Najlepšie vysávače na popol 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak máte doma krb, krbové kachle, kúrite pevným palivom, určite sa upratovaním, resp. likvidáciou popola zaoberáte. Rovnako tak sa vysávač na popol môže hodiť aj pri záhradnom grilovaní. Vyberať môžete z vysávačov na popol, ktoré sú určené presne na tento účel, no takisto môžete siahnuť po multifunkčných vysávačoch, ktoré si poradia aj s inými nečistotami.

Ako vybrať vysávač na popol

Popol je výsledkom horenia pevného paliva. Brikety, drevo alebo drevené uhlie. Pri ich horení vzniká popol, ktorý je nutné z času na čas odstrániť. Či už z kotla, pece, grilu alebo krbu. A práve tu sú na rade špeciálne vysávače na popol s dostatočným výkonom, tesnením a rovnako tak s možnosťou vysávania horúceho (do 60 °C) popola. Podľa čoho si vysávač na popol vyberať? Čo je pri výbere dôležité? V praktických recenziách sme pre vás porovnali aj niekoľko modelov.

Najlepšie vysávače na popol

Názov Hodnotenie Detail
Kaminer ODK-005   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Powerplus POWX308   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Fieldmann FDU 200801-E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Kärcher AD 4 Premium   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Vigan VNPW20X   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Vysávače na popol – recenzie

Vysávač na popol a sadze ocení každý majiteľ krbu a krbových kachlí. Ako si však vybrať spomedzi širokej ponuky? Vyskúšali sme viacero obľúbených modelov a pripravili pre vás ich recenzie. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Potrebujem vysávač na popol?

Množstvo zákazníkov sa pýta, či na popol nepostačuje klasický vysávač. Podlahový vysávač ho možno zvládne povysávať, no následne sa váš vysávač stane pre domácnosť nepoužiteľným. Zanesený filter, nádoba či vrecko a zápach, ktorý len ťažko odstránite. Pre znečistenie takéhoto charakteru teda rozhodne potrebujete iný ako klasický vysávač.

Ak teda doma máte krb, kúrite drevom, briketami či dreveným uhlím, alebo často grilujete, vysávač na popol sa vám určite zíde. Za pomoci takéhoto vysávača môžete vysávať suchý popol. Niektoré vysávače zvládnu aj horúci popol (pahrebu).

Vysávač na popol

Pri výbere venujte pozornosť výkonu vysávača a takisto stupňu filtrácie. Na trhu nájdete vysávače, ktoré sú samostatné, ale nájdete aj modely, ktoré možno pripojiť k vášmu vysávaču, no nečistoty sa hromadia do inej nádoby a prechádzajú i samostatným filtrom.

Samostatné vysávače sú praktickejšie. Dokonca ich možno použiť i na vysávanie iných nečistôt ako len popola. V tom prípade hovoríme o viacúčelovom vysávači, ktorý si poradí s popolom, bahnom, pilinami, prachom alebo pieskom.

Hlavné výhody

  • Precízna filtrácia
  • Vysoká účinnosť vysávania
  • Jednoduché používanie
  • Cena

Hlavné nevýhody

  • Väčšinou jednoúčelové
  • Kompaktnosť a manipulácia

Ako vybrať vysávač na popol

Rozhodli ste sa pre vysávač na popol, neviete však, ako pri výbere postupovať? Tak ako pri výbere akéhokoľvek iného vysávača, aj v tomto prípade sa treba zamerať na určité parametre. Pozrite sa, o ktoré ide.

Príkon vysávača na popol

Dôležitý parameter pri každom type vysávača je príkon a následne sací výkon vysávača, ktorý je sekundárnym parametrom. Pre menšie ohniská, ktoré sú čistené pravidelne, postačuje vysávač na popol s príkonom 600 W. Ak je potrebné čistiť rozsiahlejšie ohniská s väčšou hĺbkou popola, príkon by mal dosahovať aspoň 1 000 W.

Pri výbere vysávača na popol je dôležitý jeho príkon i objem

Objem nádoby na odpad

Dôležité je, o aké množstvo popola ide. Minimálny objem zbernej nádoby by mal dosahovať aspoň 15 litrov. Pre menšie krby takýto objem bežne postačuje. Ak ide o väčšie množstvo popola, z vonkajších ohnísk alebo kotlov, objem by mal dosahovať aspoň 20 litrov.

Druh popola

Ide i typ popola, ktorý sa chystáte odstraňovať. To je dôležité aj z hľadiska výkonu či objemu nádoby. Sú vysávače, ktoré si dokážu poradiť iba so studeným popolom, no takisto sú vysávače, ktoré sú určené i na horúci popol od 30 do 60 °C. V prípade, že výrobok takúto informáciu v popise nemá, je určený iba na studený popol.

Čistenie krbu

Filter

Môže ísť o jednostupňový alebo viacstupňový druh filtrácie. Filtre môžu byť vymeniteľné alebo umývateľné. Úlohou filtra je zachytávať nečistoty a zabrániť ich víreniu v priestore. Najmenej efektívne sú mikrofiltre z molitanu či bavlny. Takisto existujú v tomto prípade filtre zo sklených vlákien. Najhygienickejším filtrom je filter HEPA, ktorý likviduje až 99 % mikročastíc.

Konštrukcia

Nádoba i sacia hubica by mali byť vyrobené z odolného materiálu. Telo, resp. nádoba vysávača by mali byť vyrobené z ohňovzdorného materiálu. Nádoby bývajú vyrobené z kovu a trubice kvôli lepšej manipulácii sú vyrábané z hliníka.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber vysávača na popol nie je len záležitosťou parametrov a technických údajov. Podstatnú úlohu hrá aj praktické využitie spotrebiča. Pred jeho kúpou by ste si mali položiť niekoľko praktických otázok:

Do akej teploty sa dá vysávač na popol používať?

Zvyčajne sa s vysávačom dá vysávať popol do teploty 30 až 60 °C. Tento údaj musí mať každý jeden model v návode na použitie. Pri vysávaní treba dávať pozor, aby popol neobsahoval žeravé uhlíky ani kúsky žeravého dreva, pretože tie majú vyššiu teplotu a mohli by vysávač poškodiť.

Aký objem nádoby na popol je pre mňa vhodný?

To závisí od toho, aký veľký krb či kachle doma máte. Na upratovanie menších krbových kachlí si vystačíte s objemom zbernej nádoby na popol cca 10-12 l. V prípade, že ho plánujete používať aj na bežnú prevádzku v dome, v dielni a okolo domu, budete potrebovať väčší objem.

Je lepší vysávač na popol alebo multifunkčný vysávač?

Vysávač na popol je určený iba na vysávanie popola, či už z kachlí, krbu alebo z grilovania. Multifunkčný vysávač si poradí nielen s popolom, ale aj s ďalšími nečistotami, ako napr. prach, piesok, piliny. Tie drahšie zvládnu povysávať taktiež sklo, hlinu či kvapaliny.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 03.04.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

30/07/2022 22:24
Adam

Neodporúčam Scheppach ACM 18. Nepovysáva ani štvrť krbu, nemá na to výkon ani kapacitu. Za mňa to boli vyhodené peniaze. Som sa naň ulakomil, za to, že bol lacný, ale bola to chyba.

24/05/2022 23:57
Števo

Powerplus POWX308 sa nezanáša tak ako vysávač s papierovým filtrom. Bez problémov vydrží celé čistenie pece a nie je nutné ho vyklepať. Ak si porovnám cenu a kvalitu, tak to bola super kúpa. Chcelo by to už len dlhšiu hadicu. Plusom je, že sa dá vysať aj teplý popol. Pokojne ho môžete okrem vysávania pece používať napríklad aj v garáži.

08/01/2022 10:00
Boris

Maximálna spokojnosť s vysávačom GÜDE DEMA AS 1200. Veľkým plusom je bohaté príslušenstvo a veľmi dobrý výkon. Používam ho na vysávanie popola, ale aj na vysávanie domácej dielne. Malým mínusom je kratší kábel, uvítal by som dlhší. Treba rátať s tým, že HEPA filter je nutné čistiť častejšie, než ste zvyknutí pri vreckových vysávačoch.

15/11/2021 17:45
Dano

Skvele vysáva Kärcher AD 4 Premium. Je výkonný a napriek tomu celkom tichý. Používam ho pri čistení krbu aj pivnice. Manipulácia je jednoduchá a následné čistenie filtra oklepom je super vec. Celkové prevedenie vysávača je kvalitné, na žiadne negatíva som neprišiel.

12/11/2021 18:55
Viktor

Vysávač POWERPLUS POWX308 je ľahký a má dobrý ťah, ale veľmi ľahko sa upchá, vadí mu aj menší kamienok, ktorý ostane zaseknutý v hadici. Už by som takýto vysávač druhýkrát nekúpil. K ďalším mínusom patrí, že po miestnosti rozfúkava prach, čiže na popol z krbu je tiež nepoužiteľný. Celkovo som sklamaný, čakal som od neho viac.

10/07/2021 10:31
Laco

Hľadal som niečo lacné a kamarát mi odporučil vysávač Fieldmann FDU 201001-E. Je úplne postačujúci na to, čo od neho požadujem - vysávanie popolu z krbových kachlí. Na tento účel má vysávač dostatočne silný výkon a zatiaľ funguje bez chýb. Páči sa mi aj vzhľad vysávača a jednoduché ovládanie. Uvítal by som však dlhšiu hadicu, táto má len 1 meter a trubica na vysávanie je tiež dosť krátka - len cca. 20 cm. Inak mu nemám čo vytknúť.

09/07/2021 15:55
Ferino

Nedávno som si zaobstaral elektrický vysávač na popol Kaminer ODK-005, ktorý zatiaľ funguje spoľahlivo. Má veľký textilný filter, ktorý považujem za výborný a praktický, pretože sa dá jednoducho a rýchlo vyčistiť. Vysávač je ľahký a pohyblivý vďaka kolieskam. Plus dávam za silný sací výkon, mnohostranné použitie - napr. možnosť využitia na fúkanie lístia a poradí si aj s drobným stavebným odpadom. Pomer ceny a kvality bol veľmi dobrý, preto kúpu neľutujem.

23/03/2021 17:21
Ľubo

EWA a ku ktorému vysávaču je Vaša recenzia?

06/03/2020 08:35
ewa

Dobrý deň :) Pridávam recenziu na náš vysávač na popol. Ako klady hodnotím rozhodne cenu, hepa filter pre maximálnu účinnosť a žiadne potrebné vrecká alebo tak a 12 litrový zásobník. Zápory nemám zatiaľ

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok