Najlepšie hriankovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber hriankovača nie je záležitosť, ktorú by ste hravo nezvládli, ale aj pri tomto produkte sa nájdu rozdielne parametre. V obchode sa vám možno budú zdať všetky hriankovače rovnaké a líšiace sa iba dizajnom a farbou, ale opak je pravdou. Aj pri hriankovačoch nájdeme vyhovujúce základné modely a modely, ktoré majú niečo navyše. Na čo sa teda zamerať pri výbere? Určite na kvalitu továrenského spracovania, ľahkosť ovládania a pohodlné vybranie hrianok a výbavu.

Hriankovač

Zvoliť si môžete stupeň opečenia, pričom počet stupňov sa pri jednotlivých hriankovačoch líši. Väčšina modelov už disponuje možnosťou rozmrazovania chleba z mrazničky. Niektoré modely majú aj zaujímavú funkciu opekania z jednej strany. Samozrejmosťou však nie je rozpekač pečiva, niektoré hriankovače ho vôbec nemajú, iné ho majú zabudovaný prípadne ako odnímateľnú časť.

Aby sme vám s výberom hriankovača pomohli, zozbierali sme rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom. Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov hriankovačov, určite získate kvalitný produkt, ktorý vám spríjemní nejedno ráno.

Najlepšie hriankovače

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux E7T1-6BP   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Smeg 50's   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Arabica   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sencor STS 7501BK   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Tefal TT533811   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Hriankovače – recenzie

Čerstvé hrianky na raňajky, obed či večeru? Vďaka vlastnému hriankovaču si môžete hrianky urobiť kedykoľvek. Ak si neviete napriek nášmu sprievodcovi výberom vybrať ten správny, možno vám pomôžu naše recenzie. Bližšie sme sa pozreli na niekoľko obľúbených modelov a spísali ich plusy a mínusy.

Ako vybrať hriankovač

Malá zázračná krabička, ktorá dokáže premeniť aj staršie pečivo na chrumkavú pochúťku. Áno, máme na mysli hriankovač. Či už sa vám pokazil starý, alebo ešte žiadny nemáte, určite vám príde vhod zopár tipov pre výber tohto šikovného spotrebiča. Pri výbere by ste nemali podceňovať napríklad materiálové prevedenie, ale ani rýchlosť prípravy či funkcie hriankovača.

Dizajn a materiálové prevedenie

Samozrejme, že na prvom mieste by mala byť funkcia hriankovača. Myslite však aj na to, že ide o spotrebič, ktorý môže byť doplnkom vašej kuchyne po dlhé roky. Mal by teda svojím dizajnom ladiť s ostatnými prvkami a spotrebičmi.

Malý hriankovač

Čo sa týka materiálu, lacnejšie modely majú často telo z plastu. Výhodou je ľahšia údržba – nezostávajú na ňom odtlačky prstov ako napr. na lesklých kovových povrchoch. Keďže plast nie je dobrý vodič tepla, nehrozí tu ani popálenie o horúci hriankovač. Na druhej strane plasty pôsobia lacno a časom môžu vplyvom svetla vyblednúť či zažltnúť.

Hriankovače s kovovým telom sú odolnejšie, najnovším trendom sú elegantné modely z nehrdzavejúcej ocele, prípadne retro hriankovače s jednofarebným telom a s oblejšími tvarmi. Ich cena je ale vyššia.

Aby ste stihli raňajky

Kapacita hriankovača býva podceňovaným parametrom, no čakanie na hrianky vám ako výhovorka pri meškaní do práce či do školy asi neprejde. Okrem bežných modelov na dve súčasne pripravované hrianky sú dostupné aj hriankovače na 4 hrianky. Tie môžu byť opekané naraz, prípadne môže byť zariadenie rozdelené na dve sekcie po dve hrianky, pričom v prípade potreby môžete opekať iba dva kusy súčasne a neplýtvať tak zbytočne energiou.

Ak by sa vám 4 hrianky zdali málo, existujú aj špeciálne otvorené ploché hriankovače, ktoré pripomínajú elektrický gril. Na niektoré z nich sa zmestí až 6 kusov pečiva naraz. Taktiež môžete naraziť na extra široké hriankovače, do ktorých sa zmestí celý krajec chleba. Tie sú vhodné pre domácnosti, kde sa často čerstvý chlieb nestíha spotrebovať.

Výkon hriankovača

Tu platí jednoduchá priama úmera – čím vyšší výkon, tým rýchlejšie opečené pečivo. Výkon bežných hriankovačov sa pohybuje od 650 do 2 500 W. Nezabudnite, že pri opekaní 4 hrianok naraz vo väčších modeloch sa teplo, a teda aj výkon delí medzi 4 kusy pečiva namiesto dvoch, takže teoreticky pre rovnakú rýchlosť prepečenia potrebujete dvojnásobný výkon. Z hľadiska rýchlosti je vhodné vyberať spomedzi hriankovačov s príkonom od cca 800 W pre dve hrianky.

Veľký hriankovač

Funkcie hriankovačov

Nie každý hriankovač disponuje zásobníkom na omrvinky či nadstavcom na rozpekanie pečiva. Ak viete, že budete niektoré z funkcií potrebovať, mali by ste ich pri výbere správneho hriankovača pozorne sledovať.

 • Regulátor stupňa opečenia – Nájdete ho na takmer každom hriankovači, najčastejšie vo forme otočného alebo posuvného voliča. Regulátory stupňa opečenia na mnohých hriankovačoch v skutočnosti neregulujú výkon, ale čas, ktorý hrianka v hriankovači strávi. Čím tam bude dlhšie, tým viac sa opečie.
 • Automatické vycentrovanie hrianky – Malý kus pečiva po vložení vycentruje tak, aby bol v strede ohrievacieho telesa, čo pomôže jeho rovnomernému prepečeniu.
 • Automatické zasunutie a vysunutie pečiva – Modely s touto funkciou sú vybavené senzorom, ktorý zistí, že do hriankovača vkladáte pečivo a následne ho automaticky zasunie až na dno (prípadne vycentruje, pozri predchádzajúci odstavec). Po ukončení pečenia ju zase vysunie do najvyššej možnej polohy. Týmito postupmi predídete možnému popáleniu o hriankovač.
 • Zásobník na omrvinky – Nájdete ho v niektorých hriankovačoch vo forme výsuvnej misky, do ktorej padajú omrvinky z pečiva. Hriankovač teda nemusíte obracať hore dnom a omrvinky z neho zložito vytriasať.
 • Nadstavec na rozpekanie pečiva – Umiestňuje sa na vrchnú časť hriankovača a umožňuje pomaly ohrievať pečivo (napr. aj rožky či žemle) pôsobením tepla zo zariadenia. Staršie pečivo tak zmäkne bez toho, aby sa prepieklo do chrumkava.
 • Rozmrazovanie – V tomto režime hriankovač zmrazené pečivo iba slabo ohrieva tak, aby sa rozmrazilo a neopieklo do chrumkava.
 • Udržiavanie tepla – Pri rannom zhone si možno nevšimnete, že vaše hrianky sa už dopiekli. Aby vám zatiaľ nevychladli, táto funkcia vám pomôže udržať ich teplé.
 • Okamžité zastavenie – Umožňuje ihneď zastaviť opekanie stlačením tlačidla bez toho, aby ste museli vytiahnuť prívodný kábel zo zásuvky ako pri jednoduchých mechanicky ovládaných hriankovačoch.
 • Izolovaný plášť – Vďaka nemu ostáva telo hriankovača chladné aj počas opekania, takže nehrozí nechcené popálenie vám, ani vašim deťom.
 • Signalizácia ukončenia opekania – Niektoré hriankovače majú veľmi tichý výsuvný mechanizmus, preto bývajú vybavené zvukovým alebo optickým upozornením na ukončenie procesu opekania.
 • Displej – Nájdete ho na drahších modeloch, pričom môže poskytovať informácie o zvolenom stupni prepečenia, zostávajúci čas pečenia či iné údaje.
 • Úložný priestor na kábel – Príde vhod najmä vtedy, ak hriankovač nenechávate na kuchynskej linke ale skladujete ho v skrinke. Vďaka úložnémiu priestoru vám kábel nebude prekážať.

Akú značku hriankovača vybrať

Hriankovače nájdete v sortimente snáď každého výrobcu domácich spotrebičov. Nechýbajú známe značky ako Tefal, Electrolux, Bosch, Philips či DéLonghi, v ktorých ponuke nájdete viacero modelov od základných až po tie špičkovo vybavené. Ak nechcete do hriankovača príliš investovať, siahnite po modeloch značiek orientovaných na cenu ako Sencor, ECG, Orava či ETA.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Myslíte si, že pri výbere hriankovača nemáte čo pokaziť? Neunáhlite sa a odpovedzte si najprv na niektoré dôležité otázky. Rozhodujú nielen parametre, ale aj praktické využitie. Pripravili sme pre vás odpovede na najdôležitejšie otázky ohľadom hriankovačov:

Dá sa v hriankovači pripraviť aj niečo iné ako hrianky?

To závisí od konkrétneho modelu, ktorý si zvolíte. Lacnejšie hriankovače dokážu iba upiecť hrianky. Hriankovače strednej triedy dokážu pečivo aj rozmraziť a ohriať.

Je pri výbere rozhodujúci materiál, z ktorého je hriankovač vyrobený?

Materiál je dôležitý pre bezpečnosť a kvôli údržbe. Telo môže byť z pevného plastu, vnútro by však malo byť nerezové. Dajte si pozor na štrukturovaný lacný plast, ktorý sa nielen problematicky čistí, ale je aj málo odolný voči teplu.

Akým spôsobom sa treba o hriankovač starať?

Hriankovač treba pravidelne zbavovať omrviniek, najlepšie je, ak disponuje vysúvateľnou nádobou na omrvinky. Pri výbere si všímajte šírku štrbín na hrianky. Platí totiž, že čím je širšia, tým sa hriankovač zvnútra jednoduchšie čistí.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 02.04.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

31/07/2022 15:12
Táňa

Klarstein Granada Bianca má silný výkon a pečenie je rýchle a rovnomerné. Oceňujem funkciu opekanie, rozmrazovania aj ohrievania. K dispozícii sú dva veľké otvory a k tomu flexibilná kovová mriežka. Nadstavec na pečivo je široký a stabilný. Veľkou výhodou je aj dotykové ovládanie a LED displej. Dizajn pôsobí luxusne, nakoľko robí dojem brúsenej nehrdzavejúcej ocele.

24/05/2022 10:24
Katka

Tefal TT 330 D 30 je jednoduchý a účelný hriankovač, pekne vyzerá, nie je z plastu, ale z nerezu a pečie veľmi dobre. Kompaktné rozmery sú výhodou a cena je primeraná ku kvalite a výkonu. K dispozícii je 6 teplôt a, samozrejme, automatické vypnutie.

05/01/2022 10:55
Martina Z.

Hriankovač TEFAL TT 330D30 je malý, skladný a praktický, vadí mi len kratší kábel do zásuvky, nakoľko mám zásuvku troška ďalej, musím to riešiť predlžovačkou, čo ma zbytočne zdržiava. Dizajn je krásna a príprava hrianok jendoduchá. K dispozícii je až 6 teplôt aj automatické vypnutie, takže sa nestane, že sa mi hrianky spálili.

28/12/2021 09:57
Terézia

Klarstein Arabica je celkom dobrá a pekne vyzerajúca mašinka. :-) Obsluha je jednoduchá, k dispozícii je viacero funkcií a veľkou výhodou je, že má pružnú veľkosť otvorov na vkladanie toastov, čiže môžem sem dávať tenšie aj hrubšie plátky. Hotové hrianky sú chutné a dotykové ovládanie je super. Nemám mu čo vyčítať, cena je nastavená nízko, kúpa sa oplatila.

13/12/2021 10:51
Zuzana

Hriankovač Orava HR 108 robí to, čo má a dokáže opekať aj veľké krajce chleba. Výborné je, že sa dajú naraz urobiť štyri hrianky, takže raňajky pre celú rodinku mám raz dva hotové. Hriankovač je veľký, pekný a za dobrú cenu. Jednoducho sa mi s ním manipuluje, len škoda, že výrobca k nemu nedal troška dlhší prívodový kábel.

12/12/2021 10:15
Beáta

Klarstein BT-318 je klasický hriankovač s pekným dizajnom, kúpila som ho z dôvodu, že už mám aj iný výrobok z rovnakej kolekcie, čiže mi perfektne zapadol do výbavy. Ovládanie je jednoduché a je tu k dispozícii šesť stupňov opekania. S výkonom spotrebiča som spokojná, na žiadne negatíva som zatiaľ neprišla.

10/11/2021 18:53
Danka Z.

Veľmi pekný a spoľahlivý hriankovač je Bosch TAT7403. Funguje super a hrianky sú pekne rovnomerne opečené z oboch strán. Hriankovač je cenovo dostupný a páči sa mi, že toasty vyskakujú tak, že sa dajú ľahko vytiahnuť. Oproti minulému hriankovaču je toto veľká výhoda. Nevýhody nevnímam žiadne, so značkou Bosch mám len dobré skúsenosti.

12/07/2021 20:27
Lea

Za kvalitný a spoľahlivý hriankovač s krytom považujem Electrolux EAT3300. Má pekný dizajn, jednoduché ovládanie a dostatočné množstvo funkcií. Integrovaný stojan na rozmrazovanie pečiva je pomerne široký, preto sa tam zmestia aj väčšie kusy. Páči sa mi možnosť regulácie doby pečenia, kryt proti prachu, rovnomerné opekanie, ktoré je od vrchu až po spodok. K dispozícii je až 7 stupňov pečenia a plus dávam aj za tácku na omrvinky. Hriankovač je celkom ľahký a skladný, takže za mňa dobrá kúpa, ktorá isto nesklame ani ostatných.

11/07/2021 09:45
Danuša

Som spokojná s hriankovačom Sencor STS 2607, ktorý bol lacný, no funguje spoľahlivo. Netreba sa zľaknúť nízkej ceny a automaticky odsúdiť lacný výrobok ako nepodarený. :-) Hriankovač má pekný čierny dizajn, ktorý pôsobí elegantne. Funguje, ako má a využívam ho pomerne často. Obsluha je bezproblémová, hmotnosť nízka, a tak sa ľahko prenáša na požadované miesto. Hriankovač je vyrobený z plastu, ale to nekritizujem, pretože aj niektoré drahšie konkurenčné modely sú tiež plastové. Plus dávam za rovnomerné pečenie, dva otvory, do ktorých sa zmestia štandardné, ale aj väčšie toastové chleby. Ak hľadáte klasický hriankovač bez nejakých špeciálnejších funkcií, tento bude vhodnou voľbou.

22/11/2018 23:12
julka

Artisan 2204 v tejto mandľovej farbe máme doma aj my :) asi pred polrokom sme si ho kúpili cez kulinu a odvtedy v našej domácnosti robí raňajky denne sme s ním spokojní a k tomu vyzerá perfektne aj kamrátkam sa páči

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok