Najlepšie videovrátniky a dverné videotelefóny 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Chcete mať dokonalý prehľad o každom pohybe pri vašich dverách či bráne? V tom prípade by ste sa mali zamyslieť nad pomocou videovrátnika/dverného videotelefónu, ktorý v sebe spája funkciu klasického zvončeka, bezpečnostnej kamery a otvárania dverí na diaľku. Tak ako pri väčšine smart zariadení, nie je výber najjednoduchší.

Ako vybrať videovrátnika?

Pozornosť a trochu hľadania sa však nepochybne vyplácajú. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme všetko podstatné.

Najlepšie videovrátniky

Názov Hodnotenie Detail
Emos H2014   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Somfy V500 PRO io   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Foscam 4MP Video Doorbell   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Evolveo DoorPhone IK06   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Emos H2017   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Čo je videovrátnik

Videovrátnik sa skladá z dverovej jednotky, teda zvončeka s reproduktorom a kamerou, a vnútorného displeja, na ktorom vidíte osobu stojacu pri dverách. Toto zariadenie funguje na rovnakom princípe ako klasický telefón v paneláku, cez ktorý sa hlasovo spojíte s tým, kto stojí pri vchode a pomocou tlačidla ho vpustíte dnu. Rozdiel spočíva najmä v tom, že dotyčného vidíte na monitore vo vašom byte. Niektoré modely videovrátnikov ponúkajú aj možnosť diaľkového otvorenia alebo prepojenia s mobilným telefónom, na ktorom môžete sledovať každý pohyb pred vašimi dverami.

Ako vyberať videovrátnika

Pri výbere videovrátnika je potrebné sledovať, o aký typ ide, aké má napájanie a, samozrejme, neprehliadnuť ani jeho konkrétne funkcie. Určite vám neodporúčame siahnuť po tom najlacnejšom. No a práve preto, že nejde o najmenšiu investíciu, ktorá si navyše v mnohých prípadoch vyžaduje i celkom náročnú prípravu, treba vyberať pozorne. Aj drobné nedostatky, ktoré sa na začiatku javia ako úplne nepodstatné, sa totiž časom môžu ukázať ako veľký problém.

Typy videovrátnikov

Videovrátniky môžu mať rôzne napájanie, dizajn aj funkcie. K týmto parametrom sa dostaneme nižšie, najprv sa však musíme pozrieť na 2 hlavné typy týchto zariadení, a to na analógové a IP, resp. digitálne. Pre nezasvätenú osobu sa môže tento rozdiel javiť ako nepodstatný, v skutočnosti však rozhoduje o mnohých veciach, ktoré vplývajú na ďalšie možnosti využívania videovrátnika, no aj na jeho samotnú inštaláciu.

Analógový videovrátnik

Analógový videovrátnik  

Túto technológiu dnes mnohí považujú za zastaralú, čo je sčasti pravda. Práve preto väčšina novších modelov patrí do 2. skupiny. Analógový videovrátnik funguje podobne ako klasická kamera, ktorá prenáša obraz, zjednodušene povedané, cez kábel na obrazovku. To je dôvod, prečo k nemu musíte natiahnuť samostatný kábel, pretože je len málo pravdepodobné, že už taký pri dverách máte.

Nevýhodou analógových videovrátnikov je tiež menší počet funkcií. Prepojenie s aplikáciou, alebo ďalším smart vybavením je takmer nemožné. Mínusom býva taktiež horšia kvalita prenosového signálu. Keďže ide o staršie modely videovrátnikov, zvyknú byť lacnejšie, čo je asi ich jediná výhoda.

IP videovrátnik

Tieto videovrátniky majú vlastnú IP adresu, preto sa nazývajú IP alebo digitálne. Vďaka tomu k dverám nemusíte ťahať káble navyše. Dajú sa pripojiť FTB alebo UTP kabelážou s takzvaným PoE napájaním (Power over Ethernet – laicky, v jednom kábli je elektrická energia aj internetový signál), no taktiež iba prostredníctvom wifi. To je obrovská výhoda najmä vtedy, ak už pri dverách máte natiahnutú dvojkabeláž, ktorou bol napájaný klasický zvonček. Na ňu pripojíte videovrátnika, ktorého bude zásobovať elektrinou a prenos obrazu zabezpečí vaša domáca wifi sieť.

Ďalšími výhodami sú pokrokovejšie funkcie. Keďže ide o moderné zariadenia, nie je najmenší problém s ich prepojením na mobilnú aplikáciu a iné smart vybavenie domácnosti (osvetlenie záhrady, zavlažovací systém atď.).

Spôsoby zapojenia videovrátnika

Spôsob napájania videovrátnikov je jeden z najzásadnejších parametrov. Dnes sme si síce akosi zvykli, že všetko funguje bezdrôtovo, čo nie je vylúčené ani pri týchto zariadeniach, drvivá väčšina z nich je však napájaná tradične, teda cez starý dobrý elektrický kábel. No a ten, resp. tie, sa musia nachádzať priamo pri vašich dverách, bráne či inom vstupe, pri ktorom chcete videovrátnika používať.

Umiestnenie videovrátnika pri vchodových dverách

Bohužiaľ, práve nutnosť zásahu do elektroinštalácie mnohých ľudí odradí alebo siahnu po bezdrôtovom zariadení. Áno, ťahanie novej kabeláže si vyžaduje čas aj financie, pri troche plánovania a hlavne pri správnom výbere to však nemusí byť až také komplikované.

Videovrátnik napájaný zo siete

Ak sa rozhodnete pre videovrátnika napájaného zo siete, musíte myslieť na to, čo vám dovoľuje vaša elektroinštalácia. Aj na skutočne starých domoch najčastejšie natrafíte na 2 káble vedúce k dverám, na ktoré bol pripojený obyčajný zvonček. Na takýto typ kabeláže môžete pripojiť iba dvojvodičových videovrátnikov. Najmä novšie modely však môžu mať omnoho viac vstupov, najčastejšie 4 alebo 8. Preto sa musíte rozhodnúť, či ste ochotní ubrať na vašich požiadavkách, napríklad z hľadiska množstva funkcií, alebo sa radšej pustíte do ťahania novej elektroinštalácie.

TIP: Väčšina firiem, ktoré sa špecializujú na montáž videovrátnikov, odporúča na ich inštaláciu myslieť ešte pred stavbou domu. Kabeláž natiahnutá k vchodových dverám, bráne či garáži vám totiž umožní pripojenie akéhokoľvek smart zariadenia, a to bez nutnosti ďalších zásahov do elektroinštalácie. Za istotu je považovaná 8-žilová kabeláž.

Bezdrôtový videovrátnik

Po tomto riešení siaha takmer každý, kto nemá pri dverách žiadne káble a nechce ťahať ani žiadne nové. Bezdrôtové videovrátniky však môžu byť v konečnom dôsledku viac nepraktické ako praktické. V prvom rade sú napájané cez batérie (napr. 18650 Li-Ion, C 1,5 V), ktoré musíte dobíjať či vymieňať. Častým problémom býva tiež frekvenčný rozsah a vzdialenosť prenosu, ktorá sa bežne pohybuje medzi 100 až 500 metrami.

Tak napr. videovrátnik s frekvenčným rozsahom 2,4 GHz by mal signál vo vonkajšom prostredí preniesť až na vzdialenosť 500 m. Avšak pozor, tento údaj je zväčša uvádzaný v nezastavaných priestoroch, čo znamená, že steny vo vašom dome alebo budovy na pozemku môžu vzdialenosť podstatne skracovať. Vnútorný LCD monitor býva súčasťou bezdrôtových videovrátnikov skôr zriedka, čo platí aj o funkcii odomykania dverí na diaľku. Väčšinou sú prepojené len cez wifi a aplikáciu, takže návštevníka vidíte cez mobil či tablet, a to kdekoľvek.

POZOR: Veľkou nevýhodou bezdrôtových videovrátnikov je takmer nulové zabezpečenie. Zariadenie je na vchodových dverách alebo na bráne pripevnené len pomocou niekoľkých skrutiek, takže jeho odcudzenie alebo odbitie nie je vylúčené.

Dôležité funkcie videovrátnikov

Videovrátniky môžu disponovať celým radom funkcií. Základom je prenos obrazu a zvuku. Okrem toho sa dá však iba ťažko povedať, čo patrí k ich základným a čo už k akýmsi doplnkovým funkciám. Preto vám predstavíme všetky možné schopnosti videovrátnikov, na ktoré by ste sa pri výbere mali zamerať. Pamätajte, že žiadne z nich nerozhodujú o kvalite ako takej. Ide skôr o to, čo vyhovuje vám a čo presne od tohto zariadenia očakávate.

Videovrátnik Legrand

Videovrátnik s wifi

Väčšina drahších, resp. novších videovrátnikov disponuje funkciou prepojenia s wifi, pričom je úplne jedno, či ide o zariadenia napájané zo siete alebo tie s vlastnou batériou. Pozor, analógové videovrátniky touto funkciou nedisponujú, pretože nedokážu obraz prenášať cez wifi, len cez spomínaný kábel.

Videovrátniky s wifi sú nepochybne veľmi praktické. Okrem toho, že viete priamo cez internetovú sieť prenášať obraz, poskytujú aj ďalšie možnosti ako prepojenie s mobilnou aplikáciou či ďalšími smart zariadeniami. Na druhej strane musíte počítať s tým, že prenos obrazu a ďalšie funkcie súvisia s kvalitou vášho internetového signálu, ktorý je najmä na dedinách alebo iných odľahlejších miestach neraz viac než mizerný. Internetová sieť je navyše neustále zaťažovaná videovrátnikom, čo sa môže odraziť na celkovo nižšej prenosovej rýchlosti.

Prepojenie videovrátnika s aplikáciou

Na to, aby ste mohli videovrátnika prepojiť s mobilnou aplikáciou, musí mať možnosť napojenia na wifi. Ak touto funkciou disponuje, je možné obraz z kamery pri dverách sledovať priamo na mobile, tablete alebo notebooku, a to kdekoľvek.

Niektoré aplikácie vám umožňujú aj diaľkový hovor či dokonca odomknutie dverí. Pýtate sa, kedy takúto funkciu využijete? Tak napríklad vtedy, keď práve nie ste doma a príde kuriér, s ktorým sa už dobre poznáte. Dohodnete sa s ním priamo cez videovrátnika a následne mu aj otvoríte dvere cez appku.

Pozor: Pred nákupom si overte počet zariadení, na ktoré môžete videovrátnika prepojiť cez aplikáciu. Klasika sú 3 mobily či tablety, ak však daný model disponuje aj funkciou hovoru na diaľku, väčšinou s dotyčným pri dverách môže komunikovať len jeden z prítomných.  

Kompatibilita s inými zariadeniami a systémami

To, že daný videovrátnik disponuje možnosťou pripojenia na wifi, a teda i na iné smart vybavenie ešte neznamená, že ho budete môcť prepojiť so všetkým aj v praxi. Nemôžeme vám menovať všetky možné variácie kompatibilných zariadení. Ak však vo vašom dome používate čokoľvek smart, čo chcete prepojiť s videovrátnikom, ešte pred kúpou si overte práve kompatibilitu.  

S čím všetkým môžete videovrátnikov prepojiť? Najčastejšie je to kamerový systém. Ak niekto zazvoní pri dverách, videovrátnik vám zobrazí nielen záber spred dverí, ale aj tie zo všetkých ostatných kamier. Cez skutočne pokrokové zariadenia môžete ovládať dokonca vaše vonkajšie osvetlenie alebo polievanie trávnika.

Nerezový wifi videovrátnik

TIP: Vždy si overte, či je daný model možné prepojiť aj s ďalšou, prídavnou dverovou jednotkou. Tú môžete namontovať nad vstupnú bránu alebo garáž, pri ktorej využijete aj funkciu otvárania dverí na diaľku.

Videovrátnik s nahrávaním

Každý kvalitnejší videovrátnik by mal disponovať funkciou zaznamenávania krátkeho videa alebo aspoň fotografií. Takto si môžete po príchode domov alebo priamo na vašom telefóne (v prípade, keď je zariadenie prepojené cez aplikáciu) pozrieť záznamy o tom, kto zvonil na dvere počas vašej neprítomnosti.

Videovrátnik s nahrávaním môže mať integrovanú pamäť, ktorá je schopná uchovať fixný počet snímok alebo má možnosť vloženia SD karty. V prvom prípade si všimnite kapacitu pamäte, v druhom, takpovediac, „najväčšiu“ možnú SD-čkovú kartu, ktorú môžete použiť. Drahšie modely s wifi sa zväčša dajú prepojiť aj s cloudom.

Automatická detekcia pohybu

Automatická detekcia pohybu, PIR, skrytá kamera, senzor pohybu alebo takzvaný antivandal je funkcia, ktorá zapne kameru aj vtedy, keď nikto na vaše dvere nezazvoní, iba sa k nim priblíži. Snímky si môžete prehrať po príchode domov, pri niektorých zariadeniach je možné využiť aj bezpečnostnú aplikáciu.

Tá funguje na rôznych princípoch, väčšinou však dotyčnú osobu odfotí alebo nahrá, pošle príslušné upozornenie na váš telefón a vy si môžete pozrieť danú snímku. Niektoré aplikácie majú aj funkciu automatickej detekcie návštev. Videovrátnik na základe obrysov či pohybov sám zhodnotí, či ide o kuriéra alebo zlodeja. Na základe toho vám pošle upozornenie s červeným výkričníkom alebo zeleným smajlíkom.

TIP: Pri výbere neprehliadnite údaj o detekčnej vzdialenosti, ktorá sa môže pohybovať medzi niekoľkými centimetrami až po niekoľko metrov.

Videovrátnik s kódovou klávesnicou a RFID čítačkou

Áno, pokrokovejšie modely videovrátnikov môžu zastúpiť aj bezpečnostný kódovací systém. Sú vybavené klávesnicou, na ktorej naťukáte váš PIN a dvere sa otvoria až potom. Takýto systém sa dá využiť i v kanceláriách, skladoch alebo na iných podobných miestach. Aby ste mohli videovrátnika s kódovou klávesnicou využiť, vaše dvere musia byť vybavené elektromagnetickým zámkom. Ak by ste sa rozhodli váš domov kódovať až po kúpe videovrátnika, môžete si k nemu kódovaciu klávesnicu dokúpiť aj dodatočne. Pozor, daný model s ňou musí byť kompatibilný.

Videovrátnik s klávesnicou

Ďalším praktickým doplnkom je RFID čítačka čipov. Tá funguje rovnako ako na moderných dverách v bytových domoch. K videovrátnikovi priložíte čip a dvere sa otvoria. Tento systém je vhodný aj pre kancelárie alebo paneláky, pretože prístup je možné vytvoriť viacerým osobám.

POZOR: Nepomýľte si jednotlivé typy videovrátnikov. To, že sa na nich nachádza klávesnica, nemusí automaticky znamenať, že slúži na kódovanie. Modely určené na použitie v panelákoch majú klávesnicu vždy. Tá však slúži na „vytočenie“ čísla do konkrétneho bytu.

Funkcia automatického otvárania dverí

Pre istotu vám pripomenieme, že ak chcete využívať možnosť automatického otvárania dverí, musíte vlastniť elektromagnetický zámok. Je to logické, pri všetkom tom vyberaní však na to zabudnúť môžete. Funkciou otvárania dverí priamo z vášho bytu môžu disponovať bezdrôtové aj klasické videovrátniky. Ako sme si povedali, niektoré modely majú túto možnosť funkčnú taktiež cez aplikáciu. Základom je, aby daný kúsok obsahoval modul na pripojenie elektromagnetického zámku, s ktorým musí byť navyše kompatibilný. Väčšinou ide o 4-vodičových videovrátnikov. 

Dôležité parametre

Či už má videovrátnik wifi, je napájaný zo siete alebo má vlastnú batériu, niektoré funkcie sú rovnaké vždy, resp. môžu byť rozdielne, ich výber sa však nijako nelíši. Práve k nim sa dostaneme v najbližších riadkoch. Na rozdiel od jednotlivých funkcií, pri ktorých zohrávajú hlavnú úlohu najmä vaše požiadavky, nie je v prípade konkrétnych parametrov nad čím polemizovať.

Displej videovrátnika

Drvivá väčšina videovrátnikov má 5- až 7-palcový displej. Pri lacnejších kúskoch sa stretnete aj s 4,3 palcovými verziami. Displeje bývajú spravidla dotykové, v podstate vyzerajú úplne rovnako ako tablet. Na niektorých sa však môžu naboku nachádzať aj klasické tlačidlá, ktorými otvoríte dvere alebo spustíte audio hovor. Na stenu sa dajú pripojiť rôzne. Najčastejšie sa stretnete s obyčajnými hmoždinkami alebo samostatným rámom, do ktorého displej iba vložíte.

Displej videovrátnika

TIP: Ak nechcete vaše hovory prepájať cez aplikáciu s telefónom, no zároveň nechcete pri každom zazvonení behať na 1 fixné miesto, siahnite po videovrátnikovi s 2 displejmi.

Uhol kamery

Kamera na videovrátnikovi by mala snímať čo najväčší priestor, a to vo všetkých smeroch. Za úplne postačujúcu môžeme označiť širokouhlú kameru so 180 ° uhlom. Takto široké zorné pole zvyknú mať najmä drahšie modely. Širší záber je, samozrejme, len plusom. Akýsi lepší priemer je 70  až 90 ° vertikálne aj horizontálne, za priemer až mierny podpriemer, ktorý už však nemusí byť vyhovujúci, sú videovrátniky s 45 – 50 ° uhlom. Pozitívnou funkciou je tiež možnosť korekcie smeru záberu. Takéto nastavenie je väčšinou možné zrealizovať v 20 až 30 °.

POZOR: Pri výbere si všimnite údaj o uhle záberu vzhľadom na inštalačnú výšku, ktorá sa tradične pohybuje okolo 150 cm. Nedostatočne široké zorné pole alebo nižšiu či vyššiu inštalačnú výšku môžete vyriešiť kúpou videovrátnika s prídavnou kamerou.

Rozlíšenie kamery

Mnoho ľudí sa spolieha na to, že displej videovrátnika nie je veľký, preto kvalita obrazu nehrá žiadnu rolu. Verte však, že hrá. V tomto smere je rozhodujúce rozlíšenie kamery, ktoré je uvádzané v pixeloch alebo megapixeloch. No a to môže byť mätúce. Nebudeme vás zaťažovať všetkými možnými rozlíšeniami, s ktorými sa stretnete pri videovrátnikoch. Stačí, ak sa budete orientovať podľa nasledujúcich parametrov, ktoré posudzujeme vzhľadom na 5- až 7-palcový displej:

  • 720 p je ekvivalentom k 0,9 Mpx – viac než postačujúce rozlíšenie
  • 480 p alebo 0,3 Mpx – hraničné rozlíšenie
  • 240 p/0,07 Mpx – nepostačujúce rozlíšenie

Osvetlenie – nočné videnie

Pokiaľ sa nad vašimi vchodovými dverami nenachádza osvetlenie s fotobunkou, mali by ste premýšľať nad videovrátnikom s nočným videním alebo takzvaným LED prísvitom, i keď je pravda, že touto funkciou disponuje drvivá väčšina produktov. Všimnite si hlavne to, do akej vzdialenosti vidí videovrátnik v tme. Lacnejšie modely to zvládnu iba do 150 cm, tie drahšie pokojne i do niekoľkých metrov.

Videotelefón s osvetlením

Materiál, dizajn a prevedenie  

Od vyladených kúskov, ktoré vyzerajú ako z budúcnosti, až po masívnejšie kovové skrinky s nie najkrajším dizajnom. Videovrátniky môžu vyzerať skutočne všelijako. Ak aj nepatríte k ľuďom, ktorí si potrpia na dizajn, vzhľad videovrátnika by ste nemali podceňovať. Použitý materiál súvisí s jeho prípadným poškodením a celkové prevedenie zas s ochranou voči vode a nečistotám.

Z hľadiska materiálu siahnite nepochybne po odolných a pevných kúskoch. Ideálny je hliník alebo iná nehrdzavejúca oceľ. Lacné videovrátniky sú neraz vyrobené z obyčajného plastu, čo určite nie je najlepšie riešenie, pretože tento materiál nedokáže odolávať ako vplyvom počasia, tak ani mechanickému poškodeniu.

TIP: Dizajn videovrátnika by ste určite nemali dávať na prvé miesto. Na tom by mala byť vždy jeho funkčnosť a kvalita. Aj modely, ktoré na prvý pohľad nevyzerajú najlákavejšie, môžu svojimi schopnosťami niekoľkonásobne prevyšovať tie šmrncovné.

Odolnosť voči vode, nečistotám a mechanickému poškodeniu

Pri výbere neprehliadnite údaje o odolnosti voči vode, nečistotám a mechanickému poškodeniuMinimom je IP54, čo znamená, že kryt daného zariadenia je čiastočne prachotesný a odolný voči striekajúcej vode vo všetkých smeroch. Ideálne je však až IP66 – prachotesný kryt odolný voči intenzívne tryskajúcej vode. Ďalej si všimnite označenie IK, ktoré hovorí o odolnosti voči mechanickému poškodeniu, resp. nárazu. Najdrahšie modely disponujú IK10, čo je najvyššie číslo. Naopak, IK1 označuje najnižšiu možnú odolnosť.

Ako nainštalovať videovrátnika na rodinný dom

Možno si poviete, že inštalácia nemá s výberom nič spoločné. Pri videovrátnikoch to nie je úplne tak. Ako sme si vysvetlili hneď na začiatku, v prvom rade je nutné vyriešiť napájanie, teda elektroinštaláciu. V tomto smere vám radíme, aby ste túto úlohu zverili vždy do rúk serióznej elektrikárskej firmy. Narýchlo natiahnutý kábel bez chráničky, ktorý vedie priamo pod chodníkom, to môžeme označiť za odfláknutú robotu, ktorá sa vám nakoniec nemusí vyplatiť.

Videovrátnik v rodinnom dome

Druhým krokom pri inštalácii videovrátnika na rodinný dom je jeho samotná montáž na fasádu. Aj v tomto prípade platí, že je lepšie osloviť odborníka, ktorý sa špecializuje vyslovene na kamerové systémy a iné smart zariadenia. Šikovný murár síce môže odviesť dobrú robotu z hľadiska funkčnosti, čo už však nemusí platiť o estetike a praktickosti.

Pýtate sa, aké máte možnosti pri montáži videovrátnika? Mnohé. Môžete ho osadiť do rámu, pripevniť priamo na stenu alebo ho do nej zapustiť. K videovrátnikovi si môžete dokúpiť aj striešku alebo ochrannú kovovú mriežku, ktorá slúži ako prevencia pred krádežou, ale i mechanickým poškodením. Aby však váš nový smart zamestnanec nepôsobil ako päsť na oko, je potrebné všetko zladiť a samotnú montáž premyslieť od prvého po posledný krok.

Obľúbení výrobcovia a ceny videovrátnikov

Naťukali ste si práve do vyhľadávača slovo „videovrátnik“? Tak určite viete, že neexistuje jeden ani dvaja, ale desiatky výrobcov a že tieto zariadenia stoja 80, ale aj 1 000 eur. Pokúsime sa vám v tomto zmätku urobiť prehľad. Začneme cenou, ktorá je takmer vždy priamo úmerná kvalite. Čím drahší videovrátnik, tým pokrokovejšie funkcie, viac možností prepojenia s ďalšími zariadeniami, bezporuchová prevádzka a dlhšia životnosť, no i náročnejšia inštalácia. Videovrátniky za 80 eur budú určite fungovať, môžu mať problémy s prenosom obrazu, nepostačujúcim zorným poľom alebo odolnosťou voči vode a prachu. Pri výmene po roku teda vaša úspora už nemusí byť až taká úsporná.

Presuňme sa k overeným výrobcom, ktorí ponúkajú síce trochu drahšie, no spoľahlivé videovrátniky. Všetci patria k skutočnej špičke, preto nebudeme riešiť kvalitu, ale konkrétnu ponuku a, samozrejme, i cenu.

Videovrátnik Legrand

V ponuke Legrand sa nachádzajú videovrátniky do rodinných aj panelových domov (prevažne dvojvodičové), ktoré majú vysokú ochranu proti vode, nečistotám aj mechanickému poškodeniu (IP54, IK10). Videovrátniky Legrand sú príznačné väčšími, 7-palcovými displejmikamerami so širokým záberom a vyslovene futuristickým dizajnom. Ich cena je vyššia, najlacnejšie modely pre rodinné domy stoja 250, tie najdrahšie až viac ako 600 eur.

Videovrátnik Emos

Videovrátnikov Emos môžeme opísať ako rozumný pomer medzi cenou a kvalitou. Ponuka predajcu je pomerne široká. Natrafíte v nej na kúsky za 130 až 300 eur. Na výber máte modely s 1 alebo 2 displejmi, väčšími i menšími kamerami, či tie s možnosťou nahrávania, no aj tie bez nej. Videovrátniky Emos majú celkom príznačný dizajn, ktorý nemusí vyhovovať všetkým. Dverová jednotka je robustnejšia a pripomína skôr klasický zvonček. Jednoducho, žiadna hudba budúcnosti.

Videovrátnik DoorBird

Videovrátniky DoorBird sú z hľadiska dizajnu akýmsi kompromisom medzi klasikou a sci-fi. Z hľadiska pomeru ceny a kvality sú považované za tú najlepšiu voľbu spomedzi všetkých značiek. Ich ceny sa pohybujú medzi 250 až 600 eurami, pričom najdrahšie modely disponujú asi najširšími možnosťami prepojenia s ďalšími smart spotrebičmi. Ich výhodou je tiež pripojenie na 2 káble a možnosť prepojenia s wifi aj aplikáciou.

Čo hovoria o videovrátnikoch recenzie

Pri prehliadaní recenzií o videovrátnikoch sme sa nezameriavali na konkrétne modely, ale skôr na ich využitie ako také. Drvivá väčšina spotrebiteľov si týchto pomocníkov pochvaľuje. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí ich vnímajú ako zbytočnosť za veľa peňazí. Porovnávajú ich s klasickou kamerou namontovanou nad dverami, ktorá má sčasti podobné funkcie, no je podstatne lacnejšia.

Pri našom malom prieskume sme pomerne často narazili na rovnaké odporúčanie, a to, že ak chcete videovrátnika, mali by ste určite premýšľať nad modelmi napájanými so siete. Nepraktické menenie batérií a problémy so signálom sa totiž pri tých bezdrôtových spomínajú pomerne často.

Najlepšie videovrátniky

Názov Hodnotenie Detail
Emos H2014   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Somfy V500 PRO io   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Foscam 4MP Video Doorbell   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Evolveo DoorPhone IK06   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Emos H2017   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Je videovrátnik pred zákonom to isté ako kamerový systém a dá sa inštalovať aj do paneláku? Na záver pre vás máme niekoľko častých otázok a odpovedí v súvislosti s týmto smart spotrebičom.

Dá sa videovrátnik namontovať aj do bytového domu?

Dá a bez najmenších problémov. V takomto prípade je však nutné siahnuť po modeloch s klávesnicou, na ktorej je možné naťukať číslo konkrétneho bytu a samozrejme aj dohoda medzi všetkými obyvateľmi.

Ako je to s videovrátnikom a legislatívou?

I vám behá po rozume GDPR? Aj videovrátniky spadajú do kategórie „kamery“, na ktoré sa vzťahujú zákony týkajúce sa súkromnej bezpečnosti a ochrany osobných údajov, ich uchovávania a spracúvania. Keďže ich však neraz montujete priamo na vaše dvere, táto téma je pomerne diskutabilná. Najlepším riešením je montáž licencovanou firmou, ktorá sa o všetky tieto náležitosti postará za vás, keďže sa to môže líšiť prípad od prípadu.

K akým najčastejším chybám dochádza pri výbere a montáži videovrátnika?

Ako najčastejší problém sa ukazuje, „nemysleli sme dostatočne dopredu“. Dnes vám stačí videovrátnik bez wifi, zajtra si dokúpite smart osvetlenie pozemku a budete ľutovať. Preto, ako sa hovorí, dvakrát meraj a raz strihaj.

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 10.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 09:09
Karol

Evolveo DOORPHONE IK06 je lacný a vie poskytnúť aj video. Som prekvapený, že antivandal prevedenie dverovej jednotky je plastové. Zapojenie kabeláže na dverné jednotky do svoriek má tendenciu vypadávať. Vyriešil som to tak, že namiesto kábla som použil tvrdý drôt. Výrobok je funkčný, rozlíšenie je dostatočné, dokonca aj večer je pekne vidieť. Za tú cenu som spokojný.

20/12/2021 16:16
Matej

Pochybujem, že nájdete dvojkáblový model, ale skúsil by som sa opýtať v konkrétnych firmách, ktoré sa týmto problémom zaoberajú, bežne dostupné v obchodoch sú skôr wifi modely.

08/12/2021 10:30
Miroslav Útlý

Mám doma starší dvojkáblový video telefón ( vrátník ) cca 14-ročný . Potreboval by som ho vymeniť a chcel by som Vás poprosiť o doporučenie nového s využitím doterajšej dvojkáblovej inštalácie .
Ďakujem za porozumenie

11/10/2021 09:30
Henrich

Vydarený videovrátnik je Somogyi, používam ho cca. rok a nezaznamenal som žiadne výrazné negatíva. Najviac sa mi páči krásny ultra tenký farebný LCD monitor aj pohodlné používanie bez telefónneho slúchadla. Plus si vyslúži aj možnosť regulovania citlivosti mikrofónu a hlasitosti hovoru. Nechýba ani nočný režim, takže za mňa super.

27/09/2021 14:56
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
produkty len testujeme, nie sme ich predajcami, pre cenovú ponuku musíte kontaktovať Vami vybranú firmu.

25/09/2021 21:45
Ján Križan

Dobrý deň

Prosím Vás info ohľadom cien audiovrátnika pre jeden bytový vchod a 16 bytových jednotiek s RFID čítačkou pre odomknutie vchodových dverí.

Veľmi pekne ďakujem,

S pozdravom
Ján KRIŽAN

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok