Najlepšie detské chodítka 2024 – recenzie, test, porovnanie

Detské chodítka! Niekým milované, inými odsudzované. Premýšľate nad kúpou tejto „pomôcky“? V tom prípade vám odporúčame čítať ďalej.

Ako vybrať detské chodítko?

Povieme vám všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere toho najlepšieho detského chodítka.

Najlepšie detské chodítka

Názov Hodnotenie Detail
Legler Multifunkčný vozík Medveď   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Vtech Uč se a poznávaj   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Drevené chodítko slon   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Zopa Fiesta   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Baby Einstein s aktivitami   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Detské chodítka – recenzie

Pavúk alebo aktívne chodítko? To z dreva alebo plastu? Interaktívne alebo to bez množstva hračiek? Ak sa neviete rozhodnúť ani po prečítaní nášho návodu, dajte šancu našim recenziám detských chodítok, v ktorých sme sa pozreli na niekoľko konkrétnych kúskov.

Chodítko pre deti – áno, či nie?

I bez toho, aby ste sa o túto tému zaujímali, ste už určite natrafili na názory, že detské chodítka nie sú tou najlepšou voľbou. Na druhej strane, veď chodítka používali aj naše mamy a staré mamy a na väčšine z nás sa to nijako neprejavilo. Iba žeby áno.

Ortopédi, pediatri, fyzioterapeuti, jednoducho všetci tí, ktorí vedia o vývoji ľudského tela trochu viac ako ostatní, detské chodítka vyslovene zavrhujú (pozor, hovoríme iba o klasických chodítkach „pavúkoch“, nie o dnešných moderných aktívnych chodítkach). Dôvod je prostý. Dieťa sedí v pomerne neprirodzenej polohe a nožičky má vykrivené do boku, čím dostávajú zabrať jeho kĺby, ale i chrbtica. Navyše, dieťa získava nie najlepšie pohybové návyky.

Pri takzvanej „chôdzi“ v klasickom chodítku totiž v skutočnosti nechodí, iba sa odráža špičkami. Teraz to môže vyzerať, že vás od kúpy chodítok vyslovene odrádzame. Nie je to úplne tak. Aj tieto pomôcky môžu splniť svoj účel a pre dieťa pritom nepredstavovať žiadne nebezpečenstvo. Základom je, aby ste ich používali s rozumom.

Chodítko pre deti – odkedy je vhodné jeho používanie?

Prvou zásadou, ktorú je pri používaní chodítka nutné dodržať, je správny moment, v ktorom doň dieťa posadíte prvýkrát. Odporúčania sú rôzne. Niektorí hovoria že používanie chodítka je bezpečné od 6 mesiacov, iní spomínajú až 8 mesiacov, no a aby to nebolo jednoduché, niektoré mamičky sa pýšia, že ich ratolesť v chodítku veselo pochoduje už v 4 mesiacoch.

Chodítko pre deti s melódiou

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že každé dieťa, teda i to vaše, je individuálne. Ak už sa rozhodnete chodítko používať, tak zásadne až vtedy, keď vie vaša ratolesť úplne samostatne držať vzpriamenú hlavu i chrbátik a má dostatočne pevné nôžky. U niektorých jedincov tomu tak môže byť naozaj už v 6 mesiacoch, u iných až v spomínaných 8.

POZOR: Aby ste sa vyhli vzniku nesprávnych pohybových návykov u vášho dieťaťa, teda chodeniu po špičkách, chodítko vám odporúčame používať až vtedy, keď na podlahu dosiahne celými chodidlami.

Chodítko – prečo a ako áno

Niektoré štatistiky hovoria, že i napriek odporúčaniam lekárov chodítka používa viac ako 90 % mamičiek. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám dopátrať k originálom týchto tvrdení. Tak či onak, mnohí z rodičov po týchto pomôckach určite siahnu, pretože v istých chvíľach dokážu celej rodine podstatne uľahčiť život. Preto je dôležité vedieť, ako ich používať správne.

  • V prvom rade vaše dieťa nenechávajte v chodítku príliš dlho. Čas strávený takýmto pochodovaním by v priebehu dňa nemal presiahnuť 1 hodinu.
  • Vyberte si kvalitný produkt s nastaviteľnou výškou a sklonom, dokonalou stabilitou a všetkými možnými bezpečnostnými prvkami.
  • Nenúťte dieťa tráviť čas v chodítku, ak tak nechce samo!
  • Buďte extrémne opatrní – dieťa môže s chodítkom naraziť do nábytku, spadnúť zo schodov alebo sa v ňom prevrátiť.
  • Dieťa v chodítku nikdy nenechávajte bez dozoru!!!

Chodítko – prečo nie?

Nasledujúce negatíva so sebou detské chodítka prinášajú najmä vtedy, ak ich používate nerozumne. Medzi hlavné riziká patrí:

  • Nepriaznivý vplyv na vývoj kĺbov (najmä bedrových) a chrbtice
  • Vznik asymetrie nôh pri chôdzi
  • Nesprávne pohybové návyky
  • Stuhnutie končatín i celého tela
  • Riziko úrazu

Ako vybrať chodítko

Výber chodítka pre dieťa nie je príliš náročný proces. Rozhodnite sa pre správny typ, vyberte si vhodný materiál, zhodnoťte niekoľko základných parametrov a bezpečnostných prvkov, zvážte primeranú cenu a chodítko si môžete odviesť domov. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko dôležité.

Aké chodítko je najlepšie: klasické, aktívne, statické či závesné? 

V minulosti bol výber detských chodítok zjednodušený o jeden parameter. Všetky chodítka totiž vyzerali rovnako, resp. fungovali na rovnakom princípe. Dieťa sa posadilo do sedadla, okolo neho sa nachádzal rám na kolieskach a mohlo „pobehovať“ po okolí. Dnes si však môžete vybrať z viacerých typov chodítok, a to tých klasických, nazývaných tiež ako pavúk, takzvaných aktívnych či úplne špeciálnych modelov.

Aktívne plastové chodtko s aktivitami

Klasické chodítka – „pavúky“

Ako vyzerajú klasické chodítka alebo takzvané pavúky sme si opísali vyššie. Úvahy o tom, či je táto detská pomôcka vhodná z hľadiska zdravia, ktorým sme sa venovali v úvode nášho návodu, boli zároveň venované práve tomuto typu chodítka.

Dieťa v ňom nesedí, je skôr zavesené, nôžkami sa od zeme v podstate iba odráža, pričom ho chráni spomínaný rám. Práve kvôli nemu nedosiahne na okolité predmety, navyše, z chodítka by nemalo vypadnúť. Preto ide o celkom dobrý spôsob, ako sa svoju ratolesť „zbaviť“ aspoň na chvíľku.

Pozor, „zbavením“ nemáme na mysli, že vášho drobca necháte bez dozoru. Iba sa môžete na chvíľku otočiť k sporáku či práčke. Na druhej strane, ak to dieťa v takomto chodítku preženie s „rozbehom“, tak varuj dušu na doline! V preklade, ak máte v byte nejaké tie vázičky či iné doplnky, môžete sa s nimi rozlúčiť. Extrémne opatrní buďte najmä vtedy, keď sa vo vašom príbytku nachádzajú schody!

Aktívne chodítka

Chodítka na tlačenie, nazývané aj ako aktívne chodítka, sú novšou verziou týchto „hračiek“. Ide o maličký vozík s kolieskami, rôznymi hračkami, kockami, hrkálkami či inými interaktívnymi predmetmi a držadlom, ktorého sa dieťa chytí. Aktívne chodítka môžu byť vyhotovené aj v podobe autíčka, vláčika či iného dopraveného prostriedku a sú určené na akýsi nácvik chôdze, rozvíjanie motoriky a rôzne druhy hier so spomínanými hračkami.

Najväčšou výhodou chodítok na tlačenie je fakt, že z hľadiska zdravia nie sú pre dieťa absolútne nebezpečné. Nôžky, kĺby či chrbtica sa totiž počas ich používania nenachádzajú v nezdravej polohe. Dieťa iba prirodzene chodí, pričom sa podopiera chodítkom. Naopak, nevýhodou tejto alternatívy je nutnosť neustálej kontroly vášho drobca.

Okrúhle drevené chodítka na tlačenie

Okrúhle drevené chodítka na tlačenie sú akýmsi podtypom tých aktívnych. Ide o rám v tvare kruhu na kolieskach, ktorý na prvý pohľad pripomína klasické „pavúčie“ modely. Rozdielne je to, že sa v ňom nenachádzajú popruhy na usadenie – zavesenie dieťaťa. To teda v chodítku iba stojí, pridržiava sa o rám a pochoduje ostošesť. Na trhu sú dostupné aj plastové obmeny drevených chodítok na tlačenie, tie drevené sú však značne populárnejšie.

Aktívne choditko pre najmenšie deti

Statické detské chodítka

Statické chodítka vyzerajú takmer rovnako ako tie klasické, na rozdiel od nich však nemajú kolieska. Sú určené pre tých najmenších, cca do veku okolo 6 – 8 mesiacov, a slúžia na bezpečné usadenie dieťaťa. Aj tieto chodítka sú vybavené rôznymi hračkami či interaktívnymi panelmi, dieťa sa v nich teda môže hrať, ale i sledovať rozprávky či papať.

Skákacie chodítka

Aj v tomto prípade ide o rám s alebo bez koliesok, ktorý má trochu iný tvar. Sedadlo s popruhmi nie je osadené v základnej konštrukcii, ale zavesené na 2 či viacerých vyvýšených podperách. Vďaka tomu v ňom dieťa môže poskakovať jedna radosť. Niektoré chodítka prvotne neslúžia na skákanie, pomocou pridania niekoľkých tyčí a elastických remeňov ich však viete na takúto improvizovanú trampolínu pre najmenších prerobiť.

Závesné chodítka „do ruky“

Toto je špeciálny typ chodítka, ktoré v podstate ani nie je chodítkom v pravom slova zmysle. Ide o náprsné popruhy s remeňmi, ktoré pripevníte na dieťa. Na ich vrchnej časti sa nachádza spevnené držadlo. To držíte vy, pričom dieťa „pochoduje“.

V tomto prípade teda hovoríme skôr o pomôcke, ktorú využijete v dobe, keď sa vaše dieťa učí chodiť. Obrovskou výhodou závesných chodítok je najmä fakt, že nemusíte byť k dieťaťu zohnutí a ničiť si chrbticu. Okrem nácviku chôdze ich môžete využiť aj na turistike či pri prvých lyžiarskych pokusoch vášho drobca. Bohužiaľ, na závesné chodítka sme natrafili iba v zahraničných e-shopoch.

Multifunkčné chodítka 3v1

Pod pojmom chodítka 3v1 sa ukrývajú multifunkčné modely, ktoré sú využiteľné do približne 2 – 3 rokov dieťaťa. Ide o chodítka na štýl pavúka. Nachádza sa v nich aj sedadlo s popruhmi, ktoré však môžete prerobiť na akési hopsadlo a taktiež úplne odmontovať. Dieťa sa tak chytí rámu alebo držadla a za pomoci chodítka bude chodiť po vlastných.

Chodítka 3v1 majú zväčša i ďalšie držadlo, ktoré sa nachádza na ich zadnej strane. Staršie deti ich preto využijú ako aktívne chodítko, ktoré budú tlačiť pred sebou, a vy toto držadlo oceníte pri presúvaní dieťaťa po byte. Na niektorých kúskoch sa nachádzajú aj brzdy na kolieska, vďaka čomu jednoducho prerobíte na stoličku na kŕmenie či hranie.

Ako vybrať najlepšie chodítko pre dieťa – najdôležitejšie parametre

Materiál, stabilita, pohodlie, nosnosť, rozmery, kompaktnosť, materiály a údržba. To sú v skratke tie najdôležitejšie parametre, ktoré by ste si mali všímať pri výbere detského chodítka. Samozrejme, na úplne prvom mieste by nemala byť cena ani dizajn, ale bezpečnosť vášho dieťaťa.

Drevené aktívne chodítko

Materiál – plastové verzus drevené chodítko pre deti           

Drevené chodítka pre deti nájdete hlavne v kategórii tých aktívnych. Výhodou dreva je, že ide o prírodný, a teda i zdravší materiál. Avšak pozor, pri kúpe si pre istotu overte, ako je dané drevo upravené. Ak bude napustené rôznymi moridlami či inými chemickými prípravkami a nalakované taktiež niečím „neprírodným“, nemožno hovoriť o najlepšej alternatíve. Výhodou dreva je aj jeho robustnosť, tieto chodítka by preto mali byť automaticky o niečo stabilnejšie. Naopak, mínusom je náročnejšia údržba a drobné riziko toho, že vášmu drobcovi ostane v prstíku trieska.

Z plastu sú vyrábané hlavne chodítka – pavúky, sem-tam však natrafíte aj na plastové aktívne chodítka. Plast je jednoduchý na údržbu a ako všetci vieme, nie je úplne ekologický. Niektoré plastové modely môžu mať horšiu stabilitu, preto je lepšie siahnuť po kúsku, na ktorom sa nachádzajú aj kovové časti.

TIP: Ak sa rozhodnete pre kúpu plastového chodítka, overte si, či je vyrobené z niektorého z takzvaných „zdravých“ plastov.

Bezpečnosť

Akýkoľvek produkt, ktorý je určený pre tých najmenších, musí byť bezpečný. S bezpečnosťou súvisí najmä stabilita vami vybraného modelu. Dá sa povedať, že za dobrou stabilitou stojí najmä dostatočne široká základňa chodítka a do iste miery aj jeho hmotnosť. Tento parameter neprehliadnite pri kúpe klasických ani aktívnych kúskov.

POZOR: Príliš ľahké modely môžu byť nestabilné. Príliš ľahké a nestabilné chodítko sa môže veľmi ľahko prevrátiť!

Pri prevedení sa zamerajte na to, či sa na chodítku nenachádzajú príliš ostré hrany alebo miesta, v ktorých by sa vašej ratolesti mohla zaseknúť rúčka či prstík. Niektoré aktívne chodítka môžu byť navrhnuté tak, že na nich dieťa veľmi ľahko vylezie z prednej strany, čo nie je dobré.

Dôležité sú tiež poistky. V prípade skladacích chodítok by sa mali nachádzať na samotnej konštrukcii. Bezpečnostné poistky nájdete aj na kolieskach, ktoré nimi môžete uzamknúť, a chodítko tak využiť ako statický stolík na hranie. Poslednou súčasťou bezpečnostných prvkov sú gumené podložky na spodnej strane chodítka. Tie slúžia najmä na to, aby s ním dieťa nespadlo zo schodov. Zvyčajne sa stretnete so 4 až 6 protišmykovými podložkami.

Nosnosť, rozmery, hmotnosť a skladnosť chodítka

Nosnosť väčšiny chodítok predstavuje 9 až 12 kg, výnimočne trochu viac. Pri aktívnych chodítkach zväčša údaj o ich nosnosti nenájdete. Vo všeobecnosti sú však určené pre deti od 1 do 3 rokov, pričom ich nosnosť nezohráva až tak veľkú úlohu, keďže dieťa v takomto chodítku nesedí, iba sa oň opiera.

Aktívne chodítko – pavúk

Tradičné rozmery klasických chodítok sa pohybujú okolo 70 x 60 či 70 x 80 cm. Natrafiť môžete, samozrejme, aj na robustnejšie kúsky. Dobre si však premyslite, aké možnosti vám poskytuje váš byt. Pri pohybe v rozmernejšom chodítku bude totiž vaše dieťa potrebovať viac voľného priestoru.

Ak sa chystáte s chodítkom cestovať, určite si vyberte skladací model. Ten by zároveň nemal byť príliš ťažký, avšak pozor, ani ľahký. To by mohlo mať negatívny dopad na celkovú stabilitu chodítka.

Nastavenie výšky, sklonu a pruženia

Pri aktívnych chodítkach si všimnite, či na nich môžete nastaviť držadlo, o ktoré sa bude dieťa opierať. Výškovo nastaviteľný je väčšinou iba sklon držadla, nie jeho výška. Pri klasických chodítkach sa zamerajte na 2 parametre, a to na možnosť nastavenia ich výšky a polohy. Výškovo nastaviteľné a polohovateľné zväčša nie je sedadlo, ale samotná konštrukcia. Pamätajte, že čím viac možností vám poskytne daný produkt, tým bude pohodlnejší a tým dlhšie ho môžete využívať.

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu skákacieho chodítka, pri ktorom je sedadlo „zavesené“ v konštrukcii nad ním, mali by sa na ňom dať nastaviť stupne pruženia. Vďaka tomu môžete jednoducho ovládať, ako veľmi a či vôbec bude vaše dieťa skackať.

Kolieska

Na chodítkach sa obvykle nachádzajú celkovo 4 kolieska (2 vpredu a 2 vzadu). Vašu pozornosť upriamite na to, či sú predné kolieska otočné. Ak áno, chodítko bude lepšie ovládateľné. Všimnite si taktiež materiál, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa stretnete s gumenými alebo silikónovými kolieskami. 

Niektoré modely môžu byť vybavené aj kolieskami z plastu, alebo dreva. V prapodstate na nich nie je nič zlé, takéto chodítko však horšie priľne k povrchu a zároveň robí väčší hluk. Na kolieskach by sa preto mal nachádzať aspoň protišmykový pásik z gumy/silikónu. Neprehliadnite, či na kolieskach drží dostatočne pevne, inak môže veľmi ľahko skĺznuť.

POZOR: Všimnite si taktiež „rýchlosť“ koliesok. Hlavne väčšie a úzke kolieska z plastu a dreva zvyknú upaľovať ako divé, čo nie je vhodné hlavne pre menšie deti.

Funkcie a vybavenie chodítka

Ako sme spomenuli už niekoľkokrát, detské chodítka sú vybavené rôznymi hračkami, interaktívnymi panelmi a ďalšími doplnkami na zabavenie dieťaťa. Najčastejšie ide o rôzne stavebnice, puzzle, pexeso, hudobné nástroje, zrkadielka, leporelá, labyrinty či hlavolamy. Pri výbere zohľadnite ich počet a druh. Je lepšie, ak dané hračky neslúžia iba na hru, ale taktiež na rozvoj dieťaťa – motorika, fantázia, kreativita, logické myslenie atď.

Chodítko s interaktívnym panelom

POZOR: Pri kúpe aktívneho detského chodítka si všimnite, či ide o dievčenskú alebo chlapčenskú verziu. Na niektorých chodítkach sa totiž môžu nachádzať vyslovene chlapčenské hračky, napríklad kladivá či skrutky.

Dizajn a údržba

Z hľadiska dizajnu máte na výber naozaj pestrú škálu detských chodítok. Sú vyrábané vo všakovakých farebných prevedeniach, zväčša sa na nich nachádzajú aj rôzne detské motívy, 3D obrázky a iné estetické doplnky. Pre rodičov, ktorí inklinujú k prírode, sú tu modely drevené.

Dizajn súvisí aj s údržbou vami vybraného chodítka. Najlepšou voľbou sú 100 % umývateľné modely. Ak sa na sedadle alebo iných častiach chodítka nachádza mäkké čalúnenie, všimnite si, či je na ňom aj poťah. Ten by mal byť v ideálnom prípade odnímateľný a vhodný na pranie v práčke. Najčastejšie sa stretnete s poťahmi z polyestru či PVC, v oboch prípade ide o syntetické materiály, ktoré môžu mať rôznu kvalituPreto si overte, či sú zdravotne neškodné a príjemné na dotyk.

Sedadlo – popruhy

Ak sa rozhodnete pre kúpu klasického chodítka, zamerajte sa aj na úpravu tej časti, v ktorej bude vaše dieťa sedieť. Stretnete sa hlavne so sedadlom, ktorého spodnú časť tvoria popruhy. Všimnite si, či sa na danom modeli nachádza pohodlné operadlo, ktoré by malo podpierať celý chrbátik vášho dieťaťa.

Dôležitá je aj úprava sedadla a popruhov. Obe tieto časti by mali byť dostatočne mäkké, aby dieťa nikde netlačili. Popruhy musia byť navyše i dostatočne pružné a široké. Inak sa môžu vášmu drobcovi zarezávať do slabín.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak ste v našom návode na výber toho najlepšieho detského chodítka nenašli odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú najviac, veríme, že vám ich zodpovieme v nasledujúcich odstavcoch.

Do akého veku je možné a rozumné používať detského chodítka?

Dovtedy, kým sa doň vaše dieťa zmestí. Dôležitá je jeho nosnosť a taktiež chuť či nechuť vašej ratolesti.

Aká je priemerná cena kvalitného detského chodítka?

Cena detských chodítok sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 100 eur. Odvíja sa najmä od množstva funkcií, bezpečnostných prvkov, kvality, prevedenia, no, samozrejme, aj od popularity danej značky. Akýmsi priemerom je cena okolo 50 eur. Za ňu dostanete už celkom pekné i kvalitné kúsky.

Je rozumné kúpiť detské chodítko z druhej ruky?

Všeobecný názor na kupovanie detskej výbavičky z „druhej ruky“ je taký, že nejde o najlepší nápad. Problémom môže byť hygienická stránka veci a v prípade chodítok taktiež ich funkčnosť. Uvoľnené kolieska, opotrebované popruhy či rozbité hračky... asi sa oplatí zainvestovať tých pár eur naviac, nemyslíte? Samozrejme, výnimkou sú takmer nepoužité chodítka.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 18.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 18:43
Biba

Som spokojná s chodítkom Bright Starts, pre najmenšie detičky je to skvelá pomôcka, ktorú môžem len odporučiť. Chodítko často prenášam, keď niekam idem a je super skladné. Celkovo som spokojná s konštrukciou aj cenou.

04/10/2021 09:35
Zita

Naša malá používa vozíček Legler s motívom medveďa, ktorý je veľmi pekne spracovaný a vozí v ňom prvé kocky. Nakoľko je tam viac vecí na jednom mieste, vie sa s vozíkom pekne vyhrať. Vozík je pestrý, variabilný, pevný a stabilný, len po čase používania začal zliezať z koliesok silikónový protišmykový krúžok.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok