Najlepšie úzke (45 cm) umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Umývačky riadu sa stávajú akousi povinnou výbavou každej modernej domácnosti. Dokážu ušetriť čas, námahu a najmä spotrebu vody. Čo však v prípade, ak zápasíte s nedostatkom miesta, alebo štandardnú umývačku neviete naplniť špinavým riadom? Aj na tieto situácie mysleli výrobcovia, a preto na trh prišli s úzkymi umývačkami riadu.

Ako vybrať úzku umývačku riadu

Modely užšie než je štandard sa vyrábajú ako voľne stojace i plne integrované do kuchynskej linky. Hoci majú menšie rozmery, nemusíte sa obávať, že budete ochudobnení o dôležité funkcie. Ako si vybrať úzky model umývačky? Poradíme vám, na čo sa zamerať a čo sledovať pred kúpou.

Najlepšie úzke umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WSFO 3O34 PF X   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Gorenje GI520E15X   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Beko BDFS26123WQ   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Electrolux EEA22100L   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
AEG FSE73507P   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Úzke umývačky riadu – recenzie

Ak uvažujete nad kúpou úzkej umývačky riadu, ste na správnom mieste. Vybrali sme pre vás zopár modelov, ktoré zaujmú dobrým pomerom ceny a kvality a ocenili ich aj samotní spotrebitelia. Ako obstáli jednotlivé modely v našom teste? To sa dozviete v recenziách.

Kam sa hodia úzke modely umývačiek

Úzke umývačky riadu sú ideálnou voľbou pre garsónkymalé byty, mobilné domy, vidiecke chatky či rekreačné domy. Hodia sa všade tam, kde potrebujete ušetriť miesto v priestore. Často po nich siahajú osoby a rodiny, ktoré by klasické umývačky nedokázali naplniť špinavým riadom.

Štandardná umývačka riadu má šírku 60 cm, zatiaľ čo úzky model len plus, mínus 45 cm. Napriek svojim kompaktným rozmerom ponúka spotrebiteľom všetky potrebné funkcie a výhody. Najpodstatnejší rozdiel je v kapacite. Úzka umývačka pojme maximálne 11 jedálenských súprav, čo je pre menšiu rodinu postačujúce.

Voľne stojaca alebo integrovaná?

Aj úzke umývačky riadu sa vyrábajú ako samostatne stojace alebo integrované do kuchynskej linky na mieru. Pred kúpou si premyslite, ktorá alternatíva vám viac vyhovujete a potom vyberajte z dostupných modelov.

Voľne stojace modely je možné inštalovať takmer kdekoľvek. Stačí, ak je v priestore k dispozícii dodávka elektriny, vývod vody a prístup k odtokovému potrubiu. Ide o flexibilnejšiu verziu, pretože v prípade potreby ju ľahko demontujete a premiestnite na iné miesto.

Integrované modely majú prispôsobené dvere aj rozvody a sú navrhnuté tak, aby lícovali s vašou kuchynskou linkou. Vyzerajú elegantne, no k ich najväčším nevýhodám patrí pevná inštalácia. Ak sa presťahujete, zrejme si umývačku s linkou nezoberiete na nové miesto. Vstavané umývačky sa delia na plne integrované s vnútorným ovládaním a na umývačky s ovládaním na prednom panele. Keďže vstavaná umývačka je určená na zabudovanie do kuchynskej linky, pri výbere ju nutné poznať presné rozmery a konkrétne umiestnenie.

Výhody a nevýhody umývačiek riadu 45 cm

Úzke modely umývačiek riadu ponúkajú svojim majiteľom niekoľko benefitov. Prvým je ušetrenie miesta v malej domácnosti, ktorá zápasí s nedostatkom voľného priestoru. K výhodám radíme taktiež nižšiu spotrebu vody oproti ručnému umývaniuúsporu času či možnosť naplánovania si umývania. K nevýhodám patrí, že umývačky nie sú ideálne na umývanie nožovcitlivého riadu či riadu so špeciálnou povrchovou úpravou. Problémové môže byť i umývanie rozmerovo väčších kusov riadu. Pri integrovaných umývačkách sa navyše vyžaduje odborná inštalácia.

Vstavaná umývačka riadu 45 cm

Ako vybrať úzku umývačku riadu

Pri kúpe umývačky s maximálnou šírkou 45 cm treba sledovať podobné parametre a funkcie, akými disponujú aj klasické modely. Vzhľadom na menšie rozmery však majú tieto typy zopár špecifík. Čo všetko sledovať?

Kapacita umývačky

Kapacita sa udáva v počte jedálenských súprav, pričom súpravu tvorí 1 veľký tanier, 1 hlboký tanier, 1 malý tanier, 1 hrnček, 1 pohárik a 1 súprava príborov. Nie sú tam zahrnuté veľké hrnce, panvice, pekáče či ďalšie objemnejšie kusy riadu. Úzka umývačka riadu pojme 8 až 10 takýchto súprav a výnimočne sa stretnete s modelmi, do ktorých sa zmestí 11 súprav riadu.

Vnútorné vybavenie

Väčšina úzkych modelov je vybavená niekoľkými košmi, tie najlacnejšie majú spravidla len kôš na príbory. Koše zmenšujú priestor, ktorý môžete využiť na umývanie hrncov alebo panvíc. Vhodnejšie sú umývačky so zásuvkou na príbory. Tieto modely sú oveľa efektívnejšie z hľadiska využitia priestoru a príbory sa navyše dôkladnejšie umyjú. Ďalšiu výhodu poskytujú umývačky, ktoré umožňujú nastaviť výšku horného koša tak, aby poskytoval miesto aj na vloženie väčších kusov riadu.

Najlepšie tablety do umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie tablety do umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ručné umývanie postupne vytláča jednoduché a rýchle používanie umývačky riadu. Na to, aby ste boli s výsledkami umývačky riadu spokojní, potrebujete kvalitný čistiaci prostriedok. Na trhu je dostupných viacero alternatív, ale k najpohodlnejším patria tablety či kapsuly. Nemusíte si lámať hlavu nad dávkovaním, pretože potrebné množstvo aktívnych látok na jeden čistiaci cyklus je obsiahnuté v... Prečítať článok

Umývacie programy

Priemerne vybavená umývačka riadu má 6 programov. Stretnúť sa môžete napríklad s automatickýmintenzívnymekonomickým (ekologickým), rýchlym alebo normálnym programom. Lepšie vybavené umývačky disponujú aj predbežným umývaním, extra sušením alebo programom, ktorý slúži na vyčistenie samotného spotrebiča.

Energetická trieda

Do akej energetickej triedy umývačka patrí, zistíte podľa energetického štítka. Ročná spotreba sa počíta ako 280 štandardných umývacích cyklov. Najúspornejšie umývačky majú spotrebu na jeden cyklus okolo 0,67 kWh. Podľa najnovšej legislatívy sa energetická trieda uvádza v zjednodušenej škále od A po G, kde spotrebič s označením A je energeticky najefektívnejší.

Spotreba vody

Okrem spotreby elektrickej energie vás bude zaujímať aj spotreba vody. Štandardom pri úzkych umývačkách je približne 9 litrov vody na jeden umývací cyklus. Pri ručnom umývaní sa spotreba vody pohybuje od 50 do 70 litrov. S umývačkou preto ušetríte nemalú sumu peňazí.

Ovládanie a umývacie programy úzkej umývačky riadu

Účinnosť sušenia

Označuje sa písmenami od A po G, kde A znamená najvyššiu triedu účinnosti sušenia. Je zárukou toho, že po skončení umývacieho programu vytiahnete riad suchý a eliminované budú aj nevzhľadné kvapky vody. Riad tak po dokončení cyklu môžete okamžite uložiť do skriniek alebo znova použiť.

Výmenník tepla

Umývačky s výmenníkom dokážu teplo vznikajúce pri umývaní využiť na predhriatie studenej vody počas ďalšieho cyklu. Pri sušení riadu do umývačky nepreniká vonkajší vzduch a po ukončení cyklu sa neuvoľňuje horúca para. Umývačky s výmenníkom tepla spotrebujú menej energie.

Hlučnosť

Oproti štandardným umývačkám sú úzke modely o čosi tichšie. Hlučnosť bežnej umývačky sa pohybuje okolo 50 dB, zatiaľ čo pri tých úzkych je to cca 40 dB. Ak vám záleží na tom, aby vás počas umývania nerušili hlasné zvuky, siahnite po umývačke s najnižšou možnou hlučnosťou.

Nezabudnite na praktické funkcie

Aj úzke modely umývačiek ponúkajú používateľom niekoľko praktických funkcií, ktoré vedia uľahčiť a spríjemniť používanie. Patria k nim napríklad tieto:

  • AquaStop – ide o premyslený bezpečnostný systém, ktorý bráni vytopeniu. V prípade poruchy alebo prasknutia hadice sa uzavrie prívod vody do umývačky, čím sa zabráni nechcenému vytopeniu kuchyne.
  • Odložený štart – stretnúť sa môžete aj s označením čas predvoľby, ide o šikovnú funkciu, ktorá vám dovolí zvoliť si, v akú hodinu sa má umývačka spustiť. Odklad je pri niektorých modeloch možný až o 24 hodín.
  • Vodný senzor – reguluje umývanie podľa teploty, tvrdosti a znečistenia vody.
  • Senzor naplnenia – upravuje množstvo vody podľa toho, koľko riadu ste vložili do umývačky. Ak je umývačka s polovičnou dávkou, minie sa menej vody.
  • AutoOpen – po dokončení umývacieho cyklu spotrebič automaticky pootvorí dvierka, na riad preniká čerstvý vzduch, čím je po chvíli úplne suchý a pripravený na odloženie alebo opätovné použitie.
  • Premietanie na podlahu – pri plne integrovaných umývačkách sa môžete stretnúť s premietaním červeného LED svetla na podlahu. Ide o praktickú funkciu, vďaka ktorej viete, či je umývačka ešte v prevádzke alebo cyklus už skončil.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

S úzkymi umývačkami riadu ušetríte oproti štandardným modelom až 15 cm, no popri svojich kompaktných rozmeroch si zachovávajú všetky funkcie a výhody umývačiek klasickej veľkosti. V závere vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov.

Existuje aj vstavaná verzia umývačky užšej než je štandard?

Áno, aj úzke umývačky riadu je možné vstavať do kuchyne. Pred kúpou si treba premyslieť, či dáte prednosť vstavanému modelu s predným panelom, alebo plne integrovanej vstavanej umývačke, ktorá má zabudovaný ovládací panel. Ten je vo vnútornej strane dvierok, preto nijako nenarúša dizajn kuchynskej linky.

Čo všetko môžem umývať v úzkej umývačke riadu?

Pri používaní by ste sa mali riadiť pokynmi výrobcu, respektíve v nej umývať len riad, ktorý je na to určený. Pri nevhodných druhoch hrozí poškodenie, napr. vyblednutie dekorácií alebo znehodnotenie špeciálnej povrchovej úpravy. V umývačke sa neodporúča umývať nože, pretože pri vyššej teplote mäkne ostrie. Vzhľadom na rozmery úzkych umývačiek sa do nich nezmestia veľké taniere, hrnce, pekáče, panvice a pod.

Existujú ešte užšie umývačky riadu než 45 cm?

V extrémne stiesnených priestoroch oceníte najužší variant umývačky, ktorý je dnes dostupný na trhu, tým je umývačka riadu so šírkou 35 cm. Alternatívou úzkych modelov môžu byť aj kompaktné stolné umývačky riadu.

Zoznam článkov

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka zrazu nefunguje správne, riad už nie je taký čistý ako kedysi, prípadne vo chvíli, keď začne nepríjemne zapáchať. Priznajte sa, kedy ste svoju umývačku riadu čistili... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 04.06.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 10:35
Ján

Máme vstavanú umývačku riadu Siemens SR55ZS11ME a páči sa nám, že kvalitne umýva, je naozaj veľmi tichá a vyzerá elegantne. V segmente umývačiek s predným panelom, nás táto zaujala po výzorovej stránke najviac. Zmestí sa sem 10 súprav riadu, čo úplne stačí a k dispozícii je šesť automatických programov, ktoré dokážu pokryť všetky potreby.

04/01/2022 20:05
Hana

Spotrebič ELECTROLUX 600 FLEX SatelliteClean EES42210L umýva naozaj dobre a perfektná je funkcia otvorenia dverí po uknčení cyklu, čím sa riad krásne dosuší. Dá sa nastaviť aj upozornenie na množstvo soli alebo leštidla. Vadí mi, že spodní šuplík jazdí až príliš ľahko a pri zasúvaní dosť búcha. Pri vrchnom šuplíku mi zas chýba držiak na poháre na víno v otvorenom stave, usporiadanie preto nie je ideálne. Ovládanie prístroja je jednoduché.

05/11/2021 10:29
Beátka

Na umývačke Beko DIS26021 sa mi najviac páči krátky program, je tu polhodinový aj hodinový, takže riad je raz dva opäť čistý. Toto je naše tretia umývačka a sme s ňou relatívne spokojní. Mínusom je, že spodný kôš občas pri vysunutí vypadne. Riad je však čistý a bez šmúh, svoj účel plní na jednotku.

10/07/2021 17:13
Dáša

Kvôli nedostatku miesta v kuchyni sme hľadali úzku umývačku riadu. Napokon sme vybrali Beko DIS26021, pretože sa nám zdalo, že v rámci pomeru ceny a výkonu išlo o veľmi dobrú voľbu. Prístroj umýva veľmi dobre a riad sa leskne. Oceňujem variabilnú výšku hornej police a tiež kôš na príbory, ktorý je možné pozdĺžne posúvať podľa potreby. Páči sa mi jednoduché ovládanie a tiež kontrolné svetlo na podlahe, ktoré informuje o konci umývania. Chod umývačky je tichý a samotné čistenie je rýchle. S výsledkami umývačky som spokojná a na žiadne výrazné nedostatky som neprišla.

09/07/2021 15:23
Ninka

Mám úzku umývačku riadu WHIRLPOOL WSFO 3O34 PF, ktorá má tichý chod, jednoduché ovládanie, pekný dizajn či dobre čitateľný displej. Umývačka je super, má nízku spotrebu, detskú poistku aj funkciu Aqua Stop. Riady mám čisté a je jedno, či umývam taniere, hrnce, pokrievky, poháre alebo príbory, vždy je všetko vyleštené a bez zaschnutých zvyškov jedla a mastnoty. Riad je dobre umytý aj na bežnom dennom programe, dokonca si poradí s pripáleninami, no ak chcete ešte vyšší výkon, je tu aj intenzívny program. Plus dávam za priestranné košíky, do ktorých sa zmestia hrnce, za možnosť výberu medzi tabletami alebo práškom a tiež za to, že po skončení programu sa dvierka automaticky otvoria, aby sa riad rýchlejšie usušil. Umývačka mi šetrí čas a námahu, preto ju odporúčam aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok