Najlepšie sonické zubné kefky – recenzie, testy, skúsenosti

Odborníci dlhé roky viedli spory o tom, či výhody elektrických zubných kefiek nie sú vykúpené nešetrným zaobchádzaním so zubami. Všetko sa postupne mení s príchodom tzv. sonických zubných kefiek.

Elektrická zubná kefka – ako vybrať sonickú zubnú kefku?

V článku sme sa pozreli, aké sú ich výhody i nevýhody, ako si sonickú zubnú kefku vybrať a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely v tejto kategórii.

Najlepšie sonické zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Philips ProtectiveClean   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Xiaomi Mi Sonic   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philips DiamondClean   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
TrueLife SonicBrush UV   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
ETA Sonetic   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Účinne, no šetrne

Sonické zubné kefky fungujú na úplne inom princípe než tie bežné. Tým sa hovorí rotačné alebo oscilačné, pretože zuby čistia s pomocou rotujúcej či oscilujúcej hlavice.

Pri oscilačných kefkách vysokofrekvenčné vlny rozkmitávajú priamo jednotlivé štetiny hlavice, ktoré svojimi veľmi rýchlymi pohybmi vytvárajú prúdenie zmesi zubnej pasty, slín a vody. Toto prúdenie veľmi účinne čistí nielen samotné zuby, ale tiež medzizubné priestory.

Sonické zubné kefky sú oproti rotačným či oscilačným omnoho šetrnejšie a budete s nimi spokojní aj v prípade, že máte citlivé zuby či ďasná.

Sonické zubné kefky čistia zuby šetrne

Nevýhodou sonických kefiek je, že vďaka slabšiemu mechanickému účinku nedokážu vaše zuby zbaviť zažltnutia tak, ako bežné kefky.

Ďalšou ich nevýhodou je vyššia cena, ktorá je takmer dvojnásobná oproti rotačným či oscilačným zubným kefkám.

Rýchlosť kmitania a prednastavené programy

Sonické zubné kefky pracujú na princípe veľmi rýchleho kmitania samotných štetín. Kmitanie vytvára v ústach turbulencie, ktoré vháňajú zmes zubnej pasty, vody a slín na povrch zubov a do medzizubných priestorov, čím zuby čistia.

Kefka môže kmitať rýchlosťou 20 000 až vyše 40 000 pohybov za minútu. Väčšina modelov nemá túto rýchlosť pevne danú a mení sa podľa čistiaceho programu, ktorý si zvolíte. 

Kefky ich majú spravidla na výber aspoň 3, najčastejšie medzi ne patrí bežné čistenie, pomalší program pre citlivé zuby, masáž ďasien či bielenie zubov.

Nabíjajte bezdrôtovo

Sonické zubné kefky môžu byť napájané vymeniteľnými batériami alebo vstavaným akumulátorom.

V prípade kvalitného modelu vydrží kefka s akumulátorom spravidla aspoň 14 dní čistenia pri čistení 2-krát denne po 2 min. Väčšina výrobcov udáva dlhšiu výdrž, no hodnoty okolo 1 či 2 mesiacov berte s rezervou.

Sonická zubná kefka so vstavaným akumulátorom

Nezabúdajte, že vstavaný akumulátor má tiež obmedzenú životnosť, jeho kapacita sa začne rýchlejšie znižovať po cca 1,5 roku používania.

Na nabíjanie kefky so vstavaným akumulátorom výrobcovia spravidla pribaľujú nabíjaciu stanicu, na ktorú kefku postavíte do zvislej polohy. Nabíjanie prebieha vo väčšine prípadov bezdrôtovo – výhodou toho je, že kefka môže byť uzavretá, tým pádom je vodoodolná. To ale neznamená, že každá je automaticky aj vodotesná. Samozrejme, väčšinu z nich môžete oplachovať prúdom vody, no nie každá vydrží napr. umývanie zubov v sprche.

Niektoré nabíjacie stanice sú napájané z klasickej 230 V zásuvky, no niektoré majú kábel ukončený USB konektorom a na ich použitie teda musíte použiť buď USB nabíjačku, alebo nejaké zariadenie s USB konektorom (napr. notebook). Pri väčšine drahších kefiek nájdete v balení aj USB nabíjací adaptér, výrobcovia lacnejších kefiek zvyknú v tomto prípade šetriť.

Pre vás i pre celú rodinu

Sonické zubné kefky majú vymeniteľné hlavice. Ich životnosť je cca 3 mesiace, pričom sa môžete stretnúť s hlavicami najrôznejších tvarov, veľkostí a stupňov tvrdosti.

Sonická zubná kefka s vymeniteľnými hlavicami

Hlavice na sonické kefky majú väčšinou oválny tvar, ktorý je typický pre ručné zubné kefky. Okrem bežných hlavíc môžete naraziť na špeciálne mäkké hlavice pre ľudí s citlivými ďasnami, detské hlavice šetrné k detskému chrupu či špeciálne hlavice na čistenie medzizubných priestorov alebo hlavice pre ľudí so strojčekom.

Vďaka vymeniteľným hlaviciam si kefku nemusíte nechávať len pre seba, ale môžu ju používať všetci členovia vašej domácnosti, pričom každý bude mať svoju hlavicu. Výrobcovia k hlaviciam na tento účel pribaľujú farebné krúžky, ktorými si svoju hlavicu každý označí.

Otázne však je, či by v rannom zhone stačila jedna kefka napr. pre 3 členov rodiny. V tomto prípade siahnite radšej po zvýhodnených sadách, ktoré obsahujú 2 kefky a viacero hlavíc.

Ďalšie parametre a funkcie sonických zubných kefiek

  • Časovač – väčšina sonických zubných kefiek je vybavená integrovaným časovačom. Ten vás každých 30 s upozorní, aby ste sa zamerali na ďalší kvadrant (štvrtinu) vášho chrupu. Po 2 min. sa kefka automaticky vypne – ide totiž o dobu odporúčanú odborníkmi pre čistenie sonickou kefkou. Ak sa vám nebude zdať účinok čistenia dostatočný, budete musieť kefku zapnúť znova a cyklus opakovať.
  • Senzor prítlaku – upozorní vás zvukovým signálom, hneď ako budete na zuby priveľmi tlačiť, v dôsledku čoho by ste si mohli podráždiť ďasná.
  • Vhodnosť pre deti – aj keď sú sonické zubné kefky veľmi šetrné k chrupu, nie všetky sú automaticky vhodné pre deti. Ak chcete, aby kefku používalo vaše dieťa, pre istotu si vhodnosť preverte u výrobcu či predajcu.
  • Smart kefka – dokáže sa spojiť so smartfónom pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth. V príslušnej aplikácii od výrobcu kefky potom môžete meniť jej nastavenia či sledovať prehľadné štatistiky o vašich predchádzajúcich čisteniach. Aplikácia vám tiež môže dať tipy pre lepšie čistenie či dokonca motivovať k dôkladnému čisteniu vaše deti.

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 27.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 10.12.2019
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár