Najlepšie WiFi routery s veľkým pokrytím – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

WiFi routery sa pomaly a nenápadne stali prostriedkom hlavného spojenia našej domácnosti so svetom. Pravdepodobne aj u vás doma naň je (alebo bude) pripojených množstvo zariadení – od počítača cez notebook, tablet, smartfóny až po televízor.

WiFi router v obývačke

Viete, ako taký router vlastne pracuje a ktoré jeho parametre vám umožnia bezproblémový a bezpečný prístup k internetu? V článku vám poradíme, ako si WiFi router vybrať a predstavíme vám niekoľko obľúbených modelov.

Najlepšie WiFi routery

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Archer C80   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Asus RT-AX86S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
TP-Link Archer C6   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Turris Omnia Wi-Fi 6   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

WiFi routery – recenzie

Bez WiFi routera sa dnes zaobíde len máloktorá domácnosť. Router s veľkým pokrytím totiž prenesie internet do každej miestnosti bytu či domu a umožní pohodlnú prácu, sledovanie filmov či hranie sa. Vybrať najlepší WiFi router môže byť vzhľadom na veľký výber výrobcov i modelov náročné. Pripravili sme pre vás niekoľko recenzií obľúbených modelov. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné. O svoje osobné skúsenosti sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Router, switch alebo access point?

WiFi router je určený na vytvorenie domácej počítačovej siete (bezdrôtovej i káblovej) a jej prepojenie s druhou sieťou – najčastejšie s internetom. Oproti jednoduchším sieťovým prvkom, ako napr. switch, dokáže router aktívne riadiť tok a smer dát a uprednostňovať niektoré pakety – dokáže tým napr. zvýšiť stabilitu pri streamovaní videa, skrátiť čas odozvy pri hraní hier, ochrániť sieť pred útokmi zvonku atď.

WiFi zariadenia pripojené na router

Obdobou WiFi routera je tzv. prístupový bod (access point), ktorý slúži iba na vytvorenie bezdrôtovej siete a jej pripojenie k internetu – nie je osadený konektormi na pripojenie zariadení cez sieťový kábel.

Frekvenčné pásma a štandardy WiFi sietí

WiFi siete fungujú na rôznych frekvenciách a s rôznymi parametrami, ktoré sú ustanovené v jednotlivých WiFi štandardoch. Aby vám WiFi sieť spoľahlivo fungovala so všetkými domácimi zariadeniami, musí každé z nich podporovať aspoň jeden rovnaký štandard ako podporuje WiFi router. Pri výbere routera si preto určite preverte, či je spätne kompatibilný aj so staršími štandardmi, ak máte doma staršie zariadenia.

Štandardy WiFi sietí pre domáce použitie:

  • 802.11a – starý štandard, ktorý sa u nás takmer nepoužíval. Pracuje v pásme 5 GHz, kde dosahuje max. prenosovú rýchlosť 54 Mbit/s a nie je kompatibilný s inými štandardmi.
  • 802.11b – 2,4 GHz štandard s max. rýchlosťou 11 Mbit/s, čo je dosť málo. Nie je kompatibilný s inými štandardmi.
  • 802.11g – štandard WiFi siete pracujúci v pásme 2,4 GHz s max. rýchlosťou 54 Mbit/s, je spätne kompatibilný so štandardom 802.11b.
  • 802.11n – štandard využívajúci pásmo 2,4 GHz i 5 GHz. Dokáže dosiahnuť prenosové rýchlosti 4 × 150 Mbit/s pri využití až 4 prenosových kanálov súčasne (spolu 600 Mbit/s). Je spätne kompatibilný so štandardmi 802.11g a 802.11b.
  • 802.11ac – najnovší používaný štandard, pracuje v pásme 5 GHz a dosahuje max. prenosovú rýchlosť 1 300 Mbit/s. Je spätne kompatibilný iba so štandardmi 802.11n a 802.11a.

Lepšou voľbou sú routery pracujúce v pásme 5 GHz, pretože pásmo 2,4 GHz je dosť preplnené (WiFi sieť má takmer každý váš sused). 5 GHz signál však ťažšie preniká stenami, najväčší problém routerom robia železobetónové steny v panelákoch. Nedá sa jednoznačne povedať, že každý 5 GHz router bude mať slabší signál ako ten pracujúci v 2,4 GHz pásme – závisí to od konštrukcie jeho antén a hardvéru.

WiFi router pripojenie zariadení cez sieťový kábel

Kompatibilitu so staršími zariadeniami vám zabezpečia dual-band WiFi routery, ktoré dokážu pracovať v pásme 2,4 GHz pre staršie zariadenia i v 5 GHz rýchlom pásme pre novšie zariadenia.

Tri-band routery idú ešte ďalej a vytvárajú 3 WiFi siete – rýchlu 5 GHz podľa štandardu 802.11ac pre najnovšie zariadenia, druhú 5 GHz pre dualband zariadenia a tretiu 2,4 GHz sieť pre pripojenie starších zariadení. Zariadenia s rôznymi štandardmi pripojené na tri-band WiFi router tak nemusia zdieľať jedinú prenosovú rýchlosť.

Počet antén a kvalita signálu

Pri WiFi pripojení platí, že pri poklese intenzity signálu router automaticky zníži rýchlosť pripojenia, aby zachoval jeho stabilitu. Pre rýchle a stabilné spojenie potrebujete teda dobré pokrytie bytu, resp. domu signálom.

WiFi router môže byť vybavený anténou, resp. anténami internými, zabudovanými priamo v tele zariadenia, ktoré voľným okom neuvidíte (podobne ako pri smartfónoch). Častejšie je riešenie s jednou, dvoma či viacerými externými anténami, ktoré pri správnom nasmerovaní dokážu pokryť signálom veľkú plochu okolo routera.

Biely WiFi router

V praxi sa stáva, že kvalitný WiFi router so zabudovanými anténami môže mať lepší signál než lacnejší router s anténami externými.

WiFi router môže byť osadený týmito typmi antén:

  • Všesmerové – vysielajú a prijímajú signál všetkými smermi v okruhu 360 °, no ich dosah je pomerne krátky. Sú dobrým riešením do otvorených priestorov, akými sú napr. otvorené kancelárie, veľké zasadačky či byty.
  • Smerové – majú pomerne úzky vyžarovací uhol, vysielajú a prijímajú teda iba v úzkom uhle (obvykle 5 °, 10 ° a pod.). Ich výhodou je veľmi dlhý dosah v jednom smere, využívajú sa teda najmä na prenos v exteriéroch alebo v rozľahlých interiéroch.
  • Sektorové – sú smerové, no majú širší uhol vyžarovania – obvykle 30 – 180 °. Najlepšie ich využijete pri umiestnení routera do rohu miestnosti či v prípade, že má router viac antén.

Zabezpečenie je základ

WiFi routery zabezpečujú bezdrôtový signál šifrovaním prenášaných dát. Bez šifrovania by sa ktokoľvek mohol na váš router pripojiť a čítať akékoľvek dáta, ktoré v rámci domácej siete alebo internetu sťahujete či odosielate (vrátane hesiel na niektorých stránkach).

Po prvom zapnutí WiFi routera by ste si teda ihneď mali zvoliť bezpečné heslo, ktoré je ťažko uhádnuteľné.

Typy zabezpečenia domácich WiFi routerov:

  • WEP – zastaralá a nie príliš odolná metóda zabezpečenia, ktorú dnes už takmer nikto nepoužíva.
  • WPA – je účinnejšia než WEP, no stále ľahšie prekonateľná ako WPA2.
  • WPA2 – najmodernejšia a veľmi ťažko prekonateľná metóda zabezpečenia WiFi pripojenia.

Pri zabezpečeniach WPA a WPA2 máte možnosť zvoliť si medzi metódami šifrovania AES a TKIP. Pokiaľ nemáte problém so staršími zariadeniami, voľte vždy šifrovanie AES, ktoré je bezpečnejšie.

Vstupné a výstupné porty

  • LAN – ide o konektory typu RJ-45 na pripojenie počítačov či iných zariadení pomocou sieťového kábla. Bežne ich nájdete na routeri v počte 4 ks.
  • WAN – väčšinou je tvorený taktiež RJ-45 konektorom, no slúži na pripojenie do externej počítačovej siete (napr. tej, ktorá zabezpečuje prístup na internet).

Vstupné a výstupné porty na routeri

  • USB – slúži napr. na pripojenie tlačiarne, z ktorej vytvorí sieťovú a budú ju môcť používať všetky zariadenia pripojené k routeru, či už cez kábel alebo bezdrôtovo. Taktiež k nemu môžete pripojiť USB kľúč či externý USB pevný disk, ktorý bude slúžiť ako zdieľané úložisko súborov pre všetky zariadenia v sieti. Pre čo najrýchlejšie spojenie s diskom by mal byť USB konektor aspoň typu USB 3.0.

Ďalšie parametre a funkcie WiFi routerov

  • Beamforming – dokáže zistiť smer, kde sa nachádza pripojené zariadenie a vytvarovať signál tak, aby bol v tomto smere intenzívnejší. Zvýši tým kvalitu spojenia a tiež prenosovú rýchlosť.
  • MIMO – skratka pre anglický výraz Multiple Input Multiple Output. WiFi router s touto technológiou dokáže nadviazať viacnásobné spojenie s jedným zariadením, čím znásobí prenosovú rýchlosť medzi ním a sebou.
  • Firewall – interný firewall, ktorý zabráni útokom na sieť a zariadenia z internetu. Jeho nastavenie je pomerne zložité a zvládnu ho iba skúsení používatelia. Často sa nahrádza bezpečnostným softvérom s firewallom v samotnom počítači, tablete či smartfóne.
  • Možnosť pripojenia 3G/4G modemu – niektoré WiFi routery vám umožnia do USB portu pripojiť externý 3G či 4G modem na pripojenie k mobilnému internetu.
  • UPnP – skratka pre anglický výraz Universal Plug and Play, ide o protokol určený na jednoduché sieťové prepájanie počítačov a audio-video zariadení (ako napr. Smart TV).
  • QoS – skratka pre Quality of Service, dokáže uprednostniť niektoré dátové pakety pred inými a tým zabezpečí napr. plynulosť streamovaného videa či nižšiu odozvu pri hraní počítačových hier (tzv. ping). Niektorí výrobcovia označujú túto funkciu aj názvom prioritizácia paketov.
  • WPS – umožňuje rýchle pripojenie zariadenia bez zadávania mena a hesla iba stlačením tlačidla na routeri.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bez routera sa v súčasnosti nezaobíde veľa domácností. Pripojené k internetu chcú byť deti i dospelí, chcú pozerať filmy na televízore i cez počítač, chcú sa pripojť k Wi-Fi cez tablet a písať si s kamarátmi atď. Ako si vybrať vhodný Wi-Fi router, ktorý by vyhovoval všetkým? Ohľadom výberu máte množstvo otázok, čo je dobre. Dozviete sa tak všetko, čo potrebujete. Výber vám chceme čo najviac uľahčiť, na tie najčastejšie otázky sme sa preto rozhodli odpovedať. Ak vám napadne ešte niečo, napíšte nám do komentárov.

Ako zosilním signál na svojom routeri?

Vylepšiť Wi-Fi signál môžete viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa používa externá anténa (túto možnosť neumožňujú všetky modely), najjednoduchšou metódou je vložiť do siete extender. V tomto prípade rozšírite pokrytie Wi-Fi siete, ale znížite rýchlosť prenosu. Treťou možnosťou je WDS (Wireless Distribution System).

Je router to isté čo modem?

Nie, ide o dve odlišné zariadenia. Modem realizuje internetové pripojenie (napr. cez mobilnú LTE sieť, xDSL a káblové rozvody). Niektoré môžu fungovať aj ako bežné routery, resp. mať router integrovaný (jedno zariadenie tak umožní pripojenie na internet aj vytvorenie počítačovej siete). Router potrebuje zdroj internetu cez bežný sieťový kábel.

Prečo radšej staviť na router osvedčeného výrobcu?

Dôvodov, prečo zvoliť radšej známu značku, je viacero. Napr. väčšia stabilita a spoľahlivosť zariadenia či jednoduchšia reklamácia v prípade ťažkostí. Za overené značky sú považované TP-Link, D-Link, Asus či Zyxel.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Slabý signál WiFi v byte či dome? Pomôže zosilňovač WiFi signálu do zásuvky aj anténa na zosilnenie WiFi

Slabý signál WiFi v byte či dome? Pomôže zosilňovač WiFi signálu do zásuvky aj anténa na zosilnenie WiFi

Ak pracujete z domu alebo hrávate online hry, nie je nič frustrujúcejšie ako nespoľahlivý internetový signál. Za pomalým a vypadávajúcim internetom môže byť skrátka slabé WiFi. Jestvuje množstvo príčin, ktoré môžu vaše WiFi ovplyvňovať. Niekedy stačí urobiť niekoľko menších úprav, inokedy sa... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 04.05.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 14:30
Mojmír

Huawei WS5200 má algoritmus pre zosilnenie bezpečnosti. Pracovná frekvencia je 2,4 aj 5 GHz. Sú tu štyri externé antény a dosah signálu je dobrý. Zaisťuje stabilný a rýchly internet. Cena je nastavená nízko, s funkciami som spokojný.

07/10/2021 17:54
Viktor

Silný wifi router je Asus RT-AC2400, ktorý má jednoduché nastavenie a mnoho možností nastavenia. Oceňujem, že vrátane rodičovskej kontroly a sily signálu, prípadne vypnutia pre jednotlivé pripojené zariadenia. Router by mohol mať viac USB portov, inak je super.

20/09/2021 08:49
Ján H.

Používam WiFi router Xiaomi AIoT Router AC2350 a som s ním spokojný, plní svoju funkciu. Ide o dvojpásmový router s podporou 2,4 GHz a 5 GHz. Ak ho porovnám s predchádzajúcim, ktorý som mal od operátor a používal som ho niekoľko rokov, tento je lepší. Pripojenie je stabilné a signál je silnejší. Pokrytý mám praktický celý byt. Na žiadnu chybu alebo nedostatok som zatiaľ neprišiel. Inštalácia bola jednoduchá, hoci niekomu sa môžu zdať prvotné nastavenia nie príliš prehľadné. Ale to skôr hrozí pri ľuďoch, ktorí sú technicky menej zdatní, iní s tým nebudú mať žiaden problém. Pre mňa je to úplne postačujúci router, ktorý bol za dobrú cenu. Dá sa prepojiť aj s mobilnou aplikáciou. Odporúčam ako router do bežnej domácnosti.

16/09/2021 08:11
Emil

Kúpil som si WiFi router TP-Link Archer C80, vďaka ktorému mám teraz lepšie pripojenie viacerých mobilných zariadení. Router je rýchly, spoľahlivý a má veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Zatiaľ funguje podľa predstáv a páči sa mi aj jeho dizajn. Pripojenie je stabilné, nezaznamenal som žiadne výpadky a navyše je oveľa rýchlejšie než pri starom routere, ktorý som mal predtým. Prvotné nastavenie a spustenie bolo jednoduché pomocou mobilnej aplikácie Tether. Napriek tomu, že má štyri antény, je úžasne kompaktný a nezaberá mi veľa miesta. Pokrytie je veľmi slušné, mám pokrytý celý rodinný dom. Slušné pokrytie je pri oboch pásmach (2.4GHz aj 5GHz). Zapnuté môžu byť obe pásma naraz a každý používateľ, respektíve každé zariadenie si vyberie, ku ktorému sa chce pripojiť, ktoré preferuje. Je to top produkt, ak chcete spoľahlivé zariadenie so stabilným signálom, tento produkt odporúčam. Ešte dodám, že WiFi sa nespomaľuje ani vtedy, keď sú k nemu pripojené viaceré zariadenia. Za tie peniaze to bola dobrá investícia do budúcnosti, aspoň na najbližších pár rokov, kým sa zas objavia na trhu prepracovanejšie zariadenia.

24/04/2020 17:15
Miroslav Kuca

Dobry den.Potreboval by som poradit.Mam mobilny internet na USB kluci.Teraz pouzivam tablet ako ruter,ale mam problem s dosahom.A preto zhanam nejaky typ rutra,ktory by mi umoznil priamo pripojit do rutra mobilny internet na USB kluci.Aby mal funkciu WPS,popripade vedel pracovat ako repeater-opakovac.Dakujem a ostavam s pozdravom Kuca

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok