Najlepšie bio krby do bytu na stenu – recenzie, test, porovnanie

Priali by ste si mať doma krb, no nemáte k dispozícii komín a elektrické krby s imitáciou plameňa sa vám zdajú neprirodzené? Je tu ešte jedna možnosť – tzv. bio krby so skutočným plameňom, no bez zápachu.

Bio krb

Vysvetlíme vám, na akom princípe fungujú, ako si taký bio krb vybrať a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely.

Najlepšie bio krby

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Phantasma Cube   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Klarstein Phantasma Gizeh   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Kratki Golf   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
OneConcept Phantasma Glassy   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Bio Flame Easy XXXXL   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Skutočný plameň bez zápachu

Tzv. bio krby využívajú namiesto dreva či podobného materiálu ako palivo tzv. biolieh. Ten, na rozdiel od klasického liehu, obsahuje aj zložky ovplyvňujúce farbu plameňa a obmedzujúce zápach. Vďaka tomu plameň horiaceho bioliehu pripomína ten v skutočnom krbe na pevné palivo.

Bio krby nezapáchajú, pri horení produkujú iba oxid uhličitý a vodu – nepotrebujú teda komín na odvod spalín, nevytvárajú žiadne sadze ani popol.

Moderný bio krb

Aby bol krb bezpečný

Pri používaní bio krbu by ste mali dodržať niekoľko bezpečnostných zásad.

Ako každý plameň, aj ten z bioliehu potrebuje na svoje horenie kyslík. Pri bežných krboch to nebýva problém, mnoho z nich má totiž externý prívod vzduchu. Pri používaní bio krbu vždy musíte zabezpečiť dostatočné vetranie, aby hladina kyslíka v miestnosti neklesla pod kritickú hodnotu. Pri horiacom bio krbe radšej nikdy nespite

Z uvedených dôvodov výrobcovia spravidla odporúčajú používanie bio krbov v miestnostiach s určitým minimálnym objemom. Pri najmenších modeloch je to 30 m3, pri stredne veľkých cca 60 m3

Dbajte aj na bezpečné umiestnenie krbu, voľne stojaci krb uložte na miesto, kde je malá pravdepodobnosť, že ho nechtiac prevrátite. Krb neumiestňujte do blízkosti záclon, políc ani iného nábytku. Výrobcovia odporúčajú umiestnenie aspoň 60 cm od podlahy a 180 cm od stropu.

Malý bio krb

Pri zapálenom krbe nikdy nemanipulujte s bioliehom, pred dolievaním či odlievaním bioliehu vždy počkajte niekoľko minút po uhasení, kým sa krb ochladí. Horúci lieh sa totiž vyparuje veľmi rýchlo a  liehové výpary by sa mohli vznietiť či explodovať.

Bio krb ako ohrievač? Skôr estetický doplnok

Bio krby sa vyrábajú vo variantoch s výkonom 1 – 5 kW, čo postačí na vaše zahriatie, no nepočítajte s tým, že by dokázali vykúriť celú miestnosť. Poslúžia vám teda skôr ako estetický doplnok. Pri niektorých modeloch výrobcovia z tohto dôvodu výkon ani neuvádzajú.

Výkon i veľkosť plameňa závisí od veľkosti horáka. Niektoré bio krby umožňujú veľkosť plameňa aj regulovať. Od výkonu potom závisí aj doba horenia na jednu nádrž. Bio krby sú totiž vybavené vstavanou nádržkou na biolieh, ktorý musíte po vyčerpaní dolievať. 

Objem nádržky sa zvyčajne pohybuje okolo 3 dl, spotreba je vyše 1 dl na každý kW výkonu za hodinu horenia.

Do bytu i do domu

Montáž a ani používanie bio krbu nie je legislatívne obmedzené a na túto činnosť nepotrebujete žiadne povolenia.

Bio krb sa hodí do domu i do bytu

Bio krby sa hodia do bytu, domu i na chatu, keďže sa vyrábajú v rôznych konštrukčných prevedeniach

  • Vstavané bio krby – sú určené na zabudovanie do steny, vzhľadom asi najviac pripomínajú klasické krby na pevné palivo. Sú plytšie, napriek tomu si pri týchto typoch všímajte ich hĺbku, pretože čím plytší krb, tým menej budete musieť sekať do steny. Nájdete ich aj v rohovom prevedení pre zabudovanie do výklenku.
  • Nástenné (závesné) bio krby – môžete ich jednoducho zavesiť na stenu na takmer ľubovoľné miesto (pri dodržaní bezpečnostných odporúčaní výrobcu) podobne, ako napr. obraz. Nemusíte teda vysekávať do steny žiadne otvory, pri mnohých stačí použiť klasické rozperky (hmoždinky) a skrutky. Montážna sada je spravidla súčasťou balenia. Niektoré závesné bio krby môžete aj zabudovať do steny, tak ako vstavané, zvyčajne k nim musíte dokúpiť tepelnú izoláciu.
  • Voľne stojace bio krby – ich výhodou je predovšetkým mobilita, pretože ich môžete umiestniť takmer kamkoľvek. Niektoré modely sú určené na prisunutie k stene či do rohu, iné sú zasa dizajnovo prispôsobené na položenie na podlahu do stredu miestnosti. Keďže sú prenosné, môžete si ich so sebou vziať napr. aj na chatu. Ak máte doma neposedné deti, voľne stojaci krb možno nebude najlepšou voľbou kvôli riziku prevrátenia. Z toho dôvodu by mal byť voľne stojaci bio krb robustný a mať vysokú hmotnosť.

Bio krby sú najčastejšie konštruované z ocele, voľne stojace modely často aj z dizajnovo prívetivej kombinácie nehrdzavejúcej ocele a skla. Vstavané či závesné bio krby sú vybavené aj tepelnou izoláciou v podobe izolačnej keramickej vaty či dvojitého opláštenia. Najlepšie modely sú vybavené aj izolačným sklom.

K niektorým si môžete dokúpiť aj dekoračné kamene alebo falošné dekoračné polienka pre autentický pocit z pravého krbu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Biokrb je skvelou voľbou pre každého, kto túži po klasickom krbe, ale nemá k dispozícii komín. Ide síce skôr o estetický doplnok ako ohrievač, aj tak si pred jeho výberom treba ujasniť niekoľko vecí. Odpovedzte si na niekoľko základných otázok:

Môžem zavesiť biokrb na sadrokartónovú stenu?

Áno, môžete. Niektoré biokrby s nižšou hmotnosťou obsahujú v balení konzolu na zavesenie aj na takýto typ steny. Medzi biokrbom a stenou je medzera, takže dochádza k cirkulácii vzduchu a biokrb aj stena sa ochladzujú. Ak ste si vybrali biokrb s vyššou hmotnosťou, treba ho odizolovať izolačnými doskami. Spolu s biokrbom ich treba ukotviť o sadrokartónovú konštrukciu. Biokrby ťažšie ako 15 kg by ste bez použitia konzol ukotvených o podlahu na sadrokartónovú stenu montovať nemali.

Je biokrb aj na kúrenie alebo ide o dizajnovú záležitosť?

Biokrb dokáže miestnosť vykúriť, avšak teplo sa pomerne rýchlo stráca. Biokrb je preto vhodný maximálne ako lokálny zdroj tepla. Väčšina modelov je vyrábaná hlavne pre efekt a pôžitok z ohňa.

Je bioetanol škodlivý?

96-percentný bioalkohol, ktorý sa používa do bio krbov, je upravený tak, aby horel žltým plameňom, bez dymu a škodlivých splodín. Spaľovaním vzniká kysličník uhličitý (CO2) a voda (H2O), teda to, čo vydychuje aj človek. Napriek tomu sa po každom vyhorení paliva odporúča vyvetrať.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 17.12.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 05.02.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

27/01/2021 14:27
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
s týmto krbom nemáme skúsenosti, avšak mohlo by ísť o keramickú vatu, ktorá je určená do horákov spaľujúcich bioalkohol.

08/01/2021 21:52
Mária Škadrová

Kúpila som ako darček biokrb Board a vo vnútri nádržky bola nejaká vata. Chcem sa spýtať na čo slúži? Treba ju vybrať pred tým, ako v biokrbe zapálime? Ďakujem Mária

Pridať komentár