Najlepšie mikrovlnné rúry 2021 – recenzie, test, porovnanie

Určite neurobíte chybu, ak si mikrovlnku vyberiete podľa výsledkov nestranných testov a recenzií. My sme si preštudovali viaceré svetové rebríčky a testy mikrovlniek a zostavili sme pre vás zoznam tých najlepších modelov. Vyberte si podľa toho, čo vám vyhovuje. Vyhnite sa modelom, ktoré svojou kvalitou nedosahujú ani priemeru. Rebríček sme rozdelili na mikrovlnky vstavané a mikrovlnky volne stojace. Ak máte otázky alebo sa chcete zapojiť do diskusie, použite prosím komentáre v spodnej časti tejto stránky.

Biela mikrovlnka

Pripravili sme pre vás taktiež návod, ako si mikrovlnku vybrať. Ak budete postupovať podľa neho, určite dôjdete k želanému výsledku.

Najlepšie mikrovlnky voľne stojace

Názov Hodnotenie Detail
Samsung F300G MS23F301TAS   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Samsung MS23F301TAS   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Beko MOC 20100 W   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Panasonic NN-DF383BEPG   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Sencor SMW 1717WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Najlepšie vstavané mikrovlnky

Názov Hodnotenie Detail
Bosch BFL523MS0   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Beko MGB 25332 BG   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Indesit MWI 122.2 X   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Bosch BFL634GS1   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Klarstein Victoria 25   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Gorenje BM 300 X   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Mikrovlnné rúry – recenzie

Vstavaná alebo voľne stojaca mikrovlnka? Je lepšia značka Whirlpool, Samsung, Beko, Bosch alebo Sencor? Niekoľko obľúbených modelov sme sa rozhodli vyskúšať a pripravili sme pre vás recenzie. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Ako vybrať mikrovlnku

Hlavnou funkciou mikrovlnky je ohrievanie jedla, okrem toho však dnešné modely oplývajú množstvom inovatívnych a praktických funkcií, ktoré sa v kuchyni rozhodne zídu. Keďže je výber pomerne široký, orientovať sa v množstve produktov väčšina ľudí nedokáže. Viete, aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať a aké funkcie? Aký je ideálny výkon mikrovlnky? Zaujímať vás určite bude aj to, či je pri výbere dôležitý objem.

Umiestnenie mikrovlnnej rúry

Na výber máte vstavanú mikrovlnnú rúru, ktorú môžete zapracovať do priestoru kuchynskej linky, a voľne stojacu mikrovlnku. Každá má, samozrejme, svoje výhody.
Zabudovaná mikrovlnka vám ušetrí miesto v kuchyni a stane sa jej dizajnovým doplnkom. Rovnako ako v prípade vstavanej chladničky, aj pri mikrovlnke treba myslieť na prítomnosť elektrickej zásuvky v blízkosti daného miesta a takisto na to, aby bolo miesto dostatočne odvetrávané.

Vstavaná mikrovlnka

Pekným doplnkom môže byť taktiež voľne stojaca mikrovlnka, ktorá potrebuje v kuchyni praktické (aby nezavadzala) a vdzušné miesto kvli odvetrávaniu. Voľne stojacu mikrovlnku môžete ľubovoľne premiestňovať.

Výkon a príkon mikrovlnnej rúry

Výkon mikrovlnky vám napovie, ako rýchlo bude jedlo zohriate alebo pripravené. U klasických mikrovlniek je výkon približne 600 – 1 200 W. Čím vyšší výkon, tým bude jedlo pripravené, zohriate rýchlejšie.

Príkon vám napovie, akú spotrebu elektrickej energie mikrovlnka má. Hodnoty výkonu a príkonu sú často podobné. Príkon sa pohybuje v rozmedzí od 700 do 3 000 W. Na príkon majú vplyv aj rôzne funkcie, ktorými moderné mikrovlnné rúry disponujú (gril, rozmrazovanie). Najlepšie sú mikrovlnky s čo najvyšším výkonom a čo najnižším alebo rovnakým príkonom.

Mikrovlnná rúra a objem

Objem mikrovlnky sa pohybuje od 14 do 40 l. Za malé mikrovlnky sú považované tie s objemom 14 až 20 l, mikrovlnky s objemom nad 32 l sú rozmernejšie. Do malých nič viac ako tanier nedostanete, do väčších okrem taniera vložíte aj rozmernejšie podnosy, plechy či misky. Otočný tanier má zvyčajne priemer 24 až 32 cm, pri väčších mikrovlnkách je aj tanier väčší.

Ohrievanie jedla v mikrovlnke

Energetická trieda

Údaj hovoriaci o spotrebe elektrickej energie daného spotrebiča sa označuje písmenami A, B, C, D. Kategória A je najšetrnejšou, D zas najmenej šetrnou. S výrobkom s označením A+++ ušetríte oproti kategórii D až o 50 % elektrickej energie viac.

Špeciálne funkcie mikrovlniek

Klasické mikrovlnky slúžia predovšetkým na zohriatie, prípadne prípravu jedla. Multifunkčné mikrovlnky však toho dokážu omnoho viac.

Mikrovlnka dokáže nahradiť rúru na pečenie, v prípade, že disponuje touto možnosťou, môžete v nej upiecť mäso či koláč. Pečenie je rýchlejšie, pretože objem je menší a koncentrácia horúceho vzduchu vo vnútri je omnoho účinnejšia vďaka mikrovlnám.

Samozrejmosťou je, v prípade klasických aj multifunkčných mikrovlniek, rozmrazovanie. Jednou zo špecifických funkcií je funkcia Jet Defrost, potraviny sú vďaka nej rozmrazené až 7x rýchlejšie ako pri bežnom rozmrazovaní. Multifunkčné modely oplývajú možnosťou grilovania či varenia.

Mikrovlnka

Pri použití funkcie Crisp mikrovlnka využíva grilovanie, zapekanie a varenie naraz. Jedlo je vďaka tomu skutočne chrumkavé a dokonale pripravené. So špeciálnou panvicou bude použitie tejto funkcie ešte lepšie. Funkcia teplo – vzduch rovnomerne rozvádza teplo po celom objeme mikrovlnnej rúry a vďaka ohrevu je možné pripraviť pokrm rýchlo a chutne. Steam funkcia, teda varenie parenie, oceníte pri zdravom stravovaní. Funkcia môže mať aj funkciu samočistenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri výbere spotrebiča sú dôležité nielen jeho technické parametre a teoretické údaje, ale aj praktické využitie. Pred kúpou mikrovlnky by ste si preto mali zodpovedať niekoľko základných otázok.

Je lepšia voľne stojaca alebo vstavaná mikrovlnka?

Pokiaľ chcete šetriť priestorom a plánujete kuchyňu so vstavanými spotrebičmi, je, samozrejme, vhodnejšou voľbou vstavaná mikrovlnka. Voľne stojaca mikrovlnka vám poskytne väčšiu mobilitu, zvyčajne ide aj o lacnejšiu voľbu.

Ktorý typ ovládania je praktickejší – dotykový alebo manuálny?

Ak máte tú možnosť, vyberte si radšej model s manuálnym ovládaním. Poľahky s ním nastavíte čas ohrevu/rozmrazovania i čas a nebudete sa musieť zaoberať pravidelným čistením dotykového displeja.

Aký objem je vhodný pre 4-člennú rodinu?

V prípade, že chcete v mikrovlnke iba ohrievať jedlo, postačí vám objem 20 až 24 litrov. Ide o zlatú strednú cestu, ktorá vám umožní ohrievať aj väčšie porcie. Pokiaľ chcete mikrovlnku používať aj na rozmrazovanie väčších kusov mäso, musíte sa poobzerať po modeloch s objemom nad 24 litrov. Dôležitá je aj veľkosť taniera, minimálna je 25 cm.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Akú mikrovlnnú rúru? Samsung, Whirlpool alebo Electrolux

Akú mikrovlnnú rúru? Samsung, Whirlpool alebo Electrolux

V súčasnosti mikrovlnky obsahujú množstvo inovatívnych a praktických funkcií. Výber je vskutku široký, preto treba vedieť, podľa čoho mikrovlnku vyberať. Odpovedzte si na otázky, aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať, aké funkcie mikrovlnka ponúka, je dôležitý objem mikrovlnky či to,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 30.06.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 12.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/07/2021 13:56
Brigita

Mám voľne stojacu mikrovlnnú rúru Samsung F300G MS23F301TAS. Vyhovuje mi jej pekný dizajn, jednoduché ovládanie i šikovné funkcie. Mikrovlnka má veľký vnútorný priestor a dá sa vypnúť na minimálnu spotrebu. Spotrebič sa ľahko čistí, má pomerne tichý chod a dobre zohrieva aj jedlo, nielen tanier. :-) Plus dávam za praktické otváranie dvierok, rýchlosť ohrevu či doplnkové funkcie ako je napríklad gril. Som spokojná a dúfam, že mi bude dlho slúžiť.

31/03/2020 18:05
julka

hlasujem za volne stojacie, konkretne za nasu nerezovu krasku samsung

Pridať komentár