Najlepšie paplóny 2020 – recenzie, testy, skúsenosti

Niekto je večná Šípková Ruženka a niekto pre zmenu ranné vtáča. Niekto dokáže prespať dni a noci a iní sú pre zmenu nočné sovy. Spánok však potrebuje každý z nás. A s určitosťou ho potrebuje naše telo a myseľ. Kvalitný spánok nie je len o posteli a matraci, ale vplyv na náš spánok má aj to, čím sa prikrývame. Paplón v posteli má svoje právoplatné miesto.

Ako vybrať paplón?

Vankúše a paplóny sú v každej posteli nevyhnutnými doplnkami. A veruže nielen dizajnovými. Kvalitný paplón je zárukou komfortu, tepla a kvalitného spánku. Nie je však paplón ako paplón. Na klasické vankúše a paplóny plné peria sa už pomaly zabúda a do popredia sa už dávno dostali iné, antialergické, prírodné či syntetické materiály. Výber paplóna nie je žiadna veda, no oplatí sa poznať určité parametre, ktorými sa oplatí pri výbere riadiť. A vedzte, že nie vždy je ukazovateľom kvality cena daného produktu.

Najlepšie paplóny

Názov Hodnotenie Detail
Dormeo Aloe Vera   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Dormeo Mirabai   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Dormeo Siena   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Dormeo Renew Natura   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Dormeo Celoročný paplón   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Dôležité parametre pri výbere

  • Citlivosť na teplo, termoregulácia
  • Regulácia vlhkosti
  • Materiál paplónu
  • Antialergický – hypoalergénny paplón
  • Tenší alebo hrubší
  • Veľkosť (dĺžka – šírka)

Typy paplónov podľa výplne

Náplň paplóna sa rozdeľuje do dvoch základných kategórií. Jednou z kategórií sú paplóny s prírodnou výplňou. Môže ísť o páperie, pierka, ovčiu vlnu alebo bavlnu. Druhú kategóriu tvoria syntetické paplóny. Ide o výplň umelými vláknami.

  • Perie a páperie – klasické perie a páperie sa pri výrobe paplónov pomaly vytráca. Výplň paplóna je tvorená väčšími kusmi peria a následne drobnejším páperím. Tieto dva materiály sa zmiešajú a perfektne izolujú teplo. Vyznačujú sa svojou vzdušnosťou, nadýchanosťou a v neposlednom rade spomínanou kvalitnou izoláciou – nepriepustnosťou. U alergikov však môžu vyvolávať alergické reakcie. Navyše perie je vhodné časom obmieňať. Takisto neodvádzajú dobre vlhkosť.
  • Ovčia vlna – je prírodným materiálom a ide teda o upravené prírodné vlákna vlny, ktoré sú jemné a veľmi ľahké. Ovčia vlna takisto perfektne kumuluje teplo a nedrží v sebe vlhkosť. Takéto paplóny sú veľmi pohodlné a príjemné na dotyk. Opäť je tu však riziko istého percenta alergických reakcií.
  • Syntetické vlákna – odpadá starosť s alergiou, pretože takéto paplóny sú vyrobené z umelých vlákien a sú antialergické. Výplňou sú zvyčajne duté polyesterové vlákna, ktoré sú extrémne ľahké, no zároveň majú skvelé termoizolačné vlastnosti. Problémom býva, že paplóny časom menia tvar a umelé vlákna sa utláčajú a zbiehajú. Špecifickým materiálom sú nanovlákna, ktoré sú spolu zošité do bavlnenej periny a drobných vankúšikov. Takémuto paplónu ostávajú rovnaké vlastnosti a takisto paplóny s nanovlákonom sú hypoalergénne.

Sezónne paplóny

Sú špecifickou kategóriou. Môže ísť o paplón so syntetickou alebo prírodnou výplňou. Delia sa na letné a zimné. Vôbec si však nemyslite, že zimné paplóny automaticky musia byť hrubšie a letné naopak tenšie. Zimné paplóny musia zabezpečiť dobrú tepelnú izoláciu. Princíp je ten, že vlákna sú kompaktnejšie a je použitých viac vrstiev daného materiálu. Letné paplóny sú nadýchanejšie. Musia totiž vedieť odvádzať vlhkosť – telesný pot.

Sezónny, letný paplón

Antialergické paplóny

Pre niektorých jediná možnosť, ako si dopriať kvalitný a nerušený spánok. Prirodzene, antialergické či hypoalergénne paplóny sú vyrobené zo syntetických vlákien – dutý polyester. Vlákna nie sú nijak zvlášť chemicky upravované. Sú veľmi ľahké a je možné takéto paplóny prať aj priamo v práčke.

V obchodoch objavíte aj špeciálne antialergické paplóny s výťažkom aloe vera či eucalyptom. Tieto dodatočné doplnky majú pomáhať likvidovať baktérie, roztoče a fungovať majú aj ako anestetikum. Prispieť by tak mali ku kvalitnému spánku. Špecifikom sú aj paplóny s karbónovými či striebornými vláknami. Takéto paplóny sú vhodné pre alergikov i pre bežných spotrebiteľov.

Chladné, teplé, extra teplé

Niektoré paplóny uvádzajú aj tento prívlastok. V zásade sa vlastnosti paplóna líšia v izolácii. Podobne ako keď sa paplóny delia na zimné alebo letné. Chladné paplóny majú najmenej viazanú štruktúru a sú teda vhodné na leto. Teplé paplóny sú zlatou strednou cestou. Ide o štandardnú izoláciu. Mnohým postačuje na pohodlný spánok v lete i v zime. Extra teplý paplón má najviazanejšiu štruktúru a viac vrstiev materiálu.

Prešívaný zimný paplón

Správna veľkosť paplóna

Paplón by mal byť dostatočne dlhý i dostatočne široký. Aby sa vám v noci pod paplónom pohodlne spalo, a pritom ste nemali odokryté nohy alebo ste nemuseli paplón stále popoťahovať. Samozrejme, v tomto ohľade ide o individuálny parameter. Dnes na trhu nie je problém zakúpiť prikrývky rôznych rozmerov. Štandardná veľkosť paplóna je 140 x 200 cm. Zakúpite aj predĺžené verzie s dĺžkou 220 cm. Populárne sú aj tzv. partnerské paplóny. Tie majú na dĺžku i šírku zvyčajne 200 cm. Prípadne sú predĺžené na 220 cm.

Paplón a pranie v práčke

V prípade paplónov s perím a páperím či prírodnou vlnou sa niečo také, ako pranie v práčke neodporúča. Materiál sa tak ľahko znehodnotí a hrozí podtuchnutie. U paplónov zo syntetických vlákien je potrebné si všímať, čo uvádza výrobca. Či teda môžete paplón prať v práčke zistíte na štítku, ktorý každý paplón od výroby má.

Ak to nie je možné, oprať môžete paplón aj ručne. Stačí namočiť paplón do vody zmiešanej s tekutým mydlom. Potrebné je paplón poriadne vyžmýkať, možno aj niekoľkokrát. Následne je nutné, aby ste paplón riadne vysušili. V práčke môžete paplón prať pri 60 ° Celzia na jemnom cykle. Takisto dbajte na to, aby bol paplón dobre vyžmýkaný a vysušený.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 04.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 05.03.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár