Najlepšie šijacie stroje 2024 – recenzie, test, porovnanie

Zaujímate sa o krajčírske remeslo? Rozhodli ste sa, že vaším hobby sa stane šitie? Alebo len občas potrebujete zaplátať nejakú dierku na oblečení či ušiť niečo nutne pre seba? V takom prípade uvažujete správne, že šijací stroj je niečo, čo sa vám rozhodne môže hodiť. Ak vás omrzeli kúsky nakúpené v obchodoch a chcete preveriť svoje schopnosti, ušiť niečo svoje, elektrický alebo mechanický šijací stroj sú pre vás najlepšia voľba.

Ako vybrať šijací stroj?

Vyrobiť si niečo za pomoci svojich schopností a zručností je vždy skvelý pocit. A dnes sa podomácky vyrobené produkty stávajú trendom. To platí i o oblečení. Šitie či krajčírstvo sa pomaly, ale isto stáva remeslom na ústupe. Pritom vedieť ušiť unikátne kúsky, ktoré nenájdete naskladané rádovo v stovkách kusov v obchodoch, je naozaj vzácne.

V živote sa neraz naskytne aj situácia, kedy sú krajčírske zručnosti nad zlato. A reč nie je iba o vreckách na úbor či topánky pre vaše ratolesti do školy. So šijacím strojom ušijete rúška či rukavice, šály, čiapky, šaty, kostýmy a mnoho iného – na čo máte zručnosti. Aby sme vám pomohli s výberom správneho šijacieho stroja, pripravili sme si pre vás výber najlepších modelov. Takisto vám pomôžeme sa zorientovať v tom, aké šijacie stroje poznáme, aké majú funkcie, a ktoré parametre sledovať. Nebojte sa, výber nie je až taký zložitý.

Najlepšie šijacie stroje

Názov Hodnotenie Detail
Singer C 620 L   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Brother V3LE   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Veritas 1336 Rosa   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Brother FS70WTX   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Šijacie stroje – recenzie

Či už sa chystáte používať šijací stroj ako pracovný nástroj alebo jen občas, pretože je šitie vaša záľuba, mali by ste nad výberom porozmýšľať. Vhodnou voľbou by mohol byť niektorý z recenzovaných modelov. Otestovali sme rôzne, medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené modely.

Odpovedzte si na tieto základné otázky:

Ako často plánujete šijací stroj používať?

Kupujete šijací stroj pre začiatočníkov? Hľadáte šijací stroj pre pokročilých? Potrebujete skladný malý šijací stroj? Zvážte, či šijací stroj budete využívať na pracovné účely, alebo sa chcete šitiu venovať v rámci voľného času. Prípadne, skutočne potrebujete z času na čas ušiť nejaký ten doplnok či malý kúsok oblečenia, alebo upraviť kúsok šiat. Rozhodne pre taký účel nepotrebujete najlepší šijací stroj na trhu. Ak so šitím začínate, nemusíte okamžite vlastniť stroj so všetkými modernými funkciami. Od tejto otázky často závisí aj cenový strop.

Aký je váš cenový strop?

S nízkym rozpočtom nečakajte na to, že dostanete to najlepšie na trhu. V tomto segmente sa vyvarujte neznámych a podozrivo lacných značiek. Ak kupujete šijací stroj z druhej ruky, uistite sa, že je v záruke alebo si ho poriadne odskúšajte. V každej cenovej kategórii nájdete aj kvalitnejšie, ale aj menej kvalitné modely. Záleží však v prvom rade na vás, pre koho a za akým účelom stroj kupujete.

Šijací stroj pre pokročilých

Akú značku šijacieho stroja si vybrať?

Tak ako v každom segmente, aj tu nájdete výrobcov, ktorých kvalita je overená rokmi praxe a stabilne si ju držia. Dôležité je, aby ste mali o stroji všetky informácie. Ideálne je šijací stroj kupovať fyzicky priamo v obchode. Ak to nie je možné, potom sa zamerajte na značky ako Singer, Janome či Brother. Ich kvalita je na pomerne vysokej úrovni a nie sú ani cenovo úplne vysoko.

Ak už budete potrebovať nákup kvalitnejšieho profi šijacieho stroja, rezonovať vám môžu značky, ako JukiBerninaPfaff či Toyota. Medzi výrobcov profi strojov sa radí takisto Husqvarna. Tieto stroje sú už vhodné aj pre profesionálne krajčírky alebo krajčírov.

Mechanické šijacie stroje

Hovorí sa im aj manuálne šijacie stroje. Ovládajú sa mechanicky a pre začiatočníkov sú skvelou školou. Často fungujú na princípe otočných koliesok. Klasické modely nemajú žiadne automatické zapošitie alebo špeciálne automatizované funkcie. Nastaviť si môžete dĺžku a šírku stehu. Ovládajú sa za pomoci spomínaných koliesok a páčok. Nejaké tlačidlá zbytočne nehľadajte. Určené sú tieto stroje na domáce a občasné šitie odevov či ich úpravy. Vyznačujú sa zložitejšou manipuláciou a takisto ovládaním, ktoré je potrebné sa precízne naučiť. O nevýhodách však nemožno hovoriť, pretože takto, jednoducho, mechanické šijacie stroje fungujú. Oproti elektrickým však nimi vykonáte omnoho menej druhov stehov.

Elektrické šijacie stroje

Ide o moderné šijacie stroje, ktoré ovládate za pomoci tlačidiel. Riadené sú elektronickými – počítačovými doskami. Tento šijací stroj má motor, ktorý poháňate nožným pedálom alebo jednoducho nastavením rýchlosti cez regulátor. Regulovať môžete jeho rýchlosť tlakom na pedál, ktorý naň vyviniete, alebo spomínaným nastavením rýchlosti na stroji. Nastavovať môžete typ stehu, jeho šírku a dĺžku. Zvládajú aj komplikovanejšie alebo dekoratívne stehy. Mnohé moderné šijacie stroje majú aj funkciu automatického orezu nite alebo automatické zapošitie či automatické navliekanie nite.

Elektrický šijací stroj

Do kategórie elektronických šijacích strojov patria aj čisto počítačové stroje, ktoré majú ešte viac funkcií. Poznajú napríklad viac druhov stehov, čo využijú hlavne ľudia, ktorí sa šitím živia. Ovládajú sa za pomoci tlačidiel či dotykového displeja alebo touchpadu.

Šijacie stroje overlock a coverlock

Dva anglické pojmy, ktoré predstavujú samostatný typ, resp. špecifický typ šijacieho stroja. Rozdiel je v prevedení samotného stehu. Overlock – takýto druh prístroja zabezpečuje lineárne zakončovanie švu na látke. Ide skôr o samostatný šijací stroj, ktorý je viac či menej doplnkom k elektrickému alebo mechanickému.

V slovenskom žargóne bude tento druh prístroja možno známejší ako obnitkovací šijací stroj. Disponuje automatickým orezom švu, a teda stroj oreže látku tak, že vytvorí profesionálne a čisté okraje. Na klasickom šijacom stroji zaberie takéto obnitkovávanie viac času. Samozrejme, podľa šikovnosti, dosiahnuť overlockový steh je za pomoci tohto prístroja jednoduchšie. Typickým príkladom sú deky, ktoré majú lemované okraje. To je výsledok práve overlock stehu.

Coverlock je zasa stroj, ktorý robí prádlové stehy, iným slovom krycie. Okraje rukávov alebo spodný lem tričiek. Ide o hrubšiu časť odevu, kedy coverlockový steh prekryje okraj a tričko je tak zakončené husto prešitým stehom. Šitie s takýmito prístrojmi (overlock – coverlock) je náročnejšie, keďže okrem tlačidla musíte v prípade overlocku i coverlocku prednastaviť aj hrúbku ihly a prevliecť musíte i nite. Využívať môže overlock i coverlock aj 3 až 4 nite súčasne. Výsledok je však profesionálny.

Kombinované šijacie a vyšívacie stroje

Ide o kategóriu najuniverzálnejších a zároveň najdrahších krajčírskych strojov na trhu. Nielenže vám umožňujú plne automatické šitie so všetkými modernými funkciami, ale takisto poslúžia aj ako vyšívacie stroje. Trik je v tom, že hoci sú tieto stroje drahšie, kupujete 2v1. Sledovať však musíte viacero parametrov. Tieto stroje sú však už vhodné pre profesionálnych krajčírov, ktorí šijú vo veľkom a denne alebo sa špecializujú okrem klasického šitia napríklad aj na vyšívanie.

KOmbinovaný vintage šijací stroj

Hlavné rozdiely medzi mechanickým a elektrickým šijacím strojom

Mechanický, či elektrický šijací stroj? Pozrite si rozdiely medzi nimi, ktoré vám napovedia, ktorý je pre vás vhodnejší.

Počet stehov

Pri elektrickom šijacom stroji máte okrem najdôležitejších stehov aj možnosť realizovať rôzne dekoratívne stehy. Záleží model od modelu. Pri mechanickom máte väčšinou len tie najzákladnejšie stehy, ktoré pre šitie nevyhnutne potrebujete.

Chytač

Známy aj ako chápač má elektronický šijací stroj zvyčajne rotačný. Ideálny je teda pre šičky, ktoré šijú častejšie. Mechanické stroje majú chytače väčšinou kyvadlové. Sú odolné a zaobchádzanie s nimi nie je zložité. Oproti elektronickým však majú obmedzenú šírku cikcak stehu.

Rozmery stehov

Regulovať šírku a dĺžku stehu možno v oboch prípadoch. Rozdiel je jedine v rozsahu. U väčšiny manuálnych – mechanických šijacích strojov možno nastaviť šírku na maximálne 5 mm. V prípade elektrických je rozsah od 7 mm do 9 mm. Samozrejme, opäť je rozdiel v jednotlivých modeloch. Dĺžka stehu je spravidla rovnaká – od 4 mm do 5 mm.

Šitie rúška na šijacom stroji

Poloha ihly

Pri mechanickom šijacom stroji je jasné, že v okamihu, kedy prestanete tlačiť na pedál, ihla sa zastaví. Nevýhoda je, že neviete, či daný steh stroj dokončí zhora alebo zdola. Niekedy teda musíte ihle napomôcť ručne a citlivo trafiť správnu pozíciu. Väčšinou je to však vec skúseností. Pri elektrickom šijacom stroji si môžete nastaviť, či chcete, aby ihla skončila v hornej alebo dolnej pozícii, tým pádom viete určiť smer šitia a nemusíte látku otáčať, ako tomu býva v prípade mechanického stroja.

Odstrih nite

Zásadný rozdiel je ten, že zatiaľ čo pri elektronickom stroji máte možnosť automatického odstrihnutia nite, ktorá dokáže niť odstrihnúť zo spodnej alebo hornej časti, resp. stlačíte tlačidlo, pri mechanickom šijacom stroji je tu len umiestnený nôž, ktorým môžete niť manuálne odstrihnúť. V praxi sa však tak často nepoužíva.

Obšitie gombíkových dierok

Detail, ale podstatný. Elektronické šijacie stroje majú túto funkciu plne automatizovanú. Dierku teda pohodlne obšijete. Pri mechanických strojoch je táto funkcia poloautomatická. U drahších nájdete takisto túto funkciu ako automatickú.

Elektrické šijacie stroje majú obšívanie gombíkových dierok plne automatizované

Ďalšie dôležité funkcie

Okrem zásadných parametrov si je potrebné všímať aj ďalšie funkcie a možnosti nastavenia, ktoré vám môžu šitie uľahčiť. Takisto je dobré si všímať, aké výhody vám ponúka výrobca či predajca šijacieho stroja.

  • Dvojihla – táto funkcia je praktická predovšetkým v prípade, že dvojihlou možno šiť ozdobné stehy. Väčšina elektrických šijacích strojov túto možnosť ponúka. Šijací stroj na hrubé látky ako kabáty či rifľovinu by mal mať dvojihlu takisto.
  • Voľné rameno – ide o možnosť šiť napríklad vrecká, okraje rukávov či nohavíc. Voľné rameno umožňuje omnoho lepšie tvarovanie švov.
  • Automatické navliekanie nite – tieto časy by mali byť nadobro preč. Automatické navliekanie nite ponúka väčšina mechanických i elektrických šijacích strojov. Nie je to však vždy samozrejmosť.
  • Osvetlenie – krajčíri a krajčírky pracujú často vo dne aj v noci a prisvietenie pracovnej plochy sa môže často zísť. Nenamáhate tak zbytočne oči. Podsvietený by mal byť v prípade elektrických šijacích strojov aj displej.
  • Príslušenstvo – je súčasťou každého zakúpeného šijacieho stroja. Otázkou ostáva, koľko vám výrobca či predajca ponúkne. Rôzne pätky, držiaky cievok, samotné cievky či obal na prístroj. Niektoré prístroje majú len jednu univerzálnu prítlačnú pätku. Preto si zistite, či výrobca – predajca ponúka pre daný model napríklad pätky na kľukatý steh, slepý steh, prešívanie zipsov, obnitkovávani alebo na obšitie gombíkových dierok.
  • Reklamácia a servis – pri drahších šijacích strojoch, nezáleží na tom, či mechanických alebo elektrických, by ste mali dbať na to, že mnohí výrobcovia ponúkajú aj asistenčné služby a servis. Dôležitá je záruka a takisto dostupnosť náhradných dielov. Na tieto informácie by ste sa mali pri zakúpení výrobku u predajcu informovať.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kúpiť si šijací stroj nie je problém. Rozdelenie šijacích strojov aj dôležité parametre poznáte. O šijací stroj sa však treba aj starať. Ohľadom toho máte množstvo otázok. Odpovede na tie najčastejšie nájdete na tomto mieste. Pokiaľ ste sa nedozvedeli všetko, čo vás zaujíma, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Čo znamená ikonka s prekríženými kľúčmi na šijacom stroji?

Šijací stroj má zabudované počítadlo stehov. Po každých 3 miliónoch šijacích stehov sa objaví ikona pre servis. Šijací stroj nemusíte zaniesť do servisu okamžite po jej objavení, pretože plus-mínus 100 000 stehov nemá na funkcie šijacieho stroja výraznejší vplyv.

Treba šijací stroj pravidelne čistiť? Ako to mám robiť?

Keďže do šijacieho stroja sa pri šití dostávajú nite, zvyšky látok, ale aj prach, je potrebné jeho pravidelné čistenie. Stehová doska je zaklápacia, preto bez problémov vyčistíte priestor pod ňou a okolo chapača. Zatlačte za roh a dosku odstráňte a priestor vyčistite.

Na obrazovke môjho šijacieho stroja sa objavila ikonka olejovania, napriek tomu, že stroj pravidelne mažem. Čo s tým?

Pokiaľ údržbu šijacieho stroja nezanedbávate, môžete ikonku ignorovať. Ak však na pravidelnú údržbu zabúdate, šijací stroj vyčistite a premažte. Ikonka pre olejovanie sa po určitom počte odšitých stehov objaví opäť, je to len pripomienka toho, že o stroj sa treba pravidelne starať.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 09.04.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

20/06/2022 16:37
Gitka

Ak chcete kvalitný šijací stroj na domáce použitie, respektíve, ak chcete šiť aj zákazníkom, odporúčam Garudan VISIO GHE-1207. Je síce drahší, ale pracuje sa mi s ním výborne. V ponuke je 207 vzorov, navliekač nite, funkcia zapošitia a v neposlednom rade je super veľká pracovná plocha. Veľkou pomôckou je aj pamäť so 60timi miestami, ktorá uľahčuje vyšívanie.

28/04/2022 06:37
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
za nás je určite vhodnou voľbou Brother F 410, ale aj Garudan GHE-1207 či Janome 607 TXL. Všetky hodnotia spotrebitelia kladne, majú dobré parametre a sú vhodnou voľbou na domáce šitie.

21/04/2022 09:15
Gabriela

dobry den prajem,mám Lizzard bobbin 4228 6rokov, a uz 5.krát opravované programovanie, zasekne mi koliesko a nedá sa dalej....chcem kupiť stroj rezervačný aby mal aut.navliekanie,obre by bolo aj šitie abcedy,ale aspon 60programov,rada quiltujem aj patchworkujem....som domáca hobby šička...aký stroj by ste mi poradili tak ma maximum do 600eur,ale radšej lacnejšie ale spolahlivé s jednoduhšou manipuláciou,ale predsa silny stroj...pozerala som
Lucznik 2070 Malwin
janome-607-txl
garudan visio ghe 1207
janome 603 dxl
brother innov ls a150
brother a60se
brother fs70wtx
brother f410

13/12/2021 17:14
Erika

Šijací stroj Garudan je krásne spracovaný a červená farba pôsobí elegantne. Pracuje sa mi s ním veľmi dobre a so všetkými funkciami som spokojná, len mi tam chýba druhá niť na cievkovanie, aby som mohla cievkovať popri šití, ale aj tak som spokojná. K dispozícii je až 207 vzorov, takže si na svoje príde každý. :-)

17/11/2021 16:15
Wanda

Za mňa je top značka v rácmi šijacích strojov Singer, mám model SMC 3323 a som s ním spokojná, pretože je kvalitne spracovaný, tichý, jednoducho sa obsluhuje a je vhodný aj pre začiatočníkov. Disponuje viacerými funkciami aj stehmi a nechýba tu napríklad ani automatické navliekanie nite. Výhodou je tiež gombíková dierka na jeden cyklus.

24/07/2021 11:16
Sisa

Kúpila som si šijací stroj Brother NV 15, ktorý má moderný dizajn a disponuje až 16-timi druhmi stehov. Pokryje tak všetky typy stehov pre bežné domáce šitie a úplne mi postačuje. Stroj má jednoduché ovládanie a počas chodu je hlučnosť dosť nízka. Páči sa mi, že v balení bol podrobný manuál v slovenskom jazykom, preto som sa mohla po preštudovaní hneď pustiť do šitia. Oceňujem tiež dobre osvetlenú pracovnú plochu či spätný steh len stlačením gombíka. Pre mňa osobne je veľmi nápomocné aj samonavliekanie ihly. Túto značku mám prvýkrát, pretože predtým som mala Singer, ale neľutujem, že som na ňu vsadila. Na kúpu ma presvedčili dobré recenzie na internete a potom tiež osobné odporúčanie v kamennom obchode. Vyskúšala som všetky ponúkané druhy stehov a naďalej som spokojná. Myslím si, že tento stroj je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí chcú so šitím ešte len začať. K dispozícii sú tri rýchlosti šitia, overlockový steh a koliesko, s ktorým sa nastavuje typ stehu. To mi zároveň ukáže, aký typ pätky mám použiť, takže za mňa super. Výrobca si dal naozaj záležať na kvalitnom a praktickom spracovaní prístroja.

27/10/2020 18:01
helena bozikova

aky stroj je vhodny na sitie podlepených tasiek a kabeliek ?

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok