Najlepšie detské jedálenské stoličky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Výbava pre malé deti zahŕňa obrovské množstvo elementov, na ktoré by mali rodičia pred príchodom radostného prírastku myslieť. Pri plienkach to ani nezačína a ani náhodou nekončí. V rámci nákupu výbavy je potrebné zahrnúť i detskú stoličku na kŕmenie. Na trhu však existuje niekoľko typov jedálenských stoličiek pre deti, ktoré sa odlišujú nielen vzhľadom, ale aj ďalšími parametrami. Aké parametre si pri výbere všímať? Aké typy detských stoličiek na jedenie poznáme?

Ako vybrať detskú jedálenskú stoličku

Detská stolička na jedenie a jej výber podlieha niekoľkým aspektom. Samozrejme, okrem ceny sú to aj ďalšie dôležité vlastnosti a parametre, ktoré by kvalitná detská stolička mala mať. Začína sa to už typom detskej stoličky. Kovová, drevená, plastová alebo špeciálna prenosná detská stolička. Ďalej je potrebné myslieť na bezpečnosť, kolieska, popruhy a iné. Opomenúť by ste nemali ani možnosť polohovania či výškového nastavenia jedálenskej stoličky pre deti. Tak teda, ako si vybrať detskú jedálenskú stoličku?

Najlepšie detské jedálenské stoličky

Názov Hodnotenie Detail
New Baby Victory   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Chicco Polly 2 Start   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Zopa Dolce 2   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Kinderkraft Fini   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Kinderkraft IGEE   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Detské jedálenské stoličky – recenzie

Detská jedálenská stolička je pri kŕmení nedoceneným pomocníkom. Bez nej by bolo kŕmenie vskutku namáhavé. Pri výbere si treba všímať niekoľko parametrov (nastaviteľnosť, materiál a pod.), ale aj výrobcu a recenzie. Medzi obľúbené patria detské jedálenské stoličky Chicco, Peg-Pérego, Kinderkraft, Dolu či Zopa. Pripravili sme pre vás krátke recenzie niekoľkých obľúbených modelov, ktoré by vám pri výbere mohli byť nápomocné. O svoje osobné skúsenosti s detskými stoličkami na kŕmenie sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Typy detských stoličiek na kŕmenie

Rodičia, ktorí už doma dieťa majú, dobre vedia, že na trhu je prebytok pomôcok pre deti, ktoré sú niekedy až zbytočné alebo nijakým spôsobom dieťatku nepomáhajú. Niekedy to skôr vyzerá tak, že ide výhradne o pomôcky určené pre rodičov. Detská jedálenská stolička rozhodne zbytočná nie je a ide o veľmi užitočnú a potrebnú pomôcku, keď má už dieťatko vhodný vek na prikrmovanie. V zásade je možné detskú stoličku používať už od šiesteho mesiaca veku dieťaťa.

Pozor však treba dávať na nepraktické a nekvalitné výrobky. To sa týka všeobecne detských pomôcok, ktoré sa tvária, ako by ponúkali neoceniteľnú pomoc. Najčastejšie základné delenie môžeme urobiť podľa materiálov, z ktorých je detská stolička na kŕmenie vyrobená. Plast, drevo alebo kov. Každý typ má svoje pre aj proti.

Kovová detská jedálenská stolička

Ide o veľmi obľúbený druh detských stoličiek. Veľmi ľahko sa udržiavajú, sú trvácne a odolné. Dizajn býva zvyčajne skôr moderného ako detského rázu. Na druhej strane musíte rátať pri kovových detských stoličkách s vyššou obstarávacou cenou. Ich výhodou sú aj odolné kovové časti. Viac kovu značí, že aj hmotnosť stoličky je vyššia. Bežne sa však dajú výškovo nastavovať a majú aj možnosť polohovania.

Drevená detská stolička na kŕmenie

Drevo je veľmi príjemný prírodný a ekologický materiál. Drevené jedálenské stoličky sú veľmi predávané a u mnohých rodičov sú preferované pred kovovou či plastovou alternatívou. Drevená konštrukcia stoličiek však nie je taká odolná a je menej trvácna. Poteší takisto nižšia hmotnosť v porovnaní s kovovými stoličkami a celkový dizajn je veľmi neutrálny. Nevýhodou niektorých typov drevených stoličiek je nemožnosť polohovať napríklad opierku chrbta či samotnú výšku stoličky.

Drevená detská stolička na kŕmenie

Plastová jedálenská stolička pre deti

Ak vás neoslovila kovová či drevená alternatíva, zrejme ako väčšina rodičov siahnete po plastovej jedálenskej stoličke. Pozor však treba dávať na lacné a labilné kusy, ktoré sú nestabilné, neponúkajú také pohodlie a zároveň sú predražené. V porovnaní s drevom či kovom sú ľahšie. Možné je i nastavenie výšky či opierky chrbta, a teda bodujú aj samotnou variabilitou. Výhodou je ich skladnosť. Takisto sa takýto druh stoličiek ľahko udržiava. Často sa objavuje aj kombinácia kovu a plastu. Takéto jedálenské stoličky sú mnohokrát najstabilnejšie a najkomfortnejšie.

Prenosná detská stolička na jedenie

Takýmto detským stoličkám na kŕmenie hovoríme aj cestovné detské stoličky. Ich najväčšou výhodou sú, samozrejme, rozmery a skladnosť. Bez problémov ich zložíte a odveziete v aute na dovolenku. Ich konštrukcia je plastová. Umožňujú takisto polohovanie. Ide o veľmi praktický prvok aj v prípade dlhších ciest, keď sa zastavíte v gastronomickom zariadení, kde nie sú vybavení detskou stoličkou a vy tak použijete svoju vlastnú.

Aká je to rastúca jedálenská stolička?

S týmto pojmom sa môžete stretnúť v obchodoch alebo ho možno započujete aj medzi ostatnými rodičmi. Toto slovné spojenie označuje detskú stoličku, ktorá rastie spolu s dieťaťom. Ako to je možné? Jednoducho, umožňuje to práve vlastnosť polohovaniaNastavenie výšky nožnej opierky, nastavenie sklonu, regulácia výšky posedu, výšky chrbtovej opierky alebo nastavenie výšky pultíku. Prirodzene, takéto model majú aj vyššiu nosnosť a pokojne do nej posadíte aj staršie – väčšie dieťa. Pre deti, ako aj pre rodičov je takáto stolička veľmi dobrá voľba.

Rastúca jedálenská stolička

Polohovanie a nastavenie výšky

Táto možnosť je v prípade plastových, kovových či kovoplastových jedálenských stoličiek pre deti. Ide o veľmi užitočnú funkciu pre menšie i väčšie deti. Polohovať sa dajú rôzne časti stoličky. Veľmi praktická je možnosť polohovania opierky chrbta a taktiež aj polohovanie výšky sedenia. Súčasťou jedálenskej stoličky je aj pultík, na ktorom býva pokrm položený. Ak je možné ho výškovo nastavovať, ide o skvelú možnosť. Niektoré jedálenské stoličky umožňujú aj polohovanie opierky nôh.

Bezpečnosť detskej stoličky

Zrejme netreba diskutovať o tom, že pri deťoch je prvoradá bezpečnosť. Pri kupovaní akejkoľvek výbavy sú práve bezpečnostné prvky pri kúpe prioritou. V tomto prípade nebudeme rozdeľovať jednotlivé bezpečnostné prvky podľa typov detských jedálenských stoličiek. Zameriame sa na všeobecné bezpečnostné prvky, ktoré pomôžu vaše dieťa pri kŕmení udržať v bezpečí.

Skôr ako prejdeme ku konkrétnym prvkom bezpečnosti, kvalitná a bezpečná jedálenská stolička by mala spĺňať stanovenú európsku normu EN 14988. Táto norma nariadená EÚ by mala byť zárukou toho, že detská stolička na jedenie spĺňa všetky bezpečnostné náležitosti. Takáto stolička by mala obsahovať nielen bezpečnostné prvky, ale mala by mať stabilnú konštrukciuzaoblené hrany a takisto protišmykové nožičky. V prípade, že je vybavená kolieskami, musí byť vybavená brzdiacim systémom.

Dve biele jedálenské stoličky

Základným prvkom bezpečnosti je zádržný systém. Ten delíme na aktívny a pasívny zádržný systém. Aktívny zádržný systém je tvorený bezpečnostnými popruhmi, ktoré nikdy nevedú cez krk dieťaťa. Vždy musia ísť okolo pásu a cez ramená pomedzi nohy dieťaťa. Popruhy musia byť nastaviteľné podľa rozmerov dieťaťa. Odopínať by sa mali za pomoci poistky. Pasívny zádržný systém tvoria prvky ako bočné opierky, opierka chrbta alebo predný pultík. Tieto časti zabraňujú tomu, aby sa dieťa vykláňalo.

Ďalšia výbava a doplnkové príslušenstvo

V mnohom závisia ďalšie prvky výbavy detskej stoličky od konštrukcie samotnej. Iné vlastnosti má drevená, kovová či plastová detská stolička. Rolu pri výbave a doplnkovom príslušenstve zohrá i cena jedálenskej stoličky.

Odkladací košík je prvkom, ktorý rodičia ocenia, ak potrebujú mať po ruke hračky, ktorými dieťa zabavia, kým mu pripravujú nejakú tú dobrotu. Spomínané kolieska, ktoré sú veľmi praktické pri manipulácii, sú takisto vítané. Podstatné však je, aby mali taktiež brzdu, kvôli bezpečnosti. Pultík je samozrejmosťou a jeho odnímanie taktiež. Poteší aj priehradka na pohár s vodou či na fľašku. Ide o tzv. dvojdielnu tácku.

Sedadlo detskej stoličky by malo byť potiahnuté odolným poťahom. Predovšetkým v prípade kovových či drevených detských stoličiek. Polstrovanie by malo byť mäkké, poťah by mal byť ľahko umývateľný. Preto je v tomto prípade výhodou materiál ako PVC či koža. Prípadne plast, ktorý deťom pri sedení nijak výrazne neprekáža.

Údržba jedálenskej stoličky

Dobre vieme, že deti okolo seba dokážu narobiť poriadny neporiadok, zvlášť, ak pred nich položíte tanier s mrkvovým pyré. Každopádne, základom je odnímateľný pultík, ktorý stačí opláchnuť pod teplotu tečúcou vodou, prípadne ho dať do umývačky riadu. Poťah by mal byť odolný a takisto veľmi ľahko udržiavateľný. Ak je poťah látkový, mal by byť odnímateľný, aby sa dal ľahko vyprať v rukách alebo v práčke. Samotnú konštrukciu stačí vždy pretrieť. Najťažšie sa v tomto prípade umývajú drevené jedálenské stoličky. Plast i kov odolávajú znečisteniu veľmi dobre.

Údržba detskej jedálenskej stoličky

Obľúbené značky

V prípade mnohých produktov sa odporúča siahnuť po overených značkách, ktoré už majú na trhu niečo za sebou a sú otestované spokojnými zákazníkmi. V prípade výbavy pre vaše ratolesti to platí dvojnásobne. Je síce pravda, že niekedy si za značku priplatíte, no môžete si byť istí, že kvalitou nesklamú, resp. v prípade komplikácií máte na produkty záruku a kvalitný servis.

Medzi overenú kvalitu patria talianske značky Chicco či Peg-Pérego, ktoré patria na trhu k výrobcom, ktorí sa orientujú práve na výrobu produktov zameraných pre mamičky s deťmi. Medzi veľmi obľúbené značky však patrí aj poľský Kinderkraft, ktorý na trhu nie je príliš dlho, no rozhodne v pomere cena a kvalita má čo ponúknuť. Zlou voľbou nebude určite ani jedálenská stolička z dielne výrobcov Caretero alebo Zopa.

Cena jedálenských stoličiek pre deti

Jedálenské stoličky pre deti možno zaradiť do viacerých cenových kategórií. Okrem značky platíte aj za kvalitu materiálov, vlastnosti, ale taktiež za dizajn. Ak viete, že detskú stoličku na kŕmenie využijete minimálne, zrejme siahnete po lacnejšej plastovej alebo drevenej jedálenskej stoličke do 50 eur. Účel splní, no vysokú kvalitu neočakávajte. Takisto jej životnosť býva kratšia.

Kvalitnejšie detské stoličky pohodlne zoženie v cenovom rozhraní od 50 do 100 eur. Takéto stoličky už sú vyrobené z kvalitných materiálov a takisto sú aj trvácnejšie. Spravidla už hovoríme o produktoch od overených výrobcov. Sú 100-percentne zdraviu neškodné, ekologické a spĺňajú aj všetky bezpečnostné normy. Ak sa obzeráte po modeloch v rozmedzí 100 až 200 eur, často rozhoduje dizajn. Prípadne ide o kvalitné a robustné kovové konštrukcie. V zásade už do veľkej miery zohráva rolu vyhotovenie a spomínaný dizajn.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri kúpe detskej stoličky na kŕmenie sú rozhodujúce nielen parametre, výrobca a cena. Dieťaťu v nej musí byť pohodlne a vám zas musí byť pohodlne pri jeho kŕmení. Ohľadom výberu tohto pomocníka máte množstvo otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpoveď na tomto mieste. Pokiaľ ste sa nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Kedy je vhodné začať používať detskú stoličku?

Detskú stoličku by ste si mali zaobstarať vtedy, keď vaše dieťa prejde z mliečnej stravy na príkrmy. Zvyčajne je to okolo 6. mesiaca života dieťaťa, čomu sú prispôsobené aj stoličky na kŕmenie. Väčšina z nich je vhodná práve od 6 mesiacov veku.

Je vhodnejšia pevná alebo skladacia detská stolička?

Každá z nich má svoje výhody, závisí to preto od toho, kde budete stoličku používať. Pevná, teda nerozkladacia stolička je bezpečnejšia, môžete ju použiť hneď. Skladacia zas umožňuje lepšiu skladnosť, vďaka čomu ušetríte miesto v kuchyni.

Drevená, či plastová jedálenská stolička? Ktorá je lepšia?

V prípade, že uprednostňujete ekologickú stránku veci a hľadáte odolnú stoličku s pevnou konštrukciou, vhodnejšia je drevená jedálenská stolička. Treba sa však zmieriť s náročnejšou údržbou a s ohľadom na vyššiu hmotnosť aj s ťažšou manipuláciou. Plastové stoličky majú nízku hmotnosť, údržba je bezproblémová, zvyčajne sú variabilné a môžete ich nastavovať podľa potrieb dieťaťa.

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 06.05.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 09:15
Veronika C.

ZOPA Grow-up je pekná stolička, ktorá má nastaviteľné sedenie a zaberá málo miesta. Je ľahká, dá sa jednoducho prenášať na potrebné miesto. Mínusom je zapínanie polstrovania operadla, vyššia cena a konštrukcia, ktorá nie je až tak masívna, ako vyzerala na fotografii. Celkovo sme so stoličkou spokojní.

04/10/2021 08:40
Magda Z.

Kvalitný výrobok, ktorý sa jednoducho používa, je Kinderkraft YUMMY. Stolička je veľmi pekná a praktická na papanie aj hranie dieťatka. Ľahko sa čistí a dá sa aj sklápať. Oceňujem stabilitu, bezpečnosť i rozmery.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok