Najlepšie horské slnká, infralampy – recenzie, test, porovnanie

Bojíte sa, keď počujete slovné spojenie infračervené žiarenie alebo UV žiarenie? Niektoré druhy elektromagnetického žiarenia nám nemusia škodiť, ale naopak, môžu byť zdraviu prospešné. Využívajú ich infralampy, biolampy a horské slnká, ktoré vám dokážu pomôcť pri niektorých zdravotných ťažkostiach.

Ako vybrať infralampu

Pozreli sme sa na tieto zariadenia zblízka a poradíme vám, ako si jedno z nich vybrať. Taktiež vám predstavíme vybrané modely.

Najlepšie infralampy, biolampy, horské slnká

Názov Hodnotenie Detail
Zepter Biolampa Bioptron MedAll   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Schott 834   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Beurer IL 50   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Sanitas SIL 06   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Yalong Trade Biolampa Stimlight   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Infralampy, biolampy, horské slnká – recenzie

Infralampa, biolampa alebo horské slnko – napriek tomu, že sa môžu zdať tieto názvy podobné, ide o rozdielne produkty. Každá z lámp používa iné žiarenie, je teda vhodná na niečo iné. V našich recenziách sa dozviete viac o jednotlivých modeloch.

Nie je lampa ako lampa

Tzv. infralampa, nazývaná aj solux generuje pomocou infražiarovky či infražiariča infračervené žiarenie, ktoré preniká do podkožných vrstiev, kde vyvoláva teplo. Dokáže teda zvýšiť prekrvenie konkrétneho miesta, čím zmierni bolesť, pomôže pri hojení rán alebo poúrazových stavoch, uvoľní stuhnuté svaly a podporí imunitný systém.

Infračervené žiarenie je neviditeľné a absolútne bezpečné, týmto spôsobom sa šíri teplo napr. aj zo slnka a čiastočne aj z radiátorov a ohrievacích telies (tzv. sálanie).

Biolampa, na rozdiel od infralampy, nevyužíva infračervené žiarenie, ale špeciálne upravené polarizované svetlo rôznych farieb, a teda aj rôznych vlnových dĺžok. To preniká 4,5 – 6 cm pod kožu a jeho vplyvom sa zvyšuje teplota tkanív, pričom dochádza k aktivácii biochemických reakcií v tkanivách.

Liečba pomocou biolampy

Liečba týmto svetlom podporuje regeneračnú schopnosť organizmu a využíva sa v rehabilitácii po úrazoch a operáciách, v reumatológii na zmiernenie bolesti, v dermatológii na pomocnú liečbu kožných ochorení či v kozmetike. Toto polarizované svetlo nemá žiadne vedľajšie účinky.

Horské slnká poznáte z minulosti a hoci s rozšírením lacných solárií stratili na popularite, stále sa vyrábajú. Ide o zariadenia, ktoré sú zdrojom UVA žiarenia s malou dávkou UVB zložky, čo je ideálna kombinácia na dosiahnutie rýchleho opálenia. Okrem toho však horské slnko pomáha v pokožke vytvárať vitamín D, zosilňuje svalovú výkonnosť, urýchľuje hojenie rán, popálenín či kožných chorôb a likviduje baktérie.

Aký výkon zvoliť

Zdrojom žiarenia v ručných infralampách sú spravidla infražiarovky s výkonom 100 – 150 W. Výhodou je, že sú vo väčšine prípadov vymeniteľné, takže ak sa pokazia, nemusíte kupovať novú infralampu. Uvedený výkon je dostatočný pre lokálne ošetrenie boľavého kĺbu či malého svalu. Ak chcete infralampou zasiahnuť veľké svalové skupiny, ako napr. hrudník, chrbát či stehno, vyberte si model s väčším výkonom. Silnejšie infralampy však často nie sú až také mobilné a žiarič majú spravidla napevno zabudovaný. Ich výkon sa pohybuje okolo 300 W.

Použitie infralampy na liečbu chrbta

V horských slnkách sa UV žiarenie vytvára najčastejšie v žiarivkových trubiciach. Vyzerajú ako klasické „neónky“, produkujú však minimum viditeľného svetla. Celkový výkon konkrétneho modelu závisí zvyčajne od počtu týchto trubíc – najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 70 – 400 W. Čím je horské slnko silnejšie, tým väčšiu plochu dokáže zasiahnuť a tým je jeho účinok výraznejší.

Pri biolampách výrobcovia často výkon neudávajú, keďže tento parameter nie je podstatný. 

Bezpečnosť na prvom mieste

Horské slnko nie je vhodné pre každého, nemali by ste ho používať ak máte najbledší typ pokožky a v lete namiesto opálenia zakaždým skončíte so začervenanou pokožkou. Samozrejme, UV žiarenie je škodlivé pre oči, preto výrobcovia k horským slnkám pribaľujú ochranné okuliare. Bez nich horské slnko v žiadnom prípade nepoužívajte.

Horské slnko na opaľovanie

Biolampy sú vo všeobecnosti bezpečné, nemali by ste ich však používať pri epilepsii, v prvej polovici tehotenstva na brucho, ak podstupujete liečbu zhubných nádorov, na pooperačné jazvy, akútne infekcie či štítnu žľazu. S biolampou si nikdy nesvieťte do otvorených očí.

Infralampy sú taktiež bezpečné, ani do nich by ste sa však zbytočne nemali pozerať a mali by ste tiež dodržať minimálnu odporúčanú vzdialenosť od pokožky (závisí od výkonu infralampy a výrobca ju obyčajne špecifikuje v návode na použitie).

Pri používaní týchto zariadení nezabudnite dodržiavať aj základné bezpečnostné pokyny. Nepoužívajte ich vo vlhkých priestoroch (napr. kúpeľňa či okolie bazéna), väčšina z nich na to nie je určená. Pri prevádzke ani niekoľko minút po vypnutí sa ich nedotýkajte – mohli by ste sa popáliť. Dajte si tiež pozor na použitie pri rôznych chronických ochoreniach alebo po vážnych úrazoch či operáciách. Vždy je najrozumnejšie, ak prekonzultujete použitie infralampy, biolampy či horského slnka s vaším lekárom.

Použitie infralampy na ošetrenie pleti

Ďalšie parametre a funkcie infralámp, biolámp a horských sĺnk

  • Napájanie – väčšina infralámp, biolámp a horských sĺnk je vzhľadom na svoj vysoký výkon napájaná z klasickej 230 V zásuvky. Výhodou je, ak má zariadenie odnímateľný napájací kábel, ktorý pri používaní a prenášaní neprekáža.
  • Polohovanie – dobrá infralampa, biolampa či horské slnko by malo byť polohovateľné (okrem ručných prístrojov), aby ste žiarenie dokázali namieriť správnym smerom (napr. ak sedíte či ležíte). K niektorým výrobcovia dodávajú stojany ako osobitné príslušenstvo.
  • Hlučnosť – niektoré výkonné infralampy alebo horské slnká sú vybavené chladiacimi ventilátormi, ktoré udržia zdroj infra či UV žiarenia dostatočne chladný, aby sa neprehrial a nepoškodil zariadenie. Ventilátory sú však spravidla zdrojom hlučnosti, ktorá na vás nemusí pôsobiť vždy príjemne.
  • Časovač – umožní vám nastaviť čas, po ktorom sa zariadenie automaticky vypne. Pri infralampách a biolampách je to zvyčajne do 15 min., pri horských slnkách aj do pol hodiny. Časovač môže byť nastaviteľný tlačidlami či otočným ovládačom.
  • Displej – nájdete ho iba na drahších modeloch infralámp, biolámp či horských sĺnk. Zobrazuje zostávajúci čas, zvolený výkon či iné prevádzkové stavy.
  • Ochrana proti prehriatiu – má formu tepelnej poistky, ktorá zariadenie vypne napr. v prípade, ak ho omylom zakryjete a prehreje sa. Zabráni tým požiaru.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Infralampa vám môže pomôcť s rôznymi zdravotnými problémami – zmierniť bolesť, hojiť rany či nabudiť imunitný systém. Na čo sa pri výbere zamerať, sme vám už prezradili. Nie je to však všetko, o čo sa treba ešte pred kúpou prístroja zaujímať. Dôležité je aj jeho praktické použitie. Na najčastejšie otázky o infralampách sme sa rozhodli odpovedať.

Za ako rýchlo pocítim prvé účinky?

Čo sa úľavy od bolesti týka, účinky by ste mali pocítiť okamžite. Pri pravidelnom používaní lampy sa do 1-2 týždňov zlepší vaša pokožka a bude vyzerať zdravšie. Po 2-6 týždňoch bude pôsobiť hladšia a jemnejšia. Cca po 4 mesiacoch sa priaznivo prejaví aj jej účinok na vrásky.

Aké sú zásady používania infralampy?

Nemali by ste sa prehnane vystavovať infračerveným lúčom. Nadmerné používanie lampy totiž môže vyvolať bolesti hlavy a únavu. Počas používania infralampy si treba chrániť oči – buď pomocou ochranných okuliarov, alebo treba mať oči zatvorené. Aby bola liečba efektívna, musíte dodržiavať správnu vzdialenosť (viac info v návode na použitie). Na pokožku si neaplikujte žiadne olejčeky ani mastičky. Povrchu lampy sa počas používania nedotýkajte, mohli by ste sa popáliť.

Môžem infralampu používať aj počas tehotenstva?

Infralampa je bezpečná aj počas tehotenstva. Žiadne vedľajšie účinky nespôsobuje, preto sa nemusíte obávať napr. nahrievania chrbta či nôh.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 13.09.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 20.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/07/2021 21:04
Darinka

Kúpila som si jednoduchú a lacnú infralampu Sanitas SIL 06. Nechcela som do tohto produktu príliš investovať, nakoľko ho plánujem používať len občasne. Zatiaľ mám lampu len krátko, no funguje bez problémov. Poskytuje mi päť možností nastavenia uhlov a hoci má nižší výkon, spĺňa svoj účel. Oceňujem, že lampa sa rýchlo rozohreje a vydrží hriať aj 15 minút vkuse. Na kúpu ma presvedčila najmä nízka cena, preto som silnejší výkon ani nečakala. Na lampe mi chýba vypínač a nechápem, prečo ho sem výrobca nezakomponoval. Lampa je veľmi ľahučká, jednoducho sa prenáša na požadované miesto, avšak pozor, jej nízka váha má aj svoje mínus, pretože sa ľahko môže stať, že ju nechtiac prevrátite. Celkovo som s lampou spokojná a zbytočne by som si priplácala za drahší variant.

Pridať komentár