Tipy na darčeky - darčekový sprievodca, vianoce 2019

Najlepšie mikrovlnné rúry 2019 - veľký test a porovnanie

Určite neurobíte chybu, ak si mikrovlnku vyberiete podľa výsledkov nestranných testov a recenzií. My sme si preštudovali viaceré svetové rebríčky a testy mikrovlniek a zostavili sme pre vás zoznam tých najlepších modelov. Vyberte si podľa toho, čo vám vyhovuje. Vyhnite sa modelom, ktoré svojou kvalitou nedosahujú ani priemeru. Rebríček sme rozdelili na mikrovlnky vstavané a mikrovlnky volne stojace. Ak máte otázky alebo sa chcete zapojiť do diskusie, použite prosím komentáre v spodnej časti tejto stránky.

Biela mikrovlnka

Pripravili sme pre vás taktiež návod, ako si mikrovlnku vybrať. Ak budete postupovať podľa neho, určite dôjdete k želanému výsledku.

Najlepšie mikrovlnky voľnestojace

Najlepšie vstavané mikrovlnky

Recenzie na voľne stojace stojace mikrovlnky

Recenzie na vstavané mikrovlnky

Ako vybrať mikrovlnku

Hlavnou funkciou mikrovlnky je ohrievanie jedla, okrem toho však dnešné modely oplývajú množstvom inovatívnych a praktických funkcií, ktoré sa v kuchyni rozhodne zídu. Keďže je výber pomerne široký, orientovať sa v množstve produktov väčšina ľudí nedokáže. Viete, aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať a aké funkcie? Aký je ideálny výkon mikrovlnky? Zaujímať vás určite bude aj to, či je pri výbere dôležitý objem.

Umiestnenie mikrovlnnej rúry

Na výber máte vstavanú mikrovlnnú rúru, ktorú môžete zapracovať do priestoru kuchynskej linky, a voľne stojacu mikrovlnku. Každá má, samozrejme, svoje výhody.
Zabudovaná mikrovlnka vám ušetrí miesto v kuchyni a stane sa jej dizajnovým doplnkom. Rovnako ako v prípade vstavanej chladničky, aj pri mikrovlnke treba myslieť na prítomnosť elektrickej zásuvky v blízkosti daného miesta a takisto na to, aby bolo miesto dostatočne odvetrávané.

Vstavaná mikrovlnka

Pekným doplnkom môže byť taktiež voľne stojaca mikrovlnka, ktorá potrebuje v kuchyni praktické (aby nezavadzala) a vdzušné miesto kvli odvetrávaniu. Voľne stojacu mikrovlnku môžete ľubovoľne premiestňovať.

Výkon a príkon mikrovlnnej rúry

Výkon mikrovlnky vám napovie, ako rýchlo bude jedlo zohriate alebo pripravené. U klasických mikrovlniek je výkon približne 600 – 1 200 W. Čím vyšší výkon, tým bude jedlo pripravené, zohriate rýchlejšie.

Príkon vám napovie, akú spotrebu elektrickej energie mikrovlnka má. Hodnoty výkonu a príkonu sú často podobné. Príkon sa pohybuje v rozmedzí od 700 do 3 000 W. Na príkon majú vplyv aj rôzne funkcie, ktorými moderné mikrovlnné rúry disponujú (gril, rozmrazovanie). Najlepšie sú mikrovlnky s čo najvyšším výkonom a čo najnižším alebo rovnakým príkonom.

Mikrovlnná rúra a objem

Objem mikrovlnky sa pohybuje od 14 do 40 l. Za malé mikrovlnky sú považované tie s objemom 14 až 20 l, mikrovlnky s objemom nad 32 l sú rozmernejšie. Do malých nič viac ako tanier nedostanete, do väčších okrem taniera vložíte aj rozmernejšie podnosy, plechy či misky. Otočný tanier má zvyčajne priemer 24 až 32 cm, pri väčších mikrovlnkách je aj tanier väčší.

Ohrievanie jedla v mikrovlnke

Energetická trieda

Údaj hovoriaci o spotrebe elektrickej energie daného spotrebiča sa označuje písmenami A, B, C, D. Kategória A je najšetrnejšou, D zas najmenej šetrnou. S výrobkom s označením A+++ ušetríte oproti kategórii D až o 50 % elektrickej energie viac.

Špeciálne funkcie mikrovlniek

Klasické mikrovlnky slúžia predovšetkým na zohriatie, prípadne prípravu jedla. Multifunkčné mikrovlnky však toho dokážu omnoho viac.

Mikrovlnka dokáže nahradiť rúru na pečenie, v prípade, že disponuje touto možnosťou, môžete v nej upiecť mäso či koláč. Pečenie je rýchlejšie, pretože objem je menší a koncentrácia horúceho vzduchu vo vnútri je omnoho účinnejšia vďaka mikrovlnám.

Samozrejmosťou je, v prípade klasických aj multifunkčných mikrovlniek, rozmrazovanie. Jednou zo špecifických funkcií je funkcia Jet Defrost, potraviny sú vďaka nej rozmrazené až 7x rýchlejšie ako pri bežnom rozmrazovaní. Multifunkčné modely oplývajú možnosťou grilovania či varenia.

Mikrovlnka

Pri použití funkcie Crisp mikrovlnka využíva grilovanie, zapekanie a varenie naraz. Jedlo je vďaka tomu skutočne chrumkavé a dokonale pripravené. So špeciálnou panvicou bude použitie tejto funkcie ešte lepšie. Funkcia teplo – vzduch rovnomerne rozvádza teplo po celom objeme mikrovlnnej rúry a vďaka ohrevu je možné pripraviť pokrm rýchlo a chutne. Steam funkcia, teda varenie parenie, oceníte pri zdravom stravovaní. Funkcia môže mať aj funkciu samočistenie.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Akú mikrovlnnú rúru? Samsung, Whirlpool alebo Electrolux

Akú mikrovlnnú rúru? Samsung, Whirlpool alebo Electrolux

V súčasnosti mikrovlnky obsahujú množstvo inovatívnych a praktických funkcií. Výber je vskutku široký, preto treba vedieť, podľa čoho mikrovlnku vyberať. Odpovedzte si na otázky, aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať, aké funkcie mikrovlnka ponúka, je dôležitý objem mikrovlnky či to,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.8%)

Pridať komentár