekoľko výhod.

Ako vybrať prekvapkávací kávovar

V článku vám poradíme, ako funguje prekvapkávač, predstavíme najobľúbenejšie z nich a poradíme, ako vybrať prekvapkávač.

Najlepšie prekvapkávacie kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Aromatica X   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
ETA 3174 Inesto   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sencor SCE 3050 SS   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Catler CM 4010   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philips HD7767/00   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Viac kávy, slabšia chuť

Prekvapkávacie kávovary fungujú na princípe filtrácie. Namletá káva sa uloží do filtra zo špeciálneho papiera alebo iného materiálu a horúca voda sa cez ňu nechá pomaly pretekať a prekvapkávať do nádoby (najčastejšie je to sklenená kanvica). Práve materiál filtra je to, čo v tomto prípade môže výrazne ovplyvniť chuť hotovej kávy.

Takto pripravená káva má, na rozdiel od espressa, o niečo menej výraznú chuť, podobnú klasickej zalievanej či tureckej káve, no bez kávovej usadeniny.

Prekvapkávacie kávovary vám dokážu pripraviť väčšie množstvo kávy naraz. Podľa typu kávovaru to môže byť až vyše litra, pokým espressovač obslúži max. 2 šálky súčasne a mokka kávovar na tom nie je omnoho lepšie. Navyše, pripraviť espresso trvá omnoho dlhšie ako pripraviť kávu v prekvapkávači.

Príprava kávy v prekvapkávači

Prekvapkávanú kávu môžete vďaka funkcii udržiavania teploty piť hoci aj pol hodinu po dovarení, takže sa nemusíte báť, že by ste jej pripravili priveľa. Samozrejme, najlepšia je vždy čerstvá.

Intenzitu chuti môžete regulovať množstvom nasypanej kávy, na niektorých modeloch si môžete chuť nastaviť.

Kávovar na filtrovanú kávu si teda nájde miesto vo vašej kuchyni, ak sa nepovažujete za náročného milovníka kávy a uprednostňujete skôr „klasiku“ pred espressom. Vďaka veľkému objemu kávy pripravenej na jeden raz sú ideálnym doplnkom do kancelárií či firemných kuchyniek.

Ako vybrať prekvapkávací kávovar

Ak pijete kávy veľa a doprajete si ju po celý deň, vhodnou voľbou pre vás bude práve prekvapkávací kávovar. Okrem dizajnu je dôležitým parametrom výberu napr. príkon, používané filtre či objem nádoby na hotovú kávu.

Nádoba na hotovú kávu

Hotová prefiltrovaná káva sa v prekvapkávacom kávovare najčastejšie zhromažďuje v kanvici z tvrdeného skla. V nej ihneď vidíte, koľko kávy máte k dispozícii – na jej stene je totiž spravidla vyznačená odmerka.

Objem sa pohybuje v rozsahu 0,6 – 2 l, ide spravidla o hrubý objem nádoby naplnenej až po vrch. Ten využiteľný výrobcovia zvyčajne uvádzajú v počte malých či veľkých šálok kávy. Objem zásobníka na vodu môže byť väčší, keďže časť vody sa zachytí v káve.

Čierny prekvapkávací kávovar s nádobou z tvrdeného skla

Kávovary so sklenenou kanvicou často disponujú funkciou udržiavania teploty. Táto funkcia je často automatická a nemôžete ju zapnúť manuálne. Funguje to tak, že po dokončení prípravy kávy sa spustí ohrievacie teleso, ktoré je zabudované do kovovej platne pod kanvicou.

Toto udržiavanie teploty trvá iba 30 – 40 min. (v závislosti od modelu), potom sa prístroj automaticky vypne. Je to kvôli tomu, že po tejto dobe sa chuť kávy začína rapídne zhoršovať vďaka chemickým procesom, ktoré naštartuje dlhotrvajúce teplo.

Niektoré kávovary sú namiesto kanvice vybavené špeciálnou termoskou, ktorá udrží kávu dlhšie teplú. Navyše, termosku si môžete ihneď vziať so sebou.

Vychutnajte si kávu už počas prípravy

Dobrý prekvapkávací kávovar je vybavený funkciou anti-drip alebo drip-stop. Tá funguje tak, že po vybratí kanvice spod zásobníka s filtrom a kávou pružina uzavrie ventil, ktorý zabráni káve ďalej vytekať. Zvyšná káva tak po vybratí kanvice nebude kvapkať dolu na kávovar.

Prekvapkávací kávovar s kovovou kanvicou

Ďalšou výhodou tejto funkcie je, že kávu si do šálky môžete naliať aj počas prípravy, obvykle na to máte iba 15 – 30 s, potom nahromadená voda pretečie cez zásobník s kávou.

Papierové i opakovane použiteľné filtre

Lacnejšie kávovary používajú spravidla papierové filtre, ktoré sú jednorazové, takže s nimi produkujete zbytočný odpad. Pri výbere kávovaru si dajte pozor, aby boli jednoducho dostupné vo vašom obľúbenom e-shope či predajni. 

Drahšie prekvapkávacie kávovary sú často vybavené umývateľnými filtrami. Tie môžete používať aj opakovane a nemusíte tak strácať čas s nákupom jednorazových. Niektorí náročnejší milovníci kávy síce tvrdia, že typ filtra môže ovplyvniť chuť, často však zhoršenie chuti nie je pozorovateľné.

Nie každý výrobca filtre ku kávovaru pribaľuje, pred kúpou si pre istotu preverte, či si ich nemusíte objednať zvlášť.

Keď vás prebudí aróma kávy

Vynikajúcou funkciou, ktorú nájdete aj na mnohých lacnejších prekvapkávacích kávovaroch, je časovač.

Odkvapkávací kávovar – aké funkcie si všímať pri výbere?

Kávovar s časovačom spoznáte najčastejšie podľa displeja, ktorý vo východiskovom stave zobrazuje aktuálny čas. Môžete si pomocou neho navoliť čas, kedy sa má kávovar spustiť. Večer teda jednoducho naplníte filter kávou a zásobník vodou, pričom ráno sa kávovar automaticky spustí a vás prebudí vôňa čerstvej prekvapkávanej kávy.

Ďalšie parametre a funkcie prekvapkávacích kávovarov

  • Príkon – pohybuje sa obvykle v rozmedzí 500 – 1 500 W. Platí tu, že čím je vyšší, tým dokáže kávovar rýchlejšie zohriať príslušné množstvo vody (modely s väčším objemom teda potrebujú vyšší príkon). V tomto prípade nejde o podstatný parameter, keďže extrakcia kávy si vyžaduje určitý čas, vďaka ktorému získa bohatú arómu. Tento proces by ste teda nemali urýchľovať za každú cenu.
  • Nastavenie arómy – na niektorých kávovaroch si môžete nastaviť intenzitu chuti. Kávovar ju reguluje najčastejšie rýchlosťou prietoku vody cez mletú kávu.
  • Ochrana proti prehriatiu – je tvorená tepelnou poistkou, ktorá kávovar vypne, keď sa v zásobníku minie voda. Zabráni tým prepáleniu ohrievacieho telesa. Po vychladnutí môžete kávovar znovu zapnúť a používať.
  • Automatické vypnutie – kávovar sa sám vypne po určitej dobe nečinnosti, aby ušetril el. energiu.
  • Automatické odvápnenie  – prístroj sa sám zbaví vodného kameňa – stačí, aby ste doň pridali vhodný odvápňovací prostriedok (či už vo forme tekutiny, prášku alebo tablety).
  • Prekvapkávací kávovar s mlynčekom – na trhu nájdete aj modely s integrovaným mlynčekom. Taký typ môžete teda použiť aj ako kávovar na zrnkovú kávu – počítajte však s omnoho vyššou cenou než za jednoduché prekvapkávače.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Čo vás zaujíma najviac pri výbere prekvapkávacieho kávovaru? Vyberať treba nielen podľa technických vlastností a parametrov, ale aj praktického využitia. Odpovedali sme na tie najčastejšie otázky:

Je káva z prekvapkávacieho kávovaru lepšia ako obyčajná zalievaná káva?

Chuť kávy je podobná, avšak získate kávu bez kávovej usadeniny. Môžete si pripraviť väčšie množstvo kávy naraz, pričom kávovar urobí väčšinu práce za vás.

Potrebujem k prekvapkávaciemu kávovaru aj mlynček na kávu?

Nie je to nevyhnutnosť. Keďže kvalita kávy závisí aj od jej pomletia, kúpu mlynčeka vám odporúčame.

Má každý prekvapkávací kávovar časovač?

Nie, nie je to samozrejmosť. Časovač majú viaceré lacnejšie i drahšie modely, preto nie je problém nájsť taký, ktorý by vám vyhovoval.

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 09.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 21.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár