Najlepšie vysávače na popol 2020 – recenzie, test, porovnanie

Ak máte doma krb, krbové kachle, kúrite pevným palivom, určite sa upratovaním, resp. likvidáciou popola zaoberáte. Rovnako tak sa vysávač na popol môže hodiť aj pri záhradnom grilovaní. Vyberať môžete z vysávačov na popol, ktoré sú určené presne na tento účel, no takisto môžete siahnuť po multifunkčných vysávačoch, ktoré si poradia aj s inými nečistotami.

Ako vybrať vysávač na popol

Popol je výsledkom horenia pevného paliva. Brikety, drevo alebo drevené uhlie. Pri ich horení vzniká popol, ktorý je nutné z času na čas odstrániť. Či už z kotla, pece, grilu alebo krbu. A práve tu sú na rade špeciálne vysávače na popol s dostatočným výkonom, tesnením a rovnako tak s možnosťou vysávania horúceho (do 60 °C) popola. Podľa čoho si vysávač na popol vyberať? Čo je pri výbere dôležité? V praktických recenziách sme pre vás porovnali aj niekoľko modelov.

Najlepšie vysávače na popol

Názov Hodnotenie Detail
Vysávače na popol AndreaShop   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Kärcher AD 4 Premium   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Kaminer ODK-005   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Güde GA 18-1200.1 R   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Fieldmann FDU 200601-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Extol 417230   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Vysávače na popol TPD   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Vysávače na popol – recenzie

Potrebujem vysávač na popol?

Množstvo zákazníkov sa pýta, či na popol nepostačuje klasický vysávač. Podlahový vysávač ho možno zvládne povysávať, no následne sa váš vysávač stane pre domácnosť nepoužiteľným. Zanesený filter, nádoba či vrecko a zápach, ktorý len ťažko odstránite. Pre znečistenie takéhoto charakteru teda rozhodne potrebujete iný ako klasický vysávač.

Ak teda doma máte krb, kúrite drevom, briketami či dreveným uhlím, alebo často grilujete, vysávač na popol sa vám určite zíde. Za pomoci takéhoto vysávača môžete vysávať suchý popol. Niektoré vysávače zvládnu aj horúci popol (pahrebu).

Vysávač na popol

Pri výbere venujte pozornosť výkonu vysávača a takisto stupňu filtrácie. Na trhu nájdete vysávače, ktoré sú samostatné, ale nájdete aj modely, ktoré možno pripojiť k vášmu vysávaču, no nečistoty sa hromadia do inej nádoby a prechádzajú i samostatným filtrom.

Samostatné vysávače sú praktickejšie. Dokonca ich možno použiť i na vysávanie iných nečistôt ako len popola. V tom prípade hovoríme o viacúčelovom vysávači, ktorý si poradí s popolom, bahnom, pilinami, prachom alebo pieskom.

Hlavné výhody

  • Precízna filtrácia
  • Vysoká účinnosť vysávania
  • Jednoduché používanie
  • Cena

Hlavné nevýhody

  • Väčšinou jednoúčelové
  • Kompaktnosť a manipulácia

Ako vybrať vysávač na popol

Rozhodli ste sa pre vysávač na popol, neviete však, ako pri výbere postupovať? Tak ako pri výbere akéhokoľvek iného vysávača, aj v tomto prípade sa treba zamerať na určité parametre. Pozrite sa, o ktoré ide.

Príkon vysávača na popol

Dôležitý parameter pri každom type vysávača je príkon a následne sací výkon vysávača, ktorý je sekundárnym parametrom. Pre menšie ohniská, ktoré sú čistené pravidelne, postačuje vysávač na popol s príkonom 600 W. Ak je potrebné čistiť rozsiahlejšie ohniská s väčšou hĺbkou popola, príkon by mal dosahovať aspoň 1 000 W.

Pri výbere vysávača na popol je dôležitý jeho príkon i objem

Objem nádoby na odpad

Dôležité je, o aké množstvo popola ide. Minimálny objem zbernej nádoby by mal dosahovať aspoň 15 litrov. Pre menšie krby takýto objem bežne postačuje. Ak ide o väčšie množstvo popola, z vonkajších ohnísk alebo kotlov, objem by mal dosahovať aspoň 20 litrov.

Druh popola

Ide i typ popola, ktorý sa chystáte odstraňovať. To je dôležité aj z hľadiska výkonu či objemu nádoby. Sú vysávače, ktoré si dokážu poradiť iba so studeným popolom, no takisto sú vysávače, ktoré sú určené i na horúci popol od 30 do 60 °C. V prípade, že výrobok takúto informáciu v popise nemá, je určený iba na studený popol.

Čistenie krbu

Filter

Môže ísť o jednostupňový alebo viacstupňový druh filtrácie. Filtre môžu byť vymeniteľné alebo umývateľné. Úlohou filtra je zachytávať nečistoty a zabrániť ich víreniu v priestore. Najmenej efektívne sú mikrofiltre z molitanu či bavlny. Takisto existujú v tomto prípade filtre zo sklených vlákien. Najhygienickejším filtrom je filter HEPA, ktorý likviduje až 99 % mikročastíc.

Konštrukcia

Nádoba i sacia hubica by mali byť vyrobené z odolného materiálu. Telo, resp. nádoba vysávača by mali byť vyrobené z ohňovzdorného materiálu. Nádoby bývajú vyrobené z kovu a trubice kvôli lepšej manipulácii sú vyrábané z hliníka.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber vysávača na popol nie je len záležitosťou parametrov a technických údajov. Podstatnú úlohu hrá aj praktické využitie spotrebiča. Pred jeho kúpou by ste si mali položiť niekoľko praktických otázok:

Do akej teploty sa dá vysávač na popol používať?

Zvyčajne sa s vysávačom dá vysávať popol do teploty 30 až 60 °C. Tento údaj musí mať každý jeden model v návode na použitie. Pri vysávaní treba dávať pozor, aby popol neobsahoval žeravé uhlíky ani kúsky žeravého dreva, pretože tie majú vyššiu teplotu a mohli by vysávač poškodiť.

Aký objem nádoby na popol je pre mňa vhodný?

To závisí od toho, aký veľký krb či kachle doma máte. Na upratovanie menších krbových kachlí si vystačíte s objemom zbernej nádoby na popol cca 10-12 l. V prípade, že ho plánujete používať aj na bežnú prevádzku v dome, v dielni a okolo domu, budete potrebovať väčší objem.

Je lepší vysávač na popol alebo multifunkčný vysávač?

Vysávač na popol je určený iba na vysávanie popola, či už z kachlí, krbu alebo z grilovania. Multifunkčný vysávač si poradí nielen s popolom, ale aj s ďalšími nečistotami, ako napr. prach, piesok, piliny. Tie drahšie zvládnu povysávať taktiež sklo, hlinu či kvapaliny.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 03.04.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 26.10.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

06/03/2020 08:35
ewa

Dobrý deň :) Pridávam recenziu na náš vysávač na popol. Ako klady hodnotím rozhodne cenu, hepa filter pre maximálnu účinnosť a žiadne potrebné vrecká alebo tak a 12 litrový zásobník. Zápory nemám zatiaľ

Pridať komentár