Najlepšie mikrovlnné rúry 2024 – recenzie, test, porovnanie

Určite neurobíte chybu, ak si mikrovlnku vyberiete podľa výsledkov nestranných testov a recenzií. My sme si preštudovali viaceré svetové rebríčky a testy mikrovlniek a zostavili sme pre vás zoznam tých najlepších modelov. Vyberte si podľa toho, čo vám vyhovuje. Vyhnite sa modelom, ktoré svojou kvalitou nedosahujú ani priemeru. Rebríček sme rozdelili na mikrovlnky vstavané a mikrovlnky volne stojace. Ak máte otázky alebo sa chcete zapojiť do diskusie, použite prosím komentáre v spodnej časti tejto stránky.

Biela mikrovlnka

Pripravili sme pre vás taktiež návod, ako si mikrovlnku vybrať. Ak budete postupovať podľa neho, určite dôjdete k želanému výsledku.

Najlepšie mikrovlnky voľne stojace

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool MCP 349 BL   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Samsung MC28H5015   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Julieta   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sencor SMW 5117BK   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Samsung MS23F301TAS   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Najlepšie vstavané mikrovlnky

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux LMS2203EMX   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch BFL634GS1   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Victoria   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Hisense BIM325GI63DBG   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Siguro MO-B150B   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Mikrovlnné rúry – recenzie

Vstavaná alebo voľne stojaca mikrovlnka? Je lepšia značka Whirlpool, Samsung, Beko, Bosch alebo Sencor? Niekoľko obľúbených modelov sme sa rozhodli vyskúšať a pripravili sme pre vás recenzie. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Ako vybrať mikrovlnku

Hlavnou funkciou mikrovlnky je ohrievanie jedla, okrem toho však dnešné modely oplývajú množstvom inovatívnych a praktických funkcií, ktoré sa v kuchyni rozhodne zídu. Keďže je výber pomerne široký, orientovať sa v množstve produktov väčšina ľudí nedokáže. Viete, aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať a aké funkcie? Aký je ideálny výkon mikrovlnky? Zaujímať vás určite bude aj to, či je pri výbere dôležitý objem.

Umiestnenie mikrovlnnej rúry

Na výber máte vstavanú mikrovlnnú rúru, ktorú môžete zapracovať do priestoru kuchynskej linky, a voľne stojacu mikrovlnku. Každá má, samozrejme, svoje výhody.
Zabudovaná mikrovlnka vám ušetrí miesto v kuchyni a stane sa jej dizajnovým doplnkom. Rovnako ako v prípade vstavanej chladničky, aj pri mikrovlnke treba myslieť na prítomnosť elektrickej zásuvky v blízkosti daného miesta a takisto na to, aby bolo miesto dostatočne odvetrávané.

Vstavaná mikrovlnka

Pekným doplnkom môže byť taktiež voľne stojaca mikrovlnka, ktorá potrebuje v kuchyni praktické (aby nezavadzala) a vdzušné miesto kvli odvetrávaniu. Voľne stojacu mikrovlnku môžete ľubovoľne premiestňovať.

Výkon a príkon mikrovlnnej rúry

Výkon mikrovlnky vám napovie, ako rýchlo bude jedlo zohriate alebo pripravené. U klasických mikrovlniek je výkon približne 600 – 1 200 W. Čím vyšší výkon, tým bude jedlo pripravené, zohriate rýchlejšie.

Príkon vám napovie, akú spotrebu elektrickej energie mikrovlnka má. Hodnoty výkonu a príkonu sú často podobné. Príkon sa pohybuje v rozmedzí od 700 do 3 000 W. Na príkon majú vplyv aj rôzne funkcie, ktorými moderné mikrovlnné rúry disponujú (gril, rozmrazovanie). Najlepšie sú mikrovlnky s čo najvyšším výkonom a čo najnižším alebo rovnakým príkonom.

Mikrovlnná rúra a objem

Objem mikrovlnky sa pohybuje od 14 do 40 l. Za malé mikrovlnky sú považované tie s objemom 14 až 20 l, mikrovlnky s objemom nad 32 l sú rozmernejšie. Do malých nič viac ako tanier nedostanete, do väčších okrem taniera vložíte aj rozmernejšie podnosy, plechy či misky. Otočný tanier má zvyčajne priemer 24 až 32 cm, pri väčších mikrovlnkách je aj tanier väčší.

Ohrievanie jedla v mikrovlnke

Energetická trieda

Údaj hovoriaci o spotrebe elektrickej energie daného spotrebiča sa označuje písmenami A, B, C, D. Kategória A je najšetrnejšou, D zas najmenej šetrnou. S výrobkom s označením A+++ ušetríte oproti kategórii D až o 50 % elektrickej energie viac.

Špeciálne funkcie mikrovlniek

Klasické mikrovlnky slúžia predovšetkým na zohriatie, prípadne prípravu jedla. Multifunkčné mikrovlnky však toho dokážu omnoho viac.

Mikrovlnka dokáže nahradiť rúru na pečenie, v prípade, že disponuje touto možnosťou, môžete v nej upiecť mäso či koláč. Pečenie je rýchlejšie, pretože objem je menší a koncentrácia horúceho vzduchu vo vnútri je omnoho účinnejšia vďaka mikrovlnám.

Samozrejmosťou je, v prípade klasických aj multifunkčných mikrovlniek, rozmrazovanie. Jednou zo špecifických funkcií je funkcia Jet Defrost, potraviny sú vďaka nej rozmrazené až 7x rýchlejšie ako pri bežnom rozmrazovaní. Multifunkčné modely oplývajú možnosťou grilovania či varenia.

Mikrovlnka

Pri použití funkcie Crisp mikrovlnka využíva grilovanie, zapekanie a varenie naraz. Jedlo je vďaka tomu skutočne chrumkavé a dokonale pripravené. So špeciálnou panvicou bude použitie tejto funkcie ešte lepšie. Funkcia teplo – vzduch rovnomerne rozvádza teplo po celom objeme mikrovlnnej rúry a vďaka ohrevu je možné pripraviť pokrm rýchlo a chutne. Steam funkcia, teda varenie parenie, oceníte pri zdravom stravovaní. Funkcia môže mať aj funkciu samočistenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri výbere spotrebiča sú dôležité nielen jeho technické parametre a teoretické údaje, ale aj praktické využitie. Pred kúpou mikrovlnky by ste si preto mali zodpovedať niekoľko základných otázok.

Je lepšia voľne stojaca alebo vstavaná mikrovlnka?

Pokiaľ chcete šetriť priestorom a plánujete kuchyňu so vstavanými spotrebičmi, je, samozrejme, vhodnejšou voľbou vstavaná mikrovlnka. Voľne stojaca mikrovlnka vám poskytne väčšiu mobilitu, zvyčajne ide aj o lacnejšiu voľbu.

Ktorý typ ovládania je praktickejší – dotykový alebo manuálny?

Ak máte tú možnosť, vyberte si radšej model s manuálnym ovládaním. Poľahky s ním nastavíte čas ohrevu/rozmrazovania i čas a nebudete sa musieť zaoberať pravidelným čistením dotykového displeja.

Aký objem je vhodný pre 4-člennú rodinu?

V prípade, že chcete v mikrovlnke iba ohrievať jedlo, postačí vám objem 20 až 24 litrov. Ide o zlatú strednú cestu, ktorá vám umožní ohrievať aj väčšie porcie. Pokiaľ chcete mikrovlnku používať aj na rozmrazovanie väčších kusov mäso, musíte sa poobzerať po modeloch s objemom nad 24 litrov. Dôležitá je aj veľkosť taniera, minimálna je 25 cm.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Akú mikrovlnnú rúru? Samsung, Whirlpool alebo Electrolux

Akú mikrovlnnú rúru? Samsung, Whirlpool alebo Electrolux

V súčasnosti mikrovlnky obsahujú množstvo inovatívnych a praktických funkcií. Výber je vskutku široký, preto treba vedieť, podľa čoho mikrovlnku vyberať. Odpovedzte si na otázky, aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať, aké funkcie mikrovlnka ponúka, je dôležitý objem mikrovlnky či to,... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Mikrovlnka nefunguje – najčastejšie poruchy/chyby mikrovlnných rúr

Mikrovlnka nefunguje – najčastejšie poruchy/chyby mikrovlnných rúr

Mikrovlnka je v mnohých domácnostiach najvyťaženejším kuchynským spotrebičom. Jedlo a nápoje sa v nej dajú nielen zohrievať, ale aj variť a pripravovať. Mikrovlnka má široké využitie, môže si ju dovoliť takmer každý a aj jej životnosť je pomerne dlhá, v priemere 7 – 10 rokov. Po rokoch... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 30.06.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/08/2022 17:02
Ivanka

Za tú cenu je výborná mikrovlnka SENCOR SMW 1717WH. Má moderný dizajn, jednoduché ovládanie a celkom fajn výkon. Na ohrievanie a rozmrazovanie jedla úplne stačí. Mne osobne viac vyhovuje ovládanie prostredníctvom otočných voličov, než prostredníctvom tlačidiel. Mikrovlnku máme už dlhší čas a zatiaľ funguje bez akýchkoľvek problémov. Rozmerovo je tiež fajn.

18/05/2022 16:38
Bibika

Vsadili sme na pomerne lacnú mikrovlnku BEKO MOC20100W, zaujal nás jej dizajn, ja osobne má radšej ovládanie cez kolieska než cez tlačidlá. Obsluha je vďaka tomu naozaj jednoduchá. Vadí mi snáď len hlasnejšie ukončenie ohrevu. Pomer ceny a výkonu je však super.

04/01/2022 20:43
Zuzinka G.

Kúpili sme si mikrovlnku INDESIT MWI 122.2 X, vyzerá krásne, ale zatiaľ ju nemáme namontovanú. Mínusom je neprehľadný návod. Pomer ceny, výkonu a kvality spracovania je výborný, no zhodnotiť produkt budem vedieť až po namontovaní a dlhšom používaní.

04/01/2022 10:08
Denisa

Kvalitná a veľmi elegantná mikrovlnka je Klarstein Luminance Prime 900W. Páči sa mi jej dizajn, jednoduchosť línií aj ovládania, veľkosť vnútorného priestoru... Mikrovlnka je veľmi dobre spracovaná, zatiaľ je bez akejkoľvek chyba a na žiadne negatíva som neprišla. Výkon je dostatočný pre rýchle a dobré ohriatie akéhokoľvek jedla.

13/12/2021 10:27
Gitka R.

Mikrovlnku ECG MTD 2390 VGSS máme cca. mesiac a zatiaľ sme spokojní, hoci nás mrzí, že sa v nej nedajú kvalitne urobiť pukance, ktoré obľubujeme. Stará mikrovlnka to zvládala lepšie. Inak je mikrovlnka šikovná, ohrev jedla je dobrý a za tie peniaze sa jej v podstate neoplatí niečo vytknúť. Obsluha je jednoduchá a mikrovlnka vyzerá celkom fajn.

12/12/2021 08:53
Gabika

Bosch BFL523MS0 je lacná mikrovlnka s dostatočnou výbavou. Páči sa mi nerezové vnútro, jednoduchá obsluha, slušný výkon a dobrý ohrev jedla. Vyhovuje mi aj rozmerovo, nakoľko som hľadala niečo menšie a kompaktné. Chod má tichý, na kuchynskej linke vyzerá krásne, takže som spokojná.

11/11/2021 10:43
Zita

ja mam volne stojacu od oravy

10/11/2021 07:59
Soňa

ja mam doma tak isto volne stojacu mikrovlku

08/11/2021 09:44
Bea

za mna volne stojaca

03/11/2021 16:29
Adriana

Páčilo sa mi prevedenie mikrovlnky Gorenje BM 300 X, no sklamalo ma, že výkon ohrevu je nižší, než som čakala. Inak sa mikrovlnka ľahko ovláda a za tú cenu pracuje spoľahlivo a ticho. Vnútrajšok je dosť malý, takže ak máte väčšie taniere, odporúčam si to premyslieť, či bude tento model pre vás vhodnou voľbou.

03/11/2021 10:31
Nin

ja mama volne stojacu mikrovlnku, mozno keby nemim kuchynu dam zabudovanu

03/11/2021 08:39
Jana

Som v rozpakoch z mikrovlnky Panasonic NN-DF383BEPG, zohrievanie jedla je rýchle a rovnomerné, nie je tu točiaci sa tanier, čo mi vyhovuje a k dispozícii je veľa funkcií. Z boku mikrovlnky sú zárezy pre vloženie plechu… Avšak, mikrovlnka má aj svoje mínusy, návod je veľmi slabý, grilovacia mriežka vyzerá chabo, tlačidlá sú nepodsvietené a rozmrazuje horšie než moja stará mikrovlnka.

04/07/2021 13:56
Brigita

Mám voľne stojacu mikrovlnnú rúru Samsung F300G MS23F301TAS. Vyhovuje mi jej pekný dizajn, jednoduché ovládanie i šikovné funkcie. Mikrovlnka má veľký vnútorný priestor a dá sa vypnúť na minimálnu spotrebu. Spotrebič sa ľahko čistí, má pomerne tichý chod a dobre zohrieva aj jedlo, nielen tanier. :-) Plus dávam za praktické otváranie dvierok, rýchlosť ohrevu či doplnkové funkcie ako je napríklad gril. Som spokojná a dúfam, že mi bude dlho slúžiť.

31/03/2020 18:05
julka

hlasujem za volne stojacie, konkretne za nasu nerezovu krasku samsung

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok