Najlepšie sonické zubné kefky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Odborníci dlhé roky viedli spory o tom, či výhody elektrických zubných kefiek nie sú vykúpené nešetrným zaobchádzaním so zubami. Všetko sa postupne mení s príchodom tzv. sonických zubných kefiek.

Elektrická zubná kefka – ako vybrať sonickú zubnú kefku?

V článku sme sa pozreli, aké sú ich výhody i nevýhody, ako si sonickú zubnú kefku vybrať a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely v tejto kategórii.

Najlepšie sonické zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Philips Sonicare HX6859   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Philips HX9914/54   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor SOC 4011GD   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Philips HX3675/13   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Oral-B Pulsonic   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Sonické zubné kefky – recenzie

Sonická kefka na zuby je podľa nás vhodnou voľbou pre každého – pre deti i dospelých. Či už si vyberiete sonickú kefku značky Xiaomi, Curaprox, Philips alebo Sencor, neurobíte krok vedľa. Aby sme vám výber uľahčili, pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov a pripravili recenzie, ktoré, aspoň dúfame, vám pomôžu. Ak ste niektorú z daných kefiek vyskúšali, prípadne sa chcete ešte niečo opýtať, neváhajte použiť komentáre pod článkom.

Účinne, no šetrne

Sonické zubné kefky fungujú na úplne inom princípe než tie bežné. Tým sa hovorí rotačné alebo oscilačné, pretože zuby čistia s pomocou rotujúcej či oscilujúcej hlavice.

Pri oscilačných kefkách vysokofrekvenčné vlny rozkmitávajú priamo jednotlivé štetiny hlavice, ktoré svojimi veľmi rýchlymi pohybmi vytvárajú prúdenie zmesi zubnej pasty, slín a vody. Toto prúdenie veľmi účinne čistí nielen samotné zuby, ale tiež medzizubné priestory.

Sonické zubné kefky sú oproti rotačným či oscilačným omnoho šetrnejšie a budete s nimi spokojní aj v prípade, že máte citlivé zuby či ďasná.

Sonické zubné kefky čistia zuby šetrne

Nevýhodou sonických kefiek je, že vďaka slabšiemu mechanickému účinku nedokážu vaše zuby zbaviť zažltnutia tak, ako bežné kefky.

Ďalšou ich nevýhodou je vyššia cena, ktorá je takmer dvojnásobná oproti rotačným či oscilačným zubným kefkám.

Rýchlosť kmitania a prednastavené programy

Sonické zubné kefky pracujú na princípe veľmi rýchleho kmitania samotných štetín. Kmitanie vytvára v ústach turbulencie, ktoré vháňajú zmes zubnej pasty, vody a slín na povrch zubov a do medzizubných priestorov, čím zuby čistia.

Kefka môže kmitať rýchlosťou 20 000 až vyše 40 000 pohybov za minútu. Väčšina modelov nemá túto rýchlosť pevne danú a mení sa podľa čistiaceho programu, ktorý si zvolíte. 

Kefky ich majú spravidla na výber aspoň 3, najčastejšie medzi ne patrí bežné čistenie, pomalší program pre citlivé zuby, masáž ďasien či bielenie zubov.

Nabíjajte bezdrôtovo

Sonické zubné kefky môžu byť napájané vymeniteľnými batériami alebo vstavaným akumulátorom.

V prípade kvalitného modelu vydrží kefka s akumulátorom spravidla aspoň 14 dní čistenia pri čistení 2-krát denne po 2 min. Väčšina výrobcov udáva dlhšiu výdrž, no hodnoty okolo 1 či 2 mesiacov berte s rezervou.

Sonická zubná kefka so vstavaným akumulátorom

Nezabúdajte, že vstavaný akumulátor má tiež obmedzenú životnosť, jeho kapacita sa začne rýchlejšie znižovať po cca 1,5 roku používania.

Na nabíjanie kefky so vstavaným akumulátorom výrobcovia spravidla pribaľujú nabíjaciu stanicu, na ktorú kefku postavíte do zvislej polohy. Nabíjanie prebieha vo väčšine prípadov bezdrôtovo – výhodou toho je, že kefka môže byť uzavretá, tým pádom je vodoodolná. To ale neznamená, že každá je automaticky aj vodotesná. Samozrejme, väčšinu z nich môžete oplachovať prúdom vody, no nie každá vydrží napr. umývanie zubov v sprche.

Niektoré nabíjacie stanice sú napájané z klasickej 230 V zásuvky, no niektoré majú kábel ukončený USB konektorom a na ich použitie teda musíte použiť buď USB nabíjačku, alebo nejaké zariadenie s USB konektorom (napr. notebook). Pri väčšine drahších kefiek nájdete v balení aj USB nabíjací adaptér, výrobcovia lacnejších kefiek zvyknú v tomto prípade šetriť.

Pre vás i pre celú rodinu

Sonické zubné kefky majú vymeniteľné hlavice. Ich životnosť je cca 3 mesiace, pričom sa môžete stretnúť s hlavicami najrôznejších tvarov, veľkostí a stupňov tvrdosti.

Sonická zubná kefka s vymeniteľnými hlavicami

Hlavice na sonické kefky majú väčšinou oválny tvar, ktorý je typický pre ručné zubné kefky. Okrem bežných hlavíc môžete naraziť na špeciálne mäkké hlavice pre ľudí s citlivými ďasnami, detské hlavice šetrné k detskému chrupu či špeciálne hlavice na čistenie medzizubných priestorov alebo hlavice pre ľudí so strojčekom.

Vďaka vymeniteľným hlaviciam si kefku nemusíte nechávať len pre seba, ale môžu ju používať všetci členovia vašej domácnosti, pričom každý bude mať svoju hlavicu. Výrobcovia k hlaviciam na tento účel pribaľujú farebné krúžky, ktorými si svoju hlavicu každý označí.

Otázne však je, či by v rannom zhone stačila jedna kefka napr. pre 3 členov rodiny. V tomto prípade siahnite radšej po zvýhodnených sadách, ktoré obsahujú 2 kefky a viacero hlavíc.

Ďalšie parametre a funkcie sonických zubných kefiek

  • Časovač – väčšina sonických zubných kefiek je vybavená integrovaným časovačom. Ten vás každých 30 s upozorní, aby ste sa zamerali na ďalší kvadrant (štvrtinu) vášho chrupu. Po 2 min. sa kefka automaticky vypne – ide totiž o dobu odporúčanú odborníkmi pre čistenie sonickou kefkou. Ak sa vám nebude zdať účinok čistenia dostatočný, budete musieť kefku zapnúť znova a cyklus opakovať.
  • Senzor prítlaku – upozorní vás zvukovým signálom, hneď ako budete na zuby priveľmi tlačiť, v dôsledku čoho by ste si mohli podráždiť ďasná.
  • Vhodnosť pre deti – aj keď sú sonické zubné kefky veľmi šetrné k chrupu, nie všetky sú automaticky vhodné pre deti. Ak chcete, aby kefku používalo vaše dieťa, pre istotu si vhodnosť preverte u výrobcu či predajcu.
  • Smart kefka – dokáže sa spojiť so smartfónom pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth. V príslušnej aplikácii od výrobcu kefky potom môžete meniť jej nastavenia či sledovať prehľadné štatistiky o vašich predchádzajúcich čisteniach. Aplikácia vám tiež môže dať tipy pre lepšie čistenie či dokonca motivovať k dôkladnému čisteniu vaše deti.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O sonické kefky sa zaujímajú mnohí z vás, o čom svedčia aj maily a komentáre, ktoré nám posielate. Rozhodli sme sa na ne odpovedať týmto spôsobom. Ak sme neodpovedali na všetko, čo by ste chceli o sonických kefkách vedieť, napíšte nám do komentárov. Vaše otázky zodpovieme čo najskôr.

Môžem kefku nabíjať po každom čistení?

Áno, dokonca je to žiaduce. V nových kefkách sa nachádza Li-Ion batéria, takže sa dobíjaním ich účinnosť neznižuje. Kefku môžete nechať v nabíjačke do ďalšiho čistenia.

V akej cenovej hladine sa sonické kefky pohybujú a prečo sú ceny také rozdielne?

Na trhu nájdete lacnejšie (do 30 eur) i drahšie sonické kefky (viac ako 100 eur), pričom cena je zvyčajne odrazom toho, akú má kefka výbavu či doplnky. Drahšie kefky ponúkajú viacero čistiacich režimov, majú nastaviteľný výkon, dajú sa nabíjať bezdrôtovo, dodávajú sa s cestovným puzdrom a pod.

Aká je životnosť nadstavca a podľa čoho zistím, kedy ho treba vymeniť?

Životnosť nadstavca je rovnaká ako pri klasických zubných kefkách, teda cca 3 mesiace. To, že ho treba vymeniť, vám napovie jeho znížená čistiaca schopnosť. Ak nebudete mať pocit čistých zubov po čistení, treba nadstavec vymeniť. Rovnako je to i v prípade, že farebné vlákna začnú strácať farbu.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 27.05.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

11/08/2022 22:13
Viktor

Vybral som si Curaprox Hydrosonic Ortho, pretože s touto značkou som mal skúsenosť už predtým - teda v podobe klasických mechanických kefiek - a bol som spokojný. Kefka je síce drahšia, ale ponúka až sedem programov a v balení sú tri rôzne hlavice na výmenu. Mínusom je spomínaná vysoká cena a tiež to, že nadstavce nie sú odlíšené, napríklad farebne. Nabíjanie kefky je jednoduché cez bezdrôtovú nabíjaciu stanicu s USB konektorom. Na jedno nabitie kefka vydrží cca. 10 dní, to je moja skúsenosť, hoci výrobca uvádza až 15 dní. S výberom som spokojný.

03/12/2021 17:27
Sima

Kvalitná kefka je Philips Sonicare DiamondClean Smart Blue. Je to moja prvá sonická kefka a som milo prekvapená. Pre mňa je teraz čistenie úspora času, obsluha je jednoduchá, spracovanie kvalitné... Veľkým mínusom je však mobilná aplikácia, fakt ma nezaujala výrobca by mal na nej viac zapracovať. Aplikácia meria čas hneď po zapnutí, mala by aspoň počkať, kým si kefku vložím do úst. :-D

02/10/2021 10:54
Ema

Super mi funguje kefka Sencor, už po pár použitiach som si zvykla na iný štýl umývania zubov a obľúbila som si ju. Páči sa mi, že ju nemusím často nabíjať a že štetinky hlavice sa príliš rýchlo neopotrebovávajú. S bežnou zubnou kefkou som si nikdy takto dôkladne nevyčistila zuby.

25/03/2021 17:47
Jana

Mám sonickú zubnú kefku Philips, doteraz mi dobré slúžila,mám ju 3 rok. Minulú noc som mala nepríjemný zážitok, kefka sa o 1hod. v noci sama spustila so zvukom ako píla. Keď som ju vypla ,tak som si ráno mohla vyčistiť zuby, cez deň sa to znovu zopakovalo, že sa sama zapla až 2x s tým istým hrozným zvukom. Neviem čo mám urobiť a kde ju dať, je nabitá, svieti, ale ten píliaci zvuk zobudí aj susedovcov. Prosím čo sa s ňou stalo?

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok