Najlepšie ohrádky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak ide o výbavičky pre vašu ratolesť, detské ohrádky nie sú nevyhnutnosťou. Tento šikovný kúsok "nábytku" je však veľmi dobrým pomocníkom, a to najmä v prípade, že vám po dome pobehuje viacero drobcov alebo často cestujete.

Ako vybrať detskú ohrádku?

Dobrá ohrádka udrží vaše dieťa v bezpečí vtedy, keď je to potrebné. A my vám poradíme, ako takú dobrú detskú ohrádku vybrať.

Najlepšie detské ohrádky

Názov Hodnotenie Detail
Joie Cheer Little Explorer   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
SC Branko   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Cosing Ohrádka buková 100 × 100 cm   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Lionelo Lene   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Puppolina 120 x 120 cm   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Detské ohrádky – recenzie

Uvažujete nad ohrádkou pre svojho dorbca? Aby sme vám pri výbere čo najviac pomohli, pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov a spísali pre vás ich plusy a mínusy. Ktorý vás zaujal najviac?

Ako vybrať detskú ohrádku

Ak sa rozhodnete pre kúpu tejto výbavičky, používajte ju s rozumom. Nenechávajte v nej dieťa bez dozoru a ani veľmi dlho. Podobne ako pri chodítkach či šatkách na nosenie by dieťa v ohrádke nemalo tráviť príliš veľa času. Pri výbere myslite na všetky možné, ale i tie najnemožnejšie bezpečnostné prvky a funkcie. Pretože, ako určite viete, opatrnosti nikdy nie je dosť. No a presne na to, aby ste si vybrali tú najlepšiu a najbezpečnejšiu ohrádku pre vaše dieťa, slúži náš návod.

Na začiatok sa pozrieme na akési základné rozdelenie detských ohrádok v závislosti od typu konštrukcie, tvaru, rozmerov a materiálu. V druhej polovici nášho návodu si môžete prečítať o najdôležitejších parametroch, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť.

Rozdelenie ohrádok podľa materiálu

Materiál, z ktorého je ohrádka vyrobená, súvisí s jej stabilitou, životnosťou, dizajnom aj bezpečnosťou. Nie je možné povedať, či je pre vás lepšia ohrádka z dreva, kovu alebo plastu. Preto myslite najmä na vaše požiadavky a hlavné využitie detskej ohrádky.

Drevené detské ohrádky

Drevené detské ohrádky sú spravidla tvorené 4, 6 alebo 8 panelmi/stenami, ktoré zmontujete do štvorca, obdĺžnika, šesťuholníka alebo osemuholníka. Zväčša nie sú vybavené podlahou ani nôžkami – spojené panely položíte priamo na zem, preto sú určené najmä na hru. Výnimočne natrafíte aj na modely s podlahou, nôžkami či kolieskami.

Drevo je určite veľmi dobrým materiálom. Na výrobu ohrádok sa najčastejšie používa borovica. Je lacnejšia, no i menej trvácna. Druhou častou možnosťou je o niečo drahší, ale odolnejší buk. Ohrádky z dubového alebo exotického dreva sú skôr výnimkou.

Pri výbere drevenej detskej ohrádky sa zamerajte predovšetkým na:

  • Tyčky v bočných stenách – Sú osadené na pevno alebo sa dajú vybrať?
  • Spôsob montáže – Panely drevených ohrádok sa spájajú rôznymi spôsobmi. Prvým, častejším a komplikovanejším je použitie skrutiek alebo drevených kolíkov. Druhým a praktickejším sú rôzne mechanizmy na zaklapnutie.
  • Povrchová úprava – Ohrádka musí byť ošetrená bezpečným, ideálne prírodným náterom.

Drevená detská ohrádka

K výhodám drevených ohrádok patrí dobrá stabilita (sú prirodzene ťažšie) a dlhá životnosť. Menej pozitívnymi parametrami sú vyššia cena a hmotnosť, riziko nejakej tej triesky v prstíku a náročnejšia manipulácia, údržba i montáž.

POZOR: Všimnite si hmotnosť drevenej ohrádky. Príliš ľahké kúsky môže dieťa prevrhnúť a zraniť sa.

Kovové detské ohrádky

Kovové detské ohrádky sú veľmi podobné tým dreveným. Taktiež ide o niekoľko samostatných panelov, ktoré spojíte dokopy. Jediným rozdielom je naozaj iba použitý materiál. Kov je veľmi odolný, pri deťoch však nie ideálny. Prvým problémom je vysoká hmotnosť. Ak by náhodou došlo k prevrhnutiu ohrádky... Vysoká hmotnosť je nepraktická aj z hľadiska presunov. V neposlednom rade nesmieme zabúdať na veľmi obľúbenú detskú zábavku, ohrýzanie okolitých predmetov.

Plastové detské ohrádky

Keď hovoríme o plaste, tak hovoríme iba o konštrukcii, ktorá je „obalená“ bočnými stenami zo sieťoviny alebo rôznych druhov textílií. Tieto ohrádky majú spravidla podlahu aj nôžky, tie bez podlahy sú skôr výnimkou. Ide o zlatú strednú cestu. Plastové ohrádky sú veľmi ľahké. Vďaka tomu sa s nimi jednoducho manipuluje. Spravidla ich môžete využiť aj na cestách.

Nevýhodou plastu je nízka hmotnosť, ktorá ide ruka v ruke s horšou stabilitou. Na stabilitu si dajte pozor najmä pri vyvýšených ohrádkach s nôžkami. Plusom je tiež nižšia cena a jednoduchšia údržba. K negatívam sa dá zaradiť menšia odolnosť a kratšia životnosť.

Textilné hracie ohrádky

Textilné hracie ohrádky nemajú pevnú konštrukciu. Po ich obvode sa nachádza iba akási výstuž. Výhodou tejto alternatívy je jednoduchá manipulácia, nízka cena, veľmi rýchle rozloženie i zloženie a kompaktné rozmery po zložení. Textilné ohrádky sú ideálne na cestovanie, ich nevýhodou je horšia stabilita a zväčša i nižšie steny. Preto sú v vhodné skôr pre menšie deti a výhradne na hranie.

INFO: Medzi textilnými modelmi nájdete aj multifunkčné ohrádky. Ich súčasťou sú rôzne kolotoče s hračkami či iné interaktívne hračky.

Nafukovacia ohrádka pre dieťa

Nafukovacie ohrádky jednoducho nafúknete a sú pripravené na hru. Zväčša sú vybavené rôznymi nafukovacími hračkami, majú kruhový tvar a sú určené pre tých najmenších. Podobne ako v predošlom prípade sa nevyhnete problémom s horšou stabilitou. Mínusom je i väčšia náchylnosť na poškodenie, a teda i kratšia životnosť. K plusom patrí nízka cena, jednoduchá manipulácia a veľmi kompaktné rozmery po sfúknutí.

Rozdelenie detských ohrádok podľa tvaru a rozmerov

V závislosti od toho, či je detská ohrádka zložená z niekoľkých samostatných panelov alebo, takpovediac, drží pokope vcelku, na trhu nájdete 2 základné typy ohrádok. Táto, na prvý pohľad, drobnosť, v skutočnosti rozhoduje o mnohých funkčných vlastnostiach. Preto ju pri výbere určite neprehliadnite.

Plastová detská ohrádka

Osemdielne ohrádky z panelov

Osemdielne ohrádky tvoria samostatné panely, ktoré vyskladáte do rôznych tvaru, a to buď do osemuholníka, štvorca, alebo obdĺžnikaSpravidla bývajú drevené alebo kovové. Určite však nie je vylúčené, že natrafíte aj na plastový model.

Ďalším spoločným znakom týchto ohrádok je absencia podlahy. Logicky, patria k najpriestrannejším. Zväčša majú obvod okolo 7 m, vnútorné rozmery však závisia od rozmerov 1 panela. Asi už tušíte, že nie sú vhodné do menších domácností ani na cestovanie.

TIP: Osemdielne modely sú ideálnymi detskými ohrádkami pre dvojičky.

Šesťdielne ohrádky z panelov

Šesťdielne ohrádky sú dostupné v drevených, plastových aj kovových verziách. Na rozdiel od tých osemdielnych môžu, ale i nemusia mať podlahu. Ak už podlahu majú, v zásade sa nachádza priamo na zemi. To je ďalší spoločný znak osemdielnych aj šesťdielnych ohrádok – nemajú nožičky.

Z hľadiska rozmerov sú šesťdielne ohrádky o niečo menšie. Väčšie kúsky zvyknú mať obvod okolo 5 m. Aj v tomto prípade môžete z jednotlivých panelov vytvoriť šesťuholník alebo obdĺžnik.

INFO: K niektorým osem a šesťdielnym ohrádkam je možné dokúpiť špeciálnu skladaciu podložku, ktorá nahradí podlahu. Zväčša ide o niekoľko samostatných kusov, ktoré sú prispôsobiteľné vami zvolenému tvaru ohrádky.

Štvorcové, obdĺžnikové a okrúhle ohrádky

V tejto kategórií nájdete ohrádky s podlahou i bez nej, tie s nôžkami aj bez nich. Tieto ohrádky môžu byť tvorené samostatnými panelmi, môžu byť vyhotovené vcelku alebo byť skladacie. Na rozmery klasických ohrádok sa pozrieme o niečo podrobnejšie o chvíľku.

Najdôležitejšie parametre pri výbere ohrádky pre deti

Zvolili ste si správny typ ohrádky? Gratulujeme, už vám ostáva len niekoľko krokov k dokončeniu nákupu. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najdôležitejšie parametre, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere detskej ohrádky. Nezabúdajte, že pri deťoch môže byť rozhodujúci i ten najmenší detail.

Rozmery a nosnosť ohrádky

Klasické detské ohrádky majú najčastejšie 100 x 100, 90 x 90, 120 x 120, 150 x 150, 140 x 200 alebo 120 x 65 cm. Rozmery majú vplyv iba na to, koľko miesta daná ohrádka poskytne vášmu drobcovi. S bezpečnosťou súvisí najmä výška bočných stien. Tá je naozaj extrémne dôležitá.

Detské ohrádky sú tradične vysoké od 40 do 100 cm. Aby dieťa cez bočné steny neprepadlo, musia byť čo najvyššie. Najlepšie je, ak siahajú až nad detskú hlavičku. Pre lepšiu predstavu, výšku okolo 100 cm dieťa dosiahne približne v 2 rokoch.

Textilná detská ohrádka

Ohrádky s nízkymi stenami (40 – 50 cm) sú vhodné len pre menšie deti, ktoré ešte nevedia stáť a chodiť. Preto by ste ich mali využívať maximálne do cca 1 roka. Ak by ste sa rozhodli pre ich dlhšie používanie, pamätajte, že steny musia siahať aspoň niekoľko centimetrov nad ťažisko dieťaťa.

S tým, ako dlho môžete danú ohrádku používať, súvisí aj jej nosnosť. Tá je dôležitá len pri modeloch s nôžkami či kolieskami. Klasicky sa pohybuje do 15 kg, čo je opäť ekvivalent k veku okolo 2 rokov. Samozrejme, na trhu sú dostupné aj ohrádky s vyššou nosnosťou.

Skladnosť, hmotnosť a rozmery po zložení

Hmotnosť a rozmery po zložení sú parametre, ktoré majú priamy vplyv na to, či danú ohrádku môžete využívať iba doma alebo aj na cestách, a taktiež na jej skladnosť. Plastové ohrádky zväčša vážia okolo 5 až 11 kg.

Kovové a drevené sú o niečo ťažšie, väčšinou však nemajú viac ako 13 kg (výnimkou sú 6- a 8-dielne modely). Úplne najľahšie sú textilné ohrádky. Tie nevážia viac ako 3 kg. K rozmerom po zložení vám povieme iba toľko, aby ste si ich všimli. Všetky pevné ohrádky budú po zložení spravidla rovnako široké i vysoké. Rozdielna bude iba ich hrúbka.

Vchod do ohrádky

Ohrádky s podlahou a 4 stenami z textílie či sieťoviny nezvyknú mať otváraciu časť. Dieťa teda do nich vložíte iba zvrchu. Niektoré modely majú iba bočný vchod na zips. Ten však slúži hlavne na to, aby cezeň dieťa preliezalo samo v rámci hry.

Na to, ako je riešený vchod, sa zamerajte hlavne pri drevených a kovových modeloch bez podlahy. Prvou možnosťou je ohrádka, ktorú zmontujete a nemá žiadnu otváraciu stenu. Z praktického hľadiska nejde o nič strašné, dieťa do nej jednoducho vložíte zvrchu. Ak však máte problémy s chrbticou alebo patríte k nižším osôbkam, absencia dvierok pre vás môže byť nepohodlná.

Ohrádky s otváracou stenou, ktorá nahrádza dvierka, sú vo všeobecnosti o niečo lepším riešením. Výnimočne natrafíte aj na také modely, ktoré majú niekoľko vyberateľných tyčiek. 3 či 4 tyčky vyberiete zo steny a vzniknutý otvor poslúži ako vchod. Nevýhodou je, že ho nemáte ako zatarasiť. Neustále vyberanie a vkladanie tyčiek nie je, predsa len, úplne praktické.

Bočné steny ohrádky

Bočné steny drevených a kovových ohrádok sú väčšinou tvorené tyčkami. V tomto prípade si všimnite veľkosť medzier. Medzery by mali byť dostatočne malé, aby si v nich dieťa nezaseklo hlavičku, naopak, nesmú byť až príliš malé. V takom prípade zas hrozí zaseknutia prstíka či rúčky.

Bočné steny ohrádky zo sieťoviny

Ohrádky s plastovou konštrukciou majú bočné steny z textílie alebo sieťovinySieťovina je vo všeobecnosti lepšou alternatívou, keďže dieťa môže pozorovať svet okolo seba. Pozitívom je, že dieťa vidíte i vy z vonkajšej strany. Podobne ako pri tyčkách by sieťovina nemala mať príliš veľké oká, v ktorých si môže dieťa zaseknúť prstík.

Materiál bočných stien

Ak sa rozhodnete pre kúpu ohrádky s textilnými alebo sieťovinovými stenami, všimnite si údaj o použitom materiáli. Zväčša sa stretnete s polyestrom alebo inými syntetickými materiálmi. Základom je zdravie – vyhnite sa materiálom s BPA či obsahom iných zdraviu škodlivých látok. Určite neprehliadnite ani údaje o nepremokavosti a spôsobe údržby.

Bezpečnosť

Mnohé z predošlých parametrov súviseli aj priamo s bezpečnosťou, ktorá je pri deťoch na prvom mieste. Okrem vyššie vymenovaných bezpečnostných prvkov by ste sa však pri výbere detskej ohrádky mali zamerať tiež na:

  • Stabilitu – ohrádka by nemala byť až príliš ľahká, aby sa s dieťaťom neprevrhla, k dobrej stabilite prispieva aj pevná konštrukcia.
  • Ukryté „pasce“ – všimnite si, či sa na ohrádke nenachádzajú miesta, v ktorých by si dieťa mohlo zaseknúť ruku, nohu či inú časť tela, nejde len o bočné steny, ale i o spoje na konštrukcii či podlahe.
  • Molitan na okrajoch konštrukcie – konštrukcia ohrádky by mala byť na hornej strane obalená mäkkými chráničmi.
  • Zámok proti zloženiu – každá postieľka s mechanizmom na rýchle zloženie musí byť vybavená poistkou proti jej nechcenému zloženiu.

Čo ešte zvážiť pred kúpou detskej ohrádky?

Pred kúpou detskej ohrádky by ste mali položiť aj niekoľko otázok, ktoré súvisia najmä so spôsobom jej využitia. Niekto bude používať ohrádku výhradne doma, niekto skôr na dovolenke, iný ju zas využije len na hranie a niekto aj na krátky poobedňajší spánok dieťaťa.

Rozkladacie verzus nerozkladacie ohrádky

Ak plánujete detskú ohrádku využívať len občasne alebo ju chcete brať aj na dovolenku, určite si zaobstarajte rozkladací model. Samozrejme, každú ohrádku môžete zmontovať a následne rozmontovať. Dôležitý je však použitý systém. Niektoré musíte rozskrutkovať, iné sú vybavené mechanizmom, pomocou ktorého ohrádku zložíte len niekoľkými ťahmi.

Detská ohrádka s podlahou alebo bez nej?

Ak ohrádka nemá podlahu, slúži iba na hranie. Nevýhodou tohto riešenia je, že vaše dieťa bude sedieť priamo na chladnej zemi. Mnohí z vás sa preto nakoniec nevyhnú dokúpeniu podložky či matraca.

Podlaha v ohrádkach môže vyzerať rôzne. Prvou alternatívou sú podlahy z tenkého PVC či iného podobného materiálu. Ich hlavnou funkciou je držať ohrádku pokope a zachytiť nečistoty, ktoré z nej stačí vysypať (navyše, pri hre s pastelkami dieťa nezašpiní vaše drevené parkety). Tieto modely zväčša nemajú nôžkypodlaha je teda priamo na zemi, preto vaše dieťa neochráni pred chladom.

Detská ohrádka na hranie

Druhou alternatívou sú ohrádky s pevnou podlahou umiestnenou nad zemou. Na nich sa teda zväčša nachádzajú aj nôžky či kolieska. Výhodou tohto riešenia je, že vaše dieťa nesedí priamo na chladnej dlážke. Pevná podlaha v ohrádke však nezvykne byť príliš mäkká. Riešením je dokúpenie mäkkej hracej podložky alebo matraca.

Detská ohrádka s nožičkami alebo bez nich?

Ak sa na ohrádke nachádzajú nožičky, spravidla ich je 6 – 1 v každom rohu, plus 2 v strede. Druhou alternatívou sú ohrádky so 4 nožičkami (v 2 rohoch a v strede) a 2 kolieskami. Toto riešenie oceníte najmä pri častých presunoch. Avšak pozor, ak sa na ohrádke nachádzajú kolieska, musia byť vybavené bezpečnostnou brzdou/zámkom.

Doplnky k ohrádke pre dieťa

Niektoré ohrádky sú predávané s doplnkami, k niektorým si ich musíte dokúpiť. Nejde o nevyhnutnosť, ak však chcete, aby malo vaše dieťa čo najväčšie pohodlie a aby sa v ohrádke aj pekne zabavilo, určite nad nasledujúcimi doplnkami popremýšľajte.

  • Matrac do ohrádky: Pozor, nie je určený na spanie. Slúži na zmäkčenie podlahy. Matrace sú vhodné najmä pre najmenšie deti, ktoré sa nadmerne váľajú alebo lezú poštvornožky.
  • Podložka do ohrádky: Hracie podložky sú mäkké, avšak o niečo tvrdšie ako matrac. Ich hlavnou funkciou je hra. Nájdete na nich rôzne obrázky, pexeso či cesty na jazdenie s autíčkami.
  • Dojčenská vložka: Ide o látkovú vložku, ktorú zavesíte na vrchnú časť ohrádky. Využijete ju len pri tých najmenších. Slúži na to, aby ste sa k dieťaťu nemuseli zohýbať.
  • Hračky: Loptičky, závesné kolotoče či rôzne interaktívne hračky. Čokoľvek, čo vaše dieťa zabaví, je v ohrádke iba plusom.
  • Rukoväte na dvíhanie: Slúžia na nácvik vstávania vášho dieťaťa. Nájdete ich vo vnútri ohrádky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Veríme, že teraz už viete presne, aká ohrádka je pre vás a vaše dieťa tá najlepšia. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko odpovedí na časté otázky spotrebiteľov.

Od akého a do akého veku môžem používať detskú hrádku?

Vo všeobecnosti platí, že ohrádku môžete využívať už od narodenia dieťaťa. Maximálna horná veková hranica je limitovaná rozmermi a nosnosťou. Nepísaným pravidlom je, že väčšina modelov je skonštruovaná na používanie do cca 2 rokov. Samozrejme, do úvahy musíte vziať aj ochotu vášho dieťaťa tráviť čas v takomto priestore.

Je ohrádka vhodná aj na spanie?

Ak chcete detskú ohrádku využívať aj na spanie, musíte ju vybaviť dostatočne kvalitným matracom. Spánok na tvrdej podložke alebo tenkom matraci totiž nie je prijateľný. Tak či onak vám odporúčame ohrádku využívať len na krátky spánok. V noci by dieťa malo spať v normálnej v postieľke. Navyše, dno ohrádok je umiestnené nižšie, toto riešenie teda nie je pohodlné ani pre vás.

Aká je priemerná cena kvalitnej detskej ohrádky?

Textilné hracie ohrádky stoja do 50 eur. Modely s tradičnými rozmermi, „fixnou“ konštrukciou, podlahou a stenami zo sieťoviny/textílie dostanete za cca 60 až 100 eur. Štvorcové ohrádky z dreva alebo kovu stoja do 100 eur. Tie 6 až 8-dielne zväčša nekúpite pod 80 – 90 eur. Uvedené ceny sú, samozrejme, iba orientačné.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 12.02.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 18:40
Rita

Ohrádka COSING EMA - Lion Beige je veľmi pekná a praktická. Dá sa ľahko premiestniť na iné miesto a super je, že dieťatko mám neustále pod dohľadom vďaka priehľadnej sieťke. Jediným mínusom je matrac, ktorý je dosť tvrdý, takže sme si zakúpili nový. Cena je prijateľná, konštrukcia pevná, s kúpou sme spokojný.

04/10/2021 09:39
Sisa

Hľadali sme ohrádku, ktorá bude z prírodného materiálu, kúpili sme Puppolina, ktorá je z kvalitného borovicového dreva. Zloženie bolo jednoduché a demontáž je tiež ľahká. Ohrádka je ideálna aj na cestovanie. Plní svoj účel, sme s ňou spokojní.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok