Najlepšie zrkadlovky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Na našom webe nájdete veľký test zrkadloviek, ktorý vám pomôže vybrať si jednu z najlepších! Rebríček vznikol po prečítaní si desiatok nezávislých testov domácich i zahraničných recenzentov a stoviek komentárov reálnych používateľov. Ak si vyberiete model, ktorý sa v ňom nachádza, tak určite zvolíte to najlepšie, čo môžete aktuálne mať.

Zrkadlovka

Určite však oceníte aj náš návod, vďaka ktorému budete vedieť, na aké parametre prihliadať počas výberu svojej novej zrkadlovky.

Najlepšie zrkadlovky do 600 €

(amatérske a poloprofesionálne zrkadlovky pre začiatočníkov a stredne pokročilých fotografov)

Názov Hodnotenie Detail
Canon EOS 2000D   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Nikon D3500   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Canon EOS 250D   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Nikon D5600   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Najlepšie profesionálne zrkadlovky podľa testov

Názov Hodnotenie Detail
Canon EOS 5D Mark IV   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Canon EOS 90D   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Canon EOS 250D   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Pentax 645Z   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Pentax KP   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Zrkadlovky – recenzie

Každý, kto sa venuje fotografovaniu aspoň pooloprofesionálne, by sa mal nad kúpou zrkadlovky zamyslieť. Zrkadlovky sú však vhodné aj pre začiatočníka, ktorý chce s fotografovaním začať, ale i pre človeka, ktorého fotografovanie "len" baví. Dajú sa s ňou robiť nielen fotografie, zrkadlovku môžete použiť i na video. Olympus, Sony, Canon, Nikon? Výrobcov je pomerne veľa a modelov zrkadloviek ešte viac. Pozreli sme sa na niekoľko modelov, ktoré by vám mohli byť pri výbere nápomocné.

Ako vybrať zrkadlovku

Aj keď v poslednej dobe sú na výslní medzi fotografmi tzv. mirrorless fotoaparáty, mnoho profesionálov stále uprednostňuje digitálne zrkadlovky. Či už s fotením začínate, prípadne ste už čo-to nafotili s kompaktným fotoaparátom, poradíme vám, na aké parametre a vlastnosti hľadiet pri výbere zrkadlovky.

Veľkosť snímača

V zrkadlovkách sa používajú prevažne dva druhy – APS-C a full-frame. Veľkosť full-frame snímača je odvodená od rozmerov políčka kinofilmu, t. j. 36 × 24 mm. Sú to tie najväčšie snímače, aké môžete v zrkadlovkách nájsť. APS-C snímač je oproti full-frame o cca. 1,6× menší.

Väčší snímač znamená väčšiu plochu pri rovnakom rozlíšení a tým aj väčšiu citilivosť na svetloFull-frame teda dokáže zachytiť omnoho viac detailov v obraze, má taktiež menší šum pri zhoršených svetelných podmienkach.

Fotenie so zrkadlovkou

Hlavnou nevýhodou full-frame zrkadloviek je obrovská cenová priepasť medzi nimi a APS-C modelmi. Zatiaľ čo najlacnejšiu APS-C zrkadlovku bez objektívu zoženiete už za 300 eur, pri full-frame formáte sa pod 1 300 eur (taktiež bez objektívu) dostanete len ťažko. Aj objektívy na full frame zrkadlovky sú omnoho drahšie než na APS-C modely.

Rozlíšenie

Tento parameter nie je až taký dôležitý ako veľkosť snímača, možno len v prípade, že fotíte pre tlač. Pohybuje sa v rozmedzí od cca. 18 Mpx pre tie najlacnejšie modely až po 32 pri tých najdrahších. Fotografie s takým vysokým rozlíšením však zaberajú na pamäťovej karte dosť veľa priestoru a na ich úpravu je nutný tiež výkonný počítač.

Objektív je polovica úspechu

Na začiatok malé varovanie – v ponukách e-shopov sa zrkadlovky predávajú v rôznych sadách, pričom väčšina sa predáva aj ako samostatné telo bez objektívu.

  • Setové objektívy: Najčastejšie sa v sade nachádza základný, tzv. setový objektív, ktorý býva s možnosťou priblíženia (zoomu) a s ohniskovou vzdialenosťou cca. 18 – 55 mm. Ten vyhovie na fotenie širokouhlých záberov ako napr. panorámy, architektúry či street foto a tiež portrétov. S niektorými modelmi môže byť pribalený aj tzv. teleobjektív, s ktorým môžete taktiež fotiť portréty, ale i vzdialenejšie objekty. Ten máva ohniskovú vzdialenosť cca. 55 – 200 mm. Kúpou sady s oboma objektívmi potom získate rozsah, ktorý pokryje väčšinu druhov fotografických žánrov. Neskôr, keď sa špecializujete na konkrétny druh, môžete si dokúpiť objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou na konkrétny účel. Tie majú spravidla krajšiu kresbu, než zoom objektívy. Kupovať univerzálny objektív, napr. 18 – 135 mm nie je úplne dobrý nápad, pretože s takýmto veľkým rozsahom už prichádza horšia kresba obrazu a horšia svetelnosť.
  • Svetlenosť objektívu: Udáva sapísmenom f a celým alebo desatinným číslom. Čím menšie číslo, tým viac svetla prenikne k snímaču. Vyššia svetelnosť vám umožní fotiť pri slabšom svetle bez toho, aby ste museli zvýšiť citlivosť ISO, čím by sa zvýšil tiež šum v obraze (typická zrnitosť obrazu). Objektív s vyššou svetelnosťou taktiež dokáže vytvoriť intenzívnejší efekt rozostrenia pozadia. Ak chcete často fotiť v noci, mal by mať objektív svetelnosť aspoň f2.8.
  • Canon a Nikon objektívy: Objektívy jednotlivých značiek používajú rozličné systémy upevnenia (tzv. bajonet), a teda nie sú medzi sebou kompatibilné. Každopádne, je možné použiť Nikkon objektív na Canon fotoaparáte pri nasadení špeciálneho adaptéra. Taktiež môžete použiť full-frame objektív s APS-C zrkadlovkou, naopak to však možné nie je.

Aby boli fotky vždy ostré

Dobrá zrkadlovka by mala mať aj prepracovaný systém automatického zaostrovania (tzv. autofocus).

Lacnejšie modely sú vybavené zaostrovaním na základe kontrastu, tie drahšie fungujú na princípe tzv. fázovej detekcie. Autofocus je tiež tým spoľahlivejší, čím viac ostriacich bodov je schopný obrazový procesor vo fotoaparáte vyhodnotiť. Kvalitnejšie zrkadlovky vám umožnia nastaviť režim automatického zaostrovania a to buď výberom bodu, na ktorý zaostria a ostrosť udržia, prípadne zaostrením na určitú časť obrazu alebo dokonca zaostrením na ľudskú tvár či oko. Niektoré modely umožnia vyberať oblasť zaostrenia aj poklepaním na dotykový displej.

Ak plánujete fotografovať rýchle scény (napr. šport), vyberte si zrkadlovku s čo najrýchlejším autofocusom.

Zrkadlovka s odnímateľným objektívom

Stabilizácia obrazu

Roztrasené ruky alebo otáčanie za fotografovaným objektom znamenajú rozpohybovanie fotoaparátu a tým aj riziko rozmazania záberov pri pomalšej rýchlosti závierky. Tento problém pomáha čiastočne eliminovať tzv. stabilizácia obrazu.

Lacnejšie zrkadlovky ju môžu mať integrovanú v objektíve, tie drahšie modely, naopak, priamo v tele aparátu – s nimi potom môžete použiť objektív akejkoľvek značky s istotou, že stabilizícia ostane zachovaná.

Stabilizácia obrazu je dôležitá aj v prípadoch, ak chcete zrkadlovkou natáčať video zábery.

Sekvenčné snímanie

Umožňuje snímať veľké množstvo záberov za sebou pri podržaní tlačidla spúšte. Využíva sa najmä pri fotografovaní dynamických scén, kedy sa nechcete spoliehať na jeden záber – napr. pri športových podujatiach alebo pri naháňaní celebrít.

Zrkadlovka pre začiatočníkov

Rýchlosť sekvenčného snímania závisí najmä od obrazového čipu fotoaparátu, veľkosti medzipamäte a tiež rýchlosti pamäťovej karty, keďže sa zapisuje obrovské množstvo dát súčasne. Pohybuje sa od 3 snímkov za sekundu pri najlacnejších zrkadlovkách až po 7 za sekundu pri najdrahších modeloch.

Video

Digitálne zrkadlovky sa stávajú čoraz populárnejším nástrojom na zachytávanie videa.

Pri videu sú najdôležitejšie dva parametre – prvým je rozlíšenie. Lacnejšie zrkadlovky dokážu natáčať vo Full HD rozlíšení 1 920 × 1 080 px, čo je dnes už štandard pre väčšinu obrazoviek a zariadení na prehrávanie videa. Drahšie modely dokážu zachytávať 4K video v rozlíšeniach

3 840 × 2 160 px alebo 4 096 × 2160 px. Na strih 4K videa však potrebujete veľmi výkonný počítač a taktiež 4K monitor, preto je to pre mnohých príležitostných „kameramanov“ zbytočnosť.

Druhým dôležitm parametrom je počet snímkov za sekundu. Pre typický filmový vzhľad postačí 24 resp. 25 sn./s. Pre rýchlejšie akčné scény je však minimom 50 sn./s a pre využívanie spomalených záberov príde vhod 100, resp. 120 sn./s. To však ponúkajú až zrkadlovky s cenovkou nad 1 000 eur.

Canon alebo Nikon?

Pri výbere zrkadlovky záleží najmä od cenovej hladiny, v ktorej sa pohybujete. Medzi samotnými značkami sú rozdiely len v detailoch, preto jednoznačnú odpoveď na túto otázku si musíte dať sami, hneď ako zistíte, aký druh fotografie vás bude baviť.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pre skúsenejších fotografov, pre začiatočníkov i ľudí, ktorí by sa chceli fotografovaniu raz venovať profesionálne, je zrkadlovka povinnosťou. Prezradili sme vám, na čo sa pri jej výbere zamerať, stále však máte ohľadom tejto témy rôzne otázky. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste.

Na akom princípe funguje digitálna zrkadlovka?

Digitálne zrkadlovky pracujú so sklopným zrkadielkom, ktoré sa nachádza pred snímacím čipom. Zrkadlo odráža svetlo, ktoré prejde objektívom do optického hľadáčika. Pri stlačení spúšte sa zrkadlo preklopí, narazí do zábrany, čo spôsobuje cvaknutie pri fotení, a svetlo prejde až na snímací čip.

Sú digitálne zrkadlovky vhodné aj pre začiatočníkov?

Určite sú. Disponujú možnosťou manuálneho nastavenia, čiže sa vďaka nim môže každý priučiť princípom fotografie. Skúšaním, ako sa jednotlivé nastavenia prejavia na výsledku, najlepšie prídete na to, ako čo funguje.

Mám si radšej kúpiť kit s objektívom alebo telo a objektív samostatne?

Ak chcete ušetriť niekoľko desiatok eur, pozerajte sa radšej po výhodných kitoch s objektívom. Pri kúpe zrkadlovky treba ku konečnej cene pripočítať taktiež rôzne doplnky, ako sú statívy, blesky, fototašky a čítačky pamäťových kariet.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 29.09.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 02.03.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/06/2019 15:50
Maxi

Aj mne chýbajú ostatné značky, je pravda, že Nikon a Canon sú asi u nás najpredávanejšie. A a čo stredo-formáty ? To je síce iná cenová kategória, ale aj iná kvalita fotografií. Inak pre bežného záujemcu o kúpu relatívne lacnej, ale spoľahlivej zrkadlovky postačujúci,len orientovaný iba na dve značky... Osobne nemám ani jeden z tejto značky...

24/11/2018 16:36
Martin

Ten názov "profesionálne zrkadlovky" je veľmi zavádzajúci. K ním sa blíži len Canon 5D MK4, ale je to skôr poloprofesionálna zrkadlovka. Tie čo sú tam, tak sú pokročilé amatérske zrkadlovky, resp. amatérske zrkadlovky. Plnohodnotná profesionálna zrkadlovka je momentálne tak D5 a D850. (Canon neviem, ten nesledujem) V prípade D850 sa dá čo do kvality hovoriť o tele na pomedzí kinofilmu a stredoformátu, ktorý už niektorými vlastnosťami dostihuje (stačí nakuknúť na stránku DxOMark) a na poli zrkadloviek momentálne nemá konkurenciu.

16/11/2018 11:46
komentator

Tak sa ukludnime a este raz si precitame nadpis Karol... a prideme na to ze z Vami spomenutych tam mozno moze byt tak Pentax, ehm. A sme doporovnavali. Zo spomenutych znaciek su porovnatelne len ich bezzrkadlovky.

31/03/2018 09:53
Karol

To neexistuje ina znacka okrem Canikonu? Kde je Pentax, Sony, Fujifilm ktore tieto fotaky zahanbia...

Pridať komentár