Najlepšie WiFi routery s veľkým pokrytím – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

WiFi routery sa pomaly a nenápadne stali prostriedkom hlavného spojenia našej domácnosti so svetom. Pravdepodobne aj u vás doma naň je (alebo bude) pripojených množstvo zariadení – od počítača cez notebook, tablet, smartfóny až po televízor.

WiFi router v obývačke

Viete, ako taký router vlastne pracuje a ktoré jeho parametre vám umožnia bezproblémový a bezpečný prístup k internetu? V článku vám poradíme, ako si WiFi router vybrať a predstavíme vám niekoľko obľúbených modelov.

Najlepšie WiFi routery

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Archer AX6000   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
TP-Link Archer C20   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
TP-Link Archer C6   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Xiaomi Mi 4A   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
TP-Link TL-WR841N   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

WiFi routery – recenzie

Bez WiFi routera sa dnes zaobíde len máloktorá domácnosť. Router s veľkým pokrytím totiž prenesie internet do každej miestnosti bytu či domu a umožní pohodlnú prácu, sledovanie filmov či hranie sa. Vybrať najlepší WiFi router môže byť vzhľadom na veľký výber výrobcov i modelov náročné. Pripravili sme pre vás niekoľko recenzií obľúbených modelov. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné. O svoje osobné skúsenosti sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Router, switch alebo access point?

WiFi router je určený na vytvorenie domácej počítačovej siete (bezdrôtovej i káblovej) a jej prepojenie s druhou sieťou – najčastejšie s internetom. Oproti jednoduchším sieťovým prvkom, ako napr. switch, dokáže router aktívne riadiť tok a smer dát a uprednostňovať niektoré pakety – dokáže tým napr. zvýšiť stabilitu pri streamovaní videa, skrátiť čas odozvy pri hraní hier, ochrániť sieť pred útokmi zvonku atď.

WiFi zariadenia pripojené na router

Obdobou WiFi routera je tzv. prístupový bod (access point), ktorý slúži iba na vytvorenie bezdrôtovej siete a jej pripojenie k internetu – nie je osadený konektormi na pripojenie zariadení cez sieťový kábel.

Frekvenčné pásma a štandardy WiFi sietí

WiFi siete fungujú na rôznych frekvenciách a s rôznymi parametrami, ktoré sú ustanovené v jednotlivých WiFi štandardoch. Aby vám WiFi sieť spoľahlivo fungovala so všetkými domácimi zariadeniami, musí každé z nich podporovať aspoň jeden rovnaký štandard ako podporuje WiFi router. Pri výbere routera si preto určite preverte, či je spätne kompatibilný aj so staršími štandardmi, ak máte doma staršie zariadenia.

Štandardy WiFi sietí pre domáce použitie:

 • 802.11a – starý štandard, ktorý sa u nás takmer nepoužíval. Pracuje v pásme 5 GHz, kde dosahuje max. prenosovú rýchlosť 54 Mbit/s a nie je kompatibilný s inými štandardmi.
 • 802.11b – 2,4 GHz štandard s max. rýchlosťou 11 Mbit/s, čo je dosť málo. Nie je kompatibilný s inými štandardmi.
 • 802.11g – štandard WiFi siete pracujúci v pásme 2,4 GHz s max. rýchlosťou 54 Mbit/s, je spätne kompatibilný so štandardom 802.11b.
 • 802.11n – štandard využívajúci pásmo 2,4 GHz i 5 GHz. Dokáže dosiahnuť prenosové rýchlosti 4 × 150 Mbit/s pri využití až 4 prenosových kanálov súčasne (spolu 600 Mbit/s). Je spätne kompatibilný so štandardmi 802.11g a 802.11b.
 • 802.11ac – najnovší používaný štandard, pracuje v pásme 5 GHz a dosahuje max. prenosovú rýchlosť 1 300 Mbit/s. Je spätne kompatibilný iba so štandardmi 802.11n a 802.11a.

Lepšou voľbou sú routery pracujúce v pásme 5 GHz, pretože pásmo 2,4 GHz je dosť preplnené (WiFi sieť má takmer každý váš sused). 5 GHz signál však ťažšie preniká stenami, najväčší problém routerom robia železobetónové steny v panelákoch. Nedá sa jednoznačne povedať, že každý 5 GHz router bude mať slabší signál ako ten pracujúci v 2,4 GHz pásme – závisí to od konštrukcie jeho antén a hardvéru.

WiFi router pripojenie zariadení cez sieťový kábel

Kompatibilitu so staršími zariadeniami vám zabezpečia dual-band WiFi routery, ktoré dokážu pracovať v pásme 2,4 GHz pre staršie zariadenia i v 5 GHz rýchlom pásme pre novšie zariadenia.

Tri-band routery idú ešte ďalej a vytvárajú 3 WiFi siete – rýchlu 5 GHz podľa štandardu 802.11ac pre najnovšie zariadenia, druhú 5 GHz pre dualband zariadenia a tretiu 2,4 GHz sieť pre pripojenie starších zariadení. Zariadenia s rôznymi štandardmi pripojené na tri-band WiFi router tak nemusia zdieľať jedinú prenosovú rýchlosť.

Počet antén a kvalita signálu

Pri WiFi pripojení platí, že pri poklese intenzity signálu router automaticky zníži rýchlosť pripojenia, aby zachoval jeho stabilitu. Pre rýchle a stabilné spojenie potrebujete teda dobré pokrytie bytu, resp. domu signálom.

WiFi router môže byť vybavený anténou, resp. anténami internými, zabudovanými priamo v tele zariadenia, ktoré voľným okom neuvidíte (podobne ako pri smartfónoch). Častejšie je riešenie s jednou, dvoma či viacerými externými anténami, ktoré pri správnom nasmerovaní dokážu pokryť signálom veľkú plochu okolo routera.

Biely WiFi router

V praxi sa stáva, že kvalitný WiFi router so zabudovanými anténami môže mať lepší signál než lacnejší router s anténami externými.

WiFi router môže byť osadený týmito typmi antén:

 • Všesmerové – vysielajú a prijímajú signál všetkými smermi v okruhu 360 °, no ich dosah je pomerne krátky. Sú dobrým riešením do otvorených priestorov, akými sú napr. otvorené kancelárie, veľké zasadačky či byty.
 • Smerové – majú pomerne úzky vyžarovací uhol, vysielajú a prijímajú teda iba v úzkom uhle (obvykle 5 °, 10 ° a pod.). Ich výhodou je veľmi dlhý dosah v jednom smere, využívajú sa teda najmä na prenos v exteriéroch alebo v rozľahlých interiéroch.
 • Sektorové – sú smerové, no majú širší uhol vyžarovania – obvykle 30 – 180 °. Najlepšie ich využijete pri umiestnení routera do rohu miestnosti či v prípade, že má router viac antén.

Zabezpečenie je základ

WiFi routery zabezpečujú bezdrôtový signál šifrovaním prenášaných dát. Bez šifrovania by sa ktokoľvek mohol na váš router pripojiť a čítať akékoľvek dáta, ktoré v rámci domácej siete alebo internetu sťahujete či odosielate (vrátane hesiel na niektorých stránkach).

Po prvom zapnutí WiFi routera by ste si teda ihneď mali zvoliť bezpečné heslo, ktoré je ťažko uhádnuteľné.

Typy zabezpečenia domácich WiFi routerov:

 • WEP – zastaralá a nie príliš odolná metóda zabezpečenia, ktorú dnes už takmer nikto nepoužíva.
 • WPA – je účinnejšia než WEP, no stále ľahšie prekonateľná ako WPA2.
 • WPA2 – najmodernejšia a veľmi ťažko prekonateľná metóda zabezpečenia WiFi pripojenia.

Pri zabezpečeniach WPA a WPA2 máte možnosť zvoliť si medzi metódami šifrovania AES a TKIP. Pokiaľ nemáte problém so staršími zariadeniami, voľte vždy šifrovanie AES, ktoré je bezpečnejšie.

Vstupné a výstupné porty

 • LAN – ide o konektory typu RJ-45 na pripojenie počítačov či iných zariadení pomocou sieťového kábla. Bežne ich nájdete na routeri v počte 4 ks.
 • WAN – väčšinou je tvorený taktiež RJ-45 konektorom, no slúži na pripojenie do externej počítačovej siete (napr. tej, ktorá zabezpečuje prístup na internet).

Vstupné a výstupné porty na routeri

 • USB – slúži napr. na pripojenie tlačiarne, z ktorej vytvorí sieťovú a budú ju môcť používať všetky zariadenia pripojené k routeru, či už cez kábel alebo bezdrôtovo. Taktiež k nemu môžete pripojiť USB kľúč či externý USB pevný disk, ktorý bude slúžiť ako zdieľané úložisko súborov pre všetky zariadenia v sieti. Pre čo najrýchlejšie spojenie s diskom by mal byť USB konektor aspoň typu USB 3.0.

Ďalšie parametre a funkcie WiFi routerov

 • Beamforming – dokáže zistiť smer, kde sa nachádza pripojené zariadenie a vytvarovať signál tak, aby bol v tomto smere intenzívnejší. Zvýši tým kvalitu spojenia a tiež prenosovú rýchlosť.
 • MIMO – skratka pre anglický výraz Multiple Input Multiple Output. WiFi router s touto technológiou dokáže nadviazať viacnásobné spojenie s jedným zariadením, čím znásobí prenosovú rýchlosť medzi ním a sebou.
 • Firewall – interný firewall, ktorý zabráni útokom na sieť a zariadenia z internetu. Jeho nastavenie je pomerne zložité a zvládnu ho iba skúsení užívatelia. Často sa nahrádza bezpečnostným softvérom s firewallom v samotnom počítači, tablete či smartfóne.
 • Možnosť pripojenia 3G/4G modemu – niektoré WiFi routery vám umožnia do USB portu pripojiť externý 3G či 4G modem na pripojenie k mobilnému internetu.
 • UPnP – skratka pre anglický výraz Universal Plug and Play, ide o protokol určený na jednoduché sieťové prepájanie počítačov a audio-video zariadení (ako napr. Smart TV).
 • QoS – skratka pre Quality of Service, dokáže uprednostniť niektoré dátové pakety pred inými a tým zabezpečí napr. plynulosť streamovaného videa či nižšiu odozvu pri hraní počítačových hier (tzv. ping). Niektorí výrobcovia označujú túto funkciu aj názvom prioritizácia paketov.
 • WPS – umožňuje rýchle pripojenie zariadenia bez zadávania mena a hesla iba stlačením tlačidla na routeri.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bez routera sa v súčasnosti nezaobíde veľa domácností. Pripojené k internetu chcú byť deti i dospelí, chcú pozerať filmy na televízore i cez počítač, chcú sa pripojť k Wi-Fi cez tablet a písať si s kamarátmi atď. Ako si vybrať vhodný Wi-Fi router, ktorý by vyhovoval všetkým? Ohľadom výberu máte množstvo otázok, čo je dobre. Dozviete sa tak všetko, čo potrebujete. Výber vám chceme čo najviac uľahčiť, na tie najčastejšie otázky sme sa preto rozhodli odpovedať. Ak vám napadne ešte niečo, napíšte nám do komentárov.

Ako zosilním signál na svojom routeri?

Vylepšiť Wi-Fi signál môžete viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa používa externá anténa (túto možnosť neumožňujú všetky modely), najjednoduchšou metódou je vložiť do siete extender. V tomto prípade rozšírite pokrytie Wi-Fi siete, ale znížite rýchlosť prenosu. Treťou možnosťou je WDS (Wireless Distribution System).

Je router to isté čo modem?

Nie, ide o dve odlišné zariadenia. Modem realizuje internetové pripojenie (napr. cez mobilnú LTE sieť, xDSL a káblové rozvody). Niektoré môžu fungovať aj ako bežné routery, resp. mať router integrovaný (jedno zariadenie tak umožní pripojenie na internet aj vytvorenie počítačovej siete). Router potrebuje zdroj internetu cez bežný sieťový kábel.

Prečo radšej staviť na router osvedčeného výrobcu?

Dôvodov, prečo zvoliť radšej známu značku, je viacero. Napr. väčšia stabilita a spoľahlivosť zariadenia či jednoduchšia reklamácia v prípade ťažkostí. Za overené značky sú považované TP-Link, D-Link, Asus či Zyxel.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 04.05.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 23.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/04/2020 17:15
Miroslav Kuca

Dobry den.Potreboval by som poradit.Mam mobilny internet na USB kluci.Teraz pouzivam tablet ako ruter,ale mam problem s dosahom.A preto zhanam nejaky typ rutra,ktory by mi umoznil priamo pripojit do rutra mobilny internet na USB kluci.Aby mal funkciu WPS,popripade vedel pracovat ako repeater-opakovac.Dakujem a ostavam s pozdravom Kuca

Pridať komentár