Najlepšie parné práčky 2022 – recenzie, test, porovnanie

Možno ste pri listovaní e-shopmi narazili na magický pojem „parná práčka“. Niektorí výrobcovia tie svoje propagujú ako keby išlo o revolúciu v praní. Naozaj je parné pranie taký zázrak, ako ho prezentujú? Majú parné práčky oproti tým bežným také výhody, že sa vám do nich oplatí investovať desiatky či stovky eur navyše?

Ako vybrať parnú pračku?

Odpovede na tieto otázky sme sa pokúsili rozlúštiť v tomto článku.

Najlepšie práčky s parnou funkciou

Názov Hodnotenie Detail
Midea MF200W70-CZ   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Hoover HW4 37AMBS/1-S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Samsung WW80TA026AE1LE   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Beko WTV8744CSXW0   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
LG F4TURBO9E   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Parné práčky – recenzie

Parná práčka je síce drahšou záležitosťou, ale poskytuje množstvo výhod. Je lepšia parná práčky LG, Beko, AEG, Whirlpool alebo Bosch? Oplatí sa investovať do parnej práčky so sušičkou? Naše recenzie vám s výberom tej správnej parnej práčky pomôžu.

20 rokov vývoja

Zdalo by sa, že parné práčky sú najnovším hitom, no prvú parnú práčku predstavila firma LG po 2-ročnom vývoji v roku 1997, pričom sa pýšila až o 20 % účinnejším praním a omnoho nižšou spotrebou vody oproti bežným práčkam, ktoré boli vtedy na trhu. Odvtedy ušli výrobcovia elektrospotrebičov poriadny kus cesty a parnú práčku dnes nájdete v portfóliu takmer každého z nich.

Prvá parná práčka pochádza z dielne spoločnosti LG

LG uviedli v patente na parnú práčku 3 hlavné výhody použitia pary pri praní. Prvá sa týka predpierania, kedy para spolu s vodou pomáha dôkladnejšie namočiť látku. Ak sa používa para počas prania, zvyšuje teplotu vody a zefektívňuje pranie. Pomáha totiž rozpúšťať prací prostriedok, čím maximalizuje jeho účinok. Použitie pary po praní (počas pláchania) sterilizuje textílie, bielizeň zmäkčuje a pomáha odstraňovať záhyby (zmierňuje krčivosť látok).

Výhody parných práčok

  • Eliminujú baktérie a alergény – vďaka teplote pary až 100 °C dokážu bielizeň zbaviť baktérií, vírusov, roztočov či iných alergénov lepšie, než pri „vyváraní“ s teplotou 90 °C. Navyše, takáto sterilizácia je k bielizni omnoho šetrnejšia. Parné práčky sú teda ako stvorené pre domácnosti s alergikmi či s ľuďmi, ktorí majú citlivú pokožku.
  • Vyperú účinnejšie – para dokáže uvoľniť najmenšie vlákna bielizne. Prací prostriedok potom do nich môže hlbšie preniknúť a vyčistiť tak aj skutočne zažraté škvrny, s ktorými by si bežná práčka neporadila.
  • Perú bez aviváže – s parnými práčkami nemusíte používať aviváž, ktorá je plná chemických látok a aróm. Parné práčky totiž dokážu bielizeň prekvapivo účinne zmäkčiť a zvláčniť i bez nej.
  • Šetria energiu – keďže para oproti vode značne zväčšuje svoj objem, na jej tvorbu práčka spotrebuje menej vody. Na ohrev menšieho množstva vody zasa postačí menej elektrickej energie. S parnou práčkou teda ušetríte dvakrát. Treba však myslieť na to, že niektoré parné cykly trvajú dlhšie ako bežné pracie programy, v tom prípade k výraznému šetreniu nedochádza.
  • Vyčistia parou prací bubon – lepšie modely parných práčok ponúkajú okrem parných programov aj funkciu samočistenia. Pri ňom práčka vytvorí väčšie množstvo pary, pomocou ktorej odstráni usadeniny z bubna či vnútorného potrubia.

Naparenie aj v najlacnejších modeloch

Nie všetky modely parných práčok vám poskytnú rovnaké možnosti.

Lacnejšie práčky, ktoré výrobcovia označujú ako parné, disponujú často iba krátkym programom naparenia bielizne. Ten slúži iba na osvieženie bielizne (nazýva sa aj refresh), ktorá napáchla napr. od dymu, spáleného oleja v kuchyni či od potu. Výhodou je tiež, že naparené prádlo sa nekrčí, takže v niektorých prípadoch nebudete musieť siahať po žehličke. Program trvá obvykle cca 20 min. a poradí si iba s malým množstvom bielizne (často iba 1 kg).

Bubon práčky s parnou funkciou

Program osvieženia bielizne parou ponúkajú často aj najlacnejšie modely od menej známych značiek, ktorých cena sa pohybuje niekde okolo 250 – 300 eur.

Skutočná para začína od 500 eur

Lepšie modely parných práčok umožnia pridať paru do vybraných pracích programov, prípadne majú špeciálne pracie programy založené na pare (napr. pranie pre alergikov). Tieto spravidla parou obslúžia plnú kapacitu bubna tak, ako pri iných programoch. Sú totiž vybavené dostatočne veľkými generátormi pary.

Niektorí výrobcovia majú pre práčky s parným praním osobitné označenie – napr. LG ich označuje pojmom TrueSteam, čo by sme mohli preložiť ako „skutočná para“. Tieto práčky tiež spoznáte podľa ceny, ktorá začína niekde na 500 eurách.

Stojí parná práčka za to?

Parná práčka perie pri vyššej teplote, čistenie bielizne je preto účinnejšie. Oblečenie si dlhšie zachová svoje vlastnosti, navyše sa zbavíte alergenóv a všetkých škodlivých látok. Pokiaľ sa nekamarádite so žehličkou, parná práčka vám s tým pomôže. Tým, že zmäkčuje bielizeň, uvoľňuje záhyby, ktoré sa na nej vytvárajú. Nevýhodou parnej práčky je jej vyššia cena (oproti bežným práčkam o niekoľko sto eur viac). Ak ste ochotní investovať do svojho pohodlia, parná práčka je pre vás určite vhodnou voľbou.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Parná práčka je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí žehlenie nemusia. Pranie v pare bielizeň prevzdušní, prevonia a bude menej pokrčená. Parametre výberu sú však jedna vec a samotná kúpa druhá. Aby sme vám s výberom čo najviac pomohli, rozhodli sme sa odpovedať na najčastejšie otázky ohľadom parných modelov práčok.

Ako funguje parná práčka?

Parná práčka pracuje na princípe premeny vody na paru, ktorá uvoľňuje textilné vlákna, dovoľuje praciemu prostriedku lepšie preniknúť do hĺbky tkaniny a odstrániť i veľmi odolné škvrny.

Aké sú hlavné výhody parnej práčky?

K hlavným výhodam patrí šetrnosť pracieho cyklu. Škvrny môžete odstraňovať aj z jemnej čipky alebo hodvábnej bielizne bez toho, aby došlo k jej poškodeniu. Bielizeň je menej pokrčená, čo následne uľahčuje žehlenie, často žehlenie už ani nie je potrebné. Teplota pri praní je optimálna a stabilná. Parná práčka umožňuje bielizeň iba osviežiť, teda zbaviť kuchynských pachov či zápachu po dyme.

Má parná práčka aj nejaké nevýhody?

Jedinou nevýhodou parnej práčky je jej vysoká cena. Platíte však za pokročilú starostlivosť o bielizeň, menej žehlenia a ušetrený čas a energie.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Black Friday Slovensko 2022 – Čierny piatok 25.11.2022

Aj na ✅ Slovensko sa dostali fenomény ⭐ Black Friday či Cyber Monday. Čo sa ukrýva za týmito lákadlami? Ako môže spotrebiteľ ušetriť nákupom práve v takýto deň? Sú tieto ponuky bez rizík alebo sa aj za nimi skrývajú menšie alebo väčšie pasce šikovných obchodníkov? V článku sa dozviete, na... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 20.06.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 20.09.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 09:36
Darinka

So značkou Beko som spokojná už roky. Spájajú v sebe nízku cenu a dobrú kvalitu, takže aj pri voľbe práčky bol môj výber viac menej jasný. Kúpila som si práčku Beko WTV8744CSXW0 a som spokojná. Parný systém SteamCure funguje bezproblémovo a super je aj možnosť prepojenia s mobilným telefónom. Programy sú tiež praktické, môžem odporúčať.

04/01/2022 19:12
Táňa

So značkou Beko mám dlhoročné skúsenosti, preto sme si kúpili do domácnosti aj práčku od toho výrobcu, máme model BEKO WTV8744CSXW0 a sme s ním maximálne spokojní. Je to kvalitná práčka za veľmi dobrú cenu. Predné plnenie mi vyhovuje, vrchné sa mi až tak nepáči.

05/11/2021 08:30
Zuzana

Práčka Samsung splnila všetky moje požiadavky, má dobrý pomer ceny a výkonu a hodí sa do menšej aj väčšej domácnosti. Ovládanie je jednoduché, spotreba nízka a para je skvelá vec. Plusom je 10 ročná záruka na motor či dobre nastavená cena. Vadí mi len to, že popisky sú v angličtine a pri odstreďovaní menšieho množstva bielizne dosť vibruje.

07/07/2021 18:05
Evinka

Vlastním parnú práčku AEG Dualsense L7WBG47W, ktorá mala priaznivú cenu. Práčka má veľa prehľadných ovládacích prvkov, preto je manipulácia s ňou rýchla a pohodlná. Práčka má tichý chod a to dokonca aj vtedy, keď odstreďuje pri vysokých otáčkach. Rozmery sú tak akurát a bez problémov sa mi zmestila aj do menšej kúpeľne. Plus dávam za program na čistenie bubna, široké možnosti nastavenia pre pracie programy, veľmi dobré čistiace účinky, možnosť skrátenia každého programu na polovicu či to, že bielizeň je po sušení príjemne nadýchaná a hebká na dotyk. Kvalita prania a sušenie sú tak veľmi dobré, a preto túto práčku so sušičkou odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Ako správne nabíjať mobil, smart hodinky, batériu na notebooku

Ako správne nabíjať mobil, smart hodinky, batériu na notebooku

Životnosť vášho smartfónu, notebooku, smarthodiniek aj inej elektroniky závisí od mnohých faktorov, ku ktorým sa radí aj... Prečítať článok

Slabý signál WiFi v byte či dome? Pomôže zosilňovač WiFi signálu do zásuvky aj anténa na zosilnenie WiFi

Slabý signál WiFi v byte či dome? Pomôže zosilňovač WiFi signálu do zásuvky aj anténa na zosilnenie WiFi

Ak pracujete z domu alebo hrávate online hry, nie je nič frustrujúcejšie ako nespoľahlivý internetový signál. Za pomalým a... Prečítať článok

Kedy je čas na výmenu telefónu za nový – batéria, aplikácie, fotografie, internet

Kedy je čas na výmenu telefónu za nový – batéria, aplikácie, fotografie, internet

Mobilné telefóny patria dnes k najvýznamnejším technickým výdobytkom, bez ktorých si mnohí nevedia predstaviť deň. Sú nielen... Prečítať článok

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 – Rolls-Royce medzi mobilnými klimatizáciami

Olimpia Splendid Dolceclima Air Pro 13 – Rolls-Royce medzi mobilnými klimatizáciami

Chcete sa v lete príjemne schladiť priamo u vás doma bez toho, aby ste museli čeliť stavebným úpravám a vysokým investíciám?... Prečítať článok