Najlepšie parné generátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Toto zariadenie môžeme nájsť aj pod menom parná žehlička, systémová žehlička, parná stanica alebo spomínaný parný generátor. Na názve tak úplne nezáleží, skôr záleží na tom, aký prínos môže mať toto zariadenie pre vás a vašu domácnosť. Medzi typické domáce práce patrí určite aj žehlenie. A obľúbená činnosť to práve nie je. Parná či systémová žehlička je skvelým pomocníkom, ktorý vám dokáže túto činnosť uľahčiť.

Ako vybrať parný generátor?

Na začiatok je dôležité si uvedomiť, že hoci sa parnému generátoru hovorí aj parná žehlička, oproti tej klasickej žehličke s funkciou pary sa líši v niekoľkých ohľadoch. A nie je to len vyššia cena. Tou sa rozhodne nenechajte v prípade parnej stanice odradiť. A práve parná stanica je hlavným rozdielom, ktorý robí z parného generátora schopného pomocníka pri žehlení. Prečo by ste si parný generátor mali zaobstarať? Podľa čoho si systémovú žehličku vyberať?

Najlepšie parné generátory

Názov Hodnotenie Detail
Philips GC9635/20   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philips PSG9050/20   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Tefal SV8151E0   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Braun IS7282BL   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Sencor SSI 0910RS   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Parné generátory – recenzie

Nemáte radi žehlenie, napriek tomu sa mu musíte každý týždeň venovať? Čo tak si ho čo najviac uľahčiť? Parný generátor je skvelou voľbou, avšak nie práve najlacnejšou. Spomedzi dostupných modelov by ste určite chceli ten najlepší, ale vyskúšať všetky by bolo trochu náročné. Pripravili sme pre vás preto recenzie najobľúbenejších parných generátorov, ktoré by vám mohli byť pri výbere nápomocné. Ak už skúsenosti s parným generátorom máte, prípadne sa chcete na niečo ohľadom nich opýtať, napíšte nám do komentárov.

Parný generátor a jeho výhody

Ide o žehliace zariadenie, resp. systém, ktorý je tvorený dvoma časťami. Prvou časťou je žehlička samotná. Taká, akú poznáte. Druhou časťou však je práve parný generátor či parná stanica, ktorý generuje veľký objem pary. Oproti naparovacej žehličke je pary viac a dokáže pri žehlení pôsobiť omnoho dlhšie a pod vyšším tlakom. Zvážte však, ako často žehlíte a či funkcie parného generátora aj využijete.

Parný generátor pozostáva z klasickej žehličky a parnej stanice

Ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi parným generátorom a klasickou naparovacou žehličkou, je zásadný. Spomínaný parný výkon je v prípade parnej stanice niekoľkonásobne vyšší ako pri klasickej parnej žehličke. Vyšší je i tlak pary, ktorým para z parného generátora prúdi. Produkcia pary nie ja závislá od teploty žehliacej plochy žehličky. Takisto pri častom žehlení určite oceníte, že hmotnosť žehličky s parným generátorom je nižšia, keďže para je do zariadenia privádzaná prostredníctvom parnej hadice.

Hlavné výhody

  • Žehlenie je rýchlejšie a efektívnejšie
  • Niekoľkonásobne vyšší parný výkon
  • Vyšší tlak pary
  • Nižšia hmotnosť žehličky

Hlavné nevýhody

  • Vyššia cena
  • Zaberie viac miesta

Čo zvážiť pred výberom parného generátora?

Pred výberom parnej stanice či systémovej žehličky by ste mali zvážiť niekoľko parametrov. A nie len tých technických. Porozmýšľajte nad tým, či vzhľadom na objem žehlenia skutočne takéto zariadenie potrebujete. Takisto rátajte s tým, že parná stanica zaberá miesto a je dobré jej vyčleniť samostatné miesto, aby ste ju nemuseli stále prenášať.

Ak ste rozhodnutí, že parný generátor chcete a potrebujete, na rad prichádzajú funkcie. Samozrejme, čím viac funkcií, tým drahší parný generátor. Ak neplánujete využívať rôzne špecifické vymoženosti tohto zariadenia, verte, že si vystačíte aj so základným modelom. Berte do úvahy, že ak potrebujete funkciu parného žehlenia využiť z minúty na minútu, parný generátor potrebuje nejaký čas. Ohrev vždy trvá o niečo dlhšie. V ponuke sú modely, ktoré ohrievajú vodu rýchlejšie i pomalšie. Ďalej si naštudujte rôzne technické parametre, ktoré môžu pri výbere zohrať dôležitú rolu.

Technológia ohrevu vody

Náš trh pozná z hľadiska technológie ohrevu vody dva druhy parných staníc. Prvý druh ukrýva v parnej stanici „veľký“ bojler, do ktorého pred začiatkom žehlenia nalejete vodu. Následne je potrebné počkať, aby sa voda ohriala. Počas žehlenia doň vodu nemôžete dolievať. Počiatočný ohrev vždy trvá nejaký čas v závislosti od výhrevného telesa i objemu nádoby. Môže to byť sedem, ale aj desať minút. Voda však vystačí pohodlne aj na hodinu žehlenia so štedrou dávkou pary.

Parný generátorom s bojlerom

Potom sú na trhu vysokotlakové parné stanice. Tých je na trhu podstatne viac a sú takisto omnoho praktickejšie. Tie disponujú vyberateľnou nádržkou na vodu s kompaktným bojlerom. Doň putuje voda prostredníctvom malého čerpadla. Výhodou je, že vodu môžete dolievať aj priebežne. Oproti naparovacím žehličkám majú výhodu silnejšieho tlaku pary. Žehlenie je teda efektívnejšie. Ohrev trvá podstatne kratšie, približne dve až päť minút.

Materiál žehliacej plochy

Výrobcovia dnes produkujú modely s rôznymi druhmi povrchov. Zvyčajne ide o rôzne kombinácie kovov s ďalšími prídavnými prvkami, ktoré majú zabezpečiť najvyššiu kvalitu žehlenia bez prichytávania. Trendom je stále aj keramika, ktorá má perfektné vlastnosti.

  • Hliník a nerez – hliník a nehrdzavejúca oceľ (nerez) sú väčšinou doménou lacnejších modelov. To sa týka všeobecne i klasických či naparovacích žehličiek. Povrchy sú veľmi náchylné na poškriabanie a takisto je ich životnosť kratšia. Ak je hliník nekvalitný, môže poškodiť dokonca textúru žehleného oblečenia. Nerez je kvalitatívne lepší, no časom a častým zahrievaním jeho kvalita degraduje.
  • Keramika – keramický povrch žehliacej plochy je v pomere ceny a kvality veľmi dobrou voľbou. Predovšetkým jeho tepelná vodivosť a takisto dlhá životnosť sú dôvodom, prečo je u výrobcov i zákazníkov taký obľúbený. Potrebné je však opatrné zaobchádzanie. Je pomerne náchylný na poškodenie.
  • Zafír – je zliatina vybrúsená diamantom. Žehliaca plocha zo zafíru je extrémne odolná a trvácna. Nevadia jej škrabance ani tvrdšie zaobchádzanie. Ide o jeden z najkvalitnejších povrchov žehliacej plochy na trhu, čo sa prejavuje i na cene.
  • Durilium – SteamGlide (Philips) alebo AirGlide (Tefal). Ide o špecifický materiál, ktorého presné zloženie si výrobcovia prísne strážia. Ide o kombináciu materiálov, ako keramika, antikor či smalt. Výsledkom je odolný, klzký povrch žehliacej plochy bez potreby prehnanej údržby.

Parný výkon

Najsilnejšia doména parných generátorov. Práve konštantné produkovanie pary je tým kľúčovým parametrom, ktorý robí z parnej stanice o triedu lepšieho „parťáka“ pri žehlení. Množstvo pary, a teda parný výkon zohráva dôležitú úlohu pri rýchlosti a efektívnosti žehlenia. Parný výkon sa udáva v gramoch vyprodukovanej pary za minútu. Nájdu sa generátory s menším i väčším parným výkonom. Pri výbere záleží len od vás, ktorý variant si zvolíte. Oproti naparovacej žehličke však parné generátory dosahujú niekedy aj viac ako dvojnásobok produkovaného množstva pary. Nemal by byť nižší ako 100 g/min. Nájdu sa také parné stanice, ktoré vyprodukujú paru v objeme 150 až 200 g/min.

Pri výbere parného generátora si treba všímať parný výkon

Tlak pary

Ďalšia silná stránka parných generátorov je, že vďaka veľkému tlaku, pod ktorým s parou pracujú, dokážu účinnejšie preniknúť do štruktúr textílií a postarať sa tak o kvalitnejší výsledok žehlenia. Čím je tlak pary vyšší, tým efektívnejšie preniká para dovnútra oblečenia.

Tak sa pri parných staniciach pohybuje od 4 do 10 barov. Opatrnosť je teda rozhodne na mieste. Veľká dávka horúcej pary pod tak vysokým tlakom dokáže spôsobiť obarenie (popáleninu).

Nádoba na vodu

Pri výbere zohráva úlohu objem parnej nádoby. Ten zohľadnite aj podľa toho, aké množstvo oblečenia žehlíte. Na hodinu žehlenia postačí nádobka s objemom okolo 0,8 až 1,2 litra. Ak chcete, aby ste vodu nemuseli dolievať dlhšie ako dve hodiny, zamerajte sa na parné generátory s objemom nádoby aspoň 1,8 až 2 litre.

V prípade niektorých parných staníc možno nádobu vybrať. To je praktické, ak chcete vodu napustiť napríklad priamo z kohútika. Ak nádobu vybrať možné nie je, je potrebné naliať ju tam za pomoci lievika alebo ju tam liať veľmi opatrne.

Ďalšie praktické funkcie

Okrem základných parametrov pre vás máme aj manuál k špecifickým funkciám, ktorými môžu, no i nemusia parné generátory disponovať. Často však môže ísť o funkcie, ktoré sa práve vám môžu zísť, a preto sa oplatí o nich vedieť a poznať ich účel. K takýmto funkciám radíme napríklad funkciu odvápňovania, ktorá je veľmi praktická pre údržbu zariadenia. Na škodu nie je ani parný ráz, resp. parný šok, ktorým väčšina modelov disponuje. Zanedbávať netreba ani bezpečnosť a funkciu bezpečnostného vypnutia.

Parný generátor môže mať zaujímavé špeciálne funkcie

Parný šok

Ide o funkciu, ktorá súvisí s parným výkonom. Väčšina parných generátorov touto funkciou disponuje. Parný šok alebo parný ráz znamená uvoľnenie nárazovo veľkého množstva pary. Ide o praktickú funkciu v prípade vertikálneho žehlenia. Poprípade, ak žehlíte nepoddajné tkaniny, záhyby a pod. Objem pary, ktorý tieto systémové žehličky uvoľnia, sa pohybuje v stovkách gramov, 300 g/min. a viac.

Odvápňovanie

Vodný kameň je nepriateľom všetkých zariadení, ktoré pracujú s vodou. Nevynímajúc naparovacie žehličky alebo parné generátory. Odvápňovací systém žehličky vám značne uľahčí starostlivosť o ňu. Odvápňovanie funguje buď za pomoci chemického zmäkčovania vody, alebo na základe mechanického odstránenia za pomoci tlačidla na odvápňovanie, kedy dochádza k narušeniu pri tvorbe vrstvy vodného kameňa.

Špecifickou funkciou, ktorá súvisí s údržbou je aj samočistenie. Parný generátor vtedy zahreje vodu na vysokú teplotu, aby odstránil všetky nečistoty. Následne stačí vodu i s usadeninami vyliať.

Vertikálne žehlenie

Opäť funkcia, ktorou disponuje drvivé percento parných generátorov. Ide o mimoriadne praktickú funkciu v prípade, že na žehlenie nemáte dostatok času alebo ste si všimli, že je istá časť šiat pokrčená. Parný generátor umožňuje žehliť bezkontaktne bez dotyku žehliacej plochy s látkou – vo zvislej polohe. Využiť môžete túto funkciu aj v prípade čistenia či osvieženia závesov. Za pomoci tlaku pary totiž dokáže pôsobiť na štruktúru tkaniny.

Automatická regulácia pary

Vďaka tejto funkcii sám generátor reguluje množstvo dávkovanej pary. Nemusíte tak neustále meniť dávkovanie manuálne. Parný generátor si nastaví také množstvo pary, aby neublížil žiadnemu duhu textílie. Od hodvábu až po rifľovinu. Moderné parné generátory sú vybavené aj inteligentnými snímačmi. Ak však potrebujete pridať, pretože sa materiál nechce poddať, urobíte to jednoducho manuálne alebo za pomoci parného rázu.

Bezpečnostné vypnutie

Bezpečnosť pri zaobchádzaní s výkonným parným generátorom je naozaj nutná. Silný prúd horúcej pary pod vysokým tlakom dokáže ublížiť. Automatické bezpečnostné vypnutie je tu hlavne preto, aby sa vypla v čase, keď ju práve nepoužívate. Zbytočne tak nespaľuje el. energiu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zaujal vás parný generátor? Mať ho doma sa určite oplatí. Ako postupovať pri jeho výbere, sme vám prezradili. Ohľadom výberu parného generátora však máte množstvo ďalších otázok. Rozhodli sme sa vám výber uľahčiť aj týmto spôsobom. Na najčastejšie otázky nájdete odpoveď na tomto mieste. Pokiaľ ešte niečo chcete vedieť, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Aké sú základné rozdiely medzi parnou žehličkou a parným generátorom?

Parné generátory, keďže obsahujú žehličku aj parnú stanicu, sú väčšie ako klasické naparovacie žehličky. Majú omnoho vyšší výkon, preto je žehlenie s nimi rýchlejšie. Parné generátory produkujú paru nezávisle od teploty žehliacej plochy, čo umožňuje aj pri žehlení najjemnejších materiálov použitie maximálneho množstva pary. Tým, že žehlička parného generátora neobsahuje nádobku na vodu, je o niečo ľahšia ako parná žehlička.

Má parný generátor aj nejaké nevýhody?

Áno, má. Okrem celkovej hmotnosti a rozmerov parných generátorov je mínusom napr. vyššia cena. Najlacnejší parný generátor kúpite od cca 90 eur, tie najdrahšie stoja okolo 500 eur. Treba počítať aj s tým, že doba nahrievania je dlhšia ako v prípade naparovacích žehličiek.

Ako mám čistiť žehliacu plochu?

Závisí to od materiálu použitého na jej výrobu. V prípade Durilia stačí žehliacu plochu pravidelne čistiť vlhkou hubkou bez obsahu kovu. Robte tak, kým je žehliaca plocha ešte teplá. Nerezovú žehliacu plochu čistite až po vychladnutí vlhkou handričkou alebo hubkou. Keramiku môžete taktiež čistiť vlhkou handričkou. Nepoužívajte čistiace prostriedky, lebo by ste povrch žehliacej plochy mohli poškodiť. Ak máte doma žehličku so zafírovou žehliacou plochou, môžete pri jej čistení použiť hubku aj handričku. Ide o veľmi odolný materiál, ktorý tak ľahko nepoškodíte.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Žehlenie s parným generátorom Tefal, Philips, Braun, Rowenta – výhody, nevýhody

Žehlenie s parným generátorom Tefal, Philips, Braun, Rowenta – výhody, nevýhody

Parný generátor, žehlička s parným generátorom či tzv. systémová žehlička. Pod všetkými týmito názvami sa ukrýva jeden a ten istý spotrebič, ktorý dokáže žehlenie bielizne skrátiť o tretinu až polovicu času. Prečítajte si o jeho výhodách a nevýhodách. Poradíme vám taktiež v tom, kedy... Prečítať článok

Zanesená parná žehlička od vodného kameňa či pripálenín: Vyčistiť octom, sódou alebo vymeniť?

Zanesená parná žehlička od vodného kameňa či pripálenín: Vyčistiť octom, sódou alebo vymeniť?

Žehlenie patrí v mnohých domácnostiach k málo obľúbeným aktivitám. O to menej obľúbenejšie je čistenie samotnej žehličky, na ktoré sa veľakrát zmôžeme až vtedy, keď je povrch teflónovej žehličky pripálený alebo je parná žehlička zanesená vodným kameňom. Tieto znečistenia sú nepríjemné,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 03.04.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 22:57
Martina

Som sklamaná z parného generátora Laurastar LIFT Xtra aluminium. Za takú vysokú sumu som čakala niečo lepšie. Parný ráz je silný, ale so žehličkou sa mi dobre nemanipuluje. Druhýkrát by som si ju už nekúpila.

07/01/2022 19:09
Ladislava

ZELMER ZIS 2415 je výkonný parný generátor, vďaka ktorému sa žehlenie pre mňa stalo rýchlejšie. Źehliaca plocha je odolná a zároveň šetrná aj k jemným látkam. Na bielizni neostávajú žiadne škvrny, príkon 2400 W je fakt super. Plusom je aj veľká vodná nádrž s objemom 1,2 litra.

28/12/2021 11:06
Veronika

SENCOR SSI 0710VT je kvalitný výrobok za dobrú cenu. Má dlhú šnúru, ktorá ma neobmedzuje pri práci a silnú paru. Žehlenie je vďaka tomu rýchle a pohodlné. Na tú veľkosť je žehlička pomerne ľahká a má veľkú nádobku na vodu. Je super aj na prenášanie. Zatiaľ funguje k mojej spokojnosti a negatíva nevnímam žiadne.

12/11/2021 19:02
Bianka

Najmenší profesionálny parný generátor Battistella Vaporino Maxi Inox ma presvedčil na kúpu svojim výkonom. Sila pary je fakt super, hodí sa pre menšie textilné prevádzky a salóny. Vadí mi hrubšia šnúra nevhodná pri vertikálnom naparovaní a rušivý zvuk pri každom použití pary, inak som veľmi spokojná.

17/07/2021 20:49
Marta

Rozhodovala som sa medzi parným generátorom Sencor SSI 0710 a Philips GC 8930 a napokon som zvolila prvý spomenutý, pretože bol lacnejší. Myslím si, že v rámci pomeru ceny a výkonu ide o kvalitný výrobok. Plus dávam za dlhú šnúru, ktorá ma neobmedzuje pri práci aj za silnú paru, vďaka ktorej ide žehlenie od ruky a mám ho rýchlo hotové. Parný generátor krásne žehlí, no popritom je ľahký - čakala som oveľa väčšiu hmotnosť. Oceňujem aj veľkú nádobu na vodu či dobrý tvar prístroja pre bezproblémové prenášanie. S výkonom som spokojná a som rada, že som so zbytočne nepriplatila za drahší model, pretože aj tento spĺňa všetko to, čo od neho požadujem. Dávam 5 hviezdičiek z piatich :-) a vrelo ho odporúčam aj ďalším nakupujúcim.

17/07/2021 08:56
Jozefa

Mám parný generátor s vertikálnym naparovaním Tefal Pro Express Ultimate, ktorý je perfektný, pretože je veľmi rýchlo pripravený na žehlenie. Oceňujem vysoký výkon pary, vďaka ktorému je žehlenie rýchle a pohodlné. Predtým som mala parný generátor tiež od značky Tefal a keďže som s ním bola spokojná, ostala som verná tejto značke. Tento nový generátor má oproti predchodcovi ľahšiu, jednoduchšiu a rýchlejšiu kĺzavosť žehliacej plochy, preto som nadšená. Veľmi oceňujem možnosť regulovania pary priamo na rukoväti a tiež funkciu smart systém. Nádrž na vodu má veľký objem, až 1,9 litra a parný generátor je počas žehlenia tichý. Žehliť stačí z jednej strany, všetko je preto hotové raz dva. Prístroj disponuje automatickým nastavením teploty, takže kto sa nechce hrať s nastavovaním, nemusí to riešiť. Ale, samozrejme, teplotu žehliacej plochy je možné upraviť aj podľa vlastných preferencií. Plus dávam za to, že si poradí aj s tvrdšou látkou a že zaisťuje paru zo stredu, z bokov aj zo špičky. Ešte chcem vyzdvihnúť zberač vodného kameňa, ktorý dokáže zachytiť aj tie najmenšie čiastočky vodného kameňa, jednoducho sa vyberie a stačí ho opláchnuť. Údržba je preto veľmi jednoduchá. Vďaka krytu s rukoväťou sa ľahko prenáša na potrebné miesto, takže za mňa je táto kúpa na jednotku.

16/07/2021 07:13
Iveta

Mám parný generátor Braun IS 2044 VI, ktorý má jednoduchú obsluhu, je skladný a splnil moje očakávania. Zatiaľ žehlí bez problémov, pretože má výborný výkon. Osobne sa mi s ním žehlí lepšie než s klasickou žehličkou. Chod je tichý, takže pri práci ma nič neruší. Generátor je pomerne kompaktný, takže nemám problémy s jeho uskladnením. Oceňujem automatiku na rôzne druhy bielizne a šetrenie času, keďže žehlenie ide rýchlejšie. Odporúčam každému, kto chce iný zážitok zo žehlenia. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok