Najlepšie stolové kotúčové a okružné píly 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Práca s drevom si vyžaduje nielen zručnosť, ale takisto náradie, nástroje a prístroje, ktoré prácu nielen urýchlia a uľahčia, ale zaručia i výslednú kvalitu. Najčastejšou aktivitou pri práci s drevom je jeho rezanie. Každý domáci majster má doma ručnú alebo kotúčovú pílu. Nie vždy si však s týmito náradím vystačíte a pre presný rez a vyššiu frekvenciu pílenia je dobré zvážiť kúpu prístroja, ktorým je stolová píla – cirkulár.

Ako vybtať stolnú kotúčovú pílu?

Cirkulár alebo stolová píla, je zariadením, ktoré pozná takmer každý majster. Pre profesionálny účel budeme používať práve pomenovanie stolová píla, keďže cirkulár je často vnímaný aj ako podomácky vyrobená stolová píla. Tento prístroj má význam predovšetkým pre tých majstrov, ktorí plánujú s drevom pracovať častejšie a vo väčšom objeme a požadujú, aby bol rez presný. Ak chcete vedieť, ako si vybrať stolovú pílu, ktoré parametre si všímať a ktoré stolové píly sú najlepšie, poradíme vám a pomôžeme s výberom.

Najlepšie stolové píly

Názov Hodnotenie Detail
DeWalt DWE7492   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
PowerPlus 2000 W 250 mm   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Makita MLT100N   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Scheppach HS 81   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Scheppach HS 100 S   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Stolové píly – recenzie

Stolová (často označovaná aj ako stolná) píla by nemala vo vašej dielni chýbať, pokiaľ pracuje s drevom skutočne často. Či už si vyberiete značku Scheppach, Einhell, Makita, Güde alebo Hecht, neurobíte krok vedľa. Každá z týchto značiek však ponúka lepšie i horšie modely. Aby ste si vybrali skutočne správne, museli by ste vyskúšať viacero modelov, čo však je časovo i finančne náročné. Ponúkame vám preto krátke recenzie niekoľkých obľúbených stolných píl. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Kedy potrebujem stolovú kotúčovú pílu?

Stolová píla nemusí byť nutne vo výbave každého domáceho majstra, ktorý sa príležitostne chystá pracovať aj s drevom. Preto si dobre premyslite, ako často a na aký účel by ste stolovú pílu chceli využívať. Bežný majster si totiž pohodlne vystačí i s ručnou kotúčovou pílou. Princíp stolovej píly nie je v ničom výrazne odlišný. Stačí si predstaviť kotúčovú pílu, ktorá je pevne ukotvená v stabilnej pracovnej ploche. Je teda menej kompaktná a ťažšie prenosná aj kvôli vyššej hmotnosti. Avšak, dokáže toho viac ako obyčajná kotúčová píla.

Práve vďaka stabilnému ukotveniu a masívnej kovovej konštrukcii, umožňuje toto riešenie rezať aj tvrdé drevo, a to s vysokou presnosťou rezu. Pracovná plocha (stôl) v ktorom je kotúčová píla osadená, umožňuje lepšiu manipuláciu s rezaným materiálom. Rezanie je rýchlejšie a presnejšie, navyše možno regulovať i uhol rezu, zvyčajne od 90 ° až po 45 °. Existujú dokonca modely, ktoré možno k stolu pripevniť a nie sú pevne osadené v stole. Tým pádom sa s nimi lepšie manipuluje.

Stolová píla s pracovnou plochou má veľký význam aj práve kvôli stolu, na ktorom je položený rezaný materiál. Tieto stoly bývajú vybavené vodidlami a koľajnicami pre plynulý posun materiálu a presný rez. Pracovná plocha musí byť robustná a odolná. Netreba sa teda čudovať, že takéto píly vážia aj desiatky kilogramov. Zvážte teda, ako často takúto pílu budete využívať, na aký materiál a či máte pre takéto zariadenie dostatok miesta. Takisto sa líšia nároky amatérskeho majstra, ktorý pílu využije raz za čas, alebo majstra, ktorý bude s pílou pracovať denne.

Okružná píla je špecifickým typom píly, ktorý je však na rozdiel od kotúčovej stolovej píly určený skôr na prerezávanie kratších kusov materiálu. Rozdiel je v tom, že kotúč nie je zabudovaný priamo v konštrukcii pracovného stola, ale ho držíte v rukách a pripevnený je samotný materiál. Výhodou je menšia hmotnosť a manipulácia takejto píly.

Príkon elektromotora

O tom, koľko toho samotná stolová píla zvládne, vám veľa prezradí aj samotný príkon elektromotora. Existujú menej výkonné stolové píly, ktoré by sme mohli zaradiť aj do kategórie hobby stolové kotúčové píly. Ich príkon sa pohybuje na úrovni 900 až 1 200 W. Samozrejme, ak niekto plánuje takúto pílu využívať príležitostne, s takýmto výkonom si vystačí.

Rezanie dreva pomocou stolnej kotúčovej píly

Ideálnou voľbou sú poloprofesionálne stolové kotúčové píly. S tými si už vystačí každý majster, ktorý sa doma chystá realizovať rôzne projekty a pracovať s drevom. Tu sa príkon pohybuje na úrovni 1 400 – 1 800 W. Stolári či rezbári alebo majstri, ktorí konštruujú rôzne drevené stavby a iné projekty, sa už potešia aj príkonu zariadenia na úrovni 2 000 – 2 200 W. Práve príkon vo vysokej miere ovplyvňuje i ďalší parameter, ktorý vo vysokej miere ovplyvňuje samotné schopnosti stolovej píly, a to je počet otáčok.

Počet otáčok stolovej píly

Tento parameter je výrazne ovplyvnený samotným príkonom, ako aj priemerom kotúča. Počet otáčok sa totiž líši aj na základe toho, aký veľký kotúč elektromotor poháňa. Stále je však podstatné, koľko otáčok za minútu rezný kotúč vyprodukuje. Následne totiž môžeme hovoriť o rýchlosti rezu. Vyššie otáčky majú zmysel hlavne vtedy, ak sa chystáte rezať masívnejšie a hrubšie kusy materiálu. Ak bude mať kotúč rozmer 250 mm, optimálnych je 5 000 otáčok za minútu. Ak bude mať kotúč väčší rozmer – priemer, postačí aj menší počet otáčok, pretože rovnakú rýchlosť dosiahne skôr. Primárne teda záleží od toho, akým rezným kotúčom a s akým priemerom stolová píla disponuje.

Vlastnosti rezného kotúča

O výsledok v prípade stolovej kotúčovej píly sa nestará len samotný elektromotor, počet otáčok, ale aj rezný kotúč. Stolová píla a jej rezný kotúč majú výrazný vplyv na kvalitu rezu. Okrem hĺbky a dĺžky rezu je potrebné si všímať i samotný priemer kotúča, ktorý tieto a ďalšie parametre ovplyvňuje.

V princípe platí priama úmera. Čím sú stolové píly výkonnejšie, tým dokážu realizovať väčší priemer rezu a na rez využívajú kotúče s väčším rozmerom. Príkladom môže byť stolová píla s príkonom 900 W. Kotúč s rozmerom väčším ako 200 mm by rozhodne nezvládla. Stolová kotúčová píla s príkonom 2 000 W dokáže poháňať kotúč aj s rozmerom 300 mm.

Rezný kotuč stolovej píly

Ďalšou podstatnou vlastnosťou rezného kotúča je počet zubov, ktoré má. Ich počet sa môže líšiť aj podľa toho, na aký materiál je kotúč určený, prípadne na aký účel. Napríklad pre priečne rezy je potrebný kotúč s väčším počtom zubov. Zuby rátať nemusíte, rozdiel uvidíte v samotnej hustote a veľkosti zubov. Ak naopak chcete rezať väčšiu plochu pozdĺžne, zubov na kotúči by malo byť určite menej.

Hĺbka rezu a dĺžka rezu

Parametre, ktoré sa radia medzi tie najdôležitejšie. Práve hĺbka rezu je parametrom, ktorý sleduje množstvo hobby i profesionálnych majstrov. Ide totiž o to, že samotná hĺbka rezu limituje majstra pritom, aký vysoký – hrubý materiál dokáže stolová píla prerezať. Hĺbka i dĺžka závisia od parametrov kotúča. Píla smie totiž pracovať iba s takým kotúčom, na ktorý je konštrukčne stavaná. Ak by ste teda chceli pri stolovej píle s menším priemerom kotúča používať väčší, v lepšom prípade na to doplatí samotná píla, no v horšom ohrozujete svoje zdravie.

Hĺbka rezu sa štandardne pohybuje od 55 mm až po 85 mm, no na trhu sa nájdu stolové píly s kotúčom s rozmermi 350 mm. Takýto kotúč dokáže ísť až do hĺbky 100 mm. Ešte raz upozorňujeme, že hĺbka rezu nie je variabilná, nemožno ju regulovať a závisí iba od toho, aký kotúč používate, pričom by ste vždy mali používať výrobcom predpísaný rozmer kotúča. Dĺžka rezu je prirodzene väčšia v prípade väčšieho kotúča.

Nastavenie uhla rezu

Obrovskou výhodou a doménou stolových píl je práve možnosť nastavenia uhla rezu. Stolové kotúčové píly disponujú sklopnou rezacou hlavou, čo dáva majstrom práve možnosť rezať materiál pod konkrétnym uhlom. Tým pádom vám stolová píla umožňuje rezaný materiál tvarovať či zapilovať. Túto možnosť využívajú predovšetkým profesionáli, ktorí s drevom pracujú a realizujú rôzne projekty. Odrezať materiál pod uhlom 90 ° až 45 ° je niekedy potrebné v prípade zostrojovania konkrétnej konštrukcie alebo pri výrobe niektorých kusov nábytku a podobne. Túto možnosť nastavenia uhla rezu umožňujú všetky poloprofesionálne a profesionálne stolové kotúčové píly.

Profesionálne a poloprofesionálne stolové píly umožňujú nastavenie uhla rezu

Platforma stolovej kotúčovej píly a stabilita

Pracovná plocha a konštrukcia samotná sú veľmi dôležitou súčasťou stolovej píly. Dôležité je, aby boli použité kvalitné a odolné materiály. Treba rátať s tým, že robustné stolové píly môžu vážiť desiatky kilogramov a aj preto je potrebné vyčleniť pre daný prístroj konkrétne a stabilné miesto. Je rozdiel, ak si zaobstaráte kotúčovú pílu s podstavcom, ktorá je ľahšia a prenosnejšia alebo stolovú kotúčovú pílu so stolom, ktoré sú ťažšie. Podstatné je, aby bola platforma kotúčovej píly stabilná a pevná. Pre skutočných majstrov sú ideálne stolové píly s dlhou a širokou pracovnou plochou, ktorú je možné rozšíriť. Pracovná plocha býva často vybavená aj pojazdom, po ktorom sa pohybuje aj samotný materiál.

Príslušenstvo

Kvalitné stolové kotúčové píly bývajú často vybavené a doplnené o rôzne funkcie a príslušenstvo. Veľmi praktickým príslušenstvom alebo funkciou je rozhodne systém odsávania pilín a prachu. Buď to je píla sama vybavená zberným vakom a odsáva doň priamo, alebo umožňuje píla pripojenie klasického, ideálne priemyselného vysávača, za pomoci ktorého možno tento odpad odsávať.

Príslušenstvo stolovej kotúčovej píly

Praktické je i LED osvetlenie pracovnej plochy, ktoré sa ukáže veľmi efektívne v prípade, že svetelné podmienky nie sú ideálne. Zároveň je osvetlenie i bezpečnostným prvkom. Praktickým prvkom je napríklad laserové ukazovadlo, ktoré umožňuje držať presnú líniu rezu. Presnosti rezu môžu napomôcť aj rôzne podpery, ktoré uľahčujú manipuláciu s väčšími kusmi rezaného materiálu a zároveň zabezpečujú i stabilitu.

Cena

Cenové kategórie ako pri všetkých náradiach, nástrojoch a prístrojoch sú rôzne. Najlacnejšie stolové píly kúpite už od 80 eur. Niekedy je aj takáto hobby stolová píla s podstavcom skvelým pomocníkom, no netreba očakávať prémiovú kvalitu. Pre hobby používateľov je to ideálna voľba.

Ak však patríte medzi zručnejších majstrov a plánujete sa realizovať pri práci s drevom či iným materiálom, ktorý potrebujete rezať, poobzerajte sa po stolových pílach v cenovej kategórii od 150 do 300 eur. Táto kategória prístrojov už bude pre väčšinu i náročnejších domácich majstrov dostačujúca. Skúsení remeselníci, ktorí chcú investovať do prémiovej kvality a hľadajú „Rolls Royce“ medzi stolovými pílami, siahnu po produktoch okolo hranice 300 až 500 eur.

Značka

Pri kúpe stolovej píly, predovšetkým, ak ide o väčšiu investíciu, investujte radšej do produktov od overených výrobcov, ktorí ponúkajú spoľahlivosťkvalitu a vyššiu životnosť. Takýchto značiek je na trhu niekoľko. Za najlepšie značky možno považovať stolové píly japonskej značky Makita. Veľmi dobré skúsenosti majú zákazníci takisto s nemeckými výrobcami Scheppach a Bosch. Skúsenosťami zákazníkov je preverená i značka Einhell a Güde. Ak narazíte na stolovú pílu značky Parkside, nemusíte sa obávať tiež. Výrobca ponúka záruku až tri roky a ide o poloprofesionálne náradie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O výbere stolovej píly sme vám prezradili všetko podstatné. Na záver vám ponúkame ešte niekoľko dôležitých info ohľadom jej použitia a údržby.

Čo všetko treba skontrolovať pred prácou so stolovou pílou?

Ako prvé skontrolujte, či sú všetky diely v jednej rovine. To vám zaistí, že obrábané drevo bude celou plochou ležať na základnej doske. Skontrolujte kolmosť a rovnobežnosť kotúča, následne je potrebná kontrola pravouhlosti vodítka a kotúča. Samozrejme, treba sa ubezpečiť, že je kotúč pevne upnutý k telu píly a voľným okom na ňom nevidieť žiadne defekty a nedokonalosti.

V čom spočíva údržba stolovej píly?

Vždy po použití stolovej píly ju treba dôkladne vyčistiť. Piliny a odpad, ktorý vzniká rezaním dreva, môžete povysávať či pozametať. Elektromotor sa nebude vďaka tomu zbytočne prehrievať a postaráte sa aj o bezpečnosť pri následnom použití.

Aká je ideálna hmotnosť stolovej píly?

To závisí od toho, či si vyberiete profi model, alebo si zvolíte hobby stolovú pílu. Zvyčajne je hmotnosť niekoľko desiatok kg (cca 20-30 kg), ktoré zabezpečujú píle pevnosť.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 06.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 11:19
Alan V.

Makita MLT100N má výborný pomer ceny a výkonu. Je to jednoduchý a zároveň veľmi praktický prístroj. Po kúpe som si na ňom urobil maličké úpravy a teraz som maximálne spokojný. Plusom je liatinový hliníkový stôl. V tejto kategórii ponúkal najväčší priemer kotúča, prierez je až 93 mm. Páči sa mi aj pomalý štart a brzda pri vypnutí. K píle bolo aj veľa doplnkov.

27/11/2021 19:11
Milan B.

Jednoduchá a pritom praktická píla je Makita MLT100N. Má najväčší priemer kotúča v tejto kategórii a prierez až 93 mm. Páči sa mi pomalý štart a brzda pri vypnutí. K píle je veľa doplnkov a stôl je skvelý stabilný, vyrobený z liatiny a hliníka. Vadí mi, že uhlové pravítko v koľajniciach lieta, inak som spokojný. Makita je zárukou kvality.

27/07/2021 20:20
Igor K.

Pre mňa je top stolová píla Scheppach HS 100 S, ktorá ponúka dobrú kvalitu za dobrú cenu. Píla sa ovláda ľahko a šikovne a oceňujem aj jemný kotúč, ktorý bol v rámci dodávky zadarmo. Ergonómia je veľmi dobrá a píla zatiaľ funguje tak, ako má. Mínus dávam za návod na montáž, ktorý je veľmi chabý a musel som si pomôcť informáciami z internetu. Oceňujem presnosť rezu, ktorý je čistý, silný výkon aj stabilný stôl. Škoda, že tu chýba mäkký štart a motor dostáva hneď po zapnutí „tvrdý kopanec“. Dá sa to však vyriešiť dodatočným pripojením modulu XS-16/D3, ktorý stojí len pár EUR. Výsledok je potom neporovnateľný a predĺži sa tým životnosť samotného motora aj ložísk atď. Túto šikovnú mašinku odporúčam do dielničky či pre práce okolo domu.

28/11/2020 20:19
Jozef Novák

Mal som túto mašinu v práci a bol som s ňou maximálne spokojný preto o nej rozmýšľam

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok