Najlepšie bazény 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vyberte si bazén, aký vám vyhovuje. Chcete veľký alebo malý? S filtráciou alebo bez? Do toho vám nebudeme mudrovať. Poradíme vám však, ktoré bazény sú kvalitné a ktoré nie, ktoré sú vyrobené z kvalitného materiálu a ktoré nevydržia ani jednu sezónu. Samozrejme, všetky bazény sme osobne nevyskúšali. Zozbierali sme všetky dostupné informácie od vás, z domácich aj zahraničných testov a pekne sme ich roztriedili.

Zapustený bazén pri dome

Vytvorili sme výber najlepších a najkvalitnejších bazénov, ktoré sú momentálne k dispozícii. Tabuľku pravidelne aktualizujeme aj na základe vašich pripomienok a dodatočne získaných informácií.

Najlepšie nadzemné bazény nafukovacie

Názov Hodnotenie Detail
Intex Easy Set 183 x 51 cm   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Intex 26100 Krab   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bestway Family Pool   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Avenli s príslušenstvom 3,6 m   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bestway 3,66 X 0,76 m   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie nadzemné bazény pevné

Názov Hodnotenie Detail
Bestway Steel Frame Pool   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Marimex Florida   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Intex Metal Frame   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Avenli s príslušenstvom 4 m   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bestway Steel Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Bazény – recenzie

Nadzemný, zapustený, nafukovací alebo montovaný – bazén vám môže robiť radosť od jari do jesene. Ponúkame vám na výber viacero zaujímavých modelov, ktoré sa tešia obľube medzi spotrebiteľmi.

Ako vybrať bazén?

Leto je v plnom prúde a väčšina z nás sa rada schladí v bazéne. Rozhodli ste sa, že si jeden zaobstaráte? Keďže zvyčajne ide o dlhodobú investíciu, treba si dobre premyslieť, aký typ sa vám hodí, kto bude bazén využívať i to, čo od neho vlastne očakávate.

Ako vybrať bazén?

Poradíme vám, čo všetko treba pred kúpou bazéna zvážiť, aby ste si vybrali taký, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám a možnostiam.

Nadzemný, či zapustený bazén?

V prvom rade si treba uvedomiť, že bazén výrazným spôsobom ovplyvní vzhľad vašej záhrady. V prípade, že sa rozhodnete pre nafukovací bazén, budete ho môcť kedykoľvek zložiť a v prípade potreby uvoľniť miesto v záhrade. Ak uvažujete nad pevným nadzemným alebo zapusteným bazénom, manipulácia s ním už nebude možná.

Nadzemný bazén

Najlacnejšou alternatívou je nafukovací bazén, ktorý po skončení sezóny jednoducho sfúknete a uskladníte. V takomto bazéne sa deti vyšantia a jeho kúpa nepredstavuje vysokú investíciu. Nie je potrebná úprava terénu, gumový bazén má však obmedzenú životnosť a ľahko sa roztrhne.

Nadzemný gumový bazén

O niečo odolnejšou voľbou sú nadzemné bazény, ktoré možno čiastočne zapustiť, preto vyžadujú isté úpravy terénu, v záhrade si ich však môžete ponechať celoročne. Potrebné bude vykopanie jamy a šachty, miesto pre filtráciu, tepelné čerpadlo či solárny ohrev a ochranu v podobe prístrešku. Chýbať by nemala vybetónovaná doska, prípadne geotextílna podložka, samostatné istenie a prívod elektriny.

Zapustený bazén

Pokiaľ pre vás nehrá cena rolu, môžete rozmýšľať nad zapusteným bazénom. Má dlhú životnosť a pokiaľ bude mať zastrešenie, môžete sa v ňom kúpať väčšinu roka. Zapustený i polozapustený bazén musí mať izolované dno a bočné steny.

Typy bazénov

Rozhodli ste sa pre nadzemný bazén? Môžete si vyberať z niekoľkých materiálov a typov:

Nafukovací bazén

Ide o klasiku, ktorá je cenovo dostupná pre každého. Takýto bazén sa vyznačuje ľahkou montážou a tým, že voda sa v ňom vyhreje pomerne rýchlo. Ak sa oň bude správne starať a opatrne s ním manipulovať, vydrží vám aj niekoľko rokov. Gumový bazén so samonosným prstencom stačí začať napúšťať po nafúknutí obvodového prstenca, steny sa vytvarujú samy pri napúšťaní vody.

Deti v nafukovacom bazéne

Montovaný bazén

Aj tento typ namontujete rýchlo a z bazéna sa môžete tešiť niekoľko rokov. Steny sú z pozinkovaného plechu a vydržia cca 10 rokov, fólia má životnosť okolo 5 rokov, dá sa však vymeniť.

Plastový bazén

Ani plastové bazény nie sú drahou záležitosťou a vyžadujú len menšie stavebné úpravy. Ich výhodou je, že vám v prípade kvalitnej údržby vydržia aj 15 rokov. Plast však môže vyblednúť, poškriabať sa či sa vyduť. Tento typ sa dá zvyčajne aspoň čiastočne zapustiť do zeme.

Plastový bazén

Túžite po zapustenom bazéne? Potom si môžete vyberať z týchto modelov:

Akrylátový/laminátový bazén

Životnosť tohto typu sa pohybuje okolo 30 rokov. Sklenené vlákna a živica sú totiž odolné. Dbajte na to, aby mal bazén odolnú gélovú úpravu, ak si totiž vyberiete menej kvalitný model, hrozí vytváranie prasklín.

Antikorový bazén

Bazén z ušľachtilej ocele je odolný voči korózii i mrazu, má výbornú antibakteriálnu schopnosť. Je potešiteľné, že v zime ho nebudete musieť vypúšťať. Údržba takýchto bazénov však nie je lacná.

Keramický bazén

Ide o odolný a naozaj trvácny typ bazéna. Bazén vyrobený vyrobený z keramického prachu a z častíc, ktoré na povrchu vytvárajú 3D efekt, je drahšou záležitosťou. Ak doň investujete, vydrží vám cca 50 rokov.

Keramický bazén

Železobetónový bazén s fóliou

Nielenže je odolný voči plesniam a UV žiareniu, v prípade správnej inštalácie a následnej starostlivosti vám vydrží neobmedzene. Údržba je síce jednoduchá, jeho inštalácia je však časovo náročná.

Kam bazén umiestniť?

Odpoveď na túto otázku vám pomôže sa posunúť pri výbere ďalej. Od priestorových možností sa totiž odvíja aj tvar a veľkosť bazéna. Bazén môžete umiestniť do svahovitého terénu či ho zapustiť do zeme iba čiastočne. Myslieť by ste mali na niekoľko technických detailov, bez ktorých sa kúpať nebudete.

Potrebovať budete prívod elektrickej energie i miesto na umiestnenie prvkov (ak sa rozhodnete pre zastrešenie, kvôli súkromiu sa rozhodnete pre živý plot a pod.). Bazén je najvhodnejšie umiestniť na slnečné miesto, najlepšie, ak naň slnečné lúče dopadajú po celý deň. Ušetríte na ohreve bazéna a budete sa môcť pri bazéne opaľovať. V blízkosti bazéna by nemal chýbať tienistý kút, kde si môžete oddýchnuť v prípade veľkých horúčav.

Zapustený bazén v záhrade

Veľkosť a hĺbka bazéna

Tento parameter súvisí s tým, pre koho a na aký účel je bazén určený. Chcete ho pre malé dieťa, tínedžera či pre celú rodinu? Malé deti si vystačia s bazénom do 1 metra, deti do 10 rokov potrebujú na šantenie bazén s priemerom aspoň 2,5 m. Bazén väčších rozmerov sa hodí pre rodiny, dajú sa pri ňom organizovať posedenia s priateľmi.

Štandardná je hĺbka 1,2 alebo 1,5 m. Vhodnejšou voľbou je väčšia hĺbka, ktorá vám umožňuje bazén napustiť do 1 m pre malé deti a do 1,5 m pre dospelých.

Pokiaľ chcete v bazéne plávať, môžete tak robiť aj v bazéne hlbokom 1,2 m. Veľkosť by mala tomuto účelu zodpovedať, čím väčší, tým bude pre vás plávanie pohodlnejšie. Zvoliť si môžete aj menšiu veľkosť s protiprúdom.

Tvar bazéna

Tento parameter závisí od typu bazéna. Zvyčajne sú dostupné okrúhle, štvorcové a elipsové bazény. Súčasné materiály však umožňujú výrobu ľubovoľného tvaru. V prípade, že hľadaté funkčný bazén na bežné použitie, oválny, obdĺžnikový či kruhový bazén sú správnou voľbou. Ak chcete, aby bol bazén dizajnovou dominantou vašej záhrady, môžete si zvoliť netradičnejší tvar.

Zapustený oválny bazén

Čistenie bazéna

Aby voda v bazéne zostala dlhodobo čistá, treba bazén pravidelne čistiť. Najjednoduchšou voľbou je aplikovanie bazénovej chémie, ktorá si poradí s nečistotami a vodu udrží priezračnú na dlhý čas. Chémia ničí riasy a mikroorganizmy.

Zabúdať by ste nemali ani na plachtu (pokiaľ nemá bazén zastrešenie) –  či už letnú (solárnu) alebo zimnú. Po každom kúpaní treba bazén zakryť, plachta zachytí všetku špinu, ktorá by sa mohla nedopatrením do vody dostať. Plachta tiež zabraňuje tepelným stratám počas doby, keď bazén nevyužívate. V zime sa používa silnejšia nepriesvitná plachta, ktorá zabraňuje množeniu rias.

Praktickou pomôckou je bazénové sitko, s ktorým jednoducho vyberiete väčšie nečistoty, ako napr. popadané listy.

Bazénová filtrácia

Nečistôt sa zbavíte aj pomocou bazénovej filtrácie. Vybrať si môžete pieskovú alebo kartušovú filtráciu.

Kartušová filtrácia

Nečistoty, ktoré sa dostali do bazéna, zachytáva pomocou kartušovej papierovej filtračnej vložky. Vložku treba (v závislosti od využívania bazéna) niekoľkokrát do týždňa vybrať a vyčistiť tlakom vody. Vložka vo filtrácii je vymeniteľná, treba ju nahradiť niekoľkokrát za sezónu. Kartušová filtrácia je vhodná skôr pre menšie nadzemné bazény.

Kartušová bazénová filtrácia

Piesková filtrácia

Ide o najvhodnejšiu voľbu, voda prechádza cez pieskovú filtračnú náplň, v ktorej sa nečistoty zachytávajú, a voda sa vracia späť do bazéna čistá. Pieskovú náplň stačí vymeniť raz za 2 až 3 roky. Pri výbere si všímajte to, za aký čas dokáže prefiltrovať celý objem bazéna. Trvať by to malo približne 6 – 8 hodín, pri intenzívnom používaní bazéna či pri vysokých teplotách je vhodnejšia výkonnejšia filtrácia, ktorá vodu prefiltruje o 2 až 3 hodiny skôr.

Ohrev vody v bazéne

  • Elektrický ohrev – vďaka ľahkej inštalácii a nízkym vstupným nákladom ide o veľmi obľúbený typ ohrevu. Náklady však rastú a z dlhodobého hľadiska nemusí ísť o najvhodnejšiu voľbu.
  • Solárny ohrev – solárne panely zo špeciálneho polyméru, ktorý je odolný voči slnečnému žiareniu, chémii vo vode, oxidácii a mrazu, sa dajú jednoducho zapojiť. Keďže ide o ekologické riešenie, teší sa slnečný ohrev vody v bazéne obľube.

Solárny ohrev bazéna

  • Tepelné výmenníky – vyrábajú sa z nerezu a sú špeciálne navrhnuté pre ohrev vody v bazéne. Vodu v nich môžete vyhrievať kotlom, tepelnými či solárnymi kolektormi.
  • Tepelné čerpadlá – ide o kombináciu solárneho a elektrického ohrevu. Čerpadlo energiu čerpá priamo vo vzduchu, funguje tak i za nepriaznivého počasia. Elektrická energia pre jeho fungovanie predstavuje len 20 %.

Zastrešenie bazéna – je potrebné?

Ide o investíciu, ktorá so sebou prináša množstvo výhod. Zastrešenie bazéna vám v konečnom dôsledku pomôže nielen ušetriť, ale tiež si vďaka nemu predĺžite kúpaciu sezónu a zvýšite bezpečnosť. Či už si zvolíte zastrešenie s pojazdovými koľajnicami alebo bezkoľajnicové vyhotovenie, táto investícia sa vám oplatí.

  • Predĺžená kúpacia sezóna – kúpanie v nevyhrievanom a v nezastrešenom bazéne si môžete dopriať v našich klimatických podmienkach tak 3 – 4 mesiace v roku. Zastrešenie vám radosť z pobytu v bazéne predĺži, kúpať sa bez problémov budete môcť od apríla do októbra. Vďaka zastrešeniu totiž nedochádza k markantnému ochladeniu vody za zhoršeného počasia.
  • Bezpečnosť – v prípade, že máte malé deti, predstavuje bazén potenciálne riziko a ohrozenie ich bezpečnosti. Zastrešenie s bezpečnostnými prvkami, ktoré zabraňujú malým deťom v manipulácii s ním, predstavuje zvýšenie bezpečnosti detí i domácich miláčikov počas pobytu pri bazéne.
  • Znižovanie nákladov – hoci sa zdá investícia do kvalitného zastrešenia vysoká, vyznačuje sa dobrou návratnosťou. Zastrešenie pomáha udržiavať teplotu vody vyššiu, v priemere až o 8 °C v porovnaní s nezastrešenými bazénmi. Údržba bazéna a vody bude jednoduchšia, zastrešenie totiž minimalizuje zanesenie vody drobnými nečistotami (peľ, prach, popolček).

Zastrešenie bazéna

Bazénové príslušenstvo

Údržbu bazéna a bazénovej vody vám môžu uľahčiť viaceré funkčné prvky ako automatické dávkovače, bezchlórové úpravy či tepelné čerpadlá. Čas strávený v bazéne a samotné kúpanie vám zas môžu spríjemniť protiprúdy, masažné dýzy či reflektory. Bazénový teplomer, bazénový vysávač, náhradné bazénové fólie či podložky sú taktiež dobrou voľbou, pretože vám zjednodušia údržbu. K nafukovacím bazénom si môžete napr. dokúpiť opravnú sadu na lepenie, keby sa vám bazén roztrhol. Na pripojenie bazénového príslušenstva budete potrebovať bazénovú hadicu. Prístup k bazénu a vyššiu bezpečnosť vám zas zaručia schodíky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre bazén? V lete poskytne vám i vašim ratolestiam množstvo zábavy a bude vám robiť radosť. O typoch bazénov a parametroch výberu už viete všetko podstatné. Napriek tomu máte ohľadom bazénov ešte množstvo otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste:

Potrebujem na stavbu bazéna stavebné povolenie?

Áno, ale len pokiaľ si zvolíte bazén väčší ako 25 m2. V takom prípade podlieha územnému rozhodnutiu a stavebnému povoleniu.

Kedy je najvhodnejšie bazén napustiť?

Podľa toho, či ho chcete napúšťať z vodovodu, alebo z iného zdroja. Väčšina obcí má vo svojich stanovách vyhlášku o využívaní pitnej vody, a to najmä v lete, keď hrozia veľké suchá. Na vhodnú dobu na napúšťanie bazéna z vodovodu sa musíte spýtať obce, mesta či vodárne. Bazén môžete ďalej napustiť z vlastnej studne, prípadne si objednať na napustenie bazéna autocisternu – vtedy vás nič neobmedzuje.

Ako sa mám starať o vodu v bazéne?

Starostlivosť o vodu v bazéne spočíva v čistení mechanických nečistôt (lístie, hmyz, tráva), úprave pH a dezinfekcii vody. S odstránením mechanických nečistôt vám najlepšie pomôžu bazénové vysávače a sieťky na povrchové nečistoty. Vodu môžete dezinfikovať pomocou chemických prípravkov na báze chlóru, kyslíka či slanou vodou (elektrolýza slanej vody). Posledným krokom je úprava pH (správne hodnoty sú 7,0 – 7,4).

Zoznam článkov

Zelená voda v bazéne? Ako sa jej zbaviť. Mliečna, kalná, žltá. Savo pomôže

Zelená voda v bazéne? Ako sa jej zbaviť. Mliečna, kalná, žltá. Savo pomôže

V letných horúčavách nie je nič lepšie, ako môcť sa schladiť vo vode. Pokiaľ máte vlastný bazén na záhrade a môžete ho využívať nepretržite, leto si určite užijete aj ak neplánujete dovolenku. Predstava bazénu je lákavá, no netreba zabúdať na to, že aj ten si vyžaduje údržbu. Na to,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 04.10.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 21:03
Danica

Máme Intex Prism Frame Pools a je to pevný bazén, ktorý sa jednoducho skladá. Montáž bola rýchla a materiál vyzerá byť dobrý. Filtrácia je tiež dobrá. Hoci sme spokojní, nabudúce by sme kúpili asi hlbší bazén. Tento ocenia hlavne deti. Cena je priaznivá v porovnaní s konkurenciou.

28/10/2021 11:20
Zuzana

Veľký bazén, ktorý splnil naše požiadavky, je Marimex Orlando. Inštalácia bola rýchla a jednoduchá a pomer ceny výborný. V bazéne sme vždy po práci super zrelaxovali. Tešíme sa na ďalšiu sezónu. Ešte dodám, že pri skladaní je nutné dávať pozor na plech, ktorý je na stene bazéna, pretože pri neopatrnej manipulácii sa môže zlomiť.

28/10/2021 09:59
Eduard

Marimex Tampa je cenovo výhodný bazén s dostatočnou veľkosťou pre malú rodinku. Prstenec je však nekvalitný a po krátkej dobe používania som ho musel lepiť, pretože tadiaľ unikal vzduch. Mal som strach, že sa rýchlo prederaví, ale túto letnú sezónu vydržal. Som zvedavý, čo bude o rok.

30/07/2021 20:45
Zlatica

Na záhradke pred rodinným domom nám tróni bazén Bestway Steel Pro Max Rattan. Páči sa mi ratanový vzhľad a oceňujem aj príslušenstvo, ktoré bolo súčasťou dodávky. Bazén má ideálnu veľkosť a hĺbku pre naše dve deti a oni sú z neho nadšené. V pohode sa do bazénu zmestíme aj my dospelí. Montáž bazéna bola jednoduchá a manžel ju zvládol raz dva. Fólia vyzerá pevne a dúfam, že dlho vydrží. Bazén je vhodný na absolútnu rovinu a pred kúpou na to treba myslieť, aby ste mali istotu, že miesto, kam ho chcete umiestniť, bude vyhovujúce. Schodíky sa nám zdajú menej kvalitné či skôr menej bezpečné, ale inak je bazén ok. Odporúčame ho každému, kto hľadá krásne vyzerajúci a funkčný bazén za prijateľnú cenu.

30/07/2021 20:08
Betka

Pre našu dcérku sme hľadali lacný a šikovný nafukovací bazén. Napokon sme zvolili Intex Easy Set, ktorý stál menej než 30 eur a pre malú je úplne postačujúci. K bazénu sme dokúpili aj kartušovú filtráciu a zatiaľ nebol žiaden problém. Bazén má ideálnu veľkosť, jeho rozloženie / nafúkanie bolo jednoduché a rýchle, pretože všetko je hotové za pár minút. Samotné napúšťanie vody trvá cca. hodinu a pol. Na slnku sa voda dokáže ohriať pomerne rýchlo a za niekoľko hodín dosahuje teplotu takmer 27 stupňov Celzia. Dcérka je s bazénom spokojná a v týchto horúcich dňoch je v ňom takpovediac nonstop. Bazén spĺňa svoj účel a sme s ním nadmieru spokojní.

29/04/2021 09:02
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
tesnenia nájdete v e-shopoch predávajúcich bazény a bazénové príslušenstvo. Najvhodnejšie je, samozrejme, obrátiť sa na firmu, ktorá vám zastrešenie vyhotovila. Ak to nie je možné, vyskúšajte e-shopy ako eshop-bazeny.sk, e-bazen.sk, bazeny.sk, m-mont.sk a pod.

28/04/2021 19:31
Monika Spišáková

Viete mi poradiť kde vedia opraviť tesnenie na zastrešení bazena,eventualne kde sa dá zakúpiť .Budem Vám za radu velmi vďačná.

S pozdravom Spišáková

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok