Najlepšie napeňovače mlieka 2024 – recenzie, test, porovnanie

Kávičkári vedia, že dobré cappuccino či caffé latte sa nezaobíde bez hutnej našľahanej mliečnej peny. Niektoré espresso kávovary sú vybavené tryskou, ktorá vám mlieko napení, ak ste si vybrali model bez tejto funkcie, nie je ešte nič stratené.

Penenie mlieka

Pomôžu vám tzv. napeňovače mlieka a my vám poradíme, podľa čoho si jeden z nich vybrať. Taktiež vám predstavíme najobľúbenejšie modely.

Najlepšie napeňovače mlieka

Názov Hodnotenie Detail
Lauben 550BC   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sage BMF600BSS   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Philco PHMF 1050   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Sencor SMF 2020WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
ECG NM 216   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Napeňovače mlieka – recenzie

Elektrický, ale aj ručný napeňovač mlieka je vhodnou voľbou pre každého, kto si nevie predstaviť svoj deň bez kávy s lahodnou mliečnou penou. S napeňovačom mlieka bude príprava mliečnej peny jednoduchá a zvládne ju naozaj každý. Pozrite si náš mini test, v ktorom nájdete obľúbené napeňovače z rôznych cenových kategórií, a vyberte si ten najvhodnejší pre vaše potreby.

Ručné i elektrické

Pokým v espresso kávovaroch sa stará o napenenie i ohrev mlieka horúca para s vysokým tlakom, napeňovače mlieka môžu pracovať na rôznych princípoch:

  • Ručné piestové – vzhľadom pripomínajú tradičné ručné šľahače na našľahanie smotany. Skladajú z priehľadnej či nepriehľadnej nádoby, v ktorej je umiestnený piest s dierovanými kotúčmi. Pohybom piesta hore a dolu mlieko napeníte. Ich nevýhodou je, že musíte vyvinúť dosť veľké úsilie a šľahanie trvá dlhšie. Na druhej strane, môžete ich využiť aj na miestach bez elektriny.
  • Ručné rotačné – označujú sa aj ako frappovače, pretože sa hodia skôr na prípravu ľadovej kávy či frappé, čo je našľahaná studená káva. Na napenenie mlieka sú menej vhodné, pretože majú slabý výkon a proces by trval príliš dlho. Skladajú sa zo strojčeka s elektromotorom a dlhého hriadeľa s metličkou, ktorá rýchlym otáčaním mlieko napení. Sú spravidla napájané batériami a súčasťou niektorých je aj nádobka. Ich ďalšou nevýhodou je, že z otvorenej nádoby môže mlieko vyprsknúť.

Elektrický napeňovač mlieka

  • Elektrické – sú tvorené uzavretou nádobou, v ktorej sa nachádza rýchlo rotujúca metlička, ktorá mlieko napení (podobne ako pri ručných rotačných napeňovačoch). Niektoré elektrické napeňovače sú vybavené aj elektrickým ohrevom. Mnohé z tých, ktoré túto vlastnosť nemajú, môžete ohrievať na sporáku. Nie každý je však vhodný pre všetky typy ohrevu (plynový, elektrický, indukčný).

Keďže na latte je potrebné menšie množstvo peny, niektoré napeňovače sú vybavené vymeniteľnými nadstavcami (metličkami).

Čím väčší objem, tým vyšší výkon

Objem nádoby napeňovačov sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 700 ml. Pri šľahaní pena vystupuje a zväčšuje svoj objem, preto výrobcovia udávajú pre napenenie kapacitu nižšiu (cca polovičnú). Objem 120 ml postačí cca pre 2 šálky cappuccina, ak chcete pripravovať kávu pre viacerých ľudí, voľte radšej vyšší objem.

Výkon, objem a čas napenenia sú ako spojené nádoby. Výkonnejší napeňovač ohreje mlieko rýchlejšie, čím je objem mlieka väčší, tým bude ohrev trvať dlhšie. Platí teda, že napeňovače s väčším objemom by mali mať aj vyšší výkon.

Napeňovač mlieka

V praxi sa výkon elektrických napeňovačov pohybuje od 350 W pri najmenších modeloch až po vyše 2 000 W pri najväčších modeloch. Čas napenenia sa pohybuje v rozmedzí 90 – 130 s.

Chcete presne nastaviť teplotu? Pripravte si aspoň 100 eur

Najjednoduchšie napeňovače môžete iba zapínať a vypínať jediným tlačidlom. Lepšie modely s ohrevom môžu byť vybavené druhým tlačidlom pre osobitné zapínanie či vypínanie ohrevu. Niektoré ponúkajú prednastavené programy na cappuccino, latte, napenenie studeného mlieka či iba ohrev mlieka bez napenenia.

Na napeňovačoch s cenovkou nad 100 eur si môžete zvoliť aj teplotu, či už v niekoľkých úrovniach alebo plynulo (rozsah obvykle cca 40 – 80 °C). Nemusíte mať obavy, že by napeňovače bez regulácie teploty mlieko príliš ohriali alebo dokonca pripálili. Sú totiž vybavené termostatom, ktorý udrží teplotu na cca 65 °C.

Ak chcete kvalitu, voľte nehrdzavejúcu oceľ či hliník

Najlacnejšie modely napeňovačov sú vyrobené z plastu. Ich výhodou je nízka cena a menšie tepelné straty, nie sú ale príliš odolné a napr. pri páde na zem alebo na stôl môžu prasknúť.

Napeňovače z brúseného hliníka či z nehrdzavejúcej ocele sú omnoho odolnejšie a majú elegantný vzhľad. Ich nevýhodou je, že cez dobre vodivý kov uniká z napeňovača množstvo tepla a nechtiac sa o ne môžete aj popáliť. Aj to je dôvod, prečo sú niektoré napeňovače vybavené izoláciou v podobe dvojitých stien.

Pri niektorých modeloch nájdete aj príjemný doplnok v podobe odmerky na viečku alebo na vnútornej strane, vďaka čomu nebudete mliekom zbytočne plytvať.

Bezkáblový napeňovač mlieka

Z hľadiska konštrukcie môžeme rozdeliť elektrické napeňovače na:

  • Káblové – napájací kábel je pevne zabudovaný v nádobe. Ak teda chcete naliať mlieko a nemáte šálky s espressom po ruke, musíte napeňovač odpojiť od el. zásuvky a preniesť ho aj s káblom, čo je nepraktické.
  • Bezkáblové – majú oddelenú základňu s napájacím káblom a el. kontaktom, na ktorej sa napeňovač môže voľne otáčať v rozsahu 360 °. Tento systém poznáte z rýchlovarných kanvíc. Mobilita takého napeňovača je prakticky neobmedzená a manipulácia je pohodlná. Nemôžete ho umývať v umývačke.
  • So samostatnou kanvičkou – skladá sa zo základne so zabudovaným ohrievacím telesom (často indukčným) a ovládacími prvkami a samostatnej kanvičky. Výhodou oproti bezkáblovému napeňovaču je, že kanvičku môžete bez obáv umývať pod prúdom vody, pri niektorých modeloch dokonca v umývačke riadu.

Ďalšie parametre a funkcie napeňovačov

  • Nepriľnavý povrch – vnútro takto vybaveného napeňovača je odolné voči pripáleniu a ľahko sa čistí, niektoré druhy sú háklivé na poškriabanie.
  • Tesnenie viečka – zabezpečí, aby mlieko pri napenení nepretieklo.
  • Odkladací priestor – niektoré modely sú vybavené aj priestorom na odloženie kábla, náhradných metličiek či ďalšieho príslušenstva.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Základnou úlohou napeňovačov mlieka je premeniť obyčajné mlieko na lahodnú mliečnu penu. Ak máte radi kávu s mliekom, avšak nechcete investovať do automatického kávovaru, je pre vás napeňovač mlieka vhodnou voľbou. Ohľadom jeho výberu i použitia máte množstvo otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpoveď na tomto mieste.

Aké mlieko môžem použiť na vytvorenie mliečnej peny?

Najvhodnejšie je plnotučné mlieko, ale mliečnu penu vytvoríte aj z odtučneného mlieka, kozieho aj ovčieho mlieka. Použiť môžete taktiež bezlaktózové mlieko, sójové alebo mandľové mlieko.

Ktoré značky napeňovačov mlieka sú najobľúbenejšie?

K najobľúbenejším a zároveň veľmi dobre hodnoteným sa radia značky ECG, TKG, Clatronic, Sage a Krups. Chybu neurobíte ani kúpou napeňovača značky Orava, Klarstein, Philco, Tescoma alebo Sencor.

Oplatí sa investovať do akumulátorového napeňovača mlieka?

Akumulátorové napeňovače mlieka fungujú na rovnakom princípe ako elektrické. K prevádzke nepotrebujú elektrickú zásuvku, samozrejme, len ak je batéria plne nabitá. Cena takýchto modelov je obyčajne trochu vyššia ako tých elektrických, avšak dajú sa použiť aj v prípade, že došlo k výpadku elektriny či na mieste, kde elektrina nie je dostupná. Z nášho pohľadu sa do takéhoto napeňovača investovať oplatí.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(91.8%)
Dátum publikovania: 20.07.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

31/07/2022 16:08
Tereza

JURA 24019 je šikovný napeňovač mlieka, ktorý zvláda aj studenú penu. Ovláda sa jednoducho, má dostatočný výkon a vyzerá pekne minimalisticky. Je síce drahší, no keďže od tejto značky mám aj iné výrobky a som s nimi spokojná, voľba bola viac menej jasná.

24/05/2022 13:57
Gaba

Chcela som niečo lacné a jednoduché a v obchode mi odporučili Sencor SMF 1010BK. Prístroj dokáže vytvoriť krémovú a pekne bohatú penu už za pár sekúnd. Metlička je z nerezovej ocele a celkovo je spracovanie na úrovni. Vyzdvihujem aj ergonomický tvar, vďaka ktorému sa s ním dobre manipuluje. Neobsahuje BPA, za čo má u mňa ďalšie plus.

08/01/2022 11:38
Renáta

Napeňovač mlieka ECG NM 115 pekne šľahá, s výrobkom som spokojná. Celkovo je kvalitne spracovaný a vo viečku je držiak na jeden z dvoch šľahačov, aby sa nestratil, keď ho práve nepoužívam. Je to praktické riešenie. Niekomu môže vadiť menšie množstvo mlieka na šľahanie, vystačí tak na jednu šálku. Páči sa mi, že výrobok nesmrdel novotou ani pri prvom použití. Pena je naozaj dobrá.

05/01/2022 18:35
Michaela

SENCOR SMF 2020 WH mi poskytuje rýchle napenenie aj ohrev, takéto mliečko je vynikajúce do kávy a tá má potom úplne inú chuť, ako keby bola bez neho. Údržba spotrebiča je jednoduchá a cena výborná. Jediné malé mínus je, že je maximum rysku je troška horšie vidieť. Ak si vezmem pomer ceny a kvality, bola to výhodná kúpa.

11/11/2021 17:11
Petronela

Napeňovač mlieka Tchibo je skvelý, vôbec nie je hlučný a robí kvalitnú penu, používa sa mi veľmi jednoducho. Rozmery sú akurát a ľahko ho spracem. Celkové spracovanie je kvalitné a rýchlosť napenenia úplne super. Vydarené je tiež automatické napeňovanie. Občas sa mi však stane, že mlieko prischne ku dnu. Hlavne, keď robím dve kávy, tak po každom ušľahaní musím napeňovač umyť, lebo inak mám pri tom druhom raze na dne spálené mlieko, ale to je len taká drobnosť.

11/07/2021 11:33
Kamilka

Kúpila som nedávno napeňovač mlieka TKG MFH 1000 a je to super produkt, pretože aj pre deti má veľmi jednoduchú obsluhu. Po prečítaní viacerých odborných aj laických recenzií som usúdila, že práve tento bude najlepší. A nemýlila som sa. Hoci napeňovač neviem porovnať s iným od konkurencie, nakoľko ide o môj prvý, ale som s ním maximálne spokojná. Napeňovanie prebieha jediným dotykom a používať sa môže studené aj teplé mlieko. Kapacita je postačujúca - 400 ml a k dispozícii je aj ochrana proti prehriatiu či automatická kontrolka teploty a turbo ventilátor, čo oceňujem. Napeňovač je výborný a ja ho používam na prípravu lahodnej talianskej kávy. Cena bola tiež fajn.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok