Najlepšie spacie vaky/spacáky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Zaobstarať si spacák, v ktorom neumrznete ani neuhoríte, nie je najjednoduchšia výzva. Pri výbere je nutné pozerať na mnohé parametre, ktoré môžu laikovi pripadať ako zhluk hieroglyfov a iných cudzojazyčných slovíčok.

Ako vybrať spací vak/spacák?

Ak sa aj napriek tomu odmietate vzdať predstavy dobrodružstva v podobe kempingu, ponúkame vám podrobný návod, ako vybrať čo najlepší spacák.

Najlepšie spacie vaky

Názov Hodnotenie Detail
Boll Quark+   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
KingCamp Protector 400   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Giants Fishing 5 Season   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Husky Mantilla -5 °C   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Warmpeace Viking 600   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Spacáky – recenzie

O chvíľu uvidíte, že vybrať dobrý spacák, hraničí s maturitnou skúškou. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko podrobných recenzií obľúbených spacích vakov od známych výrobcov. Zamerali sme sa na ich vlastnosti, výnimočné i podpriemerné parametre a nezabudli ani na malý prieskum medzi zákazníckymi recenziami.

Rozdelenie spacákov podľa tvaru a veľkosti

Tvar a veľkosť spacáka je veľmi dôležitým parametrom. Aby vak spĺňal svoje technické parametre, teda napríklad udržiaval teplotu čo najlepšie, musí vám padnúť ako uliaty. Keď budete mať okolo tela príliš veľa voľného miesta, bude vám zima. Na druhej strane, ak sa chystáte iba na zopár letných nocí strávených v stane, bohato vám postačia aj menej „obopínajúce“ modely, ktoré sú vhodnejšie z hľadiska pohodlia.

Spacák by vám nemal byť krátky, no ani dlhýPod nohami by ste mali mať maximálne 10 – 15 cm voľného priestoru. Na tieto parametre nezabúdajte ani pri deťoch. Tie by nemali v žiadnom prípade používať dospelácke spacáky.

Obdĺžnikový typ spacáka

Po obdĺžnikovom alebo takzvanom „dekovom“ spacáku siaha asi najviac neskúsených kempistov. Nie je na ňom nič zlé. Je pohodlný, pretože poskytuje dostatok voľného priestoru, dá sa úplne rozzipsovať a používať ako klasická deka. Je však vhodný len do nenáročných podmienok, teda napríklad na letné, poprípade i jarné stanovanie v kempoch, ktoré sa väčšinou nachádzajú v nižšej nadmorskej výške, kde teploty ani v noci neklesajú extrémne nízko. Dôvodom je práve veľa voľného priestoru a tiež fakt, že tieto spacáky zväčša nezakrývajú hlavu. Vaše telo tak musí vyhriať omnoho väčší priestor, čo je z hľadiska míňania energie úplne kontraproduktívne.

Teplý spacák vhodný na zimné kempovanie

TIP: Obdĺžnikový spacák využijete taktiež ako náhradu za paplóny na chalupe alebo ako rezervnú prikrývku pri krátkodobom prespaní v aute či autobuse.

Múmiový typ spacáka

Tento typ spacieho vaku nie je synonymom k slovu „pohodlie“, umrznúť v ňom však určite neumrznete. Je zúžený v spodnej a rozšírený vo vrchnej časti, kde sa nachádza aj šnúrka, pomocou ktorej ho stiahnete okolo hlavy. Vďaka tomu telo obopne, takže nemusíte míňať až toľko drahocennej energie na vykúrenie voľného priestoru. Ide o modely vhodné do chladných až úplne extrémnych klimatických podmienok.

Podobným typom je tiež takzvaný sarkofág alebo anatomická múmia. Ide o spacák rovnakého tvaru, ktorý je vyrobený z pružného materiálu. Po zazipsovaní a stiahnutí všetkých šnúrok doslova kopíruje tvar vášho tela, takže dochádza k ešte menšiemu úniku tepla.

Oválny spacák

Ide o akýsi kompromis medzi obdĺžnikovým a múmiovým typom spacákov. Má oválny tvar, poskytuje dostatok voľného priestoru, avšak stále nie až toľko, aby zásadným spôsobom znižoval svoje tepelnoizolačné vlastnosti. Vo všeobecnosti je tento tvar odporúčaný ľuďom so zavalitejšou postavou a tiež deťom.

Detský spacák

Detské spacáky môžu mať oválny, obdĺžnikový alebo múmiový tvar. Rozdiel spočíva v ich celkových rozmeroch – sú kratšie a užšie. V tomto smere vám nepovieme nič viac. Pri deťoch je však dôležité vyberať skutočne také kúsky, ktoré sadnú na ich typ postavy a zbytočne nešetriť z dôvodu, že o rok vyrastú. Vhodným kompromisom môžu byť spacáky s nastaviteľnou veľkosťou. Väčšinou sú riešené tak, že na ich spodnú časť pripevníte pomocou zipsu samostatný diel.

Červený detský spacák

Spacák pre dvoch

Ako naznačuje názov, ide o spacák, v ktorom môžu spať dvaja ľudia naraz. Z logického dôvodu má obdĺžnikový tvar a je vhodný najmä do menej náročných podmienok alebo ako náhrada paplónov na chatu. Spať pod jedným spacákom je určite veľká romantika, z praktického hľadiska vám však toto riešenie neodporúčame. Áno, 2 telá vyrobia viac tepla, zároveň však okolo nich vzniká viac voľného priestoru.

TIP: Niektoré spacáky pre jednu osobu sa dajú spojiť aj s druhým kúskom, a to pomocou bočného obojstranného zipsu.

Vojenský spacák

Pojem vojenský spacák, v podstate, neoznačuje konkrétny tvar, rozmery alebo iné technické parametre. Väčšinou ide o spacáky v príznačnej kaki farbe, ktoré sú vhodné do extrémnych podmienok (vysoká odolnosť voči vode a vetru, vhodný do mínusových teplôt atď.). Na niektorých nájdete aj rôzne praktické doplnky, napríklad popruhy, vďaka ktorým môžete spacák pohodlne upevniť na batoh aj bez obalu. Vojenský spací vak je teda skôr označenie dizajnu ako konkrétnych technických vlastností.

Rozdelenie spacákov podľa ročného obdobia a teploty

V spacáku vám musí byť teplo, na druhej strane by ste sa v ňom nemali uvariť. Údaj o tom, do akej teploty a podmienok je určený daný typ spacieho vaku, je preto pri výbere alfou a omegou. „Čím teplejší, tým lepší“, takto to, bohužiaľ, nefunguje.

Oválne typy spacákov

V prvom rade by ste si mali všímať údaje o takzvanej komfortnej, maximálne, limitnej a extrémnej teplote. Pamätajte však, že nikdy nejde o úplne presné, ale iba orientačné parametre, ktoré ovplyvňujú ďalšie faktory, ako napríklad kvalita vášho stanu a podložky, hrúbka oblečeniapoveternostné podmienky či vlhkosť vzduchu.

  • Komfortná teplota (Tcomf): Ide o najnižšiu možnú teplotu, pri ktorej vám bude v primeranom oblečení v spacáku tak akurát. Nebudete sa triasť od zimy, nemusíte sa krčiť a z batohu narýchlo vyťahovať ďalšiu bundu.
  • Limitná alebo hraničná teplota (Tlim): Údaj o najnižšej teplote, pri ktorej sa začnete trošku krčiť do klbka, pretože zacítite prvé pocity chladu. S určitosťou sa však nepodchladíte a ani neumrznete.
  • Extrémna teplota (Text): Teplota (najnižšia), pri ktorej vám bude skutočne zima, v rámci krátkeho času by ste však nemali umrieť. Pozor, platí to len pre skúsených kempistov, tí začínajúci už nemusia extrémnu teplotu znášať najlepšie a vylúčené nie je ani poškodenie zdravia.
  • Maximálna teplota (Tmax): Ide o jediný údaj, ktorý označuje hornú, väčšinou plusovú teplotu, pri ktorej sa nebudete v mierne rozopnutom spacáku potiť. Nenájdete ho však pri všetkých produktoch.

INFO: Tieto parametre môžu byť pri niektorých modeloch stanovené podľa európskej normy EN 13537-2004. Ak na také natrafíte, všimnite si najmä údaj o extrémnej teplote, ktoré podľa tejto normy označuje takú hranicu, pri ktorej už hrozí reálne riziko hypotermie, teda podchladenia.

Aby ste vyššie uvedené údaje pochopili čo najlepšie, vysvetlíme si ich na jednom príklade. Spacák s týmito parametrami: Tcomf = +7 °C / Tlim = 0 °C / Text = –5 °C / Tmax = +15 °C, je ideálny na stanovanie počas leta s tradične „chladnými“ nocami. Pri teplote okolo 7 °C vám bude príjemne teplo. Ak by došlo k výraznejšiemu výkyvu počasia a teplota klesne na nulu, prežijete to s drkotajúcimi zubami, ale bez väčších problémov. –5 by ste ešte stále pravdepodobne prežili, avšak v trochu väčšom nepohodlí. Naopak, ak by ste chceli v spacáku stráviť tropickú noc, kedy teplota neklesne pod 20 °C, bolo by vám už príliš teplo.

POZOR: Komfortná teplota je niekedy uvedená dvakrát. Vyššia je ideálna pre ženu, nižšia zas pre muža.

Letný spacák

Letné spacáky sú určené len na používanie v lete, kedy nočné teploty zväčša neklesajú pod 10 °C, čo je zároveň ich tradičná limitná teplota. Pri výbere však nie je určite na škodu siahnuť po kúskoch s nižšou limitnou teplotou, napríklad 0 °C. Takto sa poistíte pred prípadným vyčíňaním počasia. Na druhej strane by ste sa nemali púšťať do extrémnych volieb, napríklad do spacákov určených do mínus 20 °C.

Hrubý spacák vhodný na zimu

Štvorsezónny a trojsezónny spacák

Štvorsezónne sú vhodné na jar, leto, jeseň aj zimu, v trojsezónnych spacákoch prežijete počas všetkých ročných období okrem toho najchladnejšieho, teda zimy. Limitná teplota týchto modelov sa pohybuje okolo –5 až –10 °C. Toto riešenie je vhodné skôr pre rekreačných kempistov. Ak sa chystáte na expedíciu do Himalájí, určite takto neriskujte. Je to podobné ako pri takzvaných „celoročných pneumatikách“. Auto síce ostane na ceste pri poľadovici aj obrovských mlákach, nemožno však hovoriť o komfortnej a bezpečnej jazde.

Zimný spacák

Zimné spacáky môžete využívať v zime, počas chladnejšej jari a aj jesene. Ich tepelnoizolačné vlastnosti, teda limitná teplota, sa pohybuje v rozmedzí od cca –15  do –25 °C. Preto sú určené najmä do „normálnej“ zimy, nie do extrémnej nadmorskej výšky. Mali by ste si vyberať zásadne spomedzi múmiových modelov, nie je to však prikázané. Tieto spacie vaky ocenia aj tí, ktorí obľubujú vyššie teploty počas spánku.

Spacák do mínus 30 °C alebo expedičný spacák

Tento názov označuje spacáky do tých najextrémnejších, resp. najchladnejších podmienok. Konkrétne parametre a druh náplní sa môžu líšiť. V zásade ide o múmiové alebo sarkofágové spacáky do mínus 30 °C. Natrafíte však aj na väčšie teplotné rozmedzie. Tento typ spacích vakov patrí k tým skutočne drahým. Môžu stáť aj viac ako 600 eur, preto si ich nekupujte na občasné letné stanovanie. Expedičný spacák by vám bol nanič, navyše by ste sa v ňom najskôr roztopili.

Múmiové zimné spacáky

Ďalšie dôležité parametre pri výbere spacáka 

Chlad nie je jedinou nástrahou, ktorá na vás číha pri spaní v prírode. Pri výbere spacáka by ste preto mali brať do úvahy taktiež vlhkosť – vodu a poveternostné podmienky. Dôležité sú taktiež rozmery, resp. hmotnosť spacáka, a to najmä vtedy, keď sa ho chystáte nosiť pripnutý na ruksaku. V neposlednom rade by ste sa mali sústrediť aj na druh vnútornej výplne, ktorá rozhoduje o ďalších vlastnostiach, a typ vonkajšieho materiálu.

Vnútorná výplň

Prvým parametrom je druh vnútornej výplne. Na výber máte dva materiály, a to perie alebo syntetiku. Rovnako dôležitý je však i takzvaný loftteda hustota, resp. nadýchanosť. Pred chladom vás totiž nechráni len samotná výplň, ale najmä prázdny priestor, ktorý sa nachádza medzi jej jednotlivými časťami. Spacák ako taký teplo nevytvára. To vytvárate vy, pričom spací vak iba bráni jeho úniku. Loft, teda akési miniatúrne vzduchové bubliny, toto teplo zachytia.

Perová výplň

Perie má priam dokonalé tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahké a dá sa dobre stlačiť (veľmi praktický faktor pri transporte). Medzi nevýhody patrí vyššia cena, keďže tento materiál nie je najlacnejší, a taktiež horšia odolnosť voči vode i vlhkosti. Perie funguje stopercentne len dovtedy, kým nenavlhne. Vtedy sa akoby zbije dokopy, spomínaný loft sa stráca a všetky jeho tepelnoizolačné vlastnosti sú fuč. Nedokonalosťou je aj náročnejšia údržba.

Výplň spacieho vaku

Pri perových spacákoch je dôležitý ešte jeden parameter, a to tzv. cuin. Ide o pomer peria a páperia. Zjednodušene povedané, čím vyššie číslo, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

  • Cuin 750 a viac: veľmi kvalitné spacáky do extrémnych podmienok (napr. expedičné)
  • Cuin 550 – 750: spacáky dobrej kvality vhodné na všetky ročné obdobia
  • Cuin 500 – 550: kvalitné spacáky, ktoré sú použiteľné aj počas jari a jesene
  • Cuin 400 – 450: kvalitné spacáky vhodné na leto
  • Cuin 300 a menej: tenké a menej kvalitné spacáky vhodné prevažne na letné obdobie

Syntetická výplň

Moderné technológie umožňujú, že aj syntetika môže dosahovať rovnaké, niekedy dokonca i lepšie kvality ako prírodné perie. Tento druh výplne je špecifický vyššou váhou, čo však nemusí byť pravidlom, kratšou životnosťounižšou cenou a jednoduchšou údržbou.

Najčastejšou syntetickou výplňou spacákov je takzvané duté vlákno, ktoré sa delí na krátke jadro a monovlákno. Ďalším typom je mikrovlákno, ktoré je menšie, takže zabezpečuje aj lepšiu ochranu pred chladom. Rozdiely sú však skôr minimálne.

Z konkrétnych materiálov sa môžete stretnúť napríklad s Thermolite Quallofil, 3D-LiteFill®, Insufil Thermo, Extherm-Pro Insulation, Supreme Loft (spacáky Husky), Isofill, Perform X ™ (spacáky Coleman), Softex® Micro, Micro Mesh (spacáky Sir Joseph), Polyguard 3D (spacáky Trimm), Colibri DWR, Colibri dry (spacáky Warmpeace).

Podobne ako pri perových spacákoch nájdete aj pri tých syntetických údaj o hrúbke materiálu. Ten je uvedený v gramoch na m2. Vyššie čísla znamenajú hrubšiu výplň. Spacáky delíme ďalej aj podľa konštrukcie. Spacáky s viacerými vrstvami by mali byť automaticky o niečo teplejšie, nie je to však pravidlom.

Vonkajší materiál

Odolnosť voči vode a vetru zabezpečuje najmä vonkajšia úprava spacáka. Existujú desiatky rôznych materiálov, napríklad Tactel Nylon Ripstop, Nylon Taffeta či Pertex®. Nepísaným pravidlom je, že zárukou kvality sú materiály zo skupiny PAD (polyamidové tkaniny s úpravou proti lepšej vode odpudivosti).

Vodoodolný spací vak

Pri výbere by ste sa mali sústrediť aj na údaj o vodnom stĺpci, ktorý hovorí o nepremokavosti. Bohužiaľ, neuvádza ho každý výrobca. Tak napríklad nohavice, ktoré majú vaše kolená uchrániť pred vlhkom pri kľaknutí do mokrej trávy, musia mať vodný stĺpec minimálne 12 000 mm. Dobré funkčné oblečenie na vysokohorskú turistiku či podlaha kvalitného stanu v našich klimatických podmienkach by mali disponovať vodným stĺpcom od 5 000 mm vyššie. Týchto parametrov sa teda držte aj pri kúpe spacáka.

POZOR: Vysoký vodný stĺpec vám bude nanič, ak daný spacák nebude disponovať podlepenými švami. Voda tak prenikne priamo cez ne. Pri spacákoch myslite aj na zipsy. Tie by mali byť prekryté špeciálnou „krytkou“ na suchý zips či gombíky, alebo takzvanou krycou légiou. Tá zabráni úniku tepla a ochráni vaše telo pred vlhkosťou i vetrom.

Rozmery, hmotnosť + doplnky

Ako vybrať spací vak podľa veľkosti, sme si vysvetlili vyššie. Klasický rozmer spacáka pre jednu osobu je 190 až 220 (výška) a 70 – 100 cm (šírka). Spacáky s prikrývkou hlavy môžu byť dlhšie. V závislosti od veľkosti sa odvíja aj hmotnosť. Bežne sa stretnete s modelmi s váhou od 1 do 3 kgDetské spacáky majú výšku okolo 150 cm, šírku 45 cm a hmotnosť do 1 kg.

Medzi praktické doplnky na spacákoch patria rôzne vonkajšie vrecká na odloženie čelovky či iných potrebných drobností, popruhy na lepšie stiahnutie, úchytky na zavesenie a samozrejme obal na prenášanie. Kompresný obal zmenšuje objem vaku, preto je lepšou voľbou.

Ako vyčistiť a ako sa starať o spacák

Či už si kúpite spacák za 500, alebo 50 eur, mali by ste sa oň správne postarať. Konkrétny spôsob údržby závisí od materiálu a vlastností daného výrobku. Všeobecný postup priebežnej údržby a čistenia, resp. prania, sa však v zásade veľmi nelíši. Rozdiely spočívajú len v starostlivosti o páperové alebo syntetické spacáky.

Spací vak s obalom na prenášanie

Ako vyprať spacák

  • Postup prania sa nelíši pri páperových ani syntetických materiáloch.
  • Platí, že ručné pranie je lepšou alternatívou, ak však nedáte inak, môžete spacák hodiť do práčky, ale iba na najnižšie otáčky a teplotu 30 °C.
  • Pri ručnom praní napusťte vaňu teplou vodou, spacák do nej ponorte a poriadne vyplákajte.
  • Na pranie perových spacákov používajte zásadne pracie prostriedky určené na tento materiál, napríklad Biowash gél.
  • Na pranie syntetických spacákov použite prostriedky na duté vlákna (napr. Nikwax Tech Wash).

Ako vysušiť spacák

Hlavný rozdiel v starostlivosti o syntetické a perové spacáky nastáva až pri sušení. Tie z umelých materiálov stačí rozprestreté prevesiť na dobre vetrané miesto a počas sušenia ich otočiť aspoň 2-krátPerové spacáky umiestnite rovnakým spôsobom a na rovnaké miesto, otáčajte ich však častejšie, pokojne i každé 4 hodiny. Pripravte sa na to, že sušenie spacáka trvá minimálne 2 dni, môže to byť však i dlhšie.

Sušenie v sušičke je otázne, môžete to však risknúť. Pri oboch typoch spacákov zvoľte najslabší režim a nezabudnite na pravidelnú kontrolu. Všímajte si najmä teplotu spacáka. Ak sa vám jeho povrch bude zdať horúci, prerušte celý proces. Tieto materiály sa totiž môžu poškodiť a stratiť svoje vlastnosti.

Ako skladovať spacák

Perové aj syntetické spacáky sa skladujú rovnakým spôsobom. Je najlepšie, ak budú rozprestreté, pretože takto dochádza k najmenšiemu poškodeniu spomínaného loft-u. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, môžete ich odložiť aj v obale, avšak nikdy nie v tom kompresnom, ktorý slúži len na transport. Loft by ste takto zničili bleskurýchlo.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nemáte stále jasno v tom, aká je primeraná cena za kvalitný produkt alebo ako dlho môžete používať jeden spacák? Na záver sme si pre vás pripravili odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s týmito nenahraditeľnými kempovacími parťákmi.

Koľko stojí spacák?

Cena spacích vakov môže byť rôzna, kúpite ich od 20 až do 1 000 eur, no i drahšie. Pri týchto produktoch skutočne platí, že čím drahší, tým kvalitnejší spacák, samozrejme, môžete naraziť aj na výnimky.

Aká je priemerná životnosť spacákov?

Perie vydrží dlhšie, syntetika je trochu náchylnejšia na opotrebovanie. To, ako dlho môžete daný kúsok používať so všetkými jeho benefitmi, sa odvíja najmä od opotrebovania, resp. stlačenia loft-u. Čím viac sa vnútorná náplň zbije dokopy, tým horšie vlastnosti bude mať váš spacák.

Ako často prať spacák?

Určite nie príliš často. Čím viac ho budete namáčať, tým skôr dôjde k jeho opotrebovaniu. Vyperte ho teda iba na konci sezóny, maximálne ešte vtedy, keď si to situácia skutočne vyžaduje.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 22.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 07:59
Zitka Ch.

Ako rezervný spacák som kúpila si Quechua Arpenaz, je v ňom príjemne teplúčko a pohodlne sa v ňom spí. Páči sa mi, že materiál je príjemný na dotyk, len zips ide niekedy trocha horšie. Zatiaľ som ho nevyskúšala pod „holým nebom“, respektíve v stane, ale na chalupe a tam si počínal fajn, nebola mi zima. :-)

13/08/2021 08:51
Marek F.

Používam spací vak Giants Fishing 5 Season Extreme a je to super spacák. Vnútro je mäkučké a je v ňom príjemné teplo. Spacák sa dá ľahko zrolovať a v tomto zloženom stave zaberie málo miesta, preto je vhodný na prenášanie. Celkovo je kvalitne spracovaný a pohodlný. Odskúšal som ho už viackrát aj v chladnom počasí a nebol žiaden problém. Pre mňa je tento spacák jedným z najlepších v rámci pomeru ceny a účinnosti - ochrany pred zimou. Vnútro je natoľko priestranné, takže ak máte útlejšiu postavu, v pohode sa sem zmestíte dvaja. Teplotu drží veľmi dobre a zipsy sú taktiež veľmi kvalitné. Z mojej strany vysoká spokojnosť. Nechýba tu ani praktický vankúš. Na stanovačky či rybačky je skvelý. Odporúčam ho aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok