Najlepšie vysávače na popol 2019 – recenzie, testy, skúsenosti

Ak máte doma krb, krbové kachle, kúrite pevným palivom, určite sa upratovaním, resp. likvidáciou popola zaoberáte. Rovnako tak sa vysávač na popol môže hodiť aj pri záhradnom grilovaní. Vyberať môžete z vysávačov na popol, ktoré sú určené presne na tento účel, no takisto môžete siahnuť po multifunkčných vysávačoch, ktoré si poradia aj s inými nečistotami.

Ako vybrať vysávač na popol

Popol je výsledkom horenia pevného paliva. Brikety, drevo alebo drevené uhlie. Pri ich horení vzniká popol, ktorý je nutné z času na čas odstrániť. Či už z kotla, pece, grilu alebo krbu. A práve tu sú na rade špeciálne vysávače na popol s dostatočným výkonom, tesnením a rovnako tak s možnosťou vysávania horúceho (do 60 °C) popola. Podľa čoho si vysávač na popol vyberať? Čo je pri výbere dôležité? V praktických recenziách sme pre vás porovnali aj niekoľko modelov.

Najlepšie vysávače na popol

Potrebujem vysávač na popol?

Množstvo zákazníkov sa pýta, či na popol nepostačuje klasický vysávač. Podlahový vysávač ho možno zvládne povysávať, no následne sa váš vysávač stane pre domácnosť nepoužiteľným. Zanesený filter, nádoba či vrecko a zápach, ktorý len ťažko odstránite. Pre znečistenie takéhoto charakteru teda rozhodne potrebujete iný ako klasický vysávač.

Ak teda doma máte krb, kúrite drevom, briketami či dreveným uhlím, alebo často grilujete, vysávač na popol sa vám určite zíde. Za pomoci takéhoto vysávača môžete vysávať suchý popol. Niektoré vysávače zvládnu aj horúci popol (pahrebu).

Vysávač na popol

Pri výbere venujte pozornosť výkonu vysávač a takisto stupňu filtrácie. Na trhu nájdete vysávače, ktoré sú samostatné, ale nájdete aj modely, ktoré možno pripojiť k vášmu vysávaču, no nečistoty sa hromadia do inej nádoby a prechádzajú i samostatným filtrom.

Samostatné vysávače sú praktickejšie. Dokonca ich možno použiť i na vysávanie iných nečistôt ako len popola. V tom prípade hovoríme o viacúčelovom vysávači, ktorý si poradí s popolom, bahnom, pilinami, prachom alebo pieskom.

Hlavné výhody

  • Precízna filtrácia
  • Vysoká účinnosť vysávania
  • Jednoduché používanie
  • Cena

Hlavné nevýhody

  • Väčšinou jednoúčelové
  • Kompaktnosť a manipulácia

Ako vybrať vysávač na popol

Rozhodli ste sa pre vysávač na popol, neviete však, ako pri výbere postupovať? Tak ako pri výbere akéhokoľvek iného vysávača, aj v tomto prípade sa treba zamerať na určité parametre. Pozrite sa, o ktoré ide.

Príkon vysávača na popol

Dôležitý parameter pri každom type vysávač ja príkon a následne sací výkon vysávača, ktorý je sekundárnym parametrom. Pre menšie ohniská, ktoré sú čistené pravidelne, postačuje vysávač na popol s príkonom 600 W. Ak je potrebné čistiť rozsiahlejšie ohniská s väčšou hĺbkou popola, príkon by mal dosahovať aspoň 1 000 W.

Pri výbere vysávača na popol je dôležitý jeho príkon i objem

Objem nádoby na odpad

Dôležité je, o aké množstvo popola ide. Minimálny objem zbernej nádoby by mal dosahovať aspoň 15 litrov. Pre menšie krby takýto objem bežne postačuje. Ak ide o väčšie množstvo popola, z vonkajších ohnísk alebo kotlov, objem by mal dosahovať aspoň 20 litrov.

Druh popola

Ide i typ popola, ktorý sa chystáte odstraňovať. To je dôležité aj z hľadiska výkonu či objemu nádoby. Sú vysávače, ktoré si dokážu poradiť iba so studeným popolom, no takisto sú vysávače, ktoré sú určené i na horúci popol od 30 do 60 °C. V prípade, že výrobok takúto informáciu v popise nemá, je určený iba na studený popol.

Čistenie krbu

Filter

Môže ísť o jednostupňový alebo viacstupňový druh filtrácie. Filtre môžu byť vymeniteľné alebo umývateľné. Úlohou filtra je zachytávať nečistoty a zabrániť ich víreniu sa v priestore. Najmenej efektívne sú mikrofiltre z molitanu či bavlny. Takisto existujú v tomto prípade filtre zo sklených vlákien. Najhygienickejším filtrom je filter HEPA, ktorý likviduje až 99 % mikročastíc.

Konštrukcia

Nádoba i sacia hubica by mali byť vyrobené z odolného materiálu. Telo, resp. nádoba vysávača by mali byť vyrobené z ohňovzdorného materiálu. Nádoby bývajú vyrobené z kovu a trubice kvôli lepšej manipulácii sú vyrábané z hliníka.

Vaše hodnotenie:
(91%)

Pridať komentár