Najlepší nemí sluhovia 2024 – recenzie, test, porovnanie

Nemý alebo tiež pánsky sluha sa stal pomocníkom vo viacerých domácnostiach. Ak zatiaľ neviete, čo to je a na čo slúži, zbystrite pozornosť. Nemý sluha je nenahraditeľný pri elegantnom spôsobe odkladania vášho každodenného oblečenia. Odev sa vďaka nemu nekrčí, cez noc sa krásne prevetrá a ráno ho máte okamžite po ruke bez toho, aby ste museli otvárať šatníkovú skriňu.

Nemý sluha ako vybrať

Nemý sluha je všestranným pomocníkom pre mužov aj ženy, no ocenia ho aj staršie deti. Nemusíte sa tak trápiť s porozhadzovanými kúskami oblečenia, ktoré zvyčajne končia prevesené cez stoličku, prípadne na posteli. Nemý sluha je netypický vešiak či stojan na šaty, ktorý má však oproti klasickým stojanom niekoľko výhod.

Najlepší nemí sluhovia

Názov Hodnotenie Detail
Tempo Kondela Elias   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Compactor Diego   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Compactor Range   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Blomus Menoto   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Autronic 83989 CR   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Čo je nemý sluha

Nemý sluha je užitočný pomocník do domácnosti. Ideálnym miestom pre jeho umiestnenie je šatník, no pokiaľ nemáte v dome alebo byte takúto miestnosť, vhodné je dať ho do spálne alebo detskej izby. Mnohí si ho zamieňajú s vešiakom, avšak jeho účel je odlišný.

Nemý sluha sa zvykne označovať aj ako pánsky sluha. V obchodoch sa stretnete s oboma pojmami. Rozdiel medzi vešiakom a nemým sluhom je v použití. Vešiaky sa primárne kupujú do predsiení a chodieb, slúžia na odkladanie (povesenie) kabátov, zimných búd, viest, šálov a podobne. Sem si po príchode do domácnosti odkladajú veci domáci, no aj návšteva, ktorá k vám príde.

Nemý sluha slúži na odkladanie oblečenia každodennej potreby. Kupujeme ho preto, aby sme mali veci po ruke pri prezliekaní. Na pánskeho sluhu si teda odkladáme oblečenie na kratšiu dobu a vďaka nemu sa oblečenie nepokrčí, zostane čisté a je pripravené na ďalšie použitie.

Tmavohnedý drevený sluha

Oblečenie, ktoré vytiahnete zo skrine a použijete ho, nemusíte dávať späť, pokiaľ viete, že na druhý deň, prípadne v ten istý deň neskôr, si ho oblečiete znova. Jednoducho ho odložíte na nemého sluhu, čím v izbe zabránite vzniku neporiadku. Oblečenie nemusíte pohadzovať po stoličkách alebo po posteli. Navyše si v skrini nebudete miešať čisté oblečenie s už použitým. Okrem toho, že pánsky sluha udržiava poriadok vo vašom príbytku, slúži aj ako dizajnový doplnok. Takéhoto pomocníka môžete stretnúť tiež v niektorých hoteloch pre manažérov a obchodných cestujúcich.

Kam umiestniť nemého sluhu

Ako sme už naznačili, nemý sluha by mal byť umiestený tam, kde sa najčastejšie prezliekate. Ideálnou polohou je preto miesto v blízkosti šatníkovej skrine, v ktorej máte uložené oblečenie na každodennú potrebu.

Pokiaľ disponujete väčším bytom alebo domom, kde je šatňa ako samostatná miestnosť, nemého sluhu umiestnite práve sem. Ak však nemáte šatňu, nemusíte zúfať, pretože pánsky sluha sa dokonale hodí aj do spálne alebo detskej izby.

V domácnostiach, kde nie je šatňa, je práve spálňa najčastejším miestom, kde sú umiestnené šatníkové skrine, komody či skrinky. Podobne je na tom i detská izba v prípade oblečenia pre vaše ratolesti. Ak teda máte všetko alebo väčšinu vášho oblečenia každodennej potreby v spálni, nemého sluhu umiestnite do tejto miestnosti.

Kovový nemý sluha

Nepraktickým a zároveň nevhodným miestom pre nemého sluhu sú obývacie izby. Táto miestnosť by mala slúžiť ako prijímacia miestnosť vašich návštev. Preto nie je vhodné, aby sa každý, kto k vám príde, pozeral na vaše odložené oblečenie. Nemého sluhu sem teda rozhodne nedávajte.

Ak už máte vybranú vhodnú miestnosť pre umiestnenie pánskeho sluhu, teraz je na rade zvoliť si časť izby, kam pomocníka postavíte. Najideálnejšie je sluhu postaviť do blízkosti skrine, avšak jeho umiestenie bude závisieť od toho, aký má váš sluha podstavec. Ten môže mať najčastejšie hranatý alebo guľatý tvar. V prípade hranatého tvaru je ideálna pozícia pri stene, no pokiaľ ste vsadili na sluhu s guľatým podstavcom, rátajte s tým, že nemý sluha bude potrebovať viac priestoru, preto ho umiestnite ďalej od steny.

Klasický nemý sluha verzus výnimočný nemý sluha

Nemý sluha sa delí na dva typy. Poznáme klasického nemého sluhu a výnimočného nemého sluhu. Aký je medzi nimi rozdiel?

Klasický nemý sluha

Klasický nemý sluha má ramienko na povesenie, odkladať naň môžete napríklad košele či blúzky. Ďalej disponuje tyčou, ktorá je určené pre odloženie nohavíc, riflí, sukní a podobne.

Klasický nemý sluha slúži na odkladanie oblečenia, no oproti skriniam vám poskytne niekoľko výhod. Môžete na ňom napríklad nechať preschnúť oblečenie, ak ste vonku zmokli, prípadne ste sa príliš spotili. Dovolí vám jednoducho si pripraviť oblečenie na druhý deň, preto ráno nemusíte strácať svoj drahocenný čas vyberaním vhodného outfitu. Veci odložené na nemom sluhovi sa vám navyše nepokrčia.

Čierny nemý sluha z mahagónového dreva

Ako sme naznačili, klasický sluha sa najčastejšie skladá z ramienka, ktoré slúži na povesenie košieľ, blúzok, sák, búnd a podobne. Nemenej dôležitou súčasťou takéhoto sluhu je tyč, ktorá zas slúži na odkladanie nohavíc, riflí, sukní a ďalších doplnkov. Stretnúť sa môžete aj so sluhom, ktorý má vytvorené miesto pre odkladanie kravát alebo šatiek.

Výnimočný nemý sluha

Výnimočný nemý sluha je oproti klasickému viac multifunkčný. Poskytne vám niečo navyše, pričom najčastejšie sa stretnete s misku, ktorá slúži pre odloženie šperkov. Nájsť tu taktiež môžete priestor pre odloženie topánok a podobne.

Výnimočný nemý sluha by vám oproti klasickému mal poskytnúť viac výhod. Rovnako ako klasický obsahuje ramienko aj tyč, avšak navyše má zvyčajne misku z dreva alebo kovu, ktorú využijete na odkladanie šperkov dennej potreby. Ukladať sem môžete rôznu bižutériu, hodinky, prstene a ďalšie šperky. Výnimočný sluha by mal mať vytvorený priestor pre odkladanie obuvi. Niektoré modely disponujú doskou, ktorá je určená k sedeniu. V minulosti mali nemí sluhovia dokonca zásuvky na ponožky a vešiaky na klobúky. Výnimočný pánsky sluha je spravidla moderným a štýlovým kúskom, ktorý je dizajnovo oveľa viac prepracovaný než klasický nemý sluha.

Ako vybrať vhodného nemého sluhu

Nemý sluha by mal byť nielen praktickým pomocníkom, ale i dizajnovým kúskom, ktorý zapadne do vášho štýlu a bude ladiť s vašim ostatným nábytkom. Pri výbere preto dbajte okrem jeho funkcií aj na dizajn a prevedenie. Sledovať by ste mali zvolené materiály, odolnosť konštrukcie či veľkosť sluhu a podobne.

Zvolený materiál

Nemí sluhovia sa najčastejšie vyrábajú z kovu alebo dreva, prípadne v kombinácii použitím oboch spomenutých materiálov. Pri kovovom sluhovi môže byť použitý chróm alebo brúsená nehrdzavejúca oceľ. Pri dreve sa zas stretnete s rôznymi farebnými odtieňmi a môžete vyberať medzi klasickým a ohýbaným drevom.

Multifunkčný nemý sluha

Kovový nemý sluha odolnej konštrukcie vám zaručí pevnosť, stabilitu aj dlhoročné používanie. Výrobcovia používajú lesklý chróm alebo brúsenú nehrdzavejúcu oceľ a rozdiel týchto dvoch materiálov spoznáte podľa vzhľadu kovu. Aj kovoví pánski sluhovia sa vyrábajú v niekoľkých farebných prevedeniach, preto si môžete vybrať tak, aby vám čo najviac ladil k nábytku.

Pri drevenom pánskom sluhovi výrobcovia zväčša siahajú po masívnom dreve, pričom často zvoleným materiálom je drevo z buka, vďaka svojím skvelým odolným vlastnostiam. Buk je možné moriť do rôznych farieb a odtieňov, preto si aj s takýmto typom sluhu ľahko vyberiete toho, ktorý sa vám bude páčiť a navyše sa hodí k vášmu nábytku. Nemý drevený sluha sa vyrába z klasického masívneho dreva, ale tiež z takzvaného ohýbaného dreva, takéto drevo sa používa napríklad na ramienka na košele a podobne.

Na trhu nájdete aj nemého sluhu, ktorý je vyrobený kombináciou kovu a dreva. Takéto prevedenie pôsobí veľmi elegantne a štýlovo. Aj v tomto prípade máte bohatý výber, pretože si môžete nakombinovať farebné prevedenie kovu i dreva. Pánsky sluha sa tak stane okrem užitočného pomocníka i solitérnym dizajnovým kusom do spálne alebo detskej izby, ktorý oživí a doplní interiér.

Ak sa neviete rozhodnúť, po ktorom sluhovi siahnuť, dáme vám malý tip. Ako sme uviedli, nemý sluha by mal ladiť s vaším ostatným vybavením v miestnosti, preto ak máte izbu zariadenú v rustikálnom štýle, vhodný bude sluha z masívneho dreva. Pokiaľ je miestnosť, do ktorej chcete nemého sluhu umiestniť, zariadená v modernom štýle, skvelou voľbou bude kovový nemý sluha, prípadne môžete siahnuť po kombinácii chrómu a dreva.

Či už kovový alebo drevený pánsky sluha, oba varianty sa považujú za vysoko kvalitné a odporúčané. Najdôležitejšie je však to, aby bol nemý sluha vyrobený zo zdravotne neškodných lakov a materiálov.

Veľkosť a stabilita

Pri výbere vhodného pánskeho sluhu je okrem použitých materiálov podstatným parametrom aj veľkosť. Tú by ste mali vyberať podľa toho, koľko vecí si naň chcete odkladať a koľko voľného miesta máte tam, kde ho chcete umiestniť. Niektorí sluhovia sú veľmi subtílni, iní majú masívnejšiu konštrukciu.

Drevený nemý sluha

S masívnosťou nemého sluhu súvisí aj stabilita. Ak chcete túto pomôcku využívať na odkladanie väčšieho množstva šatstva, stabilitu sluhu by ste nemali podceniť. Nie je nič horšie ako keď sa vám sluha pod tiažou množstva oblečenia prevráti. Niektorí klasickí pánski sluhovia zvyknú mať tvar stoličky, ale toto by vás nemalo zmýliť, slúži to len ako dizajnový doplnok, pretože väčšina týchto modelov má nosnosť okolo 20 kilogramov, preto si na takýto model rozhodne nesadajte. Siahnite radšej po výnimočnom nemom sluhovi, ten má zväčša stoličku s vyššou nosnosťou a je určená na sedenie.

Výhody nemého sluhu

Zaobstaraním si nemého sluhu do domácnosti získate niekoľko výhod, ktoré vám uľahčia používanie vášho oblečenia. Na čo všetko môžete nemého sluhu použiť a aké výhody vám poskytne jeho používanie?

  • Odložiť si naň môžete svoj kompletný outfit,
  • zamedzí neporiadku, ktorý vzniká rozhadzovaním šatstva po izbe,
  • vkusne doplní vybavenie vašej spálne alebo detskej izby,
  • vopred si naň môžete nachystať oblečenie na ďalší deň, ráno vás tak ušetrí zhonu pri obliekaní,
  • vaše šatstvo sa vďaka nemu nepokrčí,
  • využijete ho aj na odkladanie spoteného oblečenia, ktoré na ňom preschne, kým ho hodíte do prania,
  • nemusíte v skrini miešať čisté nepoužité oblečenie s použitým.

Kde kúpiť nemého sluhu a koľko zaň zaplatíte?

Nemého sluhu zoženiete v každom kvalitnom obchode s nábytkom. Poobzerať sa po ňom môžete v obchodoch ako Ikea, Jysk, Sconto, Möbelix, Asko, Tempo Kondela či Kika. Pomôckou pri rozhodovaní vám môže byť aj porovnávací portál cien Heureka.

Podľa porovnávacieho portálu Heureka za najlacnejšieho nemého sluhu zaplatíte 8 eur. Ide však o menej prepracovaného pomocníka, ktorý vám pomôže s bezproblémovým odkladaním šiat. Cena toho sluhu, ktorý vám poskytne odkladanie viacerých rôznych kúskov oblečenia, začína na sume 11 eur. Najdrahší pánsky sluha stojí vyše 400 eur. V tomto prípade ide o dizajnový a prepracovaný vešiak vyhotovený z kvalitných materiálov. Čakajte od neho moderné prevedenie v čiernej farbe a dostatok miesta na odkladanie vášho šatstva i doplnkov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nemý sluha je jednoduchý pomocník do domácnosti, ktorý vám ušetrí čas a hlavne sa zbavíte neporiadku v podobe rozhádzaných kúskov oblečenia po izbe. Ak rozmýšľate, či je nemý sluha vhodným pomocníkom aj do vášho príbytku, skúste si prečítať odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov, ktorí uvažujú nad kúpou.

Je nemý sluha vhodný pre deti do detskej izby?

Nemého sluhu určite ocenia staršie deti, ktoré chodia do školy a zvládnu sa obliekať bez vašej pomoci. Výška nemého sluhu sa zvyčajne pohybuje od 100 po 150 centimetrov. Ak teda hľadáte nemého sluhu do detskej izby, siahnite po tom s menšou výškou, aby naň bez problémov vaše deti dočiahli. Na trhu sa môžete stretnúť aj s nemým sluhom, ktorého výšku je možné upraviť.

Zmestí sa nemý sluha aj do menšej miestnosti?

V ponuke nábytkárskych obchodov nájdete rôzne modely. Od úzkych a subtílnych až po široké a masívne. S výberom vhodného nemého sluhu preto nebudete mať problém ani v prípade, že ho chcete umiestniť do menšej miestnosti.

Môžem sluhu premiestňovať z izby do izby?

Nemý sluha by mal byť umiestnený tam, kde máte šatníkovú skriňu. V prípade dospelých je to najčastejšie v spálni a v prípade detí v detskej izbe. Dôvod na premiestňovanie sluhu teda nie je. Ak by ste ho aj napriek tomu chceli občas premiestniť z miesta na miesto, niektoré modely sú na spodnej strane opatrené kolieskami, ktoré vám uľahčia jeho prenášanie.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 17.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/06/2022 09:25
Evka

Kúpili sme Mørtens Furniture Gutag, pretože je vyrobený z ocele a masívneho dreva, celý sluha je v nerezovej farbe a je stabilný. Je tu dostatok priestoru pre zavesenie bežných zopár kusov odevov. Dizajn je pekný, nemusíte sa za neho hanbiť. Je drahší, ale s výberom sme spokojní.

17/11/2021 17:20
Zuzana

Sklamal ma nemý sluha Banquet, ktorý bol síce lacný, ale tak to aj dopadlo. Po pár dňoch sme ho vrátili. Zloženie bolo komplikované, pretože jednotlivé diely presne k sebe nepasovali. Stojan je navyše krivý, nestabilný a rozpadával sa. Veľmi nekvalitný výrobok.

25/07/2021 12:18
Renča

Mám nemého sluchu Domopak Living v bielej farbe, ktorá sa mi hodila k ostatnému vybaveniu v izbe. Páči sa mi, že sluha je na kolieskach, preto sa dá ľahko prenášať z miestnosti do miestnosti. Konštrukcia je vydarená, no hodí sa skôr na odkladanie ľahšieho oblečenia. Sluha je skladný a praktický a najmä slúži svojmu účelu. Cena bola prijateľná a montáž veľmi jednoduchá, prišiel mi ho zložiť zaťko a mal to raz dva hotové. Pre mňa je to praktický pomocník, ktorý mi pomáha udržiavať poriadok s oblečením. Ak chcete odkladať väčšie kusy oblečenia alebo ťažšie odevy, myslím si, že bude vhodnejšie siahnuť po robustnejšom sluhovi. Ak ho chcete len na zopár drobností, dobre vám bude slúžiť aj tento.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok