Najlepšie paplóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Niekto je večná Šípková Ruženka a niekto pre zmenu ranné vtáča. Niekto dokáže prespať dni a noci a iní sú pre zmenu nočné sovy. Spánok však potrebuje každý z nás. A s určitosťou ho potrebuje naše telo a myseľ. Kvalitný spánok nie je len o posteli a matraci, ale vplyv na náš spánok má aj to, čím sa prikrývame. Paplón v posteli má svoje právoplatné miesto.

Ako vybrať paplón?

Vankúše a paplóny sú v každej posteli nevyhnutnými doplnkami. A veruže nielen dizajnovými. Kvalitný paplón je zárukou komfortu, tepla a kvalitného spánku. Nie je však paplón ako paplón. Na klasické vankúše a paplóny plné peria sa už pomaly zabúda a do popredia sa už dávno dostali iné, antialergické, prírodné či syntetické materiály. Výber paplóna nie je žiadna veda, no oplatí sa poznať určité parametre, ktorými sa oplatí pri výbere riadiť. A vedzte, že nie vždy je ukazovateľom kvality cena daného produktu.

Najlepšie paplóny

Názov Hodnotenie Detail
Brotex Thermo   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Standard Antibakteriel   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
EMI Extra Light   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Bellatex Kamilka   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
EMI Slim   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Dôležité parametre pri výbere

  • Citlivosť na teplo, termoregulácia
  • Regulácia vlhkosti
  • Materiál paplónu
  • Antialergický – hypoalergénny paplón
  • Tenší alebo hrubší
  • Veľkosť (dĺžka – šírka)

Typy paplónov podľa výplne

Náplň paplóna sa rozdeľuje do dvoch základných kategórií. Jednou z kategórií sú paplóny s prírodnou výplňou. Môže ísť o páperie, pierka, ovčiu vlnu alebo bavlnu. Druhú kategóriu tvoria syntetické paplóny. Ide o výplň umelými vláknami.

  • Perie a páperie – klasické perie a páperie sa pri výrobe paplónov pomaly vytráca. Výplň paplóna je tvorená väčšími kusmi peria a následne drobnejším páperím. Tieto dva materiály sa zmiešajú a perfektne izolujú teplo. Vyznačujú sa svojou vzdušnosťou, nadýchanosťou a v neposlednom rade spomínanou kvalitnou izoláciou – nepriepustnosťou. U alergikov však môžu vyvolávať alergické reakcie. Navyše perie je vhodné časom obmieňať. Takisto neodvádzajú dobre vlhkosť.
  • Ovčia vlna – je prírodným materiálom a ide teda o upravené prírodné vlákna vlny, ktoré sú jemné a veľmi ľahké. Ovčia vlna takisto perfektne kumuluje teplo a nedrží v sebe vlhkosť. Takéto paplóny sú veľmi pohodlné a príjemné na dotyk. Opäť je tu však riziko istého percenta alergických reakcií.
  • Syntetické vlákna – odpadá starosť s alergiou, pretože takéto paplóny sú vyrobené z umelých vlákien a sú antialergické. Výplňou sú zvyčajne duté polyesterové vlákna, ktoré sú extrémne ľahké, no zároveň majú skvelé termoizolačné vlastnosti. Problémom býva, že paplóny časom menia tvar a umelé vlákna sa utláčajú a zbiehajú. Špecifickým materiálom sú nanovlákna, ktoré sú spolu zošité do bavlnenej periny a drobných vankúšikov. Takémuto paplónu ostávajú rovnaké vlastnosti a takisto paplóny s nanovlákonom sú hypoalergénne.

Sezónne paplóny

Sú špecifickou kategóriou. Môže ísť o paplón so syntetickou alebo prírodnou výplňou. Delia sa na letné a zimné. Vôbec si však nemyslite, že zimné paplóny automaticky musia byť hrubšie a letné naopak tenšie. Zimné paplóny musia zabezpečiť dobrú tepelnú izoláciu. Princíp je ten, že vlákna sú kompaktnejšie a je použitých viac vrstiev daného materiálu. Letné paplóny sú nadýchanejšie. Musia totiž vedieť odvádzať vlhkosť – telesný pot.

Sezónny, letný paplón

Antialergické paplóny

Pre niektorých jediná možnosť, ako si dopriať kvalitný a nerušený spánok. Prirodzene, antialergické či hypoalergénne paplóny sú vyrobené zo syntetických vlákien – dutý polyester. Vlákna nie sú nijak zvlášť chemicky upravované. Sú veľmi ľahké a je možné takéto paplóny prať aj priamo v práčke.

V obchodoch objavíte aj špeciálne antialergické paplóny s výťažkom aloe vera či eucalyptom. Tieto dodatočné doplnky majú pomáhať likvidovať baktérie, roztoče a fungovať majú aj ako anestetikum. Prispieť by tak mali ku kvalitnému spánku. Špecifikom sú aj paplóny s karbónovými či striebornými vláknami. Takéto paplóny sú vhodné pre alergikov i pre bežných spotrebiteľov.

Chladné, teplé, extra teplé

Niektoré paplóny uvádzajú aj tento prívlastok. V zásade sa vlastnosti paplóna líšia v izolácii. Podobne ako keď sa paplóny delia na zimné alebo letné. Chladné paplóny majú najmenej viazanú štruktúru a sú teda vhodné na leto. Teplé paplóny sú zlatou strednou cestou. Ide o štandardnú izoláciu. Mnohým postačuje na pohodlný spánok v lete i v zime. Extra teplý paplón má najviazanejšiu štruktúru a viac vrstiev materiálu.

Prešívaný zimný paplón

Správna veľkosť paplóna

Paplón by mal byť dostatočne dlhý i dostatočne široký. Aby sa vám v noci pod paplónom pohodlne spalo, a pritom ste nemali odokryté nohy alebo ste nemuseli paplón stále popoťahovať. Samozrejme, v tomto ohľade ide o individuálny parameter. Dnes na trhu nie je problém zakúpiť prikrývky rôznych rozmerov. Štandardná veľkosť paplóna je 140 x 200 cm. Zakúpite aj predĺžené verzie s dĺžkou 220 cm. Populárne sú aj tzv. partnerské paplóny. Tie majú na dĺžku i šírku zvyčajne 200 cm. Prípadne sú predĺžené na 220 cm.

Paplón a pranie v práčke

V prípade paplónov s perím a páperím či prírodnou vlnou sa niečo také, ako pranie v práčke neodporúča. Materiál sa tak ľahko znehodnotí a hrozí podtuchnutie. U paplónov zo syntetických vlákien je potrebné si všímať, čo uvádza výrobca. Či teda môžete paplón prať v práčke zistíte na štítku, ktorý každý paplón od výroby má.

Ak to nie je možné, oprať môžete paplón aj ručne. Stačí namočiť paplón do vody zmiešanej s tekutým mydlom. Potrebné je paplón poriadne vyžmýkať, možno aj niekoľkokrát. Následne je nutné, aby ste paplón riadne vysušili. V práčke môžete paplón prať pri 60 ° Celzia na jemnom cykle. Takisto dbajte na to, aby bol paplón dobre vyžmýkaný a vysušený.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bez paplóna sa väčšina z nás nezaobíde. Je zárukou dostatočného tepla, zlepšuje kvalitu spánku a poskytuje komfort. Výberu správneho paplóna by mal predchádzať prieskum a zhodnotenie všetkých pre a proti. Ešte pred kúpou paplóna by ste si mali položiť niekoľko základných otázok.

Aký rozmer paplóna potrebujem?

Paplón by mal byť približne o 20 až 30 cm dlhší ako ste vy. Ak meriate 160 cm, paplón dlhý 190 cm bude pre vás ideálny. Nesprávne zvolený paplón nepriaznivo vplýva na kvalitu spánku a spôsobuje únavu. Pokiaľ si zvolíte príliš krátky paplón, môže vám byť zima na nohy alebo na vrchnú časť tela, podľa toho, kam si paplón pritiahnete. Odporúčame vám radšej zvoliť dlhší ako kratší paplón.

Akú šírku by mal mať paplón?

Paplón pre jedného by mal byť aspoň o 30 cm širší než váš hrudník. Dvojitý, tzv. francúzsky paplón musí byť aspoň taký široký ako matrac, na ktorom s partnerom spíte.

Je lepšie si zadovážiť jeden paplón, či dva pre rôzne ročné obdobia?

Vhodnejšie je zaobstarať si dva paplóny. V chladnejších obdobiach oceníte teplejší paplón, v teplejších obdobiach roka vám zas postačí paplón tenký a vzdušný.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 04.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/06/2022 16:51
Danuška

Paplón Greno - Sladké sny je veľmi pohodlný a príjemný na dotyk. Spí sa mi pod ním dobre. Má klasický rozmer 200 x 220 cm. Je možné ho bez problémov prať v práčke a dokonca aj sušiť v šušičke na bielizeň. Spím pod ním celoročne, hoci nemá celoročné určenie. Ale je fajn na zimu aj na leto. Cena je prijateľná.

31/05/2022 22:40
Dušana

Dormeo Aloe Vera je pre mňa zatiaľ naj paplón, aký som mala možnosť vyskúšať. Ideálny je na leto či teplejšie dni. Materiál je kvalitný a príjemný na dotyk. Je ľahučký a je radosť pod ním spať. :-) Odporúčam. Cena je síce vyššia, ale oplatí sa.

28/12/2021 11:18
Cecília

Mám paplón Dormeo Siena, ktorý sa dá využívať počas celého roka. Paplón je super ľahký, no zároveň teplý, takže som s ním maximálne spokojná. Materiál paplóna je veľmi príjemný a cena bola prijateľná. S touto značkou mám zatiaľ len dobré skúsenosti, takže môžem smelo odporučiť.

13/12/2021 17:05
Magdaléna

Kamarátka mi odporučila antistresovú prikrývku Dormeo II a môžem potvrdiť jej kvality, spánok si bez nej už ani neviem predstaviť. Deka má správny rozmer a spánok sa mi zlepšil, ráno sa cítim oveľa lepšie. Rovnakú som kúpila aj synovi a tiež si ju pochvaľuje, používa ju počas spánku, ale tiež sa ňou prikryje, keď sa učí alebo keď si len tak číta knihu.

14/11/2021 17:43
Tereza

Pre mňa je najlepší paplón, aký som kedy mala, Dormeo Aloe Vera. Nie je však vhodný na zimu, jedine, že by sa viac kúrilo, ale od marca do októbra je to skvelá voľba. Paplón je kvalitne spracovaný a príjemný na dotyk. Je ľahučký a mäkučký, nemám mu čo vytknúť.

24/07/2021 09:04
Filoména

Mám paplón Dormeo Renew Natura a kúpila som si ho na základe odporúčam od jednej známej, ktorá ho má už dlhšiu dobu a je s ním spokojná. Paplón je síce drahší, no je vyrobený z prírodných tkanín a dá sa bez problémov prať v pračke na 60 stupňoch. Toto je dostatočná teplota, aby sa v paplóne zabili rôzne patogény či roztoče. Pod paplónom sa mi spí veľmi dobre, pretože viem, že mám zaručenú hygienickú čistotu. Paplón sa z tohto dôvodu hodí aj do domácnosti, v ktorej je alergik či astmatik. Skvelé je, že paplón môžem využívať celoročne a nemusím striedať letný a zimný paplón. Aj napriek vyššej cene to bola skvelá kúpa.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok