Najlepšie externé DVD mechaniky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Externá DVD mechanika má v prípade niektorých prenosných zariadení veľké opodstatnenie. Mnohé moderné notebooky či netbooky dnes nedisponujú integrovanou DVD mechanikou, a tak je jedinou možnosťou, ako nahrať obsah z CD, DVD či Blu-ray nosičov – práve externá DVD mechanika. Ako vybrať? Ktoré parametre si všímať pri výbere? Pripravili sme pre vás aj niekoľko konkrétnych modelov pre ľahší výber.

Ako vybrať externú DVD mechaniku?

Prvé, čo treba pred samotným výberom zvážiť, je to, aké máte na externú mechaniku požiadavky. Vo všeobecnosti musíte vedieť, aký druh nosiča chcete prostredníctvom externej mechaniky využívať. Môže ísť totiž o CD, DVD či Blu-ray disky, ale existujú aj typy, ktoré načítajú FDD disky známe ako diskety. Následne je potrebné zvážiť ešte ďalšie podstatné parametre.

Najlepšie externé DVD mechaniky

Názov Hodnotenie Detail
LG GP57E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Dell externá DVD-RW   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Verbatim 98938   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Liteon eBAU108   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Externé DVD mechaniky – recenzie

Rozmýšľate nad novou DVD mechanikou, ale napriek sledovaným parametrom sa neviete rozhodnúť pre konkrétny model? Nechajte sa inšpirovať našimi recenziami, v ktorých sa dozviete plusy i mínusy jednotlivých externých mechaník.

Dôležité parametre výberu

Okrem toho, že musíte vedieť, ktorý typ externej mechaniky sa vám žiada, sledovať by ste mali aj ďalšie podstatné parametre. Typ a spôsob pripojenia, USB 2.0, USB 3.0 alebo micro USB konektor, takisto stojí za to zvážiť veľkosť takejto externej mechaniky, pretože ju s veľkou pravdepodobnosťou budete prenášať. Okrem toho sa na základe recenzií vyhýbajte modelom s vysokou hlučnosťou. V neposlednom rade, dôležitú rolu zohráva aj rýchlosť mechaniky a zaujímavou funkciou je nepochybne, ak plní zariadenie i funkciu napaľovačky.

  • Základné typy
  • Konektivita a kompatibilita
  • Rýchlosť zápisu a čítania
  • Rozmery a hmotnosť
  • Funkcia napaľovania
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Základné typy mechaník podľa média

Rozdelenie externých mechaník nie je žiadnou vedou. Všetko totiž záleží na tom, aký druh média budete prehrávať. Všeobecne môžete vyberať zo štyroch typov externých mechaník.

  • CD mechaniky – zrejme nikoho neprekvapí, že externé CD mechaniky umožňujú načítavať obsah z kompaktných diskov (Compact disc – CD). Na tieto nosiče sa zmestí 700 MB dát, pričom existujú disky CD-RW, pri ktorých je možné opakovane dáta prepisovať alebo jednoducho vám postačí jednorazové CD-R médium.
  • DVD mechaniky – pracujú s DVD médiami s kapacitou 4 700 MB a ešte i dnes patria medzi pomerne často používané typy médií pre uchovávanie dát. Takisto existuje viacero druhov DVD diskov. Napríklad DVD-R DL (Double layer), tento disk má kapacitu až 8 500 MB. Rovnako ako v prípade CD existujú klasické DVD-R disky alebo DVD-RW, ktoré sú prepisovateľné. V prípade DVD diskov je ešte výhodou aj používanie DVD-RAM diskov, kde môžete mazať dáta ako na klasickom pevnom disku – ľubovoľne, nemusíte tak prepisovať celý obsah. Externé DVD mechaniky sú takisto kompatibilné s CD diskami, naopak to neplatí.
  • Blu-ray mechaniky – najmodernejší druh diskového nosiča pre uchovávanie veľkého množstva dát. Jeho výhodou je predovšetkým kapacita od 25 000 MB (Blu-ray BD-R) až po dvojvrstvové s kapacitou 50 000 MB. Obrovskou výhodou Blu-ray mechaniky je bezpochyby fakt, že je ich možné prepisovať, ale takisto sú spätne kompatibilné s CD aj DVD mechanikami, takže bez najmenších problémov za pomoci Blu-ray mechaniky prehráte CD aj DVD disky.
  • FDD mechaniky – zrejme už dávno zabudnuté, ale ak by ste potrebovali načítať obsah z disketových nosičov, určite sa vám špeciálna externá FDD mechanika hodí. Nevýhodou týchto pamäťových nosičov je pomerne krátka životnosť uchovávania dát, obmedzený počet prepisov a predovšetkým možnosť uchovania malého množstva dát – 1,44 MB.

Konektivita a kompatibilita

Od tohto parametra v zásade závisí to, akým spôsobom externú mechaniku pripojíte k vášmu zariadeniu – notebook, netbook či tablet. Takisto tento parameter vplýva i na samotnú rýchlosť mechaniky a schopnosť načítavať obsah z disku.

Otvorená externá DVD mechanika

Zvažovať môžete medzi mechanikami s USB vstupom, ideálne najmodrenejším USB 3.0 či 3.1, ktorých prenosová rýchlosť je rozhodne lepšia ako v prípade starších USB 2.0. Každopádne však natrafiť môžete i na micro USB vstupy, keďže niektoré netbooky a menšie laptopy nedisponujú ani samotným USB vstupom.

Rýchlosť čítania a zápisu externej mechaniky

Rýchlosť čítania externej mechaniky závisí od určitých štandardov. Jedným z faktorov je bezpochyby i kompatibilita a konektivita mechaniky, no v neposlednom rade i samotné konštrukčné parametre tohto zariadenia. Rýchlosť zápisu či čítania vám však úplne nepovie, že ak je číslo väčšie, tak bude prenos dát rýchlejší. Každý disk má preddefinované svoje štandardy. Pre CD mechaniku je to prenosová a čítacia rýchlosť x24, pre DVD x8 a pre Blu-ray disk je to x4.

Rýchlosť zápisu je dôležitá predovšetkým v prípade, že externá mechanika je vybavená napaľovačkou. Stále však platí, že rýchlosť závisí aj od toho, na aký druh disku budete napaľovať.

Externá mechanika – rozmery a hmotnosť

Externá mechanika veľmi často cestuje aj so samotným zariadením, ku ktorému ju pripájate. Stojí teda za zváženie, či sa vám takéto zariadenie napríklad vojde do tašky k vášmu notebooku. Ak je externá mechanika k notebooku, jej kompaktné rozmery určite oceníte.

Možností je rozhodne viac. Od stojanových konštrukcií po ležaté konštrukcie. Ak je externá mechanika väčšinou na jednom mieste, statická, nemusí vás príliš zaujímať, či má o 50 gramov viac alebo menej, takisto ani rozmery samotné nemusia hrať v takom prípade veľkú rolu.

Ak externú mechaniku využívate pri cestovaní, určite je lepší variant, ak je externá mechanika kompaktnejšia, má štíhlejší tvar a nižšiu hmotnosť. Hmotnosť externej mechaniky sa pohybuje rádovo v stovkách gramov, najľahšie „slim“ modely majú hmotnosť okolo 100 až 150 g. V priemere sa hmotnosť pohybuje na úrovni 200 až 400 g.

Funkcia napaľovania

Pre mnohých zákazníkov je dôležité, aby externá mechanika bola zároveň i napaľovačkou. Napaľovanie umožňuje ukladať na diskové pamäťové médium ľubovoľný obsah o určitom maximálnom objeme, ktorý limituje maximálne úložisko nosiča.

Externá DVD mechanika a napaľovačka v jednom

Napaľovačka nie je vždy samozrejmosťou a nemusí byť súčasťou mechaniky, hoci väčšina modelov ňou dnes disponuje. Otázkou ostáva, aký druh diskov chcete napaľovať. Externá DVD mechanika dokáže napaľovať rovnako tak i CD, naopak to však neplatí. Trocha viac špecifickou je externá mechanika/napaľovačka pre Blu-ray disky. Tých je na trhu podstatne menej a ich cena je vyššia oproti CD či DVD externým mechanikám s napaľovačkou. Na druhej strane, ak máte Blu-ray mechaniku s funkciou napaľovania, využijete jej schopnosti aj pri prehrávaní obsahu i napaľovaní na CD či DVD disky.

Cena a obľúbení výrobcovia

Koľko stojí externá mechanika? Ceny sa líšia v závislosti od typu. Najlacnejšie sú CD mechaniky, pretože prirodzene, ich funkcionalita je obmedzenejšia. Ich cenovka začína na úrovni od 20 eur. Aj v tejto cenovej kategórii bežne bývajú mechaniky vybavené napaľovačkou. Pri DVD mechanikách však skok nie je taký veľký a od 30 do 50 eur bez problémov kúpite kvalitnú DVD mechaniku aj s napaľovačkou. Pri drahších modeloch si už priplatíte za dizajn a možno aj kvalitnejšie materiály.

Externá DVD mechanika Asus či Lenovo patria na trhu medzi veľmi obľúbené a v ponuke majú široké zastúpenie modelov. Nemenej často však natrafíte aj na externé mechaniky od Dell či LG. Zastúpenie na trhu má aj Verbatim a takisto nezaostáva ani externá DVD mechanika HP.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Máte ohľadom externých mechaník ešte nejaké otázky? Na tie najčastejšie vám ponúkame odpoveď na tomto mieste. Ak ste sa nedozvedeli všetko, čo vás zaujíma, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Dokáže externá mechanika čítať aj pamäťové karty?

Na trhu sa môžete stretnúť aj s modelmi, ktoré majú integrovanú čítačku pamäťových kariet. Touto technológiou však nedisponuje každá externá mechanika.

Môže interná mechanika po demontáži fungovať ako externá mechanika?

Nie, interná mechanika (CD, DVD, Blu-ray) má úplne odlišnú konektivitu, ako modely externé. Takéto zariadenie nie je reálne možné externe prepojiť so zariadením, akým je notebook, tablet či smartfón.

Kde kúpim externú mechaniku?

Bežne ich možno dostať aj v klasických predajniach s elektrospotrebičmi. Externá DVD mechanika v NAY či OKAY elektro nie je výnimkou. Ak by ste si nevybrali priamo v kamenej predajni, na internete je množstvo e-shopov, ktoré takýto sortiment ponúkajú. Nie je teda nutné hľadať externé mechaniky v špecializovaných predajniach.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 25.01.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 05.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

17/08/2022 07:04
Luky

Veľmi netradičná požiadavka, neviem o žiadnej, ktorá by to umožňovala, všetky fungujú na USB alebo USB-C.

16/08/2022 17:13
Sandra

Poprosim niekoho z Vas o info : Chcem zakupit externu mechaniku k notebooku ako aj k TV. No naš TV nema USB vstup, iba HDMI vstupy /2ks/. Viem tuto ext.mechaniku nejak prepojit aj s takymto TV ? Dakujem za odpoved.

15/07/2022 16:57
Michal I.

Liteon eBAU108 beží bez problémov aj v extrémnej záťaži, hneď po rozbalení vie nakopírovať niekoľko desiatok DVD, až ma prekvapilo, že takýto nápor zvláda. Prístroj je maximálne skladný a netreba ho komplikovane inštalovať. Na používanie v kombinácii s notebookom, ktorý už nemá mechaniku, je to výborná mašinka. S operačným systémom Windows pracuje spoľahlivo a bez problémov.

13/07/2022 07:53
Ondrej

Asus SBW-06D2X-U je pekný dizajnérsky kúsok, má dve polohy a je takmer nehlučný. Dokáže napáliť aj prečítať takmer čokoľvek. Napaľovanie je rýchle. Oceňujem, že ihneď po zapojení do USB funguje. Výhodou sú malé rozmery a nízka hmotnosť. Škoda, že pribalený kábel nie je o ničo dlhší, ale to je len taký malý a viac menej nepodstatný detail. Za mňa je v pohode aj cena.

11/10/2021 11:48
Branislav

Všetky moje očakávania spĺňa LG GP57E, zatiaľ ho mám krátko, ale nezaznamenal som žiaden problém. Hlučnosť je minimálna, cena primeraná a v cene bol aj softvér. Prehrávanie DVDečiek je spoľahlivé. Stačí zapojiť do USB portu a fičí.

06/09/2021 15:11
Tomáš

Z8visí to od telky, ale v princípe by mala fungovať. Kábel stačí použiť ten, ktorý je k nej dodávaný, USB vstupy máte aj na TV.

02/09/2021 11:21
Ľubica Svetlíková

Dá sa použiť externá mechanika aj k TV (prehrávanie DVD, CD na veľkej obrazovke)? Ak áno tak aké káble sú k tomu potrebné?
Vďaka.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok