Najlepšie napeňovače mlieka 2019 – recenzie, skúsenosti, test

Kávičkári vedia, že dobré cappuccino či caffé latte sa nezaobíde bez hutnej našľahanej mliečnej peny. Niektoré espresso kávovary sú vybavené tryskou, ktorá vám mlieko napení, ak ste si vybrali model bez tejto funkcie, nie je ešte nič stratené.

Penenie mlieka

Pomôžu vám tzv. napeňovače mlieka a my vám poradíme, podľa čoho si jeden z nich vybrať. Taktiež vám predstavíme najobľúbenejšie modely.

Najlepšie napeňovače mlieka

Ručné i elektrické

Pokým v espresso kávovaroch sa stará o napenenie i ohrev mlieka horúca para s vysokým tlakom, napeňovače mlieka môžu pracovať na rôznych princípoch:

  • Ručné piestové – vzhľadom pripomínajú tradičné ručné šľahače na našľahanie smotany. Skladajú z priehľadnej či nepriehľadnej nádoby, v ktorej je umiestnený piest s dierovanými kotúčmi. Pohybom piesta hore a dolu mlieko napeníte. Ich nevýhodou je, že musíte vyvinúť dosť veľké úsilie a šľahanie trvá dlhšie. Na druhej strane, môžete ich využiť aj na miestach bez elektriny.
  • Ručné rotačné – označujú sa aj ako frappovače, pretože sa hodia skôr na prípravu ľadovej kávy či frappé, čo je našľahaná studená káva. Na napenenie mlieka sú menej vhodné, pretože majú slabý výkon a proces by trval príliš dlho. Skladajú sa zo strojčeka s elektromotorom a dlhého hriadeľa s metličkou, ktorá rýchlym otáčaním mlieko napení. Sú spravidla napájané batériami a súčasťou niektorých je aj nádobka. Ich ďalšou nevýhodou je, že z otvorenej nádoby môže mlieko vyprsknúť.

Elektrický napeňovač mlieka

  • Elektrické – sú tvorené uzavretou nádobou, v ktorej sa nachádza rýchlo rotujúca metlička, ktorá mlieko napení (podobne ako pri ručných rotačných napeňovačoch). Niektoré elektrické napeňovače sú vybavené aj elektrickým ohrevom. Mnohé z tých, ktoré túto vlastnosť nemajú, môžete ohrievať na sporáku. Nie každý je však vhodný pre všetky typy ohrevu (plynový, elektrický, indukčný).

Keďže na latte je potrebné menšie množstvo peny, niektoré napeňovače sú vybavené vymeniteľnými nadstavcami (metličkami).

Čím väčší objem, tým vyšší výkon

Objem nádoby napeňovačov sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 700 ml. Pri šľahaní pena vystupuje a zväčšuje svoj objem, preto výrobcovia udávajú pre napenenie kapacitu nižšiu (cca polovičnú). Objem 120 ml postačí cca pre 2 šálky cappuccina, ak chcete pripravovať kávu pre viacerých ľudí, voľte radšej vyšší objem.

Výkon, objem a čas napenenia sú ako spojené nádoby. Výkonnejší napeňovač ohreje mlieko rýchlejšie, čím je objem mlieka väčší, tým bude ohrev trvať dlhšie. Platí teda, že napeňovače s väčším objemom by mali mať aj vyšší výkon.

Napeňovač mlieka

V praxi sa výkon elektrických napeňovačov pohybuje od 350 W pri najmenších modeloch až po vyše 2 000 W pri najväčších modeloch. Čas napenenia sa pohybuje v rozmedzí 90 – 130 s.

Chcete presne nastaviť teplotu? Pripravte si aspoň 100 eur

Najjednoduchšie napeňovače môžete iba zapínať a vypínať jediným tlačidlom. Lepšie modely s ohrevom môžu byť vybavené druhým tlačidlom pre osobitné zapínanie či vypínanie ohrevu. Niektoré ponúkajú prednastavené programy na cappuccino, latte, napenenie studeného mlieka či iba ohrev mlieka bez napenenia.

Na napeňovačoch s cenovkou nad 100 eur si môžete zvoliť aj teplotu, či už v niekoľkých úrovniach alebo plynulo (rozsah obvykle cca 40 – 80 °C). Nemusíte mať obavy, že by napeňovače bez regulácie teploty mlieko príliš ohriali alebo dokonca pripálili. Sú totiž vybavené termostatom, ktorý udrží teplotu na cca 65 °C.

Ak chcete kvalitu, voľte nehrdzavejúcu oceľ či hliník

Najlacnejšie modely napeňovačov sú vyrobené z plastu. Ich výhodou je nízka cena a menšie tepelné straty, nie sú ale príliš odolné a napr. pri páde na zem alebo na stôl môžu prasknúť.

Napeňovače z brúseného hliníka či z nehrdzavejúcej ocele sú omnoho odolnejšie a majú elegantný vzhľad. Ich nevýhodou je, že cez dobre vodivý kov uniká z napeňovača množstvo tepla a nechtiac sa o ne môžete aj popáliť. Aj to je dôvod, prečo sú niektoré napeňovače vybavené izoláciou v podobe dvojitých stien.

Pri niektorých modeloch nájdete aj príjemný doplnok v podobe odmerky na viečku alebo na vnútornej strane, vďaka čomu nebudete mliekom zbytočne plytvať.

Bezkáblový napeňovač mlieka

Z hľadiska konštrukcie môžeme rozdeliť elektrické napeňovače na:

  • Káblové – napájací kábel je pevne zabudovaný v nádobe. Ak teda chcete naliať mlieko a nemáte šálky s espressom po ruke, musíte napeňovač odpojiť od el. zásuvky a preniesť ho aj s káblom, čo je nepraktické.
  • Bezkáblové – majú oddelenú základňu s napájacím káblom a el. kontaktom, na ktorej sa napeňovač môže voľne otáčať v rozsahu 360 °. Tento systém poznáte z rýchlovarných kanvíc. Mobilita takého napeňovača je prakticky neobmedzená a manipulácia je pohodlná. Nemôžete ho umývať v umývačke.
  • So samostatnou kanvičkou – skladá sa zo základne so zabudovaným ohrievacím telesom (často indukčným) a ovládacími prvkami a samostatnej kanvičky. Výhodou oproti bezkáblovému napeňovaču je, že kanvičku môžete bez obáv umývať pod prúdom vody, pri niektorých modeloch dokonca v umývačke riadu.

Ďalšie parametre a funkcie napeňovačov

  • Nepriľnavý povrch – vnútro takto vybaveného napeňovača je odolné voči pripáleniu a ľahko sa čistí, niektoré druhy sú háklivé na poškriabanie.
  • Tesnenie viečka – zabezpečí, aby mlieko pri napenení nepretieklo.
  • Odkladací priestor – niektoré modely sú vybavené aj priestorom na odloženie kábla, náhradných metličiek či ďalšieho príslušenstva.

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Pridať komentár