Najlepšie parné práčky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Možno ste pri listovaní e-shopmi narazili na magický pojem „parná práčka“. Niektorí výrobcovia tie svoje propagujú ako keby išlo o revolúciu v praní. Naozaj je parné pranie taký zázrak, ako ho prezentujú? Majú parné práčky oproti tým bežným také výhody, že sa vám do nich oplatí investovať desiatky či stovky eur navyše?

Ako vybrať parnú pračku?

Odpovede na tieto otázky sme sa pokúsili rozlúštiť v tomto článku.

Najlepšie práčky s parnou funkciou

Názov Hodnotenie Detail
Samsung WW90T554DAE   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Samsung WW90TA046AE   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
LG F4TURBO9E   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Gorenje WNHEI74SAS   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Electrolux EW7W368SI   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

20 rokov vývoja

Zdalo by sa, že parné práčky sú najnovším hitom, no prvú parnú práčku predstavila firma LG po 2-ročnom vývoji v roku 1997, pričom sa pýšila až o 20 % účinnejším praním a omnoho nižšou spotrebou vody oproti bežným práčkam, ktoré boli vtedy na trhu. Odvtedy ušli výrobcovia elektrospotrebičov poriadny kus cesty a parnú práčku dnes nájdete v portfóliu takmer každého z nich.

Prvá parná práčka pochádza z dielne spoločnosti LG

LG uviedli v patente na parnú práčku 3 hlavné výhody použitia pary pri praní. Prvá sa týka predpierania, kedy para spolu s vodou pomáha dôkladnejšie namočiť látku. Ak sa používa para počas prania, zvyšuje teplotu vody a zefektívňuje pranie. Pomáha totiž rozpúšťať prací prostriedok, čím maximalizuje jeho účinok. Použitie pary po praní (počas pláchania) sterilizuje textílie, bielizeň zmäkčuje a pomáha odstraňovať záhyby (zmierňuje krčivosť látok).

Výhody parných práčok

  • Eliminujú baktérie a alergény – vďaka teplote pary až 100 °C dokážu bielizeň zbaviť baktérií, vírusov, roztočov či iných alergénov lepšie, než pri „vyváraní“ s teplotou 90 °C. Navyše, takáto sterilizácia je k bielizni omnoho šetrnejšia. Parné práčky sú teda ako stvorené pre domácnosti s alergikmi či s ľuďmi, ktorí majú citlivú pokožku.
  • Vyperú účinnejšie – para dokáže uvoľniť najmenšie vlákna bielizne. Prací prostriedok potom do nich môže hlbšie preniknúť a vyčistiť tak aj skutočne zažraté škvrny, s ktorými by si bežná práčka neporadila.
  • Perú bez aviváže – s parnými práčkami nemusíte používať aviváž, ktorá je plná chemických látok a aróm. Parné práčky totiž dokážu bielizeň prekvapivo účinne zmäkčiť a zvláčniť i bez nej.
  • Šetria energiu – keďže para oproti vode značne zväčšuje svoj objem, na jej tvorbu práčka spotrebuje menej vody. Na ohrev menšieho množstva vody zasa postačí menej elektrickej energie. S parnou práčkou teda ušetríte dvakrát. Treba však myslieť na to, že niektoré parné cykly trvajú dlhšie ako bežné pracie programy, v tom prípade k výraznému šetreniu nedochádza.
  • Vyčistia parou prací bubon – lepšie modely parných práčok ponúkajú okrem parných programov aj funkciu samočistenia. Pri ňom práčka vytvorí väčšie množstvo pary, pomocou ktorej odstráni usadeniny z bubna či vnútorného potrubia.

Naparenie aj v najlacnejších modeloch

Nie všetky modely parných práčok vám poskytnú rovnaké možnosti.

Lacnejšie práčky, ktoré výrobcovia označujú ako parné, disponujú často iba krátkym programom naparenia bielizne. Ten slúži iba na osvieženie bielizne (nazýva sa aj refresh), ktorá napáchla napr. od dymu, spáleného oleja v kuchyni či od potu. Výhodou je tiež, že naparené prádlo sa nekrčí, takže v niektorých prípadoch nebudete musieť siahať po žehličke. Program trvá obvykle cca 20 min. a poradí si iba s malým množstvom bielizne (často iba 1 kg).

Bubon práčky s parnou funkciou

Program osvieženia bielizne parou ponúkajú často aj najlacnejšie modely od menej známych značiek, ktorých cena sa pohybuje niekde okolo 250 – 300 eur.

Skutočná para začína od 500 eur

Lepšie modely parných práčok umožnia pridať paru do vybraných pracích programov, prípadne majú špeciálne pracie programy založené na pare (napr. pranie pre alergikov). Tieto spravidla parou obslúžia plnú kapacitu bubna tak, ako pri iných programoch. Sú totiž vybavené dostatočne veľkými generátormi pary.

Niektorí výrobcovia majú pre práčky s parným praním osobitné označenie – napr. LG ich označuje pojmom TrueSteam, čo by sme mohli preložiť ako „skutočná para“. Tieto práčky tiež spoznáte podľa ceny, ktorá začína niekde na 500 eurách.

Stojí parná práčka za to?

Parná práčka perie pri vyššej teplote, čistenie bielizne je preto účinnejšie. Oblečenie si dlhšie zachová svoje vlastnosti, navyše sa zbavíte alergenóv a všetkých škodlivých látok. Pokiaľ sa nekamarádite so žehličkou, parná práčka vám s tým pomôže. Tým, že zmäkčuje bielizeň, uvoľňuje záhyby, ktoré sa na nej vytvárajú. Nevýhodou parnej práčky je jej vyššia cena (oproti bežným práčkam o niekoľko sto eur viac). Ak ste ochotní investovať do svojho pohodlia, parná práčka je pre vás určite vhodnou voľbou.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Parná práčka je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí žehlenie nemusia. Pranie v pare bielizeň prevzdušní, prevonia a bude menej pokrčená. Parametre výberu sú však jedna vec a samotná kúpa druhá. Aby sme vám s výberom čo najviac pomohli, rozhodli sme sa odpovedať na najčastejšie otázky ohľadom parných modelov práčok.

Ako funguje parná práčka?

Parná práčka pracuje na princípe premeny vody na paru, ktorá uvoľňuje textilné vlákna, dovoľuje praciemu prostriedku lepšie preniknúť do hĺbky tkaniny a odstrániť i veľmi odolné škvrny.

Aké sú hlavné výhody parnej práčky?

K hlavným výhodam patrí šetrnosť pracieho cyklu. Škvrny môžete odstraňovať aj z jemnej čipky alebo hodvábnej bielizne bez toho, aby došlo k jej poškodeniu. Bielizeň je menej pokrčená, čo následne uľahčuje žehlenie, často žehlenie už ani nie je potrebné. Teplota pri praní je optimálna a stabilná. Parná práčka umožňuje bielizeň iba osviežiť, teda zbaviť kuchynských pachov či zápachu po dyme.

Má parná práčka aj nejaké nevýhody?

Jedinou nevýhodou parnej práčky je jej vysoká cena. Platíte však za pokročilú starostlivosť o bielizeň, menej žehlenia a ušetrený čas a energie.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný kameň, zvyšky pracieho prášku a aj nečistoty z oblečenia. Nevyčistená práčka môže byť zdrojom zápachu, vlhko spolu s nečistotami sú živnou pôdou pre baktérie a plesne.... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87%)
Dátum publikovania: 20.06.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

02/12/2023 15:01
Milan

Potrebujeme prať montérky, je parná práčka na to vodná?

19/05/2022 09:36
Darinka

So značkou Beko som spokojná už roky. Spájajú v sebe nízku cenu a dobrú kvalitu, takže aj pri voľbe práčky bol môj výber viac menej jasný. Kúpila som si práčku Beko WTV8744CSXW0 a som spokojná. Parný systém SteamCure funguje bezproblémovo a super je aj možnosť prepojenia s mobilným telefónom. Programy sú tiež praktické, môžem odporúčať.

04/01/2022 19:12
Táňa

So značkou Beko mám dlhoročné skúsenosti, preto sme si kúpili do domácnosti aj práčku od toho výrobcu, máme model BEKO WTV8744CSXW0 a sme s ním maximálne spokojní. Je to kvalitná práčka za veľmi dobrú cenu. Predné plnenie mi vyhovuje, vrchné sa mi až tak nepáči.

05/11/2021 08:30
Zuzana

Práčka Samsung splnila všetky moje požiadavky, má dobrý pomer ceny a výkonu a hodí sa do menšej aj väčšej domácnosti. Ovládanie je jednoduché, spotreba nízka a para je skvelá vec. Plusom je 10 ročná záruka na motor či dobre nastavená cena. Vadí mi len to, že popisky sú v angličtine a pri odstreďovaní menšieho množstva bielizne dosť vibruje.

07/07/2021 18:05
Evinka

Vlastním parnú práčku AEG Dualsense L7WBG47W, ktorá mala priaznivú cenu. Práčka má veľa prehľadných ovládacích prvkov, preto je manipulácia s ňou rýchla a pohodlná. Práčka má tichý chod a to dokonca aj vtedy, keď odstreďuje pri vysokých otáčkach. Rozmery sú tak akurát a bez problémov sa mi zmestila aj do menšej kúpeľne. Plus dávam za program na čistenie bubna, široké možnosti nastavenia pre pracie programy, veľmi dobré čistiace účinky, možnosť skrátenia každého programu na polovicu či to, že bielizeň je po sušení príjemne nadýchaná a hebká na dotyk. Kvalita prania a sušenie sú tak veľmi dobré, a preto túto práčku so sušičkou odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok