Pri zariaďovaní novej modernej kuchyne máte väčšiu voľnosť a tak namiesto tradičného sporáka môžete uprednostniť kombináciu vstavanej rúry a varnej dosky. Výber je široký – od plynových, cez sklokeramické po moderné indukčné varné dosky. Aké sú ich výhody a nevýhody a ktorá bude pre vás najlepšou voľbou? Prečítajte si, čo treba pri výbere varnej dosky zvážiť, a potom si môžete pozrieť aj naše recenzie obľúbených typov.

Zoznam podkategórií:

Najlepšie varné dosky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie varné dosky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Zozbierali sme testy varných dosiek, roztriedili ich, porovnali s recenziami a vašimi skúsenosťami. Výsledok máte teraz pred sebou. V rebríčkoch je zohľadnený aj pomer ceny a kvality. Ak máte otázky na konkrétny produkt alebo sa chcete zapojiť do diskusie, použite komentáre v spodnej časti tejto stránky. Pripravili sme pre vás aj návod, ako vybrať varnú dosku. Pozrite sa, na ktoré... Prečítať článok

Sklokeramické, indukčné, plynové - Ako vybrať varnú dosku

Sklokeramické, indukčné, plynové - Ako vybrať varnú dosku

Výber varnej dosky by mal závisieť od toho, ako často človek varí a či chce radšej ušetriť pri kúpe spotrebiča, alebo pri samotnom varení. Je na vás, či uprednostníte rýchlosť a jednoduchú reguláciu plynovej varnej dosky, alebo bezpečnosť pri indukčnej doske. V súčastnosti nájdete v... Prečítať článok

Ako vybrať varnú dosku. Plynovú, indukčnú alebo sklokeramickú?

Ako vybrať varnú dosku. Plynovú, indukčnú alebo sklokeramickú?

V súčasnosti panuje trend, že sa spotrebiče do domácnosti nevyrábajú len preto, aby poskytovali funkčné vlastnosti, ale majú tiež pridanú hodnotu v podobe pekného dizajnu. Je však dôležité, aby ste tomuto vývoju  nepodľahli  a pri výbere varných dosiek do kuchyne hľadeli najmä na... Prečítať článok

Prečo je indukčná varná doska najlepšia?

Prečo je indukčná varná doska najlepšia?

Počuli ste už o tom, že varenie na indukčnej doske je rýchlejšie, úspornejšie a bezpečnejšie? A zaujíma vás, či je to skutočne tak? Efektívne a tým pádom aj úsporné varenie na indukcii oceňuje čoraz viac kuchárov. Tepelnú energiu dokážu totiž na indukčnej varnej doske nastaviť s nevídanou... Prečítať článok

Mora VDP 645 W

Mora VDP 645 W
  • Zľava

Bosch PPQ 716B21E

Bosch PPQ 716B21E
  • Zľava

Delenie varných dosiek

Plynové - Výhodou plynovej varnej dosky je okamžitý plameň po zapnutí a rýchlosť ohrevu, ľahko sa ovládajú a rýchlo znížite teplotu ohrevu.

Elektrické - Tento typ varných dosiek vytláčajú pomaly sklokeramické a indukčné dosky. Ide o varnú dosku, ktorá má kruhové platne z liatin. Dlhšie im trvá nahrievanie a spotreba energie je väčšia.

Indukčné - Hlavnou výhodou je úspora energie, ide o ohrievanie dna hrnca alebo panvice. Pre tieto varné dosky používajte riad určený na varenie na indukčných doskách. Označenie nájdete na spodnej strane riadu.

Varenie na indukčnej varnej doske

Sklokeramické - Ovládania manuálne alebo dotykové,zapnutie varnej zóny prispôsobíte priemeru riadu. Tieto varné dosky disponujú ukazovateľom zvyškového tepla. Ľahko sa udržiavajú a čistia. Cenovo a úsporou energie patri medzi najrozšírenejšie.

Funkčne sú sklokeramické a indukčné varné dosky na približne rovnakej úrovni. Indukčné majú navrch v menšej spotrebe ale cenovo sú výhodnejšie sklokeramické varné dosky. Ak ste sa rozhodli aký typ varnej dosky je pre vás najlepší, zhrnieme si pár parametrov od ktorých sa dá pri výbere odraziť.

Parametre, na ktoré si treba pri výbere posvietiť

Typ ovládania - Na výber podľa spôsobu ovládania nájdete na trhu tri možnosti a to : mechanické, elektronické a dotykové.

Automatické zapaľovanie - Ľahké, rýchle a bezpečné zapálenie horákov len otočením gombíka alebo tlačidlom.

Indikátor zvyškového tepla - Bezpečnostný prvok, ktorý zobrazuje ktoré varné plochy sú ešte teplé a kde nie je vhodné sa dotýkať.

Programovanie ohrevu - Táto funkcia vám umožní naprogramovanie teplôt na niekoľko hodín dopredu. Vyskytuje sa len na drahších modeloch, obsahujú zároveň niekoľko predprogramovateľných funkcií: postupné varenie, prudké varenie a podobne.

Wok horák a turbo horák - Wok horák je určený priamo pre ohrev Wok panvice. Turbo horák je zase horák, ktorý podáva zvýšený výkon pri ohreve.

Hight-Light - Tento parameter označuje plochy, ktoré sa vo veľmi krátkom čase rozohrejú na maximum.

Duozóna - Funkcia na rozoznanie veľkosti hrnca a prispôsobenie varnej zóny.

Senzory - Kontrolujú aby niečo nevykypelo a reagujú hneď znížením teploty alebo vypnutím.

Poistka plameňa - Používa sa ako bezpečnostný prvok pri plynových varných doskách, pri zhasnutí plameňa.

Detská poistka - Uzamknutie tlačidiel pred nahodím zapnutím.

Okrem týchto funkcií určite oceníte aj časovač. Zaváži aj počet horákov alebo usporiadanie varných zón. Umiestnenie ovládacieho panela pre ľahké ovládanie, podsvietenie a samozrejme aj údržba.