Varné dosky

Pri zariaďovaní novej modernej kuchyne máte väčšiu voľnosť a tak namiesto tradičného sporáka môžete uprednostniť kombináciu vstavanej rúry a varnej dosky. Výber je široký – od plynových, cez sklokeramické po moderné indukčné varné dosky. Aké sú ich výhody a nevýhody a ktorá bude pre vás najlepšou voľbou? Prečítajte si, čo treba pri výbere varnej dosky zvážiť, a potom si môžete pozrieť aj naše recenzie obľúbených typov.

Delenie varných dosiek

Plynové - Výhodou plynovej varnej dosky je okamžitý plameň po zapnutí a rýchlosť ohrevu, ľahko sa ovládajú a rýchlo znížite teplotu ohrevu.

Elektrické - Tento typ varných dosiek vytláčajú pomaly sklokeramické a indukčné dosky. Ide o varnú dosku, ktorá má kruhové platne z liatin. Dlhšie im trvá nahrievanie a spotreba energie je väčšia.

Indukčné - Hlavnou výhodou je úspora energie, ide o ohrievanie dna hrnca alebo panvice. Pre tieto varné dosky používajte riad určený na varenie na indukčných doskách. Označenie nájdete na spodnej strane riadu.

Varenie na indukčnej varnej doske

Sklokeramické - Ovládania manuálne alebo dotykové,zapnutie varnej zóny prispôsobíte priemeru riadu. Tieto varné dosky disponujú ukazovateľom zvyškového tepla. Ľahko sa udržiavajú a čistia. Cenovo a úsporou energie patri medzi najrozšírenejšie.

Funkčne sú sklokeramické a indukčné varné dosky na približne rovnakej úrovni. Indukčné majú navrch v menšej spotrebe ale cenovo sú výhodnejšie sklokeramické varné dosky. Ak ste sa rozhodli aký typ varnej dosky je pre vás najlepší, zhrnieme si pár parametrov od ktorých sa dá pri výbere odraziť.

Parametre, na ktoré si treba pri výbere posvietiť

Typ ovládania - Na výber podľa spôsobu ovládania nájdete na trhu tri možnosti a to : mechanické, elektronické a dotykové.

Automatické zapaľovanie - Ľahké, rýchle a bezpečné zapálenie horákov len otočením gombíka alebo tlačidlom.

Indikátor zvyškového tepla - Bezpečnostný prvok, ktorý zobrazuje ktoré varné plochy sú ešte teplé a kde nie je vhodné sa dotýkať.

Programovanie ohrevu - Táto funkcia vám umožní naprogramovanie teplôt na niekoľko hodín dopredu. Vyskytuje sa len na drahších modeloch, obsahujú zároveň niekoľko predprogramovateľných funkcií: postupné varenie, prudké varenie a podobne.

Wok horák a turbo horák - Wok horák je určený priamo pre ohrev Wok panvice. Turbo horák je zase horák, ktorý podáva zvýšený výkon pri ohreve.

Hight-Light - Tento parameter označuje plochy, ktoré sa vo veľmi krátkom čase rozohrejú na maximum.

Duozóna - Funkcia na rozoznanie veľkosti hrnca a prispôsobenie varnej zóny.

Senzory - Kontrolujú aby niečo nevykypelo a reagujú hneď znížením teploty alebo vypnutím.

Poistka plameňa - Používa sa ako bezpečnostný prvok pri plynových varných doskách, pri zhasnutí plameňa.

Detská poistka - Uzamknutie tlačidiel pred nahodím zapnutím.

Okrem týchto funkcií určite oceníte aj časovač. Zaváži aj počet horákov alebo usporiadanie varných zón. Umiestnenie ovládacieho panela pre ľahké ovládanie, podsvietenie a samozrejme aj údržba.

 

Zoznam článkov