Najlepšie detské sedačky na bicykel 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Holdujete bicyklovaniu a očakávate vo vašej domácnosti príchod malej ratolesti? Narodenie dieťaťa vôbec nemusí znamenať, že sa svojej vášne pre cyklistiku musíte vzdať. Jedným zo spôsobov, ako sa dá skĺbiť rodičovstvo s bicyklovaním, sú detské sedačky na bicykel.

Detská sedačka na bicykel

Pripravili sme si pre vás kompletného sprievodcu, ktorý vám pomôže s výberom.

Najlepšie cyklosedačky

Názov Hodnotenie Detail
Thule RideAlong   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Hamax Kiss   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Polisport Groovy   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Polisport Koolah   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Urban Iki   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Detské sedačky na bicykel – recenzie

Aká je najlepšia detská sedačka na bicykel? Táto otázka napadne asi väčšine rodičov pri kúpe detskej sedačky. Kúpiť prednú alebo zadnú? Je lepšia značka Thule, Hamax či Römer? Aby sme vašu dilemu vyriešili, pripravili sme pre vás krátke recenzie obľúbených modelov. Dúfame, že vám informácie o týchto produktoch pomôžu pri výbere. O svoje skúsenosti s cyklosedačkami sa môžete podeliť v komentároch pod článkom. Pomôžete tak s voľbou aj ostatným rodičom.

Predstavenie cyklosedačiek

Detské sedačky na bicykel sú výborným spôsobom, ako si môžete svoje dieťa vziať na cyklistiku so sebou a už od útleho veku v ňom budovať chuť pre pohyb a šport. Trh ponúka viaceré riešenia sedačiek z hľadiska ich umiestnenia na bicykel, ceny a ďalších iných parametrov, ktoré si postupne rozoberieme. Do úvahy je potrebné brať typ sedačky a následne jeho parametre.

Detská cyklosedačka

Aké sú dostupné modely?

Na začiatok si rozdelíme cyklosedačky do troch kategórií podľa toho, na ktorej časti bicykla sú umiestnené, čím vám pomôžeme zúžiť výber. V tomto smere je dôležité nájsť kompatibilitu bicykla a sedačky.

Sedačky na predný rám

Sedačka tohto druhu sa umiestňuje na rám bicykla, čiže medzi vás a riadidlá. Dieťa sa vďaka takejto polohe bude cítiť komfortnejšie, keďže bude umiestnené medzi vašimi ramenami. Optimálny vek dieťaťa pre takúto sedačku je 9 mesiacov až 2 – 3 roky. Či vám bude sedačka vyhovovať, môžete zistiť na základe nasledujúcich faktorov.

Náhlavná súprava bicykla

Náhlavné súpravy bicyklov sa delia na dva druhy:

  • Závitové: Sú dotiahnuté pomocou skrutkovej matice so závitom a vynikajú tým, že sú veľmi kompatibilné s detskými cyklosedačkami.
  • Bezzávitové: Pri tomto type je na dotiahnutie použitá vnútorná skrutka, ktorú nevidno. Montáž sedačky je náročnejšia a často je nutné použiť adaptéry. Problém spočíva v širšej základni riadidiel, ktorá znemožňuje montáž.

Dostatočný priestor

Na uchytenie sedačky sa používa montážna konzola pripevnená tesne pod riadidlá bicykla. Potrebná šírka na jej prichytenie je 1,5 cm až 3,5 cm. Na montáž tejto sedačky je nutný otvorený priestor, čo je rovná časť základne riadidiel. Ak tento priestor nemáte alebo si neviete nastaviť výšku riadidiel, tak táto sedačka zrejme nebude pre vás tou správnou voľbou.

Cyklosedačka na predný rám

Vzdialenosť medzi riadidlami a sedadlom

Prvotným predpokladom na umiestnenie prednej sedačky na bicykel je dostatočná vzdialenosť medzi riadidlami a sedadlovou rúrou, čiže dĺžka hornej rúry alebo ľudovo "vázy". Tá by mala byť dlhá minimálne 50 cm, pretože pri kratších typoch by ste hrudníkom mohli do sedačky narážať.

Vo všeobecnosti potrebujete bicykel, na ktorom sedíte viac vzpriamene a typ konštrukcie vás nenúti sedieť v šikmej polohe, nahnutý nad riadidlami.

Sedačky na zadný rám

Čo sa týka bezpečnosti dieťaťa, tak tu sa do úvahy neberie len vek, ale aj váha a vhodné rozmedzie je 9 mesiacov až 22 kg. Na montáž si nevyžadujú nosič nad zadnou pneumatikou a umiestnia sa pohodlne na rám bicykla – vďaka tomu sú finačne výhodnou voľbou, keďže nemusíte dokupovať nosič.

Ďalším plusom je to, že ponúkajú viaceré výhody a funkcie – môžete ich sklopiť, majú odpruženie, opierky na nohy alebo nastaviteľné ramenné popruhy. Kompatibilita sedačky s bicyklom sa odvíja od dvoch faktorov.

Káble na sedlovke

Zadné sedačky sa v drvivej väčšine prípadov pripájajú na sedadlovú trubku (medzi pedálmi a sedadlom), no a aby ste ju mohli takto primontovať, tak na trubke nesmú byť káble. V prípade, že tam káble máte, tak budete musieť dodatočne dokúpiť nosič.

TIP: Rámy z uhlíkových vlákien nie sú vhodné na pripevňovanie detských sedačiek.

Cyklosedačka na zadný rám

Výška sedadla

Detské sedačky na zadný rám si vyžadujú cca 5 cm (záleží od konkrétneho modelu sedačky) voľného priestoru na tyčke pod sedadlom kvôli montáži tyče. Preto by ste sedadlo nemali mať spustené úplne nízko. Alternatívou sú adaptéry určené pre nízke sedlo.

Sedačky na nosič

Treťou voľbou umiestnenia sedačky je na nosič, ktorý je nad zadnou pneumatikou. Obvykle ide o dodatočnú investíciu, keďže väčšina bicyklov nosič nemá. Ak ho však máte, tak sa uistite, že jeho nosnosť je aspoň 25 kg, resp. korešponduje s váhou vášho dieťaťa, plus nejaká malá rezerva. Kompatibilita sa zisťuje nasledovne.

Pätice na montáž nosiča

Nevyhnutnou súčasťou bicykla sú takzvané pätice, keďže sa na ne montuje nosič. Ak ich nemáte, tak nosič nepripojíte a logicky ani sedačku. Väčšinou sú na bicykli 2 súpravy pätíc – 2 pri zadnej náprave a 2 hore pri zadnom trojuholníku. Na namontovanie sú potrebné horné pätice.

Kotúčové brzdy

Okrem pätíc zohrávajú pri montáži svoju rolu aj kotúčové brzdy. Bicykle s takýmito brzdami majú veľký rotor okolo náboja kolesa, a preto sú kompatibilné len so špecifickými modelmi nosičov. V takýchto prípadoch je najideálnejšie doniesť bicykel priamo do predajne.

Sedačka na bicykel

Aké parametre zohľadňovať pri výbere?

Ak máte vyriešenú kompatibilitu detskej sedačky s vaším bicyklom a vybrali ste si, ktorá vám bude najpohodlnejšia, tak na rad prichádzajú ďalšie parametre, ktoré pri výbere netreba opomenúť.

Vek a váha dieťaťa

Vek, váhu, prípadne veľkosť vášho dieťaťa musíte dobre prispôsobiť veľkosti a typu sedačky. Predné sedačky sú vhodné skôr pre menšie a ľahšie deti, cca 15 kg, keďže odoberajú priestor cyklistovi. Ak je vaše dieťa väčšie/vyššie, tak vám odporúčame zadné umiestnenie, aby vám nezasahovalo do riadenia bicykla. Konkrétne čísla nosnosti závisia od značky a pokynov predajcu.

Ramenné popruhy

Aj štýl ramenných popruhov sa môže značne líšiť od výrobcov, no základným pravidlom je, aby boli pevne umiestnené na pleciach dieťaťa. Ideálnou a hlavne bezpečnejšou voľbou sú tie popruhy, ktoré môžete vertikálne posúvať (podobne ako v aute) a tým pádom prispôsobiť ich umiestnenie výške ramien dieťaťa.

Pri lacnejších modeloch nájdete aj také popruhy, ktoré si nemôžete nijako nastavovať, no tu je potom na mieste otázka, či sa vám oplatí ušetriť peniaze na úkor bezpečnosti vášho dieťaťa.

Na cyklosedačke by nemali chýbať ramenné popruhy

Polohovanie

Polohovanie sedačiek sa týka skôr sedačiek na zadný rám. Sedačky na predný rám by ste nemali polohovať, aby vám neprekážali v riadení bicykla. Zadné sedačky sa polohujú kvôli tomu, že deti počas jazdy zvyknú zaspať a tým pádom je vhodné nastaviť ich tak, aby ich hlava a krk boli stabilné.

Tvar sedačky

Podobne ako polohovanie, tak aj tvar sedačky vplýva na bezpečnosť a komfort dieťaťa. Tu platí, že najlepšie sedačky sú s vyšším operadlom, pretože ak dieťa zaspí, tak sa môže pohodlne oprieť. Pri nižších operadlách sú ramenné popruhy nízko a môžu sa ľahko skĺznuť dole z ramien.

Je dobré, keď je tvar sedačky prispôsobený helme a je v nej vytvorený prelis, kde sa dieťa môže pohodlne oprieť aj s helmou. Tým pádom nie je nútené mať hlavu smerom dopredu.

Odpruženie

Nie vždy je možné jazdiť po hladkých upravených cyklotrasách, a preto je dobré, ak má sedačka odpruženie, ktoré chráni dieťa pred nárazmi a skokmi spôsobenými nerovnosťami terénu. Odpruženie je len na zadných sedačkách a najčastejšie je vyriešené prostredníctvom kovových tyčí.

Cena

Je potrebné si uvedomiť, že detské sedačky by v prvom rade mali mať patričné bezpečnostné vlastnosti a dieťa pri jazde chrániť. Z tohto hľadiska nie je vhodné, aby ste šetrili a skutočne kupovali iba tie najlepšie modely v rámci vášho rozpočtu. Ceny sa pohybujú v intervale od 40 až po 130 €.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Milujete cyklistiku a chcete v nej pokračovať aj po narodení dieťaťa? Detská sedačka na bicykel je presne to, čo potrebujete. Ako pri všetkom, ani pri výbere cyklosedačky sa nechcete popáliť, preto máte ohľadom neho množstvo otázok. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať, aby sme vám výber ešte viac uľahčili. Zoznam, samozrejme, nie je konečný. Ďalšie otázky nám môžete zasielať do komentárov. odpovieme na ne čo najskôr.

Odkedy môžem s dieťaťom chodiť na menšie cyklistické túry?

S cykloturistikou treba začať až vtedy, keď dieťa dokáže sedieť dlhší čas. Cyklosedačky sú určené pre deti od 9 mesiacov, takže až po dosiahnutí tohto veku môžete vôbec začať uvažovať nad tým, že sa začnete s dieťaťom v cyklosedačke bicyklovať.

Rozhodujem sa medzi kúpou zadnej a prednej cyklosedačky. Ktorá je vhodnejšia?

Každá má svoje výhody. V prípade prednej cyklosedačky na dieťa neustále vidíte, môžete sledovať, čo robí a aj ho upokojiť, ak začne byť nervózne. Zadná sedačka mu zas poskytuje komfort, dieťa na vás vidí a môže sa vás kedykoľvek dotknúť. Je teda len na vás, aké upevnenie na bicykel uprednostňujete.

Ako sa starať o cyklosedačku, aby vydržala čo najdlhšie?

Keď sedačku nepoužívate, zakryte ju ochranným krytom, aby na čalúnenie nepadal prach a nesvietilo priame slnečné svetlo. Sedačku čistite teplou vodou s trochou čistiaceho prostriedku, nikdy nepoužívajte bielidlo. Samozrejme, cyklosedačku treba pravidelne kontrolovať, aby ste zistili, či je pre dieťa stále bezpečná.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 16.04.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/12/2021 20:09
Tibor

Cyklosedačka POLISPORT Koolah 29 je ľahká, jednoducho sa montuje a bola za skvelú cenu. Dcérka sa v nej veľmi rada vozí. Je vhodná na bicykle s 28 aj 29 palcovými kolesami. Škoda, že poloha je nemenná a zapínací pás je len trojbodový. Inak sme s touto sedačkou maximálne spokojní.

04/10/2021 10:12
Dominika T.

Jednoduchý a pekný dizajn má sedačka Bobike One Maxi. Páči sa mi umývateľný materiál či nenáročná inštalácia, hoci zámok je horšie ovládateľný. Dieťa je v sedačke spokojné, z čoho súdim, že sedačka je pohodlná. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok