Najlepšie bio krby do bytu na stenu – recenzie, test, porovnanie

Priali by ste si mať doma krb, no nemáte k dispozícii komín a elektrické krby s imitáciou plameňa sa vám zdajú neprirodzené? Je tu ešte jedna možnosť – tzv. bio krby so skutočným plameňom, no bez zápachu.

Bio krb

Vysvetlíme vám, na akom princípe fungujú, ako si taký bio krb vybrať a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely.

Najlepšie bio krby

Názov Hodnotenie Detail
Bio Flame Easy S   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Klarstein Phantasma Tower   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Kratki Juliet 1800   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Fiamme Scoppi   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Kratki Delta Flat   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Bio krby – recenzie

Páčia sa vám klasické krby, avšak nemáte komín? Riešením môže byť elektrický alebo bio krb. Pokiaľ sa vám elektrická verzia zdá neprirodzená, mali by ste siahnuť po bio krbe. Ponúkne skutočný oheň, avšak veľmi nezahreje. Aký model zvoliť? Naše recenzie vám pri rozhodovaní pomôžu.

Skutočný plameň bez zápachu

Tzv. bio krby využívajú namiesto dreva či podobného materiálu ako palivo tzv. biolieh. Ten, na rozdiel od klasického liehu, obsahuje aj zložky ovplyvňujúce farbu plameňa a obmedzujúce zápach. Vďaka tomu plameň horiaceho bioliehu pripomína ten v skutočnom krbe na pevné palivo.

Bio krby nezapáchajú, pri horení produkujú iba oxid uhličitý a vodu – nepotrebujú teda komín na odvod spalín, nevytvárajú žiadne sadze ani popol.

Moderný bio krb

Aby bol krb bezpečný

Pri používaní bio krbu by ste mali dodržať niekoľko bezpečnostných zásad.

Ako každý plameň, aj ten z bioliehu potrebuje na svoje horenie kyslík. Pri bežných krboch to nebýva problém, mnoho z nich má totiž externý prívod vzduchu. Pri používaní bio krbu vždy musíte zabezpečiť dostatočné vetranie, aby hladina kyslíka v miestnosti neklesla pod kritickú hodnotu. Pri horiacom bio krbe radšej nikdy nespite

Z uvedených dôvodov výrobcovia spravidla odporúčajú používanie bio krbov v miestnostiach s určitým minimálnym objemom. Pri najmenších modeloch je to 30 m3, pri stredne veľkých cca 60 m3

Dbajte aj na bezpečné umiestnenie krbu, voľne stojaci krb uložte na miesto, kde je malá pravdepodobnosť, že ho nechtiac prevrátite. Krb neumiestňujte do blízkosti záclon, políc ani iného nábytku. Výrobcovia odporúčajú umiestnenie aspoň 60 cm od podlahy a 180 cm od stropu.

Malý bio krb

Pri zapálenom krbe nikdy nemanipulujte s bioliehom, pred dolievaním či odlievaním bioliehu vždy počkajte niekoľko minút po uhasení, kým sa krb ochladí. Horúci lieh sa totiž vyparuje veľmi rýchlo a  liehové výpary by sa mohli vznietiť či explodovať.

Bio krb ako ohrievač? Skôr estetický doplnok

Bio krby sa vyrábajú vo variantoch s výkonom 1 – 5 kW, čo postačí na vaše zahriatie, no nepočítajte s tým, že by dokázali vykúriť celú miestnosť. Poslúžia vám teda skôr ako estetický doplnok. Pri niektorých modeloch výrobcovia z tohto dôvodu výkon ani neuvádzajú.

Výkon i veľkosť plameňa závisí od veľkosti horáka. Niektoré bio krby umožňujú veľkosť plameňa aj regulovať. Od výkonu potom závisí aj doba horenia na jednu nádrž. Bio krby sú totiž vybavené vstavanou nádržkou na biolieh, ktorý musíte po vyčerpaní dolievať. 

Objem nádržky sa zvyčajne pohybuje okolo 3 dl, spotreba je vyše 1 dl na každý kW výkonu za hodinu horenia.

Do bytu i do domu

Montáž a ani používanie bio krbu nie je legislatívne obmedzené a na túto činnosť nepotrebujete žiadne povolenia.

Bio krb sa hodí do domu i do bytu

Bio krby sa hodia do bytu, domu i na chatu, keďže sa vyrábajú v rôznych konštrukčných prevedeniach

  • Vstavané bio krby – sú určené na zabudovanie do steny, vzhľadom asi najviac pripomínajú klasické krby na pevné palivo. Sú plytšie, napriek tomu si pri týchto typoch všímajte ich hĺbku, pretože čím plytší krb, tým menej budete musieť sekať do steny. Nájdete ich aj v rohovom prevedení pre zabudovanie do výklenku.
  • Nástenné (závesné) bio krby – môžete ich jednoducho zavesiť na stenu na takmer ľubovoľné miesto (pri dodržaní bezpečnostných odporúčaní výrobcu) podobne, ako napr. obraz. Nemusíte teda vysekávať do steny žiadne otvory, pri mnohých stačí použiť klasické rozperky (hmoždinky) a skrutky. Montážna sada je spravidla súčasťou balenia. Niektoré závesné bio krby môžete aj zabudovať do steny, tak ako vstavané, zvyčajne k nim musíte dokúpiť tepelnú izoláciu.
  • Voľne stojace bio krby – ich výhodou je predovšetkým mobilita, pretože ich môžete umiestniť takmer kamkoľvek. Niektoré modely sú určené na prisunutie k stene či do rohu, iné sú zasa dizajnovo prispôsobené na položenie na podlahu do stredu miestnosti. Keďže sú prenosné, môžete si ich so sebou vziať napr. aj na chatu. Ak máte doma neposedné deti, voľne stojaci krb možno nebude najlepšou voľbou kvôli riziku prevrátenia. Z toho dôvodu by mal byť voľne stojaci bio krb robustný a mať vysokú hmotnosť.

Bio krby sú najčastejšie konštruované z ocele, voľne stojace modely často aj z dizajnovo prívetivej kombinácie nehrdzavejúcej ocele a skla. Vstavané či závesné bio krby sú vybavené aj tepelnou izoláciou v podobe izolačnej keramickej vaty či dvojitého opláštenia. Najlepšie modely sú vybavené aj izolačným sklom.

K niektorým si môžete dokúpiť aj dekoračné kamene alebo falošné dekoračné polienka pre autentický pocit z pravého krbu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Biokrb je skvelou voľbou pre každého, kto túži po klasickom krbe, ale nemá k dispozícii komín. Ide síce skôr o estetický doplnok ako ohrievač, aj tak si pred jeho výberom treba ujasniť niekoľko vecí. Odpovedzte si na niekoľko základných otázok:

Môžem zavesiť biokrb na sadrokartónovú stenu?

Áno, môžete. Niektoré biokrby s nižšou hmotnosťou obsahujú v balení konzolu na zavesenie aj na takýto typ steny. Medzi biokrbom a stenou je medzera, takže dochádza k cirkulácii vzduchu a biokrb aj stena sa ochladzujú. Ak ste si vybrali biokrb s vyššou hmotnosťou, treba ho odizolovať izolačnými doskami. Spolu s biokrbom ich treba ukotviť o sadrokartónovú konštrukciu. Biokrby ťažšie ako 15 kg by ste bez použitia konzol ukotvených o podlahu na sadrokartónovú stenu montovať nemali.

Je biokrb aj na kúrenie alebo ide o dizajnovú záležitosť?

Biokrb dokáže miestnosť vykúriť, avšak teplo sa pomerne rýchlo stráca. Biokrb je preto vhodný maximálne ako lokálny zdroj tepla. Väčšina modelov je vyrábaná hlavne pre efekt a pôžitok z ohňa.

Je bioetanol škodlivý?

96-percentný bioalkohol, ktorý sa používa do bio krbov, je upravený tak, aby horel žltým plameňom, bez dymu a škodlivých splodín. Spaľovaním vzniká kysličník uhličitý (CO2) a voda (H2O), teda to, čo vydychuje aj človek. Napriek tomu sa po každom vyhorení paliva odporúča vyvetrať.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 17.12.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 08:30
Róbert

Kratki Delta Flat je vynikajúci krb, ktorý plní svoj účel. Na zimné obdobie je to skvelá vec. Montáž bola jednoduchá a plameň má naozaj pekný. Je to ideálna vec aj na spríjemnenie večera. Na jedno naliate liehu dokáže horieť cca. dve hodinky. Škoda, že to nie je dlhšie, ale s takouto dobou som v podstate rátal od zakúpenia.

31/05/2022 23:25
Simon

Klarstein Phantasma Brickline je fajn bio krb. Menšia miestnosť s rozlohou cca. 20 metrov štvorcových je vykúrená za chvíľku. Odporúčam zháňať si najlacnejší bio etanol, pretože spotreba je dosť veľká. Ale s tým som rátal pred kúpou, takže toto nevnímam ako nevýhodu. Odporúčam všetkým, ktorý chcú mať pekný krb za rozumnú cenu.

14/11/2021 18:52
Daniela

Skvele hreje krb Carlo Milano Comfort. Páčil sa mi jeho dizajn, ale za tú cenu mohol mať aj doplnky. Veľkosť je ideálna do paneláku. V balení nebol slovenský ani český návod. K čiernemu plechu neladia strieborné skrutky na prichytenie, ktoré boli súčasťou dodávky.

23/07/2021 14:41
Anička M.

Super bio krb je Kratki Golf, pretože má nízko nastavenú cenu, pekný dizajn a skvele sa hodí do mojej obývačky. Krb sa ľahko montoval a môj manžel zvládol montáž bez akejkoľvek cudzej pomoci. Krb sa mi páči veľkostne i farebne a tiež preto, že sa k nemu dajú dokúpiť okrasné materiály, ako napríklad kamene, drevo a podobne. Najväčším benefitom tohto krbu je fakt, že nepotrebujete žiaden komín. Krb má malú spotrebu biopaliva a kvôli deťom sme dokúpili aj ochranné sklo. Pri správnom nastavení dokáže krb horieť krásnym plameňom aj viac než dve hodiny. V zimnom období navodí po zhasnutí svetla príjemnú atmosféru a úplnú romantiku. :-) Hodí sa do obývačky aj do spálne, pretože oživí izbu a je veľmi pekným dizajnovým doplnkom. Skvele sa pri ňom relaxuje a neviem, čo viac by som k nemu napísala. Jednoducho som spokojná a verím, že spokojní budú aj ďalší používatelia, ktorí sa už teraz obzerajú po novom krbe, ktorý ich môže tešiť počas zimy.

27/01/2021 14:27
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
s týmto krbom nemáme skúsenosti, avšak mohlo by ísť o keramickú vatu, ktorá je určená do horákov spaľujúcich bioalkohol.

08/01/2021 21:52
Mária Škadrová

Kúpila som ako darček biokrb Board a vo vnútri nádržky bola nejaká vata. Chcem sa spýtať na čo slúži? Treba ju vybrať pred tým, ako v biokrbe zapálime? Ďakujem Mária

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok