Najlepšie hojdacie zvieratká 2024 – recenzie, test, porovnanie

Drevené hojdacie hračky si mnohí súčasní rodičia či starí rodičia pamätajú z vlastného detstva. Hoci ide o hračku starú niekoľko desiatok rokov, dokáže urobiť radosť a rozžiariť očká šťastím aj dnešným deťom. Hojdacie zvieratko je skvelým darčekom pre každé dieťa, ktoré chce zažiť zábavu a popritom sa rozvíjať.

Ako vybrať hojdacie zvieratko?

Ponuka hojdacích hračiek už nie je oklieštená len na drevené koníky alebo kohúty. Vyberať môžete z množstva zvieracích alebo rozprávkových motívov i rôznych materiálov. Ak chcete svoje dieťatko prekvapiť hračkou, ktorá ho zabaví, poteší a bude rozvíjať jeho fyzickú i psychickú stránku, hojdacie zvieratko je perfektnou voľbou.

Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete, ako hojdacie zvieratko pre dieťa vybrať, prečo má hojdanie pozitívny vplyv na vývoj, v akých cenových kategóriách sa hojdacie hračky pohybujú, či ktorí výrobcovia patria k obľúbeným. V závere vám odpovieme na často kladené otázky spotrebiteľov a nevynecháme ani päť tipov na vhodné hojdacie zvieratká.

Najlepšie hojdacie zvieratká

Názov Hodnotenie Detail
IKO Drevený hojdací koník   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Tryco Hojdací koník   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
PlayTo hojdací jednorožec   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Rock N Swing 2 v 1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Little Tikes Hojdací koník   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Hojdacie zvieratká – recenzie

Vybrali sme pre vás pár tipov na hojdacie zvieratká pre deti. Zamerali sme sa na základné parametre a výhody aj nevýhody konkrétnych produktov. V našom mini teste nájdete hojdacie koníky z plyšu, hojdacieho jednorožca pre malé dievčatká i retro klasiku v podobe dreveného hojdacieho kohúta. Ktorý z produktov vás zaujal najviac?

Ako vybrať hojdacie zvieratko pre dieťa

Hojdacie zvieratká patria k populárnym hračkám už niekoľko generácií. Zatiaľ čo v minulosti boli populárne najmä drevné koníky alebo kohúty, dnes je výber široký. Hojdacia hračka je skvelým darčekom, ktorý poteší nejedného drobca. Rodičia to však majú s výberom o niečo náročnejšie. Na trhu je množstvo hojdacích hračiek z dreva, plastu aj plyšu a sortiment sa rozšíril o psíkov, mačičky, sloníkov, jednorožcov, medvedíkov, lienky a mnoho ďalších zvieracích či rozprávkových motívov.

Aby bol váš výber vhodnej hojdacej hračky jednoduchší, spísali sme pre vás základné kritériá, ktorými by ste sa pred kúpou hračky mali riadiť. Ak chcete kúpiť kvalitnú, odolnú a hlavne bezpečnú hojdaciu hračku, mali by ste sledovať veľkosť hojdačky, výrobný materiál, stabilitu či bezpečnostné prvky. Pozornosť venujte aj hojdaciemu mechanizmu, odolnosti hračky pred opotrebovaním sa, celkovému dizajnu, pohodliu či ďalším prídavným funkciám. Postupne vás prevedieme jednotlivými parametrami, ktoré je nutné pred kúpou zvážiť.

Veľkosť

Hojdacie zvieratká sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach. Každý výrobca v popise uvádza, od koľkých mesiacov alebo rokov je konkrétny výrobok vhodný. Vyberať by ste teda mali podľa veku vášho dieťaťa a jeho výšky. Niekedy však môže byť namiesto veku smerodajná výška sedadla. Každé dieťa je totižto iné a hoci sú niektoré deti rovesníci, jedno dieťa môže byť väčšie a druhé menšie. Preto by ste pri výbere mali venovať pozornosť aj šírke sedadla, hmotnosti dieťaťa a maximálnej stanovenej nosnosti hračky.

Plyšový hojdací koník pre deti

Hojdacie zvieratká zoženiete pre deti od 6 mesiacov až po 12 rokov. No oveľa bežnejšie a dostupnejšie sú hojdacie hračky pre deti od 9 mesiacov až do 7 rokov. Pre najmenšie deti nikdy nevyberajte zvieratko bez operadla. Malé dieťatko potrebuje oporu chrbta. Dostatočne vysoká opierka chrbta mu poskytne bezpečnú a žiaducu oporu pri hojdaní.

Ak siahnete po nevhodnej veľkosti, váš darček dieťa nepoteší. Príliš vysoký a veľký hojdací koník vyvolá u dieťaťa neistotu. Bude mať problém naňho vysadnúť bez vašej pomoci a dokonca sa zvieratka môže báť. Ak naopak siahnete po menšej hojdacej hračke, dieťa bude mať počas hojdania veľmi pokrčené kolená, nebude sa cítiť pohodlne a môže sa z hračky prevrátiť.

Pokiaľ vyberiete ideálnu veľkosť, dieťa sa dokáže na hojdačku posadiť samo, bude sedieť s rovným chrbtom a bez problémov dočiahne na rukoväte. Nohy by malo mať ohnuté v kolenách do 90-stupňového uhla a pre väčšiu istotu, stabilitu i bezpečnosť zasunuté v strmeňoch, prípadne položené na podložke.

Najvhodnejšie je, ak hojdacie zvieratko kupujte spolu s dieťaťom a pred kúpou si ho na predajni odskúša tým, že sa naň pokúsi bez vašej pomoci posadiť. V prípade, že kupujete hojdacieho koníka bez dieťaťa, pretože chcete vášho drobca prekvapiť, potom sa riaďte odporúčaným vekom dieťaťa a výškou sedacej časti od zeme.

Pre lepšie zorientovanie sa vo veľkostiach hojdacích zvieratiek vám prinášame praktickú tabuľku. Uvedené údaje sú iba orientačné.

Vek Výška sedadla
6+ mesiacov 28 – 32 cm
9+ mesiacov 34 – 40 cm
1+ rok 46 cm
1,5+ roka 55 cm
2+ roky 60 cm
3+ roky 66 cm
3 – 12 rokov 83 cm

Myslite tiež na to, že hojdacie zvieratko bude stáť rozložené v izbe, preto si naň vyhraďte dostatok priestoru.

Materiál

Pri rozhodovaní sa, po ktorom hojdacom zvieratku siahnete, by mal zavážiť aj materiál. Od použitého materiálu sa odvíja pevnosť, odolnosť i životnosť konštrukcie hojdacej hračky. Každý materiál má svoje výhody i nevýhody a s ním súvisí taktiež výsledná suma, ktorú za hračku zaplatíte. V neposlednom rade si každý typ materiálu vyžaduje inú údržbu. Niektoré materiály sa čistia ľahko, iné sú na údržbu náročnejšie. Hojdacie zvieratká sa v súčasnosti najčastejšie vyrábajú z dreva, plastu a plyšu. Sporadicky v obchodoch natrafíte na hojdacie hračky z gumy alebo prútia.

Drevo

Drevený hojdací koník alebo kohút patrí ku klasike, ktorá je overená rokmi, a takúto hračku si z detstva pamätá veľa súčasných rodičov, starých rodičov či prarodičov. Drevo je prírodný materiál, ktorý je šetrný k životnému prostrediu, a navyše je esteticky príťažlivý, preto sa bude drevená hojdačka vynímať v každej detskej izbe.

Drevený hojdací koník pre najmenšie deti

V obchodoch si môžete zaobstarať i hojdacieho koníka, ktorý je ručne vyrezávaný a maľovaný, čo ešte viac podčiarkne estetickú stránku a jedinečnosť tejto klasickej hojdacej hračky. Originalita hračky preto poteší nejedného drobca. Drevené hojdacie zvieratko je jednou z najlepších ekologických alternatív oproti množstvu plastových a plyšových hojdacích hračiek či hojdačiek vyrobených z rôznych syntetických materiálov.

Drevo je na dotyk veľmi príjemný materiál a jeho typická vôňa pritiahne pozornosť dieťaťa, ktoré chce skúmať okolie formou zábavy. Pri výbere dreveného hojdacieho zvieratka však dávajte pozor na povrch hračky. Ten musí byť hladký, aby si dieťa neublížilo a nezadrelo si triesku. K výhodám drevených hojdacích zvieratiek pre deti patrí stabilitaodolnosťdlhá životnosť i ľahšie čistenie v porovnaní s plyšovým zvieratkom.

Medzi hojdacími hračkami vyrobenými z prírodného dreva prevládajú koníky a kohúty, no sporadicky sa v ponukách obchodov objavia aj iné zvieratká. Deti pútajú pestré farby, ktorými je drevo pokryté. Tie musia byť zdraviu vyhovujúce a vyrobené na vodnej báze. Rovnako to platí aj o laku, ktorým je pokrytý povrch zvieratka. Pred kúpou sa preto informujte, aké farby a laky boli pri výrobe hračky použité. Nevýhodou drevených hojdacích zvieratiek pre deti je vyššia obstarávacia cena v porovnaní s niektorými plastovými hojdačkami.

Plast

Na výrobu hojdacích zvieratiek sa používa i plast, ten by mal byť netoxický, aby sa zaistila bezpečnosť dieťaťa. K výhodám plastových hojdacích zvieratiek patrí nízka obstarávacia cena a ľahká konštrukcia, ktorá je zároveň stabilná, ak siahnete po hračke od osvedčeného výrobcu.

Umelá hmota je jednoduchá na údržbu, v prípade zašpinenia ju stačí pretrieť vlhkou handrou. Ak je znečistenie väčšie, môžete použiť aj jemný nedráždivý saponát. Pokiaľ chcete hojdacie zvieratko z plastu, venujte pozornosť odporúčanému veku dieťaťa a tiež informáciám o správnom použití.

Plastové hojdacie zvieratká sa vyrábajú vo viacerých žiarivých farbách, ktoré pútajú zvedavé deti, a zaujmú ich tiež svojou rozmanitosťou. Okrem hojdacieho koníka máte na výber napríklad aj psíka, krokodíla, lienku, mačičku a ďalšie zvieratká. Chlapcov potešia plastové hojdacie autíčka, lietadlá alebo motorky.

Farebné plastové hojdacie zvieratká

Ako sme naznačili, k hlavným mínusom hračky z umelej hmoty patrí potenciálna toxicita. Preto sa radšej vyhnite ponukám neserióznych a neznámych výrobcov z ázijských krajín, ktoré nemajú potrebný certifikát. Vždy je lepšie priplatiť si a mať istotu, že vaše dieťa je počas hry v bezpečí.

Plastové hojdacie zvieratká odolávajú poveternostným podmienkam, preto ich zvoľte v prípade, ak chcete hojdaciu hračku používať aj vonku, napríklad v záhrade. Pokiaľ bude dieťa s plastovou hračkou zaobchádzať neopatrne, prípadne budete prekračovať stanovenú maximálnu nosnosť hračky, plast môže popraskať a jeho životnosť bude veľmi krátka.

Plyš

V poslednom období sa veľkej popularite tešia hojdacie hračky z plyšu, pretože sú na dotyk príjemné a hebké a zvieratkám dodávajú realistický výzor. Takáto hojdacia hračka nejednému drobcovi vyrazí dych a rozžiari očká šťastím. Plyšový hojdací koník má navyše veľmi mäkký a nadýchaný povrch, a tak sa na ňom dieťaťu sedí pohodlne.

V porovnaní s plastom alebo drevom je však plyš oveľa náročnejší na údržbu. Keďže je tento materiál zberačom prachu, mali by ste ho pravidelne vysávať. Ak máte doma dieťa, ktoré trpí alergiou na prach, radšej sa mu úplne vyhnite a dajte prednosť drevenému alebo plastovému hojdaciemu zvieratku. K nevýhodám plyšu patrí i to, že pri častom používaní sa na miestach najčastejšieho kontaktu rýchlo opotrebuje (vyderie).

Plyšové hojdacie koníky potešia prídavnými funkciami, ku ktorým pri mnohých modeloch patria zvuky, pohyby alebo pri najdrahších modeloch i svetelné efekty. Zvieratko vie po stlačení uška vydávať zvuky v podobe erdžania, smiechu, cválania alebo klopotu kopýt. Dokáže pohýbať chvostom či papuľkou, čo u detí ešte viac podnecuje rozvíjanie fantázie. Rátajte s tým, že plyšové hojdacie zvieratká so zvukovými, pohybovými či svetelnými efektmi nie sú lacnou záležitosťou.

Stabilita

Každá hojdačka určená dieťaťu by mala mať stabilnú základňu, aby sa pri rýchlejšom kmitaní neprevrátila. Pri zlej stabilite hračka v sebe skrýva potenciálne nebezpečenstvo, pretože vysoká amplitúda hojdania môže spôsobiť to, že dieťa z hojdačky spadne a zraní sa. Toto určite nechcete, a preto si pri výbere vhodného hojdacieho zvieratka všímajte prevedenie konštrukcie a jej stabilitu.

Plyšový hojdací pes

Konštrukcia hojdacej hračky by nemala byť príliš ľahká, pretože počas hojdania sa to odrazí na jej stabilite a dieťa sa spolu s hojdačkou môže prevrátiť. Tu preto neplatí, že čím je hojdacia hračka ľahšia, tým je to lepšie. Vyberajte z hojdacích zvieratiek, ktoré majú dostatočne širokú, dlhú a pevnú základňu. Hojdacie lišty musia byť dlhé a stabilné, aby znížili riziko možného prevrátenia sa a tým zabránili nechcenému úrazu dieťaťa.

Bezpečnosť a kvalita

Pri malých deťoch musíte v prvom rade myslieť na bezpečnosť. Preto sa odporúča, aby hojdacie zvieratko pre dieťa do 3 rokov malo pohodlné operadlo chrbta a nastaviteľné bezpečnostné popruhy, ktorými dieťatko pripútate. Nehrozí tak, že by dieťa počas hojdania z hračky vypadlo. Okrem pohodlného sedadla a operadla sú dôležité aj rukoväte, na ktoré dieťa musí bez problémov dosiahnuť. V prípade hojdacieho koníka pre najmenších je podstatná priečna tyč, ktorej sa dieťa počas hojdania môže držať.

Hojdací koník musí mať z bezpečnostných dôvodov aj kvalitné opraty a strmene, v ktorých sa nohy dieťaťa nebudú šmýkať. Tieto prvky podporujú stabilitu dieťaťa v sedadle. Rovnako ako na rukoväte i na opraty musí dieťa pohodlne a jednoducho dosiahnuť. Pri klzkých strmeňoch hrozí, že dieťa by sa pri nasadaní alebo zosadaní z hračky mohlo zraniť. Sedlo má byť dostatočne široké, aby bol zabezpečený komfort dieťaťa. Je vhodné, pokiaľ je sedadlo mäkké a príjemné na dotyk.

Pozornosť venujete dreveným hojdacím koníkom a kohútom, ktoré sú natreté farbou alebo lakom. Keďže malé deti rady ochutnávajú všetko ústami, ani hojdacia hračka pravdepodobne nebude výnimkou. Preto je dôležité, aby boli farby a laky zdraviu neškodlivé.

Ako sme už spomenuli pri stabilite hojdacej hračky, základná konštrukcia by mala byť vyrobená z odolných materiálov a je vhodné, ak sú tieto materiály navyše šetrné k životnému prostrediu. Hojdacia základňa musí byť dostatočne pevná a široká a k vrchnej časti hračky kvalitne pripevnená.

Hojdací koník s opierkou chrbta

Pri výrobe hojdacích zvieratiek sa zvyčajne používa plyš, špeciálne plasty, drevo alebo kov. Drevené hojdacie kohúty či koníky sú najčastejšie maľované práškovými antikoróznymi farbami, resp. farbami vyorbenými na vodnej báze. Ide o odolné a netoxické farby. To, že je výrobok bezpečný, potvrdzuje aj certifikát kvality. Všetky hojdacie hračky, ktoré boli vyrobené na území Európskej únie, prechádzajú testom bezpečnosti. Výrobcovia sú povinní vykonávať takéto testovania a spĺňať všetky požiadavky týkajúce sa bezpečnosti, použitých materiálov aj výrobných procesov. Pozor by ste si však mali dať pri hojdacích zvieratkách, ktoré pochádzajú z ázijských krajín.

Pri výbere vhodnej hojdacej hračky skontrolujte i celkový vzhľad. Hojdacie zvieratká by totižto nemali mať žiadne rohy, ostré hrany alebo vyčnievajúce časti. Konce rúrok či spojov musia byť bezpečne uzatvorené špeciálnymi zátkami, aby nedošlo k zraneniu dieťaťa. Ak chcete hojdacie zvieratko, ktoré myslí na životné prostredie a zároveň vám vydrží niekoľko generácií, siahnite po drevenom hojdacom koníkovi alebo kohútovi. Drevo sa vyznačuje dlhou trvanlivosťou, navyše má príjemnú vôňu a nevadí ani deťom, ktoré trpia alergiou na prach.

Mechanizmus

Väčšina hojdacích hračiek pre deti využíva tradičný hojdací mechanizmus, ktorého tvar pripomína luk. Zviera je v podstate posadené na základni v tvare luku, pričom základňa je najčastejšie vyrobená z dreva alebo z plastu. Dieťa na hojdanie používa svoju silu v hornej časti tela, čím ho jeho hmotnosť ťahá dopredu a dozadu. Aby sa hojdacie zviera nakláňalo, dieťa musí robiť hojdacie pohyby, a tým si trénuje svoju motoriku i rovnováhu.

Sporadicky sa stretnete s hojdacím zvieraťom, ktoré je položené na takzvanom bezpečnostnom stojane. Ide o alternatívu hojdacieho mechanizmu, ktorého história siaha rovnako do rokov dávno minulých. Snahou vynálezcu bolo vytvoriť bezpečnejšiu základňu. Ide viac-menej o akýsi klzák, na ktorom je pripevnené zviera. Pohybmi dieťaťa sa aj zvieratko dostáva do pohybu.

Niektoré hojdacie zvieratká pre deti majú prídavné kolieska a po odmontovaní hojdacích líšt sa hojdačka zmení na odrážadlo. Predovšetkým vo vonkajšom priestore sa môžete stretnúť aj s hojdacími zvieratkami, ktoré sú na pružine, a hračka je fixne primontovaná k jednému konkrétnemu miestu. Takéto pružinové typy sa využívajú väčšinou na detských ihriskách, v mestských parkoch a podobne.

Životnosť

Životnosť hojdacej hračky závisí od materiálov, ktoré boli použité pri výrobe, ale aj od toho, ako sa s hojdacou hračkou zaobchádza. Za najlepšie z hľadiska životnosti sa považujú drevené hojdacie hračky, pretože drevo je odolné a vydrží dlhé roky. Hojdacie zvieratko tak využijú viaceré generácie. Plast môže pri nesprávnom zaobchádzaní alebo zaťažovaní popraskať, plyš sa zas na niektorých najviac namáhaných miestach opotrebuje.

Plyšový hojdací hroch

Mnoho rodičov v snahe, aby ich dieťaťu hojdacie zvieratko vydržalo čo najdlhšie, siahne po väčšej hojdačke. Nemusia tak riešiť situáciu, keď z menšej hojdačky ich dieťa rýchlo vyrastie. Ak pôjdete touto cestou, rátajte s tým, že v začiatkoch budete musieť dieťatku pri hojdaní pomáhať, pretože zvieratko mu bude veľké a nedosiahne naň. Tu hrozí, že dieťa o zvieratko stratí záujem, pretože sa s ním nedokáže hrať samo. V tom horšom prípade bude veľké hojdacie zviera u dieťaťa vyvolávať pocit strachu.

Pred kúpou hojdacieho zvieratka si preto premyslite, ako dlho by ho dieťa malo využívať a do akého modelu sa vám najviac oplatí investovať. Zvážte, ktorá alternatíva bude pre vaše dieťa najideálnejšia, aby hračka zbytočne nestála v kúte a nesadal na ňu prach.

Dizajn

Hojdacie zvieratko si dieťa obľúbi, ak sa mu jeho vzhľad zapáči. Pri výbere vhodného darčeka preto myslite nielen na vaše preferencie, ale najmä na preferencie vášho dieťaťa. Ak má vaše dieťatko rado psíkov, namiesto hojdacích koníkov vyberajte z ponuky hojdacích psíkov. V dnešnej dobe to nie je problém, pretože výrobcovia ponúkajú hojdacie hračky v rôznom prevedení a okrem zvieratiek nájdete v obchodoch aj hojdačky iných tvarov (napr. autíčka, motorky, lietadlá, kvetinky a podobne).

Ak vyberáte hojdacie zvieratko pre najmenších, musí mať primeranú veľkosť i tvar, lebo inak by sa ho dieťa mohlo zľaknúť. Z hojdacieho zvieratka bude mať strach a nebude mať chuť sa na ňom hojdať. Pri malých deťoch vo veku jedného alebo dvoch rokov si dávajte pozor na väčšie plyšové hojdacie zvieratká. Nepríjemné pocity u nich môže vyvolať napríklad plyšový hojdací pes.

Pri výbere hojdacieho zvieratka pre malé detičky dávajte prednosť jemným farbám a veselým výrazom tváre zvieratiek. Ak hojdacie zvieratko vyberáte spolu s dieťaťom, samo vám ukáže, čo sa mu páči a čo nie. Pokiaľ je hojdacia hračka darček, ktorým chcete vášho drobčeka prekvapiť, skúste ho na hojdačku aspoň pripraviť, aby nebolo sklamané.

Pred kúpou si ujasnite, či chcete vyberať z hojdacích koníkov alebo iných zvieratiek, napr. kohútov, zajacov, ovečiek, jednorožcov, somárikov, lienok, sloníkov, mačičiek alebo rozprávkových postavičiek a podobne. Váš výber sa tak zúži na vhodné zvieratko, ktoré vaše dieťa najviac poteší a vy nemusíte prehliadať nespočetne veľa ponúk.

Hojdanie na drevenom hojdacom koníkovi

V rámci dizajnu tiež myslite na to, že pre najmenšie deti je pre väčšiu bezpečnosť vhodný hojdací koník s ohrádkou. Tá zabráni nechcenému pádu na tvrdú podlahu a potenciálnemu zraneniu. Hoci ohrádka na vás nemusí pôsobiť esteticky, je to skvelý pomocník, ktorý dieťa udrží v sedadle.

Na trhu je i hojdací koník s pružinou. Ten sa najčastejšie využíva vo vonkajších priestoroch. Dominantná pružina je pevne pripevnená k vrchnej časti hojdacej hračky a jej spodok je zas prichytený k podložke, ktorá je skrutkami upevnená do zeme. S takýmito hojdacími hračkami sa stretnete napríklad v mestských parkoch, na detských ihriskách alebo vo vonkajších priestoroch materskej škôlky. Keďže sú takéto hojdačky umiestnené fixne na jednom mieste a vonku, využívajú sa len za priaznivého počasia. Hojdacieho koníka na pružine môžete zvoliť vtedy, ak hľadáte hračku do záhrady rodinného domu alebo podobné miesto.

Pohodlie

Pri výbere hojdacieho zvieratka nemyslite len na dizajn a vizuálnu stránku, ale aj na pohodlie dieťaťa. To sa musí pri hraní cítiť komfortne, aby ho hojdanie bavilo. Na pohodlie dieťaťa vplýva niekoľko faktorov, a síce výška dieťaťa, výška hračky, umiestnenie rukovätí i opierok nôh a sedadlo.

Rukoväte nesmú byť umiestnené príliš nízko ani príliš vysoko, aby dieťa pri držaní sa nevyvíjalo na svoje ruky nadmernú záťaž. Rukoväte by nemali byť tvrdé, lebo v opačnom prípade sa na rukách dieťaťa môžu tvoriť mozole. Ak ste kúpili drevené zvieratko, na rukoväte môžete dať gumové alebo silikónové kryty.

Pre maximálny komfort dieťaťa, ale aj pre jeho bezpečnosť, dávajte pozor na podnožku. Tá nesmie mať šmykľavý povrch, aby sa z nej nohy vášho drobca nekĺzali. Pri kúpe hojdacieho koňa venujte pozornosť i strmeňom. Oplatí sa investovať do koníka, ktorý má širšie strmene s možnosťou výškovej úpravy.

Aby sa dieťatko na hojdacej hračke cítilo pohodlne, sedadlo musí byť vyrobené z kvalitných a odolných materiálov, ktoré sú príjemné na dotyk. Dieťa sa aj po dlhom hojdaní bude cítiť spokojne. Šírku i výšku sedadla od zeme vyberajte podľa veku dieťaťa, resp. podľa jeho proporcií. Pre najmenšie deti vyberajte hojdacie zvieratká s mäkkým sedadlom, ktoré je navyše anatomicky tvarované. Pre pohodlné opretie zvoľte dostatočne vysokú opierku chrbta.

Ďalšie funkcie

Hojdacích zvieratiek pre deti je nespočetné množstvo, preto sa jednotliví výrobcovia predbiehajú v tom, kto ponúkne netradičnejší dizajn a najmä rôzne prídavné funkcie. K nim patria zvukové a svetelné efekty, prípadne pohyb jednotlivých častí hračky.

Farebné hojdacie plyšové zvieratko

Popri hojdacích hračkách rôznych farieb a dizajnu si môžete vyberať spomedzi tých, ktoré dokážu vydávať zvuky ako konský cval, klopot kopýt, erdžanie či smiech. Niektoré zvieratá dokážu hýbať chvostom, papuľkou alebo uškami. Pri výbere preto prihliadajte na vkus dieťaťa a na to, čo sa mu páči a urobí mu najväčšiu radosť. Mnohé hojdacie hračky od popredných výrobcov namiesto vydávania zvieracích zvukov dokážu zahrať pekné originálne melódie. K ďalším efektom hojdacích zvieratiek patria svetelné prvky.

Ak chcete pre dieťa hračku dva v jednom, siahnite po hojdacom zvieratku s kolieskami. Po odstránení hojdacích líšt sa stanú dominantnými kolieska a hojdačka sa premení na odrážadlo. Dieťa tak hračku využije dvoma spôsobmi. Mechanizmus premeny z hojdačky na odrážadlo je jednoduchý a rýchly. Rátajte s tým, že za takúto hračku „dva v jednom“ si trocha priplatíte. Tie hojdačky, ktoré nemajú kolieska a zároveň z nich môžete odskrutkovať hojdacie lišty, ľahko premeníte na hojdacie zvieratko na sedenie.

Výhody hojdania

Hračky sú neodmysliteľnou súčasťou detstva. Okrem toho, že deti zabavia na dlhé hodiny, niektoré z hračiek majú pozitívny vplyv na vývoj aj psychiku dieťaťa. K takýmto hračkám patria i hojdacie zvieratká. Vyberať môžete z množstva drevených, plastových alebo plyšových, pričom každá z nich má svoj zmysel.

Hojdacie hračky patria k dlhoročnej klasike, ktorá učí deti držať rovnováhu a zvykať si na pohyb. Ak stojíte pred voľbou, po akej hračke siahnuť a potešiť ňou vášho drobčeka, váš konečný výber ovplyvnia mnohé faktory. K ním patrí bezpečnosť hračky, doba, počas ktorej dokáže hračka dieťa zabaviť, či pridané hodnoty v podobe pozitívneho vplyvu na jeho fyzický i psychický vývoj. Hojdacie zvieratká pre deti spĺňajú všetky predpoklady dobrej hračky. Prečo by ste teda mali nad hojdacím zvieratkom rozmýšľať?

Správne zvolené hojdacie zvieratko prinesie dieťaťu veľa zábavy a radostných chvíľ, no má tiež pozitívny vplyv na jeho vývoj. Podnecuje jeho fantáziu a predstavivosť, pomáha mu rozvíjať zmysel pre rovnováhu a podporuje koordináciu pohybov. Týmto si dieťatko osvojuje nové zručnosti a je podporená jeho hrubá motorika.

Farebný drevený hojdací pes

Hojdaním si dieťa posilňuje svalstvo nôh a chrbta a pravidelnými pohybmi sa u neho rozvíja i zmysel pre rytmus. Okrem vplyvu na fyzickú stránku hojdanie kladne pôsobí taktiež na psychiku dieťaťa. Hojdaním sa u detí prejavujú pozitívne emócie, pretože takýto štýl hrania pomáha dieťatku upokojiť sa a navodzuje mu príjemnú psychickú pohodu.

Vďaka hojdaciemu zvieratku sa váš drobček ponorí do vlastného rozprávkového alebo dobrodružného sveta, v ktorom zažije množstvo radosti, zábavy a smiechu. Hojdavý pohyb dieťa nielen zabaví a upokojí, ale prirodzene rozvinie aj jeho myslenie a inteligenciu. Dieťa si počas hojdania osvojí a precvičí všetko, čo sa doposiaľ naučilo, keďže hojdacie hračky ho podnecujú k používaniu svojho tela i zmyslov.

Cena a obľúbené značky

Hojdacie zvieratká ponúkajú mnohé obchody s hračkami, ale aj tie so zmiešaným a rôznorodým tovarom. Cena týchto hračiek sa líši od použitého materiálu, veľkosti, bezpečnostných prvkov či prídavných funkcií.

Najlacnejšie hojdacie zvieratko môžete svojmu drobčekovi zaobstarať za približne 10 eur. Za túto sumu získate veľmi jednoduchú hračku na hojdanie z plastu. Ak si o niečo priplatíte, kúpiť môžete drevené hojdacie zvieratko, kde prevládajú koníky. Cena drevných hojdacích hračiek začína od sumy 20 eur.

V ponuke sú aj plyšové hojdacie zvieratká, ktoré sa vyznačujú veľkou pohodlnosťou vďaka príjemnému materiálu. Obstarávacia cena plyšových hojdacích hračiek štartuje od ceny 25 eur. Okrem koníkov sú v ponuke aj jednorožce, medvedíky, myšky, psíky či lienky a ďalšie zvieratká. Pri plyšových hojdacích hračkách nie je výnimkou, že ponúkajú deťom prídavné funkcie v podobe zvukov či pohybov a dokonca aj svetelných efektov. Zvieratko po stlačení uška môže napríklad erdžať, vydávať zvuk cvalu, hýbať chvostom či papuľkou a podobne. 

Cena obľúbených hojdacích zvieratiek sa pohybuje od 30 do 100 eur. Hojdačky z tejto cenovej kategórie patria k najpredávanejším, pretože sa tu spája dobrý pomer ceny a kvality. Niektoré hojdacie zvieratká však stoja oveľa viac a zaplatiť za ne môžete aj niekoľko stoviek eur. V tomto prípade ide o veľké jazdiace kone na kolieskach, ktoré sa svojím vyhotovením snažia čo najviac podobať na živé zviera a dieťa vďaka nim zažije novú formu zábavy.

Hojdacie zvieratká vyrábajú osvedčení i menej známi výrobcovia, no pri kúpe je vždy lepšie siahnuť po overenej značke, ktorá je zárukou bezpečnosti. K obľúbeným značkám hojdacích zvieratiek pre deti patria napríklad PlayToMilly MallyAga4KidsKinderKraftBabyGoWikyBino, Nattou či Kids World.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Ak stále váhate, po akom hojdacom zvieratku siahnuť, odpovede vám môžno pomôžu rozhodnúť sa. Prezradíme vám, od akého veku je hojdacie zvieratko vhodnou hračkou, čo by nemalo hojdacej hračke chýbať, ak ju vyberáte pre najmenšie dieťatko, po akom zvieratku siahnuť, ak váš drobček trpí alergiou na prach, či ktoré hojdacie zvieratko má najdlhšiu životnosť a vydrží vám niekoľko generácií.

Od akého veku je hojdacie zvieratko vhodnou hračkou?

Na trhu nájdete hojdacie zvieratká pre deti od 6 mesiacov. Rátajte s tým, že najmenšiemu dieťaťu musíte pri hojdaní pomáhať. Samozrejmosťou by mal byť váš dozor počas celej hry, aby nedošlo k nechcenému úrazu. Je vhodné, ak je dieťatko dostatočne vyvinuté a silné, aby si na hojdacej hračke mohlo rozvíjať svoju silu aj zmysly. Za optimálny vek, kedy siahnuť po hojdacej hračke, sa považuje vek od 1 roka.

Čo by nemalo chýbať hojdaciemu zvieratku pre najmenších?

Hojdacie zvieratko pre najmenšie deti musí byť maximálne bezpečné. Nemala by mu chýbať ohrádka, ktorá zabráni nechcenému vypadnutiu dieťaťa von zo sedadla hračky. O ešte väčšiu bezpečnosť sa starajú nastaviteľné popruhy, ktorými dieťatko k sedadlu spoľahlivo pripútate. Niektoré hojdačky pre najmenších majú namiesto rukovätí priečnu stredovú tyč, ktorej sa dieťatko počas hojdania môže držať.

Po akom hojdacom zvieratku siahnuť, ak je dieťa alergik?

Ak vaše dieťatko trpí alergiou na prach, mali by ste zabudnúť na plyšové hojdacie zvieratko. Hoci takéto zvieratko vyzerá krásne a pôsobí na drobčeka, ako by bolo živé. Plyš je materiál, v ktorom sa drží veľa prachu a dieťa by počas hry mohol dráždiť. Vyberajte preto z plastových alebo drevených hojdacích hračiek. Aj medzi hračky z takýchto materiálov nájde množstvo krásne spracovaných a esteticky príťažlivých kúskov, ktoré dieťa isto zaujmú.

Ktoré hojdacie zvieratko má najdlhšiu životnosť?

Za odolný materiál s dlhou životnosťou sa jednoznačne považuje drevo. Plast môže pri nesprávnom zaobchádzaní alebo pri preťažovaní nevhodnou hmotnosťou jazdca popraskať. Pri plyšových hračkách zas hrozí, že v miestach najčastejšieho kontaktu sa povrch opotrebuje (zoderie). Drevené hojdacie zvieratko je pevné a stabilné, preto by vám bez problémov malo slúžiť niekoľko rokov.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 18.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 18:47
Dalibor

Hojdací koník Kids World je pekný a ľahký. Vnučka má z neho radosť, ale zvuky sú strašné a nedajú sa ani stíšiť. Škoda, že koník nevie hýbať chvostom ani hlavou. Cena je však prijateľná. Je to pekne spracovaný klasický koník, ktorý nám pripomína časy dávno minulé.

04/10/2021 09:27
Evka Z.

Vzhľadovo veľmi pekný húpací koník je Kinderkraft, ale je veľmi maličký. Dieťa sa môže kolísať, ale vďaka kolieskam aj voziť. Kolesá sa točia len na koberci, no keďže my máme vo väčšine bytu podlahy, dieťa nemá stopercentnú stabilitu, preto pri vození nemôže zostať samé.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok