Najlepšie sušičky ovocia 2020 – recenzie, test, porovnanie

Sušenie je starobylou metódou konzervácie rôznych potravín, od byliniek cez huby, ovocie, zeleninu, až po mäso. Boli doby, kedy sušenie prebiehalo takpovediac svojpomocnou improvizáciou, čo dnes už nie je potrebné riešiť.

Sušička ovocia s 3 plátmi

Moderné sušičky totiž ponúkajú cenovo dostupný spôsob, ako rýchlo a efektívne nasušiť takmer všetko, čo sa vám na záhradke či v sade urodilo. Ako si vybrať správnu sušičku a čo pri jej výbere rozhoduje?

Najlepšie sušičky ovocia

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein GQ7-FruitJerky Plus9   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
G21 Mistral   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
G21 Paradiso Big   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Domo DO600S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
ECG SO 375   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Ako funguje sušička

Teleso sušičky tvorí akýsi panel, v ktorom sa skrýva výhrevné teleso, ventilátor a termostat. Základňa sušička je dizajnovaná tak, aby sa na ňu do poschodí dali poukladať jednotlivé misky na sušenie. Výhrevné teleso produkuje teplo, o ktorého rovnomerné rozptýlenie sa postará ventilátor. Prúdenie vzduchu je zase zabezpečené nasávacími otvormi v spodnej časti sušičky. Vzduch sa tadiaľto nasáva, postupuje do vyšších poschodí, pričom časť ostáva v priestore sušičky a časť odchádza cez veko v hornej časti sušičky.

Prečo je dôležitý počet misiek a materiál

Každý spotrebič disponuje iným počtom misiek na sušenie. Ich štandardný počet sa pohybuje zhruba na hranici 5 misiek pre jednu sušičku, no na trhu nájdete aj modely s dvoj či trojnásobným počtom sít. Takéto množstvo priestoru na sušenie nevyužije každý, na druhej strane sa však jednotlivé misky dajú odobrať či v prípade potreby dokúpiť – túto možnosť však neponúka každý výrobca.

Sušička ovocia s tromi plátmi

V prípade materiálu ide najmä o to, či a do akej miery je priehľadný. Práve tento fakt má dopad na užívanie sušičky. Niektoré spotrebiče sú vybavené priehľadnými miskami a stenami, steny iných sú zase nepriehľadné – v takomto prípade je nutné pri každej kontrole sušenie odkladať vrchnú časť, prípadne jednotlivé misky s ovocím, čím dochádza k stratám tepla.

Čo by ste si pri výbere sušičky mali všímať

Výber sušičky by mal byť ovplyvnený aj silou motora. Platí, že čím silnejší výkon motor ponúka, tým rýchlejšie a efektívnejšie sušička pracuje. Sušičky obvykle bývajú v permanencii aj niekoľko hodín, preto by mali byť vybavené adekvátne výkonným motorom, ktorý dokáže zaistiť prevádzku bez zbytočných prestávok. V reči čísel to znamená, že sušičky by mali pracovať s príkonom od zhruba 160 až do 1 000 Wattov. Pre bežné sušenie postačí aj 200 W príkon, na sušenie vo väčších objemoch je ideálom 400 – 500 W.

Sušička ovocia a zeleniny s časovačom

Ak má sušička nastaviteľnú intenzitu sušenia, je to len a len plus. Prispieva to k variabilnosti jej použitia, nakoľko nie každý druh ovocia či inej plodiny potrebuje rovnaký čas a teplotu na sušenie (najnižšiu teplotu sušenia vyžadujú napr. bylinky, najvyššiu zase mäso). V prípade, že sušička disponuje regulátorom teploty, dá sa táto nastaviť v rozhraní zhruba 30 až 65 °C. Vďaka regulátoru teploty tak docielite ideálnu chuť, farbu aj vôňu jednotlivých sušených surovín.

Keďže sušičky pracujú v niekoľkohodinových režimoch, je dobré, ak vo svojej výbave majú časovač. Nie vždy je totiž možné stráviť pri sušičke toľko času, aby sme ju vo vhodnú chvíľu mohli vypnúť. Časovač to spraví za vás a zariadenie vypne v presne určený čas a v dobe, kedy budú potraviny v nej dokonale vysušené.

Nielen cena je dôležitá

Cena sušičiek sa pohybuje od zhruba 30-40 € až po modely za niekoľko stovák eur (tu už však ide o profesionálne zariadenia, určené na pravidelné sušenie veľkého objemu surovín). Spotrebitelia sa vo všeobecnosti orientujú nielen podľa ceny, ale najmä výkonu sušičky, ktorý má priamy dopad na dobu sušenia potravín. Pri niektorých sušičkách mnohí postrádajú manuál, ktorý by vysvetľoval ako so zariadením pracovať či ako dlho treba niektoré druhy ovocia, húb a iných surovín sušiť.

Keďže sušičky často pracujú aj v noci, môže pri ich výbere rozhodovať aj úroveň hlučnosti. V prípade sušičiek v zásade nejde o zvlášť hlučné spotrebiče, ktoré by pracovali pri intenzite hluku vyššej ako 20 dB (hluk podobný bezvetriu vo voľnej prírode).

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Sušička ovocia je vhodnou voľbou pre všetkých majiteľov záhrad, ale aj pre milovníkov húb či byliniek. Ohľadom sušičiek ovocia nám do redakcie chodí množstvo otázok. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Aká je ideálne teplota na sušenie potravín?

Tento údaj by mal byť uvedený v návode ku konkrétnemu modelu. Vo všeobecnosti platí, že na sušenie ovocia, zeleniny a húb je vhodná teplota 50 až 55 °C, sušenie mäsa je vhodné pri teplote okolo 70 °C. Bylinky a koreniny treba sušiť pri teplote od 35 do 40 °C.

Čo všetko sa dá sušiť v sušičke ovocia?

V sušičke ovocia sa dá sušiť takmer všetko. Z ovocia sú to najčastejšie jablká, marhule či banány. Vyhnúť by ste sa mali sušenie vodnatého ovocia (napr. melóny). Spotrebič umožňuje taktiež sušenie zeleniny, byliniek, korenín či húb.

Ako správne nakrájať a naukladať potraviny do sušičky?

Kôstkové ovocie treba pred sušením vykôstkovať a prekrojiť minimálne na polovicu. Väčšie kusy môžete pokrájať na viac častí. Menšie ovocie (napr. slivky) stačí vykôstkovať. Jeden kúsok by mal mať od 1,5 do 3 cm. Pri sušení sa objem potravín zmenší, preto ich môžete ukladať do sušičky blízko seba.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 19.08.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 19.05.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/11/2019 08:36
Elena Ištvánová

Nuž, s tou hlučnosťou to nebude celkom tak. Hľadám práve sušičku a u viacerých som objavila na nete recenzie že je hlučnosť vyššia, uvádzajú vyše 50-55 db - tak ten Vami uvádzaný údaj nezodpovedá.

Pridať komentár