Najlepšie záhradné domčeky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Záhradný domček v záhrade si svoje využitie s určitosťou nájde. Hoci ide o pomerne individuálnu voľbu a rozhoduje i vkus majiteľa, existuje niekoľko zásad, ktorých sa treba pri výbere držať a niekoľko parametrov, ktoré si treba všímať. Potrebujete záhradný domček na náradie? Neviete, ako vybrať záhradný domček do záhrady? Sú najlepšie drevené záhradné domčeky? Pomôžeme vám s výberom.

Ako vybrať záhradný domček?

Každý záhradkár či domáci kutil si záhradný domček na záhrade určite bude pochvaľovať. Ak rozmýšľate, že by sa vám do záhrady takéto miestečko zišlo, určite nie je na škodu urobiť si prieskum ponuky. Rozmýšľať treba nad tým, či potrebujete záhradný domček využívať ako úložný priestor na náradie a záhradnú techniku alebo naopak chcete záhradný domček, kde budete vedieť zrelaxovať. Na výber máte rôzne veľkostimateriály a samozrejme záhradné domčeky sa líšia i spôsobom montáže, pretože každá konštrukcia je istým spôsobom špecifická.

Najlepšie záhradné domčeky

Názov Hodnotenie Detail
G21 GAH 529 - 277 × 191 cm   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Rojaplast S2001A   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Keter Factor   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Duramax Titan Eco XL   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
G21 GAH 407   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Záhradné domčeky – recenzie

Záhradný domček na náradie si môžete vyrobiť aj svojpomocne, avšak na trhu je dostupných množstvo zaujímavých modelov, ktoré vám ušetria čas a možno i peniaze. Vybrali sme pre vás niekoľko obľúbených modelov, ktoré vám pomôžu sa v problematike zorientovať.

Potrebujem do záhrady záhradný domček?

Podobná stavba v záhrade môže mať rôznorodé využitie. Niekto v záhradnom domčeku bude uskladňovať celoročne záhradné náradie, niekto záhradnú techniku či rôzne príslušenstvo, ktoré využije pri sezónnych prácach v záhrade. Rovnako tak však možno záhradný domček využiť aj na príjemné letné posedenia počas grilovačky alebo len na obyčajný relax na záhrade za mestom. Prípadne môže záhradný domček poslúžiť aj ako letná kuchyňa či chata. Ak sa teda zamýšľate nad kúpou záhradného domčeka, prioritné je premyslieť si, aké by mal vo vašej záhrade využitie, aký by bol jeho účel a na základe toho podrobiť parametre výberu daným požiadavkám.

Základné delenie domčekov do záhrady

Práve účel domčeka vám pri výbere môže v mnohom napovedať a pomôcť. Preto, ak už poznáte využitie záhradného domčeka vo vašej záhrade, mali by ste sa zamerať na nasledovné kategórie.

Záhradné domčeky na náradie

Tieto druhy domčekov sú v záhrade najbežnejšie. Slúžia totiž tomu najpraktickejšiemu účelu, a tým je uskladňovanie náradia, náčinia a záhradnej techniky. Takéto domčeky môžu byť menšej i väčšej rozlohy. Zvyčajne však ide o menšie výmery, výnimkou však nie sú ani väčšie záhradné domčeky na náradie. Záleží od samotných nárokov a potrieb budúceho majiteľa. Z hľadiska materiálov ide o drevené či plechové domčeky. Potrebné je zabezpečenie na zámok a v prípade uskladňovania drahej techniky sa oplatí myslieť na bezpečnostné dvere a zámok.

Drevený záhradný domček na náradie

Záhradné domčeky (štandard)

Ide o viacúčelové záhradné domčeky, ktoré poskytujú priestor pre uskladnenie náradia, náčinia či záhradnej techniky, no zároveň ponúkajú aj dostatok priestoru napríklad pre kutilské nástroje či pracovný stôl. V zásade môžu slúžiť ako záhradná dielňa. Rovnako tak tieto záhradné domčeky môžu disponovať exteriérom v podobe terasy. Ponúknu napríklad aj priestor pre odpočinok. Úžitková plocha sa pohybuje niekde na úrovni 9 až 25 m2.

Víkendové záhradné domčeky

Tieto druhy záhradných domčekov sú niekedy prirovnávané aj k drevostavbám. V podstate slúžia ako chatky, vhodné sú pre dočasné bývanie. Ponúkajú dostatok priestoru a komfortu pre relax a oddych. Hodia sa predovšetkým na pozemky v blízkosti prírody. Vyžadujú viac priestoru, úžitková plocha je často viac ako 25 m2. Nutné je, aby mali steny väčšiu hrúbku 50 mm, 60 mm alebo až 80 mm. Ide o drevené záhradné domy. Ich vnútorný priestor býva dokonca členený na miestnosti. Takýmto dreveným domčekom sa zvykne hovoriť aj letné kuchynky. Pre ich výstavbu je nutné stavebné povolenie.

Detské záhradné domčeky

Môže ísť o plastové alebo drevené záhradné domčeky. Ich výhodou je, že zaberajú menej miesta a určené sú pre deti. Prispôsobená je i veľkosť vstupnej plochy. Rozlišovať treba, pre aké deti (od akého veku) je domček určený. Deti takýto záhradný domček využijú na rôzne hry alebo v ňom môžu tráviť čas a zároveň byť aspoň čiastočne na čerstvom vzduchu.

Záhradné domčeky podľa materiálu

Materiál je veľmi dôležitým parametrom, ktorý výber záhradného domčeka ovplyvňuje hneď z niekoľkých aspektov. Tým prvým je, samozrejme, požiadavka zákazníka na samotný dizajn záhradného domčeka, ktorý materiál do veľkej miery ovplyvňuje. Takisto materiál zohráva rolu i v trvácnosti a životnosti záhradného domčeka. Domčeky je možné takisto upravovať a doplniť o určité príslušenstvo. Nie každá konštrukcia domčeka to však dovoľuje, a preto treba starostlivo vyberať.

Malý zelený záhradný domček z dreva

Plechové záhradné domčeky

Záhradné domčeky vyrobené z plechu sú dnes bežne využívané. I keď mnohí ich úplne za „domčeky“ nepovažujú a vnímajú ich skôr ako kôlne alebo garáže. Ich primárnou úlohou je zvyčajne uskladňovanie záhradného náradia, náčinia a záhradnej techniky. Sú cenovo veľmi dostupné a takisto poteší aj široký výber z hľadiska konštrukcie. Dnešné plechové domčeky môžu mať bežne sedlovú strechu a dokonca môžu mať okná, čím nadobúdajú dojem luxusnejšieho záhradného domčeka. Farba plechu či štruktúra dokonca na prvý pohľad môže pôsobiť ako drevostavba.

Vítaná je takisto ich funkčnosť, odolnosť a zabezpečenie. Plechy bývajú technologicky ošetrené zinkom, čo zaručuje dlhú životnosť bez korózie. Hrúbka plechu sa môže líšiť. Medzi výhody určite patrí aj rýchla montáž a menšia náročnosť z hľadiska údržby. Plechovú garáž vám dokáže montážna firma zhotoviť behom niekoľkých hodín. Samotný rám je sám osebe ľahký, zvyčajne zhotovený z hliníka alebo ocele. Pri štandardných veľkostiach nie je nutné stavebné povolenie (cca do 25 m2).

Výhody

  • Rýchla montáž
  • Cenová dostupnosť
  • Funkčnosť
  • Jednoduchá údržba
  • Životnosť
  • Nie je nutné stavebné povolenie

Nevýhody

  • Dizajn
  • Nevhodné pre rekreáciu

Plastové záhradné domčeky

Poslúžia hlavne ako sklad, umožňujú uskladnenie náradia, náčinia či záhradnej techniky vo vašej záhrade. Cenovo sú takisto veľmi dostupné. Vzhľadom príliš nepotešia a horšia je aj ich stabilita a zabezpečenie. Označujú sa však ako bezúdržbové. Nie je potrebné žiadne lakovanie. Samotný rám je vyrobený z hliníka. Plastové steny sú veľmi ľahké a ľahko sa inštalujú.

Biely záhradný domček na náradie

Nutné je kvalitné ukotvenie. Takéto záhradné domčeky majú prevažne menšie rozmery. Nie je však nutné žiadne stavebné povolenie. Odporúčame vám neskladovať v plastových záhradných domčekoch drahú záhradnú techniku. Majú nižšiu úroveň zabezpečenia. V rámci tejto kategórie sa objavia aj práve plastové záhradné domčeky pre deti.

Výhody

  • Cenová dostupnosť
  • Bezúdržbová prevádzka
  • Nie je nutné stavebné povolenie

Nevýhody

  • Nižšia úroveň bezpečnosti
  • Horší vzhľad
  • Horšia stabilita
  • Potreba kvalitného ukotvenia

Drevené záhradné domčeky

Drevo je v prípade záhradných domčekov najčastejšou a najobľúbenejšou voľbou. Dôvodom je predovšetkým prirodzený a naturálny vzhľad v danom prostredí. Výhodou je široké spektrum využitia a možnosť realizovať rôzne typy konštrukcií a typov stavieb. Menšie záhradné domčeky sú vhodné pre skladovanie náradia a záhradnej techniky, tie väčšine používateľom poskytnú aj priestor pre rekreáciu. Prípadne môže záhradný domček poslúžiť ako pracovná dielňa.

Samostatnou kategóriu je obytný záhradný domček, ktorý poslúži používateľom na rekreáciu a oddych. Vybavený môže byť oknami a priestor môže byť delený drevenými priečkami. V prípade luxusnejších domčekov môžu byť obohatené o pergolu alebo terasu.

Drevený záhradný domček

Ide však o technologicky náročnejší projekt a samotná stavba či montáž trvá v prípade rozmernejších domčekov dlhšie. Neraz je nutné vybavovať i stavebné povolenie. Drevo je potrebné upravovať a ošetrovať, aby sa predĺžila jeho životnosť. Ideálne raz za rok je vhodné, aby sa drevo ošetrilo a nezačalo schnúťpraskať alebo ho nenapadli plesne a nezačali sa tvoriť machy. Väčšie i menšie záhradné domčeky či drevostavby možno objednať aj s montážou. Ak teda nepatríte podľa vášho názoru medzi najzručnejších kutilov, neváhajte s touto ponukou alebo si zavolajte na pomoc niekoho zručnejšieho.

Výhody

  • Vzhľad záhradného domčeka
  • Viacúčelové využitie
  • Stabilita a bezpečnosť

Nevýhody

  • Náročné na údržbu
  • Vyššia cena
  • Väčšie rozmery – stavebné povolenie

Typ strechy a strešná krytina

V praxi sa najčastejšie vyskytujú tieto typy striech:

  • Sedlová strecha – alebo tzv. štítová je typická strecha obľúbená predovšetkým v prípade drevených záhradných domčekov, ale i plechových. Strecha sa uprostred stavby zbieha do špičky a zbieha sa do oboch strán. Výhodou je odvod dažďovej vody. V prípade väčších stavieb je dobrým riešením aj odkvapový systém.
  • Plochá strecha – takáto strecha nemá žiadny alebo iba mierny sklon pre efektívny odvod vody. Nejde však o strechu šikmú ako sa niekedy mylne uvádza.
  • Rovná strecha – v zásade je podobná ako plochá strecha, no paradoxne, vždy má mierny sklon kvôli dažďu.
  • Polokrížová strecha – uprostred stavby sa zbieha do špičky, no vo vchodovej časti je vytvorený predel, ktorý strechu oddeľuje a vzniká tzv. kríženie.
  • Pultová strecha – pultová strecha je typická pre plechové stavby, ale aj mnohé drevené. Zadná stena je zvyčajne nižšia a strecha sa od čelnej strany zvažuje po spodný okraj. Na jeho konci je zvyčajne odkvap.
  • Oblúková strecha – ide o strechu v tvare polkruhu. Takéto riešenie je veľmi estetické. Strecha po okrajoch vždy vyčnieva po stranách.

Červený záhradný domček so sedlovou strechou

V súvislosti so strešnou krytinou sa najčastejšie používajú tieto materiály:

  • Strešná lepenka
  • Asfaltové šindle
  • Strešné tašky
  • Plech

Podklad – základy záhradného domčeka

Podklad pri montáži záhradného domčeka zohráva veľmi dôležitú rolu z hľadiska stability, funkčnosti i životnosti stavby. Každú stavbu tvorí základ a inak tomu nie je ani v prípade záhradných domčekov.

Najideálnejším základom – podkladom stavby je v každom prípade betónová platňa. Betónová plocha by mala byť vystužená oceľovou konštrukciou a mala by mať hrúbku aspoň 10 cm. Ideálne je, ak je podklad pod betónovým základom spevnený štrkom alebo kameňom. Následne je možné záhradný domček pripevniť k podkladu za pomoci kotiev alebo hmoždiniek a to v prípade plechových, drevených i plastových stavieb. Samozrejme, príprava takéhoto podkladu vyžaduje viac času a zasahujete priamo do prostredia. Vyššia je aj cena realizácie. Nehovoriac o pracovnej námahe.

Druhou možnosťou je zámková dlažba, ktorá je skvelým a praktickým riešením v prípade menších alebo stredných stavieb. Pod zámkovou dlažbou by takisto mala byť umiestená ešte štrková alebo piesková plocha. Takéto riešenie je taktiež časovo náročnejšie, no podklad je stabilný. Konštrukcia by sa nemala podkladať priamo na dlažbu. Ak je prítomná i podlaha medzi dlažbu a podlahu by mala byť aplikovaná bitumenová fólia, ktorá odizoluje i vlhkosť. Časti konštrukcie možno pripevniť za pomoci kotiev.

Špecifikom je samonosný rošt, ktorý sa kotví priamo do zeme, a to za pomoci zemných vrutov (trámov), ktoré konštrukciu držia nad úrovňou zeme, konštrukcia teda nie je v priamom kontakte. Ide o pomerne rýchly spôsob prípravy podkladu. Tento druh podkladu je vhodný pre malé i veľké stavby.

Typy konštrukcií – montáž záhradného domčeka

V prípade konštrukcie hrajú hlavnú rolu parametre, ako materiál a samotné rozmery. Špecifikom je samotný tvar a spôsob konštrukcie. V prípade plechových záhradných domčekov nejde o nič zložité. Potrebný je samozrejme stabilný podklad, no následné ukotvenie a montáž konštrukcie za pomoci skrutiek nie je technologicky taká náročná. Podobne je to aj u plastových záhradných domčekov. Vždy je potrebná montáž hliníkovej konštrukcie a následné pripevnenie stien k nosnej konštrukcii. Vždy však odporúčame, aby stavbu realizovali minimálne dvaja ľudia.

Záhradný domček na betónovom podklade

Komplikovanejšie to môže byť v prípade drevených záhradných domčekov. Avšak nemusí. Základné záhradné domčeky majú klasické nástrčné a skrutkovacie systémy, ktoré sa na seba nasadia alebo sa profilové dosky zaskrutkujú. Opätovne je potrebné myslieť i na podklad a jeho ukotvenie.

Druhým systémom montáže konštrukcie môže byť systém vodorovných a zvislých profilov, ktoré sa spájajú dokopy a pripevňujú skrutkami. Menej zvyčajný je fošňový systém, kedy sa dohromady spájajú rohové fošne skrutkami a vrutmi.

Veľkosť záhradného domčeka

Ide o individuálny parameter. Neexistuje štandardizovaná mierka, ktorá by radila záhradné domčeky do kategórie malých alebo veľkých, pretože záhradný domček môže slúžiť na rôzny účel. Čo si však je potrebné pri výbere záhradného domčeka všímať, sú montážne rozmery a montážna plocha v metroch štvorcových. V prípade veľkosti záhradného domčeka je potrebné myslieť aj na vnútorné rozmery, a teda výmeru skladovej – obytnej plochy.

Podstatná je i hrúbka steny (drevo, plech, plast) – stenová hrúbka. Rolu môže zohrať i strešný presah. Montážne rozmery sú totiž často uvádzané bez strešných presahov. Ak by šlo o presne na mieru stanovené umiestnenie, rátajte aj s týmto detailom. Nehovoriac o výške záhradného domčeka, ktorá hrá v samotných rozmeroch významnú rolu.

Príslušenstvo

  • Zabezpečenie – najtypickejším spôsobom zabezpečenia sú pochopiteľne dvere na zámok. Buď to v prípade menších záhradných domčekov je riešením visací zámok alebo zámok profilový. Luxusnejšie záhradné domčeky (chatky) môžu byť vybavené i bezpečnostnými dvermi. Rolu hrá i hrúbka steny. Z hľadiska konštrukcie môže ísť o dvere krídlové alebo dvojkrídlové. Častou vychytávkou sú dnes dvere posuvné.
  • Okná – sú veľmi praktickým spestrením celej konštrukcie. Záhradný domček s oknami pôsobí estetickejšie a zároveň je samotný priestor presvetlený.
  • Odkvap – takéto riešenie je vhodné v prípade, že ide o väčší záhradný domček a chcete eliminovať riziko vlhnutia základov či samotnej konštrukcie. Ak má strecha dobre spravený spád, odkvap nie je nutnosťou, no rozhodne nie je na škodu tento doplnok brať v úvahu.
  • Osvetlenie – má zmysel predovšetkým v záhradných domčekoch, ktoré sú využívané na rekreáciu, oddych či slúžia ako chatka (obytný záhradný domček), ale aj pre pracovné účely. Väčšie záhradné domčeky majú pre zavedenie elektrickej siete predprípravu. Osvetlenie a elektrifikáciu záhradného domčeka je však možné urobiť pri akomkoľvek type.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Uvažujete nad záhradným domčekom, stále však máte otázky? Na tie najčastejšie vám ponúkame odpovede.

Je potrebné vybaviť na záhradný domček stavebné povolenie?

Áno aj nie. Väčšina ľudí si myslí, že v prípade, ak je stavba drevená či montovaná, nie je potrebné stavebné povolenie. V kontexte našej legislatívy však nezáleží na tom, či je záhradný domček drevený, montovaný alebo murovaný. Všetko závisí od veľkosti stavby a od výmery, ktorú bude stavba po dokončení zaberať. Väčšina záhradných domčekov stavebné povolenie nepotrebuje. Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku č. 50/1976, ktorý je v platnosti od roku 2016, tvrdí, že ak stavebná plocha nepresiahne 25 m2 a výška stavby viac ako 5 m, takáto stavba je doplnková a nemôže ovplyvniť životné prostredie, a teda nie je nutné vybavovať stavebné povolenie. Ideálne je výstavbu nahlásiť obci. Stavba však nemôže byť realizovaná za podnikateľským účelom.

Je nutná údržba záhradného domčeka?

V každom prípade, áno. Typickým príkladom je drevený záhradný domček, ktorý je na údržbu najnáročnejší. Drevo je vhodné (ideálne) aspoň raz do roka ošetriť impregnačným náterom, aby odolávalo lepšie vplyvom počasia. Ideálne je použiť lak na drevo, prípadne ochranu voči machom a plesniam. V prípade plechových záhradných domčekov je údržba jednoduchšia. Plechy sú pozinkované a korózii odolávajú dobre. Časom môže vyblednúť farebný náter profilov a je dobré ich ošetriť antikoróznou farbou.

Má každý záhradný domček podlahu?

Nie, každý záhradný domček nemá vo svojej cene podlahu. V prípade plechových záhradných domčekov je podlaha veľmi zriedka. Podlahou sú najčastejšie vybavené drevené záhradné domčeky so samonosnou platformou. Následne ide o individuálny parameter, a to, či je podlaha zahrnutá vo výbave záhradného domčeka, záleží na výbave, ktorú daný výrobca ponúka.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 17.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

28/10/2021 18:41
Gabo

Rojaplast som kupoval na uskladnenie záhradného náradia, na tieto účely je fajn, ale iné veci by som do neho nedával. Domček je dosť nízky a pôsobí provizórne. Poskladanie bolo zdĺhavé a komplikované. Trvalo mi to celý deň a najviac som sa potrápil s odstraňovaním ochrannej fólie z plechov.

31/07/2021 19:12
Kony

Máme záhradný domček G21 GAH. Na kúpu nás presvedčil dobrý popis produktu, jeho vzhľad aj široké možnosti využitia na záhradke. Počas skladania všetko perfektne pasovalo a domček nám dokonca ladí k ostatným objektom, ktoré máme na záhrade. Montáž trvala cca. šesť hodín a vyžadovala si dvoch ľudí, takže mi prišiel pomôcť brat. Len taký postreh - domček sa nedá skladať, keď je veterno. Lak na povrchu je veľmi háklivý na poškriabanie a samotný domček sa musí dobre ukotviť, respektívne pripevniť k podkladu, lebo inak máte pocit, že ho aj najmiernejší vietor odfúkne. Keď je však domček dobre ukotvený, je celkom stabilný. Plechy sú naozaj tenučké a výrobca zrejme šetril, kde sa dalo, aby mohol stlačiť cenu čo najnižšie. Domček zatiaľ využívame na skladovanie pracovného náradia a uvidíme časom, ako nám bude slúžiť.

12/07/2021 03:35
Frantisek Kolář

Prosím vás o recenziu dodávateľa: www.mojzahradnydomcek.sk,ktorý už takmer mesiac neplní našu reklamáciu dodaného záhrad.domčeka VIGO 4,7x4,5 m a už takmer mesiac sa vyhovára a posúva termíny opravy ikien,dverí a medzier medzi stenou a strechou.Až dnes som našiel správy zo ŠOI,ktorá im dala pokutu250,-Eur za nedostatočné informácie o reklamáciách a iných povinnostiach pri predaje cez internet.No keďže oni si za takýto domček zarobia do 3000,-Eur, prečo by ďalej nepodvádzali naivných zákazníkov.Prosím vás o radu,kde by som mohol takýchto podvodníkov zverejniť,aby im nenaleteli ďalší zákazníci,

12/07/2021 03:34
Frantisek Kolář

Prosím vás o recenziu dodávateľa: www.mojzahradnydomcek.sk,ktorý už takmer mesiac neplní našu reklamáciu dodaného záhrad.domčeka VIGO 4,7x4,5 m a už takmer mesiac sa vyhovára a posúva termíny opravy ikien,dverí a medzier medzi stenou a strechou.Až dnes som našiel správy zo ŠOI,ktorá im dala pokutu250,-Eur za nedostatočné informácie o reklamáciách a iných povinnostiach pri predaje cez internet.No keďže oni si za takýto domček zarobia do 3000,-Eur, prečo by ďalej nepodvádzali naivných zákazníkov.Prosím vás o radu,kde by som mohol takýchto podvodníkov zverejniť,aby im nenaleteli ďalší zákazníci,

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok