Najlepšie mini notebooky a netbooky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Mini notebook je akousi podkategóriou v rámci klasických notebookov. Väčšina potenciálnych záujemcov si s najväčšou pravdepodobnosťou predstaví notebook, no s menšími rozmermi. V zásade je táto predstava správna. Avšak, aby bolo úplne jasné, čo za zariadenie presne mini notebook je, v našom sprievodcovi si predstavíme podstatné rozdiely a vysvetlíme základné vlastnosti mini notebookov. Takisto vám poradíme, ako si mini notebook vybrať.

Ako vybrať mini notebook?

Ako prvé je potrebné si ozrejmiť samotný pojem. Mini notebook totiž nie je jediným pomenovaním, ktoré sa v praxi používa. Často a možno i častejšie sa stretnete s pojmom netbook. Ak by sme hľadali rozdiel medzi mini notebookom a netbookom, zrejme by sme tvrdo narazili, v zásade je jediným rozdielom iba to, ako výrobca svoj konkrétny model nazve. Rozdiel samotný by sme mohli hľadať až medzi klasickým notebookom (laptop) a práve mini notebookom (netbook). Poďme si teda bližšie objasniť, prečo by sa práve mini laptop mohol stať súčasťou vašej technologickej výbavy.

Najlepšie mini notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo V14 82C401C4CK   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Acer Aspire 3 NX.HUSEC.002   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Acer Swift 1 NX.HYNEC.001   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Microsoft Surface Go 3   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
HP Envy 13-ba1000nc   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Notebook – charakteristika

V dnešnej dobe moderných technológií je možno až banálne predstavovať zariadenie, akým je práve notebook. Napriek tomu, notebook je typom osobného počítača, ktorý disponuje kompletným hardvérovým vybavením. Nie však externým, všetky hardvérové prvky sú integrované vrátane monitora, klávesnice, počítačovej myši (touchpadu) alebo reproduktorov.

Súčasťou zariadenia je akumulátor s rozličnou kapacitou, ktorý zariadenie napája a zabezpečuje jeho chod. Vďaka tomu, že zariadenie nemusí byť neustále pripojené do elektrickej siete ako klasický desktop – stolový počítač, ide o prenosný počítač. Veľkosť displeja sa pohybuje v priemere od 13 do 18 palcov, prípadne viac. Hmotnosť notebooku bola kedysi na úrovni 5 až 6 kg. Dnes sú bežné notebooky s hmotnosťou okolo 2 až 4 kg vďaka použitým materiálom.

Pri notebookoch takisto natrafíte na jednotlivé podkategórie, ktoré sa zameriavajú na účel používania. Štandardný kancelársky notebookherný notebook alebo notebook určený pre profesionálne grafické účely. V zásade z toho vyplýva aj to, že notebooky disponujú rôznym výkonom. Vždy však budú výkonnejšie ako menšie mini notebooky. Výhodou notebookov je takisto vysoká úroveň konektivity. Rôzne vstupy a výstupy – USB, 3,5 mm Jack, HDMI,VGA, Display port, čítačka pamäťových kariet, Ethernet vstup a iné. Pripojíte aj externý hardvér – reproduktory, myš a iné. Zvyčajne nechýba ani CD-ROM mechanika.

Výhody

  • Vyšší výkon (procesor, RAM, grafika)
  • Väčší displej
  • Lepšia konektivita
  • Výber podľa účelu použitia

Nevýhody

  • Väčšie rozmery
  • Vyššia hmotnosť

Mini notebook – charakteristika

Mini notebook alebo netbook, ako sa zvykne tomuto typu osobného počítača hovoriť, je menším typom notebooku. V zásade je teda jeho účel a funkcionalita založená na rovnakom princípe. Avšak, odlišnosť je vo viacerých parametroch. Netbook je špecifickým druhom osobného počítača. Predovšetkým čo sa veľkostivýkonnosti a funkcionality týka.

Práca na mini notebooku

Netbook je rovnako ako notebook vybavený integrovaným hardvérom a takisto pre svoj chod využíva nabíjateľný akumulátor. Na rozdiel od notebookov je výdrž batérie vyššia, niekedy aj násobne. Spôsobené je to napríklad uhlopriečkou displeja. Tá sa pohybuje v rozmedzí 7 až 12 palcov. Displej je teda menší. Hmotnosť mini notebookov je na úrovni 1 až 2 kg. Existujú takisto ultra ľahké netbooky s extrémne nízkou hmotnosťou pod 1 kg.

Prioritne sa však netbook nedelí podľa účelu. Určený je predovšetkým na prehliadanie internetu, úpravu dokumentov alebo na vykonávanie menej náročných operácií. Výkonom sa totiž najvýkonnejšie netbooky nepribližujú k najvýkonnejším notebookom. Používajú sa menej výkonné procesory.

Z hľadiska funkcionality je často obmedzený počet USB vstupov a výstupov. Absentuje takisto možnosť integrovanej CD-ROM mechaniky. Moderné a inovatívne netbooky z hľadiska konštrukcie napríklad disponujú oddeliteľnou konštrukciou – môžete displej odpojiť od klávesnice a používať ho ako tablet. Tieto riešenia sú však cenovo nákladnejšie.

Výhody

  • Kompaktné rozmery
  • Nižšia hmotnosť
  • Cenová dostupnosť
  • Rozložiteľná konštrukcia
  • Dlhšia výdrž batérie

Nevýhody

  • Slabší výkon
  • Horšia konektivita
  • Absencia CD-ROM mechaniky

Prečo si vybrať mini notebook?

Vyššie sme spomínali, že mini laptop je špecifickým druhom osobného počítača. Nevyhľadávajú ho hráči ani profesionálni grafici. Netbook je určený klientele, ktorá vyžaduje viac ako smartfón či tablet, no menej ako rozmerný klasický notebook. Mini notebook je takou zlatou strednou cestou. A to aj z pohľadu funkcionality, výkonu a rozmerov.

Práve menšie rozmery sú najčastejším argumentom, prečo sa potenciálny záujemca zaujíma práve o tento druh počítača. Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť. Netbook je veľmi skladným zariadením, ktoré sa ľahko prenáša a je ideálne na cesty. Pre študentov, obchodných manažérov či dílerov.

Mini notebook má kompaktné rozmery

Disponuje rovnako ako notebook plnohodnotným operačným systémom, takže zvláda všetky potrebné operácie a spustíte na ňom všetky podporované aplikácie a programy. Určený je predovšetkým na prehliadanie internetových stránok alebo na spracovanie dokumentov a prácu s nimi. Mnohé mini notebooky sú takisto cenovo veľmi dostupné a preto sa stávajú voľbou číslo jedna pre mnohých študentov, ale aj firmy a ich pracovníkov. Ak by ste sa teda zamýšľali, prečo si vybrať netbook a nie notebook, bude to kvôli praktickosti, skladnosti a v neposlednom rade aj efektívnosti, ktorú toto šikovné zariadenie používateľovi prináša.

Dôležité parametre výberu

Ak sa rozhodnete pre kúpu mini notebooku – netbooku, určite je správne sa oboznámiť s parametrami, ktoré sú pre vás dôležité. Významne vám môžu pomôcť sa zorientovať v tejto kategórii osobných počítačov. Podobne ako pri notebookoch si je potrebné všímať výkon, veľkosť uhlopriečky, operačný systém a ďalšie technické parametre, platí to aj pri tejto menšej alternatíve. Ktoré parametre si pri výbere treba všímať?

  • Veľkosť displeja
  • Procesor a počet jadier
  • Operačný systém
  • Pevný disk
  • Operačná pamäť – RAM
  • Grafická karta
  • Konektivita a kompatibilita
  • Kapacita a výdrž batérie
  • Hmotnosť a rozmery
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Veľkosť displeja – uhlopriečka

Ak by ste na prvý pohľad chceli rozpoznať notebook od netbooku, veľkosť displeja je presne tým parametrom. Platí pravidlo, že všetko, čo má viac ako 12 palcov je v zásade notebookom. Z toho vyplýva, že všetko, čo má menej ako 12 palcov sa v praxi považuje za mini notebook. Ak by ste túžili po skutočne kompaktnom mini laptope, potom môžete siahnuť po modeloch s uhlopriečkou okolo 7 až 10 palcov.

Otázkou je, čo vyhovuje vám osobne a aké sú vaše preferencie. Ak má byť netbook náhradou tabletu, potom sa zrejme pri výbere zameriate práve na menšie uhlopriečky. Naopak, ak je vaším cieľom priblížiť sa užívateľsky k notebooku, obzerať sa budete po uhlopriečkach 11 až 12 palcov. Od veľkosti uhlopriečky sa odvíja takisto rozlíšenie displeja – 1 366 x 768 px, 1 920 x 1 080 px...

V súvislosti s displejom a porovnaní s tabletom spomenieme aj to, že samotná konštrukcia môže byť v prípade niektorých modelov oddeliteľná. Samostatná časť je teda displej a zvyšok klávesnica a touchpad. Takéto zariadenie potom viete využívať ako tablet.

Operačný systém

Softvér je dôležitou súčasťou každého osobného počítača. Sám osebe by totiž nedokázal netbook jednotlivé komponenty správne a efektívne využiť. Operačný systém je v zásade mozgom všetkých integrovaných súčiastok zariadenia. Najznámejšie a vo svete najrozšírenejšie sú operačné systéme od spoločnosti Microsoft. Konkrétne ide o Windows. Záleží len na tom, aká verzia je podporovaná. Windows 8Windows 8.1 alebo Windows 10 SWindows 10 PRO a podobne.

Klávesnica mini notebooku

Ak náhodou nepatríte medzi fanúšikov Microsoftu, loviť možno budete vo vodách konkurenčného Linuxu, ktorý má takisto rôzne generácie. No a zabudnúť nemôžeme pochopiteľne ani na Mac OS od americkej značky Apple. Ak by ste usilovne hľadali, našli by ste takisto mini notebooky s operačným systémom Android, ktorý však v tomto segmente nie je taký populárny.

Procesor a počet jadier

Ak by bola reč o stolových počítačoch alebo notebookoch, procesorpočet jadier i ich frekvencia by z hľadiska výkonu zohrávali veľmi dôležitú rolu. V prípade netbookov však výkon nie je prioritným atribútom, no rozhodne nechcete, aby váš netbook nestíhal, mrzol alebo bol spomalený. Je preto logické, že čím máte procesor výkonnejší, tým rýchlejšie váš netbook pracuje.

Samotnú rýchlosť procesora ovplyvňuje jeho frekvencia. Frekvencia sa udáva v GHz a v zásade čím je vyššia, tým je vyšší i výkon, no ovplyvňuje to i počet jadier. V prípade netbookov je počet jadier 2 až 4. Viac do týchto zariadení nedostanete. Frekvencia procesora sa zasa pohybuje od 1,1 GHz až po 2,6 GHz. Treba však otvorene priznať, že ak budete vyberať spomedzi netbookov a chcete mať istotu, že systém bude ako tak svižný, vyberajte z netbookov s frekvenciou aspoň 1,4 GHz a viac. Menej len v prípade, ak sú jadrá štyri.

Najčastejšie sa vyskytujúcimi procesormi v prípade netbookov sú procesory Intel PentiumIntel CeleronIntel Celeron Quad-Core alebo Intel Atom. Zriedkavejšie natrafíte na Intel Core i3 alebo Intel Core i5 či dokonca na procesory od AMD.

Pevný disk

V prípade netbookov nečakajte veľkokapacitné HDD alebo SSD disky. Rozhodne sa nemôžu kapacitou úložiska rovnať s notebookmi. Každopádne, netbook môže byť vybavený klasickým HDD diskom (flash pamaäť) s kapacitou od 64 do 250 GB. Iba naozaj výnimočne nájdete modely s väčšou kapacitou úložiska. Podobne ako notebooky či stolové počítače, aj netbook môže kombinovať dva druhy diskov. Vybavený môže byť napríklad 120 GB HDD a takisto môže zároveň disponovať 32 GB SSD diskom.

SSD disky sú rýchlejšie, nefungujú na mechanickom princípe ako klasický pevný disk. SSD disky majú vyššiu prenosovú rýchlosť a bez mechanických súčiastok sú menej náchylné na poškodenie, no sú aj drahšie. V prípade netbookov sa využíva aj eMMC pamäť, čo je kompromis medzi HDD a SSD. Táto alternatíva je však lacnejšia ako SSD disk.

Operačná pamäť – RAM

Operačná pamäť známa aj pod skratkou RAM slúži na dočasné ukladanie všetkých dát, úkonov a operácií, ktoré sú na počítači používateľom vykonávané. V prípade netbookov sa pohybuje operačná pamäť na úrovni 1 GB či 4 GB. Výnimočne sa nájdu aj modely s operačnou pamäťou 8 GB. V stolných počítačoch či notebookoch určených na hranie, programovanie či pre profesionálne účely sa využívajú pamäte RAM – 16 GB, 32 GB alebo až 64 GB. V rámci pokroku sa využívajú DDR3 RAM alebo rýchlejšie a novšie DDR4 RAM. U výrobcov netbookov nájdete oba varianty.

Mini notebook s operačným systémom Windows

Grafická karta

V prípade mini notebookov je grafická karta menej dôležitým prvkom. Najčastejšie ide o integrovanú grafickú kartu. V prípade PC zostáv sa používatelia často riadia benchmarkom, a teda hodnotením grafických kariet. V prípade netbookov grafické karty nemôžu byť samostatné, vždy sú integrované priamo na základnej doske. Nemožno ich teda vymeniť alebo upgradovať.

Výrobcami grafických kariet sú spoločnosti ako IntelAti RadeonQuadro alebo GeForce. U netbookov, ktoré sú napríklad vybavené procesorom od Intel, bude na základnej doske integrovaná grafika Intel HD Graphics alebo Intel UHD Graphics s odlišným číselným označením. Takéto zariadenie však nie je určené pre profesionálny strih videa alebo na hranie hier, preto grafická výkonnosť nie je nijako zvlášť oslnivá.

Konektivita a kompatibilita

Isté je, že CD – DVD ROM mechaniku v prípade netbookov určite nečakajte. Zakúpiť si môžete maximálne externé. Čo však nesmie chýbať, sú USB porty. A to aspoň dva, ideálne s rozhraním USB 3.0. Praktický môže byť aj reverzibilný USB-C. Poteší HDMI vstup pre prepojenie s dataprojektorom alebo ďalším monitorom.

Niektoré modely sú vybavené taktiež čítačkou pamäťových kariet Micro SD. Veľmi vítaný je i vstup pre slúchadlá – 3,5 mm Jack konektor. No a pochopiteľne nesmie chýbať WiFi a Bluetooth. Už takmer samozrejmosťou je napríklad zabudovaná webkamera.

Kapacita a výdrž batérie

Zatiaľ, čo u mnohých notebookov je vzácnosťou výdrž batérie okolo 4 hodín, u netbookov sa cez túto hranicu môžete prehupnúť poľahky. Výhodou týchto zariadení je menšia energetická náročnosť a aj vďaka menším rozmerom, nižšiemu výkonu a menšiemu displeju je výdrž okolo 8 až 15 hodín. Samozrejme, záleží aj od činnosti, na ktorú zariadenie využívané najčastejšie. Batérie sú často jedinou vymeniteľnou súčiastkou v prípade mini laptopu. Zariadenie sa pochopiteľne dobíja cez adaptér za pomoci USB rozhrania alebo špeciálneho napájacieho konektora.

Hmotnosť a rozmery

Tieto technické parametre sú práve doménou väčšiny netbookov. Výrobcovia sa predbiehajú v tom, ktorý netbook bude ľahší. Používané sú rôzne materiály, ktoré šetria na samotných gramoch. V priemere sa hmotnosť pohybuje od 1 do 2 kg. Nájdu sa aj modely, ktorých konštrukcia váži skutočne pod 1 kg. Rozmery sú v mnohom závislé od veľkosti displeja, teda od jeho uhlopriečky. Dnes sa však všetko snažia vývojári robiť menšie, štíhlejšie a zároveň s dostatočnou dávkou komfortu.

Cena a obľúbení výrobcovia

Jedným z parametrov, ktoré pri výbere zohrávajú dôležitú rolu, je určite cena. A tá je v rámci porovnania konkurencie s ostatnými osobnými počítačmi a dokonca i tabletmi v prospech netbookov. Mini notebook si dokážete v obchode obstarať už od 160 eur. Lacnejšie alternatívy sú už tak trocha rizikom. Aj v prípade tých najlacnejších mini notebookov však neočakávajte žiadne zázraky. Ponúknu najslabší procesor, menšie úložisko a takisto rýchlosť a svižnosť systému môže mať svoje limity.

Ďalšou cenovou hladinou sú netbooky v cenovej relácii 160 až 250 eur. Takéto modely sú už pre väčšinou používateľov uspokojujúce aj z hľadiska výkonnosti. Stretnete sa s rýchlejším procesorom a vyššou frekvenciou jadier. V cenovom pásme od 250 do 500 eur už kúpite naozaj výkonné netbooky, s ktorými si bohato vystačíte. Samozrejme, s cenou sa vyškriabete i vyššie. V prípade Apple MacBook sa pokojne prehupnete aj cez hranicu 1 500 eur.

Medzi populárnych a obľúbených výrobcov, ktorí v danom segmente ponúkajú overenú kvalitu, určite patrí i spomínaný Apple, no nie každý musí byť verným fanúšikom tejto značky. Predovšetkým s ohľadom na cenu, hoci kvalitou je mini notebook Apple nepochybne na vysokej úrovni. Mini notebook Lenovo alebo Asus rozhodne nie sú takisto zlou voľbou. Medzi veľmi obľúbené patria i mini laptopy značky HP alebo Acer.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nedozvedeli ste sa o mini notebookoch všetko, čo ste potrebovali? V odpovediach na časté otázky spotrebiteľov nájdete ďalšie doplňujúce informácie.

Je mini notebook – netbook vhodný pre študenta?

Áno, je. V prvom rade však je potrebné zvážiť, na aké účely študent potrebuje netbook využívať. Ak ide o úpravu dokumentovpísanie poznámoksurfovanie po internete či používanie jednoduchých aplikácií a nenáročných hier, netbook je ideálnou voľbou pre študenta. Nielen z hľadiska využiteľnosti pri výučbe, ale takisto z hľadiska kompaktných rozmerov a nízkej obstarávacej ceny. Ak však študent požaduje vysoký výkon pre grafické či strihové programy, lepším riešením bude výkonnejší notebook.

Je výdrž batérie netbooku väčšia ako v prípade klasického notebooku?

Výdrž batérie u mini notebookov je často násobne vyššia ako v prípade aj tých najlepších notebookov. Hoci by sa niektorí záujemcovia mohli domnievať, že notebooky disponujú lepšou výdržou batérie, pretože do nich môže byť umiestnená väčšia batéria, nie je to tak. Mini notebooky sú energeticky menej náročné. Disponujú menším displejom, slabším procesorom či grafikou. Batéria je tak energeticky omnoho menej zaťažovaná. Priemerná výdrž batérie u netbookov je okolo 12 hodín. U notebookov to nie je ani polovica, okolo 4-5 hodín.

Má netbook CD-ROM mechaniku?

Nie, mini notebook nedisponuje z hľadiska konektivity CD-ROM mechanikou. Dôvodom je predovšetkým konštrukčné hľadisko. Možné je však pripojiť externú CR-ROM mechaniku.

Disponujú netbooky ventilátorom alebo nejakým druhom chladenia?

Všetko závisí od konkrétneho modelu. Mnohé modely však nedisponujú žiadnym mechanickým ventilátorom, ktorý by súčiastky ochladzoval. Samotné komponenty sú však namáhané omnoho menej a riziko prehriatia je menšie. Odvod tepla je riešený inak. Nájdu sa však aj netbooky, ktoré chladením disponujú.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 06.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/07/2022 22:13
Nataša

ASUS E210MA-GJ334WS je výborný hlavne pre deti do školy, môj vnuk si ho nevie vynachváliť. Výkon je menší, ale vnukovi to stačí a potešil sa, že je tu nový operačný systém Windows 11 Home S. Notebooku chýba CD mechanika, ale to nevadí. Teraz sa CD už aj tak nepoužívajú. Som rada, že vnúčikovi som mohla urobiť radosť a hlavne, že notebook využije.

12/10/2021 19:31
Eros

Pre mňa najlepšia kúpa za posledné roky je notebook Lenovo IdeaPad Duet 3, ktorý je malý, ľahký a vydrží mi celý deň, cca. 8 hodín nepretržitého chodu / práce. Notebook vyzerá elegantne, má Windows 10 Pro a je to dva v jednom, nakoľko sa dá používať aj ako tablet. Reproduktory sú však slabé, inak je to super.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok