Najlepšie inhalátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Inhalátor je zdravotníckou pomôckou a k jeho výberu treba pristupovať zodpovedne. Ak by ste sa mylne domnievali, že inhalátory sú zariadenie určené výhradne pre ľudí trpiacich alergiou či astmou, nie je tomu tak. Inhalovanie je vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia častými ochoreniami horných a dolných dýchacích ciest. Ako inhalácia pomáha? Ako vybrať správny inhalátor? Existuje inhalátor pre deti? Aký je inhalátor s nosnou sprchou? Viac v našom článku.

Ako vybrať inhalátor?

Čo je inhalácia? Ide o overenú metódu pri liečbe dýchacích ciest. Ako vaše staré mamy vždy pri nádche odporúčali naparovanie sa nad bylinným čajom, nad vývarom z cesnaku a cibule, alebo sa v minulosti vdychovali rôzne éterické oleje, princíp ostáva rovnaký. Samozrejme, inhalovanie za pomoci inhalátora je omnoho efektívnejšie a príjemnejšie.

Pre koho je inhalátor určený? Na podobnom princípe inhalovania fungujú i návštevy soľných jaskýň, ktoré sú mnohým pacientom s respiračnými ochoreniami odporúčané. Dnes je inhalovanie liečebnou metódou, ktorá lieči alebo zmierňuje príznaky bežných, no i viac závažných respiračných ochorení. Uľaví od kašľa, nádchy, zmierni tvorbu hlienov, má protizápalové účinky a v neposlednom rade znižuje riziko opuchu slizníc. Je veľmi účinné aj v prípade potreby vykašliavania hlienov. Vo vysokej miere pomáha i pacientom s astmou či alergiami.

Inhalovaním sa do našich pľúc dostávajú čiastočky liečebného roztoku v podobe aerosólov (chlorid sodný, minerálne vody, mukolytiká, iné účinné látky), ktoré dokážu dokonca pôsobiť prevenčne. Zabránia prepuknutiu nádchy, výrazne zmiernia priebeh dráždivého kašľa či iných príznakov. Bežné naparovanie takýto efekt nemá.

Najlepšie inhalátory

Názov Hodnotenie Detail
Omron C28P   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Omron C801   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Laica MD6026P   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Beuer IH40   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Inhalátory – recenzie

Inhalátorov je viacero druhov (soľný, parný či ultrazvukový), na trhu sa nachádza množstvo značiek (Omron, Beurer, Laica...) a modelov. Inhalátor je skvelou voľbou pre deti i dospelých, ktorí trpia alergiami a astmou, ale aj pre tých, ktorí majú časté problémy s dýchacími cestami. Aby ste sa vedeli v ponuke zorientovať čo najviac, pripravili sme pre vás podrobné recenzie viacerých obľúbených modelov inhalátorov. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Priaznivé účinky inhalovania

  • Znižuje tvorbu hlienov pri prechladnutí alebo nádche
  • Efektívne zmierňuje priebeh respiračných ochorení
  • Znižuje riziko opuchu slizníc
  • Má protizápalový účinok
  • Nedráždi dýchacie cesty
  • Efektívne pri dlhodobej liečbe (astma, alergia...)
  • Má preventívne účinky (nádcha, kašeľ, vykašliavanie hlienov...)

Ako inhalátor funguje?

Ako vlastne táto zdravotnícka pomôcka funguje? Inhalátor využíva technológiu, ktorou umožňuje aplikovať liečivo efektívnejšie v prípade potreby liečby horných alebo dolných dýchacích ciest. Nie je potrebné teda užívať tabletky alebo podávať liečivo injekčne. Dôležité je, aby bola zvolená správna inhalačná látka.

Inhalátor premieňa liečebný roztok na aerosól (hmlovina), ktorá sa dostáva vdýchnutím do dýchacích ciest. Do obehu sa tak dostanú aj najmenšie čiastočky liečebného roztoku a dokážu zabezpečiť okamžitú úľavu.

Aké liečebné látky inhalovať?

Základným medikamentom, ktorý sa často používa predovšetkým na zvlhčenie slizníc a prečistenie dýchacích ciest, je fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl). Má protizápalové účinky a takisto v prípade už prebiehajúceho respiračného ochorenia, kde sú prítomné hlieny, má odhlieňovací účinok.

Veľmi často odporúčané sú pacientom na inhalovanie minerálne vody s obsahom účinných minerálnych látok. Najrozšírenejším liečeným roztokom je minerálna voda Vincentka. Tá nielen zvlhčuje sliznice, ale takisto pomáha pri akútnych zápaloch dýchacích ciest.

Použitie inhalátora na zmiernenie respiračných ochorení

Ďalej sú to určené liečivá, ktoré slúžia na liečbu kašľu alebo napomáhajú odhlieňovaniu dýchacích ciest. Ide o účinné mukolytiká, ako napríklad BromhexinMucoslovan alebo Ambrobene. V prípade silnejších mukolytík sa riedia tieto liečebné látky aj s fyziologickým roztokom chloridu sodného. Tieto prípravky, podobne ako fyziologický roztok chloridu sodného či minerálnej vody (Vincentka), sú voľne dostupné v lekárňach. Ideálne je však v každom prípade sa poradiť s lekárom, ktorý môže odporučiť aj iné liečebné – účinné látky vhodné pre inhalovanie za pomoci inhalátora.

V prípade závažného respiračného ochorenia vám lekár odporučí liečivá, ktoré sú iba na predpis – Ventolin, Atrovent alebo Pulmozyne a mnohé iné.

Typy inhalátorov

Výber inhalátora podlieha niekoľkým parametrom a požiadavkám. Podstatné je takisto zvážiť aj to, aký je váš zdravotný stav. Existuje niekoľko druhov inhalátorov, ktoré sa líšia svojimi technológiami. Je potrebné však myslieť na to, že i keď ide o odlišné typy inhalátorov, účel, a teda princíp inhalácie sa nemení. V zásade sa menia len používateľské vlastnosti – ovládacie prvky, hlučnosť, veľkosť či spotreba elektriny.

Parné inhalátory

Ide o technologicky najjednoduchšie zariadenia, ktoré sú zároveň i cenovo najdostupnejšie. V prípade parných inhalátorov je medikament – liečebný roztok aplikovaný v podobe pary. Tepelné teleso po ponorení do vody v inhalátore ohrieva účinnú látku a vytvára horúcu paru, ktorú inhalujeme najčastejšie cez horné dýchacie cesty. Obmedzené je však používanie iba na soľné roztoky a minerálne vody. Mnohé modernejšie parné inhalátory disponujú teplomerom, ktorý vás informuje o teplote pary. Ich nevýhodou však je, že v prípade niektorých liečiv ohrev likviduje účinné látky. Veľmi však pomáha pri nádche či pri počiatkoch prechladnutia – pri odhlieňovaní.

Soľné inhalátory

Práve soľné inhalátory sú u mnohých používateľov veľmi obľúbené. Ako už z názvu vyplýva, soľný inhalátor umožňuje inhalovanie chloridu sodného. Pri vdýchnutí čiastočiek solí sa malé častice zmiešavajú so vzduchom a zvlhčujú sliznice, uvoľňujú hlien a pomáhajú pri vykašliavaní. Inhalovanie solí je veľmi odporúčané aj ako prevencia pre zvýšenie imunity a zníženie stresu. Používať môžete soľné inhalátory aj pre deti. Na druhej strane si treba uvedomiť, že inhalovať soľné roztoky môžete aj cez ostatné inhalátory, pretože chlorid sodný je dostupný ako fyziologický roztok a nemusíte sa obmedzovať čisto soľným inhalátorom.

Ultrazvukový inhalátor pre deti

Ultrazvukové inhalátory

Ultrazvuk v prípade tohto druhu inhalátora pôsobí ako „zbíjačka“. Samozrejme, obrazne. Vysokofrekvenčný oscilátor totiž narúša väzby liečebného roztoku a premieňa ho na hmlovinu, a teda malé mikroskopické častice. Čiastočky, ktoré ultrazvuk generuje, následne ventilátor vytláča a pacient ich tak môže inhalovať. Nie všetky liečebné roztoky (mukolytiká) však môžu byť cez tento druh inhalátora aplikované, pretože ultrazvuk môže ich účinnosť v markantnom množstve znížiť. Takisto sa neodporúča používať hustejšie liečebné roztoky. Veľkým plusom je však jednoduché používanie, tichý chod. Vhodné sú aj pre deti. V prípade poškodenia sú náročnejšie na nákup príslušenstva (hadičky, maska...).

Kompresorové inhalátory

Nájdete ich aj pod pojmom dýzové inhalátory. Už z názvu je zrejmé, že hlavnú úlohu tu zohráva jednoduchý kompresor. Ten sa stará o distribúciu účinných častíc roztoku do dýchacích ciest. Kompresor sa skladá v týchto zariadeniach z generátora, ktorý vzduch rozvádza, a následne je tu rozprašovač samotnej tekutiny. Menšou nevýhodou je spravidla vyššia hlučnosť. Takisto majú zvyčajne aj väčšie rozmery, no účinnosť je v porovnaní s ultrazvukovým inhalátorom totožná. Výhodou je, že kompresorové inhalátory dokážu distribuovať takisto aj hustejšie roztoky.

Nebulizačný výkon

Ide o parameter, ktorý vás informuje o rýchlosti rozprašovania – rozstrekovania častíc liečebného roztoku – aerosólu. Čím viac, tým lepšie, pretože ak dokáže inhalátor distribuovať väčšie množstvo častíc roztoku do dýchacích ciest behom jednej minúty, tým kratšie je potrebné inhalovať a účinok sa dostaví skôr. Ide tak o rozprašovací výkon, ktorý vám povie, koľko bude trvať jedna procedúra. Ideálne je, ak ide o hodnoty 0,3 ml/min. a viac. Výkonnejšie a moderné inhalátory majú nebulizačný výkon aj 0,7 či 10 ml/min.

Veľkosť častíc inhalátora

Pri liečbe respiračných ochorení a procese inhalovania je potrebné vdychovanie čo najmenších čiastočiek účinného liečebného roztoku. Predovšetkým, ak ide o liečenie astmy alebo chronických alergických ochorení. Aby sa čiastočky aerosólov dostali čo najďalej v rámci dýchacích ciest, musia byť čo najmenšie. Ich rozmery sa udávajú v mikrometroch.

Pri inhalátoroch je dôležitá veľkosť častíc

Kompresorové inhalátory sú schopné generovať častice menšie ako 5 μm. Samozrejme, nájdu sa aj modely, ktoré produkujú hmlovinu s časticami okolo 10 μm. Tie sa však zachytávajú v hltane, hrtane alebo na priedušnici. Menšie čiastočky od 1 – 5 μm sa už dostanú aj do dolných častí dýchacích ciest. Profesionálne inhalátory dokážu generovať častice menšie než 1 μm, ktoré sa dokážu dostať až do najmenších tkanív dýchacích ciest – alveoly (pľúcne mechúriky).

Funkcie a ďalšie príslušenstvo

Z funkcií sa určite môže zísť regulácia prietoku vzduchu. Mnoho prístrojov má funkciu, ktorá umožňuje nastaviť tlak, pod ktorým hmlovina prúdi do masky. Niektoré modely umožňujú aj nastavenie si veľkosti častíc.

Možno ste počuli, že existuje inhalátor s odsávačkou hlienov. V tomto prípade však ide výhradne o funkciu určenú pre deti, za pomoci ktorej sa hlieny odstránia z nosnej a ústenej dutiny, pretože dieťa nedokáže hlieny vykašľať.

Veľmi praktické sú dnes prenosné inhalátory, ktoré sú kompaktné a na svoj chod potrebujú len nabitú batériu a nie je tak potrebné zapájať ich priamo do siete.

Príslušenstvo väčšinou tvorí maska. V niektorých prípadoch sú masky dve – jedna pre dospelých a druhá pre deti. Nechýbajú hadicefilternosový nástavec či cestovné puzdro.

Overené značky

V prípade zdravotníckych pomôcok, akou je i inhalátor, je potrebné myslieť na to, že nízka cena je viac rizikom ako výhodným nákupom. Preto je vhodné, ak sa zameriate na výrobcov a overené značky, ktoré sa v segmente nachádzajú nejakú dobu a sú overené kvalitou.

K overeným značkám inhalátorov patria Omron, Beurer, Philips a Medisana

Medzi najkvalitnejších producentov inhalačných pomôcok patrí značka Omron, ktorá ponúka širokú škálu modelov s rôznymi funkciami. Kvalitnými výrobcami sú aj BeurerPhilips alebo Medisana. Vždy je však dobré si prečítať i názory zákazníkov, ktorí už daný produkt vyskúšali.

Cenové relácie

Hoci by ste možno čakali, že inhalátory sú drahou zdravotníckou pomôckou, budete prekvapení, nejde o žiadne závratné sumy. Samozrejme, záleží aj od vašich požiadaviek. Cenovka začína na úrovni 20 eur. V tomto segmente však nájdete modely menej známych výrobcov ako EMI, Modom alebo Orava. Tieto zariadenie skôr slúžia na kozmetické účely (sauna na tvár), na naparovanie pokožky.

Lepšie inhalátory pre liečebné účely nájdete od 30 eur. V tomto cenovom strope už sú aj produkty overených výrobcov ako Medisana alebo Beurer. Ak však túžite po inhalátore, ktorý je zárukou relatívnej kvality, musíte investovať 50 eur a viac. Väčšie robustnejšie inhalátory sú vhodné aj do lekárskych ambulancií. Ich cena začína na sume od 100 eur vyššie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vybrať inhalátor je, ak viete, čo presne hľadáte, jednoduché. Parametre sú však jedna vec a samotný výber druhá. Často práve pri kúpe vám napadnú možno na prvý pohľad zrejmé, ale pritom dôležité otázky. Na tie najčastejšie nájdete odpoveď na tomto mieste:

Ako inhalovať správne?

Určite treba dodržiavať informácie v príbalovom letáku, tam by malo byť správne použitie prístroja dopodrobna rozpísané. Vo všeobecnosti však netreba zabúdať na rozdýchanie sa, potom si treba nasadiť náustok a inhalovať. Po aplikácii treba zadržať dych (udržať v sebe aerosóly) najmenej na 5 sekúnd, potom vydýchnuť.

Aké sú najčastejšie chyby pri inhalácii?

Často je výdych pred aplikáciou nedostatočný, kvôli čomu nedochádza k nasatiu optimálnej kapacity lieku. Problémom býva aj neskoré stlačenie inhalátora (až na konci vdychu).

Môžem do inhalovaného roztoku pridávať éterické oleje?

Éterické oleje sa do roztoku zvyčajne pridávať neodporúčajú. Môžu totiž poškodiť prístroj a dráždiť dýchacie cesty. V príbalovom letáku by sa mala nachádzať informácia, či je vami vybraný model na takéto inhalovanie vhodný.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 22.05.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/08/2022 10:22
Gitka

Laica MD6026 má veľmi tichý chod a kompaktnú veľkosť. Prívodový kábel je ale krátky, preto treba sedieť blízko zástrčky alebo použiť predlžovačku. Aj samotná hadica je dosť krátka. Nerozumiem, prečo je kalíšok jednorázový a výrobca nevymyslel niečo trvalejšie. V balení mi chýbal aj návod k obsluhe. Napriek spomenutým nevýhodám, tento inhalátor spĺňa svoj účel veľmi dobre. Samozrejme, po každom použití ho treba poriadne vyčistiť.

03/12/2021 15:01
Tatiana

Sme sklamaní z prístroja Beurer IH 40, je síce tichý, pekne vyzerá a cena bola tiež prijateľná, ale uvedenie do prevádzky bolo náročnejšie a taktiež aj následné čistenie. No a po niekoľkých dňoch prestal fungovať. Nemôžeme ho preto odporučiť.

02/10/2021 11:59
Cilka

Doma máme inhalátor Omron NE-C28P Comp Air a funguje super, avšak pri naparovaní dosť smrdí plastom a to aj po piatom použití. Prístroj je trocha hlučný, no svoj účel plní. Ešte dodám, že inhalovaná para je veľmi studená, čo u niekoho môže vyvolávať nepríjemný pocit.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok